Zelfbescherming geschiedt individueel, georganiseerd en in het bedrijf m Dingen, die iedereen moet weten en steunen door medewerking De raad van Woubrugge behandelde begroting '57 OMGEVING WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 DELEIDSE COURANT PAGINA 6 DE B.B.: WAAROM EN HOE? In dit en twee, onder deze titel, eerder ver schenen artikelen geeft het Hoofd Bescherming Bevolking van de A- kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, de com mandant van de Leidse Brandweer een beeld van de Organisatie BJB., zoals deze landelijk en hier ter plaatse georga niseerd is. DE ZELFBESCHER MING. In dit artikel zal dit onderdeel van de B.B., waaraan bij het zich voordoen van een ramp een zo uitermate be langrijke taak toege dacht is, behandeld worden. iDe zelfbescherming vormt de basis van de gehele beschermingsor ganisatie, de peiler waar het geheel op steunt. Zichzelf beschermen doet men als het ware van nature en dus ook tegen, cle gevaren, die ons in oorlogstijd vanuit de lucht bedrei gen. We zullen maatre gelen treffen om een in ons huis, door 'n brand bom of anderszins ont stane brand te kunnen bestrijden door steeds op verschillende plaat sen in huis een voldoende hoeveel heid water en zand direct beschik baar te hebben. Ook zullen we in huis of in de tuin een schuilgelegenheid in gereedheid brengen om ons tegen de scherfwerking bij bominslag te be schermen enz. Deze maatregelen, die we zelf en ten behoeve van ons eigen huis en gezin nemen, worden aangeduid als de z.g. individuele zelfbescherming. Dat wij ingeval van nood mogen re kenen op hulp van onze buren, is min of meer vanzelfsprekend. Zulks ge schiedt ook thans in vredestijd. Slagen wij er niet in, ook'niet met de hulp van onze buren, om bijv. een beginnend brandje de baas te wor den, dan mogen we er niet, zoals in Genootschap Nederland-Engeland over na-oorlogs toneel Boeiende lezing van mrs. Stirling Het Genootschap NederlandEnge land, dat te Leiden Engelsen en sym- pathiserenden met de Engelse cul tuur bijeen brengt, hield gisteren een boeiende avond in „De Doelen", waar als spreekster optrad mrs. Edw. Stirling, die al meer voor het Ge nootschap gesproken heeft en jaren lang, tezamen met haar echtgenoot, leidster is geweest van een groep Engelse tonelisten, die tournées door Europa maakten. Dit gezelschap is ruim een hal jaar geleden te Lei den geweest en heeft daar een zeer geslaagde opvoering van „The bad Sameritan" (De slechte Sameritaan) gegeven. Mrs. Stirling besprak het Engelse toneel van na de oorlog en consta teerde een toenemende religieuse ten dens in de stukken. Als voorbeeld las zij enkele stukken voor uit recente Engelse werken, waaronder zy uit voerig de werken van Graham Gree ne besprak, die op het toneel van het protestante Engeland als katholiek schrijver een zeer grote plaats in neemt. Mrs. Stirling zocht dit aanvaar den van religieuse stukken in de na-oorlogse onkerkelijkheid, die in Engeland valt waar te nemen, waardoor de mens, die religieus voelend gebleven is, onbewust een compensatie zoekt voor het gemis aan godsdienstbeleving; tevens be tekent dit genre een vlucht voor het materialisme, dat de wereld momenteel beheerst. Na de pauze besprak mrs. Stir ling het lichtere genre van de na oorlogse creaties en ook hier bleek, dat de toneelschrijvers behoefte gevoelen problemen op het toneel uit te werken, een