TUSSEN BALIE en tralie Voorlopig ruim 7 ton voor nieuw industrieterrein Heimanswetering A „Het atoom 1957" brengt nieuwste energie dichter bij Nederlanders Trein reed over 80-jarige heen Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn Gebied wordt ontsloten Uit voorzichtigheid opende Adammer links autoportier Ckefariite4 WOENSJDALt 31 OKTOBbri lUoö DE LEIDSE COURANT PAGINA 2\ maand De tentoonstelling „Het atoom 1957" wordt de grootste expositie op dit gebied en zal zelfs die van Ge- nève overtreffen", aldus het bestuur. Zij wil het publiek op overzichte lijke, bevattelijke en tegelijkertijd wetenschappelijk verantwoorde wijze een antwoord geven op alle vragen, die op het gebied van de kernfysica en het vreedzame gebruik van de door kern-splijting vrijgemaakte energie opdoemen, en daarbij het waas van geheimzinnigheid, dat daar voor zo tallozen daar nog omheen hangt, doen verdwijnen. In een gebouw van 10.000 m2, na bij de ingarsg van de wereldluchtha ven Schiphol, wordt deze bijzondere expositie gehouden van midden juni tot eind augustus 1957. 7 Onderdelen. De indeling der tentoonstelling valt in 7 groepen uiteen: 1. Overzicht van de ontwikkeling der (klassieke) energiebronnen. 2. De daarvan thans nog aanwe zige hoeveelheden. 3. Het in versneld tempo vermin deren van de voorraden kolen, olie, kortom der bedoelde energiebronnen, waaruit blijkt, dat de kerenergie juist op tijd komt. 4. Demonstratie van de instru menten, die op het gebied der kern energie worden gebruikt; tevens een verduidelijking der begrippen kern, splijting, reactor, etc. 5. Verduidelijking van de spon tane en „kunstmatige" radioactiviteit en van de ontwikkeling van de daar uit gewonnen energie. 6. toepassing van de radio-actieve isotopen in de wetenschap, de ge neeskunde, de biologie, industrie etc. 7. Theoretische en praktische in leiding in de electronica. 6}/2 Miljoen. Een van de belangrijkste objecten is een heuse kernreactor van het type „swimming pool". Deze reactor zal later elders in Nederland voor het universitaire onderwijs worden gebruikt. Het laatste gedeelte van de ten toonstelling is gewijd aan de histo rische en technische ontwikkeling van de luchtvaart. Een inzicht in de snelheid der luchtvaart-ontwikkeling zal het de bezoeker duidelijker ma ken, dat ook op het gebied der kern- fisico grootse dingen te gebeuren staan. Z. K. H. de Prins der Nederlan den heeft het ere-voorzitterschap van de stichting aanvaard. Zoals bekend, heeft het Amster damse gemeentebestuur in maart van dit jaar een bedrag van 6H miljoen I gulden gevoteerd voor deze exposi tie, d.w.z. 3 miljoen voor het blijven de, later in het bedrijf van de lucht haven te benutten gebouw; een half miljoen voor diverse met een en an der samenhangende doelen en 3 mil joen rechtstreeks voor de voorberei ding, inrichting en exploitatie van de tentoonstelling. TREIN TEGEN BIETEN-AUTO. Omstreeks half een gistermiddag heeft de trein die om 11.52 uit Utrecht was vertrokken naar Arnhem, tussen Ede en Wolfheze een vrachtauto iet aanhangwagen, geladen met bieten aangereden; de aanhangwagen werd vernield. De bestuurder van die vrachtauto werd licht gewond, het treinstel werd licht ontzet en is met een locomotief naar Wolfheze getrokken. Niet-dodelijk gewond Toen de hardhorende 80-jarige heer C. J. van Amersfoort te Rotter dam zaterdagavond het kruispunt van de Rotterdamse Put.elaan over stak, zag hij zich plotseling gesteld tegenover een lange kolentrein, die met matige vaart aan kwam rijden. De oude man werd tegen de grond geworpen, maar zag kans zich tus sen de rails te wringen, waardoor hij niet vermorzeld werd. Hij hoefde niet te wachten, totdat alle 40 wagons over hem heen gere den waren, want toen de 13de wagen Tijdens de dinsdagavond o.I.v. loco tieven voor industrievestiging, con- burgemeester J. v. d. Berg gehouden stateerde de heer v. d. Akker en hij vergadering heeft de Alphense ge- zei',ïin. kader 6ezien,het f??" schikbaarstellen van een dergelyk meenteraad een belangrijk besluit I gr0ot crediet zeker verantwoord is, genomen, dat de eerste stap inhoudt mede ook omdat tegelijk een oplos- boven hem passeerde, kwam de trein j tot realisering van een iarenlane sin2 za* worden gevonden voor ver tot stilstand. 