Onwaardige relletjes van jeugdige onbezonnenen HES' Agent slachtoffer van demonstraties Nieuwe radiostudio aan K.R.O. overgedragen DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT ,v„PAGINA 5 DE POLITIE TRAD KRACHTIG OP Vele gewonden te A dam Terwijl in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht om ons tot de grootste plaatsen te bepalen, waardige protestdemonstraties gehou den werden, trokken groepen jongens van rond 18 jaar joelend en provoce rend door de stad, lokten gevechten uit met de politie, die communisti sche gebouwen bewaakte. De politie is in alle steden krachtig opgetreden; vele oproermakers wer den met politie-auto's weggevoerd en zullen in sommige plaatsen reeds vandaag berecht worden. In Amsterdam is het gisteren de gehele dag zeer onrustig geweest. Rond het Felix Meritis-gebouw in de hoofdstad, waar het communistische dagblad „De Waarheid" is gevestigd, hebben voortdurend politiemannen en demonstranten tegenover elkaar ge staan. De communisten, die in het ge bouw moesten zijn of dit wilden ver laten onder welke Paul de Groot moesten dit onder politiebescher ming doen; „De Waarheid" kon gis teren niet normaal verschijnen, maar moest in kleine hoeveelhden met per sonenauto's uit het gebouw gesmok keld worden. Doch terwijl gisteravond de jeugd van Amsterdam een waardige stille tocht door de straten van de binnen stad maakte en de Dam aan alle hoe ken bezet was met volwassenen, die luisterden naar de redevoeringen van enkele prominente Nederlanders, die protesteerden tegen het Russische verraad en de Nederlanders aan spoorden huis en goed ter beschik king van de Hongaarse vluchtelingen te stellen, ging een dolzinnige groep kwajongens van 16 tot 20 jaar tot „de aanval" over. Met vuurwerk werd de politie voor het „Waarheid"-gebouw bestormd en verscheidene charges het gummi stokken en blanke sabels waren no dig om de losbandige knapen, die er enkele malen in slaagden het politie- cordon te doorbreken, in toom tc houden. Toen rond half twaalf de rust langzaamaan terugkeerde, wa ren vele agenten en jongens in Roo- de Kruisposten opgenomen om ver bonden te worden. Utrecht. Ook in Utrecht had de protest-ac tie tegen het Russische optreden in Hongarije gisteravond twee kanten. In de Jaarbeurshallen waren vele duizenden bijeengekomen en spon taan werd daar de medewerking door de aanwezigen toegezegd voor de Hongaarse vluchtelingen, die Neder land zullen bereiken. Tezelfder tijd vocht de politie ech ter in de omgeving van de Maria- plaats, waar het „Waarheid"-ge- bouw gevestigd is, een verbeten strijd met jeugdige herrieschoppers, die zelfs de schijn prijsgaven en hun dolheid botvierden op winkels en mensen, die totaal niets met commu nisme of Rusland te maken hebben. De politie, versterkt met hulp troepen, trad zeer krachtig op, voer de verscheidene charges uit, wist een groot aantal oproerkraaiers te arres- uuruur de toestand nog maar nauwe lijks meester. Toen de balans opgemaakt kon worden, moesten vele gewonden on der het politiecorps geteld worden, die getroffen waren door uit de stra ten gehaalde stenen, welke de lieve jeugd uit pure baldadigheid naar de hoofden der ordebewakers had ge worpen. Den Haag. In 's-Gravenhage op het Plein spra ken gisteravond o.m. pater Jelsma en Bert Ruygers, voorzitter van de ka tholieke werkgroep in de P. .v. d. A. Zij beiden deden een ernstig beroep op de vele duizenden aanwezigen om geestelijk de Hongaarse vrijheids strijd te steunen, nu voor het ogen blik een andere interventie onmoge lijk is. Pater Pelsma zei, dat wij allen schuldig zijn, zo niet aan het vergoten bloed in Hongarije, dan toch aan het onrecht op de gehele wereld: Het eigen belang maakt niet alleen lichamelijke maar ook geestelijk do den. En evenals in andere steden moest ook in Den Haag de politie aan het andere eind van de binnenstad, de strijd opnemen tegen een stelletje onvolwassen lummels, die in Den Haag wel zeer driest optraden. Rond de Prinsegracht, waar het „Waar- heid"-gebouw staat, werden verkeers tekens omvergehaald en trottoirs op gebroken. De politie trad met het pis tool in de vuist op en loste verschei dene waarschuwingsschoten. Een van deze schoten trof een burger, die op enige