S)e &2idó£(Soti/*a/rit Het verzet in vannacht Boedapest gebroken is OOK IN WARSCHAU WERD GISTEREN GEVOCHTEN Ultimatum van regering bad geen succes Regeringsverklaring over 't Huis der Koningin 5>e mattdie tetugüwamandattdó, Ghweót&jef. Groepen jongeren riepen „WEG MET DE RUSSEN" „Aanwezigheid van de Russen is verenigbaar met ons bestaan" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, 13.35 p. mnd„ 17. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13941 De Russische tanks braken Hongaars verzet p. kwart. Franco p. p. f 7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 S^attd zij Slu&öiöcfoe tanüö en öiiaaCjag.e'Cö De Hongaarse regering heeft vandaag via radio-Boedapest officieel mee gedeeld, dat de opstand in Boedapest in de nacht van woensdag op donder dag onderdrukt is. De opstandelingen zijn vernietigd en bestaan nu nog slechts uit kleine en verspreide groepen, aldus radio-Boedapest. De regering beval de arbeiders en ambtenaren hun werk te hervatten. Tram- en busdiensten moesten weer normaal gaan functioneren en ook de winkels zouden weer op de gewone tijd opengaan. Slechts de scholen zul len tot nader order gesloten blijven. Intussen zijn volgens ooggetuigen honderden doden gevallen in de straten van de Hongaarse hoofdstad, dank zij de Russische tanks en straaljagers. Het aantal doden valt nog niet te schatten TANKS TEGEN HANDGRANATEN. Er waren gisteravond nog zware ge vechten gaande mij de Karoly Ro- bert-kazerne en voor het gebouw van het partijbestuur in het dertiende dis trict van de hoofdstad. Sterke tankeenheden onder lei ding van partijfunctionarissen waren bij het partijgebouw al sinds dinsdag bezig weerstand te bieden aan een groep „reactionairen", die gewapend met machinegeweren, machinepisto len en handgranaten trachtte het ge bouw te bestormen. Om acht uur 's avonds was de toe stand volgens radio-Boedapest als volgt: „De regering is de situatie meester, doch de orde is nog niet overal hersteld. Er wordt nog in eni ge delen van de stad gevochten, waar de „contra-revolutionairen" hun ver zet voortzetten.De toestand verbe tert geleidelijk naarmate steeds meer contra-revolutionairen zich aan de troepen overgeven of hun wapens weggooien". Op vele plaatsen waren de troepen gedwongen handgranaten tegen de betogers te gebruiken, aldus de radio. In een te middernacht omgeroepen communiqué werd gezegd, dat de toe stand „over het algemeen beter werd". „De opstandelingen zijn meer en meer geïsoleerd, hoewel zij op en kele plaatsen plotselinge aanvallen hebben gedaan". Radio-Boedapest meldde donderdag ochtend vroeg, dat de tegenstand bijna geheel was gebroken. Hieraan werd echter toegevoegd, dat de mogelijkheid bestaat, dat klei ne op de vlucht gedreven groepen op standelingen zich in huizen zouden verschansen. „Het leger zal donderdag voort gaan met het vernietigen der rebel len. Wij verzoeken de bevolking te beletten dat opstandelingen een toe vlucht in gebouwen zoeken", aldus radio-Boedapest. Stalin vieL Volgens te Wenen aangekomen rei zigers uit Boedapest zijn de betogers er in geslaagd, liet geweldige stand beeld van Stalin omver te halen, Na dat men eerst tevergeefs getracht had, het beeld met kabels om te trek ken, ging men met snijbranders het beeld ondermijnen. Na enige uren kwam het gevaarte naar beneden, tot grote vreugde van de demonstran ten. Vele bewoners van Boedapest trachtten met hamers en breekijzers stukken van het beeld af te brèken, om deze als souvenir mee naar huis te nemen. VEEL HEVIGER DAN IN POZNAN. Hongaarse kringen te Warschau noemden de gevechten in Boedapest „veel heviger dan die in Poznan", waar bij onlusten op 2 juni jl. 53 mensen werden gedood en 200 ge wond. In Oostenrijk aangekomen reizi gers verklaarden, dat er zware ar tillerie in actie was, toen zij woens dagochtend Boedapest verlieten. Ver scheidene gebouwen stonden in brand. Ook werd meegedeeld, dat er ineen gebied met een straal van veertig km rondom de stad tanks waren samengetrokken. Andere rei zigers zeiden, dat zij de lijken van militairen op straat hadden zien lig gen. De Hongaarse politie scheen zich bij de gevechten afzijdig te hou den. Uit berichten van de Oostenrijks- Hongaarse grens valt op te maken, dat zich in de Westhongaarse pro vincies geen ongeregeldheden hebben voorgedaan. DE RUSSISCHE TROEPEN. Over de noodzaak de hulp van Sow- jet-troepen in te roepen verklaarde de Hongaarse regering via