1Wn"- ernstige hoofdwonden naar het zie kenhuis worden gebracht. Milde straf .plan, het scheppen van nieuwe mo- ««tering de zeer slechte Wou- de^'rer1 S&XrÏÏFZZ d°r JS&eSï In te men, want h« moest met enkel? vrij het beschlkblar stellen van Euns'-Ï gelegen terreinen. Hiervoor heeft het gemeentebestuur zijn oog laten val- lén op een brede strook grond langs de Heimanswetering, een voorna me vaarroute van Rotterdam naar Amsterdam, die straks als de nieuwe brug gereed zal zijn over de Hei manswetering ook geschikt is voor schepen tot 2000 ton. echter levensgevaarlijk en is ver boden. Daarom eiste hij een geld boete van 100, subsidiair 20 dagen Met de keuze van dit gebied is al dadelijk aan een van de belangrijk- Op 20 juli van dit jaar opende een I hechtenis en een voorwaardelijke ste voorwaarden voor induSiev^ 21-jarige chauffeur op de Overtoom I ontzegging van de rijbevoegdheid te Amsterdam het linkerportier van zijn bestelwagen om, zoals hij zei, „meer zekerheid te krijgen over de mogelijkheid om op deze drukke ver keersweg veilig te kunnen draaien". Hij had niet gezien, dat achter zijn wagen een wielrijdster naderde, die hem net op het moment, dat hij het portier opende, passeerde. De sociale werkster S. F. de Leeuw botste te gen de geopende deur, viel bewuste loos op straat en werd door een ach ter haar rijdende auto gegrepen. Zij werd zwaar gewond in het Wilhel- mina-gasthuis opgenomen, waar zij zeven weken verpleegd werd. Daarna heeft het slachtoffer thuis nog een maand in bed gelegen en toen zij gistermorgen voor de rechtbank kwam getuigen, moest haar echtge noot haar bij het lopen ondersteu nen. De officier van justitie vond niet dat de chauffeur roekeloos heeft ge handeld; het openen van het portier aan de linkerkant van een auto blijft Keukenhof krijgt een windmolen Als blijk van waardering voor de bloemententoonstelling de „Keuken hof" te Lisse, omdat zij reeds vele jaren honderdduizenden buitenlan- ders, waaronder vele Amerikanen naar Nederland trekt, en tevens om een bijdrage te leveren voor deze Ibloemenexpositie, heeft de directie van de Holland-Amerika Lijn beslo ten de stichting „Keukenhof" een blijvend monument aan te bieden in de vorm van een authentieke wind molen. Deze bevindt zich thans nog in gedeeltelijk bouwvallige toestand elders in Nederland, maar hij zal door de H.A.L. worden gekocht. De molen wordt afgebroken en daarna opgebouwd op het terrein van de „Keukenhof'. De H.A.L. wil hier mede tevens bereiken, dat een tot verval gedoemde Hollandse windmo len wordt gerestaurerd en voor Ne derland behouden blijft. Het bestuur van de stichting „Keu kenhof" heeft het aanbod aanvaard. Met de verplaatsing is de firma „De Vier" te Amsterdam belast, die voor wat betreft de molentechniek zich de medewerking heeft verzekerd van de molenkenner en -restaurateur J. D. Medendorp. Het geheel zal onder toezicht staan van architect A. J- de Koning te Hoofddorp, technisch lei-- der van de vereniffing „De Hollandse Molen" te Amsterdam. Binnen enkele dagen zal op de „Keukenhof" een begin worden ge maakt met het graafwerk voor de fundering. Er zal naar worden ge streefd de molen gereed te hebben voor het volgende bloemenseizoen en hem in werking te stellen op de of ficiële openingsdag in het voorjaar van 1957. JAARVERSLAG C.M.C. Gisteren werd te Rotterdam de jaarvergadering van de Coöperatie ve Melkcentrale g.a. (C.M.C.) ge houden. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal leden 11.291. Deze veehouders leverden 502.124.21 kilo gram melk met 3,65 vet. Het to taalbedrag der verkopen beliep 128.181 433,12. In de loop van het boekjaar kon aan de leden netto worden uitbetaald 117.475.152,97, hetgeen gemiddeld 23,40 cent per kilogram geleverde melk is. Na afschrijving van 846.057,28 en toevoging van 200.000,— aan de reserve, waar door deze steeg tot 1-200.000,kon nog 1.961.463,91 met de leden ver effend worden. In totaal kwam der halve aan de leden ten goede netto 119.436.616,88. Rekening houdend met de garantie-uitkeringen 1954/ 1955 voor sommige melkoroductie- gebieden, bedroeg de gemiddelde net to opbrengst af boerderij 23,97 cent per kilogram melk. Vier middelen die betrouwbaar zijnt Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op groie schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen belrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil* lioenen mensen baat gebracht Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. in en griep. Geichikt v< wsnc die worde beschern >r het bestanddeel Chefarox KORTE golf Een protest-demonstratie zal op 10 november te Den Haag gehou den worden tegen het vonnis tegen de Nederlander Schmidt. De demon stratie die beoogt een beroep te doen op de internationale publieke opinie, bestaat uit het houden van een op tocht en een toespraak na afloop daarvan door prof. dr. R. U. Zuidema op het Binnenhof. Een extra-televisie-journaal zal hedenavond om 8 uur door de Ne derlandse Televisiestichting worden uitgezonden in verband met de laat ste gebeurtenissen in het buitenland. Het stoffelijk overschot van de schippersvrouw uit Bemmel, die op 19 oktober j.l., toen zij bezig was de was te doen, door onbekende oor zaak van haar schip te water is ge raakt, is gistermiddag uit de IJssel onder Doetinchem opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en had twee (kinderen. Pater dr. M. M. J. Smits van Waesberghe S.J., lector in de ge schiedenis vafi ascese en mystiek aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal deze functie neerleggen wegens zijn benoeming tot landelijk secretaris Maria-congregatie in Nederland. Het secretariaat is gevestigd in 's-Gra- venhage. Wat lezers schrijven Warmond, 30 oktober 1956 LICHT OP DE POSTDAM. Ondergetekende wil langs deze weg zijn dank en voldoening uit spreken over het feit, dat in zeer korte tijd de Postdam te Warmond van de duisternis is verlost. Deze dank gaat uit naar het gemeentebe stuur van Warmond, dat gelukkig ingezien heeft, dat het niet overbo dig is geweest om er een lichtmast te plaatsen. Nu kunnen de bewoners van de Postdam en ook zij, die er 's avonds moeten zjjn, hun huizen vinden en bezoeken afleggen in het licht van de lichtmast, die geplaatst is. Van mijn kant zeg ik het gemeen tebestuur hartelijk dank. Ook brengt ondergetekende dank aan de redactie voOr het opnemen van de beide ingezonden stukken. W. GROEN IN 'T WOUD, Postdam 6, Warmond. voor de tijd van zes maanden. Op 13 november a.s. uitspraak. Directrice gewond door een 14-jarige inbreker Hij kende de omgeving Een veertienjarige knaap is in de nacht van maandag op dinsdag een 50-jarige directrice van een jeugd tehuis aan de Amstelveenseweg te Amsterdam met een mes te lijf ge gaan. De jongen was het huis bin nengedrongen op zoek naar geld. Hij was juist bezig een kamer overhoop te halen toen hij door de directrice werd verrast. Zij knipte het licht aan, de jon gen raakte in paniek, bracht haar met zijn mes zeven steken in borst en armen toe, en maakte zich daarop snel uit de voeten. De directrice moest in een zieken huis worden opgenomen. De knaap is een