Percentage katholieken te Leiden heeft zich de laatste eeuw kunnen handhaven Ds. P. Smits in cursus K. en O» Laatste getal 26,8 procent „Bilderdijk" in Leidse Lakenhal Scherp Leidse stadstram wordt duurder Pi_ter Wijnand Sluys O.F.M. Volledige Godsd. Cursus LEIDSE AMATEURS VOOR DE MICROFOON Nog 25.000 gulden nodig voor monument te Leiden Wat iedere huisvrouw vermag, ook al is zij géén „breister" Ambtsaanvaard'ng prof. Nagel aan de Leidse universiteit TYPEN STENO HUIBERS ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 K. O. te Leiden heeft in haar programma een sociologische cursus op genomen over: „Randstad Holland, waarheen?" Deze cursus wordt gegeven door pater dr. G. Mulder te Rotterdam en dr. P. Smits, predikant te 's-Gravenhage. Gisteravond heeft dr. Smits op de eerste van de drie cursusavonden een algemene inleiding over dit be langwekkende onderwerp gehouden. Hij stelde vast, dat uit de vraag „waarheen?" al een zekere verontrusting spreekt. Na een beschrijving gegeven te hebben van de randstad Holland, zoals die door sociologen wordt getekend: de smalle gordel van steden, die begrensd wordt door Amsterdam—IJmuiden, Utrecht, Amersfoort, het Gooi en de Zuidhollandse eilanden, stelde hij vast, dat in deze randstad twee vijfde deel van de bevolking is gevestigd. van zichzelf vervreemdt. „De men sen durven niet meer bij zichzelf op bezoek te komen, omdat zij bang zijn niemand thuis te treffen". De onkerkelijkheid neemt toe naarmate de woonplaats groter wordt. Spreker bewees dit door cij fers uit de volkstelling van 1947 aan te halen: in kleinere steden is volgens deze cijfers 17 pet. onkerkelijk, in de drie grootste steden daarentegen 35 pet. Opmerkelijk is daarbij, aldus ds Smits, hoe gering het percentage on kerkelijkheid is in overwegend katho lieke steden. Hieruit blijkt, zo ver volgde hij, hoe sterk de Katholieke Kerk haar leden heeft weten te bin- Deze concentratie van de bevol king. die in deze tijd eerder door ge boorte-overschot dan door de migra tie wordt voortgezet, brengt typische problemen met zich mee. In materieel opzicht: Het westen van ons land gaat zijn centrale func tie verliezen, omdat er geen mogelijk heid is voor industrieële en andere uitbreiding: de agrarische belangen lopen gevaar; de bouwdichtheid wordt steeds nijpender: in de drie grote steden sn slechts 15 pet. van de] Jjen* te bouwen woningen eengezinswo ning, terwijl dit percentage in df rest van het land 76 bedraagt; ei dreigt een ernstig tekort aan recrea tie-ruimte. Geestelijke problemen. Langer stond ds Smits stil'bij de geestelijke problematiek, die de urba nisatie met zich mede brengt. Hoe groter de stad, zo stelde hij het probleem, hoe groter de schaduw zijden. In de grote stad doen zich allerlei ontbindingsverschijnselen voor van sociale en psychische aard. Het gemeenschapsleven in de grote stad gaat mank door de onpersoon lijke verhoudingen tussen de bewo ners; de zakelijke kant in het contact overheerst. Het proces van massaficatie maakt de geestelijke instelling van de groot stedeling oppervlakkig. Een duide lijk verschijnsel in de grote stad noemde spreker het verschijnsel van de vereenzaming. Het is hoofdzakelijk zó, dat de mens niet van zijn medemens, maar Naar aanleiding van de tweehon derdste verjaardag van de geboorte dag van Willem Bilderdijk, wordt in De Lakenhal te Leiden een tentoon stelling over deze bekende dichter en historicus gehouden. Elders in dit blad treft u een artikel aan over deze letterkundige, die een deel van zijn leven in Leiden doorbracht. De tentoonstelling