ffxyaawaz Alet de tm& de taan uit In Den Haag demonstreerden duizenden f jongeren voor de Hongaarse vrijheid JNk Sarco-globine Nieuwe Bijbel-vertaling op komst weeckelykse cRonycke In 1955 hadden de assurantie- afdelingen van LTB n goed jaar ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 DE I.ETDSE COURANT PAGINA 4 JVerveme, bleke kinderen... ^3 Vreemd galmden de woorden van lijke positie, die Hongarije door alle de 5 sprekers, die gisteravond op heteeuwen heen als grens tussen Oost Haagse Burgemeester de Monchy- en West ingenomen heeft, zijn harts- plein ruim 2.500 jongeren uit Den I tochtelijke bede „God zegene de Ma- Haag, Leiden, Rotterdam en Amster-1 gyaren" uitgesproken had, werd door dam toespraken, tegen de hoge flat-1 de inmiddels tot ruim 3.000 jongens gebouwen, welke het plein o.nringen j en meisjes uitgegroeide vergadering en met strakke gezichten luisterdenbinnen de 15 minuten een colonne velen toe, toen ds. Istar Tüski uit gevormd, die onder politie-geleide Hongarije de woorden van het Hon- door de Haagse binnenstad trok. hebben ieta extra** nodig. Geef re Sarco-globine. Dit preparaat beval alle etoffeD voor de opbouw en ver- sterking van bet jonge lichaam. gaarse volkslied vertaald declameer de, waarin de Hongaar voor de keu ze gesteld wordt voor de vrijheid te strijden of de slavernij te aanvaar den. Vier dagen geleden werd in Lei den het initiatief tot deze demon stratie genomen; enkele uren later waren afgevaardigden van de poli tieke jongerenorganisaties, studenten, scholieren der middelbare scholen en andere jeugdgroeperingen in het Chr. Militair Tehuis aan de Breestraat bijeen. Öe politieke jongeren-organi saties namen het initiatief over, zet ten hun apparaat in werking en dank zy een volkomen loyale medewer king van de Haagse loco-burgemees ter en politie-autoriteiten konden 24 uur nadien de gestencylde oproepen door geheel West-Nederland ver spreid worden. De jongeren van Nederland heb ben deze oproep begrepen; treinen en bussen reden gisteravond rond 7 uur Den Haag binnen, en rond kalf elf vond deze betoging na een demonstratieve tocht door de bin nenstad een waardig slot. Ook de sprekers, die de jeugdige demonstranten, waaronder zich zeer veel studenten van de R.K. S.V. „Sanctus Augustinus" uit Leiden be vonden, op het Burgemeester de Monchyplein toespraken, getuigden soms van de improvisatiegeest, die de gehele actie kemnerkte. Een student uit Groningen wilde wel zeer bena drukken, dat hij zich buiten de poli tiek hield en sprak een semi-weten schappelijk betoog uit, dat niet direct in de sfeer van deze demonstratie viel; een andere spreker verdiepte zich weer te veel in de politieke pro blemen van de laatste dagen. Maar de jongeren toonden begrip voor deze oneffenheden, omdat zij slechts naar Den Haag gekomen waren om te pro testeren tegen het onrecht, dat Rus land momenteel in Hongarije bedrijft en de entourage van dit protest (kwam voor hen op het tweede plan. Spandoeken en spreekkoren. Rond negen uur, toen ds. Istar Tüs ki 'na een uiteenzetting van de moei- eel nemers 1.000.000 keert de Onderlinge Levensverzekering-Mli Spandoeken met leuzen als „Vrij heid van Godsdienst", Democrati sche verkiezingen" en „Vrijheid voor Hongarije" vormden de markante punten in deze honderden-meters lange stoet, die zo nu en dan spreek koren aanhief: „Vrijheid voor Hon garije!" Voor het Vredespaleis werd na een uur de demonstratie ontbonden en de oproep van enkelen om „naar de Russische ambassade" te trekken, had geen ernstige gevolgen: De poli- VRAAGT UW APOTHEKER OF DRC?GIS1 (Advertentie) Rechter peinst nog over broro-buddyseat Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie van de arrondis sementsrechtbank te Assen tegen een inwoner van Diever een boete van 10.