Prins Bernhard reikte Willem de Zwijger-prijzen uit in Washington Aardolie moet voorlopig nog de energiebehoeften opvangen „Holland slaat de zee terug" JleyevinyóxiedïCa'ang. in Jiueede JCamei Directeur-generaal der Koninklijke meent* Taak olie-industrie wordt ternau wernood verlicht door kernenergie V.N.-DAG IN AMSTERDAM Per dag reizen 100.000 kuikentjes van Nederland naar zonnige Zuiden WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tijdens een gala-diner in het She raton Carlton hotel te Washington, in tegenwoordigheid van prins Bern hard, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dul les, de opperste rechter Earl Warren, kardinaal Spellman en vele kopstuk ken uit de Amerikaanse diplomatieke en journalistieke wereld, heeft het Willem de Zwijger fonds voor de vijfde keer Amrikaanse journalisten bekroond, wier werk heeft bijgedra gen tot het scheppen van beter begrip tussen Nederland en Amerika. De gouden medaille van het fonds, benevens een geldbedrag van 1500 dollar, werd door een jury, bestaande uit drie prominente Amerikaanse journalisten, toegekend aan Don Cook, hoofd van het Londense bu reau van de New York Hereld Tri bune, Het bekroonde artikel, „Hol land again fights back the sea", (Holland slaat de zee terug) het ver haal van hoe Nederland op even heroische als efficiente wijze en hoofdzakelijk door zelf de handen uit de mouwen te steken, de gevol gen van de overstromingsramp van 1953 te boven is gekomen, was ver schenen in het bekende Amerikaan se zondagsblad „This week", waar van de gemiddelde oplage 11,7 mil joen exemplaren bedraagt. Het Willem de Zwijger-fonds, dat is opgericht en gefinancierd door Ne derlandse particulieren, en waarvan Albert Balink, directeur-hoofdredac teur van het Nederlands-Amerikaan- se maandblad „the Knickerbocker", voorzitter is, heeft voorts 't vooraan staande blad te Washington, de „Was hington Post" onderscheiden wegens „het uitmuntend kaliber van de bui tenlandse correspondentie". Studiebeurs. Een nieuw, en in Amerika steeds zo gewaardeerd menselijk element werd dit jaar geintroduceerd door 't beschikbaarstellen van een studie beurs. Deze eerste studiebeurs is toe gekend aan een 12-jarige merikaanse jongen uit Thetford, in de staat Ver mont, Burton Heath jr. Afgezien van de schoolbekwaamheid van de win naar speelde in dit geval de overwe ging een rol, dat diens vader, Burton Heath, vooraanstaand Amerikaans journalist in dienst van het pers-syn dicaat Newspaper Enterprise Asso ciation, tot de slachtoffers behoorde, die in 1949 bij het ongeluk te Bombay zijn omgekomen. De prijs van Don Cook, die in En geland verblijft, werd namens hem in ontvangst genomen door mr. Luke Carroll, foreign news editor van het New York Herald Tribune syndicate. Prins Bernhard heeft in zijn rede bij de uitreiking van de prijzen in de eerste plaats zijn gelukwensen uit gesproken ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Willem de Zwijger fonds. Na er op gewezen te hebben, dat woorden een zeer grote macht be zitten en in de vorm van leuzen', uit drukkingen, zegswijzen en spreek woorden eeuwen en generaties lang doordringen in de menselijke geest, zei de prins, dat het hem de moeite waard schijnt de invloed van staan de uitdrukkingen op de betrekkingen tussen volkeren eens te bestuderen. „Dutch" Er is, zo zei de prins, in uw taal nauwelijks één uitdrukking die gun stig is voor de Nederlanders. Uitdruk kingen als „Dutch courage" (jene vermoed), „dutch treat" (partijtje en dergelijke waarbij ieder voor zich- zelf betaald), „double dutch" (koeter waals), „dutch uncle" (zedespreker) leggen, om het zacht te zeggen, geen enthousiasme voor de hoedanigheden van de Nederlanders aan de dag. De uitdrukking „dutch courage" moet wel haar oorsprong hebben in afgunst. Het stamt uit de tijd, toen Nederland de opperheerschappij ter zee had en de Engelsen de Nederlan ders nog niet konden overvleugelen. Degenen