voogdij-kind, ziet er uit als een jongeman van twintig jaar, en had vieV jaar geleden in het huis waar hij inbrak, een vacantie doorgebracht. De politie, met wie hij tiging voldaan. Maar tijdens deze vergadering is tevens voldaan aan de tweede eis voor de gehchiktheid door het besluit tot aanleg van een brede weg ter ontsluiting van dit gebied. Met dit plan is voorlopig ruim 7 1/4 ton gemoeid. Eerst geheime zitting. Voor het echter zover was heeft de raad, op verzoek van het lid Ges man, gesteund door vijf raadsleden van verschillende partijen, ongeveer twintig minuten achter gesloten deu ren bepaalde aspecten van dit voor stel belicht. Na heropening van de openbare behandeling bleken alle raadsleden verheugd te zijn, dat dit voorstel eindelijk ter tafel kwam. Dit voorstel opent nieuwe perspec- al eerder kennis heeft gemaakt, heeft hem in de vroege morgenuren in de binnenstad aangehouden. KIND GEDOOD BIJ SPEL MET STOFZUIGER. De 3-jarige Cornells Hubertus Boon stra aan de Oostersingel te Gronin gen is bij het spelen met een inge schakelde stofzuiger in aanraking ge komen' met elektrische stroom. Het kind overleed onmiddellijk. Een chauffeur uit Noordwijk stond terecht, omdat hij op 14 juli j.l. met zijn autobus de trambaan op de Zee weg te Katwijk was overgestoken, terwijl met grote snelheid een tram naderde. Het gevolg was dat hij met de tram in botsing was gekomen. Het O.M. vond het gelukkig, dat het nog zo goed was afgelopen en was van oordeel, dat de chauffeur de passa giers van bus en tram door zijn roe keloos rijden aan groot gevaar had blootgesteld. Het eiste ƒ80 boete of 20 dagen. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot 50 boete of 20 dagen. WAS CHAUFFEUR INGESLAPEN? Een Haagse chauffeur had op de Schulpweg te Noordwijkerhout met zijn autobus op 27 juli het stopbord voorbij gereden, en was toen zonder noodzaak met zijn wagen op het ge vaarlijke kruispunt blijven staan, ter wijl van rechts, met grote snelheid een auto naderde. Het gevolg was een ernstige botsing. De betrokken per sonenwagen liep daardoor 175 gul den schade op. De kantonrechter was van mening, dat verdachte wel geslapen moest hebben, waardoor hij zo'n domme fout had gemaakt en het leven van de buspassagiers in gevaar had gebracht. Het O.M. eiste 60, boete of 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 40, boete of 10 dagen. een heer uit Leiden, die zich met zijn motorbootje „Saskia" aldaar bevond, en wegens een defect aan de motor gesleept werd, overvaren hadden. Na de aanvaring hadden verdachten niet meer naar hun slachtoffer omgeke ken. De man had 135 schade opge lopen. Het O.M. eiste tegen de voor liggende schipper 35 boete of 5 d. en tegen de ander, die gen vaart verminderd en geen voorrang ver leend had 2 maal 50 boete of 10 d. De kantonrechter veroordeelde de eerste tot ƒ30 boete of 10 d. en zijn collega tot 2 maal f 30 of 20 dagen. Een chauffeur uit 's-Hertogen- bosch had op 27 aug. met zijn vracht auto met aanhangwagen het verkeer in de Kerkstraat te Katwijk in ge vaar gebracht, door een tegenligger (paard en wagen) terwijl er niet vol doende ruimte was, toch te passeren. Hij had een 77-jarige visverkoper uit Katwijk met zijn motorcarrier aan gereden en had daardoor 19.75 scha de aan de motorcarrier aangebracht. De visverkoper die 3 dagen niet had kunnen werken had een civiele vor dering van 30 ingediend en een van 49.75 voor de motorcarrier. Het bleek, dat de man door de aanhang wagen was aangereden n beklemd geraakt was. Het O.M. eiste 50, boete op 20 d. In verband met de toe wijzing der civ. vordering a ƒ49.75 veroordeelde de kantonrechter ver dachte tot 36 boete of 10 d. Een chauffeur uit Haarlem had op 14 aug. op de Hoge Rijndijk met een vrachtauto gereden, waarvan de la ding hout ver