IK) ASPRO DE SPOKENJAGE m m i 4 h i i i T i *wQêjêFm m m m p ET HUIS dank AV// beschermt Bij gelijke subsidieregelingeen Opening van Olymp. spoedige oplossing woningprobleem dorp te Melbnurne DINSDAG 30 OKTOBER 1956 t HP'"' COURANT PAGINA 8 'ASPRO' Dank zij 'ASPRO' heb ik vandaag mijn lessen toch kunnen geven. Gisteravond voelde ik een verkoudheid opkomen en nam meteen 2 'ASPRO' tabletten in Vanmorgen was ik weer fit. ASPRO' is inderdaad het ideale middel om verkoudheid of griep te bestrijden. De woningbouw voor particulieren I SPORT Het is duidelijk, dat door de onge lijkheid van subsidiëring de over- heidsbouw van woningen wordt be voorrecht boven de particuliere bouw. Indien de regering door een gelijke financiële medewerking, evenzeer als dit het geval is voor de woningbouw, ook voor het particuliere initiatief de mogelijkheid schept woningen te bouwen die op exploitabele basis kunnen worden verhuurd, zullen de particuliere woningbouwondernemers tonen waartoe zij in staat zijn en zal het woningprobleem binnen afzien bare tijd tot een oplossing worden ge bracht aldus de heer D. J. Beuker, voorzitter van de Nederlandse Bond Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.0017.40 Voor de jeugd. KRO: Good of his Soul, film. 20.30 Arme Adam.TV-spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.10 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Salonork. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 1-1.15 De gouden vuilnisman, hoorsp. 12.00 Gram. 12.10 Vocaal ens. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Instr. trio. 13.45 Gram. 14.50 Omr.ork. 15.40 Fluit en orgel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Muzikale caus. 18.20 Vragen- beantwoording. 18.40 Gram. 18.45 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws, en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Bui tenlands overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Hervorm ingsdienst. 21.30 Omr.ork. 22.05 De roerige we reld, rep. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 De Ontbijt club. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. VP RO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Idem. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Piano duo. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Rege- ringsuitz.: Nederland biedt de we reld zijn verkeersdiensten aan, door W. L. de Vries. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondtrio. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Onderwijsrichting, humanisme en Partij van de Arbeid, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Weense muz. 21.05 Josephine antwoordt...., hoorsp. 22.00 Koorzang. 22.15 Strijk orkest. 22.45 Tussen mens en nevel vlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.5024.00 Soc. nieuws van Bouwondernemers in zijn ope ningsrede op het heden te Amsterdam gehouden congres van deze organi satie. Indien het niet mogelijk mocht zijn gemeente en woningbouwverenigin gen enerzijds en de particuliere bouw anderzijds een zelfde subsidie toe te kennen in de vorm van een eenma lige premie, dan dient z.i. het ver schil op andere wijze te werden geni velleerd. Zijn gedachten gingen daar bij uit naar de verstrekking van een jaarlijkse huurtoeslag voor elke in de particuliere sector gebouwde wo ning, die bestemd is om te worden verhuurd. De noogte van deze toeslag moet dsn gebaseerd zijn op het verschil in subsidie tussen woningwet- en par ticuliere bouw en c'ent naar zijn me ning bij de noidige verhoudingen te worden gesteld