Koningin Juliana beschermvrouwe van het hulpcomité Hongaarse slachtofers VAN NELLE Aanzienlijke gift van prinses Wilhelmina HONGARIJE HELPEN MET GEBED EN OFFER Financiële beschouwingen over de Rijksbegroting HET WORDT NAUW IN TWEEDE KAMER Ir. Van der Laan uit Leiden ontving Karei de Grole-prijs Plechtigheid in Nijmegen WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 DE LETDRE COURANT Nederland protesteert en helpt! Studenten-vijfdaagsef 140.000.- De stroom van hulp en protesten in Nederland naar aanleiding van het Russische verraad in Hongarije vindt nog steeds voortgang. Het in Utrecht opgerichte natio nale comité hulpverlening Hongaarse volk heeft gisteren zijn oprichtings vergadering gehouden en daarbij be kend gemaakt, dat Koningin Juliana het beschermvrouweschap van het comité op zich genomen heeft. In een telegram zegt de koningin, dat zij vertrouwt, dat het Nederlandse volk wegen en middelen zal vinden tot krachtige en daadwerkelijke hulp, waar tit mogelijk is. Dr. Drees heeft het erevoorzitter- schap van het comité aanvaard. Het gironummer van de nieuwe stichting is: 999. Aan het nieuw-opgerichte comité heeft prinses Wilhelmina gisteren onmiddellijk een aanzienlijk bedrag overgemaakt. Daartoe inr staat gesteld door een bijdrage van de B.B. kring Zuid- Holland 3 en een gift van 390 de kens van het Nederlandse Rode Kruis, heeft het hulpcomité gisteren opnieuw een wagon goederen verzon, den naar het charitas-verband in Oos tenrijk voor naar dat land gevluch te vrijheidsstrijders. De personeelsorganen van de Al gemene Kunstzijde Unie n.v. hebben een beroep gedaan op het personeel om een uur loon, of een half procent loon af te staan voor Hongarije; de directie van de AKU heeft bekend gemaakt het bijeen te brengen be drag te zullen verdubbelen. Regeringscommissie. Voor de duizend Hongaarse vluch telingen, die Nederland gastvrijheid heeft aangeboden, is een interdepar tementale commissie ingesteld. Zij, die onderdak aan vluchtelingen wil len verlenen, kunnen dat schriftelijk aan het departement van maatschap pelijk werk, Binnenhof 7, Den Haag, melden. De Nederlandse Studenten Raad, die met haar vijf-daagse actie een bedrag van 50.000.— hoopte te ver garen voor Hongarije, is te beschei den in haar schatting geweest. Het voorlopige resultaat, waarbij de op brengsten uit Nijmegen en Tilburg nog niet begrepen zijn, bedraagt 140.000.—. De 3000 bewoners van Wilnis heb ben tijdens een straatcollecte 1.600 voor Hongarije bijeengebracht. De Nederlandse Reisvereniging heeft haar volledig ingericht en van personeel voorziene hotel te Ler- moos-Tirol (Oostenrijk) ter beschik king van Hongaarse vluchtelingen gesteld. Nijmeegse garanties. Op de Amsterdamse universiteit is gisteren vergadering gehouden. Prof. Smelik, die als eerste het woord voerde, zei- de, dat Hongarije door alle eeuwen heen de speerstoten in de borst opge vangen heeft, opdat wij achter hun rug veilig zouden staan. Prof. Leeman, die de rij van spre kers sloot, deed een beroep op allen, die aan de universiteit verbonden zijn om het Nederlandse Asielfonds voor studenten in staat te stellen 10 Hongaarse studenten op zijn kosten in Nederland te laten studeren. De wereldfederalisten hebben in een schrijven aan minister-president Drees gezegd, dat Nederland een voorbeeld kan geven aan de wereld, als de regering een directe stap on derneemt ter leniging van de mate riële nood der Hongaarse vluchtelin gen; zij herinneren tevens aan de erbarmelijke toestand van de mil joenen andere vluchtelingen. Tijdens een massa-bijeenkomst te Nijmegen heeft burgemeester Hustinx verklaard, dat Nijmegen een aantal Hongaarse vluchtelin gen zal opnemen, dat de Nijme- genaren aan deze vluchtelingen woningen zal toewijzen, deze zal meubileren, de huur zal garan deren, de vluchtelingen aan pas send werk zal helpen, de kin deren gratis onderwijs zal ge ven en een maatschappelijk werkster zal aanstellen om voor de belangen van de vluchtelin gen te zorgen. De Tilburgse jeugd heeft gisteren wederom een aanval gedaan op het reeds zwaar beschadigde C.P.N.