Commissie ad hoe werd gisteravond discussies - plechtig ontbonden na TUSSEN BALIE en tralie „Men heeft kool en geit willen sparen44 „Moeilijke verstandhouding in de top" Verklaring van Witte Huis DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Leidse raad heeft gistermiddag en -avond het rapport van de com missie ad hoc over de woningbouw en de antwoordnota van B. en W. van Leiden uitgediept. De discussie verliep vrij rustig al waren er enige dra matische hoogtepunten, die de toon waarin de debatten werden gevoerd verscherpte. Opvallend was de kalme wijze waarop het college van B. en W. het verweer tegen de raadsleden voerde. Opmerkelijk was hierbij het betoog van wethouder Menken, waarin deze over de vervelende verstand houding in de top van de dienst openbare werken sprak. De raadsleden waren in het algemeen niet geheel tevreden met de sum miere nota van B. en W. op het rapport van de commissie ad hoe. De heer Piena (PvdA), die als eerste het woord voerde, stelde na de com missie ad hoe voor het vele verrichte werk bedankt te hebben dat b. en w. in hun nota zich niet uitspreken over enkele belangrijke onderdelen van het rapport. Hij besprak de passage uit het rapport, waarin gesproken wordt over de trage medewerking van b. en w. aan de werkzaamheden van de commissie. Dit heeft de werkzaamheden vertraagd. Hij vroeg een verklaring. Vervolgens citeerde hij het rapport, waar gesproken wordt over het negeren door de gemeente Leiden van een brief, waarin G.S. bij de gemeenten op het in dienen van plannen aandringen. Het was onjuist van Leiden deze aansporing prak tisch te negeren.Ook herinnerde hij aan de motie, die door de raad werd aan genomen. waarin bij G.S. op verhoging van het bouwvolume voor Leiden werd aangedrongen. Deze motie is twee maan den bij het college blijven liggen. Ach teraf kan men begrijpen, aldus de heer Piena, dat men met deze nota in de maag zat, omdat G.S. in die tijd juist bij Leiden steeds om het indienen van plannen aandrongen. B. en w. hadden echter de raad van de moeilijkheden op de hoogte moeten brengen Tenslotte stelde de heer Piena vast, dat Leiden toch door dit alles een ge voelige achterstand in de woningbouw heeft gekregen. Het bouwcontingent was immers nog niet gerealiseerd, toen de regering een wijziging in de con- tingenteringspolitiek bracht en over stapte van bouwcontingent op bouw capaciteit. Men heeft kool en geit willen sparen. De heer Van Iterson (Prot. Chr.), wees er op, dat op 8 okt. Alkmaars ontzet) met de gewraakte persconferentie, het beleg van wethouder Jongeleen was be gonnen. Iedereen was, volgens de mede delingen van de wethouder op deze pers conferentie gedaan, schuldig aan de moeilijkheden in de woningbouw, be halve Leiden. Het college had echter de hand in eigen boezem moet steken. Wel ke uitwerking heeft deze berichtgeving gehad op de ruim 4000 woningzoeken den?, zo vroeg het raadslid zich af. Wij kunnen de commissie ad hoe dankbaar zijn voor dit rapport, want er staan ge gevens in, die de raad zonder deze com missie nooit aan de weet zou zijn geko men. De heer Van Iterson memoreerde vervolgens de behandeling van woning- bouwkwesties in de Leidse raad sinds 1946. Hij betoogde, dat hij er dikwijls op gewezen had, dat er iets haperde. Zijn mening werd echter door de wethouder bijha altijd van de hand gewezen. Reeds in 1949 kwam de heer Van Iterson tot de slotsom, dat Leiden 210 woningen ten achter was, reeds in die tijd had hij ge steld, dat men in de dienst gemeente werken langs en over elkaar heen werkte. Het heeft echter tot '54 geduurd voor men over een eventuele reorgani satie ging denken. De heer Van Iterson betoogde, dat men de kool en de geit heeft willen sparen, want 't college wist al eerder, dat het niet goed zat met de dienst gemeentewerken. Eerst