Algemene beschouwingen van defractie-voorzitters ET HUIS TWEEDE KAMER Automatisering hoeft in ons land geen werkloosheid te veroorzaken Algerijnse valse munter via Duitse zeelui door Ned. politie opgespoord Geraffineerde roof van de boerenleenbank te Aalburg Rechercheurs speurden naar va se tientjes! 1) iG 25 OKTOBER 1956 DELEIDSE COURANT PAGINA 5 De heer OUD (V.V.D.), de samen stelling van het kabinet besprekend, begroet mej. Klompé als een fleurige bloem in een triest geheel. De K.V.P. heeft de P.v.d.A. de primeur van de eerste vrouwelijke minister afge snoept. Tegenover dit kabinet staat spr. hetzelfde als tegenover het vorige. Wij zijn in de oppositie, zegt hij en wij zijn blij, dat wij niet verant woordelijk zijn voor de samenstelling ervan. Nu het kabinet er eenmaal zit moeten we maar vier jaar wachten. Spr. heeft geen behoefte aan een nieuwe; crisis, er komt toch geen be ter. Zijn fractie zal alles op zakelijke merites bezien. De heer BRUINS SLOT (A.R.), merkte op, dat naarmate de door- braakidee van de Partij van de Ar beid feller wordt gepropageerd sa menwerking moeilijker wordt. De brede basis voor het kabinet is er niet meer. Het nieuwe kabinet- Drees is er alleen gekomen, omdat er niets anders tot stand te brengen was. Vervolgens treedt spr. in een uit voerige beschouwing over de gang van zaken bij de kabinetsformatie. Dat de A.R. twee zetels in het ka binet wensten is geen overvraging geweest, zo betoogt spr. De gedachte van die twee zetels is van meet af aan door de heer Drees gehanteerd. Een halvering van het aantal A.R.- zetels in het kabinet zou voor de partij onaannemelijk zijn geweest. De heer BURGER (P.v.d.A.) sluit zich aan bij de passage in de rege ringsverklaring nopens de onontwik kelde gebieden. Hij verklaart begrip te hebben voor wat de regering met betrekking tot Nieuw Guinea in haar verklaring zegt, maar hij zou het gaarne systematisch en planmatig uit gewerkt voor zich willen zien. Spr. gaat vervolgens in op de ver schillende fazen der kabinetsforma tie. Daarbij ontkent hij, dat in de laatste faze de V.V.D. uit het kabinet is gemanoevreerd. De heer TILANUS (C.H.) opmer kend, dat er zo veel is geschreven over de verkiezingen en de kabinets formatie, is van oordeel, dat er wei nig nieuws meer over te vertellen is. Wat de regeringsverklaring die veel kwesties openlaat betreft zou hij willen zeggen: regering, wij wach ten met belangstelling op de memo ries van antwoord inzake de begro tingshoofdstukken en verder wach ten we op de wetsontwerpen, die aan de Staten-Generaal zullen wor den voorgelegd. Spr. is van oordeel, dat de bezits vorming, hoe belangrijk ook, niet leeft onder het volk, alleen wellicht op het platteland met betrekking tot een eigen huis. Hij vraagt zich af of deze kwestie nu zo hoog moest wor den opgenomen, dat alles er op moest afstuiten. Zijn fractie is gaarne bereid haar steun en medewerking aan de re gering te verlenen. Te kwart voor zes wordt de ver gadering geschorst tot hedenavond acht uur. AVONDVERGADERING. Te acht üur wordt de vergadering voortgezet. De heer ROMME (K.V.P.) be spreekt allereerst de uitslag der ver kiezingen. Voor wat het katholieke volksdeel betreft is hij tevreden. Om in olympische termen te spreken: hij is thuis gekomen met een zilveren medalje. Er is reële reden voor zijn gevoel van tevredenheid. Geen .reden tot tevredenheid geeft hem de uitslag der verkiezingen in zijn geheel door de teruggang van de protestants-christelijke partijen. De roep van de P.v.d.A. is beant- woord door de Anti-Revolutionairen, niet door de Christelijk-Historischen. Komende tot de kwestie der lang durige kabinetsformatie vraagt spr., •waarom destijds de