die van „dutch courage" werden beschuldigd, waren de inwo ners van een klein land, dat de be langrijkstezeevarende mogendheid was. Na zijn uiteenzetting over de uit drukkingen met „dutch", zei de prins, dat hij hoopte te hebben kun nen aantonen, dat deze onrechtvaar dig zijn. Toch wilde hij zijn toehoor ders niet verzoeken ze niet meer te gebruiken en wel omdat: 1.) hij geen .dutch uncle (zede preker) wilde zijn, 2,) zijn gehoor er toch geen gehoor aan zou geven, 3,) de Nederlanders nog altijd trots zijn op hun gouden eeuw en de af gunst, die zij bij buitenlanders heb ben opgeroepen, 4.) de aanwezige journalisten, wan neer zij deze uitdrukkingen zullen neerschrijven misschien zullen denken aan zijn woorden en, over tuigd van het onrecht jegens de Ne derlanders misschien zullen proberen de schade goed te maken door het schrijven van iets gunstigs. De prins zei één zegswijze te ken nen, waarin de Nederlanders er goed afkomen: „God heeft hemel en aarde geschapen met uitzondering van Ne derland, dat door de Nederlanders zelf is gemaakt". En dit is waar. De Nederlanders werken nog altijd aan hun land. In 1953 had hij alleen kun nen spreken over de vorderingen d'? gehaakt v trden bij het hcrs..el van de sfhade van de stormramp van dat jaar. Ruim een maand geleden w erd een grote stap voorwaarts gedaan in het program zonder einde van de land aanwinningen in Nederland, namelijk de sluiting van de dijk rondom oos telijk Flevoland. Verder vestigde de prins de aandacht op het deltaplan. Bewondering voor Amiirka. De prins vervolgde aldus: „Wij in Europa hebben veel eerbied voor de Amerikaanse pers. Niet alleen wegens uw grote invloed op de publieke opinie, maar ook op de wijze waarop u uw werk doet. Meestal boeit zij ons, nu en dan plaatst zij ons voor een raad sel". „Soms hebt u misschien gedwaald, er zijn ogenblikken geweest, dat u zich ten aanzien van ons hebt ver gist, maar u hebt altijd gezocht naar de uiteindelijke waarheid", al dus de prins. Tenslotte sprak hij: er is in Ne derland dankbaarheid jegens de Amerikanen voor de rol die Ame rikaanse mannen bij de bevrijding van Nederland hebben gespeeld en de hulp die na de oorlog werd ver leend, ook die na de stormramp in 1953 en die in de vorm van het on derwijs, dat vele Nederlandse stu denten in de Verenigde Staten, krij gen. roulette Dr. Drees, de minister-president, ge fotografeerd tijdens het uitspreken van de regeringsverklaring in de Op een gevaarlijk verkeerspunt te Tweede Kamer. Zittend v.l.n.r.: de Rotterdam, waar de Lange Geer uit- ministers Samkalden, Klompé en komt op De Bree, was een 39-jarige Luns. Aardolie zal het grootste deel van de stijgende energiebehoeften in West- Europa moeten opvangen, zeker voor het resterende deel van de twintigste eguw. De hoeveelheid benodigde olieprodukten, die nu bijna een vijfde deel van de totale energiebehoeften dekken, zullen in 1975 ruim het drievoudige van die in 1955 moeten bedragen en dan voor een derde deel moeten voor zien in de totale energiebehoeften van West-Europa. Verleden jaar ver bruikten de landen der Organisatie voor Europese Economische Samenwer king een hoeveelheid energie equivalent aan 730 miljoen ton kolen. Onge veer een vijfde daarvan werd in de vorm van olie en steenkool geïmpor teerd en de overige vier vijfde werd uit eigen bodem en waterkracht ver kregen. Tussen 1948 en 1955 is de totale vraag naar energie in Europa met bijna 40% toegenomen. De eigen pro- duktie van energie steeg slechts 27%. De import van energie nam toe van 13% van het totaal in 1948 tot 20% in 1955. De directeur-generaal van de Ko- ninkl. Nederlandse Petroleum Mij., jhr. mr. J. H. Loudon, die het vraag stuk van de energievoorziening van West-Europa besprak tijdens een bij eenkomst van het departement der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, zeide, dat naar veler mening de oplos sing van het vraagstuk ligt bij de