in 1956 heeft men twee krachten aangetrokken, waaraan Leiden schreeuwend gebrek had, n.l. een stedebouwkundige en deskundige voor de volkshuisvesting. Het raadslid meende, dat dit alles in strijd was met de nota van b. en w„ waarin gezegd wordt, dat de gebreken in de organisatie en werkwijze van de dienst van gemeentewerken in de loop van 1954 aanleiding zijn geweest een reorganisatie van de dienst ter hand te nemen. Hij herinnerde aan de vraag, die hij had gesteld in het sectieverslag nov. 1954, waarop b. en w. antwoordden, dat zij in 't algemeen tevreden waren over de gang van zaken bij de dienst gemeen tewerken. Tijdens de behandeling van de be groting echter in dat jaar stelde wethou der Jongeleen, dat sinds sept. 1954 een commissie aan het werk was ter voor bereiding van een reorganisatie van deze diensten. Kostbare jaren, aldus de h er Van Iterson, waren intussen verloren gegaan. In 1947 heeft men zelfs in het open baar durven beweren, dat de bovenwo- n-'ngen van flats over tien jaar leeg zou den staan. D? geschiedenis heeft wel an ders geleerd. Cnk dc hee»- Van Iterson stelde vast, dat Leiden het ïekoil van 1954 kw^t is. Pp cijfers zeggen In dli verband ook wel iets: op 1 jan. 1954 waren ingeschreven op het huisvestingsbureau 2970 woning zoekenden, op 1 juli '56: 4243 zoekenden. Di*. aantal groe-t tog met de dag. Het raadsüi wilde ock gaarne weten h'-eveel woningen Leiden verspeeld heeft doordat het co'le>;e riet doortastend is geweest met de aanpak van de krotop ruiming. Eens was de heer Van Iterson het met het eresaluut; dat het college in de nota bracht aan de ambtenaren, die het huidige resultaat hebben kun nen bereiken. ..O schone ironie, waren het niet diezelfde ambtenaren, die ook in 1953—1954 in dienst van onze gemeen te waren? En zouden diezelfde mensen niet gaarne in 19531954 hun schouder onder het werk hebben gezet?' Het heeft, zo vervolgde de heer Van Iterson. ten enen male aanleiding en visie ontbro ken. sprekend, stelde hij de vraag: hoe is het mogelijk, dat een hoofdambtenaar een boven hem gesteld ingenieur kon weg werken. Dit naar aanleiding van een alinea in het rapport, waarin er over wordt gesproken, dat de hoofdingenieur bij de dienst, tot wiens taak volkshuis- Raadsleden aan het woord vesting behoorde, in de loop der tijden meer en meer is uitgeschakeld, geruis loos, als gevolg van een langzaam proces. Ik kan niet aannemen, aldus de heer Ten Broek, dat de hoofdingenieur zwij gend in deze uitschakeling zal hebben berust. Aannemelijk lijkt mij, dat zulk wijze van werken van bovenaf is opgelegd. Dit had de commissie scherper in haar rapport tot uiting kunnen bren gen. Als men dit (het opleggen van hoger hand) niet accepteert, móét men het wel eens zijn met de commissie, wanneer zij stelt, dat de organisatie van de dienst gemeentewerken veel te wensen heeft overgelaten. Dat men dus op elke afdeling en on derafdeling iemand heeft gehad, die zich zelf tot directeur had gebombardeerd. in de woestijn te sturen. Een en ander werd stilzwijgend door het college ge sanctioneerd. De teamgeest in het col lege is zó sterk, dat zü wat er ook gebeurt niet door de raad Is te doorbreken. Mogelijk, dat daarin nu .'eranderlng komt. Tenslotte wees de heer Ten Broek er op, dat de KVP-fractie. zowel als de Prot. Christelijke en de VVD-fracties steeds hebben gepleit oor de bevordering van de woningbouw. Ook de overige frac ties hebben zich hiervan niet gedistan tieerd voor zover het de woningwetbouw betrof. Moest er nu juist door een ver bolgen raad een commissie ad hoc in het leven geroepen worden om de fouten aan te wijzen, die er op dit gebied aan de dienst aan de gemeentewerken kleef den? Belang van gemeente werd geschaad. De heer Drijber (VVD) maakte er evenals de heer Piena al gedaan had