formateur dr. Drees geen enkele wijziging wenste aan te brengen in de vijf knelpunten, terwijl hij die later wel aanbracht. De zakelijke zetelverdeling steunde op een onjuist uitgangspunt bij de for matie. Z.i. is te zeer uitgegaan van de samenstelling van het demissio naire kabinet. Dat leidt naar het oor deel van de heer Romme tot verstar ring. Verversing is van belang. Hij merkt vervolgens op, dat men gegroeid is naar de brede-basis-ge- dachte en het is nog maar acht jaar geleden, dat de P.v.d.A. aandrong op de rooms—rode samenwerking. Thans is er een gegroeid verlangen bij de socialisten om ook de liberalen in de samenwerking te betrekken. De heer Oud heeft bereikt, dat de vrijzinnige instelling zozeer is doorgedrongen, dat de P.v.d.A. het liberale element in het kabinet wilde. De doorbraak partij bij uitstek heeft daardoor haar ware wezen duidelijker naar buiten bekend gemaakt. Ten aanzien van de bezitsvorming gaapt er tussen de P.v.cLA. en de K. V.P. een afgrond, die voorshands niet is overbrugd. De straks als kamerlid te begroeten heer Den Uijl heeft ge zegd: geen bezitsvorming, maar mens vorming. Wij aldus de heer Romme willen bezitsvorming omdat wij mensvorming wensen. Hü betoogt verder, dat door de houding der C.H. men kwam te staan voor de keuze tussen het nood-kabi- niet-Drees en een zaken-kabinet. keus, waarvoor hü in de laatste tien jaar is gesteld geweest. De heer ZANDT (S.G.) betoogt dat het kabinet, dat er eindelijk kwam onder rooms-rode voogdij staat. Naar zijn oordeel kUhnen de prot. christ. partijen op grond van hun gods dienstige overtuiging niet met de so cialisten samenwerken. De heer DE GROOT (C.P.N.) ver klaart zich in een uitvoerig betoog tegen consumptiebeperking voor de arbeiders. Met betrekking tot de verklaring van de vijf fractievoorzitters over de ,,kwestie-Soestdijk" zegt de heer De Groot, dat de regering een verkla ring schuldig is. Als deze zaak eert openbare zaak is dan dient ze in het openbaar te worden behandeld. Hoe men ook over de staatsinrich ting denkt, aldus de heer De Groot, de staat is verplicht respect voor het staatshoofd af te dwingen. Te kwart voor elf wordt de ver- Sprekers keus is gevallen op het nood, gadering verdaagd tot hedenmiddag kabinet, maar het was de moeilijkste een uur. Prof. Oberman verwacht geen snelle doorvoering Ook in Nederland zullen wij zeker tegenover staat méér werk als gevolg Huilebalken te Bergen op Zoom Luid snikkend kwamen gis termiddag tussen 4 en 5 uur Bergen-op-Zoomse kinderen hun huis binnenrennen en veront waardigde moeders, die de boos doeners wel eens even mores zouden leren, begonnen op straat gekomen ook hartbrekend te wenen. Daar de droefheid niet in het hart huisde, kwam er verwon dering in het gemoed der da mes, die de politie opbelden. Het was gelukkig voor de mi litairen, die met gasmaskers op! in de buurt traangas- oefeningen hielden, dat de ver ontwaardiging der dames niet tastbaar op hun hoofden terecht kwam, maar voor de veiligheid werd de oefening maar stop gezet. rekening moeten houden met bepaal de aspecten van de automatisering, maar wij behoeven geen vrees te koesteren voor ernstige moeilijkheden bij de doorvoering daarvan en voor massale werkloosheid, omdat het slechts een gedeelte van de arbeiden de bevolking zal betreffen. Bit verklaarde prof. dr ir R. M. M. Oberman, verbonden aan het dr Ne- her-laboratorium van *e PTT, tijdens een lunchbijeenkomst van het depar tement Zeeland der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Prof. Oberman maakte eerst het verschil duidelijk tussen mechanise ring (vervanging van menselijke spierkracht door machinale bewer kingen) en automatisering (vervan ging van