ET Betaling inkomstenbelasting heft navordering van loonbelasting op „Rheumatiekbestrijding" verdeelt 2 miljoen over rheumabestrijders kauw Waar de vliegtuigen laag mogen vliegen Herman Teirlinck werd gedecoreerd en bekroond Koningin Juliana ortving de' Kederlanders in Toarmina, weeckelykse caonycke ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De minister van financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft per circulaire aan de belasting-inspecteurs medege deeld, dat na-vorderingen op de loon belasting achterwege behoren te blij ven, wanneer op de inkomsten, waar over ten onrechte te weinig of geen loonbelasting is betaald, een aanslag in de inkomstenbelasting is opgelegd. Zelfs indien een aanslag in de in komstenbelasting moet worden opge legd, acht de bewindsman het om practische redenen niet gewenst, dat er ook nog een na-vordering in de loonbelasting wordt ingesteld. O.m. zal dit laatste het geval zijn, wanneer het loon of salaris het vast gestelde maximum voor loonbelasting overschrijdt: tot 31 december 1950 Noorderlicht in Noord-Nederland Op talrijke plaatsen in ons land, vooral in het noorden, heeft men gis teravond een prachtig noorderlicht kunnen waarnemen. Het verschijnsel, dat viel tussen halftien en tien uur, bereikte zijn hoogtepunt om tien voor tienen. Waarnemers beschreven het licht als een rode gloed, die zich versmalde tot een rode vlek, waar door toen van onder naar boven gele schichten schoten, eerst aan de oos telijke en later aan de westelijke kant. Daarna vertoonde zich een felle rode streep, die onder een hoek vani ongeveer 45 graden van de horizon tot het zenith liep. De komende maanden zijn de kan sen op noorderlicht groot. Binnen niet al te lange tijd namelijk zal de zon haar elfjarig maximum waarmee het verschijnsel samenhangt, berei ken. ƒ4.000.—; tot 31 december 1954 ƒ5.000.sindsdien ƒ6.000. Deze ministeriële bepaling is aan twee voorwaarden onderworpen: 1. het achterwege blijven van het in houden voor de loonbelasting, of het te weinig inhouden mag niet te wijten zijn aan schuld of grove na-latigheid. 2. De inspecteur van belasting moet geen moeilijkheden voorzien bij het innen van de inkomstenbelas ting. Wanneer de werkgever de loonbe lasting wel goed heeft ingehouden, doch niet juist heeft afgedragen, of wanneer de werkgever de loonbelas ting voor eigen rekening neemt en niet juist betaalt, zal wèl een na-vor. dering worden ingesteld. „Rock and roll" wordt eentonig l De „Rock and Roll-bacchanalen" worden eentonig, want de opgewon den jeugd weer verbluffend weinig variatie in hun „programma" te bren gen. De politie van Dordrecht zag gis teren gelaten toe, toen na het uitgaan van de bioscoop de hope des vader lands springend en schreeuwend de straat op kwam. Dat daarbij het ver keer gestremd werd, nam zij op de koop toe, maar toen de opgewonden jongens en meisjes zich tenslotte uit dagend begonnen te gedragen en de politiemannen lastig vielen, kwamen de gummiknuppeltjes te voorschijn. Ook nu bleek, dat wie zijn kinderen liefheeft, de roede niet spaart, want na enkele minuten was het jeugdig enthousiasme dusdanig bekoeld, dat de jongelui op de gedachte kwamen eens vlug naar huis te gaan, waar zij weer helemaal „de oude" konden worden! ...kauw Wrlgley Doublemlnt. Rustige Doublemint voor hele dagen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijkl Opbrengst actie 1955 Aan de vooravond van de dag, waarop de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding dertig jaar zal bestaan, heeft de voorzitter van deze vereniging, tevens voorzitter van de stichting „het Nationaal reuma fonds", de heer P. L. Stal, tijdens een in Amsterdam gehouden persconfe rentie bekend gemaakt, hoe men zich de voorlopige verdeling van de netto opbrengst ad 2.062.000 van de in 1955 gevoerde