behoefte, die het publiek kennelijk ook gevoelt, al thans aanvaart. Een interessante discussie ove* de problematiek van deze tijd, die, volgens mrs. Stirling, voortkomt uit de grotere vrijheid, welke men zich aangemeten heeft, volgde op de in leiding, waarna prof. dr. A. A. Prins, die mrs. Stirling verwelkomd had, met hartelijke woorden de spreekster dankte voor haar boeiend en des kundig betoog. Aan de lezing was een agenda voorafgegaan, tijdens welke mevr. M. C. Bik het penningmeesterschap van mevr. Verschuur overnam, die door zièkte deze functie moest neer leggen. Het bestuur werd voorts aan gevuld met ir. P. G. de Gruyter, mevr. R. VerschuurIJssel de Schep per en mej. E. Kloosterhuis, als ver tegenwoordigster van het studenten dispuut „The Lion and the Unicorn", terwijl mevr. J. E. WissenburghRa- vensteyn als secretaresse herkozen werd. 1 vredestijd, van uitgaan dat we a la minute de brandweer erbij hebben. Er kunnen wel tien, twintig of nog meer en grotere branden zijn en men kan nu eenmaal niet overal tegelijk bijspringen. Daarom bestaat naast de individuele zelfbescherming de Ge organiseerde Zelfbescherming, de zelfbescherming in blok- en wijkver band. Deze vormt als het ware de tussenschakel tussen de individuele, ongeorganiseerde hulpverlening en het werk van de overheidsdiensten. Wat wij alleen of samen met onze bu ren met de ons ten dienste staande beperkte middelen niet kunnen berei ken, wordt wel bereikbaar wanneer de gehele buurt medehelpt en uitge breider materiaal beschikbaar is. Hiervan uitgaande is de blok- en ver der de wijkgedachte geboren. Een blok omvat een aantal straten, een stadsdeel, waarin rond duizend mensen wonen. In en ten behoeve Vein dit blok wordt een eigen bescher mingseenheid gevormd: de blokploeg ter sterkte van 20 man, t.w. een blok hoofd en plaatsvervanger, 2 melders, 4 E.H.B.O.-ers(sters), 6 brandwachts en 6 redders. Zij beschikken over een zeer behoorlijke, per blokwagen te transporteren uitrusting, die hen in staat stelt blussing op de waterlei ding en reddingswerkzaamheden te verrichten en eerste hulp te verlenen. Het grote belang van het bestaan van de blokploeg ligt wel in het feit dat deze direct na het zich voordoen van bominslag ter plaatse is en on verwijld kan aanpakken. Een begin nende brand kan met bescheiden middelen bestreden worden; krijgt deze echter langere tijd de kans om zich te ontwikkelen, dan kan snel een brand ontstaan, die men slechts met inzet van veel en groot materiaal meester kan worden. En een ieder zal beseffen wat het betekent voor iemand, die in een getroffen huis in gesloten zit, dat men zo spoedig mo gelijk pogingen doet om hem te be vrijden. En hoeveel mensenlevens kunnen niet gespaard worden of be hoed voor blijvend lichamelijk leed als binnen de kortst mogelijke tijd eerste hulp wordt verleend. Naast het belang van het directe optreden van de blokploeg komt nog bet feit, dat voor al die gevallen, die de blokploeg voor zijn rekening neemt en tot een goed einde brengt, geen optreden van de overheids diensten nodig is, waardoor deze be schikbaar zijn voor inzet tegen gro tere objekten. Vijftien blokken vormen tezamen een wijk, aan het hoofd waarvan een wijkstaf staat, die tot taak heeft de werkzaamheden van de blokploegen te coördineren. De mogelijkheid be staat n.l. dat door de niet getroffen blokken assistentie verleend wordt aan getroffen