lilde ladv DE SPOKENJAGE 3 Mannen overvielen gezin van kassier Scherpe reactie in Australië en waardig antwoord NOC-praeses I). VROOM a DKEESM AJVN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT ^*Het besluit van het NOcQ HET NOC-TELEGRAM IN MELBOURNE ONTVANGEN. De directeur van het Nederlandsch Olympisch Comité dr. W. van Zyll heeft om 12 uur plaatselijke tijd 'n telegram van het NOC ontvangen, met het besluit, dat Nederland zich terugtrekt in ver band met de gebeurtenissen in Honga rije. In het telegram staa verder: „Ver laat allen olympisch dorp, zoek elders onderdak, draag burgerkleding indien mogelijk verwijder badge, wacht komst Paulen die elf november vertrekt uit Amsterdam voor verdere instructies, trek alle hotelreserveringen in, maar reser veer hotel Windsor Paulen en Quarles, die 15 november vertekt". Scherpe reactie. Het bericht van het intrekken van de Nederlandse deelneming is in organisa tie-kringen van de olympische spelen als een bom ingeslagen. De Australische lei ding van het olympische dorp is niet al leen teleurgesteld, maar ook kwaad om de „onredelijke" houding van Nederland, dat volgens Australische opinie in pa niekstemming heeft gehandeld. Persver tegenwoordigers van bladen in Melbour ne bestormen de heer Van Zyll om meer nieuws, maar deze weigert commentaar te geven. De reacties van de Australische officials en de Nederlandse emigranten rijn samen te vatten in vier punten: le. Het besluit van het Nederlandsch Olympisch Comité is een politiek besluit en heeft niets met de sport te maken. Ook gift van een ton heeft een politiek doel. 2e. De Nederlanders denken een goede beurt te maken, maar in Australië heerst de mening, dat Nederland juist naar Mel bourne moest komen als 'n voorbeeld om olympische gedachte te redden. 3e. Australië wijst op de situatie in 1936 te Berlijn, toen nazi-Duitsland de olym pische gedachte verkrachtte door de jo denvervolging. Niettemin nam Nederland deel in Berlijn. Australië heeft zich thans geenszins misdragen, integendeel, het wil een voorbeeld zijn om de jeugd van alle landen ondanks de pijnlijke internatio nale situatie bijeen te brengen. Eén land misdraagt zich en Nederland straft zich zelf en Australië, door weg te blijven. 4e Melbourne heeft sterk de indruk, dat Nederland in paniekstemming heeft ge handeld en dit komt de verhouding Ne derlandAustralië in de toekomst in alle opzichten niet ten goede, vooral niet als Nederland het enige land blijft, dat om genoemde reden verstek laat gaan. Commentaar van dr. Linthorst Homan Dr. J. Linthorst Homan, de voorzitter van het NOC, gaf daarop de Volgende commentaar: „Het verbaast mij niet, dat men in Australië verdrietig is over ons wegblijven, gelijk ook wij verdrietig zijn dat wij Australië, het organisatie-comité te Melbourne en de talloze Nederlandse immigranten even zeer hebben moeten teleurstellen als onze atleten en ons zelf. Het verbaast mij echter wel. dat men spreekt van een politieke poging, van een zgn. goede beurt en van een politieke teneur bij onze gift voor de slachtoffers der Russische terreur in Hongarije en van paniek. Helaas is Australië zo ver weg, dat wij nog niet al onze overwegin gen onmiddellijk hebben kunnen seinen. Van paniek is geen sprake. Ik heb nog nooit een zo kalme vergadering van het NOC meegemaakt. Er is geen paniek, wel keiharde beslotenheid om nu geen Sow- jet-Russische sportafgevaardigden te ont moeten, nergens. Zelfs niet in het ons zo bevriende en door ons zo bewonderde Australië, zelfs niet in het huis van onze dierbaarste vrienden, nergens. Noemt men dat politiek, dan kan men de tien geboden