uitstak. Een heer die met zijn fiets passeerde werd dien tengevolge door een uitstekend stuk hout getroffen. Hij was gevallen en daarbij zó ernstig gewond, dat hij in elf weken niet had kunnen werken en hij nog steeds zijn rechterhand niet kan gebruiken. Het O.M. wees er op, dat het slachtoffer zwaar ge dupeerd is en eiste 80 boete of 20 dagen. De kantonrechter veroordeel de verdachte tot 50 boete of 25 d. SLACHTOFFER VAN ZIJN AANVARING ONVERZORGD ACHTERGELATEN. Een schipper uit Voorburg en zijn collega uit Hogezand stonden voor de rechter omdat zij oj 16 juli, terwijl zij met hun mtorboten de Wilhelmi- nabrug naderden, geen voorrang haden verleend en te snel hadden ge varen. Ook hadden zij geen afstand bewaard, zodat zij in dezelfde rich ting varende, en niet in staat om vaart te minderen, zich naast elkaar bevonden. Er was gen voldoende ruimte meer geweest, waardoor zij form. verbreden. De heer Duin was verblijd een nieuw geluid te vernemen omtrent de voorgenomen industrialisatie aan de Heimanswetering. Het was tot dusverangstig stil hieromtrent. Het is goed ook aan andere punten in de gemeente aandacht te schenken. Dit plan is een goede aanwijzing in die richting. Hij informeerde of deze weg wel gunstig komt te liggen voor ver keer van en naar buiten de gemeente. Zoals de situatie ligt zal men wel enige omwegen moeten maken. Hij vraagt ter voorkoming van dergelijke belemmering een rechtstreekse aan sluiting op de Provinciale weg. Na in het kort erop te hebben gewe zen dat hij telkenj are bij de begro ting op ontsluiting van het industrie terrein hierbedoeld, heeft aangedron gen, vroeg de heer Slootjes spoed met de uitvoering te betrachten. Tevoren had de heer Ruijssenaars zijn teleurstelling er over geuit, dat geen afgerond voorstel ter tafel is gebracht. B. en W. stellen nog een aanvullende kostenbegroting in het vooruitzicht voor het verleggen van leidingen van de water- en lichtbe- drijven. Had deze opgave er niet bij kunnen zijn? Spr. uitte als zijn mening, dat de gemeentelijke dien sten langs elkaar heen weiken. De heer Gesman bracht onder de aandacht dat het project, buiten dit voorstel, nog wel veel geld zal kos ten. Niettemin was hij er verheugd over, dat tot een begin is gekomen. Voor wat hij verder wilde opmerken verzocht hij de voorzitter in geheime zitting te gaan. Toelichting op 't plan. Na heropening constateerde de voorzittter dankbaar dat de raad una niem het belang van de ontsluiting van bedoeld industrieterrein inziet en het plan tot verbetering van de Wou- brugsewe0 evenzeer een goed ont haal vindt. De gemeentelijke diensten werken niet naast elkaar, melkte spr. op. De begroting van de bedrij ven kón niet eerder worden opge steld en het belang van het plan gedoogde geen verder uitstel. De be drijven zijn inmiddels begonnen om de zaak te bezien; een desbetreffend voorstel zal de raad spoedig berei ken. De aansluiting van deze nieuwe industrieweg op de Provinciale weg, waarvoor de heer Duin had gepleit, zal voorlopig nog wel een wens blij ven. Wat de Oudshoornseweg betreft zeide de voorzitter in antwoord op de vraag van de heer v. d. Akker, dat de sloot langs deze weg spoedig over haar gehele lengte zal worden gedempt, 'hetgeen de mogelijkheid zal openen tot verbreding van de Oudshoornseweg. Nadat de heer Ruijssenaars nog maals met klem zijn mening staan de hield dat een begroting van de bedrijven klaar had kunnen zijn, het plan is toch niet plotseling uit de lucht komen vallen, zei hij, meende weth. Deerenberg er goed aan te doen op te merken, dat de bedrij ven gedaan hebben wat ze konden doen. Maar om alles te kunnen bere kenen, moet men ook alles weten. Men weet alles pas als bekend is, "welk coort industrie er komt, waar precies en welke eisen ze hebben. Aan geschatte bedragen