Dfröf bh WTttGAT ffojmmTAD 3\lanaiieó óckieten kanon af, Leidse universitaire gemeenschap over gebeurtenissen in Hongarije Zusters Dominicanessen 40 jaar in „huize St. Maarten'' te Leiden De toestand in Boedapest DINSDAG 30 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Rechtstreeks contact I garije en het gebleken verlangen naar Het consilium van de Leidse univer- j vrijheid, o.a. geuit in streven naar sitaire gemeenschap, waarin zitting i vrije meningsvorming en uiting aan hebben vertegenwoordigers van ratoren, academische senaat, weten schappelijke staf, oud-alumni, Leidsch universiteitsfonds studentengezellig- heidsverenigingen, faculteitsvereni gingen, confessionele verenigingen, de Christen-studenten raad, bene vens de studentennastores en de stu dentendecaan, heeft in een gisteren gehouden vergadering naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Hon garije een resolutie aangenomen. Het consilium, zich bewust van het feit. dat gedurende vele jaren de Nederlandse universitaire ge- menschap zelf door totalitaire machten onderdrukt is geweest en dat in vele landen der wereld de academische vrliheid nog steeds wordt onderdrukt, en zeer getrof fen door de ernst der gebeurtenis- sen in Hongarije, doet in deze recolutie een beroep on alle universitaire gemeenschapnen z»ch rekenschap te geven van de achtera-ronden van deze gebeurtenissen, voorzover zij uit drukking eeven aan de strijd om geestelüke vri^eid, die eerste vereist® is voor volledige steun te verlenen aan de hulpacties, die thans worden ond^-nomen tot le niging van de nood. Studentenhulp In alle universiteits- en hogeschool- iteden van ons land ziln voorberei dende besprekingen gehouden over de organisatie van eenstudenten- Rode Kruis actie ten bate van de slachtoffers in Hongarije. Men heeft besloten een „vijfdaagse veldtocht" te houden, welke donderdag a.s. zal beginnen. De studenten zullen door middel van cheaueboekjes, welke door het Nederlandse Rode Kruis be schikbaar worden gesteld, gelden in zamelen. die door het Rode Kruis zul len worden gebruikt ten behoeve van Hongarije. Er is voorts contact opge nomen met een in oprichting zijnd landeliik comité. De Nederlandse stu dentenraad, die deze actie organi seert, wil met andere instellingen, die met de actie instemmen, samenwer ken. Rechtstreeks contact. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Hongarije is de Nederlandse studenten-raad maandag te Leiden in spoedvergadering bijeengekomen. Een afzonderlijke, ter bijeenkomst inge stelde commissie, bezint zich op mo gelijkheden, m rechtstreeks contact te treden met de studenten en hoog leraren in Hongarije. De Nederlandse studenten-raad heeft tevens een verklaring opgesteld SPORT OLYMPISCHE SPELEN. OPONTHOUD VOOR NEDERLANDSE ATLETIEKPLOEG. Het KLM-toestel „Photon", met aan boord de Nederlandse atletiekploeg, heeft met ernstige vertraging te kam pen. Nadat men in Karachi reeds een oponthoud van drie uur had gehad, is het toestel ten gevolge van slecht weer, anderhalf uur te laat in Bang kok aangekomen. Hier moest een van de motoren worden verwiseld, het geen een niouwe vertraging van ruim twaalf uur betekende. Tengevolge van deze niet voorziene vertragingen was het nog niet zek§r of in Manilla op de Philippijnen de reis voor ver scheidene uren zoti worden onderbro ken, zoals in de bedoeling lag en of een daar georganiseerde ontvangst van de Nederlandse atletiekploeg zal doorgaan. In de buurt van Beiroeth werd Puck van Duyne-Brouwer door de bemanning van de „Photon" wakker gemaakt. Moe van de emoties van het afscheid op Schiphol en de vele nieu