blokken. De wijklei- ding beschikt bovendien zelf nog over een permanent op de wijkpost aanwezige reddingsploeg, een EHBO ploeg en een met een lichte motor spuit uitgeruste brandweerploeg, welke dus voor directe inzet steeds beschikbaar zijn. De A-kring Leiden telt 7 wijken, onderverdeeld in 94 blokken. Wijk VII wordt gevormd door de gemeen te Oegstgeest. Zoals de blokken een eigen be schermingsorganisatie kennen, die nen ook door de grotere bedrijven, warenhuizen enz. dus daar, waar re gelmatig veel personen aanwezig zijn, beschermingsmaatregelen ge troffen te worden. Men duidt deze maatregelen aan met de naam Be- drijfs-zelfbescherming. Van het totaal voor het bezetten van de Zelfbescherming van deze kring benodigde aantal vrijwilligers van plm. 2000 zyn er thans rond 1500 aanwezig, die allen in opleiding zijn en waarvan een niet onbelang rijk deel reeds een redelijke mate van geoefendheid bezit. De in het voorjaar gehouden blokploeg-wed. strijden en de grote werkelijkheids oefening hebben hiervan wel het be wijs geleverd. Met het aantrekken van nieuwe krachten voor de B.B. wordt uiter aard onvermoeid doorgegaan; in de eerste plaats om tot een 100 be zetting te komen en voorts omdat er onder de vrijwilligers door vertrekt, huwelijk, verandering van werkkring ziekte enz. een vrij groot verloop is. In een volgend artikel zal een overzicht gegeven worden van de overheidsdiensten en de commando post, het centrale punt van waaruit de organisatie bij werkelijk optre den wordt geleid. Tijdens de dinsdagmiddag gehou den raadsvergadering te Woubrugge werd de begroting over 1957 van de gemeente, evenals die van de gemeen tebedrijven met algemene stemmen goedgekeurd. Enkele dagen geleden publiceerden wij reeds de voornaam ste bedragen van deze sluitende be groting. Bij -de ingiekömen stukken was een verzoek van de heer L. Koetsier om verbetering van het toilet in zijn wo ning. De voorzitter wilde dit verzoek eerst ter behandeling geven aan B. en W. Een voorstel van de heer Ven huizen, dit verzoek nu reeds in te willigen, werd met 16 stemmen verworpen. De plaatselijke midden standsvereniging verzocht voor de pe riode van 22 novemlber tot en met 4 december om ontheffing V3n de win kelsluiting, iv.m. een St. Nicolaas- verkoopactie van 's avonds 69 uur, hetgieen werd goedgekeurd. Een 2de verzoek om evenals in Alphen een koopavond te mogen houden op vrij dagavond werd voor nader advies naar de Kamer van Koophandel ver wezen. Een voorstel van B. en W. om de grasbermen te Hoogimi3ide voor de pe riode van 1 januari 1957 tot 31 de cember 1061 te verpachten tegen een huurprijs van 2.50 per jaar, telkens na mededeling daarvan aan de raad, werd door deze instantie goedge keurd. Ook het gemeentelijk weiland langs de Bateweg zal opnieuw worden verpacht aan de heer D. Hoogendoorn van 1 januari 1957 tm. 31 december 1059 tegen een verhoogde pachtprijs van 1'60.per ha. Bij de vaststel ling van het wijizigings-uitbreidings- plan, onderdeel Zuidhoek, gaf slechts één inwoner die wens te kennen t .z.t. daar een woonhuis met winkel te mogen bouwen. Nadiat de heer Ven- buizen truoig ziijn bezwaren tegen dit plan naar voren had gebracht, ging de raad ermede accoord. Hetzelfde raadslid vroeg zich bij het punt ont eigening grond langs de Bateweg af, of B. en W. hierbij wel tactvol waren opgetreden, waardoor de tegenpartij kopschuw zou kunnen