kernenergie. De noodzaak om de ener gie uit het atoom ter beschikking te krijgen is ongetwijfeld dringend, maar zij zal waarschijnlijk geduren de vele jaren niet het volledige ant woord op de vraag geven. De technische vooruitgang op dit gebied is, zo zeide de heer Loudon, van dien aard, dat ramingen van van daag morgen al niet meer juist kun nen blijken. In Groot-Brittannië, waar het eerst de toepassing van kernenergie systematisch werd ont wikkeld, is het nu al duidelijk, dat de kernenergiecentrales, die gedurende de eerstkomende twintig jaar in be drijf zullen komen, 'n belangrijk ho ger rendement zullen hebben dan aanvankelijk was gedacht. In de toekomst Men doet echter verstandig er reke ning mee te houden, dat kernenergie nog jarenlang niet meer dan een klein deel van de in totaal benodigde energie zal kunnen opbrengen. Ver wacht wordt, dat in West-Europa kernenergie voor industriële doelein den eerst na 1960 in kleine hoeveel- .heden beschikbaar zal komen. Elek triciteit van een kernenergiecentrale vloeit inderdaad reeds dit jaar in het nationale net van het Verenigd Ko ninkrijk, maar toepassing van kern energie voor andere doeleinden wordt waarschijnlijk pas in de verre toekomst mogelijk. Het onderzoek naar de gebruiks mogelijkheden in schepen en vliegtui gen is eigenlijk nog slechts in het be ginstadium, terwijl de mogelijkheden om voertuigen en locomotieven door kernenergie aan te drijven nog in 'n ver verschiet liggen. Een van d( moeilijkheden is het ontstaan van af- valprodukten met hun schadelijke uitstraling en het onschadelijk ma ken daarvan. Bovendien beschikt men nog niet over de vereiste techniek om een kleine energie-leverende kernre actor te bouwen, die economisch is in het gebruik. Zaterdag werd in de hoofdstad de Dag der Verenigde Naties en het tienjarig bestaan van de Unesco gevierd. Een der hoogtepunten van de viering was de grote optocht, die langs de vlaggen der Verenigde Naties op het Frederikspleip trok, en waarvan bijgaande foto een beeld geeft. Hoeveelheid energie. Misschien zal tegen 1975 de jaar lijkse totale produktie van kernener gie gelijk zijn aan 80 miljoen ton steenkool, d.w.z. ongeveer 6% de totale hoeveelheid energie die West-Europa dan behoeft. Zelfs indien deze hoeveelheid zou worden verdubbeld, wat thans nog wel zeer onwaarschijnlijk lijkt, zal zij niet voldoende kunnen helpen om het verschil te overbruggen tussen a. de vraag, die dan misschien wel het equi valent van 1200 miljoen ton steenkool zal overschrijden, B. een Europese ennergieproduktie van nauwelijks 800 miljoen ton steenkool-equivalent. Evenmin zal de taak van de olie-in dustrie er in belangrijke mate door kunnen worden verlicht. Aangenomen mag worden dat, wan neer de produktie van de kernenergie eenmaal goed op gang is gekomen, het energieverbruik van Europa nog sneller zal toenemen. Immers de toe passing van kernenergie resulteert ten slotte in goedkopere elektriciteit en dit is weer van invloed op de in dustriële produktie en het algemene welvaartspeil, waardoor een stijging van het verbruik van aardolieproduk- ten zal kunnen worden verwacht. Er is niet veel reden aan te nemen dat een belangrijk deel van de stij ging in de vraag naar energie in West- Europa door steenkool zal kunnen worden gedekt. De toepassing van de Europese steenkoolproduktie blijft sterk ten achter bij de stijging in de totale vraag naar energie. Hierdoor zal ongetwijfeld de invoer van steen kool worden gestimuleerd. Deze ex- tra-invoer zal hoofdzakelijk uit de Verenigde Staten moeten komen. Het lijdt geen twijfel dat de steenkolen- industrie aldaar, die onder vrije con currentievoorwaarden werkt, aan zienlijke hoeveelheden naar Europa zal kunnen exporteren. Uit hoofde van de blijvende ongunstige dollar- positie van de Westeuropese landen is het echter niet waarschijnlijk, dat er dollars beschikbaar zullen zijn ter financiering van aanzienlijk