afstand de gevechten gade sloeg. De politie heeft ook hier verschei dene arrestaties verricht en deze raddraaiers zullen vandaag reeds voor de kantonrechter gevoerd wor den. Rotterdam. In de Ahoy-hallen hebben enkele politieke leiders van Nederland gis teravond wel zeer bijzonder krach tige taal gesproken. Prof. Gerbrandy vroeg zich af of de tijd voor een ge wapend optreden tegen Rusland niet gekomen was en de heer Oud zei, dat de deur van het overleg met Rus land door het verraad van Hongarije definitief gesloten was. Hoewel ook te Rotterdam de poli tie tegen jeugdige herrieschoppers moest optreden en de gehele avond met charges de omgeving van het „Waarheid"-gebouw moest schoon vegen, hebben de ongeregeldheden hier niet de omvang van de boven genoemde steden aangenomen. Ook in enkele andere steden kwam het tot ongeregeldheden met jeugdige baldadigen. Bij een demonstratie voor de Russische handelslegatie op het Museum- oplein werd een agent van politie zodanig door een aantal stenen getroffen teren, doch was rond het nachtelijk i dat hij door een paar collega's in allerijl naar de dichtbijgelegen Boerhaave- j~ j kliniek moest worden gedragen voor het verkrijgen van medische hulp. Wet aangekondigd E sperking van investeringen De minister van Financiën heeft bekendgemaakt, dat de regering be sloten heeft zo spoedig mogelijk een wetsvoorstel voor te bereiden, hou dende beperking van de wettelijke voorzieningen betreffende de investe ringsaftrek. De investeringsaftrek is een bijzon dere aftrek ten laste van de belastba re winst van een bedrag, dat afhan kelijk is van de omvang van de in vestering in bedrijfsmiddelen. Aan gaande de juiste aard en de omvang van die beperking kunnen nog geen mededelingen worden verstrekt, om dat de regering bij haar definitieve beslissing mede wil letten op het ad vies van de Sociaal Economische Raad, dat zij heeft gevraagd. GEEN ONTVANGST VAN RUSSISCHE AMBASSADE IN HET KURHAUS. De N.V. Exploitatie Mij. Scheve- ningen bericht het volgende: „Delend in algemeen bestaande ge voelens in den lande heeft de raad van beheer van de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen besloten de localiteiten van het hotel Kurhaus te Scheveningen niet ter beschikking te stellen van de Russische ambassa^ de voor het houden van de voorgeno men ontvangst op 7 november a.s." Benzinedistributie nog niet aan de orde Al is er op dit ogenblik nog geen benzinedistributie, toch heeft men het distributie-apparaat, zoals dat werkte na de Bevrijding, in gereed heid gebracht. Voorlopig zijn er met de aanvoer van vloeibare brandstof geen moeilijkheden. Mocht dit toch gebeuren, dan zullen de minister van Economische Zaken en de samen werkende oliemaatschappijen met el kaar overleg plegen. Als de nood aan de man mocht ko men zal een zelfde schema van dis tributie worden gevolgd als vroeger. In 1939 had het Rijksbureau voor óardolieprodukten de verdeling in handen. Dit werkte met zgn. consent houders, die voor zichzelf aparte re gelingen konden treffen. Tot deze groep behoorden om. het Ministerie van verkeer en waterstaat en het Ministerie van landbouw. Voorts kre gen bepaald^ organisaties, bijvoor beeld de vereniging van artsen, zeke re hoeveelheden gedistribueerd. Gro te kwanta werden afgeleverd op toe wijzingen, kleinere op bonnen. Zou zo'n distributie-plan wederom worden opgezet, dan zal de Rijksver keersinspectie, die al volledig daartoe is ingericht, zich met de verdeling gaan bezighouden. PAKHUISMEESTEREN BREEKT CONTACT MET RUSLAND AF. Pakhuism eesteren te Rotterdam heeft gisteren aan de Russische staatsrederij medegedeeld, dat men in Rotterdam, niet langer als agente voor deze rederij wil optreden. Daar voor het opzeggen van het agentschap, waartoe besloten is nadat het optreden van Rusland in Honga rije bekendheid kreeg, een opzegter mijn in acht genomen moet worden, zullen Russische schepen, die reeds onderweg zijn naar Rotterdam voor zoveel mogelijk gelost of ge laden worden. Bij de Russische staatsrederij zijn o.m. aangesloten de Baltic States Steamship Lines, alsmede vijf tot zes scheepvartmaatschappijen, die allen ressorteren onder het Russische mi nisterie van marine. CARNAVALSFEESTEN IN LIMBURG AFGELAST. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Hongarije hebben de carna valsverenigingen in Limburg de fees telijkheden, die 11 november zouden worden gehouden, afgelast. ,HUISVESTINGSCOMITé Onderdak aan Hongaarse kinderen nog niet mogelijk Reeds vijfhonderd pleeggezinnen, die Hongaarse vluchtelingenkinderen willen opnemen, hebben hiertoe een aanvraag ingediend bij het R.K. Ned. Huisvestingscomité aan de Hekel - laan te Den Bosch. Het overleg, dat plaats heeft gevonden tussen de Cha- ritas te Wenen en het Huisvestings comité, is echter gebleken, dat de ko- mende dagen van opname van vluch telingenkinderen of -gezinnen in Ne derland nog geen sprake kan zijn. Bij een eventueel akkoord met de Nederlandse regering zou deze zaak ook in Oostenrijk nog geregeld moe ten worden, waar het nog een zeer verwarde situatie is. In de Oosten rijkse opvangcentra en kampen moet eerst een volledige registratie van de aantallen vluchtelingen tot stand ko men. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, zal het Huisves tingscomité wel alles voorbereiden om .indien ook hier vluchtelingen moeten worden opgenomen, de or ganisatie van de huisvesting al op poten staat. K.A.B. VRAAGT: Open landsgrenzen De Katholieke Arbeidersbeweging heeft in een telegram een klemmend beroep gedaan op de Ministerraad om de landsgrenzen open te stellen voor Hongaarse vluchtelingen. Zelf is de KAB, zo deelt zij mee, van harte be reid om alle mogelijke medewerking te verlenen bij de verzorging van deze uitgeweken Hongaren. OPRICHTING NATIONAAL COMITé VOOR HULP AAN HET HONGAARSE VOLK. Hedenavond zal in Utrecht een „Nationaal Comité voor Hulp aan het Hongaarse volk" officieel worden op gericht. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van enige vooraanstaande Ne derlanders onder leiding van de heer E. Kupers. De hulpverlening zal in hoofdzaak moeten neerkomen op het helpen van Hongaren die na de ge beurtenissen van de laatse dagen hun land verlaten. Het gironummer van dit comité zal zijn: 999. Het comité, waarin allerlei richtingen, rangen en standen zijn vertegenwoordigd, hoopt de bundeling te kunnen zijn van alles wat het Nederlandse volk gaat doen voor de Hongaren. KANUNNIK J. A. RUHE OVERLEDEN. Gisteren is in het St. Joannes de Deo-ziekenhuL te Den Haag op 76- jarige leeftijd overleden de hoog- eerw. heer J. A. Ruhe, pastoor van de St. Gerardus Majella-parochie te Den Haag. Pastoor Ruhe werd enige dagen ge leden benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van Rotterdam. Vliegtuig neergestort Een vliegtuig van het type „Her- mes" met ongeveer tachtig mensen aan boord, is op het vliegveld van Blackbush in het Engelse graafschap Surrey neergestort en in brand ge vlogen. Dit is dinsdag vroeg door het Kardinaal Wyszynski vjeer op de preekstoel In de kerk van het Heilige Kruis te Warschau heeft kardinaal Wyszynski, de onlangs vrijgekomen primaat van Polen, zondag voor het eerst na zijn vrijlating een Hoogmis gecelebreerd. Deze foto toont de kardinaal tijdens de dienst op de kansel. Trots voor omroepwereld Onder grote belangstelling heeft de technisch commissaris van de Neder landse Radio-Unie, mr. A. H. van der Veen, gistermiddag in de KRO-studio te Hilversum een groot nieuw studio complex, waarvan de bouw twee en een half jaar heeft geduurd, officieel aan het bestuur van de K.R.O. overge dragen. Mr. Van der Veen herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de bouw plannen reeds van voor de oorlog dateerden. Hij noemde het nieuwe complex een trots voor de Nederlandse Omroep wereld en een grote stap in de rich ting van de zelfstandigheid, der om roepvereniging, die volgens de wens van de minister, vijf jaren na het in werking treden der omroep-wet in technisch opzicht moet zijn bereikt. De outillage van de nieuwe studio, die vrijwel geheel door de technische dienst van de Nederlandse Radio- Unie in eigen beheer is uitgevoerd, is up-to-date. Prof. dr. J. B. Kors, voorzitter van de K.R.O., aanvaardde vervolgens uit handen van mr. Van der Veen een sleutel als symbolische over dracht van het complex. Prof. Kors sprak woorden van dank tot vele personen die bij de studiobouw wa ren betrokken en herdacht de over leden directeur van