we indrukken op het eerste gedeelte van het traject, dat over Rome- naar Beiroeth voerde, waren Dini Hobers en Puck van Duyne-Brouwer al spoe dig in de sleep-airstoelen in een nis- tige slaap gevallen. Maar nauwelijks hadden de wijzers van de klok het middernachtelijk uur gepasseerd of iedereen in het druk bezette toestel maakte zich op voor een kleine re ceptie. Puck van Duyne was jarig ge worden en telde 26 lentes, een feit, dat natuurlijk gevierd moest worden. En gedurende een uur moest onz», landgenote talrijke geschenken in ontvangst nemen. Het Nederlandsch olympisch comité schonk de jarige atlete een fraai cadeau, de KNAU overhandigde haar een aardig album ter herinnering aan deze verjaardag, welke zij op 6000 meter hoogte moest vieren, de leden van de atletiekploeg kwamen met een geschenk aandra gen, de bemanning van het toestel bood een fraaie tas aan en de KLM zelf schonk een poederdoos, waarme de onze sprintster danig in haar schik was. Iedereen in het toestel kwam haar een handje drukken en met eni ge bezorgdheid zagen wij de ranke vingers van Puck in de reusachtige handen van de Italiaanse discuswer per Adolfo Consolini verdwijnen. De Nederlandse ploeg met Puck van Duyne, Dini Hobers, Henk Visser, Eef Kamerbeek en coach J. Groote- wal alsmede de NOC directeur dr W. van Zyll had na een snelle tocht van Schiphol naar Rome, in de Italiaanse hoofdstad versterking gekregen van een klein groepje atleten uit het land der Azurri. In Beiroeth namen gezagvoeder Deknatel en zijn bemanning afscheid van de Nederlandse ploeg. „Goede reis en veel succes in Melbourne". Dat waren de laatste woorden van de KLM-piloten en -stewards, toen de „Photon" alweer koers zette naar Karachi, Bangkok en Manilla. de universiteiten, besluit steun verlenen ter leniging van de nood in Hongarije. Hij wekt alle Nederlandse studenten op zich in te zetten voor de actie tot bestrijding van de nood voortgekomen uit deze vrijheids strijd. POLITIE GAAT WIELDRUK CONTROLEREN. Bij de tot nu toe gehouden contro les op de naleving van de bepalingen van de Wegenverkeerswet en 't We genverkeersreglement is het de po litie niet mogelijk geweest de as- en wieldruk van voertuigen te meten, omdat daartoe de nodige apparatuur ontbreekt B. en W. stellen de raad voor een wieldrukmeter aan te schaffen. De kosten zullen 2.895.bedragen. KNIPPERLICHTEN OP DRIE KRUISPUNTEN TE LEIDEN. Vorig jaar besloot het college van b. en w. te Leiden in overeenstem ming met het advies van de Ver- keerscommissie te bevorderen, dat op de volgende kruispunten knipper lichten zouden worden aangebracht: Kruispunt Haarlemmerstraat-Turf- markt-Prinsessekade; kruispunt Haar lemmerstraat-Pelikaanstraat. Kruis punt Herenstraat-Witte Singel-Koe- poortsbrug-Zoeterwoudse Singel. Tevens besloot men te bevorderen, dat een verkeerslichten-installatie zou worden aangebracht op het kruis punt Stationsweg-Rijnsburgersingel- Rijnsburgerbrug-Morssingel, die fa cultatief dienst zou kunnen doen als knipperlicht. Het aanbrengen van een verkeerslichteninstallatie op dit kruis punt stuit echter op technische moei lijkheden en het is gebleken, dat het mogelijk nog geruime tijd zal duren, voordat daarvoor een oplossing zal zijn gevonden. Men 'acht het niet verantwoord om het aanbrengen van knipperlich ten op de eerstgenoemde drie kruis punten langer uit te stellen. De daar aan verbonden kosten zullen naar Ki ming 4.500.bedragen. ll STUDENTEN DANKTEN BRANDWEER Als een bewijs van waardering voor het optreden van de Leidse Brandweer, die door haar snelle in grijpen de vorige week zondag de Sociëteit Minerva voor de ondergang