grotere hoeveelheden Amerikaanse steen kool. Op het gebied van het aardgas zijn nog meer onzekerheden. De ontdek king van aardgas in Nederland, in Italië en in Frankrijk heeft Europa een bron ven energie verschaft, die weliswaar betrekkelijk klein is ver geleken met de totale energiebehoef te van Europa, maar toch zou het niet verstandig zijn de ogen te sluiten voor nieuwe ontdekkingen in de toe komst. Ook bestaat de mogelijkheid in invoer van aardgas van overzee. Het staat echter te bezien of wij ooit de dag beleven dat gasleidingen uit het Midden-Oosten werkelijkheid zullen worden. Intussen wordt de mogelijkheid onderzocht gas te ver schepen in gekoelde vloeibare vorm. Afgezien van het feit of dit al of niet mogelijk zal blijken, zeide de heer Loudon, dat zoals dé zaken er nu voorstaan, er niet gerekend mag worden dat ingevoerd aardgas een zeer grote rol zal spelen in de toe komstige energievoorziening van Europa. Olievoorziening. Dit leidt onvermijdelijk tot de con clusie, dat aardolie het grootste deel van de stijging van dit energiever bruik zal moeten opvangen. Hoewel er nog veel aardolie op ontdekking wacht, zal zonder twijfel het Midden- Oosten verreweg het grootste deel van de olie moeten opbrengen die Europa, en trouwens ook de rest van de wereld, in de naaste toekomst extra nodig heeft. Het Midden-Oos ten levert thans meer dan 75% van machinist bij de grote vaart op 17 juni met zijn auto op de tram ingere den, die daar juist De Bree overstak. Vijf dames van 55 tot 75 jaar, die hij naar de speeltafels in Baarle-Nassau vervoerde, en hijzelf, werden min of meer ernstig gewond. „Als de tram De Bree nadert, be gint er een rood licht te knipperen en bovendien staan er twee borden met het opschrift „tram". Als men dit allemaal negeert, ge tuigt het van grote nonchalance, om niet te ggen: roekeloosheid", aldus de officier van justitie aan de Rot terdamse rechtbank. Hij eiste zes we ken gevangenisstraf en één jaar ont zegging van de rijbevoegdheid tegen de verdachte, die niet was versche nen. Uitspraak over veertien dagen. Een opkomende KOU? (J voelt U weer "stralend no een GROTERE TANKERS VOOR KON. SHELL. De Koninklijke Shell heeft beslo ten, de tonnage van de vorig jaar voor aflevering in de jaren 1958'60 bestelde en voor het vervoer van ru we olie bestemde tankschepen te ver groten. Van de zeven bestelde tank schepen met een draagvermogen van 32.500 ton zullen er drie grotere af metingen krijgen. Het ligt in de be doeling van een der schepen een 46.000 tonner te maken en de twee andere een draagvermogen van on geveer 38.000 ton te geven. RADIOMUZIEK VOORKWAM GROTE SCHADE IN R'DAM. Door oplettendheid van een sur veillerende politie is in de nacht van maandag op dinsdag grote schade voorkomen bij een verffabriek in Rotterdam. De agent zag om één uur licht branden in de fabriek en hoorde een radio spelen, terwijl de deur op slot was. Hij haalde de boekhouder, die enige straten verder woonde, en bij het openen van de fabrieksdeur was de uit zijn bed gehaalde man de politieagent ineens heel dankbaar. Het bleek, dat personeel de kraan van een oliereservoir niet goed had afge sloten en er reeds een plas olie was gevormd, die tot de buitendeur liep. Het reservoir bevatte honderden li ters kostbare lijnolie, maar nu bleef de schade beperkt tot een verlies van veertig of vijftig liters. Speciale treinen brengen hen naar Italië Iedere dag vertrekken uit Neder-1 kentjes onderweg te lang oponthoud land ongeveer 100.000 piepkuikens per hebben, waardoor een groot aantal trein naar het warme zuiden, waar het warme Zuiden nooit zou berei- hen binnen de zes weken de dood ken. wacht om hierdoor de Nederlandse Dwars door Duitsland, Zwitserland roem op de Italiaanse tafel te ver- en een deel van Italië snorren de spe- meerderen. De Italianen zijn dol op Nederland se kippen en zij voeren ze als kui kentjes in om hen vervolgens 5 tot 6 weken vet