de K.R.O., de heer P. A. M. Speet, die aan de ver wezenlijking van de plannen een grote bijdrage heeft geleverd. De waarnemend directeur van de KRO, drs. A. J. van der Made, be trok in zijn dank, in het bijzonder de N.C.R.V., waar de programmadienst van de KRO in de periode van het bouwen, gastvrij eid heeft genoten. Het nieuwe complex dat 's morgens, werd ingewijd, heeft een inhoud v; ruim 10.000 kubieke meter. Men is be gonnen met plannen te maken voor een kleine modernisering van studio Britse ministerie van luchtvaart mee-1 2, maar eindigde met een vrijwel ge- gedeeld. Nader is bericht, dat vier mensen een kind en drie leden van de be manning het leven verloren heb ben. Het vliegtuig vervoerde militai ren met vrouwen en kinderen. hele nieuwbouw van studio-zaal 2, een technische vleugel en een nieuwe kelder en bovenverdieping. Een zogenaamd H-complex is het belangrijkste gedeelte. Het bestaat uit een serie ruimten die gezamenlijk het technische hart van de studio vormen, van waaruit het geluid aan de zenders wordt geleverd: op de be gane grond de hoofdomroep-studio, de hoofdcontrolekamer, de hoofd- weergeefkamer, de hoofdschakeïka- mer en in het sousterrain de hoofd- apparatenkamer en de kabelverdeel- kamer. In al deze ruimten zijn vele techni sche snufjes aangebracht en is een apparatuur opgebouwd, die vergis singen vrijwel uitsluit. Ook aan da de vormgeving is grote aandacht be steed. De nieuwe studio 2, in de complete doosbouw, bevat een vleugel met een dubbple registratie-unit en een kan toorvleugel met twaalf kantoorruim ten en drie nieuwe galmruimten. WERKVERBAND KATH. AMATEURTONEEL. Op 3 en 4 november waren in de volkshogeschool „Drakenburgh" te Baarn de leidende figuren van het Werkverband Katholiek Amateurto neel (W.K.A.) bijeen om gezamenlijk zich te bezinnen op de oorzaak en achtergronden van hun toneelarbeid, de balans op te maken van het be reikte en plannen te beramen voor de toekomst. Hoofdbestuur, provinciale- en kringbestuurders hebben geluisterd naar inleidingen van Jan Beerends, die het wezen en de achtergrond van het werk belichtte en naar Ton Lutz, die zijn visie gaf op de toekomstige ontwikkeling en taak van het Werk verband. Zondagmiddag kwamen in een le vendig en geanimeerd forum allerlei kwesties aan de orde van ideologische aard, maar vooral ook vraagstukken uit de praktijk van het vormings- en scho lings werk, waarmee al de aan wezigen dagelijks te maken hebben. In zijn preekje, onder de door hem voor de deelnemers opgedragen H. Mis, wees de landelijke geestelijk ad viseur, de zeereerw. heer G. v. d. Poel, de toneelmensen nog eens naar God, als bron van alle waarheid, goedheid en schoonheid. Het vijftigtal deelnemers heeft een uiterst nuttig weekend gehad, waar van de resultaten stellig binnenkort in de plannen en uitbouw van het W. K.A. merkbaar zullen zijn. (Zfitanding. Oadcentuim Maatdufifk met fCat&auiv in 5 en 9 woonlagen ToMopc jjööo'iioac- ifnöbaoai" In begin 1957 zal op het golfterrein te Noordwijk aan Zee Noord een be gin worden gemaakt met de bouw van een groot object, de bouw van 2 flatgebouwen, in totaal 60 woningen met 32 garages en winkel en een hoogbouw van 42 woningen, 35 ga rages en 9 winkels gelegen Badceri- trum vuurtoren Kon. Wilh. Boule vard, waarvoor de architect Jean M. Bodt te Oegstgeest in opdracht van éen Bou vv-Mij te 's Gravenhage het ontwerp heeft gemaakt. Door deze objecten heeft Noord- wijk aan Zee een afgerond badcen- trum in aansluiting op het door ge doemde architect ontworpen café- testaurant langs de zeereep en vuur toren. De blokken zijn zo geprojecteerd, dat uitzicht op de zeestrook Ls gege ven. In 5 en 9 woonlagen zijn drie en vier kamerwoningen ontworpen, luxe keuken, badkamer, ruime hal en personenlift, grote woonkamer met zonpebalcon aan de voorzijde, eigen berging en eventuele garage, centrale hete lucht-verwarming. Wo ning oppervlakte 107 m2, garage 3X6 m., dakterras gemeenschappelijk en winkels. Het bouwwerk zal worden opge trokken in witte glazuursteen met afzelia houten ramen z.g. door draaiende ramen. Winkelpuien van afzelia hout. Deze flats zullen horizontaal wor den verkocht door de makelaars.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5