op 5 procent van de premie, welke thans wordt verstrekt. Deze toeslag, toe te kennen aan de huurder, zal uiteraard wijziging on dergaan bij komende huurverhogin gen, waarbij dan rekening dient te worden gehouden met stijgingen van vaste lasten en onderhoud. De vaststelling van de huur zou, evenals dit thans het geval is, door het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid dienen te geschie den. Bij gelijkstelling in subsidie die spr. rechtvaardig zou achten, zul len in samenwerking met de overheid op aanmerkelijke schaal huurwonin gen tot stand kunnen worden ge bracht door de particuliere bouwon dernemers en de institutionele beleg, gers, niet alleen voor de middengroe pen maar ook voor de arbeidersgezin nen. Een belangrijke factor achtte spr. dat in dat geval niet de overheid en niet een semi-overheidslichaam doch de woningbouwer als ondernemer het volledige risico draagt van de bouw en de exploitatie der woningen. De bouwondernemer moet wonin- fen voor de markt tot stand brengen, ie aan hoge eisen voldoen, omdat hij anders zelf volledig het verlies heeft te dragen, zulks in afwijking van de bouw door gemeente of wo ningbouwvereniging, in welk geval ventuele verliezen door de ge meenschap zullen moeten worden ge dragen. Voorts dient naar spr.'s mening bij de uitgifte van bouwgronden door de gemeente voorrang te worden ver leend aan de particuliere woningen- bouw, geheel overeenkomstig de geest en de letter van de woningwet en het woningbesluit. Vele gemeenten doen dit reeds en steunen, waar mogelijk, de particuliere bouw. Om in het bijzonder in de grote ge. meenten te kunnen voorzien in de enorme vraag naar woningen be pleitte spr. een concentratie van bouwondernemers in de vorm van combinaties. In oyerleg tussen deze combinaties en de gemeente, een sa menwerking die volgens spr. blijkens de ervaringen van de laatste maan den goede vruchten zal afwerpen, kunnen de plannen worden ontwor pen en in uitvoering gebracht voor gehele stadswijken. Mede. hierdoor zal een continue en snelle woning- produktie gewaarborgd zijn. Ook daar vlagincidenten Het olympisch dorp is thans geheel gereed. De opening vond gisteren plaats. Een der officials zei: „het enige wat wij wensen is, dat de zon zal gaan schijnen. Het gras zal dan beter groeien en de kleuren van de huizen komen dan ook beter tot hun recht". Nadat de voorzitter van het olympisch organisatie comité, de heer W. S. Kent Hughes, het olympische dorp voor ge opend had verklaard en de nationale vlaggen van de aanwezige deelnemers en offcials in volgorde van aankomst werden gehesen, ontstond een incident. In plaats van de vlag van nationalistisch China had men de vlag van communis tisch China gehesen. Deze fout werd ech ter onmiddellijk hersteld. Maar ook met het hijsen van de vlag van Hongarije ging het niet goed, want deze kwam on. dersteboven aan de mast te hangen. Een woordvoerder van nationalistisch China, de heer Gun Sun Hoh, zei, dat het een schande was, dat zoiets gebeurde. „Indien wij niet zulke goede betrekkin gen met Australië hadden gehad, dan was de mogelijkheid groot geweest, dat wij ons van de spelen hadden terugge trokken. Wij zijn evenwel van plan om een protest bij de autoriteiten van het olympisch dorp in te dienen. Kent Hughes zei later: „Voor deze vergissing bieden wij onze verontschul digingen aan. Het gebeurde beslist onop zettelijk". Het jacht van de hertog van Edinburg „Bluebottle" is in Australië aangekomen met de zeilers, die voor de wedstrijden in de Drakenklasse zullen starten. pische