Verbeten Hongaars verzet duurt nog steeds voort ASPRO ASPRO Boelganiiis grove waarschuwing gehekeld De Russen zouden grote verliezen geleden hebben Nog vrijheidszenders in de aether f**) hê'hê dank rii Parijs en Bonn vinden elkaar Overeenstemming over integratie-plannen Handel Rdam-IJzeren Gordijn Ziekenfondspremie voor bejaarden Duizenden Hongaren vluchten WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT Nog steeds wordt in Hongarije verbeten gevochten. De Russen schijnen grote verliezen te hebben geleden aan manschappen in Boedapest. Een vrije zender meldde zelfs uit Hongarije, dat het parlementsgebouw in Boe dapest weer door de vrijheidsstrijders was veroverd. Radio-Boedapest heeft woensdagmorgen een tot de socialistische landen gerichte oproep uitgezonden van Janos Kadar, de premier van de nieuwe Hongaarse regering. Deze oproep luidt: „De revolutionaire strijdkrachten zijn bezig de contra-revolutionairen te vernietigen. Wij hebben behoefte aan levens- en geneesmiddelen. Helpt ons. Wij zijn ervan overtuigd dat onze oproep een gunstige weerklank in alle socialistische landen vindt". Dunapentele, een belangrijk industrieel gebied ten zuiden van Boedapest schijnt nog steeds vrij te zijn. De Russen hebben, wegens hun wreedheid beruchte, Mongoolse troepen Ingezet op sommige plaatsen in Hongarije. Gisteravond werden berichten ontvangen, volgens welke op de Neder landse legatie in Boedapest alles wel is. KANONVUUR. Een speciale verslaggever van AFP heeft dinsdag om vijf minuten voor drie des middags plaatselijke tijd Russisch kanonvuur gehoord aan de Oostenrijks-Hongaarse grens. De ver slaggever bevond zich op 200 meter afstand van een grenspost van de Oostenrijkse douane. Volgens van hem verkregen inlich tingen zijn Russische infanterie-een- heden op weg naar Hegyeshalom, een plaatsje, waarvan de grenspost tot dinsdagmorgen nog in handen was van de opstandelingen. Nog drie vrije Hongaarse radio stations, Rakoczy, Czokonai en Roka, waren gisteren in de lucht. Voorts ving men af en toe code-boodschap pen op van kleine zenders, die de verbindingen tussen de verzetscen- tra onderhouden. Radio Rakoczy, het station, dat ver klaarde, dat het parlementsgebouw was heroverd, deelde verder mee, dat het merendeel van de Russische troe pen, die Boedapest waren binnenge komen is vernietigd. „Wü vragen voedsel medicijnen en gewapende hulp", aldus deze zender, „waarom tellen alleen de belangen der grote mogendheden? Waarom hoort u het geroep om hulp niet van vrouwen en kinderen, die worden vermoord. Wij vechten door voor de vrijheid van Hongarije tot onze laat ste druppel bloed. Wapens, munitie, medicijnen, verband en voedsel, laat het onmiddellijk afwerpen. Handel onmiddellijk, handel onmiddellijk!" Radio Pecs in Zuid-Hongarije, thans in handen van de Russen, deed gister middag laat een beroep op de bevol king om te helpen bij het ontwape nen van de vrijheidsstrijders. De plaatselijke Russische commandant verklaarde, dat Russische kanonnen op ieder huis gericht zouden worden waaruit zou worden geschoten. Nagy vermoord? In Belgrado won de overtuiging veld, dat Imre Nagy ,die door de Rus sen als premier van Hongarije is af gezet, is vermoord. Deze overtuiging werd versterkt doordat de „Prawda" Nagy een „overloper naar de reactionairen" heeft genoemd. De mening was hier voorts, dat Ka- dar zich in geen geval lang als pre mier zal kunnen handhaven. Hij zal wellicht zijn functie behouden zo lang hij de Sowjets van nut kan zijn. te Nickelsdorf werd vernomen, dat