V.V.S.B. in Noordwijkerhout viert haar zilveren feest K.N.B.T.B. viert 60-jarig bestaan A Agrarische wereld maakte sinds de oorlog een geweldige ontwikkeling VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In oktober 1931 de juiste datum is niet meer bekend, omdat bij de evacuatie van de St. Bavostichting tijdens de oorlog het gehele archief verloren is gegaan is in de toneel zaal van de Stichting de R.K. Voet balvereniging „Sint Bavo" opgericht met als eerste voorzitter, de heer Th. Jansen. Oorspronkelijk uitsluitend bestemd voor verplegers en leden van 't tech nisch personeel der St. Bavostichting werd het lidmaatschap al spoedig odk opengesteld voor niet-medewer- kers van de Stichting. WSB groei de voorspoedig en toen enkele jaren later met de reeds in Noordwijker hout bestaande R.K. voetbalclub NVC éen fusie werd aangegaan, waardoor de krachten in deze tak van sport in het belang van de sportbeoefenende jeugd van Noordwijkerhout werden gebundeld, was de gelegenheid ge schapen tot verdere uitbouw d2r vereniging. Thans telt WSB onge veer 250 leden met 14 voetbalelftallen, waaronder 4 junioren- en 5 adspiran- tenploegen. Het eerste elftal der se nioren speelt in de derde klasse der K.N.V.B. Naast de afdeling voetbal telt VVSB nog twee onderafdelingen, n.l. de dameshandbal en de tafelten nisvereniging „Wilskracht", welke laatste vereniging thans in de over- gangs-hoofdlklasse speelt. Overweg redde zes kinderen 't leven Succes Helvoirtse E.H.B.O. Toen de chauffeur van een com binatie bestel-woonwagen-auto dins dagavond voor de overweg te Hel- voirt moest wachten, besloot hij even achter in de woonwagen te zien of zijn zes kinderen onderweg geen ruzie gekregen hadden en deze va derlijke bezorgdheid redde de zes kin deren het leven. Via een lek in de uitlaatpijp was gedurende de rit verstikkend ver brandingsgas de als slaapplaats om gebouwde woonwagen binnen ge drongen en toen de vader de deur opende, trof hij zijn kinderen in be wusteloze toestand aan. Toevallig was juist een oefen avond van de Helvoirtse E.H.B.O. beëindigd en praatte de ploeg nog wat na. Eén alarmkreet was voldoende om alle E.H.R.O.-ers naar de over weg te brengen, waar zij het ge noegen mochten smaken, na lang durig toepassen van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten bij alle kinderen weer op te wekken. Een dokter, die later arriveerde, achtte overbrenging naar een zieken huis niet noodzakelijk. K.V.P. ORGANISEERT DAG DER WERKGROEPEN. Op zaterdag 24 november organi seert de K.V.P. een dag der werk groepen als eerste grote demonstratie na de verkiezingen. De bijeenkomsten vinden plaats te Leeuwarden, Alme lo, Amsterdam, Bergen op Zoom, Eindhoven, Roermond en Arnhem. Kamerleden en andere deskundige inleiders zullen spreken over „De K. V.P. en de Kabinetsformatie", „Be zitsvorming", en „De strijd gaat voort". JONGEN VAN SCHOOL GESTUURD: NIET THUIS GEKOMEN. De commissaris van politie, chef afdeling kinderpolitie te 's-Graven- hage, verzoekt namens de vader de opsporing, de aanhouding en terug brenging van de minderjarige Robert Keij, geboren te 's-Gravenhage op 19 april 1942. De jongen is op 23 oktober j.l. om 11.00 uur van school gestuurd. Hij is sedertdien spoorloos, zodat een on geluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.74 mter (lijkt 18 jaar oud), blond haar, bleek ge laat, draagt bril, flink postuur, kle ding: bruin colbert jasje, donker bruine broek, grijze trui, khaki over hemd, beige sokken, lage bruine schoenen. 1 Bij de ,doop" van WSB stond de St. Bavostichting als peter naast het borelingske en als peter heeft de stichting, zolang WSB bestaat, haar volle medewerking en dat was heel wat aan de vereniging gege ven. Hoogtepunt. Toen in 1942 de voetbalvereniging SJC uit Noordwyk door de bezetten de macht ontbonden werd, nam WSB de Noordwijkse voetballers in haar gelederen op. Het eerste elftal van VVSB werd hierdoor enorm ver sterkt en dank zij de uitstekende sa menwerking in alle geledingen, klom de vereniging op naar de derde klas se. Ongetwijfeld was WSB in die ja ren de sterkste club in de Bollen streek. Na „de bevrijding echter werd SJC heropgericht en overeenkomstig de -afspraak gingen de Noordwijkse gas ten terug naar hun vereniging. Als gevolg hiervan verzwakte het eerste elftal dermate, dat degradatie naar de