Duitsland wenst geen invoer van bolbloemen STAATSSECRETARIS VAN O.K W. BENOEMD Mr. HSppmr, leidende figuur in rt. jeugdwerk Elektriciteit uit de Lek Geen bloemen, wel bollen? Fabriek onthoofd door ontploffing Overhaast vertrek van Am- smaldeel uit Rotterdam Huurtoeslag voor de particuliere bouwer prikkel tot woningbouw Vuiify pwteöt aan de iefreCCen in Jmuzatem WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COU; Bij Koninklijk Besluit is mr. R. G. A. Höppener te Roermond, benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. René Gijsbertus Antonius Höp pener werd 9 juli 1903 te Roermond geboren. Hij deed zijn doctoraal exa men rechten aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Sedert 1926 is mr. Höp pener te Roermond gevestigd als ad vocaat en procureur. Sedert 1935 is hij lid van de raad van toezicht en sedert 1945 deken van de orde van advocaten in het arrondissement Roermond. Hij was tevens kantonrechter-plaatsvervan- ger en sedert 1938 rechter-plaatsver- vanger. Voorts is hij lid van het ambtenarengerecht en plaatsvervan gend voorzitter van de raad van be roep sociale verzekeringen. In 1927 werd hij tevens lid van de gemeen teraad van Roermond, nadien wet houder. In 1939 werd hij lid van de Provinciale Staten van Limburg en in 1946 lid van Gedeputeerde Staten. De heer Höppener was geruime tijd docent staatsinrichting m.o. bij de R. K. Leergangen en docent van de school van maatschappelijk werk te Sittard. Hij was oprichter en hoofd redacteur van het Katholiek Sociaal Tijdschrift en bestuurslid en voor zitter van verscheidene instellingen op sociaal charitatief gebied. Sedert 1930 vervult hij diverse lei dende functies in het jeugdwerk; o.m. is hij voorzitter-hoofdcommissaris van de Katholieke Verkenners in Ne derlanden mede-oprichter van de na tionale padvindersraad; voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland (19501955), voorzitter der commissie Jeugdzaken van de Katholieke Volkspartij en van ver scheidene andere commissies op het Rijkswaterstaat heeft bij de Ko ninklijke Machinefabriek, geb Stork en Co. N.V. te Hengelo een water turbine-aggregaat besteld, dat ..zal worden opgesteld in de betonnen pijler van de stuw in de Lek, die bij Hagestein in aanbouw is. Met deze waterturbine zal de hoe veelheid water, die men wil laten doorstromen, geregeld kunnen wor den, doch men zal er ook elektrische energie mee kunnen opwekken. Deze elektriciteit zal gedeeltelijk benut worden voor de motoren van de stuw en voor de verlichting. Het overschot zal worden afgegeven aan het provinciaal net. Het zal de eerste keer zijn, dat in Nederland op grote schaal elektrische energie door middel van waterkracht wordt opgewekt. De jaarlijkse ener- gie-produktie zal ongeveer zes mil joen k.w.h. zijn. De turbine heeft een maximaal vermogen van 2590 pk bij een netto valhoogte van 3.43 meter. terrein van het jeugdwerk, vice- voorzitter van de raad voor de jeugd- vorming. De nieuw benoemde staatssecreta ris is voorts o.m. bestuurslid van de Sint Radboudstichting, van het cu ratorium der R.K. Leergangen en van het landelijk curatorium van de r.k. scholen van maatschappelijk werk. Mr. R. G. A. Höppener werd in 1937 ridder- en in 1946 officier in de Orde van Oranje-Nassau. In 1955 werd hij ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote en ridder in de Orde va nhet H. Graf. KORPORAAL DIENDE ALS BALLAST. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de dienstplichtige korporaal H. G. O. uit Alblasserdam in hoger beroep veroordeeld tot acht dagen gevange nisstraf en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse. De krijgsraad had hem veroordeeld tot acht weken militaire detentie en verlaging tot soldaat laagste klas. De advocaat-fis caal bij het Hoog Militair Gerechtshof had een maand gevangenistraf en verlaging tot soldaat laatste klas ge- eist. O., die thans met groot verlof is, had als bevelhebber van een pa trouille en van een wacht zijn plicht verzuimd, door op het vliegveld Ypenburg met een auto te gaan rondrijden. Later was hij slapend in een op het vliegveld aanwezig lucht schip aangetroffen en wel, naaar zijn zeggen, om daar op verzoek van een mecaniciën als ballast te dienen. Dgitsland, althans het Duitse be drijfsleven, wenst g.een invoer van bolbloemen, voornamelijk niet van gesneden tulpen. De invoer van bloembollen bedroeg in het afgelo pen jaar pl.m. 30 miljoen d.m. Deze bollen worden in Duitsland voor een deel