twee Russische officieren zich giste ren aan de grens hebben gemeld om eenlijst te overhandigen met namen van Hongaren, die naar Oostenrijk gevlucht zouden zijn. Zij wensten, dat deze Hongaren naar Hongarije zouden terugkeren. Dit verzoek werd ter plaatse door de Oostenrijkers ge weigerd. Zwitserland neemt 2000 Hongaren op. De Zwitserse regering heeft beslo ten 2.000 Hongaren, die naar Oosten rijk zijn gevlucht, in Zwitserland toe te laten. DE UITERSTEN RAKEN ELKAAR. De Italiaanse minister van buiten landse zaken Martino heeft dinsdag avond in de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden voorgesteld, dat de Verenigde Naties een politiemacht naar Hongarije zullen zenden, om al daar de orde te handhaven, totdat een onafhankelijke Hongaarse rege ring is gevormd. Dank zij 'ASPRO' was ik vanmorgen toch in de zaak. Gisteravond voelde ik mij wat koortsig. Zeker een opkomende verkoudheid of griep. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in en vanmorgen was de koorts weg. Daarom geef mij maar 'ASPRO', want beschermt! Katholieke Illustratie in Indonesië verboden Het invoeren en verspreiden in In donesië van twee Nederlandse week bladen, de „Katholieke Illustratie" en de „Wereldkroniek", is verboden. Een desbetreffende besluit van minis ter-president Ali Sastroamidjojo is Orgie van wraak. Vluchtelingen hebben meegedeeld, dat de Hongaarse communistische veiligheidspolitie een „wilde orgie van wraak" uitoefent. „Zij hangen de mensen aan de dichtsbijzijnde lan taarnpaal op", aldus een vluchteling. Hongaarse militairen, die de strijd J «en"Snutoi van harde strijd, hebben gestaakt, worden doodgescho- een „pariementaire botsing" tassen I uiterst rechtse en extreem linksen te Van Oostenrijkse grensautoriteiten voorkomen. Daarop maakten afgevaardigden der nieuw-fascistische partij zich op om de banken der communisten te be stormen. Het kosttte de zaalwachten Frankrijk en West-Duitsland zijn het gisteren eens geworden over alle Europese kwesties, waarover zij nog geen overeenstemming hadden be reikt. Tijdens het bezoek van bonds kanselier Adenauer en de Duitse mi nister van buitenlandse zaken, von Brentano, aan Parijs werd dinsdag een oplossing gevonden voor alle vraagstukken, die tijdens de jongste conferentie te Parijs van de landen der Europese gemeenschap voor Ko len en Staal over de plannen voor een Europese Atoomenergiegemeen schap en een gemeenschappelijke markt onopgelost waren gebleven. De andere landen der E.G.K.S., Italië, België, Luxemburg en Neder land, zullen van de bereikte overeen stemming op de hoogte worden ge steld. Frankrijk en West-Duitsland heb ben dinsdag officieel hun veront waardiging geuit over de „brute on derdrukking" van het Hongaarse volk. In een communiqué, dat na be sprekingen tussen bondskanselier Adenauer en premier Mollet werd uitgegeven, wordt voorts gezegd, dat de staatslieden ernstig bezorgd zijn over het feit, dat de westelijke mo gendheden tot dusver niet met vol doende kracht van hun samenwer king getuigenis hebben afgelegd. Zij geven uiting aan hun dringende wens, dat in de toekomst blijk wordt gegeven van een solidariteit zonder zwakte, niet alleen tussen de Europe se mogendheden, maar ook tussen al le landen van het Atlantisch bondge nootschap en die van de vrije wereld. De olievoorziening in West-Europa Volgens de berichten, die te Bel- roet worden ontvangen door oHemaat- POTLOOD en GEEST schappijen, is de schade, die aan twee pompstations van buisleidingen der B.1m Iraq Petroleum Company is veroor- 2 3 I HH zaakt, zeer groot. De oliemaatschap- 11 pijen vernemen, dat het herstel der fiflH 5 pompstations 6 maanden a één jaar kan duren. 