DENEMARKEN - NEDERLAND jjjf k TELEVISIE LIGTvSU 'J& ET HUIS iï iï iï DOCOS-WARMUNOA jmet melk meer mans iS&Zïtë, van LEVEN en DOOD ZATE?,DAG 3 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Morgen de 18e landenwedstrijd tussen Lustrumwedstrijd van ABE LENSTRA tegen Denemarken t.w. in 1938, waar het resultaat van een door de Noorse scheidsrechter Nordbö nogal beïnvloede wedstrijd 22 was. Pas in 1949 werd de reeks van ont moetingen tussen de beide bevriende landen voortgezet. In juni won Neder land te Kopenhagen met 21, in Dene marken nam Denemarken te Amster- ot dam met 10 revanche. Dit betekende marken en Nederland tegen elkaar in hetde eerste Deense zege in ons land, nadat strijdperk treden, voor de negende maal de Scandinaviërs hier te lande niets dan in Kopenhagen. Ondanks het nog be trekkelijk gering aantal ontmoetingen tussen beide landen zijn de voetbalbon den van Denemarken en Nederland de oudste van het Europese vasteland. Zij werden beide n.l. in 1889 opgericht. Het duurde evenwel 23 jaar alvorens beide landen met elkaar op het groene veld in contact kwamen. Dat was n.l. in 1912 bij de Olympische Spelen in Stock holm. Die kennismaking scheen wel goed te bevallen, ook al verloor de Neder landse ploeg met 41. Twee jaar later kwamen de ploegen voor de tweede maal tegenover elkaar. Dat was in Kopenha gen, waar de Oranjeploeg revanche scheen te zullen gaan nemen, want bij de rust had zij een 31 voorsprong. Des ondanks won Denemarken met 43. In beide wedstrijden zagen we ver schillende spelers van naam opgesteld bij de Oranjeploeg. In 1912 verdedigde Gö- bel het Nederlandse doel. Het was zijn negende interland, doch hij werd toen al sterk overtroffen door R. Beeuwkes, die in de jaren 19051910 niet minder dan 19 landenwedstrijden op zijn naam had staan. In 1914 was Göbel te Kopen hagen vervangen door B. A. van Hemert, doch na de eerste, wereldoorlog keerde de Vitesse-keeper nog driemaal in het Nederlandse doel terug. Vanaf 1920 verdedigde voorlopig R. Mac Neill het Nederlandse doel en de eerste wedstrijd was tegen Denemarken op 5 april 1920 in Amsterdam, waar de Denen met een gelijk spel genoegen moesten nemen. Zij vormden vóór de eerste wereldoorlog de sterk, j ploeg van het continent, werden tweemaal tweede op de Olympische Spelen, achter winnaar Engeland, doch met de 20 ne derlaag tegen Nederland in 1920 te Am sterdam. bleek hun roem te gaan tanen. Inderdaad liepen de prestaties terug en Nederland, dat in de eerste drie wed strijden reeds een achterstand van vier punten had opgelopen, liep deze achter stand geleidelijk in. In 1921 te Kopenhagen werd het gelijk spel (11), in 1922 te Amsterdam weer een 20 zege. Ook de volgende wedstrijd vond in Amsterdam plaats en wel in 1925, waar Nederland met 42 de baas bleef. In 1926 was het Nederlands elftal echter erg verzwakt toen het in juni te Kopen hagen met 41 verloor. In 1927, weder om in de Deense hoofdstad, ging het beter: 11 en vervolgens was het, in 1928. weer eens onze beurt om met 20 van de roodhemden te winnen. Totdien was een overwinning in Dene marken uitgebleven. Het genoegen daar van smaakte men in 1931, toen te Kopen hagen het succes van de nieuwe trai ningsmethode onder leiding van Karei Lotsy werd