aanmerking op, dat de nota van b. en w. laat was verschenen. Ook zijn fractie was van mening, dat de raad ingelicht had moeten worden over de moeilijk heden in de woningbouw, toen hij in on wetendheid in een motie voorstelde om bij G.S. op verhoging van het bouw volume aandrong. Het bewijst, dat de samenwerking tussen b. en w. en de raad niet was, zoals zij moest zijn. B. en w. hadden moeilijkheden niet verborgen mogen houden. De reorganisatie is te laat gekomen, aldus de heer Drijber. er is geen beleid gevoerd. B. en w. hebben hierdoor het risico op zich genomen, dat het belang van de gemeente werd ge schaad. Gelukkig is het bouwvolume in gehaald. Lemen zou er echter zonder de achterstand beter aan toe geweest zijn. Tenslotte betoogde de heer Drijber dat b. en w. in hun nota naar de han delingen van de raadszitting waarir woningbouw werd behandeld hebben verwezen. Deze handelingen geven ech ter geen antwoord op het door de com missie in hun conclusie 4 en 5 gestelde. Op deze wijze zouden er verwijten G.S. blijven bestaan. Andere suggesties gedaan. soonlijke vlak lagen". Dit had niet in het openbaar gesteld mogen worden, wilde hij graag weten, wat b. en w. er ee bedoelden. Hij wees er op, dat hij in een bespre king met de commissie van openbare werken over het advies voor de benoe ming van twee hoofd-ambtenaren sugges ties tot verbetering had gedaan. Hij nodigde de wethouder uit, deze sugges ties aan de raad kenbaar te maken. Moeilijke. De voorzitter, jhr. md. F. H. van Kinschot, begon in zijn antwoord met vast te stellen, dat hij blij was, dat de zaak van de woningbouw door 'n com missie was onderzocht. Nu zou men eindelijk eens een streep kunnen zet ten onder een punt, dat aanleiding was tot voortdurend verschil van mening tnkte de commissie. Hij hoopte dat het rapport en de bespreking de stemming in de raad. die over het algemeen goed is, gunstig zouden beïnvloeden. Tot de heren Piena en Drijber zei hij, dat het lange uitblijven van de nota op het rapport te wijten was aan de afdoe ning an de memorie van antwoord. Over het laat indienen van stukken, die voor de commissie ad hoc van belang waren zei de voorzitter, dat een ambtenaar, die ook véél ander werk had, met deze zaak belast was. De stukken moesten ook ver menigvuldigd worden en er waren op de typekamer twee vacatures. Hij be treurde deze gang van zaken. Over de bekentenis van de brieven, die het college van G.S. ontving verschilde de voorzitter met de commissie van mening. De brief, die aan alle gemeenten ln Zuidholland was gezonden, gaf z.i. niet duidelijk aan, dat het om een achterstand ging. Over de motie van de raad aan G.S. zei de voorzitter, dat de raad inderdaad over de moeilijkheden ingelicht had moe ten worden. Spr. erkende, dat er fouten gemaakt waren. Hij zei, dat in de nota met nadruk was gesteld, dat het nu beter ging, juist om aan de onrust onder de burgerf] over de woningbouw een einde te maken. Tenslotte zij hij. dat de persconferen tie buiten het college om ging. Dit moest ACADEMISCHE SENAA^ BIJEEN IN PIETERSKERK. Morgenmiddag om half vijf» woens dag 7 november, wordt in de Pieters kerk te Leiden een bijeenkomst ge houden van de Academische Senaat, de wetenschappelijke staf en alle studenten. Op deze bijeenkomst, die in het ka der staat van dc hulpverlening aan het getroffen Hongarije, zal gespro ken worden door de rector-magnifi- cus van de Rijksuniversiteit te Lei den, prof. dr. P. A. H. de Boer, door de heer R. v .d. Berg, praeses van de Leidse studenten-contact-commissie en door een Hongaar. Door middel van raambiljetten worden alle stu denten opgewekt om de bijeenkomst bij te wonen Burgerlijke Stand Geboren; Willem Frederik zn van W. F. de Goeij en P. J. Chaudron. Josephine Gerardine Maria dr van G. J. Neuteboom en