wel een politiek pamflet gaan noemen Nogmaals, ik ben dankbaar, dat uw vertegenwoordiger ons de dingen on verbloemd doorgeeft, maar ik antwoord dan ook maar onverbloemd. Wie onze gift aan de Hongaarse slacht- offers politiek noemt, is niet alleen in kilometers, maar ook in de geest wel heel ver van Europa weg. Het eerste, wat ik hedenochtend heb gedaan, is aan de Australische ambas sadeur in den Haag doen weten, dat wij ons enige mogelijke besluit hebben moe ten nemen uit diepe, menselijke overtui ging. ondanks onze grote bewondering en vriendschap voor het land en volk en onze persoonlijke vrienden in Melbour ne. Hetzelfde berichtte ik schriftelijk en mondeling aan de information officer van de Australische ambassade. Van ganser harte hoop ik, dat Australië be grijpt, hoe diep de afschuw van onze Nederlandse sportwereld voor de Russi sche houding wel moet zijn, wanneer wij besluiten een bezoek aan Australië daarom af te zeggen. Waarlijk, of wij een goede of een slechte beurt maken, heeft ons nimmer bewogen want de overwe gingen liggen op een menselijke vlak, dat daar ver boven verheven is", aldus de mening van dr. Linthorst Homan. GEEN CONTACT MET ALFRED VAN SPRANG. Over Alfred van Sprang, de NCRVf verslaggever, die voor de gezamen lijke omroepverenigingen reportages heeft verzorgd van de opstand in Hongarije, is tot op heden niets be- I kend. Het laatste contact tussen Van Sprang en Hilversum kwam tot stand in een dramatisch telefoongesprek op de ochtend van zondag 4 november, toen hij meedeelde, dat Boedapest onder vuur lag van Russische tanks. Op dat moment bevond Van Sprang zich in het gebouw van het Neder landse gezantschap, ongeveer 25 kilo meter buiten Boedapest. Men neemt aan, dat hij zich thans onder be scherming van de diplomatiek on schendbare Nederlandse gezant be vindt en het juiste moment afwacht voor zijn terugkeer naar Nederland. In samenwerking met het ministerie van buitenlandse zaken en de rijks voorlichtingsdienst stelt de NCRV al les in het werk, Alfred Van Sprang per telefoon of telegram te bereiken, maar zelfs door de diplomatieke diensten was er tot dinsdagmiddag geen mogelijkheid van Boedapest uit met de buitenwereld in verbinding te komen. DE NEDERLANDERS IN HET MIDDEN-OOSTEN. Van het bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van buitenlandse zaken wordt verno men, dat de deskundigen van de Ver enigde Naties en andere gespeciali seerde organisaties, werkzaam in Egypte, Israël, Syrië en Jordanië, met hun familieleden naar Rome geëva cueerd worden. Het V.N.-personeel uit Egypte is gisteren, dinsdag, per schip in Na pels gearriveerd. Voor zover bekend bevinden alle Nederlanders onder hen zich in goede welstand. Kou gevat? Koortsig U voelt U weer "stralend no een AKKERTJE (Advertentie). Geen „Stalinlaan" meer in Amsterdam Voorstel: Vrijheidslaan Amsterdammers hebben dezer da gen de naambordjes van de Stalin laan verwijderd en daarvoor in de plaats bordjes met het opschrift „4- November-laan" opgehangen. De commissie van bijstand van Pu blieke Werken uit de Amsterdamse Raad, waarin geen communisten zit ting hebben, heeft thans met algeme ne stemming een voorstel gereed ge maakt voor de Raad, waaarin de nieuwe naam voor de Stalinlaan „Vrijheidslaan" wordt. Te verwachten is, dat dit voorstel met grote stemmen-meerderheid door de Amsterdamse Raad aanvaard zal worden. Protestbetogingen in Djakarta Duizenden woedende demonstran ten hebben heden aanvallen gedaan op de Franse en Britse ambassades in Djakarta, waarbij zij stenen gooiden, de Franse en Britse vlaggen omlaag haalden en het Britse voorlichtings centrum