bevestigd in de vorm van een 20 zege. Het zou geruime tijd du ren aleer onze ploeg weer tegen Dene marken in het veld kwam. Toen dat in 1935 gebeurde, werd meteen de grootste overwinning van de gehele reeks ge boekt en wel met de cijfers 30. Mid- Abe Lenstra is ziek in Kopenhagen aangekomen en het is nog niet helemaal zeker of hij morgen met het Nederlandse elftal mee zal kunnen spelen. Onze natio nale linksbinnen, die er niet van houdt per vliegtuig te reizen, was met een |i van de Sportclub Enschede per auto naar Kopenhagen gereden, waar hij een half uur na de overige leden van de Oranje ploeg in hotel „Cosmopolite" aankwam. Terwijl de anderen zich juist aan tafel begaven, stapte een van de griep rillen de Abe, die onderweg kou had gevat, met een mistroostig gezicht in de lift om direct naar zijn kamer te gaan. Hij wilde niet eten en verlangde alleen naar zijn bed. Met spanning wachten spelers en officials af of het vroeg onder de wol gaan, de aspirientjes en de hete kwast voldoende zullen zijn om Abe tijdig den in Neerlands glorieperiode overigens. I weer op te knappen. De bondsarts, dr. Vóór de tweede Wereldoorlog volgde nog Pannekoek, die het elftal vergezelt, heeft eenmaal een bezoek aan Kopenhagen, daar wel goede hoop op. nederlagen hadden moet incasseren. Maar de zware inzinking van het Neder landse voetbal was begonnen. In 1952 te Kopenhagen leden de onzen, na een 20 voorsprong, een 32 nederlaag en tenslotte werd de Rampenfonds-wed strijd van 1953 te Rotterdam Op de foto: de spelers en voetbalautori- teitcn vlak voor hun vertrek. V.l.n.r.: (achterste rU op de trap: 8chaap, Voges, Van Kerkum, en Wlersma. (Voorste ry op de trap): Appel, Van der Hart, Land man eil Pleters Graafland. Vervolgens voor de trap (v.l.n.r.): Bosselaar, No ter- mans, Mouiyn. Pelikaan, van de T.C. Koopal, Klaassens, Martens (met hoed In de hand), Van Es, eveneens van de T.C.. Bessem (achter directeur van het olympisch stadion en de secretaris van de KNVB, de heer Brunt. door Denemarken gewonnen en wel met 21. In alle vier de wedstrijden na de tweede Wereldoorlog speelde Abe Len stra mee. zodat hij nu zijn lustrumwed strijd speelt. Dat kan ongetwijfeld niet beter gevierd worden dan met een nieuwe overwin ning, maar dan moet er beter gespeeld worden dan in de oefenwedstrijd tegen de London Combination. Landman A'(Sche^HolLSp) NEDERLAND Wiersma (PS V) t Noterrrans, (Fortuna 'Vin v.d. hart (Fort:5<i) Voges Appel (Sp.Cl. Enschede) (Fort.'5^ (Sp.cl Enschede) Poul (A Het was koud op het vliegveld Kastrup, waar het overige gezelschap na een voorspoedige reis met een Convair-toe- stel, van de Sabena gistermiddag om kwart voor zes aankwam. „Hindert niet", vond trainer Donnenfeldt, „het is hier tenminste droog en we hebben nog twee dagen de tijd om aan de wat lagere tem peratuur te wennen. We gaan ons zater dagmiddag nog eens goed prepareren op de strijd van zondag. We beginnen de training om half twee, het aanvangsuur ook van de wedstrijd en we oefenen in hetzelfde Idrotts-park, zodat onze jon gens enigszins op het veld ingespeeld kunnen raken. Het Nederlandse elftal, dat verder in de beste stemming verkeerde, werd pij de aankomst op Kastrup verwelkomd door dr. Ebbo Schwartz, voorzitter en de heer