— omdat hij op een bromfiets met buddy seat had gereden. Het ging de officier er toen om uit te maken tie had ie toegangswegen naaf di j of men op een bromfiets een buddy, ambassade op de Johan de -"ittlaan seat mag hebben. H« was de mening afgezet en de paar honderd jongeren, I toegedaan dat dit niet het geval was, die zich voor de hekken verzan-ld omdat de bromfiets dan het karakter hadden, beperkten zich tot het vor- i van een motor zou krijgen met alle men van spreekkoren, die de eis gevolgen van dien. Gistermorgen „Vrijheid voor Hongarije", „Vrijheid deelde de redhtbank mede, dat er voor Oost-Europa" ver de nachtelijke een nader onderzoek zal worden ïn- stilte indroegen. I gesteld. (Advertentie! Onder auspiciën van St. Wi.librord-ver. In opdracht van het episcopaat en onder auspiciën van de St. Willibror- dusvereniging wordt een nieuwe Ne derlandse bijbelvertaling voorbereid. Dit geschiedt door het Bijbels Werk- genootschap „St. Hieronymus", een organisatie van alle beoefenaars der bijbelwetenschap in Nederland, 46 in getal. Begonnen wordt met de uitgave van het Nieuwe Testament, welke vermoedelijk in 1957 gereed zal ko men. Met het Oude Testament wordt gewacht tot de uitgave van het com mentaar op het O.T. wat verder ge vorderd is. Wanneer deze uitgave van het Nieuwe Testament de goedkeuring van het episcopaat verwerft, zal zij de bestaande vertaling van prof. dr. R. L. Jansen O.P. vervangen en ge bruikt worden als de min of meer officiële leestekst; voor de liturgie blijft echter het pericopenboek, waaraan mgr. Alfrink destijds meege werkt heeft, in gebruik. Het verschijnen van een nieuwe tekst wordt door de St. Wjllibrord- vereniging gemotiveerd, met de ver wijzing naar de groeiende belang stelling bij de katholieken voor de bijbel. Vandaar dat ook in vele an dere landen telkens nieuwe vertalin gen verschijnen. De belangstelling nu maakt de nieuwe editie nodig én om de taal aan de snel evoluerende tijd aan te passen èn om in de behoefte aan meer theologisch georiënteerde verklaringen te voorzien. Hoe de vertaling tot stand komt. Het genootschap „St. Hieronymus" heeft de vertaling opgedragen aan een commissie van nieuw testamen- tici; zij werd aanvankelijk bestuurd dor pater dr. J. Simons S.J. In groe pen van telkens 4 man is men aan het werk gegaan met afzonderlijke delen. Na een persoonlijke vertaling ven ieder afzonderlijk is na uitvoe rige wederzijdse critische beoorde ling een compromis-tekst opgesteld, welke op Nederlandse taal door prof. dr. L. Michels is nagezien. De laat ste face, welke men nu doormaakt, houdt de coördinatie in, doch stuit op de verwarring in de Nederlandse spelling. Zij behandelt ook de inlei dingen. De grootste moeilijkheid was het vinden van de juiste Nederlandse uitdrukking, waaraan de commissies verreweg de meeste tijd hebben be I Grossouw in zijn toelichting de twij fel over de parabel der dwaze maag den: Moest men hier aan de termen „wijze en dwaze maagden" vasthou den of spreekt de moderne mens be ter een andere uitdrukking aan als: verstandige en onverstandige (bruids) meisjes". Er is voortdurend een af wegen tussen de vraag of de taal in eerste instantie de bijbel voor de lezer moet leven ofwel zijn traditio nele taal moet behouden als een ver worvenheid van het Christendom. Bovendien: moet men letterlijk ver talen of vrij? Wat de noten betreft heeft de com missie gestreefd naar theologische diepgang, terwijl de geldende P.C.