vernielden. De incidenten volgden op de bij eenkomst, waaraan enige duizenden deelnamen, op het „Merdeka-plein" in Djakarta. Deze massa-bijeen komst was georganiseerd als protest tegen de Franse en Britse acties in Egypte. De gebouwen van de ambassades waren zwaar bewaakt door speciale politietroepen, maar de demonstran ten negeerden de waarschuwingen om zich kalm te houden en baanden zich een weg naar het voorerf om de vlag neer te halen. Schoten in de lucht kon de massa, die Indonesische, Is- lamietische en rode vlaggen droegen en anti-Britse en anti-Franse leuzen schreeuwde, niet tegen houden. Een aantal van hen baande zich met geweld een weg naar het Britse voorlichtingscentrum, waarvan zij alle ruiten braken, en de boeken en tijdschriften in brand staken. De brandweer wist het vuur onmiddel lijk te blussen. Duizenden papieren werden uit de gebroken ramen ge gooid. Een demonstrant werd ge wond door een steen, die een van de andere demonstranten naar de Britse ambassade gooide. Twee politieman nen werden gewond, toen zij de me nigte voor de Franse ambassade trachtten te verspreiden. Het verkeer in het centrum van Djakarta, waar de Britse ambassade is gelegen en in de omtrek van de Franse ambassade was enige uren gestremd. PIUS XII VERVROEGD TERUG UIT CASTEL GANDOLFO Z.H. de Paus zal zaterdag a.s. van zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo naar Vaticaanstad terugkeren. Nor maliter geschiedt dit eind november. De vervroegde terugkeer van de Paus naar het Vaticaan wordt in ver band gebracht met de internationale toestand. De ambassadeur in de kelder Yvan Mielnik, de Russische ambas sadeur In Luxemburg, zat gisteravond in gala-uniform gekleed, in zijn kel der opgesloten, terwijl een grom mende duizendkoppige menigte in de legatie boven zijn hoofd haar woede over het Russische optreden in Hon garije op het interieur koelde. Alles stond klaar in de legatie voor een die avond te houden receptie ter gelegenheid van de „Oktoberrevolu tiedag". Op het moment dat een bode het bericht bracht, dat de Luxemburgse regering de receptie niet zou bijwo nen vlogen de eerste stoelen en ta fels, gevolgd door schalen met kavi aar en andere attributen van het „koud buffet" de ramen uit. Juist toen de eerste gasten op het wodka- en kaviaarfestijn arriveer den, .omsingelde ook de eerste groe pen studenten het weelderige „-Cha teau de Beggen" aan de rand van Luxemburg. Met een Russische vlag maakten zij korte metten. Zij werd van de stok gerukt en vertrapt. Daarna beukte een vloedgolf van mensen de deu ren in en even later begon het bombardement van meubilair en etenswaren. Een brandstapel, waarin vrijwel het gehele interieur van de legatie was „verwerkt" en waaraan ook nog een op het terrein staande auto ten slachtoffer viel, vormde het laaiend einde van de betoging, het in allerijl geolarmeerde Luxem burgse leger trof een volkomen ver laten gebouw aan. Slechts in de kel der vond men iemand: de ambas sadeur. Jezuieten mogen Noorwegen binnen Met 111 tegen 31 stemmen heeft het Noorse parlement het bijna an derhalve eeuw oude verbod op de aanwezigheid van Jezuieten in het land opgeheven. Het verbod was opgenomen in de grondwet van 1814, welke bepaalde, dat „de Jezuieten en andere monnik orden niet getolereerd zullen wor den". De grondwet ontzegde even eens aan de Joden het recht in Noor wegen te leven. In 1851 werden de Joden toegelaten, in 1897 de „andere monnikorden". Het verbod tegen de Jezuieten bleef gehandhaafd, doch slechts offi cieel en niet in de practijk. Vele ja ren komen de Jezuieten vrij Noor wegen binnen, zij het dan als parti