Reuma-actie had ge dacht Het doel van de actie was „verbe tering en zo mogelijk uitbreiding te bewerkstelligen van behandelingsmo- Er zijn nieuwe off. laagvliegroutes en gebieden ingesteld buiten welke gebieden en routes het de vliegers verboden is om laag te vliegen. In de laagvlieggebieden zullen de operationele jachtvliegers ervaring gaan opdoen in het vliegen op lage hoogten waardoor het voor de radar onmogelijk zal zijn hen waar te ne men. Het korps luchtwachtdienst zal ook geoefend moeten worden (en blijven) in het waarnemen van vlieg tuigen op lage hoogten. Hiervoor zijn over grote delen van ons land z.g. laagvliegroutes ingesteld waarin de vlieghoogte in de meeste gevallen van vlak bij de grond tot 300 foot zal variëren, (een foot is 30.46 cm.). Voor het maken van de laagvlieg- vluchten zullen de vliegers een op dracht moeten bezitten. De gebieden en de routes zijn na een grondig overleg met de burger lijke autoriteiten gekozen waarbij rekening is gehouden met de bevol kingsdichtheid van ons land zodat de gebieden en routes over die de len van ons land lopen waar weinig mensen wonen. Een blik op de kaart laat bijv. duidelijk zien dat het dicht bevolkte Westen geen laagvliegende straaljagers zal krijgen. Uiteraard is er ook rekening gehouden met de veiligheid van de burgerluchtvaart. Het is de vliegers verboden om buiten de ingstelde gebieden en rou tes laag te vliegen. Indien er over treders worden waargenomen moeten de ev. meldingen hierover een op gave bevatten van het type en het nummer van het vliegtuig alsmede het tijdstip en de juiste plaats waar het vliegtuig werd gezien. De num mers zijn op een zeer duidelijke plaats onder de beide vleugels en op romp tussen de vleugels en de staart aangegeven. gelijkheden van reumapatiënten, o.a. door het aanschaffen van reuma-bed den en voor verdere outillage, die voor een doelmatige behandeling no dig is". De ruim 2 miljoen gulden zijn verkregen uit een door de heer Ber gers geleide verrassingsactie, die 1.912.968 heeft opgeleverd, en door gelden, die de ziekenfondsen (ƒ41.609), 'e bedrijfsleven (ƒ86.934) en de gemeenten 21.036) hebben bijeengebracht; vermoedelijk zal bij de eindafrekening nog ongeveer 80.000 voor de slotuitdeling be schikbaar zijn. Onderzoek. Van deze 2 miljoen gulden komt 10 procent ƒ200.000 ten goede aan het Dr. Jan van Breemenfonds voor wetenschappelijk researchwerk. De Nederlandse Vereniging tot Reu- matiekbestrijding krijgt eveneens 200.000 om de propaganda voor en voorlichting over de reumabestry- ding te kunnen intensiveren. Bestrijding. De stichting „Landelijk Katholiek Reumacentrum" krijgt 533.000 van de resterende 80% toebedeeld, 1/3 van de resterende 80% toe bedeeld, de combinatie Amsterdam, waar verschillende gegadigden zijn, 200.000, de stichting Provinciaal Reuma-centrum Zuid-Holland te Rot terdam, 200.000, de stichting Reuma Sanatorium te Groningen 200.000, de stichting Leidse Reumatologische kliniek 125.000, de Utrechtse stich ting voor reumatiekbestrijding 125.000, het gemeente ziekenhuis te Arnhem f 85.000, de vereniging „Zie kenzorg" te Enschede 25.300, 't Dia- ccnessenhuis te Eindhoven 50.770, het bestuur der Godshuizen te Mid delburg 10.150, het Chr. ziekenhuis te Emmen 20.300. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de vereniging zal eind december of begin januari in Utrecht een jubileum vergadering worden ge houden, waar de bedragen aan de bo vengenoemde instanties zullen wor den uitgereikt. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Nederlands-Belgisch Cultureel akkoord zijn bij koninklijk besluit van 26 oktober 1956 benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, bij bevordering, de letterkundige Herman Teirlinck. Tevens heeft de commissie, die de voordracht moet indienen voor de toekenning van de prijs der Neder landse Letteren, Herman Teirlinck voorgedragen voor deze prijs, vanwe ge „de onverzwakte, voortdurende scheppingskracht van Herman Teir linck", die na zoveel ouder belangrijk werk, nog op zijn 73ste jaar in 1952 een werk van bijzondere lit teraire verdiensten „Het gevecht met een Engel" publiceerde en 3 jaren later in 1955 de geheel anders ge-aarde psychologische ro man, eveneens van hoge litteraire rang, „Zelfportret of het galgemaal". Koningin Juliana heeft gisteren in Toarmina op Sicilië de kleine Neder- landse kolonie ontvangen. Zij onderhield zich met het groepje van circa twintig Nederlanders, dat j haar in het pension „Villa Pancra- zio" bezocht. Voordien had de Koningin een tochtje gemaakt in de omgeving van het kleine badplaatsje, dat nabij de j voet van de Etna ligt. 's Morgens had de Koningin met haar beide reisgenoten in de winkels van Toarmina souvenirs gekocht. Na j de lunch ging het gezelschap per auto 1 naar Castelmola. xooooooooocoxioooocioooooooe*xMcociooaxxxx3oooooooc»oooooooocxx>3ooo en pijn weg- wrijven met DAMPO (Advertentie) Mr. Struycken wordt in Italië beëdigd De gouverneur van de Ned. Antil len, mr. A. A. M. Struycken, zal van daag uit Willemstad per KLM naar Lissabon vliegen. Maandag zal hij vandaar naar Italië vliegen voor zijn beëdiging tot minister van Binnen landse Zaken door de Koningin. LANDBOUWSCHAP WAARSCHUWT TEGEN AUTARKIE Het Landbouwschap heeft een ver klaring uitgegeven over de West- europese douane-unie. Te Brussel worden thans besprekingen gevoerd over de opstelling van een ontwerp verdrag, dat men zo spoedig mogelijk aan de erbij betrokken regeringen wil zenden. Het Landbouwschap verklaart een open oog te hebben voor grote poli tieke en economische doeleinden, die gediend zyn met een Westeuropese landbouwprotocol en tot een onrede lijke verdeling van de economische voor- en nadelen over de onderschei dene landen. Met name denkt het Landbouw schap hierbij aan de opvattingen wel ke in Frankrijk in agrarische en niet. agrarische kringen leven. Wanneer aan deze wensen tegemoet zou wor den gekomen, hetgeen onder andere zou neerkomen op het ophalen van de prijzen tot een veel hoger niveau dan thans in Nederland wordt aan gehouden, zou de positie van de Ne derlandse land. en tuinbouw ernstig in gevaar worden gebracht. In 95 minuten van Londen naar Rome Een tweepersoons Hawker „Hun- ter" lesvliegtuig dat vorige week in één uur en vier en dertig minuten van Londen naar Rome is gevlogen, heeft zes minuten langer over de te rugreis gedaan. De gemiddelde snel heid van het toestel was 905 km. per uur. Het werd gevlogen door „Bill" Bedford en Fred Murphy, invliegers van de Hawker vliegtuigenfabriek. Zoals bekend is krijgt de Neder landse Koninklijke Luchtmacht twin tig vliegtuigen van dit type. C*en vaerensghast uyt Soetermeer, in het Spinhuys opgeborghen, vond het daer niet byster leuck en op een goede morghen, toen hy er weghens goed gedragh meer „vryheyd" had gekreghen en hy daer aen de spinhuyspoort het vuylnisvat moght legen, stond daer een snelle auto klaer. Tot schrick van directeur en wacht man, die sulx niet durfden dromen, heeft die hem meegenomen. Een spinhuysclant, dat vat ick wel, sagh daer de vryheyd wencken. En als hy dan nogh seeman is kan ick my dat dobbel dencken. Syn vryheyd was van corte duur want nauw er uytgekneepen, werd onse man in Aemersfoort met stercke arm gegreepen. LJet is niet alles koeck en ey by de B.B. in Ryswyck. Daer gaf de B.B.