Willem Mizée ridder in de orde van St Gregorius Bejaardensociëteit vierde eerste lustrum Benoeming bij lustrumconcert Alma Materkoor te Leiden Feestconcert Alma Materkoor DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op de plaats waar hij in Leiden naam heeft gemaakt, aan de voet van het koor, dat de gehele breedte van het Stadsgehoorzaal-toneel besloeg, is hij gisteravond gehuldigd Willem Mizée, de sympathieke grijze, maar jeug dig-actieve dirigent van het Alma Materkoor. Zojuist had hij zijn koor in een juichend „Tota Pulchra es" naar de toppen van het mogelijke gevoerd met zijn snelle dirigeerstaf, met zijn brede gebaren, waarin armen en han den als het ware de klanken trachten te boetseren. Hij stond half weggedoken achter het orgel, zich kennelijk niet bewust, dat hij binnen enige ogenblikken het middelpunt van een daverende huldi ging zou worden, toen de voorzitter van het Alma Materkoor zijn naam noemde en het woord overgaf aan deken W. P. M. Haring. dagen, ook, wanneer hij misschien niet de waardering mocht krijgen, die hij wel verdiend zou hebben. Mon seigneur Jansen besloot zijn schrij ven met de bisschoppelijke zegen voor de heer Mizée en voor alle aan wezigen. Verdiensten voor de katholieke zaak „Wanneer men wordt aangekondigd als een verrassing", aldus de deken, „dan wordt men gauw gezien als een Sinterklaas". Deze indruk werd, naar zijn mening, zeker versterkt door het grote boek, dat hij bij zich droeg. Over de betekenis van het boek, dat een passend cadeau „een parti tuur" zou kunnen zijn, alsook een „modevakblad" of „de voorschriften van de cadettenschool", liet de deken de dirigent en de aanwezigen in de zaal nog in het onzekere, terwijl hij de verdiensten prees, van de heer Mizée voor de katholieke zaak. Hij deelde daarop mede, dat het zijne heiligheid de Paus had be haagd, de dirigent, op grond van deze verdiensten, te benoemen tot ridder in de orde van de H. Grego rius met daarbij de faculteit, ge bruik te maken van alle privileges, die aan de orde verbonden zijn. Nadat de deken het boek had over handigd, waarin deze privileges wor den genoemd, verzocht hij mevrouw Mizée uit de zaal naar voren te ko men teneinde haar man d£ versierse len, behorende bij de orde, op te spelden. Brief van mgr. Jansen. Vervolgens nam de voorzitter van het koor het woord om de nieuw benoemde ridder, namens alle aanwe zigen geluk te wensen. Hij las een brief voor van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, waarin deze de heer Mizée gelukwenste met zijn benoeming en hem prees om zijn gro te verdiensten op cultureel en gods dienstig gebied. De bisschop sprak de hoop uit dat de heer Mizée zjjn werk als dirigent mocht voortzetten tot in 'lengte van Vóór deze huldiging, die de zaal tot geestdrift bracht, plaats vond, voerde de voorzitter van het lustrum-comité, de heer J. van Oudenhoven, het woord om het koor met zijn twintig jarig bestaansfeest -te feliciteren. De voorzitter van het lustrum- comité zei, dat het niet zonder reden geweest was, dat er bij de voorbe reiding tot de viering van het twin tig-jarig bestaan van het koor liefst twee comité's in het leven waren ge roepen, een lustrumcomité waarin de deken zitting nam, en een comité van aanbeveling, waarvan vele prominen te persoonlijkheden deel uitmaken. Met een kort overzicht van de afge lopen twintig jaar, waarin het koor soms de afgrond van de totale ver dwijning voor de voeten lag, moti veerde de heer Zandbergen deze reden. Dit vierde lustrum, aldus spreker, is de basis voor het zilveren jubi leum. Uit de aanwezigheid van zo- velen in "de concertzaal, meende hij te kunnen afleiden, dat er in Leiden grote belangstelling bestaat voor het koor als een hoog cultureel goed. Hij moedigde de bezoekers aan het koor te steunen en overhandigde ver volgens aan de voorzitter van het Alma Materkoor