geeft door mid del van wandplaten, die perioden in zijn leven aanduiden, door voorwer pen uit zijn leven, door boeken van en over hem en door karakteristie ken een duidelijk inzicht in het we zen van de dichter. Ook vindt men foto's van grote mannen, die door Bilderdijk beïn vloed werden, zoals A. Kuyper, Al- berdink Thijm, Schaepman en Geer- ten Gossaert. De tentoonstelling werd samenge steld door een landelijk comité, dat naar aanleiding van de Bilderdijk- herdenking gevormd werd en door het museum „De Lakenhal" met Leidse documenten aangevuld. Uit de veelheid van materiaal wil len wij twee wandkaarten citeren: in de Leidsche Courant van 1806 stond het bericht, dat Lodewijk Na poleon Bilderdijk had opgedragen een Nederduitse spraakkunst in de Franse taal samen te stellen. Deze spraakkunst is echter nooit versche nen. Uit Brussel ontving Bilderdijk een brief, geadresseerd: a monsieur Bil derdijk, le Prince de Poëtes, Hollan dais a Leyde. De brief kwam zon der mankeren aan. Prof. dr. F. C. Gerretson (Geerten Gossaerts) zal vanmiddag om 3 uur bij de opening van deze bezienswaar dige expositie een rede over Bilder dijk uitspreken. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, opent de tentoonstelling, die tot 26 november zal blijven. POTLOOD en GEEST No. 530. Horizontaal: 1. giftslange tje, 6. morsdoekje, 7. boomscheut, 8. soort van hert, 9. zot, 10. vetstof. Verticaal: 2. zinnebeeld van de vorstelijke waardigheid, 3. onheil, ramp, 4. gem. in Limb., 5. kubieke meter. Oplossing maandagavond. Cijfers over Leiden. Na de pauze verstrekte ds. Smits een reeks interessante cijfers over de stad Leiden. Hij vertelde eerst iets over de bevolkingsgroei: 1859: 37.000; 1900: 54.000; 1955 94.000 inwoners. Deze sterke groei van de bevolking is deels toe te schrijven aan de ont wikkeling van het universitaire leven, deels aan de groei van de industrie. Leiden heeft sinds 1946 geen vesti- gings- maar een vertrek-overschot, zodat de gestadige groei van de stad alléén aan geboorte-overschot is te danken. Leiden wijkt hierin niet af van andere steden in het westen van het land. Anders ligt het met de cijfers, die hy over de kericelijke gezindten in Leiden verstrekte. In 1850 was 2/3 deel van de Leidse bevolking Nederlands Her vormd. In de loop der jaren is dit getal geleidelijk teruggelopen tot 1/3 deel. Het percentage katholieken heeft zich echter in de laatste honderd jaar op hetzelfde niveau gehand haafd: ruim 26 procent. Ook weer een bewijs, aldus ds. Smits, dat de Katholieke Kerk haar leden bindt. Spr. gaf hierbij in overweging, dat het geboorte-overschot bij het ka tholieke volksdeel hoger ligt, dan bij de rest van de bevolking. Onkerkelijkheid te Leiden. Ds. Smits gaf aan het slot van zyn weldoordacht betoog een overzicht van de onkerkelijkheid in Leiden. Bij de laatste volkstelling heeft 22]4 Pet. van de Leidse burgers zich als onker kelijk aangediend. Sinds 1900 was dit cijfer geleidelijk met 2 pet. geste gen. Toch kon hij gezien de hui dige ontwikkeling dit cijfer niet verontrustend noemen. Het ligt 5l/2 pet. hoger dan het landsgemiddelde, maar in elk geval vele procenten la ger dan de percentages in de drie grootste steden. Tijdens het vragen-halfuur ontwik kelde hij de gedachte dat de kerken te weinig ingaan op de essentiële problematiek van „weten en geloven" van de intellectuelen. In zijn conclusie betoogde spr. dat Leiden overigens géén voorbeeld is van een extreme godsdienstige pro blematiek. De groei van de stad was daarvoor te geleidelijk. Volgende week spreekt pater