G. C. Hoogland. Marjan dr van P. J. Mooten en J. A. Willems. Lodewijk zn van J. den Hol der en A. C. Piers. Jetty Edmonda dr van G. v. d. Sterre en J. M. van Egmond. Petrus Gerardus zn van P. Onderwater en A. M. Turk. Joke Diny dr van J. v. d. Meij en G. de Jong. Gerhard zn van W. D. Leef- lang en H. I. J. Joachimi. Jantien dr van A. H. J. M. Jansen en J. v. d. Zeeuw. Hubertus zn van H. A. Kop pens en A. C. H. Braxhoven. Johan Willem zn van R. P. Mouton en A. E. Willinge. Marion dr van E. Peterzen en A. Blokzijl. Marianne dr van S. J. Straathof en A. van Wijk. Maria An na Wilhelmina dr van H. J. T. v. d. Berg en A. T. v. d. Zon. Johannes zn van J. Smit en T. L. v. Santbrink. Maria Johanna dr van C. J. van Luijk D. Vermeer. Maria Henriëette Wil helmina Martha dr van B. J. W. Ver- steegen en H. M. W. T. v. Wetten. Antoinette Pauline dr van J. Feen- stra en G. C. Roman. Overleden: J. H. van der Werf, huisvr. v. Boheemen 43 jaar. A. J. Kofoed man 67 jaar. J. A. E. Mijnlief weduwe v. Onderwater 64 jaar. Gehuwd: G. B. Hofenk en J. P. A. Riebeek; B. de Groot en G. Janssen. (Zie vervolg Stadsnieuws pag. 6). i openbare werken als een zondebokinvloed door factoren, welke op het per- 1 _n.aJ verantwoording schuldig zijn. Teamgeest van college vai moet doorbroken worden. b. en w. De heer Ten Broek (KVP) gaf uit drukking aan zijn waardering voor hel vele en moeizame werk, dat de com missie ad hoe heeft gedaan om uit een doolhof van gegevens tot een redelijke en duidelijke conclusie te komen. Het rapport van de commissie ad hoe be Wethouder Menken sprak over de or ganisatie en reorganisatie van de dienst gemeentewerken. Er was een vervelende verstandhouding, aldus de wethouder, in de top ontstaan. Hadden b. en w. eer der in kunnen grijpen? Deze affaires komen pas over de drempel van b. en w. ais de zaak al vastgeroest is. Niets is moeilijker voor b. en w.. aldus de wet houder. dan kwesties te behandelen, die personen betreffen. In de zomer van 1954 werd de directeur van gemeentewerken gevraagd zijn ideeën over een reorgani satie van de dienst op" papier te zetten. Het rapport werd gevolgd door de in stelling van een commissie, die met de wethouder zou proberen de zaken te verbeteren. Het gevolg was het aantrek ken van twee nieuwe topfunctionarissen bij gemeentewerken. Op deze wijze zou meer gang komen in de woningbouw en de stedebouwkundige ontwikkeling. In maart 1955 is met de commissie voor openbare werken uitvoerig; over dit alles van gedachte gewisseld. De heer Menken gaf citaten uit deze be spreking: de heer Hagen bleek van me ning, dat het beter was met reorgani satie te wachten tot na de pensione ring van de directeur, de heer Van Iterson sprak van uitstellen, de heer Schiiller meende, dat uitstel beter was. Men meende, dat van de directeur niet gevraagd kon worden de dienst geheel te reorganiseren. De heer Menken putte hieruit het be wijs, dat het college de zaken maar niet haar loop had laten gaan, maar dat er wel degelijk overleg was geweest. De commissie O.W. erkende de moeilijk heden. De fieer Menken bestreed ook de mening van de heer Van Iterson, dat en w. eerst in 1956 nieuwe topfunc tionarissen hadden aangetrokken. Ir april 1955 werden de advertenties ge plaatst, de beslissing viel in september en november, de functionarissen konden met het oog op hun oude functies eerst in februari 1956 in dienst treden. Hij vond dat de heer Van Iterson de kwes tie verkeerd gesteld had. Tot de heer Schülller, die gesteld had, dat er in de commissievergadering nog wel iets méér uit de bus gekomen, zei hij, dat deze inderdaad een lijst heeft voorgelegd, waarin de zwakke punten in de dienst werden aangeduid, met daarnaast het ontwerp voor een nieuwe organisatie. Deze opstelling verwierf %chter niet de instemming van de andere