worden. Biedt de geente voor deze 1.4 ha. 1.10 per vierkante meter, de eigenaresse vraagt er 1.75 voor, hetgeen te hoog wordt geaidht, ook door deskundigen. zoals de heer Huisman. Door te pro cederen echter wordt de prijs even eens onnodig verhoogd, G.S. zu Hen de gevraagde prijs echter nooit goed keuren, aldus wethouder Heenk. Ten slotte werd besloten toch tot proce deren over te gaan, alleen de heer Venhuizen was tegen. Het voorstel oan het pand' Comrie- kiade 20 onbewoonbaar te verklaren werd aanvaard. De heer Den Hertog beloofde daarbij steun van de zijde der woonruimte-commissie. Wethou der Heenk vond, dat dergelijke wo ningen beslist niet langer 'bewoond mogen worden. Daar van de kasgeldlening, groot 200.000.over 1956 nog maar de helft was opgenomen-, werd het voor stel voor 1 november alsnog de rest op te nemen, goedgekeurd. Met de Boerenleenbank te Hoogmade zal na der contact worden opgenomen om zonodig over 1957 weer één ton te kunnen opnemen. Begroting. Hierna kwam de begroting in dis cussie. Bij de kwestie schaderegeling Doesburg te Hoogmade memoreerde de voorz. die reeds door de fa. Broek- Broekhoven herstellingen- aan deze hoven aangebrachte herstellingen aan deze brug, Doch voor <Se verdere aan leg van rijksweg 4a door 'n ander aan nemer zal weer veel van de brug ge bruik gemaakt moeten worden. Het is dan ook wenselijk, dat beide aan nemers tot overeenstemming zullen geraken over het herstel van op nieuw optredende ge breken aan deze brug. De heer Den Hertog wenste bij komende verkiezingen de presentie gelden op 20.te verhogen. De voorzitter gaf toe, dat de zittingstijd aanmerkelijk verlengd is, doch vond dit bedrag, mede gezien wat andere kleine gemeenten uitkeren te boog. Op voorstel van de heer Heenk werd de reeds vastgestelde subsidie voor de AJNW'B verhoogd van 25 op 40 gulden doch een subsidie-aanvrage van de KNAC werd afgewezen. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over de door de heer Boon naar voren ge brachte suggestie tot stichting van een bejaardencentrum. Vooral de houding van het N.H. kerkbestuur hiertegenover, die wijze van exploita- W. J. Kriek 35 jaar secretaris ARKA Men schrijft ons: Op 25 okt. a.s. is het 35 jaar gele den, dat de heer W. J. Kriek tot secr. van de ARKA, afdeling Leiden, werd gekozen. Wie de heer Kriek kent, weet, dat, alhoewel hij stil zijn gang gaat, hij in alle opzichten een zeer ac tief werker is en in het organisato risch werk doorkneed is. De heer Kriek beheert niet alleen ten volle de ARKA, doch hij is daar enboven voorzitter van de plaatselijke hoofdgroep III. Tevens is de heer Kriek over enkele maanden 35 jaar lid van de dienstcommissie van de Stedelijke Lichtfabrieken en zeker al zovele jaren afgevaardigde in het Ge organiseerd overleg. Reeds in de winter van 1916'17 heeft hij zijn grote stuwkracht ge toond om te komen tot de oprichting van een rk. miltair tehuis te Voor schoten oud-militairen kunnen zich nog wel herinneren, dat bij de ope ning o.a. aanwezig waren wijlen hoofdaalmoezenier Ever en pater Frigge). Bij de oprichting der groep Verplegenden in 1929 nam hij gedu rende enkele jaren zitting in de dienstcommissie Gestichten Ende geest. Verschillende jaren was hij af gevaardigde in de bijzondere commis sie van Overleg bij de Raad van Ar beid te Leiden. In 1933 was hij mede oprichter van de Vereniging „Katho liek Leiden" en werd hij gekozen