Dannin, penningmeester van de Deense voetbalbond. Na een korte bus reis werd hotel „Cosmopolite" bereikt, waar een uitstekende maaltijd wachtte. Voor de avonduren stond een bezoek aan een revue op het programma. BEZOEKT MORGEN de competitie-wedstrijd TERREIN: HAAGWEG AANVANG 12.15 UUR Advertentie DRIE LANDENWEDTRIJDEN VOOR DE TELEVISIE. De volgende drie landenwedstrijden zullen door de Nederlandse Televisie stichting worden uitgezonden: woensdag 14 nov. EngelandWales in Londen: woensdag 1 nov. DuitslandZwitserland in Frankfurt a'Main en woensdag 28 nov. EngelandJoegoslavië in Londen. DE BRUYCKERE WIL TERUG NAAR NEDERLAND. Si el de Bruyckere, oud speier van het Nederlands elftal en van 'Villcm II wi) naar Nederland terug Vier maanden ge leden kwam hij als emiyan. .n Australië aan. De Bruyckere iu trainer-speler van de emigranten-voetbnlklub ,'vVilhehrlna" en vcral zijn spel heelt In hicjiDOurne de aandacht getrokken. Het leven in Austra lië waar hij timmerman is bevalt hem echter niet en de *cx-Willem II-spe- ler heeft contact opgenomen met zijn ouae vereniging en met sportclub En schede om met één van de klubs een contract te sluiten. Zodra dit is gesloten aanvaardt De Bruyckere met zijn gezin de terugreis naar Nederland. ATLETIEK Harold Connolly, die deel uitmaakt van de Amerikaanse olympische atletiekploèg heeft te Los Angeles het wereldrecord kogelslingeren verbeterd. Hij kwam tot een afstand van 68.54 meter. Het officiële wereldrecord staat met 65.85 meter op naam van de Rus Mikael Krinonosov op 25 maart 1956 gemaakt. Op 8 juli j.l. slingerde de Rus echter de kogel 66.38 meter ver en op 22 okt. verbeterde hij dit en kwam tot 67.32 meter. De prestaties van 8 juli en van 22 okt. van Krinonosov is echter nog niet officieel door de IAAF erkend. NIEUW WERELDRECORD 4 x 440 YARDS. Bij wedstrijden te Los Angeles noteer de Amerikaanse estafetteploeg over de 4 x 440 yards de nieuwe wereldrecord tijd van 3 min. 7.3 sec. Een tweede team bleef met 3 min. 8.1 sec. eveneens bin nen het wereldrecord, dat door de eerste ploeg op 21 okt. van dit jaar gebracht was op 3 min. 8.6 sec. SCHAKEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP LSB Donderdagavond, 15 november, zal in de kantine van Clos en Leembrugge. de voorwedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van de LSB beginnen. Het aantal deelnemers aan deze 24e wedstrijd (de eerste keer werd in 1929 verspeeld, terwijl tijdens de oorlogs jaren geen wedstrijden werden gehou den) is niet groot. Ook ontbreken ver scheidene van de sterke Leidse spelers. De 12 deelnemers in de le klasse zijn in twee groepen van 6 spelers verdeeld, n.l. Groep A: W. G. Deumendal (LSG), W. t. Schüss (Phil.), F. Teleng (Vr.schaar), A! Bonefaas (Boskoop), J. Verduin (Caïna). H. Th. Weiland (LSG). In groep B: dr. W. L. Groeneveld (LSG), A. Smit (VTL), Jerry Bey (Phil.), W. Donker (Boskoop), P. J. Preenen (Phil.), P. van Wijnen (Leiderdorp). De drie hoogst- uitkomenden uit iedere groep komen in de finale, welke in februari/maart 1957 zal worden gespeeld. In de 2e klasse zijn de deelnemers: Groep A: A. Geyer (Phil.), A. Spek (VTL), J. G. L. Tervooren (VTL), G. P. Sluijts (Vr.schaar), G. Verlind (Phil.), M. Etmans (SPW). Groep B: dr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink (Phil.), W. F. Smit (VTL). L. Batenburg (Leithen). T. Blan- gé (LSG), T. Veldhuizen (Phil.) en Th. P. v. d. Berg (Phil.). TOERNOOI VOOR HUISSCHAKERS. In het federatiehuis te Leiden werd dit toernooi voortgezet. De uitslagen wa ren: groep A: G. M. van HoutenD. J. Fabel V—V>; D. J. Gabel—L. Kok 0—1; groep B: J. W. SliekerJ. A. v. d. Meij- den 01; T. OuwehandP. Rijskamp 10; groep C: P. J. BezemerW. Bloem- hoff 10; S. WelsP. J. Bezemer 10; J. W. VodegelA. Keveling 10; H. KooistraW. Bloemhof! 10. OLYMPISCH VUUR ONTSTOKEN. Terwijl bliksemstra len de laag hangende fVimr wolken doorkliefden en A I'M de muren van het an- tieke stadion van Olympia in een rossige gloed zetten is het olympische vuur ont stoken volgens de overoude ritus. Actrices van het Griekse nationale theater speelden de rollen van de priesteressen van Pallas Athene, en van de dienaresse van de tempel van Zeus die, het voorhoofd ge sierd met een zilveren band, de antieke schaal droeg waarin het vuur smeulde. De stoet begaf zich naar de tempel van Hera, over een weg met oeroude denne- bomen aan weerszijden. De lucht klaar de toen op en de zon gaf kleur aan het schouwspel. Zeven Atheense jonkvrou wen legden olijftakken op het altaar, als symbool van de vrede, voordat de eerste estafetteloper uit het binnenste van de tempel naar voren trad. Hij droeg een fakkel, die aan het Vuur in de schaal werd ontstoken. Onder gejuich van vele toeschouwers vertrok toen de eerste van de honderden Griekse atleten voor de olympische fak kelloop, die de Akropolis als eerste doel heeft. Iedere atleet legt een kilometer af. Op de Akropolis zal het vuur plech tig worden overgedragen aan de ambas sadeur van Australië waarna de vlieg tocht naar Melbourne begint. WAT ER ZOAL NODIG IS! De administratie van het olympische dorp heeft cijfers verstrekt over de be stelde hoeveelheden levensmiddelen voor de duur van de spelen. Op de lijst komen o.m. voor 65 ton boter, 88 ton kaas van allerlei soort, 17 ton vers vlees, 13 ton gans. 30 ton suiker, 2500 kilo Braziliaanse koffie en vele tonnen vruchten. Uit India, Thailand en Australië wordt 85 ton rijst betrokken. West-Australië levert drie ton kreeft. Dagelijks zal 7000 lieter melk aan het olympisch dorp worden afgeleverd. Van de 192 in het dorp werkzame koks komen er 120 uit Europa, 30 uit Malakka, India en China en 42 uit Australië. Er zijn 23 eetzalen waar de nationale en godsdienstige tradities van deelnemers uit verscheidene landen in ere gehouden zullen worden. Voor de Mohammedanen zullen vlees en gevogeltje volgens bij zondere voorschriften bereid worden door een slager, die tien jaar in het verre oosten heeft vertoefd. BRIDGE KATHOLIEKE BRIDGE-FEDERATIE. Bovenstaande federatie van f.k. bridge- klubs roept hiermede alle kath. bridge- klubs en kath. bridgers (sters op, om zich tot deze Federatie te richten voor nadere inlichtingen die dan per omgaande wor den gezonden. Als eerste optreden zal op 23 en 4 maart a.s. in Marcanti te Am sterdam een viertallentoernooi worden gehouden voor alle r.k. bridgers (sters) uit ons land, waarbij de deelnemers gra tis verblijf in Amsterdam wordt aange boden. In mei zal er een vergadering worden belegd in