- vertaling apologetisch ingesteld was. De St. Willibrord-vereniging, die op zondag 11 november het binnen lands apostolaat in de aandacht brengt, meent door deze nieuwe uit gave de katholieken een bijzondere dienst te bewijzen. Immers elk waar achtig apostolaat begint bij de ver dieping van het eigen geestelijk le ven. Dit nu wordt gevormd en ge voed door het directe contact met het Woord Gods. Ten behoeve van Vlaanderen zal de St. Willibrord-vereniging gaarne de nieuwe Nederlandse vertaling be schikbaar stellen, echter zo dat een Vlaamse uitgave naar de éigen be hoeften kan worden aangepast, zon der dat nochthans de nieuwe vertaling wezenlijk wordt aangetast. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moest zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Andes" (8 nov.). Australië: ss „Stratheden" (10 nov.) Brazilië: ss „Andes" (8 nov.); Brits O.-Afrika: ss „Ferd de Lesseps" (10 Gofde prijzen in de gladiolenhandel Er was van een 1 rsteloze stemming 4.e bollenveilingen deze week f geen sprake. En dat was maar goed ook. Want er werden heel wat man den niet gladiolen aangevoerd. De dikke -maten werden vlot opgeno men tegen goede prijzen. De grote aanvoer komt voor een niet dnbelangrijk deel uit de „buiten gewesten", Brabant en Zeeland, waar de teeltboeren, die er toe over zijn gegaan om naast de bieten, de aard appelen, enz een hoek gladiolen te telen, natuurlijk niet over moderne bewaarruimten beschikken. Al zou men ze daar dus willen bewaren tot na Nieuwjaar, men zou het niet kun nen. Dat het aanbod uit de streek op de Lissese veilingen vrij klein is, heeft verschillende oorzaken. Om te beginnen zijn er weinig beste hoeken gladiolen gerooid en bovendien we ten de kwekers momenteel best wat ze te doen hebben nu het bollenplan. ten is, wat de klok maar wenst te slaan. Voor witte variëteiten bleek weinig belangstelling. Sneeuwprins, de veel verguisde, kwam in beste kwaliteit niet eens boven 1.90 voor veertienen, terwijl 1212 te koop was voor ƒ1.40 of daaromertnt. White Atumm zift veertien, die men toch tot de nieuwere variëteiten mag rekenen, ging voor nauwelijks een gulden ho ger van de hand, terwijl Akerendam ook in die koers bleef. Maria Goretti kon men kopen voor resp. 3.50 en .2.00 per 100. Kon men de witte va riëteiten dus voor een uprikje op de kop tikken, voor de gele soorten be taalde men daarentegen weer hoge prijzen. We zagen veertienen van Hopman's Glorie nog van de hand gaan voor 7.50 per 100 en twaalven voor ti,Han van Meegeren bracht zelfs nog een paar dubbeltjes per 100 méér op en Gold Dust werd; afgenomen voor de uitstekende prijs van ruim 8,en ruim 7,per i 100. Johann Strauss, een prima rode gladiool "Voor een redelijke prijs te j koop: veertienen voor ruim 4,en twaalven voor 3.30 en 3.40. Allard Pierson, allesbehalve mooi, maar zeer vroeg bloeiend, kwam voor goede kwaliteit veertienen nog aan ruim 7 per 100 en voor de rose Northern Queen telde men dezelfde prijs neer. Voorbeeldige straffen Eindhovense relletjes Snelle berechting In een zitting, welke van gister middag vijf uur tot gisteravond circa negen uur duurde, heeft de kanton rechter te Eindhoven, mr. J. Franken, zeyentien van de donderdagavond tij dens de relieves