heeft behoed, bood gisteren het Leid se Studenten Corps aan de brand weer een gezellig samenzijn aan. Om zes uur verwelkomde de prae- ses van de kroegcommissie, de heer A. E. du Perron, de spuitgasten, die een uurtje in de sociëteit bleven. Door de brandweerlieden, die door gaans niet dan belangstelling en (meestal) hinderlijke nieuwsgierig heid bij hun werk oogsten, werd dit blijk van dankbaarheid op hoge prijs gesteld. Voordat de leden van het brand weerkorps vertrokken, vertolkte de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de brandweer te Leiden, de g2- voelens van de spuitgasten in een kort slotwoordje. Gezicht belemmerd. Verblind door de regen, reed gis termorgen de vijfentwintig-jarige bromfietser Z. uit De Goejestraat op de Hoge Rijndijk tegen een gepar keerd staande personenauto. De man bekwam daardoor een hersenschud ding en moest in het academisch zie kenhuis worden opgenomen. De bromfiets werd aan de voorzijde ge heel vernield. Wat deed U. Het beroep, dat gedaan werd op de Nederlandse weggebruikers, bij ge legenheid van het afschaffen va de maximumsnelheid in 1951, heeft niet het verwachte gehoor gevonden. In de afgelopen vijf jaar nam het aantal verkeersongevallen die licha melijk letsel tén gevolge hadden in Nederland met 86 en ongevallen met dodelijke afloop met 95% toe. NIEUWE VERWARMINGSKETEL IN GEMEENTE-ARCHIEF. De ketel van de centrale verwar mingsinstallatie in het gebouw van het Gemeentearchief aan de Boisot- kade is zodanig defect, dat deze niet kan worden hersteld; deze dien der halve door een nieuwe te worden vervangen. De voorbereiding dei- plannen tot uitbreiding van het ar chiefgebouw met de daarmede ge paard gaande uitbreiding van de cen trale verwarming, is nog niet zo ver gevorderd, dat dienaangaande voor stellen kunnen worden gedaan. In verband hiermede hebben b. en w. met betrekking tot de vervanging van de ketel deskundig advies inge wonnen, waarbij met de toekomstige uitbreiding rekening is gehouden. De te plaatsen ketel zal van een oliestookinstallatie worden voorzien, zodat deze te allen tijde, dus zowel ingeval van uitbreiding van de cen trale verwarmingsinstallatie als bij het eventueel overgaan van het stoken met cokes op het stoken met olie, kan worden gehandhaafd. De kosten van het aanschaffen en plaatsen van een nieuwe ketel, wor den begroot op 8.700. Burgerlijke Stand Geboren: Ruben André zn van E. Guérin en Y. E. Guérin; Ronald zn van K. Slingerland-en T. J. Zwanen burg; Isaac zn van J. Boekkooi en S. M. Mieloo; Gerritje Janneke dr v. J. Boender en A. C. Ouwersloot. Dieuwertje dr van S. Weeda en N. Sip; Elisabeth Wilhelmina Jacoba dr van A. W. Gijbeis en H. V. van De venter; Leo zn van L. C. W. Baten burg en C. I. Alphenaar. Dirk Arie zn van L. de Jong en N. van Dijk. Jacobus Henri Maria zn van H. Brouwer en M. J. van der Meer. Cor nelia Paulina Maria dr van H. Brou wer en M. J. van der Meer. Albertus Gerrit zn van D. Noort en J. Heems kerk. Leonardo zn van L. de Vogel en H. A. Zee. Gehuwd: C. van der Wateren en P. J. Linschooten. A. C. de Haas en G. P. de Haas. In Leiden is het aantal verkeers ongevallen met 54% gestegen van 872 in 1951 tot 1351 in het afgelopen jaar. Hoeveel van de gewonden wer den levenslang invalide? Droeg U daarvan ook de schuld? Groen-Wit. In verband met de viering van het feest van Allerlheiligen vinc'en de gymnastieklessen, die a.s. donderdag door de gymnastiekvereniging Groen Wit gegeven zouden worden in de zalen aan het Rapenburg en aan de Fruinlaan, geen doorgaan. Sancta Veronica. De bijeenkomst van de dames va-i Sancta Veronica, die donderdap ge houden zou worden, gaat i.v.m. de viering van Allerheiligen, niet door. De samenkomst is verdaagd tot don derdagmiddag 8 november van 2.30 5 uur in de Vrolijcke Arke bo ven Pieterskerkkoorsteeg 15. In verband met de naderende win ter misschien ook koude vraagt deze vereniging de belangstelling van de dames, om iets te breien of ts naaien. Materiaal ligt er voldoende gereed. Leidse Agenda DINSDAG 30 OKTOBER. Sociale Raad. J. Moor a over: De integratie der Indische Ned. in de Ned. samenleving. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Cabaret Frans Dumee (Dienst Welzijnszorg) Cantine Doelenkazer ne, 8 uur nam. Lezing: De oorsprong van de Egyptische Pyramide, Dr. A. Kla- sens. Rijksmuseum v. Oudheden, 8 uur nam. WOENSDAG 31 OKTOBER. Rozenkranskrulstocht. St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. KAB Hartebrug. Contactavond Sei zoenopening. „Bezitsvorming" Ant. Clubhuis, 8 uur nam. Lezing dr. A. H. Gerbrands: De Hollanders en het oude koninkrijk van Denin, Nigeria. Rijksmuseum v. Volkenkunde, 8 uur nam. DONDERDAG 1 NOVEMBER ALLERHEILIGEN. VRIJDAG 2 NOVEMBER Show van Breimodellen NEVADA. Stadsgehoorzaal 2.305 uur n.m. en 810 n.m. Conferentie Niet katholieken en katholieken. St. Leonarduskerk, Haagweg, 8.15 uur n.m. K. O.-cursus. De Randstad Hol land. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur ZATERDAG 3 NOVEMBER R.K. Instuif. Soos-avond met VERI orkest. St. Leonardushuis, Haagwég 8 uur n.r „Het Sanatoriumfonds" Feestavond Den Burcht, 8 uur n.m. Bllderdijktentoonstelling. Opening door burg. F. H. van Kinschot, Mu seum „De Lakenhal", 3 uur n.m. ZONDAG. Leidse Schouwburg. „De Schouw spelers", „Doefje". 8 uur nam. Dienst van de Apotheken te Lei den en Oegstgeest: Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apo theek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 26 okt. tot 2 nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Huldiging in toneelzaal De zusters Dominicanessen van huize St. Maarten, het r.k. wees- en oudenliedenhuis te Leiden, zijn van morgen in het St. Maartenshuis ge huldigd naar aanleiding van het feit dat zij veertig jaar geleden van Voorschoten naar Leiden vertrokken om de leiding over het wees- en oudeliedenhuis in handen te nemen. De toneelzaal van huize St. Maar ten was vanmorgen geheel gevuld met de zusters van het weeshuis, met de bejaarde inwoners, met de le den van het college van regenten en met geestelijken uit Leiden onder wie, mgr. Th. M. Beukers, oud-pas toor van de St. Petrus-parochie te Leiden, deken W. P. M. Haring, pas toor W. E. Blok, van de St. Petrus- parochie, kapelaans van Leiden en oud-pupillen van het weeshuis, die priester zijn geworden. De voorzitter van het college van regenten, mr. H. F. A. Donders, voer de het woord, pij herinnerde er aan, dat „geharrewar" met het personeel in 1915 voor het bestuur aanleiding was, om de zusters te verzoeken de leiding over het huis in handen te nemen. Op 30 oktober 1916 deden de zus ters Dominicanessen hun intrede in het huis; als bekroning van één van de gewichtigste besluiten van het be stuur. De zusters, acht in getal, kwa men in twee rijtuigen naar Leiden. Al spoedig hadden zij de gehele lei ding over het weeshuis in handen. Geen monument. Spr. wees er op, dat de zusters des tijds in-ihet gebouw aan de Jacobs- gracht geen monument van geriefe lijkheid betrokken, ook al valt het gebouw onder monumentenzorg. Er was o.m. geen electriciteit, er was geen kapel. Toch hebben de zusters met blijmoedigheid hun taak aan vaard. De heer Donders gaf een over zicht van de afgelopen veertig jaar, noemde daarbij zuster