atletiekploeg van Nederland na een schitterende vlucht van Beiroet te Karachi geland. Aan boord bevonden zich voorts leden van de Italiaanse olympische ploeg, die te Rome in het vliegtuig waren gestapt. Er heerste een uitstekende stemming. De verjaardag van Puck van DuyneBrouwer, die 26 jaar werd, is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Zij ontving talloze geschenken. Dat men de tropen tegemoet reist, was bij de landing te Karachi te constate ren. Het was warm, de thermometer wees 33 graden aan. Door een opont houd van 3 uur kreeg men de gelegen heid zich in het KLM-restaurant „Half weg" wat op te frissen. VOETBAL HET DEENSE ELFTAL SAMENGESTELD. Het Deense team. dat zondag a.s. te Kopenhagen tegen Nederland zal spe len, is als volgt samengesteld: Doel: Kai Jörgensen (A. B.). Achter: Börge Bastholm Larsen (Kö- ge) en Verner N'elsen (A.B.). Midden: Erik Jensen (A.B.), Ove Hansen (Esbjerg) en Jörgen Olensen (A.G.F.). Voor: Jörgen Hansen (Naestved), Knud Lundberg (A.B.) Bent Pede^sen (Horsens). Jens Peter Hansen (Esj- berg) en Poul Petersen (A.I.A.). Reserves: Leif Petersen (B 1909), Dan Ohland Andersen (A.B.), Erik Terke^u (Esbjerg) en Aage Rou Jen sen (AGF). De aanvoerder van het Deense team is Knud Lundberg, die tegen Nederland zijn 39e Interlandwedstrijd zal SDelen. Er ziin twee wijzigingen aangebracht in de ploeg* die op 21 oktober j.l. tegen Zweden met 11 «e'iik soeelde. De de butant Bent Pedersen van de tweede divis'.eclub Horsens zal de aanval lei den inp^ats van Ove Andersen. Poul Petersen heeft zijn oude plaats als Pnksbuiten weer ingenomen. In de wedstnjd te^en de Zweden was hü n'et van de partij, daar hij met vakantie was. HET DEENSE B-ELFTAL; Het Deense B-elftal, dat zaterdag middag te Utrecht tegen het B-elftal van Nederland speelt, is als volgt sa mengesteld: doel: Erik Larsen: achter: Hohn Amdisen en Henning Hvpdemose: midden: Flemming Nielsen, Va,?n Ves- terlund en John Kramer; voor: Knud Petersen, Volmer Ejraes, Ove Ander sen Erik Larsen en John Jensen. Reserves: Bent Koch, Poul Jensen, Hans Jörgen Nielsen en Kaj Hansen. Deze snelers zijn vrijwel allen nog geen 23 jaar. PUSKAS IN LEVEN. In strijd met vroegere berichten, die melding maakten van zijn sneuve'en tijdens een straatgevecht te Boedaoest deelt het Hongaarse nieuwsbureau MTI thans mede. dat Ferenc Puskas zich in goede welstand bevindt, evenals de overige leden van de Hongaarse natio nale ploeg. Puskas heeft verklaard, dat zijn kameraden en hij zich voorberei den op de toekomstige taken. Het NEP-stadion heeft niet geleden tijdens de straatgevechten. Het vertrek van de leden van de Hongaarse olym pische ploeg, die In twee groepen op 28 en 29 oktober naar Melbourne zou den vertrekken, is uitgesteld tot het einde van de week. AUTOMOBILISME BOSIER OVERLEDEN. De Franse auto-coureur Louis Rosier is te Parijs aan zijn verwondingen, wei- Om 16.30 uur plaatselijke tijd is het ke hij door een ongeluk op 7 oktober KLMtoestel de ..Photon" met de olym- te Montlhéry opliep, overleden. Brandwonden Kloosterbalsem zuivert en ge- neest de wond. bevordert de l groei van een nieuwe huid. Kloosterbalsem V "geen goud zo goed" J (Advertentie) MOTORSPORT DE KAMPIOENSRIT DER KNMV. Na afloop van de kampioensrit heeft de sportcommissie van de KNMV alsnog be sloten de derde ronde van het Belgische traject voor de senioren te laten verval len, zodat in het officieuze eindklasse ment de meeste senioren minder straf- punten hebben dan vrijdagavond was op gegeven. Dit officieuze eindklassement luidt: Nederlandse