Hoe ziet het er uit in Boedapest? wjjfr Van In sportieve.kleding C&A onbetwist aan dejspits! Frankrijks moeilijkheden in Noord Afrika OMGEVING VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 DE LEIDSEP COURANT PAGINA 4 'N REVOLUTIONAIRE REGERING? de stoutste verbeelding. Mensen wer den samengedreven en ter plaatse te- Het onafhankelijke Weense avond blad „Neuer Kurier" meent te weten, dat in Boedapest een voorlopige re volutionaire regering is gevormd. Volgens dit blad heeft een officier donderdagavond door een „defensie comité" van de regering onderteken de vlugschriften van het balkon van de legerdrukkerij te Boedapest ge worpen. De vlugschriften bevatten een verzekering van de „revolutio naire regering", dat „de zaak van de Hongaarse onafhankelijkheid en vrij heid zal zegevieren". Het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij is vol gens radio-Boedapest op het ogenblik in vergadering bijeen en zal tegen de avond belangrijke beslissingen ne men. AAN DE LANTAARNPALEN Het onafhankelijke Weense avond blad „Bildtelegraf publiceert een oog getuige-verslag van een Zwitserse reiziger, die donderdag uit Boeda pest terugkeerde. De man vertelde: „Ik heb met mijn eigen ogen gezien, dat men twintig opstandelingenleiders aan vlaggemasten en lantaarnpalen op de promenade langs de Donau heeft opgehangen. De gebeurtenissen in Hongarije zijn met geen pen te be schrijven. De werkelijkheid overtreft Jordanië-Israël in Veiligheidsraad Israël en Jordanië hebben elkaar donderdag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties beschuldigd van agressie. De Israëlische vertegenwoordiger voerde aan, dat de strijdkrachten van zijn land slechts ten strijde waren ge trokken als reactie op eerder gepleeg de Jordaanse agressie. Maar de Jor- daniër Abdoel Monem Rifai betoogde, dat zijn land het slachtoffer is van niet uitgelokte aanvallen op grote schaal, die door de Israëlische rege ring zijn beraamd. De raad zal op dinsdag a.s. weer bijeenkomen ter behandeling van de ze kwestie. Weer 'n arrestatie in Indonesië De Indonesische politie heeft on langs de Nederlander Elias Niehof aangehouden. Hij wordt er van be schuldigd een Nederlander te hebben ontvoerd en munitie te hebben ver schaft aan de Darul Islam. De naam van de ontvoerde Nederlander is niet bekendgemaakt. Zijn initialen zijn J. v. B. Niehof wordt er van verdacht J. v. B. te hebben ontvoerd, daar hij deze er van zou hebben verdacht, zijn ondergrondse handelingen aan de In donesische veiligheidsdienst 'te heb ben meegedeeld. Niehof is een voormalig officier van de koninklijke landmacht. Hij zou de heer Schmidt, die de vorige week tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld, hebben gekend. i rechtgesteld. Opstandelingen, die het radio-station van Boedapest bezet hadden, zijn uit de ramen van de vierde verdieping gegooid". De Zwitser vervolgde: „Maar ook de opstandelingen zijn genadeloos als ze even ergens de baas zijn. Ik heb ook gezien, dat Sowj et-soldaten wer den opgehangen. Ik geloof dat, als er geen hulp van buiten komt, de op standelingen verloren zijn. Het Hon gaarse volk moet dan een bloedrecht- spraak tegemoet zien, zoals het nog niet gekend heeft. In Boedapest za gen we twaalf uitgebrande Sowj et- tanks". DUIZENDEN DODEN. Het Belgradose blad „Politika" geeft vandaag een verslag van zijn bijzondere correspondent in Honga rije, waarin gezegd wordt, dat het aantal doden en zwaargewonden in de Hongaarse opstand naar schatting wellicht vele duizenden bedraagt. De correspondent van „Politika" zegt verslagen van de de gebeurtenissen in de Hongaarse hoofdstad van vele vluchtelingen ontvangen te hebben. De correspondent zelf kon Boedapest niet binnenkomen. BIOSCOPEN