dr. G. Mulders in het Snouck Hurgroije— huis over de psyche van de inwo ner van een grote stad. Indien de minister van verkeer en waterstraat toestemming verleent zullen de tarieven van het stadsver voer in Leiden en Haarlem van de Noord- en Zuidhollandse Vervoers- Maatschappij met ingang van 1 de cember worden verhoogd. In Leiden wordt het tarief voor een stadstramrit twintig cent (was vijf tien). De achtrittenkaart van ƒ1. wórdt vervangen door een kaar voor zes ritten. Ook de week- en maand- kaarten ondergaan een verhoging. LEERLIN GEN VLB. KATH. LYCEUM KOOS NIEUW BESTUUR, Afgelopen woensdag is op het r.k. Lyceum het nieuwe bestuur van de leerlingenvereniging B.L.G. geko zen. Met behulp van strooibiljetten, affiches met meer dan levensgrote portretten van de candidaten, geest driftige redevoeringen en zelfs een sandwich-man probeerden de be- stuuraleden-in-spe de kiezers op hun hand te krijgen! Vandaag zijn de functies verdeeld. Voorzitter is J. de Haan, secr. M. Helsen, penningm- is A. v. Dijk. De verdere bestuursleden zijn namens de lagere klassen W. Dusé en K .v. Pinxsteren; verder H. Walenkamp (assessor vice-praeses) en H. v. d. Voort. begint weer voor niet-katholieken en katholieken zijn met gedachtenwisseling. Aanvang 8 nov. te 8 uur, ingang R.K. School Levendaal. KOSTELOOS. „Wij prediken Christus de kracht Gods en de Wijsheid" 1 Cor. 1, 22; „Overdenkt de dingen, die boven zijn", Col. 3, 2. LEERT HET KATH. GELOOF KENNEN. Op 14 juli j.l. werden er door Radio Luxemburg in de Stadsgehoorzaal al hieropnamen gemaakt van haar pro gramma Waag Uw Kans", by welke gelegenheid de Leidse Amateurs hun beste beentje voorzetten. Op 19 aug. d.o.v. werden de opnamen door Radio Luxemburg uitgezonden. Op zondag, 26 aug., werd door deze radio bekend gemaakt, dat het Leids- Amusementsorkest „Sylvia" en de heer A. Drost, kunstfluiter, de beste prestaties in hun sector hadden gele verd, waardoor zij in de grote finale zijn gekomen. Deze finale, waarin onze Leidse winnaars tegen die van andere ste- Het is al weer enige tijd geleden dat wij op deze plaats melding maak ten van de opdracht, welke aan de Amsterdamse architect P. Starreveld is verstrekt tot het vervaardigen van een monument ter herinnering aan de gevallenen in de jaren 1940-'45 en welk gedenkteken, zoals ook eerder werd bericht, eerlang een plaats zal krijgen aan de nieuwe verkeersweg over de Beestenmarkt, ongeveer te genover de molen „de Valk". Van de zijde der commissie, welke deze oprichting voorbereidt en die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de vijf raadsfracties, aangevuld met enige bestuursleden van de Stichting „Dodenherdenking", verne men wij dat de voltooiing van dit monument goede vorderingen maakt, zodat de verwachting gewettigd is, dat het gedenkteken op de eerstvol gende Dodenherdenking op 4 mei a.s. inderdaad kan worden onthuld. Vanzelfsprekend is inmiddels ook voortgang gemaakt met de financie ring. Van semi-officiële zijde is een aanzienlijk bedrag toegezegd in de vorm van een garantie, terwijl bo vendien een bedrag beschikbaar is uit de opbrengsten van de sinds 1945 bij de Dodenherdenking gehouden collectes. De commissie verwacht nog een be drag van circa 25.000 nodig te heb ben om alle plannen, ook ten aanzien van de aanleg van een passend mi lieu, te 1 \innen verwezenlijken. Daar toe zal zij zich dezer dagen met een circulaire wenden tot het bedrijfsle ven, vooraanstaande figuren in het universitaire bestel, de georganiseer de middenstand en een groot aantal verenigingen op zeer uiteenlopend gebied