vierde klasse onontkoombaar was. Ook in de vierde klasse had WSB het in het le jaar niet gemakkelijk en slechts met moeite kon zij zich daarin handhaven. De volgende jaren ging het beter en heeft WSB vrijwel altijd een be langrijke rol gespeeld in de leiding van de vierde klasse. In het seizoen 1954'55 bezette het daarin de tweede plaats op de rang lijst en promoveerde hierdoor naar de derde klasse, waarin het thans een eervolle plaats inneemt. Vanzelfsprekend wordt dit zilve ren feest feestelijk herdacht. Op woensdag 31 oktober is er in de toneelzaal van de St. Bavostichting een feestavond voor junioren en adspiranten, te verzorgen door het duo Harry Bouman en Mr. Tims. Het zeer -actieve bestuur der ver eniging recipieert op zaterdag 3 no vember van 15.00 tot 17.00 uur in ho tel Van der Geest aan de Zeestraat. Zondag 4 nov wordt er om 8.15 uur in de kapel van de St. Bavo stichting door de geestelijk adviseur kapelaan A. P. Harding ter intentie van de levende en overleden leden van WSB een H. Mis opgedragen, waarna in de toneelzaal een ontbijt aangericht wordt voor senioren, ju nioren en adspiranten der vereniging Des avonds om 8 uur is er voor de senioren i .iet hun dames in hotel Van Het eerste elftal (op 9 sept): C. t. d. Togt (aanvoerder), C. Koomen, C. Marijnen, J. van der Voort en de scheidsrechter. Gebukt: J. Nederstigt, H. van Paridon en H. Dijkstra. Ge-, knield: grensrechter H. v. .d Klauw, J. van Duin, Th. Nulkes, G. Rooij* akkers en Jac. van Paridon. Het bestuur van WSB: v.l.n.r.: L. Beniers, N. Slingerland, J. Heems kerk, P. v .d. Berg (secretaris), F. Jeukens (voorzitter), A. M. Does wijk (penningmeester), P. Peters, Th. v. d. Berg en L. Manse. der Geest een feestavond, verzorgd door het Cabaret-Variëté Eddy Valk. Voor de donateurs met hun dames wordt de feestavond gehouden op maandag 5 november 's avonds om 8 uur, eveneens in hotel Van der Geest. Op het voetbalveld wordt het 25-jarig bestaan gevierd met een ere- dedstrijd tegen de sterke Leidse 2de klasser „Lugdunum" op zondag 4, november. DE NIEUWSTE, MODERNSTE, STOFZUIGER RUTON-RX* vanY van18 gemakken voorzien /thjV véél beter - véél goedkoper V J Hongaren in den vreemde leven mee Gisteravond omstreeks kwart voor elf is op de kruising NassaukadeDe Clercqstraat in Amsterdam 'n vracht auto met aanhangwagen in botsing gekomen met een tram van de Noord- Zuidhollandse Vervoer Mij. van de dienst op Zandvoort. De vrachtwagencombinatie wilde nog net voor het uit drie wagens be staande tramstel met bestemming Zandvoort, dat de brug af kwam, pas seren. Vermoedelijk heeft de chauf feur de snelheid niet goed geschat, want het voorbalcon van de tram kwam tussen vrachtwagen en aan hanger terecht, waardoor het voorste wielenstel van de tram ontspoorde. Het voorbalcon werd aan de rechter zijde grotendeels ingedrukt, waarbij een ruit versplinterde en ook de vrachtwagen kreeg materiële schade. Beide voertuigen konden op eigen kracht hun rit vervolgen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het stadstramveikeer en de dienst op Zandvoort waren geduime tijd gestagneerd. Deze foto laat zien hoe vader Anthony Molnar, de geestelijk leider van de vrije Hongaren in Engeland (zittend links) met enige Hongaarse bannelin gen in de „Kardinaal Mindszenty-huis-club" te Londen gespannen luistert Overeenkomstig de eis van de pro- naar een radio-uitzending over de recente bloedige onlusten in zijn vader- cureur-generaal heeft het gerechtshof te Amsterdam vanmorgen de 51-ja rige veehouder R. P. uit Monniken dam veroordeeld tot een geldboete van 150 gulden. In de strenge vorst periode van dit jaar had deze land bouwer vee, dat hij van de eigenaar in vruchtgebruik had gekregen, on voldoende onderdak en voedsel ver schaft. Het vee werd door een veearts in een sterk vermagerde toestand aangetroffen. De koeien stonden op 'n kale vloer in een stal waarvan dak en wanden grote gaten en scheuren vertoonden. land. Aan de muur op de achtergrond hangt een geschilderd portret van Kardinaal Mindszenty, die in december 1948 in Hongarije werd gearresteerd die sindsdien in gevangenschap vertoeft. Ter Herveld (Betuwe) is gisteren het ruim 3-jarige zoontje van de heer R. v. d. B. B. Mzn. in een onbewaakt ogenblik de weg opgelopen. Hij kwam terecht onder het rechter voorwiel van een juist wegrijdende bestelauto van de vishandelaar uit Wageningen. Het kind werc^ op slag gedood. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de K.N.B.T.B., gaat maandag a.s. in de plaats, waar zijn wieg stond, Arnhem, het 60-jarig be staan vieren. Twee redenen zijn er, om even bij „deze verjaardag stil te staan. Op de eerste plaats werd het gouden jubileum niet gevierd, omdat Nederland in die dagen nog niet be komen was van de Duitse bezetting, en de tweede reden is de enorme ver anderingen, welke zich de laatste tien jaar in het agrarische leven hebben voorgedaan. De boer en de tuinder zijn uit het kleine geïsoleerde wereldje gekomen, waarin zij voor de oorlog leefden. De eerste organisaties op agrarisch terrein richtten zich uitsluitend op de economische en technische belan gen en hadden weinig belangstelling voor de mens. Velen, die een christe lijk levensbeginsel huldigden, voel den deze, instelling als een bezwaar en dit leidde in 1896 tot oprichting van de „Nederlandse Boerenbond" te Arnhem, gevolgd door de oprich ting van een aantal gewestelijke en provinciale bonden. Aanvankelijk was deze bond interconfessioneel, maar in een geleidelijke ontwikkeling groeide hij uit tot een katholieke or ganisatie, die men thans kent als de K.N.B.T.B. Doelstelling. De boerenbond stelt zich ten doel naast de technische verbetering van het bedrijf de economische, sociale en zedelijke verheffing van de boeren stand. De toestand, vooral onder de kleine agrariërs, was allerellendigst. Zij waren afhankelijk geworden van geldschieters buiten hun eigen kring. Verpachters en rentmeesters tracht ten het onderste uit de kan te ha len en men begrijpt, dat vele boeren en tuinders economisch gezien weinig weerstandsvermogen meer hadden. In de strijd tegen dergelijke toe standen werd reeds in 1898 een prach tig resultaat bereikt door de oprich ting van de Coöp. Centrale JJoeren- leenbank te Eindhoven. Op deze pij ler kon worden voortgebouwd. Aan- koopverenigingen werden in het le ven geroepen, teneinde de agrariërs goede waar tegen een redelijke prijs te waarborgen. Zó werden zij weer onafhankelijk en vrij en geleidelijk aan werd de emancipatie een feit, vooral ook door speciale landbouwscholen op het platteland. Na de oorlog. De na-oorlogse periode van K.N.B.T.B. is heel anders geworden. De sociaal-economische ontwikkeling wierp en werpt nog altijd veel vraag stukken op. Het Ikleine wereldje van de agrarische stand werd doorbro ken. Onderwijs, voorlichting, beroeps keuze, industrialisatie en emigatie, al deze aangelegenheden grepen ook in het leven van de boer en tuinder Talrijk zijn de vraagstukken op economisch-technisch terrein, ten aanzien waarvan de landbouworga nisaties hun standpunt moeten bepa len en tijdig, goed gemotiveerd, moe ten spreken. Men denke slechts aan het prijsbeleid, de garantieregelirg en het marktbeleid voor de vërschillen- de producten, de handelspolitiek, de vraagstukken op het gebied van Je Benelux en de pogingen om tot een West-Europese gemeenschappelijke markt te geraken. Sociale ontwikkeling. Vooral op sociaal terrein heeft zich een ongekend snelle ontwikkeling voorgedaan. De verdeling van het nationale inkomen kwam aan de or de en de bedrijfspensioenfondsen re zen als paddestoelen uit de grond. De K.N.B.T.B. richtte een speciale socia le afdeling op, waarvan het hart de sociale commissie is, welke het be stuur en de vertegenwoordigers in de vele organen adviseert. Ook ten aanzien van het onder wijs heeft de organisatie veel gedaan. In Posterholt is een onderwijsinrich ting, waar meisjes kunnen worden opgeleid tot lerares bij het landbouw- huishoudonderwijs. Als haar ambitie meer uitgaat naar de technische kant, kunnen zij opgeleid worden tot land- of tuinbouwlerares. Dan is er de Middelbare Landbouwschool in Roer mond, de Middelbare Zuivelschool in Den Bosch en de reeds jaren werken de Boeren- en Tuindersleergang, een cursus met sociaal-economische inslag; later is hieruit nog voortge komen de Boerinnenleergang, die RECHTZAKEN VADER EN ZOON. Voor de Haagse Economische Po litierechter waren gedagvaard een vader en zoon uit Roelofarendsveen, die terecht stonden omdat de zaken een beetje doorelkaar waren gelopen. In 1954 is de zoon een eigen bedrijf begonnen, maar het was de bedoeling dat hij al een jaar eerder zou begin nen. Dit is