bepaalde geestelijke werk zaamheden als het meten, regelen en bedienen van machines door machi nale bewerkingen). Uit de literatuur blijkt, dat men veel onder automati sering véïstaat, wat in feite mechani sering is. Mogelijkheden. Als een zeer duidelijk voorbeeld van automatisering noemde prof. Oberman de automatisering van de telefoon, waarbij het opvallend is, dat als gevolg daarvan geen enkele tele foniste ontslagen moest worden. In tegendeel, het aantal telefonistes moest tengevolge van het toenemen de telefonische verkeer worden uitge breid, evenals het aantal technische krachten. De laatste jaren zijn er velerlei elektronische mechanieken ontwik keld, waardoor een machine bereke ningen uitvoert, deze zelfstandig wij zigt, instructies geeft, zelfs een varia bel programma maakt en controleert, of het proces goed verloopt. Het is ook mogelijk gereedschappen met de ze middelen uit te rusten, b.v. een werkbank, waardoor men ook in de kleinere bedrijven tot seriefabricage kan overgaan. Experimenten hebben aangetoond, dat er elektronische rekenmachines zijn, die zonder fouten resultaten af leveren, hun eigen fouten corrige ren; wanneer deze laatste mogelijk heid nog niet aanwezig is, dan stop pen zij, als zij een fout hebben ge maakt, vertélde prof Oberman. Moeilijkheden. Naar het oordeel van prof. Ober man zal in Nederland de tijd van om schakeling lang duren. De vereiste grote investeringen, en de vereiste omvang, die een bedrijf moet hebben om rendabel te automatiseren, zijn remmingen voor 'n snelle doorvoe ring. Een versnellende factor achtte prof. Oberman de noodzaak om staan de te blijven in de internationale con currentie; ook het personeelsgebrek spreekt een hartig woordje mee. In sommige bedrijven zal voor be paalde groepen van arbeiders werk verloren gaan, zeide hij, maar daar van toenemende welvaart, welke weer een gevolg is van de automati sering, die grotere differentiatie mo gelijk maakt. Verschuiving naar hoogwaardig werk ligt in de lijn der verwachting, en degenen, die uiteindelijk geen werk zullen kunnen vinden, zullen waarschijnlijk afvloeien naar de z.g. dienstenverlenende sector van onze maatschappij, besloot prof. Oberman. Vrees voor incidenten Vier taxi's met politie-escorte Vier taxi's van de Amsterdamse taxi-ondernemers, wier loonchauf- feurs nu al bijna een halfjaar in sta king zijn, zijn sinds dinsdag weer in bedrijf. De wagens worden bereden door nieuwe loomchauffeurs geen stakers die zich enige tijd geleden bij de ondernemers hebben aange meld. Voor alle zekerheid worden deze taxi's in een auto gevolgd door een ondernemer en een geüniformeerde agent. Men vreest, dat er zich bij standplaatsen eventueel incidenten zullen voordoen. Ongeveer 15 andere nieuwe chauf feurs wachten de dag van morgen af, alvorens te besluiten, definitief in dienst van de Amsterdamse taxi-on- dernemei's te treden. Hassan op plaatje De Internationale Politie wist mede dank zij een trucje, door de Rotterdamse recherche gesuggereerd de hand te leggen op een Algerijn, die zich Hassan noemt en die ver moedelijk deel uitmaakt van een groot complot van valse munters, die o.a. biljetten van twintig dollar vervaardigde. Enige tijd geleden vermoedde een Rotterdamse juwelier, die Duitse zeelieden in de zaak had, dat de twintig dollarbiljetten, waarmee ze I wilden betalen om de gekochte sie raden te betalen, vals waren. Hij belde de politie op, die de Duitsers inrekende, maar uit h-un verhoor bleek wel, dat ze van de valsheid niets geweten hadden. Op hun laat ste reis hadden ze in Algiers siga retten verkocht aan en zekere Has san, die met de twintig dollarbiljet ten betaald had. Val. De politie ded de zeelieden