een chèque „om het feest te kuhnen vieren". De voorzitter van. het koor, de heer C. Zandbergen, bracht dank aan pastoor Dorbeck, deken Reynen, de heren Castelein en Winkelmolen, die c.m. het initiatief namen tot de op richting van een rooms katholiek koor. Allen, in de zaal aanwezig, Mevrouw Mizée speldt haar echt genoot de ridderorde op. moesten wel constateren, dat him ini tiatief wortel heeft- geschoten. Voorts bracht de heer Zandbergen dank aan mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, die het koor voortdurend daadwerkelijk heeft gesteund en het beschermheerschap heeft aanvaard, en aan deken Haring van Leiden, die „als alle Leidse dekens, zo prima is". Spreker dankte de Leidse volks universiteit K. O. die het Alma Materkoor in staat had gesteld om zijn concerten op hoog peil te hou den, en spoorde het katholieke bevol kingsdeel van de Sleutelstad aan om meer en meer in te zien, welk ^en belangrijke culturele taak het koor vervult. In de persoon van de voor zitter van het lustrumcomité, ten slotte, wilde hij allen dankzeggen, die door hun hulp en steun het voortbe staan van het koor hadden mogelijk gemaakt. Tenslotte richtte hij zich tot de dirigent van het kooi*, de heer W. Mizée, om hem te danken voor wat hij in twintig jaar gedaan had om het koor leiding te geven en groot te ma ken. Waarna de overreiking van de ridderorde door deken Haring volgde. Receptie. Tijdens de pauze hield het bestuur een receptie, waaronder velen het koor met dit vierde lustrum feliciteer de. Onder hen waren mgr. Th. M. Beukers, oud-pastoor van de St. Pe trusparochie, pastoor Dorbeck, rector Paap, deken W. P. M. Haring, pas toors en andere geestelijken uit Lei den en omgeving, deputaties van alle Leidse koren en koren uit de omge ving, waarvan de heer Mizée direc teur is. lUIOOIE BLOEMKORVEN op 't po- dium, en met witte corsages ge tooide koorleden wezen er duidelijk op, dat dit concert een feestviering was. Het programma paste dan ook bij de gelegenheid. Het musiceren onder leiding van Willem Mizée door Alma Mater en 't Rotterdams kamer-orkest was zeer geanimeerd; met een goed gevulde zaal en bovenal met mooie en niet dagelijks gehoorde werken, door uit muntend geïnstrueerde koren die een alleszins fraaie klankproductie (in elke stemmengroep) gaven; gaaf en nobel van toon zongen. Tevens reali seerden zij in gedisciplineerd tempo de stijlvolle opvattingen van de di rigent. Een kort voornaam werk van Bruckner: Tota pulchra es Maria, voor koor, tenorsolo en orgelbegelei ding, was de introductie van dit mooie concert. Als in alles wat deze meester schreef, ook hier geestes- hoogte, diep-religieuse gevoelens en fantasie. Hoge eisen stellend even wel, waaraan door het koor voor treffelijk werd voldaan. Met groot én boeiend geluid (dat mettertijd nog aan groter vrijheid van toonvorming zal winnen) en met voorname dictie zong de uit Duitsland overgekomen Estlandse tenor Naan Pbld zijn mooie partij. Nadien 't onvolprezen „Te Deum" van Verdi, een dankzegging aan God voor al het goede en schone, dat Al ma Mater met z'n kunstzinnige lei der in de achterliggende jaren mocht vertolken. Bij Verdi zingt alles; het orkest evenzeer als het koor. On- danks de grote orkestbezetting is be- ilangrijk afgewogen de verhouding van woord en toon. De zang is niet alleen uiterlijke charme spreiden, maar integendeel middel tot karak terisering van de dramatiek. De een en tachtig jarige Verdi zond als laat ste gave zijn „quattro pzzi sacri" de wereld in. Nog na zijn Falstaff zet hij zich aan dit Te Deum. De Ambro- siaanse hymne had hem altijd zo zeer geboeid. Nu begint hij zijn groots werk voor vierstemmig ge mengd dubbel koor en orkest met de Gregoriaanse melodie als grondslag. Het koor heeft eer behaald met de wedergave. Het ensemble is niet groot in aantal, maar door haar voor treffelijke