-huis in deze stad. De politie voerde enige charges uit, maar kon niet verhin deren, dat de ruiten van enkele com munisten sneuvelden. Een stijlvolle demonstratie van de Amsterdamse jeugd op de Dam gis teravond nam als slot-conclusie aan '<n telegram te zenden aan de koningin en de minister-president om te vra gen: a. de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbreken; b. bij hulpverlening aan Hon garije zoveel mogelijk de jeugd in te schakelen. Hoewel jeugdige Hagenaars gister avond samengroepten bij het „Waar- heid"-gebouw, voorkwam een uitge breide politiemacht ongeregeldheden. Nog geen bont programma. De Nederlandse omroepverenigin gen zullen m.i.v. heden hun vast gestelde programma's weer hervat ten, met dien verstande, dat bonte programma's voorlopig nog niet uit gezonden worden en dat nieuwsuit zendingen over Hongarije voorrang zullen blijven behouden. De Nederlandse Orkeststichting zal haar uitvoering van het Requiem van Cherubini op woensdag 7 en Het Nederlandse Huisvestings-co- meté te den Bosch deelt mede, dat het van het Caritas-verbond uit We nen bericht heeft ontvangen, dat de Hongaarse kinderen, die naar Neder land worden uitgezonden, waarschijn lijk alleen vergezeld van hun moeder in ons land kunnen worden opgeno men. De Eerste Kamer is gistermiddag voor het eerst bijeen geweest in de nieuwe samenstelling van 75 leden waarbij mr. J. H. Jonkman herbe noemd werd tot voorziter van de Eerste Kamer legden de leden de eden en geloften af in handen van mr. Jonkman. In zijn korte toespraak maakte de voorzitter gewag van de gebeurtenis sen in Hongarije, waarbij de binnen landse politieke geschillen zijn weg gevallen. Voorts vroeg hij zich af of de tijd niet is gekomen de beëdiging der Kamerleden te vereenvoudigen. Thans moeten de nieuwe Kamerleden drie keer een eed of een belofte af leggen. Ook stelde hij de vraag of er geen wijziging kan worden gebracht in het voorschrift dat de voorzitter der Kamer alleen door de Koningin beëdigd kan worden. Deze taak zou overgedragen kunnen worden aan de vice-president van de Raad van State. Mocht het mogelijk zijn de bevolking o_ van Hongarije zelf te helpen dan zal donderdag november te Amsterdam dit niet achterwege worden gelaten, opdragen aan de nagedachtenis van de gesneuvelde Hongaarse vrijheids strijders; het publiek is verzocht zich na afloop van bijvalsbetuigingen te onthouden. Tijdens de ongeregeldheden, die maandag te Hilversum plaatsvonden, zijn twee jeugdige demonstranten door politie-schoten gewond geraakt; een 15-jarige jongen kreeg een buik schot en een 18-jarige een schot in het been. TWEEDE KAMER OPROEP lot EENHEID en ZELFBEHEERSING De Tweede Kamer heeft dinsdag bij monde van haar voorzitter, dr. KortenhorSt, uiting gegeven aan de gevoelens, die haar beheersten over de gebeurtenissen in Hongarije. De kamer-president wees erop, dat her inneringen uit de gruwelijke tijd van ons eigen martelaarschap tijdens de oorlog met ontembare kracht boven kwamen, toen het Hongaarse volk met het zonlicht van de bevrijding nog in de ogen plotseling gedompeld werd in een afgrond van verraad, on gerechtigheid en barbaarsheid. Wij staan niet geheel machteloos tegenover het onzegbaar leed van het uiteengereten Hongaarse volk. Wij kunnen helpen door gebed en door offer. De minister-president, dr. Drees, sloot zich aan bij de woorden van dr. Kortenhorst. In Nederland, aldus dr. Drees, le ven wellicht nog sterker gevoelens dan in andere landen, omdat de ban den. tussen Nederland en Hongarije steeds zo sterk zijn geweest. Wij den ken hierbij aan de vele Hongaarse kinderen, die in de vorige oorlog hier gr°te_demon5teatieve hun toevlucht vondetL Wij voelen diepe bewondering voor de weergaloze moed van de vrijheids strijders en ons medegevoel gaat uit naar de talloze nabestaanden van de gevallen strijders. Vluchtelingen. Dr. Drees deed vervolgens zijn me dedeling over de bereidheid van de regering om duizend vluchtelingen naar Nederland te laten komen. De overkomst en de hulp aan deze vluch. telingen maken het nodig, dat er een inter-departementale commissie in het leven wordt geroepen, die samen werkt met het particulier initiatief. Dr. Drees sprak er zijn