7 I 8 Bovendien nog vertraging. Lp..J Voorzover er olie uit het Midden- Oosten kan worden aangevoerd, zal men de eerste tijd nog aangewezen zijn op de route om de Kaap. De be drijvigheid in de Zuid-Amerikaanse havens is echter dermate toegenomen dat vrachtschepen, die moeten bun keren en water moeten innemen, waarschijnlijk 14 dagen moeten wach ten, alvorens zij kunnen worden be diend. Voor passagiersschepen be draagt het tijdverlies ongeveer 2 da den. Rantsoenering in Frankrijk Naar verwachting zal het Franse kabinet in zijn bijeenkomst van woensdag plannen voor het rantsoe neren van zware brandstoffen voor de industrie goedkeuren. Men schat, dat de voorraden van deze brand stoffen slechts 4 5 weken toerei kend zijn. Wat het benzineverbruik betreft verwacht men, dat het wegverkeer beperkingen zullen worden opgelegd. Alleen artsen en zakenlieden zullen vermoedelijk mogen reizen buiten het gebied, waarin hun auto is gere gistreerd. No. 533. Horizontaal: 1. bereide die renhuid, 4. telwoord (Eng.), 7. ken nis, 9. water in N.B., 11, rijkstele foon (afk.), 12. vogel, 13. schijn, voorkomen, 14. lidwoord (Fr.), 15. vlasvink, 16. merkwaardig, 17. tel woord, 19. melaatsheid. Verticaal: 1 soort onderwijs (afk.), 2 afzonderlijk, 3. deel van een huis, 5. een der apostelen, 6. de heiden apostel uit Tarsus in KI. Azië, 8. tel woord, 10. meisjesnaam, 13. deel van een uurwerk, 15. bosvink, 18. voorzet sel. Oplossing morgenavond. OPLOSSING 532. Horizontaal: 1. lom. 4. akker, 9 apis, 11. aria, 12. Kalief, 13. ka, 14. Saar, 15. te, 17. la, 18. es, 21. na, 23. arts, 25. R.K., 27. Londen, 28. aard, 30. tere, 31. kraag, 32. rek. Engeland heeft nog voorraad. Volgens kringen van de Engelse olieindustrie zal Engeland vermoede lijk over ongeveer een week op zün olievoorraden moeten gaan teren. Tot dan toe zullen in de Engelse ha- Blijkens een gisteren van de Oos tenrijkse posterijen ontvangen mede deling is post voor Hongarije al sinds 24 oktober niet meer doorgezonden. In verband hiermede heeft de Ne derlandse PTT verzocht deze post te rug te zenden. Na terugontvangst zal de post met de nodige toelichting aan AMa,"23Tröt, ai snefc, kar, 29. ra. ter waarscüujnlyk nog ongeveer twee de afzenders worden uitgereikt. Verti-aal: 1 laks, 2. opaal. 3. Mi- vens tankschepen «ankomen, die het laan 5.vkaft, 6. Kr., 7. eilk, 8. raar, 10, Suezkanaal passeerden nog voor dit sir, 16. eerder, 19, stère, 20. brak, 22. werd gesloten. Daarna zal het ech- Er brak een oorverdovend lawaai ïfni^«Jj'„JSLIndonesischc staats- van de banken der communisten, afgekondigd. In de aankondiging wordt gezegd, dat beide weekbladen „voortdurend trachten materiaal te verzamelen om de naam van Indonesië te besmeu ren". Het werd nodig geoordeeld beide bladen in Indonesië te verbie den „ter handhaving van orde en veiligheid". De nummers van 4 mei en 2 juni van de „Katholieke Illustratie" en van 17 maart van de „Wereldkro niek" worden genoemd, waarin arti kelen zijn voorgekomen, die Indone sië „belasteren". Van de redacties van beide week bladen vernemen wij, dat deze arti kelen tot onderwerp hadden het pro ces tegen wijlen Leon Jungschlaeger en de reis van Soekarno naar de Verenigde Staten. „Beide regeringen zullen niets nala ten om tot dit resultaat, dat zij van vitaal belang achten, te komen. Zij stellen voor, dat tussen de belang hebbende mogendheden bijeenkom sten op ministerieel niveau worden gehouden". De besprekingen zouden aanvanke lijk verscheidene dagen duren, maar Adenauer keerde met het oog op de internationale toestand vandaag naar Bonn terug. Door een bestelauto werd giste ren te Mussel (Dr.) 