gearresteerde jon gelui, te weten veertien jongens en drié meisjes, veroordeeld tot straf fen variërende van een maand tucht school voorwaardelijk tot een maand onvoorwaardelijke hechtenis. Het O.M. sprak van een wilde bees tentroep en van pure oppositie tegen het wettig gezag. Hij zeide bij ge ruchte vernomen te hebben, dat de jongelui van plan zouden zijn zater dagavond de relletjes nog eens over te doen. Teneinde een afschrikwek kend voorbeeld te stellen werden de jeugdige gelinquenten op een voor i Nederland uniek snelle wijze berecht, nov.); Canada: ss „Maasdam" (6 j De meeste jongelui namen een onver- nov.); Chili: via New York (7 nov.); i schillige houding aan tijdens de be- Indonesië: ms „Bali" (8 nov.); Ned. handeling van de zaak. Zeven fiets- In Voorhout bracht de schone lent' een onverwacht besoeck. Want daer keeck op een bollentuyn Narcissus om de hoeck. De herfst, noch nauw beghonnen, de winter voor de deur; of 't voorjaer in dit gecke land brengt nu reeds geur en cleur. Noordtwyckerhout viert weer eens feest waer by V.V.S.B. een quarteeuw langh de voetbal rolt; en heel het dorp viert mee. Die Bavomannen zyn niet mis staen in het eerst gelid. Een Baviaen die staet voor nix en is een vent met pit. Dat oock in Hillegom keien syn dat leerde ons de crant. Daer smeedde Rynbeek (Ome Koos) de gouden houwelycksband eens stevigh vast. Daer aen de dyck waer men van feesten weet, daer lieten onse dyekenaers het paer niet in de steeck. Want in die vyftich jaeren dat Oom Koos daer resideert, heeft hy sidh in menslievendheyd wel dapper toch geweerd. Ontruckt' aent waeter meenghe prooy, wel veertich seght men daer; en sulx beteeckent: (reecken uyt) vier-vyfde man per jaer. In 't Rhynse Alphen, wel daer dreef een verfbus in de Rhyn. Een Alphenaer die 't sagh en sulx groot sonde docht te syn, die viel er naest; met nogh een man die daer wat helpen wou. Doch Derdemans, die oock by-viel, die smeerde hem maer gauw! Er wolekt weer veelderhande quael door onse grauwe locht. 'k En wete niet wat altemael voor misselyck gedrocht ons natte, laeghe land belaegd. Een vuyle, Spaensche griep drongh oock myn stille haerdstee in brutael, terwyl ick sliep. Ick hoest en proest de heele dagh van 's uchtends tot de noen; en nies en bries al kanten uyt, wel seer tot onfatsoen. Het gaet er maer heel spaens aen toe Het biertjen smaeckt selfs niet. 'k En weet niet wat het worden moet maer.... veel en isset niet'. WILLEM VAN HORSTENDAELE. steed. Als voorbeeld noemde prof. deren. Antillen: ms „Daphnis" (5 nov.); Ned. Nw. Guinea: ms „Perseus" (10 nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (10 nov.); Suriname: ms „Bonaire" (7 nov.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: „Athlone Castle" (10 nov.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Het echtpaar Bloksma, wonende Kloosterlaan 120 te Winschoten, zal maandag 5 nov. zeventig jaar ge trouwd zijn. De bruidegom is nu 91 jaar en zijn echtgenote 90. Het echt paar Bloksma heeft negen kinderen gehad, van \/ie er nog zes in leven zijn; verder hebben zij 24 kleinkin- o Brandverzekering hebben in Haar lem hun algemene ledenvergadering gehouden. Voor de assurantie-afdelin gen van de L.T.B. in het jaar 1955 in het algemeen gunstig geweest. Ook de eerste resultaten van dit jaar wek ken vertrouwen voor de toekomst. Het totale premie-inkomen voor de ongevallen-, ziekte-, ziekenhuis-, brand-, hagel, en stormverzekering, dat in 1954 ƒ1.109.106,92 bedroeg, steeg in 