Eindhoven en Utrecht, waar de verdere lijnen van deze organisatie zullen worden vastgelegd. Een spoedige opgave is gewenst aan de afd. propagan da, Jan v. Eyckstraat 17, Amsterdam Z. UITSLAG PARENCOMPETITIE O. en O. Zwart.: 1. heren v. HaasterenPost 144 m.p. (3); 2. heren JeusterWinkelmolen 129 m.p. OA)', 3. Werter—Bonnet 123 m.p. 0/>)\ 4. Scheerenv. Zyl 110 m.p. (7); 5. Gebr. Abswoude 104 m.p. (5/6); 6. echtpaar Bik 103 m.p. (10); 7. heren Diebenv. Wijk 97 m.p. (4); 8. heren CuppenBernsen 94 m.p. (9); 9. echt paar Dolfijn 89 m.p. (5/6)10. dames Bik 87 m.p. (8). Rood: 1. heren Devilee en partner 142 m.p. (2); 2. echtpaar v. Leeuwen 129 m.p. (3)3. heren De BoerPiket 116 m.p. (1); 4. echtpaar Stuifzand 114 m.p. (4)5. dames SchalksVorst 106 m.p. (6)6. dames BurgersBarendse 105 m.p. (5)7. dames De BoerPiket 99 m.p. (10); 8. dames De Roov. d. Stok 96 m.p. (7)9. echtpaar v. Gent 93 m.p. (9); 10. AbswoudeMulder 80 m.p. (8). BRIDGEKLUB „V.O.G.". De uitslag der viertallencompetitie, 2e klasse is: hoofdklasse: team Smit wint van team Tjalkens met 9 pnt. team Raar wint van team Epskamp met 4 pnt.; team Schalks gelijk tegen team Jansen. Eerste klasse: team Crama wint van GANGETJE 12 (Advertentie). team Caro met 40 pnt.; team Uphoff wint van team Raar met 4 pnt.; team Versteeg wint van team Nieuwland met 4 pnt. Tweede klas: team Bosscha wint van team Cancrinus met 12 pnt.; team Ada- ma wint van team Groos met 7 pnt.; team Broekhuis wint van team Kruizinga met 7 pnt. WANDELSPORT ST. NICOLAASWANDELTOCHTEN. De wandelkring Leiden en Omstreken organiseert op zaterdag 17 nov. te Kat wijk en Leiden weer de bekende St. Ni- colaas-wandeltochten over afstanden van 10 en 15 km. Er wordt gestart tussen 2 en 3 uur en wel te Leiden vanaf Oud Hortuszicht, Witte Singel en te Katwijk vanaf café Casa Cara, Tramstraat 1. Men kan zich melden te Leiden bij: W. de Wekker, Resedastraat 19; A. van Heusden, Jul. van Stolberghof 37; W. Breedevelt, Levendaal 175; te Katwijk bij: A. Erkelens, Kanaaldijk 4. Katwijk Zee; D. Oudshoorn, Smitstraat 13, Rijns- burg; J. v. d. Mark, Tulpstraat 5, Kat wijk Rijn. WIELRENNEN „Swift-Combinatie". Morgen rijden alle categorieën gezamenlijk een trai- ningsrit over een afstand van 60 km. Vertrek vanaf de Zijl. „Lenig en Snel". Zondag wordt de eerste Hometrainerwedstrijd verreden. A, B en C-klasse 2x1 km., jun. 2 x 500 meter. Vertrek 10 uur Zijlpoort, aanvang 11 uur Oud-Ade. Iedere woensdagavond zaaltraining in de gymnastiekzaal van de Derde Haverstraatschool. Aanvang 20.30 tot 22.30 uur. TAFELTENNIS R.K. T-T.V. „Avantl" (Hazerswoude). Uitslagen van deze week gespeelde wed strijden: dames 3e klas: Avanti BAT 1 46; heren 4e klas: Avanti 1-Den Burcht 3—7. Deze week gingen dus alle punten weer vërloren. maar we hopen, dat er wel eens een ommekeer zal komen. Zo groot zijn de nederlagen niet. Programma voor de week 5 nov tot 10 nov.: dames 3e Idas: Rustenburg 2 Avanti 1 te Den Haag; dames 4e klas: Sparkler 1Avanti 2 te Roelofarends- veen. „Den Burcht". Deze week kwamen alleen de vijf herenteams aan de beurt om hun kunnen te tonen. Drie teams brachten de volle winst mee naar huis. Het eerste, bestaande uit Voorzaat, v. Es en Jansen, won met 73 van PSG II. Het was een mooie wedstrijd