Rosario, die sinds de oprichting aan het huis ver bonden is, de heer A.P.J.M. Filbry, die veertig jaar deel uitmaakte van het college van regenten en mej. A. Gründemann, die in 1925 werd aan gesteld in het college en het vrouwe lijk element in het bestuur bracht. Spr. memoreerde het feit, dat vele oud-pupillen zich een goede plaats in de maatschappij hebben veroverd, onder hen zijn er die tot de klooster lijke staat en het priesterschap wer den opgeroepen. Sprekend over de wijzigingen, die geleidelijk in het be heer van het tehuis zijn gebracht, sprak de heer Donders over de le- kenleidsters die helpen bij de vor ming van de jeugd. Met hun beken de voortvarendheid hebben de zus ters, aldus spreker, het geschenk van het bestuur: een ameublement en een vloerkleed voor de ontvangkamer al aangeschaft. Hij overhandigde één stoel (symbolisch) en een enveloppe met inhoud.. Met heilwensen voor al- j le bewoners van het tehuis besloot I hy zijn rede. - Deken W. P. M. Haring sprak een Mr H. F. A. Donders feliciteert zus ter Matutina, priorin. Op de achter grond links zuster Rosario, die 40 jaar aan het huls verbonden ls. (Foto „De Leidse Courant") bijzondere gelukwens uit aan „zijn buren" in de parochie. De zuster-priorin, zuster Matutina, sprak tenslotte een dankwoord, waarin zij beschreef hoe providen tieel de overplaatsing van de zusters Dominicanessen naar Leiden is ge weest. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Geeft op alle borden acht die in Uw belang zyn aangebracht. VOORSCHOTEN SMAKELIJKE DEMONSTRATIE VAN EENSGEZINDHEID. Teneinde de samenwerking, die er bestaat tussen alle padvindsters en padvindersgroepen in Voorschoten te demonstreren en te stimuleren, wor den door alle groepen gezamenlijl naast hun eigen activiteiten, jaarlijks een aantal gezamenlijke demonstra ties gegeven. Twee jaar geleden werd zo het idee geboren door de verkoop van oliebol len bovendien de kasmiddelen te hel pen opvoeren. Door gebrek aan erva ring was het het eerste jaar slechts mogelijk te komen tot verkoop van ongeveer 2500 oliebollen waarbij ge constateerd moest worden, dat in ver schillende opzichten aan de organisa tie nog vele fouten kleefden. Geleerd door deze ervaring werd vorig jaar weer een dergelijke ver koop georganiseerd en werd een ver koop bereikt van 5000 oliebollen. Maar dit jaar hebben de padvind- (sters)ers de koppen bij elkaar ge stoken en wederom uit de opgedane ervaring lering getrokken en thans hebben zij, naar hun mening, hun or ganisatie zodanig verbeterd, dat zij het plan hebben op zaterdag 3 nov. een verkoop te bereiken van 10.000 oliebollen. Ook dit jaar zullen de oliebollen weer huis aan huis te koop aangebo den worden in zakjes van 5 stuks voor 0.50. Bovendien zullen zij in het centrum van het dorp, naast het Gebouw voor Christelijke belangen, een tent oprichten, waar eveneens oliebollen verkocht kunnen worden en ten slotte hebben zij in de Kims Hoeve, aan 't eind van de Tolstraat tegenover Vlietzicht, een gelegenheid gemaakt waar de oliebollen ter plaat se gegeten kunnen worden en waar een lekker kopje koffie eveneens ge serveerd zal worden. R.K. Blindenbond. Het was een goed idee van de r.k. Blindenbond om een tweede avond in Voorscho ten te geven. Trouwens daar zorgde de toneelvereniging uit Noordwijk wel voor, want de eerste avond had zij een opvoering gegeven van het toneelstuk „Vrouwe Regina", en de genen, die dat stuk gezien hadden wilden ook wel graag het vervolg zien, dat getiteld was „Het Offer van Aart Donus". Toch moeten we zeg gen, dat het eerste stuk sterker werd gespeeld dan het vervolgstuk, snaar