een voorstel, waar zij op ingingen. Als zij weer in Algiers waren, zouden zij wederom sigaretten aan Hassan ver kopen en tijdens de koop zouden ze een glaasje bier drinken. Het glas zouden ze voor de Rotterdamse po litie bewaren en tevens zouden zij Dinsdagnacht rond drie uur maak ten enkele mannen de familie Wy- chers te Aalburg wakker en vroe gen of in hun huis de 81-jarige kas sier van de Boerenleenbank woonde- De heer Wychers verwees de man nen, die vertelden rechercheurs naar valse tientjes te zijn, naar het huis van zijn buurman en even later kwam de heer Van*Wijk voor het luikje van zijn deur, waar de man nen hem een document lieten zien, dat als legitimatie dienen moest. De heer Van Wijk opende de deur en keek enkele seconden later in de dreigende loop van een revolver. Een barse stem commandeerde hem naar de kluis en even later renden de „rechercheurs" met tweeduizend gulden in hoofdzaak eigen geld van de kassier naar buiten, waar een auto hen oppikte. Grote buit ontgaan. De buurman had inmiddels de po litie gewaarschuwd, omdat hij het zaakje toch niet helemaal vertrouw de, maar de sterke arm kwam te laat om de rovers nog tegen te hou den. De waakhond van de bejaarde kas- DE ECONOMISCHE POLITIEK. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra heeft van daag voor het congres van het ver bond van Nederlandse Werkgevers betoogd, dat op lange termijn de lo nen, globaal gesproken, zich moeten blijven bewegen binnen het kader van de arbeidsproduktiviteit en dat daarnaast het prijsniveau in een juiste verhouding moet staan tot dit niveau van lonen (en overigens ook van andere kosten) Hierdoor zal Ne derland meer kunnen produceren en lonend kunnen exporteren, aldus mi nister Zijlstra, omdat de ongunstiger wordende verhouding tussen midde len en bestedingen dan kan worden doorbroken sier, die het eerste alarm gegeven •had, werd door de politie doodge slagen op het erf gevonden. De grote buit, waar de rovers ken nelijk op gerekend hadden, ging echter hun neus voorbij, want de heer Van Wijk had enkele uren voor de roof 60.000,aan bankpapier overgemaakt naar het hoofdkantoor. Kamperende vluchteling bij Hilversum gegrepen De 22-jarige gevangene, die zondag uit de jeugdgevangenis in Zutfen ontvluchte, is gisteravond door de Hilversumse politie gearresteerd. Men kreeg de mededeling, dat in een zo merhuisje aan de Raaweg tussen Hil versum en Loosdrecht een verdacht individu aanwezig was. Bij de komst van de politie nam hij de vlucht, zo dat men de omgeving met een flinke politiemacht afzette. Als enige van de ontvluchte gevan genen was hij er in geslaagd te ont komen door bij Voorst de IJssel over te zwemmen. Hij stal daarna in deze omgeving een auto, waarin hij via Arnhem en het Gooi naar Amsterdam !reed. Automaniak. Toen de benzine op was prikte hij een gat in een tank van een gepar keerde vrachtauto en hevelde daaruit brandstof over. In Blaricum bleek de benzine echter weer op, zodat hij de auto achterliet en aan het zwerven sloeg. Uit een villa stal hij een regen jas, waarin toevallig een contactsleu teltje zat zodat hij gemakkelijk met een daar geparkeerde Citrioën verder kon rijden; in Amsterdam verruilde hij deze wagen voor een volkswagen. Al deze ritten hadden hem danig hongerig gemaakt, zodat hij, terug gekeerd in Hilversum vanwaar hij oorspronkelijk afkomstig is, de no dige etenswaren stal uit een bakkers wagen, melkkar en een slagersbak fiets. Van deze gestolen waren wilde hij een maaltijd bereiden in het onbe woond zomerhuisje, waar hij echter werd opgemerkt en zijn vrijheid weer verloor. De vaders van kuikenmoeders leveren strijd te Leidschendam De vice-president van de recht bank te 