tot le secretaris. Kort daarna werd hij gekozen tot voorzitter van deze ver eniging, die gedurende deze jaren een grote bloei heeft gekend, tot wel zijn van het katholieke leven hier ter stede. Vervolgens was hij vice-voor- zitter van de contact-fcommissie op Nationale Grondslag. Ook was de Kriek vice-voorzitter der Afdelings-Unie en Bonden van Overheidspersoneel, thans voorzitter van de gecombineerde organisaties KABO, Ned. Christelijke Bond van Overheidspersoneel en ARKA. In de hongerwinter 1944'45 werd de heer Kriek benoemd tot chef Al gemene Zaken van het Rijksbureau voor Voesdselvoorziening in oorlogs tijd alhier. De diverse dienstcommissies waar in hij in de loop der jaren zitting heeft gehad zij te veel om op te noe men. Niet onbelangrijk is ook zijn werkzaamheid in de promotiecom missie hier ter stede en veel heeft hij bijgedragen tot voorbereiding en tot standkoming in de commissie der me dezeggenschap. Vanaf de oprichting is de heer Kriek voorzitter van de r.k. Standsorganisatie van de Werkne- mende Middenstand. Onlangs werd hij gekozen tot secretaris van de plaatselijke Raad van Maatschappe lijk en Cultureel Overleg. In het jaar 1946 werd de heer Kriek door Z.H. de Paus onderscheiden met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Het zou een te grote op somming worden wanneer alles ver meld werd wat de hëer Kriek als secretaris voor de afdeling en haar leden, in en buiten Leiden, heeft ge presteerd Volledig is deze opsomming in geen geval. De wens mag zeker uitgesproken worden, dat het de jubilerende gege ven mag zijn nog vele jaren voor de ARKA afdeling Leiden zijn beste krachten te geven. tie, de verhouding tussen gemeente lijk en kerkbestuur werd be sproken. Het bestaande tehiuds is wel wat ge moderniseerd, dodh voldoet geenszins aan de eisen. Nieuwkoop is een goed voorbeeld hoe het kan en moet. De heer Boon beloofde van zijn kant te trachten bij kerkbestuur en gemeen te wat meer initiatief hiervoor te verwekken. De heer Venhuizen stelde voor het door de gemeente te bou wen bejaardencentrum door 'n stich ting te laten huren, waarbij dan plaats is voor ouden van dagen van alle gezindten. Bij de begroting bleek, dat reeds rekening is gehouden met de in diensttreding van een vierde gemeen tewerkman. Met het kerkbestuur der N.H. Gemeente te Hoogmade is men destijds overeengekomen een strook je grond rond de kerk langs de ge vaarlijke bocht over te nemen. Het kerkbestuur deed dit gratis op voor waarde, diat de gemeente een muur ter plaatse aangebracht, die echter 5900.zal moeten kosten. De kerk wil hoogstens 500.hiervoor bij dragen. Daar alle leden er op aa n- dirongen dat één en ander spoedig ge reed zal komen, werd besloten, dat wethouder Heenk en de gemeente- •andhitect nogmaals met het kerkbe stuur zullen onderhandelen over de verdeling van deze kosten. Een ver zoek van de R.K. voetbalver. M.M.O. een gelijke subsidie te mogen ont vangen als de Woubrugse voetbalver. n.1. 