en alle drie de Leidse spelers waren goed op dreef. Het 2e team won van Orion II met 164. Alleen het spel van Steen bergen was slecht, hij kon geen enkele party winnen, maar Bavelaar (2) en Franken (3) en de dubbel, bestaande uit FrankenSteenbergen was voldoende om de winst mee naar huis te nemen. Het 3e team verloor van TOV II met 6-4. Het was jammer, dat Kouwenhoven er totaal uit was, want nu moesten alleen Groesz en v. Haaren proberen de winst mee te nemen, hetgeen te zwaar was. Het 4e team verloor van de stadgenoten Docos V. ook met 64. Geen van de drie spelers kon op het spel der tegenpartij vat krygen en Docos was deze avond zeer actief. Het 5e team, bestaande uit v. d. Berg, Hinsen, v. Klaveren, won voor de derde keer met succes van Avanti I met 73. Het was jammer, dat v. Klaveren er totaal uit was. maar v. Es en Hins wonnen elk 3 partyen en ze wonnen ook het dubbelspel. WÉ Advertentie) door ALAN SULLIVAN. 13). - Ze slaakte een zachte kreet en leunde achterover, met een vreemde uitdrukking op haar gezichtje, alsof ze iets zo kostbaars gevonden had, dat ze haar ogen niet geloven kon. Ze keken elkaar aan en Hector voel de zich tot haar getrokken. „Vertel me, wat ik doen en laten moet", zei hij, „en verder zal ik af wachten". „Meent u het?", fluisterde ze. „Mijn woord erop". „Zelfs als u later op een vreselijke proef gesteld wordt?" „Alleen?" Hij vermoedde, dat zij er in betrokken zou zijn. „Neen, niet alleen." „Ik ben bereid, als het nodig is. En ondertussen?" Ze wierp hem een blik van volko men vertrouwen toe alsof haan een pak van het hart was gevallen. Toen nam ze uit haar bureau een vergeel de foto. „Kent u deze man?" Hy bekeek de foto zorgvuldig, Een vrouw, in ouderwetse japon, zat, ter wijl een man naast haar stond. Ze had een kat op de schoot en men kon zien, dat die een lichter-gekleurde kraag had, die afstak van de rest van het lichaam. De vrouw was dood gewoon. De man had smalle schou ders en een kleine hand rustte op de arm van zijn gezellin. „Gunst, wat vreemd! Is dat Absa- loms grootvader? En die poes hadden Maktai's voorouders dezelfde kraag?" „Lees wat er onder staat". In fijne letters stond er: Aan mijn beminde echtgenoot op zijn verjaar dag. Burton Shaw, 7 Juni 1868. „Hemel, als het niet om de datum was, zou ik zeggen, dat het Absalom zelf is. Dezelfde onderzoekende blik. Dezelfde gelaatsvorm ook". Zy gaf hem een vergrootglas. „Kijk eens goed". Onder het glas werd het beeld dui delijker en Hector schrok. Hij zag nu, dat de wenkbrauwen van de man loodrecht omhoog groeiden. De ge laatstrekken waren tot in alle bijzon derheden dezelfde en hadden ook die gelijkenis met een masker. „Hoor eens", zei hy. „het is Absa lom en ook Maktai Maar de da tum dat moet een vergissing zijn!" „Weet je het heel zeker?", vroeg ze mat. „Absoluut zeker. Die combinatie komt nog niet eens in de duizend jaar voor. Maar het is absurd". „Wat is absurd?" „De datum. De man op die foto is minstens veertig dan zou Absalom honderd jaar oud moeten zyn". „Meneer Court, DAT IS HIJ!" „Is Maktai dan ook onsterfelijk?", vroeg hij verward. „Ja". Haar kalme stem maakte diepe in druk. Ze deed niet dramatisch. Op het punt om te lachen, bereikte hij weldra het stadium van zwijgend on