radio- Boedapest dat deze troepen onmid dellijk naar hun kazernes zullen te rugkeren zodra de orde hersteld is in het land. In de verklaring van de regering heet het, dat de „Sowjet-Russische soldaten hun leven wagen om de le vens van de vreedzame bevolking te beschermen". „Arbeiders van Boedapest, verwel komt onze vrienden en bondgenoten met liefde", aldus de verklaring. Volgens een radio-uitzending uit Boedapest, opgevangen door radio- Vrij Europa, zijn woensdagmiddag vijf straalvliegtuigen boven Boeda pest verschenen ter onderdrukking van het verzet. Het radiostation van Boedapest maakte bekend, dat voornamelijk in het centrum van de stad is gevoch ten, o.a. in het centrum van Pest, terwijl in de buitenwijken een aantal fabrieken enige uren door troepen werd belegerd, voordat de arbeiders daarin zich overgaven. Uit hetgeen van officiële zijde over de toestand wordt gemeld, krijgt men de indruk, dat de „contra-revolutionairen" hoofdzakelijk uit jongeren bestonden en dat hun optreden tegen de Russi sche invloed was gericht. Waarnemers in Wenen aphtten het ontstellend, dat de Hongaarse rege ring een beroep heeft gedaan op de Russische troepen en het schieten op Hongaarse demonstranten een „hei lige plicht" heeft genoemd. De uit drukking „contra-revolutionaire ben den" die de Hongaarse regering be zigt, wordt in Wenen niet begrepen. Men acht het twijfelachtig of Nagy zelf om de Russische invertentie heeft verzocht. ZUID-SLAVlë ONGERUST. Woensdagavond is te Belgrado van gewoonlijk betrouwbare zijde verno men ,dat men zich in Zuid-Slavische regerings- en partijkringen ongerust maakt over de wanordelijkheden in Boedapest. Men acht deze ontwikke ling een zware slag voor het socia lisme. Men meent in deze kringen, dat de gebeurtenissen in Hongarije heb ben aangetoond, dat de huidige Hon gaarse leiders niet berekend zijn voor de taak, het socialisme tot ont wikkeling te brengen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Zuid-Slavische leiders zich er vooral ongerust over maken, dat het ge bruiken van Sowjet-Russische troe pen om de opstand tegen het com munistische Hongaarse bewind te on derdrukken, de positie van die Sow jet-Russische leiders, die nog steeds wensen, dat het Kremlin een krach tig standpunt inneemt bij het onder houden der betrekkingen met de re geringen der Oost-Europese staten, zal versterken. EEN DAGORDER. In Boedapast is vandaag een dag order uitgegeven gericht tot de Hon gaarse en Sowjet-troepen, die aan het onderdrukken van de opstand hebben deelgenomen. Het Hongaarse ministerie van de fensie heeft alle militairen, die om welke reden ook van hun eenheden gescheiden zijn, opgeroepen zich zo spoedig mogelijk en uiterlijk tegen de middag, (plaatselijke tijd), weer bij hun eenheden te voegen. (Waarne mers te Wenen zeggen, dat deze op roep de berichten bevestigt van reizi gers uit Boedapest, dat vele Hongaar se soldaten zich bij de opstand heb ben aangesloten). In zijn hedenmiddag in de ver- Op 15 oktober is medegedeeld, dat gadering der Tweede Kamer gehou- een redevoering ter beantwoording van de opmerkingen gemaakt over de regeringsverklaring en de rijks begroting is de minister-president, de heer Drees, allereerst ingegaan op de verklaring der vijf fractie voorzitters, de heren Oud (VVD), Bruins Slot (AR), Burger (P.v.d.A.), Romme (KVP) en Tilanus (CH) no pens de „kwestie-Soestdijk" en de opmerkingen dienaangaande van de heer De Groot (CPN). De minister-president zeide het volgende: Alvorens de verschillende spre kers, die bij de algemene beschou wingen het woord hebben gevoerd, te antwoorden, wil ik, zoals ik gis teren reeds aanduidde, ingaan op de korte verklaring, welke de heer Oud, mede namens de heren Bruins Slot, Burger, Romme en Tilanus bij de aanvang van zijn rede heeft afge legd. Tegen de achtergrond van uiterst betreurenswaardige buitenlandse perspublikaties, waarop ook reacties van binnenlandse zijde zijn gevolgd, geeft de afgelegde verklaring blijk van een grote terughoudendheid. Ook in mijn antwoord stel ik er prijs op terughouding te betrachten. Met name omdat, hoewel inderdaad ernstige verontrusting in den lande is verwekt, hiermede aan de orde zijn aangelegenheden, die ten nauw ste het privéleven van ons konink lijk gezin raken. GOMOELKA Gomoelka, de nieuwe leider van de Poolse communistische partij, heeft woensdag op het Stalinplein te Warschau een grote menigte toegesproken. Hij zei