toen niet doorgegaan we gens een mislukte oogst en door ziek te van zijn vader. De zoon had een A-vergunning en hij had van zijn va der een hoeveelheid bollen gekregen om deze te poten. Het was de bedoe ling dat dit zou geschieden voor zijn eigen risico. De vader werd echter ziek en tot overmaat van ramp mis lukte de oogste ook nog. De vader heeft toen alles voor zijn rekening genomen, wat in strijd is met de wet. „Maar wat moest in dan doen", zei de vader, „ik kon toch zo maar mijn zoon niet in de steek laten door te zeggen, ja jö, het staat op jouw naam, dus draai er ook maar voor op". De officier van justitie zei: „In zulke ge vallen moet u zich dan tot het be- drijfsschap wenden", en rekening houdend met de omstandigheden, eis te hij tegen de vader 50,— of 20 da gen en tegen de zoon 50,— of 20 da gen. Conform de eis werden zij ver oordeeld. BLOEMIST VERKOCHT BOLLEN. Een 42-jarige bloemist uit Roelof arendsveen stond voor de Haagse Economische Politierechter terecht, omdat hij bloembollen had geveild. Men mag nu eenmaal als men bloe mist is geen bloembollen veilen. Men mag ze wel telen en hebben maar niet leveren aan de veiling. Verdach te had dit toch gedaan en wel zes maal achter elkaar. Verdachte, die zeven kinderen heeft, waarvan de oudste negen jaar is, zat nu nogal in moeilijkheden. Zijn land ligt erg ver van zijn huis in een polder. Hij kan hier onmogelijk stoken, zodat hij de bollen wel moest verkopen. Van de uiteraard is aangepast aan de typisch verkochte bollen heeft verdachte on vrouwelijke eisen met betrekking tot persoonlij kheids vorming. Probleem: Eigen bedrijf. We doen hier slechts een greep uit de veelomvattende arbeid, welke na de oorlog door de K.N.B.T.B. is ver richt. Daarbij mag echter niet verge ten worden een van de grootste problemen: Het eigen bedrijf! Reeds tien jaar geleden werd be gonnen om langs de geordende we gen een oplossing te zoeken voor de boeren en tuinders, die een eigen bedrijfje wilden stichten voor zich zelf of voor hun kinderen. Daarbij realiseerde imen zich, dat de uitbrei ding van de cultuurgrond in Neder land niet parallel liep met de vraag en dat er in veel andere landen een overvloed van grond was, die op ren dabele wijze zou kunnen worden ge ëxploiteerd. In de laatste tien jaren is daarom gewerkt aan het mobiel maken van de plattelandsbevolking voor emigra tie door het geven van voorlich ting. Voorts is er gewerkt aan in tegratie d.w.z. de weg naar het vol waardig burger zijn van het land der keuze met een economisch verant woord bestaansniveau en een geeste lijk welvaartspeil, dat overeenstemt met de eisen, die er gesteld mogen worden. Het is opmerkelijk, dat zich naast de emigratiebeweging zelf een nieu we beweging heeft ontwikkeld n.l. die van de binnenlandse emigratie. Voorlichting. Ook de voorlichting heeft sinds 1945 een bijzondere belangstelling gekregen. Kort na de oorlog werd besloten over te gaan tot de oprich ting van een centraal orgaan, het geveer 6000,getrokken. Dit is een vrij groot bedrag meende de Politie rechter. De officier eiste tegen de bloemist 1000,— boete of 100 dagen, waarvan 500,— of 50 dagen voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van 1000.— of 100 dagen, waarvan 750,of 75 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. U rijdt od een voor- rangsweg, welke ge kruist wordt door een niet-voorrans weg. weekblad „Boer en Tuinder", waar in zowel op sociaal-economisch, tech nisch, godsdienstig en cultureel ge bied voorlichting wordt gegeven. Van belang zijn ook de cursussen, die sinds vorige jaar 's winters via de K.R.O. worden gegeven. Hierdoor kan men op een eenvoudige wijze op de hoogte blijven van de proble men, die zich voordoen. Zo is ver leden jaar op suggestieve wijze de toekomst van de agrarische jongeren in het licht van de schijnwerper ge steld in de cursus „Nood breekt tra ditie". Op stapel staat thans: „Ver der dan eigen erf", een cursus, wel ke gericht is op 'n verbreding van de blik. Na een harde arbeid van tien jaren zal de K.N.B.T.B. zich maandag even in de feestvreugde storten, een feest vreugde, die echter ook in het te ken van bezinning zal staan, want: Veel werd er bereikt, maar de snel le ontwikkeling werpt steeds meer problemen op, die om een oplossing vragen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5