dankbaar heid over uit dat er reeds een natio naal comité is opgericht, dat de inza meling van .gelden zal coördineren. Zelfbeheersing. De minister-president vertrouwde dat de negatieve uitingen van het Nederlandse volk met name ten aan zien van de communistische gebou wen en de Russische ambassade zul len eindigen. De politie heeft in deze rechtsstaat de plicht om op te tre den. Ons volk en de kleine groep van mensen, die zich hieraan hebben schuldig gemaakt, zullen zelfbeheer sing moeten tonen. De regering meent echter dat cul turele en sportdemonstraties van sowjetzijde in ons land thans niet moeten doorgaan. De regering is over de verscher ping van de tegenstellingen bezorgd. Dr. Drees riep het Nederlandse volk op zijn eenheid te handhaven en in het besef van de waarde van de vrij heid eendrachtig naast elkaar te blij ven staan. De heer GORTZAK (C.P.N.) ver klaarde dat zijn fractie het leed, dat het Hongaarse volk de laatste weken heeft ondergaan, diep betreurt, doch hij distancieerde zich van de poli tieke motiveringen van de kamer voorzitter, dr. Kortenhorst. De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de al gemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1957. Hierbij is tevens aan de orde de be raadslaging over de nota inzake de betalingsbalans 1955 en de nota in zake de betalingsbalans over het eer ste halfjaar 1956. De heer VONDELING (P.v.d.A.) merkt op dat de minister van finan ciën in voetbaltermen gesproken de centrale figuur is in het team en het spel is. Spr. betoogt dat het bedrijfsleven een deel van zijn bestedingsmogelijk heid had moeten overdragen aan de staat. Daarom is hij voor verhoging van de vennootschapsbelasting en te ken tijdelijke afschaffing van de in vesteringsaftrek. Tegen een bijzon der invoerrecht op benzine en verho ging van de gedistilleerd accijns heeft hij geen bezwaar. Afschaffing van het consumentenkrediet op sui ker stuit bij hem op niet al te groot bezwaar. Voor een billijke verdeling der las ten lijkt het hem gewenst te over wegen de tarieven der inkomstenbe lasting iets te verhogen en bepaalde De uitgebreide Tweede Kamer is dinsdagmiddag voor het eerst bijeen geweest. De foto geeft een beeld van een hoek van de Kamer met de banken waarin in tegenstelling tot vroeger thans drie Kamerleden zitten. luxe goederen te belasten. Met de regering is hij het eens, dat de nationale bestedingen moeten worden afgeremd en dat het nodig is de staatshuishouding op eenvoudi ger leest te schoeien. Hij heeft de indruk dat de regering de gemakke lijkste weg heeft gezocht. De heer LUCAS (K.V.P.) betoogt, dat de financiële toestand niet zo beangstigend is als in 1954. Maar het is niet uitgesloten, dat op den duur offers zullen moeten worden ge vraagd. De regering zal dan duidelijk moeten maken welke offers nodig zijn en er zal voor moeten worden gezorgd, dat de lasten billijk worden verdeeld. Sprekers fractie is bereid zo nodig zware offers voor de verdediging van ons volk te aanvaarden. Dat betekent echter niet, dat de minister voor de fensie een vrijbrief krijgt om onbe perkt uit 's rijks schatkist te putten. Hij zal duidelijk moeten maken, wel ke lasten noodzakelijk zijn. 0.m. merkt hij op, dat een oordeel over het financieel-economische be leid dat de regering wil voeren, niet mogelijk is, omdat gewacht moet worden op maatregelen, die nog zul len worden voorgesteld. Hij vraagt wat de minister wil. Wenst hij de bestedingen van het rijk met 4 a 500 miljoen gulden ver minderen en de belastingen verho gen of wil hij de positie met 4 a 509 miljoen gulden verbeteren door de belasting met een onbekend bedrag te verhogen en de bestedingen met een eveneens onbekend bedrag te verminderen? De heer Lucas geeft te kennen niets te gevoelen voor staatskapitalisme. Hij verklaart accoord te gaan met het verdwijnen van consumenten subsidies, al betreurt hij, dat prijs stijging er het gevolg van zal zijn. Hij vraagt de regering te overwegen of het niet mogelijk is de afschaffing van de omzetbelasting op suiker blij vend te doen zijn. De heer VAN DE WETERING (C.H.) is het wel eens met de mi nister, dat beperking d$r bestedin