De films in de week van 26 okt. tot 2 nov. zijn door de Kath. Filrr^ Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The stranger's hand", 14 jaar. Lido: Afgekeurd.. y. Luxor: „Die Drei von der Tank-' stelle", alle leeftijden. Trianon: „Ave Maria", 14 jaar Rex: Afgekeurd SCHILDERSBEDRIJF VOORWAARDELIJK STILGELEGD. Een boete van f 40,of 20 dagen en voorwaardelijke stillegging van 't bedrijf eiste de officier van justitie bij de Haagse Economische politie rechter tegen de vennoten van een schildersbedrijf uit Leiden. Een van hen had voor de bezetting een schil dersbedrijf gehad. Na de bezetting was hij schildersgezel geweest en nu heeft hij samen met zijn compagnon een vennootschap onder firma sticht. Zij hebben geen van beiden een patroonsdiploma of een midden standsdiploma. Wel heeft de eerste een ministeriële aanvraag lopen en hij is bezig aan een patroonsdiploma. Hij zal in juni 1957 examen doen. Het plan was geweest, dat hij Ihet in 1956 al zou doen, maar ziekte heeft hier een spaak in het wiel gestoken. De politierechter veroordeelde de beide vennoten tot 40,boete of 20 dagen en een voorwaardelijke stillegging van het bedrijf. Botsing met Tunesiërs l Premier Habib Bourguiba van Tu nis heeft gisteravond in 't parlement meegedeeld, dat gevechten uitgebro ken zijn tussen Franse en Tunesische troepen langs de Algerijnse grens. De Tunesische minister van Voor lichting, Bechir Ben Yahmed, heeft verklaard, dat de regering haar klei ne leger opdracht heeft gegeven elke Franse poging om uit Algerije de grens te overschrijden, te weerstaan en de Tunesische grensposten tot alle prijs te behouden. Het gevecht was begonnen, toen Franse troepen uit Algerië, Tunesië trachtten binnen te komen. Tunesi sche eenheden kregen bevel verzet te bieden en versperringen op de we gen op te richten. Franse militaire autoriteiten te Tunis hebben later ontkend, dat Franse en Tunesische troepen op Tu- nesisch rechtsgebied slag hebben ge leverd. De Franse staatssecretaris voor het leger, Lejeune, heeft donderdagavond te Parijs meegedeeld, dat er een of ander incident schijnt te zijn voorge vallen bij de hergroepering van een Franse pantserdivisie, die deels in Tu nesië, deels in Algerië ligt. Voor zo ver hij wist is het daarbij echter niet tot bloedvergieten gekomen. Meknes nog gevaarlijk. In het gebied van Meknes in Ma rokko is het donderdagavond weer tot schieten gekomen. Het begon met machinegeweervuur op een jeep van de Franse politie ten oosten van Meknes. Volgens de eerste berichten werden vier politiemannen gedood en twee gewond. Eerder reeds was het donderdag weer tot incidenten in Meknes geko men, waardoor het aantal Europese doden in vier dagen is gestegen tot 37, Franse ambtenaren en arbeiders bij openbare diensten in geheel Marokko hebben donderdag het werk neerge legd als een uiting van protest tegen de anti-Franse incidenten in Meknes, FRANSE REGERING KRIJGT VERTROUWEN. De Franse regering heeft donder dagavond het vertrouwen van de Na tionale Vergadering gekregen. De ver houding. was 330 stemmen voor en 140 tegen de regering; 49 afgevaardig den onthielden zich van stemming. De Nationale Vergadering moest een uitspraak doen over de regerings- politiek ten aanzien van de Suez- kwestie, Algerië en de economische vraagstukken. De communisten waren vrijwel de enige tegenstemmers. De Poujadisten onthielden zich van stemming; zij wa ren niet gekant tegen de regeringspo- litiek ten aanzien van de Suezkwestie en Algerië. Zelfs de links-radicale leider, Pier re Mendès-France, die de meeste kri tiek op de behandeling van de Alge rijnse kwestie door de regering heeft, noemde premier Mollet de man, die het meest geschikt is een regeling in Algerië tot stand