met het dringende verzoek door middel van een bijdrage deze ereschuld jegens de oorlogsslachtof fers te helpen inlossen. Het zou evenwel volstrekt onjuist zijn, wanneer niet de gehele burgerij al haar geledingen in de gelegen heid zou worden gesteld tot dit doel haar steen of steentje bij te dragen. De hopelijk velen, die zich daartoe geroepen voelen, zullen uit dien hoofde met instemming vernemen, dat penningmeester van de Commis sie is de heer J. W. van der Horst, den zullen uitkomen, zal op zon dagmiddag, 9 december a.s. in het Schouwburg N.V. Huis te Utrecht plaats vinden. Aldaar zullen dus de finalisten uit 27 verschillende steden in Nederland tesamenkomen. Uit betrouwbare bron is bekend ge worden, dat onze Leidse finalisten 'n goede kans maken deze Grote Finale te kuhnen ./innen. Mocht zulks in derdaad het geval zijn, dan zijn daar voor interessante prijzen beschikbaar, o.a. engagementen bij Radio Luxem burg, reizen, gramofoonplaten-opna- men enz. Om het Leidse publiek in de gele genheid te stellen deze grote finale i Utrecht te kunnen bijwonen, over weegt Radio Luxemburg enkele bus sen af te huren, om voor belangstel enden in Leiden de gelegenheid te scheppen met een minimum aan kos ten deze voorstelling in Utrecht te cunnen bijwonen. Hieromtrent zal Radio Luxemburg met de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, Steen straat lb te Leiden, (tel. 23459) nog nader kontakt opnemen. Het ligt in de bedoeling, dat men aldaar t.z.t. de bus- en plaatskaarten zal kunnen be stellen en afhalen. Lorentzkade 2 te Leiden, giro 33.66.00, terwijl giften eveneens kunnen wor den gestort op diens rekening bij de Ned. Middenstandsbank, Breestraat, giro 47139 onder vermelding „Oor logsgedenkteken". Het streven van de Commissie is erop gericht deze inzamelingsactie tot een maand te beperken; het ware be schamend wanneer de noodzaak van veelvuldige oproepen zou blijken. Aan de Leidse burgerij is thans de plicht om door 'n spontane en royale reactie het bewijs te leveren, dat zij de verzetsstrijders en allen, die in de strijd voor de vrijheid het leven lie ten, niet heeft vergeten. Laat men ditmaal nu eens niet af wachten wat een ander doet, maar zelf het goede voorbeeld geven. Vele gemeenten zijn onze stad reeds voorgegaan. Leiden vanouds Mr. W. H. Nagel heeft gistermid- Bolwerk van de Vrijheid mag niet dag bij het aanvaarden van het ambt Brcishow van Leidse Wolspinnerij N.V. Ondanks het feit dat de mooiste machinaal gebreide modeller in de etalage liggen uitgestald zijn er nog altijd geroutineerde breisters genoeg, die de voorkeur geven aan handge- breide vesten, truien en zelfs japon nen. In Leiden zien we op dit ge bied de laatste tijd een steeds toene mende belangstelling voor brei- shows. Het prettige van deze shows is, dat niet alleen ervaren breisters er iets van hun gading bij vinden, maar dat een groot aantal patronen voor iedereen met weinig moeite is te maken. Gisteren liet de Leidse Wolspinne rij N.V. zien wat iedere huisvrouw vermag, ook al is ze geen brei„ster". De modellen, alle in Neveda-wol uit gevoerd, waren eenvoudig van snit en modieus. Van de verschillende wolsoorten, was de „Primula fine" bijzonder geschikt voor geklede ves ten en jumpers. Een minimum aan wol wordt gebruikt van deze soort. Een jumper in heuplijn haalt men reeds uit drie en een halve knot. De mantelpakjes waarmee de show werd besloten en waarvan men nau welijks kon geloven dat ze gebreid waren, hadden allure en waren vormvast. Slechts negen knotten heeft men er voor nodig. Het viel ons op dat de