gen onafwendbaar is, maar hij zou gaarne vernemen op welke bestedin gen de minister het oog heeft gericht. Wat zal het kenmerk van het te voe ren beleid zijn? De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) bespreekt o.a. de overheidszorg voor het evenwicht in de eigen huishou ding, voor de aflossings- en lening- politiek en het kasbeleid. O.m. verWaart spr. zich voor een geleidelijke huurverhoging zonder compensatie. De heer VAN EIJSDEN (A.R.) constateert, dat er eenstemmigheid bestaat over de onvermijdelijkheid van beperking der bestedingen. Tegen belastingverhoging in ver band met het begrotingstekort zou hij bezwaar hebben. De heer ZANDT (S.G.) geeft als l De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag (Advertentie). Namens het gemeentebestuur van Nijmegen heeft burgemeester Hus tinx gistermiddag in een plechtige bijeenkomst, waarbij vertegenwoor digers van de universitaire gemeen schap, geestelijke en wereldlijke autoriteiten, vertegenwoordigers van het stedelijke culturele en maatschappelijke leven, de repre sentanten van de bouwwereld aan wezig waren, voor de eerste maal de Keizer Karei de Grote-prijs uit gereikt. De jury voor de arcnitec- tuur was unaniem tot de couclu- sie gekomen, dat deze prijs diende te worden toegekend aan ir. J. A. van der Laan, bouwkundig ingeni eur, architect te Leiden, voor de door hem ontworpen en onder zijn leiding op het landgoed Heydedaal uitgevoerde gebouwen van de Me dische Faculteit van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen. De jury had bewondering voor de manier, waarop ir. van der Laan gave en boeiende ruimten nad gescxia^en, voor de voortreffelijke materiaalbe handeling en voor het grote vakman schap, waarmede op traditioneel geïn spireerde wijze toch een moderne bij drage werd geleverd. De bijdrage is op het gebied van architectuur ver uit de belangrijkste sinds 1945. Burgemeester Hustinx richtte zich in een waarderend woord tot ir, van der Laan en beklemtoonde de waarde van goede architectuur voor de sa menleving. Het is de verdienste van de Sint Radboudstichting, dat ze het vervaardigen van de bouwplannen De uitreiking door de burgemeester van Nijmegen. zijn oordeel te kennen, dat het met de staatsfinantiën wel mis moest lo pen. Er is de laatste jaren met de rijksgelden te veel gesmeten, zegt hij, er aan herinnerend, dat hü steeds gewaarschuwd heeft. Minister Hofstra zal heden ant woorden. voor de Medische Faculteit heeft mo gelijk gemaakt met de zuivere stel ling van de opgave, zodat aan de ont werpers de gelegenheid werd gebo den aan te tonen dat nut en schoon heid samengaan, aldus spr. De bete kenis van de Karei de Grote-prijs kwam tot uitdrukking in de tekst van de oorkonde, welke de burge meester aan ir. van der Daan. tegelijk met de som van duizend gulden, ter hand stelde. Mgr. prof. ir. R. R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Sint Radboudstichting, sprak hierna een woord van gelukwens tot de bouwheer van de medische facul teit van de R.K. Universiteit. De gro te verdienste van dit bouwwerk is gelegen in de soberheid van de ver siering en tevens in de degelijkheid van de bouw, zodat het kan dienen voor datgene waarvoor het bestemd is, zo zeide spr., die namens het be stuur van de universiteit kon verkla ren dat de keuze van architect zeer gelukkig was geweest. Ir. J. A. van der Laan sprak hierna een woord van dank tot stadsbestuur, universi teit en zijn medewerkers, met name tot ir. Pieter Dijkstra, die hem bij de bouw had terzijde gestaan. Na afloop van de plechtigheid bo den. de aanwezigen aan ir. van ier Laan hun gelukwensen aan. GAS VERSTIKKING IN DELFT. Te Delft is vanochtend vroeg de 42-jarige heer J. C. Wallaart door gasverstikking om het leven geko men. Zijn echtgenote is ter verple ging in het Oude en Nieuwe Gast huis opgenomen. Haar toestand is redelijk goed. Twee kinderen, resp. van vier en zeven jaar, die in een andere kamer sliepen, mankeerden niets en zijn bij buren onderge bracht. Het gas kon het huis bin nenstromen, doordat de slang van het gascomfoor was losgeraakt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5