250.we rd op voorstel van de heer Van der Eng ingewilligd door de raadi, daar deze vereniging die er overigens financiël gezond voorstaat, momenteel voor zeer hoge I kosten staat. De voozitter adhtte om persoon lijke redenen de post 250.voor de Sociëteit voor Ouden van Dagen te hoog. Gaarne zag hij hierbij wat meer steun van de zijde der ingeze tenen. Wel sprak hij zijn grote vol doening uit over het werk van de Plattelandsvrouwen op de Soc. De heer Bank deelde mede, dat in no vember te Hoogmade een z.g. kaas dag z al worden gehouden. Tenslotte kwam het 50-jarig bestaan van de Harmonie nog ter sprake. De heer Heenk had van de dirigent verno men, dat een dringend noodzake lijke vernieuwing van 'het instrumen tarium een bedrag van 5000. vergt. Na breedvoerige discussie over de wijze, waarop de gemeente het oorps het best kon helpen, over dz mogelijkheid van steun via het Prins Bernhardfonds. besloten B. en W. zich nader over deze kwestie te beraden, doch de suggestie een sub sidie te geven van een bedrag van vier cijfers,aidh'tte de heer Vijhui- zen te hoog. Ook va n de zijde der ingezetenen kan financiële steun ver wacht worden. Bij de vaststelling der besluiten als bedoeld in art. 55 bis en 191 der L.O.-wet, deelde de secretaris mede, dat over 1955 een bedrag van ƒ30.39 per leerling is vastgesteld. De rondvraag leverde niets bij zonders op, HILIEG0M KATHOLIEKE CULTURELE KRING. Het aantal leden, nodig om tot stich ting van een „Katholieke Culturele Kring" over te gaan, is thans vol doende, aldus de mededeling van het bestuur dat een programma voor de komende winter heeft samengesteld. Er zullen drie culturele avonden worden gegeven en wel op 27 decem ber a.s. waarop „Studio" een toneel uitvoering zal geven „De indringster". De tweede avond is op 26 februari 1957. Dan zal de heer J. Dominicus, leraar aan het r.k. lyceum te Alk maar, spreken over de vrijmetselarij. Op 29 april 1957 is de laatste cul turele avond. Dan wordt het passie spel „Barabas" van Pa Lagerkwist, door Johan Lauxsterman opgevoerd. Het bestuur dat uit de heren C. v. Leeuwen en J. van Roode bestaat, waarvan laatstgenoemde het secre tariaat waarneemt, heeft de volgen de personen bereid gevonden een commissie van advies te vormen: de dames mevr. KoppersGroot, mevr. Romijn en mevr. Van SasseKoot en de heren P. Schellekens, J. van der Weyden en W. Prins. Alle uitvoeringen worden gehouden in de zaal van hotel „Flora". Geboren: Leonardus Robertus Hen- drikus, zn. v. P. J. Rutten en P. M. van Deursen; Petronella Anna Corne dia, dr. v. P. Hesseling en A. G. Pe ters; Maria Johanna Agath, dr. v. A. C. Heemskerk en A. P. N. van den Berg; Leonardus Gabriël, zn. v. W. Uitendaal en L. M. J. van der Berg; An ja Maria, dr. v. S. F. van der Hulst en W. Nieuwenhuis. Ondertrouwd: A. S. Tierie en J. G. M. van der Leeden. Getrouwd: C. van Dam en M. J. Tijsen; J. W. Lommerse en C. M. Pouw; J. F. van der Meij en D. A. Weijers; P. N. van der Pauw Kraan en J. M. van der Putten; W. F. Dries- sen en J. A. Langeler. Overleden; A. Rosenkrantz, man 82 jr. wonende te Utrecht. LEIDSCHENDAM Gemeente-monteur in zilver. De heer A. Welp heeft eergisteren 't feit herdacht, dat hij nu 25 jaar geleden in dienst trad van de gemeente als monteur bij het gemeentelijk licht- bedrijf. In tegenwoordigheid van het personeel van het lichtbedrijf heeft j burgemeester Banning namens de ge- meente waarderende woorden tot de jubilaris gericht en hem tevens het gemeente-cadeau onder couvert aan geboden. Ook het collega-personeel bood geschenken aan. Winkelweek. De middenstands- centrale heeft besloten in de a.s. St. Nicolaastijd een winkelweek te orga niseren en wel van 25 november tot en met 5 december a.s. De bedoeling is daarbij dat ook St. Nicolaas de win kels zal bezoeken. Alle winkeliers worden door het