kleuren zo flatteus stonden, en de modellen een uitstekende coupe vertoonden. Zo werd de show geopend met en kele symmetrische lijnen, in de slui ting verwerkt. De jumpers vertoon-, den ingezette, soms afhangende zowel als raglanmouwen. Van origi naliteit getuigden de schouderpasjes en de halslijn. De neuplijn en de manchet kregen hier en daar een accent door middel van een inge- breide rand in afstekende kleur. De heren- en kindèrmodellen ga ven soms een te bonae indruk., die de distinctie van het gedragene schaadt. Een zonde tegen de goede smaak was naar onze mening het lichtblauwe, met wit afgewerkte truitje voor een meisje van omstreeks negen jaar, dat gedragen werd over een groen-hard- blauw geruite rok. Voor de kleuter zagen we heel mooie modellen, op allercharmantste wijze door een klei ne jongen en een klein meisje ge bracht. Het belangrijkste van deze show is, dat het publiek in de Stadsgehoorzaal zich op de hoogte heeft kunnen stel len van het verschil tussen wolsoor ten van uiteenlopende dikte, waar mee men met de keuze van het brei- patroon rekening moet houden. Burgerlijke Stand Geboren: Wilma Johanna Cathari- na d. v. M. Sierat en M. J. Ouds hoorn. Jacobus Johannes z. v. J. J. van Kins en L. A. V. van Kerkhoff. Rudolf Nicolaas z. v. A. Scheffer e t H. J. Bavelaar. Elvira Eline Elisabeth d. v. J. M. Kaper en E. E. Brouwer. Johannes Cornelis z. vad J. C. Mos en J. Pas. Overleden: C. A Mulder man 76 j. Ondertrouwd: H. J. Eradus en J. Lamers. M. Blonk en J. A. Guleij. C. Springer en A. A. van der Voorn. J. H. Vlieland en M. Hartman. H. J. H. den Hollander en G. de Haas. C. Zirkzee en E. Zwaan. R. de Vries en W. Kaltnef. J. M. L. C. van der Aa en A. M. Blommensteijn. C. N. Turk en A. E. van der Tang. M. Grootjans en P. G. Martens. J. van Dam- en G. Siera. J. Lepoeter en J. van der Blom. D. J. van Weizen en C. G. Se- gaar. H. Rijnsburger en N. van Duu- ren. J. de Lange en C. van der Lin den. L. A. van der Hani en J. G. Ro- zemeijer. HARTENTROEF. Onder het motto „Hartentroef" begint op maandag 5 november, des avonds om acht uur de kruis- en kl aver j as-competitie, die georgani seerd wordt door de K.A.B. „St. Leonardus". Alle belangstellenden onder de leden worden dan met hun dames in het parochiehuis aan de Haagweg verwacht. De wedstrijden worden gehouden op 5, 13 en 26 november. AMBTSAANVAARDING DR. ALER Op vrijdag 9 nov. a.s. te vier uur namiddag, zal dr. J. M. M. Aler, die onlangs benoemd werd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Lette ren en Wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium zijn ambt openlijk aanvaarden. „DOODSTRAF EEN ONDING" achterblijven!!! Leidse Universiteit Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer C. P. P. Kersten te Amsterdam. Geslaagd voor het doct.ex. Romaan se taal- en letterkunde de heer P. J. H. Pijls te Amsterdam. Geslaagd vor het cand.ex. Pedago giek mej. C. M. J. van Staay te Den Haag. 10 vinger syst, blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) JAARVERGADERING LPC. Onder voorzitterschap van de heer T. Werter hield de Leidse Postduiven Club haar jaarvergadering in Oud- Hortuszicht. Na de gebruikelijke jaarverslagen, die allen werden goedgekeurd, volg de als meest belangrijk agendapunt de bestuursverkiezing, met als resul taat T. J. Werter, voorzitter, B. Geen- jaar 2e voorz., M. Njjssen, le secre taris, J. Schouten 2e secr.,J. P. Fasel le penningm., J. Schouten, 2e pen ningmeester, R. Pet en H. van Al phen, commissarissen. Het hoogtepunt van deze avond werd het uitreiken van de prijzen