-commandant te veel van krygsmanstucht blyck. - Dat nemen daer de mannen niet die op hun beurt gaen segghen: Wy laeten onse vrye eer vast niet het loodjen legghen. Wil toch de leyder drillen gaen dan soeckt hy maer soldaeten. By ons, de Ryswyckse B.B., moet hy het drillen laeten. In Woerden op de naejaersmarckt vierde een Swammerdammer syn jubilee van drie-quart eeuw als veekoopman. Hy quam er reeds als maetjen van tien jaer om daer de stiel te leren. Dat hy het vack goed heeft geleerd dat durf ick grif beweeren. Hy is nu vijf en tachtigh en syn vurigste verlanghen is dat syn coopmansstock nogh langh niet aen de wilghen hoeft te hanghen. In Leyden was het weer eens feest, het sanghchoir „Alma Mater'' kreegh een pauselycke pluym by 't vierde lustrum. En nu staet er W. Mizée, de dirigent, als ridder daer te dirigeren. 'k vreese dat het choir voortaen slechts gregoriaens wil leeren. WILLEM VAN HORSTENDAELE- MAN DOODT VROUW. Drama te Deventer. Een 53-jarige inwoner van De venter heeft gistermiddag na een twist zijn eveneens 53-jarige echtge note door worging van het leven be roofd. De dader is in hechtenis genomen. NED. KU STV AARD ER GEZONKEN. De uit Groningen afkomstige, 281 ton metende Nederlandse kustvaarder „Tinda" is, na een botsing met de „Birte", ongeveer drie mijl uit de kust van Jutland, ter hoogte van Aar- hus, gezonken. Eén der opvarenden wordt ver mist, nl. de kok van de „Tinda'. De overige opvarenden zijn gered. Gewonde verdween na dodelijke aanrijding Op de Haagseweg bij de Ring vaart te Amsterdam is gistermid dag een bestelauto in botsing geweest met een personenauto. Een 17-jarige inzittende van de personenauto uit Broek op Langendijk bekwam zware verwondingen en overleed na aan komst in het ziekenhuis. De 38-jarige bestuurder van de personenwagen uit Amsterdam, werd gelijk met het zwaargewonde slacht offer voor onderzoek van zijn lichte verwondingen per ziekenauto naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Daar aangekomen zette hij het even wel op een lopen; de Amsterdamse politie zoekt raar hem en de oor zaak van het ongeval. H van LEVEN en DOOD door ALAN SULLIVAN. 8). „Anthropologic vreselijk be langrijk. Van over de hele wereld komen de mensen naar hem toe". Ze vervolgde snel en ietwat zenuwach tig: „dus jij wordt de secretaris prach tig! Anthea is een snoes en ze zal het wel prettig vinden." „Mevrouw Baxter, ik moet eens ernstig met u spreken over die mr. Absalom." „Beste jongen, over een maand vraag ik jou om inlichtingen. Daar is Anthea kom mee, kinderen." Het was een vreemde avond. Het tweetal danste verscheidene malen samen, maar Anthea maakte geen en kele toespeling op het gebeurde. Zij leek verstrooid en keek hem zo eigen aardig aan. Ook hij had niet veel te zeggen. Hoewel niet onvriendelijk leek ze zo op een afstand. De hele avond leek onwezenlijk. Ze waren een ogenblik samen al leen in de gang bij het afscheid ne men. „Goede avond en ik ben nog niet over de verbazing heen. Zie ik u overmorgen op Monk's Mount?" Ze liet een gesmoorde snik horen en haar vingers sloten zich krampach tig om de zijne. Haar lippen beefden en haar grote ontstelde ogen keken hem smekend aan. „Kom niet!", plfitte ze. „Vergeet, wat ik gezegd heb kom vooral niet!" Hij hoorde snelle schreden, het slaan van een portier, en mrs Bax ter's auto gleed langzaam weg naar Piccadilly. DERDE HOOFDSTUK. MOEILIJKHEDEN. Sommige naturen neigen tot tegen spraak en elke zweem van een verbod i prikkelt hen tot verzet. Court had dat ook een beetje. Uiterlijk heel mee gaande en met het onverwoestbaar goede humeur van een volkomen ge zond schepsel, bezat hij toch een ze kere vasthoudendheid, die hem al vaak goed te pas was gekomen. Anthea had hem gevraagd, of hij soms bang was om te komen had bekend, dat ze het prettig zou vinden als hij kwam en vroeg hem toen in eens om weg te blijven! Er was niets te bedenken, dat hem méér zou heb ben bewogen om te gaan. De volgende morgen schreef hij aan Absalom en kreeg 's middags een telefonisch bericht van de butler: „Complimenten van mr. Absalom hij had met genoegen mr. Court's be sluit vernomen of het mr. Court schikte om de volgende