't driejarig doch tertje van de familie Brugge gegre- pei), toen zij onverhoeds de straat overstak. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Winschoten is zij overleden. De Wereldvrede was ernstig in gevaar Premier Eden van Engeland hekelde gisteravond in het Lagerhuis de nota waarin de Sowjetpremier Boelganin aan Engeland en Frankrijk meedeelde, dat zij de dreiging van een aanval „door een of andere grote macht" onder ogen zouden moeten zien, indien zij weigerden de gevechten in Egypte te staken. Met nadruk wees Eden de Russische beschuldigingen van de hand dat de Brits-Franse actie in Egypte barbaars was. Op zijn beurt beschuldig de hij er de Russen van, in Hongarije een „genadeloze actie" te hebben gevoerd. Britse waarnemers trachten echter niet het feit te verdoezelen, dat de beslissing tot het staken van het vuren genomen werd onder druk van Boelganin's dreigement om tegen Engeland en Frankrijk geweld te gebruiken. Volgens een der waarnemers zou daarentegen van Amerikaanse zijde geen druk zijn uitgeoefend. KOORTSACHTIGE SPANNING. Boelganin's waarschuwing had gis teren in de hele westelijke wereld een koortsachtige diplomatieke acti viteit ontketend. De regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk pleegden via telefoon en telex onop houdelijk overleg. De Zwitserse rege ring nodigde de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie uit, onmiddellijk een conferentie in Zwitserland te houden „ten einde een derde wereldoorlog te voorkomen". Ook over militaire activiteiten de den allerlei berichten de ronde. Het Arabische avondblad Al Kahira meld de dat volgens de Turkse radio-An kara „de Russische vloot via het oos telijk deel van de Middellandse Zee op weg was naar Egypte. Dit bericht is echter uit geen enkele andere bron bevestigd. Gisteravond bereikten het geallieer de hoofdkwartier in Fontainebleau berichten, dat onbekende vliegtuigen boven Turkije vlogen. Officieren zei den geen bevestiging te hebben van de berichten, die bovendien geen bij zonderheden bevatten over het aan tal of de richting van de vliegtuigen. Twaalf Amerikaanse torpedoboot- jagers vertrokken dinsdag uit New port naar het Middellandse-Zeege- bied. De Amerikaanse marine noem de dit „een normale aflossing". Vrijwilligere. Radio-Moskou heeft gisteren de op roep van de Egyptische regering om vrijwilligers die Egypte in de strijd moeten steunen, uitgezonden. In een extra nieuwsuitzending werd er aan weken duren, alvorens olie van de Perzische Golf in verminderde om vang via de Kaap in Engeland aan komt. Om strategische redenen is de om vang van de Engelse olievoorraad nooit bekend gemaakt, maar ge woonlijk goed ingelichte waarnemers te Londen zeggen, dat deze een grote omvang heeft en vermoedelijk wel de grootste is, die ooit in vredestijd aan wezig was. De laatste vijf weken zijn de olievoorraden sterk vergroot. GEEN POST NAAR HONGARIJE. deze oproep opvallend veel aandacht besteed. President Eisenhower had reeds gewaarschuwd, dat de Ver. Staten zich zouden verzetten tegen het stu ren van Russische vrijwilligers naar het Suez-kanaal. MOLLETS ANTWOORD. Premier Mollet van Frankrijk heeft dinsdag in zijn antwoord op Boelga- nins waarschuwing gezegd: „Ik betwijfel, of de bestaande toe stand kan worden verhelderd door