's-Gravenhage, 'mr. M. Ch. de Jong, heeft gistermiddag twee kuikenmoeders bekeken. Dere appa raten, ook wel kuikenverwarmings apparaten genoemd, vormden het middelpunt van een kort geding dat mr. F. van Heycop ten Ham uit Rot terdam voor zijn cliënt uit Leid schendam, had aangegaan tegen een andere inwoner van Leidschendam, die een uiterlijk precies dezelfde kuikenmoeder verkoopt. Aanleiding tot het kort geding was het feit dat de eiser in de mening verkeerde dat zijn concurrent, even als hij, op een binnenkort te houden pluimveetentoonstelling in Rotter dam een stand voor 't verwarmings apparaat zou inrichten. Mr. W. Geuchies uit Leidschendam, die optrad voor de gedaagde, ver klaarde echter dat zijn cliënt geen plaats had kunnen bemachtigen op de tentoonstelling. Mr. Heicop ten Ham vond het een onrechtvaardige daad dat de gedaag de het uiterlijk van de kuikenmoe der precies gelijk maakt apn dat van zijn cliënt. Vroeger had de huidige concurrent voor de eisende fabrikant gewerkt. Later was hij voor zichzelf begonnen. Mr. Heicop ten Ham stel de voorts o.m., dat gedaagde zich schuldig maakt aan prijsonderbie- ding. Hij vroeg verbod van vervaar diging en verkoop van het apparaat in de huidige vorm. Mr. Geuchies zag niets onrecht vaardigs in de handelwijze van de gedaagde. De vorm van de kuiken moeder was niet zo belangrijk. Het gaat om het systeem. De kuikenmoe der is een soort straal kachel in een bepaalde vorm. Het is niet verboden deze in de handel te brengen. Mr. Geuchies zeide dat zijn cliënt goed koper kon werken omdat hij alle onderdelen zelf vervaardigde in te genstelling tot de eisende fabrikant. Op een vraag van de president aan de gedaagde, antwoordde deze dat het zeer eenvoudig zou zMn het uiterlijk van de kuikenmoeder te veranderen. „Misschien wordt zij dan nog wel goedkoper", meende hij. De president zal vrijdagmorgen uitspraak doen. OVERDRACHT NIEUWBOUW KRO. In tegenwoordigheid van het KRO. bestuur en allen, die bij de bouw en inrichting betrokken waren, zal de technische commissaris van de Ned. Radio-Unie maandag 5 november de nieuwe vleugel van het KRO-gebouw ovedragen. Over de bouw van de lin kervleugel is nog geen beslissing ge nomen, kennelijk als gevolg van de bouwstop, die ongeveer een jaar ge leden is afgekondigd. Wat de techni sche installatie van de nieuwbouw betreft, vernemen we, dat ze de mo dernste is welke in het beheer van de N.R.U. tot dusverre is uitgevoerd. pogen om een groepsfoto te maken, waar Hassan op zou staan. Gevangen. Er gingen tijden overheen en de recherche dacht eigenlijk bijna niet meer aan de zaak; wie weet, waren de Duitsers toch niet zo onschuldig geweest als ze zich voordeden. Doch na maanden zijn de Duitsers opnieuw op het bureau van politie te Rotterdam verschenen. Ze legden nieuwe bankbiljetten van twintig dollar neer, die natuurlijk hetzelfde serienummer droegen als de vorige, en deponeerden ook een glas met vingerafdrukken, alsmede een foto, waarop Hassan stond. Met behulp van de Internationale Politie is Hassan nu achter slot en grendel. Of men ook het gehele complot heeft kunnen oprollen is ender de gegeven politieke omstan digheden niet te achterhalen. „ORNITHOPHILIA" GEOPEND. Tot en met zaterdag wordt in de Margriethal van de Utrechtse jaar beurs de nationale tentoonstelling Or- nithophilia gehouden. In de sportafdeling op Ornithophi- lia zijn 2500 dieren te zien en in de bedrijfsafdeling zijn ruim 80 inzen dingen, 35 fokhanengroepen, 25 in zendingen van slachtpluimvee van op- fokkers en importeurs, alsmede kal koenen, in totaal ongeveer 1000 die ren. Honderd handelsstands geven verder de expositie een levendig aan zien. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Graim. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Radio Philharm. ork. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ba riton en piano. 11.30 Voor de jeugd. 12.00 Instr. Trio. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Idem. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Me- tropole ork. 15.00 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Kleine bomen voor de tuin, caus. 16.15 Blaas-ens. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Kon. Mil. Kapel. 18.35 Klankb. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: Serie: Jeugdvorming en volksontwikkeling: drs. M. W. Heslinga: „Wat is volks ontwikkeling?" 19.20 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het Emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.25 Voor de jeugd. 20.55 La croisade des en- fants, muz. legende. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van 'kunst en schoon heid, caus. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kin deren, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 Cello en piano. 11.35 't Hangt aan de muur en 't tikt. AVRO: 12.00 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Vakverenigings- nieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De vijf verbonden ringen, klankb. VPRO: 19.30 Ons adres, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Jeugd boeken, het gehele jaar door, caus. 20.15 Kamerkoor. 20.30 10 jaar Ne derlands-Belgisch cultureel accoord, gesprek. 20.40 Het onderwijs nu, caus. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.35 Leert uw landgenoten 'kennen. 22.05 Buitenl. overz. 22.20 Lichte :nuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. IK! TWEEDE HOOFDSTUK. ANTHEA. Op de terugweg naar Hoddesdon won de jongeman nog enkele infor maties in, doch ze brachten hem niet veel verder. Ongeveer tien jaar geleden had Absalom Monk's Mount gekocht en meteen de oostelijke vleugel laten bouwen. Hij verliet zelden het park, maar zijn stiefdochter, die als een zeer aantrekkelijke jongedame werd afgeschilderd, ging dikwijls naar Londen. Er kwamen dikwijls gasten, waaronder veel buitenlanders. De Indische bediende hier kreeg de doripsfantasie vrij spel verliet nimmer het landgoed. Monk's Mount was zeer wildrijk, maar Absalom jaagde niet, zodat er een overvloed van hazen en fazanten was. Op de vossenjacht ging hy ook niet. Hy werd algemeen voor rijk gehouden. Jongelui kwamen er niet aan huis en Absaloms vrienden leken allen veel ouder had hy. Het klonk wel ongewoon, maar veel verder kwam je er niet mee, vond Hector, dus reisde hij naar Lon den terug. Hy voelde zich zoveel aan getrokken en het salaris, dat hij prak tisch zelf mocht vaststellen, legde ook gewicht in de schaal. Maar „een ander soort moed", daar begreep hij niets van. En gebeurde het nog in deze twintigste eeuw, dat iemand zijn butler geheimhouding liet zweren? Hij kwam er niet uit. De volgende dag was hij nog niet verder en wor stelde met het probleem, toen de tele foon ging en hij de stem hoorde van mrs. Baxter, een trouwe vriendin.. oud genoeg om z'in groot*-t-r 'e zyn. Ze bewoonde een groot hu'; St. James Square, waar ze geregeld gasten ontving. „Ben jij daar, Hector?" „Ikzelf". „Kom dan morgenavond bij ons, dineren in besloten kring het soort dinertjes waar je van houdt. „Het spijt me vreselijk, mrs. Baxter maar dai gaat niet ik ben al bezet. Heel lief van u." „Hector'" „Mevrouw?" „Praat geen onzin. Je moet komen, heus". „Maar lieve mevrouw, hoe kan ik dat nu doen zonder kwade vrienden te maken? Daar zit de kneep. Dat be grijpt u toch ook wel?" „Ja a eigenlijk wel, maar Hector, ik zou zo graag willen, dat je deze éne