kampioenschappen. Se nioren tot 150 c.c.: 1. Schram (Amster dam) op DKW 1 strafpunt; 2. MuUer (Holten) op Jawa 20 strafpunten; 3. Goessen (Amby) op Puch 41 strafpun ten: 4. Steman (Voorburg) op DKW 47 strafpunten; 5. van der Mispel (Drie bergen) op Jawa 58 strafounten; 6. Co- lijn (Aalsmeer) op Jawa 75 strafpunten; 7 Langeveld (Noordwijkerhout) op Jawa 107 strafpunten. Senioren 150—200 c.c.: 1. Markus (Amsterdam) op Maico 40 strafpunten; 2. van der Hoek (Amsterdam) Maico 58 strafpunten: 3. de Vos (Haarlemmer meer) op DKW 101 strafpunten: 4. Bak ker (Z^ndvoort) Ma'eo 111 strafnunten; 5. de Wit (Leiden) Maico 111 strafp. Senioren 200250 c.c.: 1. Frits Selling (Amsterdam) op Zundapp 44 strafpun ten; 2. Den Haan (Striien) op Puch 50 strafpunten; 3. Hak (Den Haag) op Puch 52 strafnunten: 4. van Omme'en (Ambv) op Puch 105 strafpunten* 5. Flip Haaker (Badhoevedorp) Jawa 514 strafounten: 6. Van Kalmthout (Hoofd dorp) op BSA 8Q4 strafpunten. Senioren boven 250 c.c.: 1. Rozenberg (Maastricht) BSA 212 strafpunten: 2. Brn iwer (Wilnis) BSA 333 strafpunten. Zijspannen: 1. Emmelkamp (de Bilt) op Zundapp 154 strafounten; 2. Arken hout (Den Haag) op BMW 482 strafo. Merken: 1. Puch (Goessen, Den Hean en Hak) 143 strafpunten. Nat*onale JunlorenwedstrlJd: klasse tot 150 c.c.: 1. Edelhausen (Maastricht) op Jawa 165 strafpunten. Klasse 150250 c.c.: 1. Van Dobben (Zwammerdam) Jawa 57 strafpunten. SCHAATSENRIJDEN Sjoukje Dijkstra heeft gisteravond te Londen de internationale wedstrijd in het kunstrijden op de schaats om de Richmond Trophy gewonnen. Na de verplichte figuren had zij reeds de leiding voor Joan Haanappel en ln het vrijrijden wist zij haar voorsprong nog te vergroten. In het eindklassement werd zij eerste met een totaal van 778.6 punten; Joan Haanappel bezette de tweede plaats met 762 punten. GEWICHTHEFFEN LEID SE SUCCESSEN IN TEGELEN. Bij de Zuid-Nederlandse Kampioen schappen in Tegelen hebben de Leide- naars A. Koppen (Spartaan) en S. Stok- kel (LKV) ieder een tweede prijs be haald, resp. in de klassen vederge wicht en zwaargewicht. (50) H.D.C. IISamen Sterk I 128. Voor de 2e klasse LDDB speelde het tweede tiental van de damclub HDC tegen Samen Sterk I uit Hazerswoude. Al spoedig namen de Alphenaren de leiding, die zij ni*t meer afstonden. Met een 128 overwinning voor de thuisclub eindigde deze zeer sportieve wedstrijd. De gedetailleerde uitslagen luiden: N. N.—N. N 0—2; J. Vrolijk (res.)— N. Schooneveld 1—1; W. Ravensberg— W. Verdegaal 0—2; E. Megchelse—C. Kerkvliet 2—0; N. de Leeuw (res.)— A. Stolwijk 2—0; H. de Vos—G. Kerk vliet 2—0; W. van Of wegen—C. Slin- geland 0—2; L. Verdegaal (res.)— P. Verdegaal 1—1; P. H. Spek—C. Kraan 2—0; N. N.—J. Wesseling 2—0. BRIDGE BRIDGECLUB „VO.G." De uitslag der Viertallencompetitie, le ronde, luidt: Hoofdklasse: Team Epskamp wint van team Smit met 25 punten; team Raar gelijk met team Tjalkens; team Ouds hoorn gelijk met team Schalks. Eerste klas: Team Versteeg wint van team Uphoff met 16 punten; team Raar wint van team Nieuwland met 8 pnt.; team Crama wint van team Planje met 8 pnt.; team Caro wint van team v. d. Burg met 5 pnt. Tweede klas: Team Groos wint van team Kruizinga met 27 punten; team Broekhuis wint van team Adama met 19 pnt.; team Cancrinus wint van team Grommé met 13 pnt. HET SCHAAKSPEL Nu de winterwedstrijden en competi tie-ontmoetingen weer volop de schakers aan het werk hebben gezet en allen zo heel ernstig hun partilen spelen, kan het goed zijn ter afwisseling eens te laten zien, dat schaken ook grappig kan zijn. Iets, wat men, een schaakzaal betre dend, wel betwijfelt, als men al die ernstige denk-gezichten aanschouwt. Wit: Dr. Z. Vecsey. Zwart: L. Nagv (een momenteel nog al bekend naam!). 