commissie den. De zaak is volkomen democratisch afgewikkeld, uitgevoerd volgens de wens van dc overgrote meerderheid van de commissie. Wethouder Jongeleen begon met in antwoord op de heer Van Iterson te stellen, dat hij de eengezinswoning altijd het ideale type woning had gevonden, hoe goed men ook de flats verzorgt. In 1947 bestond inderdaad de algemene ver wachting. dat de woningnood over tien jaar van de kaart zou zijn. Dit is helaas niet het geval geweest. Hij betwijfelde in antwoord aan de heer Piena of Leiden bij de overschakeling van de verdelingspolitiek te kort zou zijn ge schoten. De heer Jongeleen gaf wat cijfers en concludeerde dat juist aan het bouwvolume êen aantal woningen toege voegd werden. Het aantal woningzoeken den stijgt niet alléén in Leiden. Krotop ruiming noemde hij een van de moeilijk ste dingen in de bouwpolitiek. Men zit met de moeilijkheid, dat op gegeven tijd niet voldoende woningen klaar zijn en dikwijls komt het voor, dat de bewoners van slechte huizen, de huur van betere niet kunnen opbrengen. Ook moeilijk heden in de personeelsbezetting twee ambtenaren verdwenen hebben hiaten gebracht in de krotopruiming. Tot de heer Ten Broek zei hij, dat er nu een goede verhouding; is tus sen particuliere bouw en woningwet- bouw te Lelden. Ook het teamwork is verbeterd. De wethouder verklaarde tenslotte, dat de afgelopen jaren zeker niet de makkelijkste in zijn Jeven wa ren geweest. Moeilijkheden waren door hem echter nooit gezocht. De organi satie van de dienst biedt waarborgen dat de moeilijkheden zich niet zullen herhalen. Hij zou zeker geen tweede maal een verklaring aan de pers afleggen, zoals dat op 8 okt. 1954 is gebeurd. Hij er kende zijn fout, hij had dit anders moe ten spelen. Het blijkt echter nu, dat de medewerking van Den Haag nu merk baar is. Er is begrip en toewijding. In de avondvergadering verklaarde de heer Jongeleen, dat hij bedoelde, dat er bij de instanties in Den Haag geen spo ren van rancune tegenover Leiden wa ren overgebleven. Gedeeltelijk 's middags en in de avond vergadering kwamen de leden van de commissie ad hoe aan het woord. Antwoorden van het college De heer Meester (PvdA) vond, dat het rapport van de commissie nog te weinig aan de orde was geweest. Het had hem gestoten, dat in de nota van b. en w. geen ruiterlijke erkenning van ongelijk is op genomen. De verwijten aan de Haagse instanties hadden teruggenomen moeten worden. Hij kwam terug op enige ge schilpunten over de geringe medewer king van b. en w. aan de commissie. Tot de heer Menken zei hij. dat er naar zijn mening iets niet klopt in de organisatie als de moeilijkheden in de persoonlijke verhouding van de employé's zo laat over de drempel kwamen. Weinig te spreken was hij over het voorlezen van citaten uit geheime besprekingen door de heer Menken. Citaten geven geen vol doende inzicht in de achtergronden van de besprekingen. De heer Van Dijk (KVP) stelde, dat de heer Meester de gevoelens van de commissie goed had weergegeven. Hij wees echter op een verkeerde uitleg door de wethouder van een vraag van de heer Ten Broek over teamwork. Zijn fractiegenoot had gedoeld op teamwork in het college. Naar zijn mening en die van zijn fractie weten de wethouder te weinig af van het werk van hun college. Dit is onjuist. De heer Hagen (VVD) begreep niet waarom wethouder Menken antwoord had gegeven op vragen over de dienst O.W. Het ging hier toch niet om soneelsbeleid maar over organisatie. Hij vond het ook niet juist, dat de wethou der vertrouwelijke stukken van commissie voor openbare werken had openbaar gemaakt. Het ging bij genoem de bespreking, aldus het raadslid, over de constructie van de hoofdorganen in de dienst. Thans spreken we over de woningbouw. Ook de heer Van Iterson vond dat het niet aanging notulen aan