dag tegen de luch te komen? Als hij opbelde met welke trein hij kwam, zou hij met een auto van het station worden afge haald", Toen hij de volgende dag door het hek van Monk's Mount reed, ving hij een glimp op van het spottende ge zicht van de dwerg en hoorde het hek met een slag dichtvallen. Het klonk veelbetekenend. Zo was ook het ge zicht van Hervey, die de deur open de. Het zei duidelijk, dat de nieuw aangekomene in het schuitje was ge- I stapt en nu moest meevaren. Hervey had sportief een kans gewaagd en 'n waarschuwend woord gesproken. Dat las men op zijn onverstoorbear ge zicht. De voor de secretaris bestemde ver trekken, bad- zit- en slaapkamer, waren alle gezellig licht en fris, alsof de lucht gewassen en geparfumeerd was. Ram Singh, een der Indische be dienden, zou ziin knecht worden. Hector maakte een grapje over de gezonde lucht van Hertfordshire, maar de butler zweeg. De slaapkamer had twee grote ramen, het ene boven het hellende dak van een veranda. De zitkamer vertoonde een paar goe de etsen, wat boeken en er stonden bloemen op de schoorsteenmantel. Zij gaven geen enkele aanwijzing be treffende de smaak van de eigenaar van Monk's Mount. Om één uur werd er gelucht. Absa lom, die verstrooid leek, keek afwe zig zowel naar zijn gast als naar zijn voedsel en gebruikte slechts weinig van het uitstekend toebereide maal. Anthea was er niet en hij sprak ook niét ]over haar en slechts over alge méne onderwerpen, tot ze samen al- leei waren. Hij dronk niets. Toen ze alleen waren, zei hij met een gedwon gen glimlach. „Ik hoop, dat de kamers naar uw zin zijn?" „Buitengewoon, dank u, en het huis is uitstekend verwarmd". „Ja, dat dunkt me ook, het tocht nergens en alle kamers en gangen hebben dezelfde temperatuur. Dat is een stokpaardje van me." Hij bood sigaretten aan. „Ik rook zelf niet, maar gaat uw gang. En laat ik u nu een paar dingen vertellen, mr. Court. Jaagt u?" „Ik ben er dol op, meneer, maar krijg niet veel gelegenheid ertoe. Dure liefhebber!i zowel voor de gast als voor de gastheer". „Dat begrijp ik, maar hier zal het u niets kosten. Mijn opzichter heeft orders, om zich te uwer beschikking te houden". „Dat is heel vriendelijk van u", zei Hector verheugd. „Geeft u grote jachtpartijen?" „Ik bf oefen de sport zelf niet en heb geen kennissen in de buurt. Maar er zijn voldoende fazanten voor u en wat patrijzen. U zult het mis schien vreemd vinden, maar ik moet u iets vragen. U kunt zo veel en zo vaak schieten als u wilt maar al léén met de opzichter. Hjj zal na tuurlijk zelf niet schieten. Kloppers en zo kunt u meenemen, maar geen verdere schutters." Hector gaapte hem aan. „Ik moet er dus alleen op uit!" „Precies en er zullen op Monk's Mount geen schoten worden afge vuurd dan door u alleen. Als u uit genodigd wordt, om elders te komen jagen, zult u bedanken." „Het is uw jacht, meneer." „Dan zijn we het over de jacht eens. De opzichter heeft geweren en ammunitie. Het wild, dat we hier niet gebruiken, kunt u aan uw ken nissen zenden. Rijdt u paard?" „Graag zelfs, meneer, maar hier voor geldt hetzelfde. Ik krijg wel eens een paard geleend, maar niet vaak. Ik ben dol op de vossenjacht". „Er zijn uitstekende paarden op stal, maar ook hier geldt het gebod. Om te beginnen verzoek ik u, geen vossen te jagen. Het landgoed is achthonderd hectare groot genoeg om mens en dier beweging te ver schaffen. „U bedoelt, dat ik de paarden niet buiten het park mag brengen?" „Precies. Rijd hier zo vaak u wilt, en ik weet zeker, dat mijn stiefdoch ter u graag gezelschap zal houden. Maar binnen het park. Begrepen?" „Het zijn uw paarden, meneer", zei Hector, diep nadenkend. „Een kalm soort leventje, hè?" Absalom fronste de wenkbrauwe". „Zo kunt u het noemen. U hebt An- i thea in Londen ontmoet?"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8