hier waren wel enkele excuses voor aan te voeren. Enkele rollen moes ten door invallers in zeer korte tijd worden ingestudeerd. Maar ook de tweede .uitvoering was toch wel ge slaagd. Het was de heer Van Schaijk een genoegen om te kunnen mede delen, dat het resultaat aan nieuwe donateurs, die zich op de eerste avond hadden gemeld, belangrijk was. De afdeling Voorschoten telde 17 nieuwe leden. En ook op de twee de avond hebben verschillende aan wezigen zich als begunstiger van het werk voor de blinden gemeld. Voor de pauze gingen 2 bedrijven voor het voetlicht en na de wel wat lange pauze, ging het slotbedrijf. De pauze werd benut voor een opwekkend woord voor het streven van de blin denbond en geprobeerd werd met een grote verloting de kasmiddelen wat uit te breiden. Laatste Berichten Volgens radio-Boedapest heeft de secretaris van de communistische partij-afdeling in de hoofdstad op alle partijleden, die met wapens kunnen Omgaan, een beroep gedaan zich onmiddellijk op het hoofdkwar tier der partij te melden, waar z^j zullen worden ingedeeld in speciale gewapende „defensie-eenheden In Hongaarse kringen te Wenen ziet men hierin een teken, dat de communistische partij een gewapen de macht, zoals de veiligheidspolitie, wil opbouwen om de macht te behou den, die zij anders waarschijnlijk aan anti-communistische verzetsstrij ders zou verliezen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, zou de veiligheidspolitie, niettegenstaande mededelingen van premier Nagy hieromtrent, niet zijn ontbonden. Een pas uit Boedapest aangekomen reiziger uit de Hon gaarse hofdstad had daar van een arts gehoord, dat een afdeling van deze politie maandag een ziekenhuis was binnengedrongen en de gewond* verzetsstrijders had doodgeschoten. Volgens genoemde zegsman waren de Sowjet-aanvallen maandagavond heviger dan ooit. Er was geen sprake van, dat de Russen alleen schoten, als zij werden aangevallen. Met tanks en zware kanonnen van hot kaliber 152 mm bestookten zij de ka zernes en het arsenaal, die sinds het begin van de opstand in handen van het verzet zijn geweest. Volgens een speciale verslaggever van het A.N.P. zijn tot dusver vier honderd Hongaren naar Oostenrijk gevlucht. Er zijn veel vrouwen en kinderen bij. Ook is onder hen een groep politie ke gevangenen, die door opstandelin gen uit de Hongaarse gevangenis zijn bevrijd en nu het zekere voor het on zekere hebben genomen. De vluchtelingen zijn na een -^rt verblijf in de grensdorpen overge bracht naar kampen, dieper in Oos tenrijk. De Oostenrijkse regering heeft maatregelen genomen, om eventueel vijfduizend vluchtelingen te 'kunnen opvangen. DE TOESTAND IN SINAI De toestand in het Israëlisch-Ara- bisch conflict was volgens niet-offi- ciële kringen te Tel Aviv om twaalf uur plaatselijke tijd als volgt: De Egyptenaren zijn tot tegenaan vallen overgegaan om de Israëlische opmars ln de woestijn van Sinai in de richting van Suez 'e stuiten. Zij ma ken hierbij gebruik van vliegtuigen. Er zijn versterkingen voor de Egyptenaren aangekomen, zowel in de woestijn van Sinai als in het ge bied van Gaza, waar op het ogenblik niet wordt gevochten. De Jordaanse en Syrische strijd krachten hebben posities langs d oogstgrens van Israël ingenomen. EGYPTISCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. De Egyptische luchtmacht is van daag tegen de Israëlische troepen op- het schiereiland Sinai en in het woes tijngebied van Negeb ir. Israël opge treden. Een Israëlische Piper Cub werd neergeschoten. Dit is door een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. JIMENEZ NIET NAAR STOCKHOLM. De winnaar