het gebruik van dreigementen en het opperen van de mogelijkheid van een gebruik van lange-afstandswapens. Anderzijds betwijfel ik ook, of de Sowj et-regering alle noodzakelijke gezag bezit om medelijdend te spfe- ken over onschuldig vergoten bloed, terwijl door het optreden van deze zelfde regering het bloed in Honga rije in stromen vloeit". POSTVERZENDING NAAR EN VIA EGYPTE. De PTT deelt mede, dat wegens de gebeurtenissen in het Nabije Oosten de zeepostverzending (brievenpost en pakketpost) naar Egypte, Soedan en Saodie-Arabië voorlopig is gestaakt. Verzending van luchtpost naar Egypte wordt beproefd. B. en w. van Rotterdam hebben een overzicht doen uitgaan van de om vang der handel tussen Rotterdam en Rusland en de landen achter het ijze ren gordijn. Het overzicht strekt zich uit over De taxistaking in A'dam opgeheven De staking van de Amsterdamse taxichauffeurs in loondienst, die 5>j maand heeft geduurd, is opgeheven met 198 stemmen vóór, 66 tegen, 5 blanco en 4 ongeldig. Maandag 12 november a.s. zullen de chauffeurs zich weer bij hun patroons melden aldus is na afloop van een gisteren gehouden vergadering door de sta kingsleiding medegedeeld. Het weekloon wordt verhoogd met 1.25 en daardoor gebracht op 31. Voorts wordt in drie termijnen een totaal bedrag van 85,40 uitgekeerd; samengesteld uit 2 pet over 1955, 3 pet over 1956 en een overbruggings uitkering van 42,70 over de gestaak te maanden, aldus een toelichting van werkgeverszijde. De ondernemers hadden de thans aanvaarde regeling met een nu vervallen aantal beperkende bepa lingen reeds op 21 september j.l. aan de stakers voorgesteld. Toen werd dit voorstel (dat ook in de gemeente lijke adviescommissie voor het huur auto- en taxibedrijf was behandeld) door de stakers afgewezen. Twee gevangenen uit „Scheveningen" ontsnapt Maandagavond omstreeks zes uur zijn twee delinquenten uit de Sche- veningse strafgevangenis ontsnapt. Het zijn de 25-jarige Amsterdamse kraandrijver W. v. d. W., die een straf wegens diefstal uitzat en de 43-jaar Amersfoort, die veroordeeld was we gens een zedendelict. De twee mannen waren te werk gesteld in de kleermakerij. In een on bewaakt ogenblik wisten ze 't hang slot, dat het traliehek van de afdeling afsluit, te verbreken. Door een raam kwamen ze uit op een afdak vanwaar ze langs een touw een lager gelegen afdak bereikten. Vandaar kwamen ze op de binnenplaats, die de gevangenis van de bewaarderswoningen scheidt. Met behulp van op de binnenplaats opgeslagen bouwmaterialen, klom men ze over de hoge muur, die het complex omgeeft. Vermoedelijk zijn ze de duinen ingevlucht. Hoewel het opsporingswerk onmid dellijk na de ontdekking begon, heeft het nog geen resultaat opgeleverd. De ontsnapping werd wel onder gunstige omstandigheden gewaagd: kort na hun vlucht braken in de bin nenstad ongeregeldheden uit, die de volledige aandacht van de politie op eisten. de jaren 1954, 1955 en 3 maanden van 1956; het luidt als volgt (de cijfers vertegenwoordigen waarden in ton nen van 1.000 kilogram): aanvoer 373.901 595.442 103.005 1954 1955 jan/mrt '56 Tsjecho-Slowakije, Hongarije, len en Roemenië afvoer 89.661 63.900 22.245 Po- 1954 196.274 151.200 1955 162.148 169.177 jan/mrt '56 59.645 34.165 China 1954 102.392 32.526 1955 127.734 156.812 jan/mrt '56 46.197 34.441 In verband met de jongste ontwik kelingen heeft de directie van de K.N. S.M. voorshands besloten geen af vaarten meer te bieden naar en van Rusland. De reeds geannonceerde af vaart van het m.s. „Draco", dat deze week met