te halen, die de commissieleden nooit ge zien en goedgekeurd hebben. De citaten hebben geen bewijskracht, omdat zij waar uit hun verband zijn gerukt". De heer Schtiller toonde zich zeer ver bolgen over de onthulling uit geheime stukken. Hij sprak van een laakbare han deling. Hij nodigde het college uit ant woord te geven op de vraag of de moei lijkheden op het persoonlijk vlak liggen de dienst of in het college of in bei de. De heer Van Iterson, aldus de heer Schiiller, heeft destijds voorgesteld de directeur met ziekenverlof te zenden. Dit is niet gebeurd. Waarom was men zo bang? „Leg de kaarten op tafel', zo riep de heer Schüller uit. Na een kort antwoord op enige vra gen door wethouder Jongeleen, kwam de heer Menken nog eenmaal aan het woord. Hij stelde voorop, dat hij niet uit de besprekingen had geciteerd om op- aangenaam te zijn. Geheimzinnigheid had echter zijns inziens geen zin n nu deze zaken al in de openbaarheid waren gekomen. Hij had de besprekingen aangehaald, om te bewijzen, dat b. en v de zaken niet zo maar hebben laten doordraaien. B. en w. hebben niet alles op eigen houtje gedaan, maar overleg gepleegd. De heer Schüller vroeg ook om een toelichting op de „moeilijk heden", die op het persoonlijke vlak la gen". De citaten waren zeker niet uit het verband gerukt. Hij wilde er aan herin neren hoe moeilijk deze zaak gelegen had. Tenslotte deed de wethouder een dringend beroep op de raad tot openheid over en weer. De heer Meester sloot zich bij dit laat ste aan. met de opmerking: „was dit maar eerder gebeurd'. Hij concludeerde tenslotte dat de verhoudingen in de dienst aanmerkelijk zijn verbeterd, dank zij de staf besprekingen, die de nieuwe directeur heeft ingesteld, hij sprak het vertrouwen uit, dat b. en w. alles zullen doen om een herhaling van de moeilijk heden. die tot de oprichting van de com missie ad hoe geleiden hebben, zullen voorkomen. Om half tien 's avonds stelde de voor zitter voor met dank voor de bewezen diensten de commissie ad hoe op te heffen. Conform werd besloen. SPORT Laatste Berichten Het moet de plicht zijn van alle leden ^an de V.N. (de Ver. Staten inbegrepen) zich te verzetten tegen elke poging van de Sovjet-Unie om nieuwe strijdkrachten aan het con flict in het Midden-Oosten te laten deelnemen aldus een officiële ver klaring van het Witte Huis, welke maandagavond op een pers-conferen tie is voorgelezen en die een ant woord vormt op het voorstel van pre. mier Boelgandn in een brief aan presi- den .Eisenhower, dat Amerikaanse en Sovjet-Russische strijdmachten in het Midden-Oosten tussenbeiden zul len komen om de vrede aldus te her stellen. In de verklaring wordt gezegd, dat het ondenkbaar is, dat de Verenigde Staten op een dergelijk voorstel in gaan. In de verklaring wordt er bij de Sowjet-Unie op aangedrongen de V. N.-resolutie na te komen, waarin be ëindiging van de onderdrukking van het Hongaarse volk en terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Hongarije worden geëist. „Slechts dan zal het passend zijn voor de Sowjet-Unie verder stappen voor te stellen, die kunnen worden genomen ten behoeve van de wereld vrede", aldus de verklaring. Een ooggetuige die maandag uit Boedapest is vertrokken, zei dat Rus sische militairen gevangen genomen burgerlijke verzetslieden ophingen en hun lijken op de Donaubruggen tentoonstelden. In sommige delen van de stad werd noj gevochten. DUIZEND HONGAARSE VLUCHTELINGEN NAAR NEDERLAND. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard onverwijld dui zend Hongaarse vluchtelingen naar ons land te laten komen. Aldus heeft de minister-president, dr W. Drees, hedenmiddag in een regeringsverkla ring in de Tweede Kamer medege deeld. GEEN DIPLOMATIEKE BREUK MET SOVJET-UNIE. Minister-president, dr. W. Drees, heeft hedenmiddag tijdens een re geringsverklaring in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat Nederland de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie en met de andere lan den van het Sowjet-blok niet zal verbreken. Men heeft zich er rekenschap van gegeven, dat de nadelen van een der gelijke breuk zeer groot zouden zijn. Bovendien acht de regering het niet gewenst een weg te gaan, die andere landen niet zouden volgen, in het bijzonder in verband* van het At lantische bondgenootschap. ZWITSERLAND STELT CONFERENTIE VAN REGERINGS HOOFDEN VOOR. OLYMPISCHE SPELEN. UITSLUITING VAN RUSSEN GEVRAAGD; ANDERS NIET DEELNEMEN. Het bondsbestuur van de Kon. Ned. Staatsmijnwerkersbond is gister avond bijeen gewee6t om zijn stand punt te bepalen ten aanzien van de Nederlandse deelneming aan de olym pische spelen in verband het de hui dige politieke situatie. Het bestuur heeft een telegram ge zonden aan het N.O.C., waarin het voorstelt het I.O.C. te bewegen de Russen uit te sluiten. Weigert het I.O.C. dan moet worden afgezien van Nederlandse deelneming, aldus het telegram. DE OLYMPISCHE SPELEN TE MELBOURNE. Het laat zich aanzien, dat het IOC zich bezig zal moeten houden met het netelige probleem of het Rusland, ge- De Bondsraad, de uit zeven leden zien de verbittering in de Westerse bestaande regering van Zwitserland, wereld over de gebeurtenissen in heeft dinsdag een bijeenkomst van Hongarije, moet ontraden aan de de regeringshoofden van de^er- Olympische Spen deel te nemen. STUURINRICHTING VAN AUTO WAS „VERSLETEN". Een groentekoopman uit Alphen a. d. Rijn stond terecht, omdat hij op 21 aug. zijn zoon te Leiden met een auto op de Hoge Rijndijk had laten rijden, waarvan de stuurinrichting niet meer werkte, daar deze versle ten was, met gevolg dat de auto stuurloos was. Toen bij de Wilhel- minabrug wilde oprijden, was hij na een paar haltepalen omver gereden te hebben tegen een huis opgebotst, dat beschadigd werd. Daarna stond de zoon terecht, omdat hij met de auto gereden had. De vader die de auto tweedehands had gekocht, wist niet dat de stuurinrichting niet deug de en versleten was. Het O.M. eiste tegen de vader f 50 boete of 20 dg. en tegen de zoon 30 boete of 15 dg. De plv. kanton rechter mr. v. d. Brink veroordeelde de vader tot f 40 boete of 20 dg. de zoon tot 20 boete of 10 dg. - Kabel over de weg gesoannen. J Een uitvoerder i'it ou^$ stond terecht, omdat hij op 11 aug.j zonder toestemming van b. en w. van Leiden, zonder voorzorgen voor het verkeer een kabel over de openbare wegkruising Hogewoerd had gespan nen. Een wandelaar, die de kabel niet gezien had, was het slachtoffer geworden. Verdachte gaf toe, dat hij eerst bij de kabel "had gestaan, om te waarschuwen, maar was wegge gaan; wel was aan de kabel een rode zakdoek gehangen. Het O.M. dat het een ernstig feit vond, om zonder enige voorzorg voor het verkeer een kabel over de open bare weg te spannen, eiste 45 boe te. en wegens het ontbreken van toe stemming van b. en w. 10 boete of 4 dg. De plv. kantonrechter veroordeel de verdachte tot resp. f 40 boete of 20 dg en 55 boete of 2 dg. Glad vergeten. Een chauffeur uit Hoogmade, stond terecht, omdat hij op 4 juni niet als getuige op het kantongerecht was verschenen. Dit heb ik „glad verge ten" aldus verdachte Het O.M. eiste 20 boete of 8 Uitspraak 15 boete of 8 dg. Èen correspondent van DPA te Genève verneemt, dat het IOC door een nationaal olympisch comité van een land in West-Europa verzocht is daartoe strekkende stappen te doen in Moskou. Het zou de zin van de Olympische Spelen in Melbourne ge heel verdraaien zo werd betoogd, in dien daar Russische tegen Hongaarse sportlieden zouden aantreden. Intussen wordt, in tegenstelling met vroegere berichten waarin het heet te, dat een eerste ploeg Hongaarse atleten