van de Nobelprijs voor literatuur van dit jaar, Juan Ramon Jimenez, heeft maandag meegedeeld, dat hij in verband met het over lijden van zijn vrouw en zijn gezond heidstoestand niet van Porto Rico, waar hij woont, naar Stockholm zal reizen om de prijs in ontvangst te nemen. „The stranger's hand", 14 jaar. Lldo: Afgekeurd. Luxor: „Die Drei von der Tank; stelle", alle leeftijden. Trianon: „Ave Maria", 14 jaar Rex: Afgekeurd Een loopbaan als leeuwentemmer, was eerst het ideaal van de Ita liaans-Franse circusartist Antonio Franconi. Vreemd genoeg liep dit echter uit op het „temmen" van ka naries. Franconi had zijn vogeltjes geleerd, met de kop omlaag aan hun stok te hangen, een wagentje voort te trek ken en zelfs om een klein kanon af te schieten! Met deze merkwaardige vertoning verdiende hij zeer veel geld. De bijzondere levensloop van deze fin vele andere beroemde circusfigu- ren, kunt u lezen in het nieuwe tfoomboteralbum: „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en af twisselend verhaal met talloze nen- tekeningen, vele prachtige kleuren platen en plaatjes. Geschreven door de bekende auteurs J. v. Doveren en Fred. Thomas, die de geschiedenis van het circus kennen als geen an der. Voor slechts 2.50 kunt u dit loek- werk krijgen bij uw roomboterleve- rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roombo- ter-album", Postbus 47, 's-Graven- hage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rem bours. Vermeld wel duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbe horende plaatjes krijgt u gratis voor de Rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor de zon dag! (Advertentie) KORTE golf De Nederlandse afdeling van de „Chaine des Rótisseurs" zal op 17 november a.s. in de voormalige Do- minicanerkerk een gala-diner geven, waaraan, met prins Bernhard, 350 gasten uit binnen- en buitenland zul len deelnemen. De Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij zal de keukens inrichten, waarin 20 kok» werkzaam zullen zijn. De menu'» verschijnen in de vorm van een boek werk met fluwelen omslag, speciaal in Parijs gedrukt. Op het kasteel Neercanne, geeft de Engelse am bassadeur des middags om zes uur een receptie in de grotten, dié een waar wijnmuseum zijn. De intronisa- tie van de nieuwe leden van de „Chaine" geschiedt in de hal van het stadhuis, des middags om 3 uur. De vücgdienst SchipholLuxem burg behoeft niet onderbroken te worden op het vliegveld Zuid-Lim burg. Naar aanleiding van een en quête bij het bedrijfsleven in Zuid- Limburg is de Kamer van Koophan del voor Maastricht zelfs van oor deel, dat de resultaten geen akties rechtvaardigen. Er bestaan snelle spoorverbindingen met Amsterdam. Bovendien is het vliegveld Meis broek per auto binnen een uur te bereiken en met de helikopter nog sneller. De prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond een bezoek ge bracht aan de Stadsschouwburg te Amsterdam. Ze woonden een op voering bij van het Russische to neelstuk „Iwanow", dat gespeeld werd door de Nederlandse Comedie. De prinsessen, die vergezeld waren van een vriendin en een dame du palais, werden slechts door weinigen opgemerkt. Artis vraagt met spoed een zo gende" hond. Het moet een flink en mak dier zijn, dat slechts enkele da gen geleden zelf jongen heeft. Lima, de wijfjespoema, die zondag het le ven geschonken heeft aan vijf jongen, heeft haar kinderen verlaten. De diertjes waren al koud toen de op passer ze ontdekte. Voorlopig wor den ze met de fles gevoed, maar een pleegmoeder is toch onontbeerlijk voor de welpj es.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5