1. c2c4, e7—e5; 2. Pbl—c3. f7—f5: 3. e2—e4, Pg8—f6 (beter is d6 of Pc6) 4. e4xf5, d7—d6; 5. g2—g4. h7—h5; 6. g4—g5, Pf6g8; 7. Lfl—h3, Dd8xg5; 8. d2—d4, D?5f6 (zwart raakt steeds verder achterop met zijn ontwikkeling); 9. Pc3d5 Df6—f7; 10. Pgl—f3, Ke8— d8; 11. Pf3g5, Df7e8; (Ziezo, geen rochade maar stuivertje wisselen van Koning en Gemalin); 12. d4xe5, De8x e5t; 13. Kei—fl, Pg8—h6; 14. Pg5—e6t, Lc8xe6; 15. f5xe6, De5e4 (Mijnheer Nagy is geen grootmeester. Deze fout betaalt hij duur); 16. Lel—g5t, Kd8— c8 (Ke8 dan Pc7 mat)17. e6e7t, Ph6g4 (of Pd7; 18. Df3, Dc4t; 19. K<r2 enz.); 18. Lh3xg4t, L5xg4; 19. Ddlx g4t, De4xg4; 20. e7—e8D mat. Ter verontschuldiging moge dienen, dat deze partij op jeen Kerstdag, na een vooroorlogs diner werd gespeeld. TER OPLOSSING. '4 w:ê W/, Al A 1 1 Al ABCDEFGH G H Zwart speelde 1. g4g3; 2. b6 Tf2f: 3. Txf2, gxf2; 4. b7—Te8 en hei werd remise. Hoe had hij echter op heel eenvou dige wijze kunnen winnen? 'IBUi iqj, iStsjp *qj, z .'I ra '8SJ, T *18UI gqi tftajp gaj, z -T n ISM—S3j, *x -j door ALAN SULLIVAN. 10). Terwijl hij zich afvroeg, waar deze omheining voor "kon dienen, vernam hij een hese kuch, zoals een zware man met een zware verkoudheid zou kunnen uiten. Hij liet zich slechts eens horen en bracht een aparte reuk mee, niet geheel dierlijk en niet ge heel menselijk, maar scherp en zeer doordringend. Het deed denken aan een groot levend wezen, oud en ja ongewassen. Hij snoof de reuk op. De omheining kon een kooi zijn. De geur reeds vervlogen herinnerde hem aan iets, hij wist zelf niet wat en op dat mo ment herinnerde hij zich de zware reuk in de noordelijke wand van Ab salom's studeerkamer. Die deur moest toegang geven tot de omheining. Hij stond naar de muur te staren, toen hij zich ineens instinctief omdraaide en Maktal vlak achter zich zag staan. Vlak achter Maktai stond Absalom. „Wel, Court? Succes gehad?" De stem klonk even vlak en effen als gewoonlijk, maar de ogen, minder klam flikkerden. Hij leek geërgerd. Maktai, met een hoge rug, staarde de jongeman strak aan. Hector kreeg een gevoel of de kat hem het eerst gezien had en haar meester had ge haald om de zaak te onderzoeken. „Ja", zei hij verlegen, „zoveel wild als men maar wensen kan". „En nu doét u een onderzoekings tocht?" „Ik meende, dat ik vrij overal mocht rondlopen, meneer, maar als" „Dat moogt u overal. U vraagt zich zeker af waar deze muur voor dient?" Hector was blij, dat hij ronduit kon spreken. „Eigenlijk wel", bekende hij. „Dat" antwoordde Absalom nadruk kelijk, „houdt verband met mijn on derzoekingen. Later misschien als alles goed gaat zal ik het u laten zien. In uw plaats zou ik ermee te vreden zijn, langzamerhand met de plaatselijke toestanden bekend te'ra ken. Wat u betreft zou al wat ik u vertellen kon voorbarig zijn. In de salon zult u de thee klaar vinden." Hector verborg zijn verlegenheid en verbazing. Toen hij de salon be trad vond hij er Anthea. „U bent dus toch gekomen?", vroeg ze zacht en nerveus. „Ik.eh het leek me be ter vijfhonderd pond per jaar, weet u, en misschien nog meer". Dit griefde haar, zoals zijn bedoe ling geweest was. Hij zag haar ineen krimpen. Maar ze mocht niet gissen, dat hij om harentwil gekomen was. Hij sloeg de sierlijke bewegingen van handen en polsen gade en vroeg zich af, waarom ze niet angstig meer keek. „Zeg niets, wat u niet meent gerust te kunnen