voor de snijbloemenmarkt ge broeid. Indien daarnaast, zo redene ren Duitse kwekers, gesneden tul pen uit Nederland worden ingevoerd, dan lijden de Duitse kwekers, die hoge prijzen moeten betalen voor de bollen, schade. Deze zienswijze kwam tot uiting in de vergadering van het produkt- schap voor siergewassen, waarin de voorzitter, dr. A. J. Verhagen, ver slag uitbracht over onderhandelin gen met de Duitse organisaties in zake het besluit van het produkt- schap om het seizoen 1957/58 voor een half miljoen D.M. gesneden bol bloemen tegen een minimumprijs van 18. cent per stuk naar Duits land uit te voeren. Van Duitse zijde zijn diverse bedreigingen geuit, in dien dit plan zal doorgaan. Men zou Dinsdagochtend vond in een chemische fabriek in Amsterdam-Noord, waar o.m. dierengeneesmiddelen worden vervaardigd, een ontploffing plaats. Doordat een luchtketel uit elkaar klapte werd aanzienlijke' schade aange richt. De geweldige luchtdruk sloeg het dak van d spanten. Persoonlijke ongevallen bleven beperkt tot enige lichte verwondingen. De foto toont een interieuropname van de fabriekshal na de ontploffing. bij het Bondsministerie voor voeding op maatregelen aandringen, welke nadelig zouden kunnen zijn voor de uitvoer van andere produkten, zoals bloembollen en anjers, die weliswaar aan contingenten gebonden zijn, doch daarvan door ruimere toewijzingen thans geen hinder ondervinden. Tegenmaatregelen. De commissie voor bijstand bloem kwekerij-produkten van het produkt- schap adviseerde om het besluit voor dg uitvoer in te trekken onder be ding, dat de uitvoer van bolbloemen evenzeer dient te worden bevorderd, als de uitvoer van andere sierteelt- produkten. Tegen de laatste clausule werd vooral t.a.v. Duitsland uit de bloembollensector nogal bezwaar ge maakt. Van werknemerszijde werd aangedrongen op tegenmaatregelen en op het vragen aan de Nederlandse regering om bolbloemen bij de eerst volgende besprekingen over het Ne derlands-Duitse handelsverkeer op te nemen. Tenslotte werd met algeme ne stemmen het advies van de com missie van bijstand gevolgd, waarbij van de zijde der bloemkwékers werd opgemerkt, dat men nriet kan weten, wat de toekomst brengt b.v. in ver band met liberalisatie. De vergadering keurde de begro ting 1957 met een eindbedrag van 8.878.500.goed. Het beginsaldo is 1.037.500.en het eindsaldo werd geraamd op 1 1.233.100.Aan hef fingen hoopt men bijna 6,5 miljoen te ontvangen. Het produktschap heeft 100 man in dienst voor bijna 9 ton. Aan subsidies zal een bedrag van ƒ211.000 worden uitgekeerd, waar van 150.000.voor onpersoonlijke reclame bloemisterij. Het financieringsfonds alg. vak doeleinden bloembollen ontvangt ƒ4.630.900.waaruit het centraal bloebollencomité 3.386.0004voor wetenschappelijk onderzoek en re clame in het buitenland zal ontvan gen. Voor de uitvoerbevordering van bloem, en boomkwekerijprodukten zal resp. ƒ725.000.— en ƒ110.000.— worden uitgegeven. Het bestuur besloot de vergade ringsvergoedingen voor de leden aan te passen aan de regeling van het landbouwschap. In verband met de intern, toestand Het Amerikaanse smaldeel, dat maandag in Rotterdam aankwam, en daar tot donderdag zou blijw\ is gisteren overhaast vertrokken in ver band met de internationale toestand. De commandant van het smaldeel, admiraal Paul L. Dudley, verklaarde: „Het spijt mij buitengewoon, dat wij zigingen in het oefenschema een lan ger bezoek aan Rotterdam verhinde- Er stonden nog bezoeken aan Por tugal, Duitsland, Spanje en Italië op het programma. Het smaldeel is speciaal uitgerust voor de opsporing en bestrijding van onderzeeboten. De order tot vertrek kwam zo on verwacht, dat verscheidene Ameri kaanse schepelingen, die met verlof waren, zijn achtergebleven. De com mandant moest een helikopter char teren om nog op tijd aan boord te komen. Het aantal achtergeblevenen is niet groot. Er is hier geen sprake van de sertie. Verscheidene opvarenden wa ren van Nederlandse afkomst. Zij hadden verlof gekregen hun verre fa milieleden in Nederland op te zoe ken. Zodra ze in Rotterdam zijn te ruggekeerd, zullen ze door de Kon. Marine worden ondergebracht, tot er gelegenheid is hen naar hun onder deel terug te brengen. Tijdens het congres voor bouwon dernemers te Amsterdam heeft men aangedrongen op een van overheids wege gestelde huurtoeslag boven de premie bij particuliere woningbouw, omdat men meende, dat op deze wijze het particuliere initiatief tot het bouwen van huurwoningen meer