heeft de raad immers niets. Hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ruilen van grond. Over het hiermede verband hou dende voorstel tot ruiling van eigen dommen met de N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken v.h. D. van Oordt en Co. aan de Woubrugseweg, vie len weinig woorden. De heer v. d. UIT RIJDEN ZONDER RIJBEWIJS. zeMe, len Een Velsenaar was op 12 aug., hoe wel hij neen rijbewijs had, daar hij hiervoor gezakt was, toch gaan rij den. Bij Noordwijkerhout ging het echter mis, en had hij een lantaarn- belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de ruiling, in dienst van dit bedrijf, verliet de raadszaal. De heer Gesman merkte op, dat de voorbereiding van deze - tt t nnif transactie zeer veel tijd in beslag paal omver gereden Het O.M. eiste h ft genome teveel in de raa| voor het rijden zonder rubewys ƒ25 J j t „raten boete of 10 dagen en voor hetom«r vin dC rijden van de lantaarnpaal - - -6 de vijf eigenaren weigert zijn mede werking tot demping te verlenen. Naar de mening van de voorzitter stelt deze te hoge eisen met het oog merk enig voordeel uit het plan te trekken. Spr. hoopt, dat de man als nog tot beter inzicht komt. Gebeurt dit niet, dan zal de zaak aan het oor deel van de rechter worden onder worpen. De heer Gesman wilde weten of de taxatie, inzonderheid van de bomen, door deskundigen is geschied. Zo ja, dan zonder pardon tot onteigening overgaan, was zijn mening. Ook de heren v. d. Akker, Honout en Geer lof spraken hun teleurstelling uit. De heer v. d. Lee sprak het vertrou wen uit, dat andere instanties, die in de komende tijd in een dergelijke aangelegenheid gewikkeld zullen worden, op vlottere wijze medewer king zullen verlenen. Eén van de 30 agendapunten werd teruggenomen. De heer J. Schrij vershof, de onlangs benoemde nieuwe hoofd van de openbare g.l.o. school aan de Oudshoornseweg heeft over plaatsing verzocht in dezelfde func tie naar de openbare school aan de Javastraat, als opvolger van de heer H. van Driel, die om gezondheids redenen deze nieuwe en fraaie school gaat verlaten. Teneinde dan in de va cature aan de Oudshoornse school te voorzien, heeft het college een voor dracht opgesteld van twee Candida- ten: 1. de heer W. Timmermans te Aardenburg, 2. de heer C. Nieuw- land te Amersfoort. De eerstgenoem de heeft intussen een andere benoe ming aanvaard en om die redenen zich teruggetrokken van benoeming te Alphen aan den Rijn. Hierin heeft het college aanleiding gevonden het desbetreffend voorstel terug te ne men en zich in de vergadering van B. en W., die na de raadsvergade ring zou plaatsvinden, nader om trent de ontstane situatie te bera den. Politiek. Slechts één voorstel kon tijdens deze vergadering niet unaniem de in stemming van de raad verwerven, n.L de ingebruikneming van lo kalen in schoolgebouwen en andere gebouwen der gemeente, voor andere doeleinden, zoals vergaderingen, cur sussen,, lessen enz., mits die geen po litieke strekking hebben. Dit voorstel was reeds in behandeling geweest in de vergadering van 10 juli jl. doch werd toen, op voorstel van het socia listisch raadslid Duin, met steun van zjjn partijgenoot, teruggenomen om de door hem voorgestelde redactie wijziging, nader te bestuderen. Zijn wijzigingen vonden in het college evenwel geen genade. De heer Duin wilde de aanduiding „lessen" ver vangen door „cursussen" en hij ver zocht vóór de bepaling „politieke strekking" in te lassen: „uitgespro ken". Wat zijn eerste verzoek be treft zijn B. en w. hem in zoverre te gemoet gekomen, dat bovendien de aanduiding „cursussen" werd opge nomen. Maar de heer Duin vond dit overbodige luxe, als het woord „les sen" in het gezelschap blijft. Aan zijn tweede opmerking heeft het col lege in het geheel geen aandacht be steed in