onder meer: „Het hangt slechts van ons af hoe lang de militaire specialisten en adviseurs van de Sowjet-Unie in Polen blijven. Wij hebben van Kroestsjef de verzekering ontvangen, dat de Sowjetrussische legers in Polen binnen twee dagen naar hun bases zullen terugkeren". (Naar hun bases in Polen, wel te verstaan). Deze mededelingen werden met groot enthousiasme ontvangen. Gomoel ka verklaarde voorts, dat op de zitting van het centrale comité van de partij, die het vorig weekeinde is gehouden, besloten is dat de banden met de Sowjet-Unie zullen worden gehandhaafd. verklaarde, dat de aanwezigheid van de Russische troepen in Polen slechts weinig verband houdt met de lege ring van Sowjet-troepen in Oost- Duitsland. Volgens hem wordt Polen in het Westen bedreigd door het At lantisch Pact en de Westduitse eisen met betrekking tot de grenzen. „De aanwezigheid van het Russische leger is verenigbaar met ons bestaan" aldus Gomoelka. Na de massavergadering op het Stalinplein verzamelde zich een me nigte van ongeveer 2000 mensen, hoofdzakelijk studenten, voor de po lytechnische school van Warschauu. Zij trokken weg onder het schreeu wen van „Weg met de Russen". HET KWAM TOT GEVECHTEN. OP VOET VAN GELIJKHEID De betrekkingen tussen de commu nistische partijen en landen van het socialistische kamp moesten niet ver keerd begrepen worden. Gejuich barstte los, toen Gomoelka zei, dat „ieder land binnen het verband van deze betrekkingen, die gebaseerd dienen te zijn op de internationale solidariteit van de arbeiders, we derzijds vertrouwen en volledige ge lijkheid van rechten volledige on afhankelijkheid, recht op zelfbestuur en op het dragen van verantwoorde lijkheid moet hebben". De Poolse communistische leider Met vaste hand heeft Wladislaw Gomoelka, de man, die tegen de uitdrukkelijke wens van de Russische par tijleiders Nikita Chroestsjef werd herkozen in de functie van eerste secretaris van de Poolse communistische partij, de teugels overgenomen van Edward Ochab, zijn voorganger.- Alom in Polen werden grote bijeenkomsten en demonstraties gehouden om adhesie te betuigen aan de herbenoeming van Gomoelka en aan de door hem uitgestippelde politieke gedragslijn o.m. ten aanzien van Rusland. Deze telefoto uit Warschau toont Gomoelka achter de microfoons tijdens een toespraak tot een grote menigte aanhangers. In de avond is het tot gevechten gekomen in de omgeving van de Hongaarse ambassade. Twee groepen jongeren, ieder meer dan tweedui zend man sterk, ontmoetten alkaar bij de ambassade, nadat zij onder het zingen van anti-Russische leuzen door de stad waren getrokken. Toen zij het gebouw naderden sloegen leden van de veiligheidsdienst in burger, die een rode band om de arm droe gen, met houten en gummistokken op hen in. Er ontstond een gevecht, dat zich tot een nabijgelegen park uitbreidde. Honderden leden van de binnenlandse strijdkrachten, die in vrachtauto's werden aangevoerd, hielden zich buiten de strijd. Ook elders in de Poolse hoofdstad werden betogingen gehouden, waar bij het hier en daar ook tot gevech ten kwam. Er werd aangedrongen op de vrijlating van de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, aan wie naar verluidt een klooster in Zuid- Polen als gedwongen verblijfplaats is aangewezen. Ook werd opheldering geëist over de moord op de Poolse officieren in het bos van Katyn in de tweede wereldoorlog. Zoals be kend hebben de Russen en de Duit sers elkaar hiervan de schuld gege ven. Tenslotte werd ook de eis ge steld, dat maarschalk Rokossowski het land verlaat. De betogingen werden gehouden nadat de nieuwe partijsecretaris Go moelka een grote rede had gehouden Duizenden mensen verzamelden zich voor het gebouw van het centrale partycomité, waar zjj om Gomoelka Nog een terugkomertje Als gevolg van de wijzigingen in het Poolse goevernement wordt als opvolger van maarschalk Rokossofski de in Polen geboren Russische maar schalk en thans Pools minister van defensie, generaad Marian Spychal- ski genoemd. Generaal Spychalski werd evenals Gomoelka in 1949 weg gezuiverd wegens Titoïsme. Afgelo pen vrijdag werd hij, gelijk met Go moelka, weer gekozen in het Centra le comité van de Poolse communis tische partij. riepen. Deze verscheen enkele malen op het balkon, waar hij luid werd toegejuicht. Op enkele plaatsen werden de de monstranten door de politie uit elkaar gedreven. Het gebouw van het cen trale partijcomité en de ambassade