te brengen. HAZERSW0UDE Motorrijder deed 'n val. Een in woner van Gouda reed gistermorgen met zijn motor over de Hogeveense- weg, toen hij vermoedelijk van de be tonnen rand afgleed, een betonnen plaatje meenam en tegen de grond smakte. Dokter de Goeie van Bent huizen die spoedig ter plaatse was, constateerde een lichte hersenschud ding en liet het slachtoffer naar diens woning vervoeren. De motor was zwaar beschadigd. Autobotsing. Twee vrachtauto's uit Zoetermeer reden op de Hoge- veenseweg en kwamen uit de rich ting Boskoop. De chauffeur van de voorste auto wilde links af draaien naar de boerderij van de firma Groen, juist toen de achter hem rijdende chauffeur wilde passeren, deze rem de nog wel, doch gleed door, waar door beide auto's met elkaar in bot sing kwamen. Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Beide wagens liepen lichte materiële schade op. NIEUWVEEN Gemeenteraad Gisteravond kwam de raad van Nieuwveen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kammenga bijeen. De voorzitter deelde mede, dat hij naar aanleiding van de door de heer A. Zemel in de vorige raadsvergade ring gestelde vraag, betreffende het aanbrengen van een slijtlaag op di verse weggedeelten in de gemeente en het toezicht tijdens deze werk zaamheden daarop door de techni sche dienst, deze aangelegenheid heeft besproken met de technische dienst. Ook het onderhoud van de Dorpsstraat heeft de volle aandacht van de voorzitter. Voorts een ingekomen verzoek van de A.N.W.B. om de geldende subsidie van ƒ25,te doen verho gen. De voorzitter stelt voor om deze subsidie met ƒ25,te verho gen. Ook was een verzoek ingeko men van de K.N.A.C. om een subsidie toekenning. De heer J. Vreeken vindt de subsidie-verhoging voor de A.N.W.B. op zijn plaats, maar het toekennen van een subsidie aan de K.N.A.C. acht hij niet nodig. Op voorstel van de heer Vreeken wordt door de raad aan de A.N.W.B. een subsidie verleend van ƒ40,Aan de K.NA..C werd geen subsidie toe gekend Vervolgens kwam aan de orde het aangaan van een geldlening van ƒ55000,Van de Bank van Neder landse Gemeenten was bericht inge komen dat zij deze geldlening kon plaatsen tegen een rente van 4J4 pet. af te lossen in 20 jaar. De raad geeft zijn goedkeuring tot het aangaan van deze geldlening. Daarna kwam aan de orde het be bouwingsvoorschrift aan het Jaagpad, voor wat betreft de tussenruimten van in de toekomst aldaar te bouwen wo ningen. SCHOENEN de meest practlscbe dracht! PAn behoren de om de 4*5 weken steeds terugkeren de kosten voor zooireparatie tot 't verleden. Niet voor niets noemt men „PORT" de groot- Een der fraaie modellen, kwaliteit, met „gegoten pasvorm. In bruin, rood en beige. Maten 28-40 MAANDEN GARANTIE ook op 't losgaan van de gepatenteerde rubberzooi In LEIDEN verkrijgbaar bij: Haarlemmerstr. 128 Hogewoerd 2 LEIDEN 3? Dubbelstuk huishoud zeep 11 ct. Prima kwaliteit van de bekende zeepfabr. „Bousquet". Alleen met in levering van deze adver tentie voor 11 ct. Geldig tot 3 nov. I.V.A., Haar lemmerstraat 48 - Nova, Noordeinde 43, Leiden. Zaterdag markt. Witte gemoltoneerde dames di- rectoirs, maat 46. Keus van 2.98,-nu 1.89. Alleen met inlevering van dit adver tentie. Korenbrugsteeg, over muziekhandel Ser- vaas, Japie. Let op onze borden. <2? Bakt U zelf een ver jaardagstaart? Wij leve ren prima taartkaarsjes, taartkaarshoudertjes. ouwel garneerroosjes, taartvlaggetjes, taartkar tons, taartranden. taartdo zen, caisses. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn elf. Ziet onze etalages. dé. grote international» mode. Bij C A ir» jfirote verscheidenheid j v.modellen ^Q7S lelechtsf. V/jf De beste Engelse ech te suède slechts 98.-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6