het nieuwe voorstel. Daar om kon de heer Duin hieraan zijn stem niet geven, evenmin als zijn fractiegenoot de heer v. d. Akker. De heer Honout, de Aarlander- veense afgevaardigde van de KVP, maakte zich nu bezorgd over het ge bruik van het Dorpshuis te Aarlan- derveen, dat ook gemeente-eigendom is en in de praktijk voor allerlei doel einden wordt gebruikt, ook voor die vergaderingen, welke in het onder havige voorstel door de bepaling „mits die geen politieke strekking hebben" worden uitgesloten. Maar de heer Honout kon gerust zijn, want de voorzitter wees de afgevaardigde er op, dat het Dorpshuis in beheer en exploitatie is bij een stichtingsbe stuur, waardoor het gebouw, zo luidt de conclusie: uit de gemeentelijke sfeer is geheven. Weer eens „Afivauna". Ook Avifauna kwam weer om het hoekje kijken. De aanleiding hiertoe was een bericht in het dagblad van Rijn en Gouwe, waarin gemeld werd, dat de exploitant van dit park, de heer v. d. Valk niet voornemens zou zijn de voormalige villa van wijlen de heer G. v. d. Brink aan de rijks weg LeidenUtrecht als restaurant in te richten, zoals aanvankelijk de plannen lagen en waartoe de raad, bij de 44e wijziging van de begroting 1956, in zijn vergadering van 10 juli ryden van de lantaarnpaal bO boe- stigst de strijd is gekomen, durf-j-1. heeft besloten, in de kosten van a?Z*~ VSI de sPr- niet aan een discussie te on-de nodige, voorzieningen ƒ25.000 bij veroordeelde verdachte tot 15 °9,e^e derwerpen. In elk geval zijn nieuwe Ue dragen. Het desbetreffend raads- besluit is inmiddels door G.S. goed- of 5 d. voor het ryden zonder rUbe-perspectieven geopend voor het ver- S' ."'JVTlUr dwijnen ven een slechte weg, het ree- liseren van een goede weg, die te> het omver rijden van de lantaarn paal: NOG GOED AFGELOPEN. Een arbeider uit Naaldwijk, had hoewel hij geen rijbewijs had, op de Steenstr. te Leiden met een auto ge reden. Het was al spoedig verkeerd gegaan. Met een grote bocht was hij in de Narmstraat tegen een stilstaan de auto opgevlogen. Het O.M. eiste voor het rijden zonder rijbewijs 30 boete op 0 d. en 25 boete of 10 d. voor de aanrijding van de auto. Te plv. kantonrechter mr. de Koning, veroordeelde verdachte tot 2 maal 25,boete of 20 d. Een Leidse had op 13 sept. alhier, hoewel zij geen rijbewijs had, met een motorrijwiel gereden, terwijl haar man op de duo z..t. Het O.M. eiste 20 boete of 8 d. Uitspraak con- vens de ontsluiting van een belang rijk industriegebied mogelijk maakt. Dit zijn voor de gemeente tenminste even belangrijke voordelen als het voor de N.V. van groot belang is een uitgestrekt terrein te verwerven, dat aansluit op haar reeds in bedrijf zijnde terreinen. Het voorstel werd z.h.s. aangeno men. Slootdemping. De kwestie van de slootdemping tussen de achtererven van de aan de Van Reedestraat en de Cornelis de Vlamingstraat gelegen woningen, welke sloot een bedreiging vormt voor de volksgezondheid en al sedert jaren een doorn in het oog is van verschillende leden van de raad, ont lokte bij de raad enerzijds grote vol doening, dat nu eindelijk eens het mes erin wordt gezet, maar anderzijds misnoegen, dat er toch nog één van i ge daan met de begrotingswijziging, in formeerde de heer v. d. Meent. De heer Duin merkte op, dat het van weinig égards getuigt tegenover het gemeentebestuur, dat de exploi tant de oorspronkelijke plannen wij zigt, zonder daarvan het gemeente bestuur, dat financiële toezegging heeft gedaan, op de hoogte te stel len, alvorens hij daaromtrent liet publiceren. De voorzitter wilde de verdere ont wikkeling van de kwestie maar even afwachten* en hield de mogelijkheid voor ogen, dat de heer v. d. Valk het anders heeft bedoeld. U nadert een overs ieekp'aats voor voetgangers.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8