aan de kampioen 1956. Kampioen Vitesse: I. D. van den Nieuwendijk 678 p., 2. C. de Groot 673 p., 3. A. Beij 645 p. Kampioen lange afstand: 1. D. v. d. Nieuwendijk 620 p., 2. C. de Groot 614 p., 3. J. Filippo 479 p. Kampioen jonge duiven: 1. J. Fi lippo 401 p., 2/3 Chr. v. d. Pluym, C. de Groot 375 p. Kampioen Generaal: 1. C. de Groot 1662 p., 8. D. v. d. Nieuwendijk 1467 p., 3. Chr. v. d. Pluym 1353L P- De jaarlijKse tentoonstelling zal ge houden worden op 8 en 9 december, eveneens in Oud Hortuszicht. van buitengewoon hoogleraar in de penologie en de criminele sociologie aan de Leidse universiteit een rede uitgesproken over „Het strafrecht en de onmens' Prof. Nagel betoogde, dat de eerste vormen van gevangenisstraf in de geschiedenis het karakter droegen van een verlichting van de doodstraf. Zij zijn een humanisering, die zeer zwak blijft, totdat men werkelijk van gevangenisstraf kan spreken. Naar zijn mening was dit het geval in het eind van de 18e en begin van de 19e eeuw, wanneer er van een ge vangeniswezen sprake is. Daarvóór was het gevangen houden allereerst een preventieve detentie. Men hield de misdadiger vast in „het hok onder de toren" of een dergelijke plaats, totdat men wist wat men met hem zou doen. De ontdekking van het feit, dat een verdachte of een veroordeelde na korte of lange tijd in een ongerie- felijk hok opgesloten te zijn graag bereid was er flink voor te betalen als men hem vrij liet, heeft stellig ook bijgedragen tot het ontstaan van het gevangeniswezen. In het vervolg van zijn redo ver klaarde prof. Nagel, dat het straf recht niet betekent een subjectief recht om te straffen, het is een recht in objectieve zin, dat betrekkingen veronderstelt van een gemeenschap met in beginsel volgerechtigde leden daarvan. In verband hiermede veroordeel de hij de methoden van narco-ana- lyse, leugenmeter, en noemde hij de doodstraf een straf, waarmede de grenzen van een strafstelsel on herroepelijk overschreden wordt. De doodstraf, aldus prof. Nagel, is juridisch een onredelijkheid, een onding. Het doden als straf is onmen selijk. Dat wil iets anders zeggen, dan dat het doden in de strijd om zelfbehoud onmenselijk zou zijn. Ook zij, die menen, dat men, in oor log aangevallen, beter kan ontkomen dan zelf doden, zullen aldus meent mr. Nagel niet zozeer doden uit zelf verdediging onmenselijk achten, dan wel de supermenselijke houding van het dulden aanbevelen. De strijd van een gemeenschap te gen bedreiging van binnen en van buiten kan rechtvaardig zijn. Telkens dient echter goed rekening worden opgemaakt van de elementen strijd en straf; dat wordt gezien, hoezeer zij met elkaar verward worden en hoe zij het best onderscheiden kun nen blijven, zowel om doeltreffender te kunnen strijden, als om beter te kunnen straffen. In het ritme van humanisering en ontmenselijking ziet men telkens, dat het straffen aange zien wordt voor strijd en dat de mens verwisseld wordt met de onmens. Prof. Nagel ging hierna dieper in op de ontwikkeling van het strafrecht. OUD-LEIDENAAR PROMOVEERDE TE DUSSELDORP. De heer G. G. Samson, tandarts te Hogerheide, promoveerde aan de uni- Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Leidse Agenda ZATERDAG 3 NOVEMBER Tentoonstelling Bilderdijk. Ope ning door prof. dr. F. C. Gerretson; Lakenhal, 3 uur nam. „Het Sanatoriumfonds" Feestavond Grote zaal Den Burcht, 8 uur nam. Speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren". Toneelavond, St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam. R.K. Instuif. Soos-avond m.m.v. Veri-orkest. Leonardushuis 8 u. nam. ZONDAG 4 NOVEMBER Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Excur sie boerderij Meyendel 10 uur v.m. Receptie J. Hensing. Waardstraat 26, 1 uur nam. VEGLO. „Tien wijze dwazen", Den Burcht. 