culier. In 1953 diende de regering een wetsvoorstel in, dat het verbod ook officieel zou opheffen, omdat het in strijd werd geacht met het handvest der Ver. Naties over de rechten van de mens, hetwelk Noorwegen mede had ondertekend. (56) De tankerhaven tegenover Hoek van Holland zal een rechtstreekse verbinding met de Nieuwe Waterweg krijgen en naderhand wellicht ook een nieuwe toegang tot zee. B. en w. van R'dam wensen voor uitvoering van dit plan een financiële basis, die het nationale karakter van dit werk duidelijk laat uitkomen. Leed in Hongarije als voorwendsel Maandagavond is een roofoverval gepleegd te Hilvarenbeek, waarbij een buit van ƒ500 is meegenomen. Omstreeks negen uur vervoegde zich aan de woning van de kassier van de boerenleenbank te Biest-Houtakker onder Hilvarenbeek een man, die de kassier verzocht diens dochter te mo gen spreken over een collecte ten bate van Ie slachtoffers in Hongarije. Op de uitnodiging om binnen te komen, kwamen nog twee mar en, die zich verdekt hadden opgesteld, naar binnen. De indringers sloten de buitendeur en de familie werd cn- der bedreiging met een pistood ge dwongen de huiskamer binnen te gaan, waar de overvallers de tele foon onklaar maakten. Vechtpartij. De kassier verweerde zich echt r viel één van de indringers aan. Bij de vechtpartij, die ontstond, kreeg de kassier een klap met een guinmistok op het hoofd. Een der andere indrin gers wist de sleutel van de kassier te bemachtigen. De kluisdeur werd ge opend en het zich in de kluis bevin dende geld (500) werd medegeno men. Blijkbaar viel de buit niet mee, want de overvallers vroegen de kas sier herhaaldelijk of er niet meer was. Bij hun aftocht sommeerden zij de familie nog enige tijd binner te Amsterdammer gaf zich uit voor kapitein van landmacht Wegens het ongeoorloofd dragen van een uniform met onderscheidings tekens moest zich gisteren voor de Alkmaarse rechtbank verantwoorden de 44-jarige Amsterdamse magazijn bediende L. J. E. Tegen hem eiste de officier van justitie een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Dr. Meyers-ver- eniging. E. had lange tijd rondgelopen in het uniform van kapitein der Ko ninklijke Landmacht regiment stoot troepen. Hij deed dit, naar zijn zeg gen, om rehabilitatie te verkrijgen, want hij was na de oorlog uit de dienst gezet. Achttien jaar diende hij bij de mariniers maar zijn hou- ding in de oorlogsjaren gaf aanlei- I ding tot verwijdering uit de dienst. E. vond nergens ook voor zijn pogen. „Ten einde raad" haalde hij zijn uni form uit de kast en kocht drie ster ren en een serie onderscheidingste kens. Zo werd hij drager van het oorlogskruis, het mobilisatiekruis en het kruis van verdienste. Ook speld de hij zich een hoge pauselijke on derscheiding öp. Op 7 april reed hij in een auto naar Haarlem, waar hij werd betrok ken bij een ongeluk. Blijkbaar ge- imponeeri door de sterren en krui sen liet de politie hem echter gaan. De man vertelde de agenten, dat hij gelegerd was in de Oranje-Nassau- kazerne te Amsterdam. Toen de poli tie daar informeerde bleek niemand de kapitein te kennen. Daags daar op dook hij op in Den Helder, waar hij diverse oorlogsschepen bezocht om een oude strijdmakker op te spo ren. Enige marinekantoren werden eveneens met zijn bezoek vereerd En overal sprong men voor de kapitein in de houding. Terug in Haarlem werd hij door de politie herkend en gearresteerd. Hoezeer de verdachte volhield slechts rehabilitatie beoogd te hebben, de officier van justitie hield de mening, dat E. alleen goede sier en indruk had willen maken. Een psychiater had E. verminderd toerekeningsvatbaar