1955 tot 1.421.427.98. Het voorlopig voordelig saldo van het ge heel van de Verzekeringsinstellingen van de L.T.B. bedroeg 101.668,85. Onder presidium van de heer H. J. Meyer werd 's morgens de vergade ring gehouden van de Onderlinge Brandverzekering. Hij maakte in zijn openingswoord melding van een ver heugende toename van de belangstel ling voor het verzekeringswerk. Dat bleek ook wel uit de grote opkomst van vertegenwoordigers en afgevaar digden. De groei van de brandverze kering, aldus de voorzitter, wyst er op, dat onze leden in de eigen orga nisatie vertrouwen hebben. Er is weer een aanzienlijke winst gemaakt, maar dit is niet het grootste doel. Door ruimere financiële middelen kan er voor de leden meer gedaan v/orden, wat tenslotte de taak is van de onderlinge verzekering. De directeur van het Assurantie kantoor van de L.T.B. te Leiden, de heer W. H. M. van Ommen, stelde iü zijh toelichting op de cijfers van de balans vast, dat sinds het jaar 1946 iedèr.jaar een gemiddelde omzet-uit- brèïding wordt geconstateerd van 24 muliöen gulden. Voor de eerste ne gen maanden van dit jaar zijn de schadecijfers minder gunstig. Spre- ker meende, dat grote zorgvuldigheid Stille wateren hebben diepe gron den. N.ets verraadt het gladde op pervlak van deze stroom, van de bedrijvigheid, die heerst achter en in de huizen, waarvan u op deze foto de achterkant ziet. Het water is als alle water: ondoor grondelijk. Maar zoals het plaatsje, dat eraan ligt is er geen tweede. Welke gemeente is dit? De vorige week Zoals we de vorige week reeds schreven, wordt de toen afgebeel de straat druk bezocht. Dat bleek maar al te duidelijk uit de stapels goede antwooorden. die onze puzzle- redaktie werden toegezonden. De foto stelde voor: de Dorpsstraat te Zoetermeer. BU de loting was het geluk met mevr. G. v. Leeuwen, Dorpsstraat 192, Zoetermeer. die de waardebon van vyf gulden toegezonden krijgt. Wat U moet do n SchrUft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactle van onze courant, welk plekje D in deze foto meent te herkennen. En.... vergeet D vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt O zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot. De Inzendingen moeten vóór donderdag in bezit van de redactie zfjn. pompjes, welke tijdens de relletjes door de baldadige jeugd waren ge bruikt, en die door de politie in be slag waren genomen, werden ver beurd verklaard. - Een nog onbekende vrouw van middelbare leeftijd is gistermiddag in Santpoort, toen zij per fiets de rij weg wilde oversteken, overreden door een auto. Zij was op slag dood. 'CORTE golf Terwijl de 49-jarige moeder toe keek pleegde haar 15-jarige dochter tje gedurende een half jaar winkel diefstallen te Den Haag. De politie houdt thans toezicht op moeder en dochter. Een gouden ring met zeven dia mantjes bezet werd tijdens een con trole door de Haagse politie bij in koop-zaken in beslag genomen; de verkoper had een gefingeerd adres opgegeven, men vermoedt, dat hij van diefstal afkomstig is. De 55-jarige heer K. Lub uit Enkhuizen is woensdagavond bij het oversteken van de Raadhuisstraat te Grootebroek door een personenauto aangereden en op slag gedood. Een bekend figuur uit de Betuw- se ondergrondse beweging, de 47-ja- rige jachtopziener D. van Dijk, is op zijn rijwiel door een auto op de rijks weg Den BoschUtrecht nabij Beesd gegrepen en op slag gedood. De 52-jarige zuster Theresulla, wijkverpleegster te Heerlen, kwam woensdagmiddag op nog onverklaar