8 uur nam. Leidse Schouwburg. „De Schouw spelers", „Doefje"~8 uur nam. MAANDAG 5 NOVEMBER K.A.B. St. Leonardus. Kruis - en Klaverjascompetitie Hartentroef. St. Leonardushuis 8 uur nam. DINSDAG 6 NOVEMBER. St. Bonifatius, Forumavond, St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam. VOLA. De fabrikage van Linoleum Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. St. Eloy Adviesavond. Geb. Chr. Soc. Belangen, 7.308.30. WOENSDAG 7 NOVEMBER Selskip „Fryslan", Fryske Joun. „As men blommen prate lit", troch toanielploech fan krite Vlaardingen. St. Franciscus van Assisië. Bonds vergadering. ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. DONDERDAG 8 NOVEMBER Jubileum W. A. Schrandt, Dir. Zaalberg, Receptie Snouck Hurgron- je Huis 14.30—17.00 uur. Balletuitvoering, Toos Zandvliet. St. An toni us clubhuis. 8 uur nam. Commissie voor Huish. en Gez.- voorlichting: Moderne en reform voe ding. Levendaal 1, 8 uur nam. Chr. Gem. Zangver. Halleluja. Con cert bij 45-jarig bestaan. Stadsge hoorzaal, 20.15 uur nam. Milvakoor, Koksschoolkoor en ra- dioartisten (Dienst Welzijnszorg). Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Veron. De heer P. v. Prooyen over „Versterkers". Geb. Rehoboth, 8 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER K. O. Cursus Randstad Holland. Snouck Hurgronjehuis 8 uur nam. Jubileum W. A. Schrandt (Dir. Zaalberg). Feestavond Stadsgehoor zaal 7.45 uur nam. Leidse Smalfilmliga: Causerie door de heer W. Gerdes. Cantine Smit, Herengracht 34, 8 uur nam. Ambtsaanvaarding dr J. M. M. Aler. Rede Groot Auditorium. Uni versiteit 4 uur nam. ZATERDAG 10 NOVEMBER Tentoonstelling „Toegepaste Kunst" Boerhaavezalen. Opening 3 uur nam. Litteris Sacrum. Toneel: Een engel kwam voorbij. Schouwburg 8 u. nam. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Excursie Zeewateraquarium, Palace- straat Scheveningen, 14.30 uur nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. weekend 3 en 4 nov- versiteit van Dusseldorp tot doctor zal de dienst worden waargenomen in de tandheelkunde. De heer Sam son werd in 1921 te Leiden geboren en hij heeft aan de Leidse en Utrecht se universiteit gestudeerd. Hij stu deerde af aan de universiteit van Dusseldorp. De laatste jaren heeft de heer Samson een studie gemaakt van de problemen der sociale tand heelkunde in West- en Noord-Europa, zowel voor de ziekenfondsverzekerde als voor de schoolgaande jeugd. In zijn proefschrift behandelt hij deze problemen. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden is heden geveild: het woonhuis met erf 1ste Groene- steeg 14, in bod 3.100. Het huis is uit de hand verkocht. door: dr. 's-Gravesande, Teeuwen, Gaasbeek, Verbrugge, v. Wingerden. Doktersd ienst te Oegstgeest. dr. A. J. M. van Glabbeek en J. J. LanenBaron. Dienst der Apotheken. Zaterdag 3 nov. zijn des middags, 's avonds en 's nachts .geopend voor het klaar maken van spoedrecepten: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, telefoon 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst geest, tel. 26274. Zondag 4 nov. is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 24 uur alleen geopend: Apotheek Reyst. De nacht dienst wordt vanaf 24 uur weer waar genomen door: Apotheek Herdingh - Blanken; Apotheek Reyst en Apo theek Oegstgeest.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2