zeggen. U hebt me toege staan u te ondervragen maar u hebt mij niet gevraagd".Ze aarzelde even, en toen, met een blik: „Keur me uw vertrouwen niet waardig voor u heel zeker bent". Het schot trof doel. Wat kon hij ge rust zeggen of vragen? Dat hield hem al bezig sedert hij het huis betreden had. „Ik verzocht u, om mr. Absolom's aanbod niet aan te nemen", vervolgde ze ernstig; „ik smeekte u, niet te ko- i men. Maar u bent toch gekomen. En nu vraagt u zichzelf af waarom ik, j toen u me zei, dat het van mij afhing, geantwoord heb, dat ik graag wilde dat u kwam. U hebt het recht, zich die vraag te stellen. Maar het was mijn ene ik, die ja zei en een ander het werkelijke ik die het laatst sprak". „Best mogelijk, maar hoe kon ik dat weten? Dat doet er trouwens ook niet meer toe. Ik heb me voor een jaar verbonden". Ze boog zich naar hem toe en zag hem smekend aan. „Kunt u me uw woord geven, dat ik geen deel heb aan uw komst?" „Ik zal het u zeggen, als u me vertelt of u blij bent over mijn komst of niet". Ze lachte onvast. „Het is gezelliger met zijn tweeën, meneer Court. Als j u er niet was, dronk ik nu alleen thee". „Hoor eens", barstte hij los, „zo komen we niet verder. U kent mr. j Absalom uw hele leven en bent fa milie van hem. Ik ben een employé, die hem drie dagen ken. Heb ik on- I der die omstandigheden het recht, u 1 iets te vragen? Als u vindt van niet, 1 dan laat ik het". Hij dronk zijn kopje thee leeg en zette het resoluut neer. „U weet heel wat van Monk's Mount, dat moet wel. Ik weet niets. Ik ben hier omdat wel dat doet er niet toe en u zult wel ongeveer begrij pen waar het me om te doen is; dus u behoeft me enkel te vertellen, dat alles in orde is, dan zal ik u niet ver der lastig vallen". „U vraagt mij om u dat te zeggen?" vroeg ze heel zacht. „Met alle respect, ja. Ik geloof u dan iemand anders hier in huis". Ze keek hem aan en zag zijn eer lijk en onen gezicht. Ze zag, dat leu gens, bedrog, zelfs omwegen hem vreemd waren en hij van nature waarheidslievend was. Terwijl hij afwachtend zat, gebeur de er iets vreemds. Ze begon onhoor baar te schreien van wanhoop, zodat dikke tranen langs haar wangen gle den. Ze snikte niet, ze zat onbewege lijk de grote donkere ogen nat, ter wijl de glinsterende fonteinen van haar ziel zich voor hem ontsloten. Geen gejammer, geen handenwrin gen enkel die dikke, glanzende tranen. Haastig ging hy naar haar toe en klopte haar op de schouder. „Hoor eens, het spijt me vreselijk. Laten we er niet meer over praten. Denk er alsjeblieft nirt meer aan. Alles is in orde heus." Ze wierp hem een ondoorgronde lijke blik toe, die hem tot in zijn diepste wezen trof Nooit had 'n vrouw hem zo aangezien. „Weet u, wat u gedaan hebt?", fluisterde ze. ,,Me nog dwazer aangesteld dan gewoonlijk." Ze glimlachte zelfs niet. „Nee verre van dat. U hebt me vertrouwd.. En daarom moet ik iets doen". „Niet om mij, als u het liever doet", zei hij haastig. „Alleen hoop ik, dat u op uw beurt niet te hard over me moet oordelen. Na het diner zal mr. Absalom u vra gen om met hem te biljarten. Dat kunt u toch wel?" „Een beetje. Ik houd van alle spel letjes". j „Welnu, zelfs als u heel goed kunt spelen, moet u zorgen dat hij het net van u wint. Daarna wenst hij u goe denavond en gaat naar de studeer kamer of het laboratorium. Dan komt hij voor morgenvroeg niet meer te voorschijn. Als hij weg is, komt u dan I hier, of, nog beter, in mijn zitkamer. Die is vlak hierboven. Afgesproken?" 1 „Afgesproken", zei Hertor. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8