bare wijze met haar bromfiets tegen een lichtmast op; de religieuse over leed ter plaatse. Zowel de Onderlinge Waarborg- bij het stoken verzocht zou kunnen maatschappij als de Onderlinge worden Mgr. G. J L.emmens, bisschop van Roermond, die 30 oktober ter obser vatie in het ziekenhuis werd opgeno men, is wederom herstellende. De hardnekkige koorts, veroorzaakt door een longontsteking, neemt langzaam af. De 26-jarige jhr. Beelaerts van Blokland uit Haarlem is gistermid dag, komend uit de richting Den Haag op de Sloterweg nabij het via duct geslipt en tegen een lichtmast gebotst. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. In de westelijke buis van de Maastunnel werd een 47-jarige mo torrijder uit Delft gisteren plotseling aangereden door een autobus van de RET. De motorrijder geraakte onder de bus en werd gedood. Van Johnnie Jordaan zal dezer dagen door de gramofoonpersen de miljoenste plaat worden afgeleverd, een voor ons land uitzonderlijk ge beuren. Deze plaat zal tijdens een ge varieerd programma van de AVRO op dinsdagavond 6 november door de heer Max Tailleur aan Johnnie worden aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN ZILVEREN KLOOSTERJUBILEL VI. Uitvoerige discussie ontstond by de bespreking van het voorstel tot wijzi ging van de verzekeringsvoorwaar- den van de brandverzekering. De hui dige voorwaarden dateren van vele jaren geleden, terwijl inmiddels nieu we begrippen ten aanzien van de brandverzekering zyn ontstaan. De Onderlinge Brandverzekering van de L.T.B. garandeerde zijn leden, dat de rechten van de verzekerden door de nieuwe regeling op geen enkele wij ze geschaad zouden worden. Bij dit agendapunt kwam de werk wijze van de inspecteurs aan de or de, en men drong er op aan, dat deze mensen hun cliënten geen ho gere verzekering opdringen dan strikt nodig is. De vergadering van de Onderlinge Waarborgmaatschappij, die 's mid dags werd gehouden, verliep bijzon der vlot. De assurantie van de O.W. omvat de ongevallen, ziekte- en zie kenhuisverzekering. De uitkeringen in de ongevallenverzekering belie pen in 1955 een klei."er bedrag dan in 1954. Aan ziekengeld werd het vo rig jaar ƒ600.000.meer uitgekeerd dan het jaar daarvoor. Het schadebe drag van de ziekenhuisverzekering bedroeg ƒ30.000.meer. De voorzit ter, de heer G. H. van de Berg, stelde vast, dat de afdelingen de laatste ja ren steeds sterker worden. Van de groei van deze L.T.B.-afdeüngen zul len de eigen leden weer het meest profiteren. Mr. H. M. de Munk hield tenslotte een inleiding over de konsekwenties van het besluit van het bestuur van de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch Bedryf om de gratis W.A -ver zekering per 1 januari van het vol gend jaar te beëindigen. Zuster Maria Amatis, in de wereld Maria Joh. de Hartog, uit A'phen a. d. Rijn, hoopt op 16 nov. h~ir zilve ren kloosterfeest te vieren in huize St. Anna te Delft. B3SKC0P MET BRUMFIEST TE WATER. De circa 60-jarige heer De G. be gaf zich gisteravond per bromfiets naar café „De Driesprong" om al daar zijn biljartpartij te gaan opelen. Hij nam zijn draai echter te vroeg, waardoor hij via de overscheping in de diepe sloot reed. Behulpzame handen brachten de drenkeling weer spoedig op het droge. Door de eige naar van het café werd hij van dro ge kleren .voorzien, waarna de heer De G. rustig zijn partij speelde zon- der zich van zijn onvrijwillige en I koude bad iets aan te trekken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6