transitolading naar Lenin grad zou vertrekken, is dan ook ge annuleerd Titoïsme in de Utrechtse raad Communist contra Moskou Het communistische raadslid van de Utrechtse gemeenteraad, de heer L. D. J. E. Kramer, heeft gisteren in de gemeenteraad verklaard, dat hij zich niet verenigen kan met de ge beurtenissen van de afgelopen week. Hij schaarde zich aan de zijde der Titoïsten door ie verklaren, dat het hem alleen mogelijk zou zijn de poli tiek van de C.P.N. te blijven volgen, wanneer de communistische partij in Nederland een eigen weg zou bewan delen „ter bevordering van het socia lisme". HAAGSE RECHTBANK. MALVERSATIES BIJ LEIDSE FABRIEK. Twee jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie te Den Haag te gen een inwoner van Alkemade, die terecht stond wegens verduisteringen ten nadele van een Leidse machine fabriek en het opzettelijk doen van onjuiste aangifte van inkomstenbe lasting. Tijdens deze zaak kwam de eigenaardige gang van zaken bij de betreffende fabriek ook ter sprake. In dit verband werd nog een jaar ge vangenisstraf geëist tegen een behe rend vennoot uit Leiden wegens het ondertekenen van een valse schuld bekentenis. Een maand gevangenis straf werd geëist tegen een Noordv 'm- ker, die privé-werkzaamheden or de fabriek had verricht en deze niet bij de inkomstenbelasting had opge geven. Uitspraken op 20 november. Minister J. G. Suurhof heeft in zijn wetsontwerp tot de invoering van een goedkope dekking van ziekenrisico voor bejaarden, een kleine wijziging aangebracht, in zoverre de inkomens grens door hem verhoogd is van 3300,— tot 3400,—. De overgrote meerderheid der Duizenden personen zijn van Hongarije naar Oostenrijk gevlucht nadat de Russische troepen de aanval op de Hongaarse vrijheidsstrijders hadden geopend. Door bemiddeling van het Rode Kruis kunnen de Hongaarse vluchtelingen via een pendeldienst van de Oostenrijkse spoorwegen van de grensplaatsen onmiddellijk doorgezonden worden naar noodkampen die door de Oostenrijkse regering zijn ingericht. De foto geeft een overzicht van een van de spoorwegstations langs de grens. Tweede Kamer wilde evenwel gaan tot /42C0,per jaar. De bewindsman wil zich in dit wetsontwerp beperken tot de groep van bejaarden, die ook tot dusver, vallende onder de Noordwet Ouder domsvoorziening, een lagere zieken fondspremie betaalde en tot degenen, die na 1 januari a.s. bij de invoering der algemene ouderdomswet in de zelfde financiële omstandigheden zul len verkeren. Hij wil niet de bejaarden onder de wet bx-engen, wier financiële om standigheden het niet nodig maken een premiereductie te geven. Zowel voor gehuwde als ongehuw de bejaarden wordt dezelfde premie berekend, omdat de bejaardenverze- kering evenals de verplichte zieken fondsverzekering geheel is opgezet als een gezinsverzekering. Brood 1 cent duurder De prijs van alle soorten brood wordt met één cent verhoogd. Deze verhoging kan reeds vanaf vandaag worden toegepast. Daaraan heeft het ministerie van economische zaken gisteren na overleg met vertegen woordigers van de Nederlandse bak kerijstichting zijn goedkeuring gege ven. De nog steeds aan de gang zijnde stijging van de bloemprijs op de in ternational markt is oorzaak van deze prijsverhoging. Uitgesloten van deze vergunning tot prijsverhoging zijn de plaatsen, die na de van de zo mer tussen de overheid en li'kerij- stichting gesloten overeenkomst een aantal broodprijsverhogingen onge daan te maken, weigerden daartoe over te gaan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2