keer dan maar onbeleefd was tegen iemand anders nee, zeg me niet, wie het is en erg aardig voor mij. Ik heb je nog nooit zo iets gevraagd, wel?" „Nu verdraaid u bent altijd zo aardig geweest dat „Je bent een beste jongen", zei ze snel, „en je zult er geen spijt van hebben. Om half negen eten we!" De hele morgen was hy verdrietig, wetend, dat hij Absaloms aanbod zou pfwijzen en boos op zichzelf, dat hij die mooie kans liet voorbijgaan. Hij wilde zich niet bekennen, dat hy een zekere angst voelde. Het was veeleer een instinctieve afkeer van van iets, dat wonderlijk en niet geheel natuurlijk was. Aan de lunch ontmoette hij een jongmens, schrander, bereisd, een goed talenkenner, die privé-secretaris van een Kamerlid was. Hij verdiende daar driehonderdvijftig pond per jaar Aan het diner vernam hij, dat jonge intellectuelen zelden hun kost kun nen verdienen voor ze zes- of zeven en-twintig waren. Aan het ontbyt zag hy, dat Absaloms advertentie niet meer in de krant stond en hieruit viel af te leiden, welk een leger van hoopvolle jongelieden Hoddesdon be zocht had. Des middags speelde hij tennis, verloor voortdurend en be sloot, naar Canada te emigreren. Hij arriveerde dus in St. James Square in geen al te opgewekte ge moedsstemming, en mrs. Baxter stelde hem, met een bijzondere glim lach, aan juffrouw Darvill voor. Jongelieden uit de grote wereld, zoals Court, worden zelden op de eerste blik verliefd. Ze zijn te koel, té ervaren. De liefde ontwikkeld zich langzaam, voorafgegaan door gemeng de gevoelens en het eerste van die symptomen is gewoonlijk dat men een verschil ziet Zo ging het Hector ook. Hij ont waarde een aangename afwisseling. Het meisje was lang, donker, en een kalmer soort dan men gewoonlijk bij mrs. Baxter aantrof. Ze was niet be paald mooi, waar had een knap fi guur. Toen ze aan elkaar voorgesteld werden, vroeg hij zich af waar ze elkaar vroeger eens ontmoet hadden. Hij uitte zich in die zin. „Nee, ik weet zeker van niet. Ik ben al meermalen bij mrs Baxter geweest, maar u was er niet". „Ergens anders dan?" Ze wist zeker van niet en toen hij hoorde, dat ze maar een paar dagen in Londen bleef, voelde hij zich te leurgesteld. Toen ze aan tafel gingen, was zijn belangstelling gewekt. Hij zag mrs. Baxter's blik op hem gericht en giste, dat ze hen voor elkaar be stemd had. Maar hij kon immers geen vrouw onderhouden en dat wist ze. „U woont dus niet in Londen?", vroeg hij. „Nee". Vreemd, dat ze zo wenig mede deelzaam was, maar het wekte nog meer zijn interesse. Ze had iets bui tenlands, en toch waren kleding en spraak Engels genoeg. Soms leek ze hem zenuwachtig en soms verlegen, maar ze trok hem aan. Haar ogen zwierven rusteloos van hem naar mre. Baxter. „Ik hoor thuis in Londen", zei hij, „en in Hampshire. Tegenwoordig hoofdzakelijk Londen. Wat hebt u de laatste tijd voor interessants gedaan?" Juffrouw Darvill had tot haar spijt niets interessants gedaan. „Kent u Herfordshire?" „Een een beetje". „Ik ben gister ergens in de buurt van Hoddesdon geweest grappig oud nest om een vent te bezoeken, die per advertentie een gespierde privé-secretaris vroeg". „Zo". Haar stem klonk iets hoger. „Rare kwibus was het en ik weet nog niet, wat ik aan hem heb". Hij beschreef Monk's Mount, de ge heimzinnige butler en de man met de namaak-huid in de studeerkamer. „Nu vraag ik u, wat men daarvan denken moet?", besloot hy. Ze legde dp hand op zijn arm en keek hem vreemd aan. „Meneer Court, vergeef me alrfiu* blieft, dat ik het u niet eerder ge zegd heb. U u spreekt over mijn stiefvader!" Verrassend ongp^oflijk. Hij werd vuurrood, stotterde en keek haar wanhopig aan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5