verklaard. blijven. Buiten schoten zij ter waar schuwing een pistool af, waarna zij met een auto in de richting Hilvaren beek verdwenen. Van de daders ont breekt elk spoor. KORTE golf Een kippenhouder uit de Sta tionsstraat te Nijkerk, houdt er een merkwaardige kip op na. Het dier legde gisteren een ei, waarin zich compleet met schaal een tweede ei bevond. Op slag gedood werd gisteren een 62 jaar oude wielrijder, die op het kruispunt LaanderstraatLooier straat te Heerlen door een auto, af komstig uit dezelfde plaats, werd ge grepen. Een 79-jarige heer werd gister avond te Den Haag door een autobus aangereden, toen hij plotseling van een vluchtheuvel op de rijbaan stap te. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Het m.s. „Willem Ruys" van de Kon. Rott. Lloyd, is gistermiddag uit Rotterdam vertrokken naar Ceylon, Malakka en Indonesië. De kapitein heeft de instructie gekregen om de kaap te varen, maar als de interna tionale situatie tegen die tijd gewij zigd is, vaart het schip wel door het Suez-kanaal. De gemeente Ermelo heeft van de minister van onderwijs, kunsten en v/etenschappen een subsidie ontvan gen als tegemoetkoming in de kosten van aankoop van het in deze ge meente gelegen landgoed „Hulshorst" ter grootte van ongeveer 54 ha. „Hulshorst" is een van ,de oudste landgoederen in de gemeente Ermelo, dat rijk is aan natuurschoon. AetheHclanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en Weerber. KRO: 20.15 Kath.act. Daarna: Voor de jeugd. 21.00 Kampioenschap van Nederland biljarten 19561957. 21.30 Palcsik veredelt de keuken. 21.40 Te- levitrine. 21.50 ITieaternieuws. 22.10 Epiloog. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 13.03 Instr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.45 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Oude muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal pers pectief. 19.30 Verz. progr. 20.00 Radio- krant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Lich te muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Lichte muz. 11.45 Bij de dood van een vlieg, caus. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsle ven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theater-ork. en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.10 Paul Vlaanderen en het Lawrence-Myste- rie, hoorsp. 14.45 Cello en Piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Mil.Kapel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de Wereld: Dr. Yap Kie Han: De Stichting cursussen en research en haar internationale cur sus kleine bedrijven." 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muz. 19.25 West-Indisch ork. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Radio Filharm.ork., groot koor en sol. 20.55 Ontmoeting der levens overtuigingen, discussie. 21.25 Fluit cello en clavecimbel. 21.55 Cabaret. 22.25 Lidhte muz. 22.40 Radiojourn. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.17 Rep. 23.2523.58 Lichte muz. kiest fleurige vlotte kleding Zij houdt van felle contrasten in de kleur en van sterk sprekende lijnen. Deze „AUTOCOAT" in bijzon der leuk model. Kleuren;- grijs ol camel. Maten 34 -38. 39 75 ZUIVER WOLLEN SPORTPUl- LOVER in „patentsteek" Gebreid in diverse kleuren met ingebreide pas. Lange Raglan" mouwen. 17.50 MELTON PANTALON ..zonder omslag" met rils pijp. streepdessin. In 4 verschillende kleuren Maten 34-44, 15.75 JAPON in een vlot ruitje. Breed geplooide rok. In dne leuke kleuren. Maten 34 30. 29.75 JACK winddicht „Teddy" gevoerd ei bies als garnering. geheel met een plastic 29.75

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3