te mesten. Voor dit omvangrijke transport zijn zeer speciale voorzieningen getroffen, die moeten voorkomen, dat de kul de aardoliebehoeften van Europa. Men vergelijke dit met de ongeveer 20% van 1938 en over enkele jaren zal dit cijfer wellicht stijgen tot 90% Ook de Verenigde Staten zullen in steeds toenemende mate afhankelijk worden van de aanvoer uit het Mid den-Oosten. Het is nauwelijks vast te stellen dat voor Europa elke vermeerdering van de lokale produktie hoogst wel kom is en dat wij ook in Nederland alle zeilen moeten bijzetten om de produktie van aardolie zo hoog mo gelijk op te voeren. Winning in Nederland. De boorploegen van de Nederland se Aardolie Mij. zijn op verscheidene plaatsen in het land aan het werk om na te gaan of olie in redelijke hoeveelheden kan worden gewonnen. Nu zou men verwachten dat allerwe gen sympathie en medewerking zou worden gevonden, maar men heeft moeten ervaren dat van de meest on verwachte zijde werd geprotesteerd tegen wat genoemd wordt het aantas ten van de landelijke rust, tegen z.g. onesthetische boortorens en tegen de vermeende kans op vervuiling van de bodem. Zelfs heeft een gemeente ver zocht haar ganse gebied uit de aan gevraagde concessie uit te sluiten. Dit geschiedde in een der universiteits steden van Nederland. De aardolievoorziening van West- Europa, waarvan die van Nederland een onderdeel vormt speelt een be langrijke rol in de energiebalans van West-Europa in het algemeen. Deze aardolievoorziening is onverbreke lijk gekoppeld aan het levend net werk van de internationale aardolie voorziening. Elke stap, die we in dit opzicht doen, moet steeds tegen deze wijde horizon worden gezien. Elke ton olie, die wij in ons vaderland zul len kunnen voortbrengen spreekt mede in de energiebalans van West- Europa en die van de gehele wereld, zo besloot de directeur-generaal der Koninklijke zijn uiteenzetting. ciaal voor dit transport gemaakte s/poorweigwagons en op de diverse tussenstations staan douaneambte naren en „geneeskundige troepen" gereed om die 'beestjes te 'inspecteren. In dozen. De kuikentjes worden in dozen verzonden en deze dozen zijn op spe ciale rekken geplaatst, waardoor de beestjes voldoende Lucht krijgen. Iedere doos bevat ongeveer 100 kuikens en de douane heeft allang ingezien, djat het ondoenlijk is om per dag duizend diazen te controleren. Daarom neemit zij steekproeven, die tot nu toe steeds tot volle tevredens- beid van beide partijen verlopen zijn. Een team kuiken-verzorgers maakt de dagelijkse reis naar Italië mee en helpt de veeartsen, die bij de grens stations de tramsporten opwachten om te voorkomen, dat Nierenziekten via de kuikens hun intrede zouden doen. In 20 uren. De reis, die vanaf de omgeving van Arnhem, via Emmerich, Dusseldorp en de Zwitsers-Westduitse grens gaat, duurt 20 uur en gedurende die tijd krijgen de beestjes niet te eten of te drinken. Het verlies is echter zeer ge ring en Ihet gehele plan berust op een perfecte samenwerking tussen Neder landse handelaars, Duitse ambtena ren en Italiaanse kopers. Zo reizen tussen de 20 en 30 mil joen kuikentjes per jaar naar Italië om daar, na een korte doch overvloe dige vakantie, een snelle doch roem volle dood te sterven. ROTTERDAM AIRPORT MAG NIET GROEIEN. Zestienhoven hiag niet uitgroeien tot een grote vlieghaven in Neder land. Dit heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, gezegd in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, mr. R. H. ba ron De Vos van Steenwijk (VVD). In ons land, zo argumenteerde de mi nister, is geen plaats voor een twee de grote luchthaven naast Schiphol. Bij onderhandelingen met de ge meente Rotterdam over de opening van het vliegveld „Rotterdam Air- port" is dit ook duidelijk gesteld. De rijksluchtvaartdienst heeft laten we ten, dat toestellen zwaarder dan 20 ton niet op het vliegveld mogen landen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7