geactiveerd zal worden. Het congres sprak als zijn oordeel uit, dat het woningprobleem spoe dig tot het verleden zou behoren, indien aan de bevoorrechting van overheids- en semi-overheidsbouw een einde komt. Wanneer voorts een eenmalige premie niet voldoende blijkt te zijn, zou men tot de bovenomschreven huurtoeslag moeten komen. VERHOGING BRANDSTOFFENUITKERING. De staassecretaris van sociale za- ken/'mr. dr. A. A. van Rijn, heeft be sloten de brandstoffenbijslag van de sociale voorziening en de regeling sociale opdrachten beeldende kunste naars te verhogen van 4.15 tot 4.40 per week voor kostwinners en van 2.05 tot 2.20 per week voor al- leenwonenden. Deze wijziging is op 29 oktober in werking getreden. HET KINDERBOEK 1955. Een jury, ingesteld door de Com missie voor de Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek en be staande uit: mevrouw Rie van Ros- sum, mejuffrouw M. Bruyn, Pater H. Helmer C.S.S.R., de heer D. L. Daal der en de heer H. Hoekstra, heeft als „Het Kinderboek 1955" aangewezen „Lasse Lanta" van Cor Bruyn. Dit werd op de openingsmiddag van de Kinderboekenweek in het Nieuwe De La Mar Theater te Amsterdam me degedeeld door de voorzitter van de Commissie C.P.N.B., de heer Chr. Leeflang. Het boek is uitgegeven door Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam. Het congres was van mening, dat het vormen van bouw-combinaties de uitvoering van grote werken zeer ten goede zou kunnen komen; met name in de grote steden zou een goed-werkende combinatie op zo ef ficiënt mogelijke wijze de bouw van een gehele stadswijk voor haar re kening kunnen nemen. Daar de particuliere bouwer zelf het volledige risico draagt zal hij meer dan thans gebeurt, rekening houden met de wensen en de moge lijkheden van de huurders, daar an ders zijn woningen „on/verhuurbaar" zijn. IN AMSTERDAM ELEKTRICITEIT 20%, GAS 30% DUURDER. Het lichttarief over de gewone meter en over de penningmeter, dat thans 25 resp. 27j^ cent per kWh bedraagt, wordt verhoogd tot 30 yt cent en het gastarief over deze me ters, dat thans 15 resp. 15 cent be draagt, wordt verhoogd tot 19J^ cent. De andere elektriciteitstarieven worden 20 a 25% en het vastrecht- bedrag wordt 30% in plaats van 20%. Aldus de voorstellen van b. en w. aan de raad. Als de raad ermee ak koord gaat, zal de verhoging worden toegepast bij de eerste meteropne ming na de dagtekening van het raadsbesluit. MR. KORTENHORST ZEVENTIG JAAR. Mr. L. G. Kortenhorst, de voorzit ter van de Tweede Kamer hoopt op 12 november zijn zeventigste ver jaardag te vieren. De Kamerleden zullen hem huldi gen op een receptie, die diensdag 13 november in het gebouw der Kamer wordt gehouden. Deze receptie zal een besloten karakter dragen. Ze is uitsluitend bestemd voor de Kamer leden en hen, die verder hun arbeid in het huis der Kamer hebben. Modern revalidatie centrum te Den Bosch Binnen afzienbare tijd zal 's-Herto- genbosch de beschikking krijgen over een revalidatiecentrum voor geeste lijk en lichamelijk minder-validen, dat tot de modernste in het land ge rekend zal kunnen worden. Dr. Bangma, een van de eerste re- validatie-artsen in Nederland, is reeds in dienst gesteld en heeft met, zijn praktijk in het Grootziekengast- huis te 's-Hertogenbosch een begin gemaakt. Onder leiding van deze arts is een commissie voor de lichamelijk min- dervaliden ingesteld, die mede de plannen voor het revalidatie-cen- trum uitwerkt. Dit centrum, dat op een perceel ter grootte van ongeveer 5 ha. nabij de rijksweg Den Bosch Utrecht onder Orthen gevestigd zal worden, zal een aantal paviljoens omvatten en daarnaast enkele sport velden en een tuinderij, dit laatste met het oog op de arbeidstherapie voor geestelijk minder-validen. NEDERLANDER IN BELGIë ERNSTIG GEWOND. Een bestelwagen, bestuurd door de heer W. van de Poel uit Ossendrecht, is bij een onbewaakte overweg in ae Tapuitstraat te Waregem door een trein gegrepen. De bestelauto werd 25 meter mee gesleurd en de bestuurder werd ern stig gewond. Hij is met ,een schedel- en een beenbreuk en verschillende kneuzingen in het ziekenhuis te Wa regem opgenomen. Opstandige elementen hebben In Jeruzalem het gebouw van het Franse consulaat in brand geschoten tijdens een demonstratie tegen de arrestatie door het Franse leger van de vijf Algerijnse rebellen legers Deze tele- foto toont het gebouw brandend na de beschieting. Aan de vlaggestok hangt nog de Franse vlag.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7