hoedanigheden is 't wel groot en in staat om zoals nu een vertolking te geven; nadrukkelijk maar tevens gedétailleerd genoeg, Miniótei £utiö ueiuteCfiomt kmdittaai $e£tin vloeiend, of wel fijnzinnig opgevoerd tot een extatische hymne. De accoustiek in de Gehoorzaal flatteert de instrumenten al heel wei nig, vandaar dat de trompetten 't niet gemakkelijk hadden om zó te intone ren, dat 't geheel niet al te overdadig werd. De sopraan-soliste (in casu me vrouw Heieen Verkley) is door de componist heel schaars, maar heel moeilijk bedeeld. Maar zij stemde fraai met de koper-instrumenten. ^A DE PAUZE EEN HaNDEL- WERK, voor Leiden een pre mière „Das Alexanderfest", of zoals de neven-titel luidt „Die Macht der Tonkunst", met een tekst, die terug gaat tot de oude geschiedenis. De gelegenheid tot toonschildering heeft Handel niet ongebruikt gelaten. Inte. gendeel. Geniaal hanteert deze zijn stof, siert op, varieert, bouwt de po lyfonie op. Alleen als geheel is een en ander te lang uit- en doorgewerkt. Heerlijk om te zingen, om uit te voeren, dynamische .nuance aan te brengen, toon te verfraaien, maar 't gespannen beluisteren valt velen wat zwaar. Mozart heeft dit oratorium, dat in normale orkestbezetting ge schreven is, bewerkt. Bram Martijn verzorgde kunstzin- zinnig aan het orgel met de cellist en contrabas het continuo. Bescheiden bespeeld, is het electronisch orgel niet onwelluidend, maar toch nuchter van timbre. Maar wat blijft er over, wanneer Leiden geen pijp-orgel in de concertzaal bezit? De koren zongen bezield, cordaat, en enthousiast; een Het gehele koor op het toneel van de Stadsgehoorzaal. (Foto's de Leidse Courant). bewijs dat Mizée een voortreffelijk koorleider is. Jammer, dat het or kest in de instrumentale gedeelten niet immer rhythmisch nauwkeurig speelde, wat één keer tot afkloppen kwam. Dat was jammer! Want alles en allen werkten mede, om tot 't ge wenste resultaat te komen. Leo Kete laars de baszanger aan de spits staan de, de sopraan en de tenor reeds vermeld die elk 't hunne bijdroe gen. De vele toehoorders kwamen door de frappante koorzang dus door de Macht der Toonkunst zeer onder de indruk van de weidse muziek en hebben duidelijk blijk van veel waar dering gegeven. Bloemen voor de so praan-soliste, eveneens voor de diri gent, die onder hernieuwd enthousias me, met z'n medewerkenden nogmaals op 't podium kwam en langdurig werd gehuldigd. J. Kortmann. SCHELP IN NOORDWIJK UIT RODE ZEE. De afdeling Leiden van de Kon. Nederlandse Natuurhistorische ver eniging had gisteravond een bijeen komst in het rijksmuseum voor geo logie en mineralogie, waarin de heer G. Spaink van de geologische stich ting te Haarlem een lezing hield over Eemfossielen uit de Amsterdamse bo dem. De heer Spaink besprak eerst de voorgeschiedenis van de Eemlagen. Een gletscher in een van de ijstijden heeft de bodem voor zich uitgestuwd. Er ontstond een stijging van de zee na de smelting van de gletscher. We treffen deze aan bij Amsterdam en Amersfoort. Door het opgraven van zand ontstond het Slotermeer en de mensen die interesse hadden voor fossielen, vonden hier dus een rijke omgeving om te zoeken. Ook Leiden is naar het Slotermeer geweest en heeft daar vele vondsten gedaan. De voorzitter, de heer Lucas, deel de nog mee, dat de schelp die gevon den is tijdens de laatstgehouden ex cursie naar Noordwijk, afkomstig bleek te zijn van de Rode Zee. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. De bijeenkomst van de Leidse post zegelverzamelaars, gisteravond in de bovenzaal van café rest. „De Kleine Burcht" gehouden, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. De voorz., de heer D. J. Meiboom sprak na een woord van welkom daarover zijn tevredenheid uit en meende te mogen constateren, dat het agenda punt: „verhoging van contributie", daaraan niet vreemd was. In de eerste plaats gaf hij aan de secretaris, de heer G. M. Minnema, gelegenheid zijn notulen te lezen, waarna het bestuur enige interne aangelegenheden onder de loep nam. De ballotage van zes nieuwe leden was weer een geduchte versterking van het ledental, dat daarmee uit groeide tot ruim 250 philatelisten. De voorz. stelde daarna aan de orde het voorstel van het bestuur om de con tributie te verhogen. Hij deed dat op een overtuigende wijze door de mo tieven, die daarvoor de aanleiding vormden, de aanwezigen voor te houden. Na enkele opmerkingen en vragen; waarbij de penningmeester, de heer Taaselaar, de noodzaak van versteviging der finantiën aantoonde, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. De jaarlijkse contribu tie werd daardoor van 5.tot 6. per lid verhoogd. Ten aanzien van de ruilavond die gehouden wordt iedere 2e vrijdag van de maand in de achterzaal van café „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19 te Leiden, 's avonds van 8 tot 10 uur, werd bekend gemaakt dat ook niet-leden deze avond kunnen be zoeken. Zij zijn daar wegens de ver groting van de ruilgelegenheid van harte welkom. Burgerlifke Stand Geb.: Francisca Catharina dr v. M. Bakker en F. C. Lezwijn; Petra Mar- garetha dr v. J. M. A. ten Broek en M. P. Dahlkamp. Overl.: R. Poot, zoon, 5 mnd; M. Verlaan, huisvr. v.: v. Egmond, 52 jaar; D. Luyk, man, 83 jaar; W. den Boer, man, 71 jaar. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, brengt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Amitiés Catholiques Frangaises, een bezoek aan Nederland. Woensdagavond hield de Kardinaal een voordracht in' de Ridderzaal over 50 jaar religieus leven in Frankrijk. Bij zijn binnenkomst in de Ridderzaal wordt Kardinaal Feltin verwelkomd door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Parochie St. Petrus en St. Lode wijk Van de gang af klonk het als een bruiloft. Er werden toasten uitge bracht feestliederen gezongen en uit gelaten dansjes gemaakt. Het waren echter de bejaarden van de sociëteit van de St. Petrus, en St. Lodewijks parochie te Leiden, die het vijfjarig bestaan van hun kring, vierden. Het feestelijk ontbijt werd genoten in de zaal „In de Vrolijcke Arke", waar de bejaarden ook hun twee wekelijkse bijeenkomsten houden. Vooraf hadden alle belangstellenden ongeveer zeventig bejaarden een H. Mis bijgewoond in de kapel van „De Arke", die werd opgedragen door pater J. D. M. Sweerts o.s.c., directeur van het S.F.R. te Leiden. Pater Sweerts hield ook een toe passelijk preekje. Eerst na het ontbijt kwamen de tongen los. De heer J. Bavelaar sprak een dankwoord namens de bejaarden, waarin hij tot uiting bracht van hoe veel waarde de sociëteit voor de be jaarden is. Een taart als een karrewiel en een vorstelijk boeket dahlia's vertolkten de gevoelens van de leden van de sociëteit voor de dames van het be stuur, die zoals de heer Th. W. De Wit in een toespraak opmerkte een sociëteit oprichtten, waar men trots op kan zijn. Mevr. A. J. van MiltenburgVan Kuyk overhandigde de taart aan de voorzitster van de sociëteit mevr. J. Bergers—Verbruggen. In een slot woord dankte de presidente de be jaarden voor de medewerking die het Bij de foto: Mevr. Van Miltenburg overhandigt de taart aan mevr. Ber gers, voorzitster, die zit temidden van de bestuursleden. Op de achter grond de heer De Wit. (Foto: De Leidse Courant). bestuur mocht ondervinden, een me dewerking, die de goede geest steeds bepaald heeft. Mevr. Jansen sprak nog een woord van gelukwens namens de sociëteit van de Hartebrug Bij dit feest waren de besturen van de andere bejaarden-sociëteiten tegenwoordig. Feestliederen en toasten op ieder die het verdiende werden tot het mid daguur voortgezet. Vanavond wordt het lustrum in de Romanuszaal afgesloten met een feestavond.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7