reeds uit Praag vertrokken v/as, gemeld dat het gezelschap van 150 man nog altijd in de Tsjechische hoofdstad wacht tot het kan vertrek ken. Een particuliere Franse luchtvaart maatschappij zou zich bereid ver klaard hebben de Hongaren te ver voeren, maar een waarborgsom van 850.000 marït hebben gevraagd. In een gesprek met de Hamburgse Morgenpost heeft dr. Sir, de leider van de Hongaarse ploeg, verklaard, dat hij geen contact heeft met Boe dapest, maar hoopt, dat de Hon gaarse ambassade te Parijs het geld voor de vlucht naar Melbourne be schikbaar zal stellen. In Lausanne loopt het gerucht, dat de Hongaarse koerier, die met het be drag onderweg was naar Wenen, spoorloos verdwenen zou zijn. Marktberichten LEIDEN, 6 nov. Groente. Appe len 7—26, druiven 74103, peren 15— 88, Andijvie 821, snijbonen 107172, stambonen 65, kroten 615, kroten, gekookt 2535, boerenkool 1827, Chinesekool 1113, rode kool 1022, gele kool 1621, groene kool 524, prei 1225, spinazie 6783. stoofsla 1320, spruiten A 1696, id. B. 22— 65, tomaten A 2344, id. B 2953, id, C 2629. uien 518, waspeen 14 38, Witlof 65—114, per 100 kg. bloem 'kool A 38—63, id. B 13—15, id. C 2638, knolselderij 619, Ela A 415 id. B 411 per 100 stuks. Bleeksel derij 1116, bospeen 1635, peterse lie 213 selderij 37 per 100 bos. LEIDEN, 6 nov. Vette varkens. Aanvoer 187 vette varkens. Notering grossiers-varkens 198202, lichte 180192, slagers-varkens 197203, zeugen 155180. Handel terughou dend. ROTTERDAM, 6 nov Vee. Aan voer 3242 stuks vee. Weektotaal 4988 stuks. 450 Veie 1 en; 1091 ge- bruiksvee; 90 vette kalveren; 335 enigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en India in Zwitserland voorgesteld. SNEL RECHT VOOR HERRIE SCHOPPERS. In een bijzondere zitting heeft de kantonrechter te Utrecht, mr.* J. Zuur vanochtend een viertal jonge lui berecht, die gisteravond betrok ken waren bij de ongeregeldheden in de Utrechtse binnenstad. Wegens verstoring van de open bare orde werden de twee meerder jarigen, de 22-jarige R. J. en de 23- jarige F. A. van de P. veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie dagen. Twee minderjarigen kregen geld boeten van 40 en 30. graskalveren; 702 nuchtere kalveren; 74 varkens; 182 biggen; 70 paarden; 14 veulens; 211 schapen; 23 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 3.003.10; 2.88—2.98; 2.78—2.88; vette kal veren 3.05—3.25; 2.85—3.00; 2.60 2.70; graskalveren 440350250; nuchtere kalveren 085040; big gen 585040; slachtpaarden 2.40—2.15—2.00; schapen 130—110 100; lammeren 12511095; kalf koeien 1125950725; melk koeien 1125950725; vare koeien f 800—700—600; vaarzen 820—700 —500; pinken 570—470—370. Handel: vette koeien aanvoer klei ner, handel lui, prijzen als gisteren, enkele prima's boven notering; vet te kalveren aanvoer redelijk, handel vlug, goed prijshoudend; graskalve ren, aanvoer korter, handel flauw, prijzen constant; nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, vooral niet lager in prijs; biggen aan voer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen als vorige week; slachtpaar den aanvoer kleiner, handel traag, prijzen onveranderd; schapen aan voer matig, handel redelijk, vooral niet lager in prijs; lammeren aanvoer matig, handel redelijk, vooral niet lager in prijs; kalf koeien aanvoer als vorige week, handel kahn, met staan de prijzen; melkkoeien a«nvoer als vorige week, handel kalm, met staan de prijzen; vare koeien aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen sta biel; vaarzen aanvoer even kleiner, handel matig, prijzen onveranderd; pinken aanvoer even kleiner, handel matig, prijzen onveranderd. BODEGRAVEN, 6 nov.. Kaas Aanvoer 62 partijen. Eerste soort ƒ2.342.38; tweede soort 2.30 2.33. Extra tot ƒ2.60. Handel kalm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3