van de Sowjet-Unie werden streng bewaakt. Nadat het gevecht bij de Hongaar se ambassade was geëindigd, nam de sipanning in Warschau geleidelijk af. Duizenden led-en van het leger en de politie keerden naar hun kazernes terug, doch de krachtige bewaking van de Sow jet-ambassade werd ge handhaafd. In Poznan zijn dinsdag 94 gevan genen vrijgelaten op grond van het feit, dat de aanklachten tegen hen worden herzien, zo meldt radio-War- schau. Het betreft mensen, die in verband met de opstand van Poznan gevangen waren gezet. Radio-Warschau deelde mee, dat drie mannen, die wegens hun aan deel in de moord op een politieman waren veroordeeld, in de gevangenis blijven. Het zijn Josef Foltyno, Wicz Kazimierz Zurek en Jerzy Srooka. HET PROCES-JOHN. Het proces tegen dr Otto John, het gewezen hoofd van de geheime dienst van de Bondsrepubliek die in 1954 naar Oost-Duitsland vluchtte en na een jaar terugkeerde, zal 12 novem ber voor het hof te Karlsruhe begin nen. Otto John wordt beschuldigd van hoogverraad. Zijn proces waarbij 55 getuigen zullen worden verhoord, zal enkele weken in beslag nemen. Hare Majesteit de Koningin zich rus tig wenst te beraden op de voorzie ningen, welke zullen moeten worden getroffen tot het bereiken van een doelmatiger coördinatie van de ver schillende diensten van het konink lijk huis. Krachtens artikel 25 van de grondwet behoort dit tot de taak van de koningin. Ik verwacht, dat deze voorzieningen binnenkort zul len leiden tot mutaties in genoemde diensten. Het is mijn overtuiging, dat dit zal moeten worden afgewacht, al vorens men zich een mening terzake kan vormen. Het kabinet Is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid het mogelijke te doen tot het hooghouden der monar chie en van Hare Majesteit Koningin Juliana, die zozeer de liefde geniet van de bevolking van het koninkrijk. Wat de opmerkingen van de geachte afgevaardigde, de heer De Groot be treft, kan ik mededelen, dat het ka binet met H. M. de Koningin over legt op welke wijze het beste kan worden vastgesteld hoe bepaalde perspublikaties tot stand zijn geko men.In dien zou blijken, dat deze van uit Nederland zijn geïnspireerd, zo zullen maatregelen niet achterwege blijven. In verband met de veelal fantas tisch onjuiste voorstellingen in som mige publikaties gegeven, stel ik er prijs op, zij het ten overvloede, nog eens uit te spreken, dat al wat Hare Majesteit de Koningin in de loop der jaren op publiek terrein gezegd en gedaan heeft natuurlijk ten volle komt voor verantwoordelijkheid van de ministers. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? t (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT. E Wisselend bewolkt met enkele buien vooral in de kustprovin- cies. Vannacht in het binnen- land kouder, overigens weinig 5 verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. 26 Okt.: zon op 7.26, onder 17.25; maan op 23.37, onder 13.51. Hoogwaterstanden 26 Okt. v.m. 7.25; n.m. 7.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 12 C. OSLO half bew. 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 13 ABERDEEN half bew. 11 M LONDEN onbew. 16 AMSTERDAM half bew. 15 LUXEMBURG regen 12 PARIJS half bew. 18 BORDEAUXX mist 20 GRENOBLE mist 19 NICE licht bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFORT licht bew. 10 MüNCHEN licht bew. 13 ZüRICH nevel 14 GENèVE mist 10 LOCARNO nevel 18 WENEN motregen 16 INNSBRUCK mist 16 ROME nevel 24 AJACCIO licht bew. 22 MALLORCA half bew. 21 Buiïg Aan de achterzijde van een depres sie tussen IJsland en Noorwegen stroomt koude lucht afkomstig van de Poolstreken via de Britse eilanden naar het vaste land van Europa. Het doordringen van deze koudere lucht ging in ons land gepaard met enkele buien. Ook de komende 24 uur houdt de buiigheid aan, vooral in de kust provincies, waar de buien met on weer gepaard kunnen gaan. In het binnenland worden de komende nacht af en toe flinke opklaringen verwacht, waardoor de temperatuur aanzienlijk zal dalen, plaatselijk tot dicht bij het vriespunt. Bij de zuid punt van Groenland is een nieuwe depressie verschenen, waarvan een deel snel in de richting van IJsland trekt. Verwacht wordt, dat deze sto ring na morgen ook 't weer in West- Europa zal gaan beïnvloeden. In ver band daarmede zal het weer in de komende dagen een onbestendig ka rakter hebben. Korreltje Uitstel is de dief van de tijd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1