geloof, tot hem opeens duizend din gen invielen, die voor de waarheid van haar woorden pleitten. Ze keken elkaar aan. „U zult zien, dat dit vele dingen verklaart, die u moeten zijn opgeval len", voegde ze er aan toe. Hij kreeg het benauwd, want er schoten hem talloze dingen te binnen die hem inderdaad waren opgevallen. Dat Absalom eerst de indruk maakte van middelbare leeftyd later van ouderdom. Het kunstmatige van zijn huid, 't glansloze haar, dat een pruik leek doch het niet was. De vreemde klankloze stem. Het angstvallig wa ken voor zijn lichamelijk welzijn. De slappe hand, die zo week in de zyne had gelegen. Allemaal veelbetekenende dingen. Dan het gesprek die avond aan tafel, waar Absalom het onderwerp van het leven en verlenging daarvan ter sprake had gebracht. En het noemen van Palmer, die een tijdgenoot van hem was geweest, lang voor Hector geboren werd. Al die bewyzen voegden zich sa men tot een weefsel, dat nog geloof waardiger werd omdat Maktai op het portret voorkwam. Het was ongetwij feld Maktai in die kraag kon men zich niet vergissen. Doch dat wilde zeggen, dat Maktai meer dan zestig jaar oud was deze gezellin van de schijnbaar onsterfelijke Absalom. Het was bijna angstaanjagend. „Hoe komt u aan die foto?" „Gevonden in een oud boek, dat in geen jaren geopend was". „Waar ligt Burton Shaw?" „Ik weet het niet. Het zal zijn va ders woonplaats zijn, maar Absalom heeft er nooit over gesproken. De foto is in Henley genomen de naam van de fotograaf staat erop". „En u?", vroeg hij ineens. „Hoe kwam u in zyn leven?" „Hij trouwde in Wenen met myn moeder, toen ik twee jaar oud was. Zijn eerste vrouw was al jaren dood. Hij hield veel van mijn moeder en was al rijk toen ze trouwden. Na haar dood kwamen we hierheen. Voor hy naar Wenen kwam, had Absalom al in Parijs, Moskou, Bombay en Kopen hagen gewoond. Hij bleef nergens langer dan een paar jaar." „Zijn vrienden weet u daar iets van?" „Zover ik me herinneren kan had hij er weinig, alle bejaard, alle rijk. Jongelui ontmoet ik zelden". Er ging hem een licht op. „Ken nissen als mrs. Baxter?" „Ja, en ze komen Hector, die een bijzonder scherp gehoor had, legde de vinger tegen de lippen en wees veelzeggend op de deur. „Wel", zei hij hartelijk, „dank u voor de aangename avond en de boe ken. Gaat u morgenavond mee rijden als ik vrij ben?" „Ja, graag". Ze speelde haar rol uitstekend. Hij ging heen; zoals hij verwacht had, was er niemand te zien in de gang. Hij luisterde, maar Monk's I Mount was doodstil. Op zijn kamer gekomen belde hij en Ram Singh verscheen terstond. „Zeg Hervey, dat ik hem spreken wil". Drie minuten later stond de but ler op de drempel, een blosje op de bolle wangen, de blik schuw. „U hebt naar me gevraagd, me neer?" „Ja. Wil je de stalknecht, of wie er over de paarden gaat, tijdig waar schuwen, dat juffrouw Anthea en ik morgen gaan ryden?" „Zeker, meneer". „En nog iets, Hervey. Uit iets wat je zei, toen ik je voor het eerst ont moette, meende ik op te maken dat je belang stelt in sport?" „Ja, meneer, van kindsbeen af. Daarom „Precies!", viel Hector hem in do rede. „Ik heb laatst een uitstekende definitie van het woord sportman gelezen. Wil je die horen?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8