desbetreffend comité tot deelneming opgeroepen. Geboren: Annemieke J. M. d. van L. J. van Leeuwen en W. J. Zuiderwij k; Antonius H. G. z. van A. van der Lubbe en A. J. T. van Es. Alida M. P. d. van W. J. van Heijnin- gen en A. de Jonge; Johannes F. P. G. z. van F. J- Hakkaart en M. J. L. Reurings; Sybrant z. van A. van 'der Werf en M. T. S. Haring; Benjamin z. van J. C. Oostwouder en N. van jNieuwkerk; Reinaldus W. C. z. var I P. T. Vergeer en J. M. de Jong. Ondertrouwd: Christianus J. Over- devest, te Zoeterwoude, en Johanna H. Welp; Johannes N. G. van der Hoeven en Maria J. F. van Meinin- gen. Getrouwd: Louis A. J. Hoelen, te den Haag, en Wilhelmina E. Jaakke Cornelis G. Verheij en Liza A. F Freeze. Overleden: Geertruida M. P Meeuws, ongehuwd, 84 jaar. VOORHOUT N.K.J.B. Donderdag houdt de NKJB haar jaarlijkse ledenvergade ring. Aanvang 20 uur. Deze verga dering bevat twee zeer belangrijke punten, n.l. bestuursverkiezing en contributiewijziging. Bij de bestuurs verkiezing zijn vier leden aftredend, t.w. Leo van Dam, Jan Lans (beiden herkiesbaar), Aad van Leeuwen en Herman Godijn (beiden niet her kiesbaar). Zondag 4 november feestelijke opening van ons win terprogramma. Opgevoerd zal worden het toneel stuk „Muizenissen", door de r.k. to neelver. „Elckerlyck" uit Sassen- heim. Na afloop gezellig samenzijn. Geboren: Cornelis P. z. van L. P. M. v. Velzen en C. E- Romijn; Theodorus J. M. z. van J. Th. Voorn en M. Los; Gerardus C. J. z. van C. P. v. d. Berg en C. M. Kemp; Petrus L. J- z. van L. .J. v. d. Berg en Th. Koster; Joseph C. M. z. van C. J. v.. Noort en J. A. v. Beek; Gerardus J. M. z. van J. v. Loon en F. A. Homan; Johannes G. M. z- van C. S. Warmer dam en M. M. J. Langeveld; Wilhel mina M. d. van J. E. v. d. Lans en M. E. Slobbe. Ondertrouwd: E. J. Zeestraten 40 j. en W. J. Th. Hermans 29 j- Getrouwd: J. A. H. Pont (Noord- wijk) en P. J. M. v. d. Burg; C. M. Tulon (Lisse) en J. A. M. Klaar; A. v. Hoven (Wassenaar) en B. Eigenbrood; F- E. Meier (Noord- wijk) en H. Rohde. Overleden: Geertruida C. van NoortSpruijt 68 j.; ApOlonia A. A. Broeckhus, weduwe van J. A. Moers, 86 jaar. DE KWAKEL 8000ste INWONER GEBOREN In de nacht van zondag op maan dag is de 8000ste inwoner van Uit hoorn geboren. Het is Josephus Cor nelis Maria van Vliet, het dertiende kind van de familie G. H. van Vliet- Zaal uit de Prinses Beatrixlaan. De kleine heeft 9 broertjes en 3 zusjes. Burgemeester C. M. A. Koot nam zelf de aangifte aan van zijn perso neelslid de vader is voorman-tim merman bij de gemeente bood zijn gelukwensen 'aan en overhandigde namens de gemaente een spaarbank boekje met een inlage van 100. De betreffende bank, de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, verhoogde dit bedrag met 25.Terstond na het bekend worden van het nieuws ging op het raadhuis de vlag in top, en maakten tal van middenstanders al het sympathieke gebaar om de fam. v. Vliet een stoffelijk blijk van hun belangstelling te zenden. Burge meester en mevrouw Koot, brachten in de morgenuren al een bezoek aan de gelukkige moeder. Met deze ge boorte heeft onze gemeente weer een mijlpaal in haar verrassend snelle ontwikkeling bereikt. Immers in juli 1948 boekte zij de 5000 zielen, in nov. 1951, 6000 en in oktober 1953, de 7000. WASSENAAR Belgische dame op het strand beroofd Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is op het strand te Wasse naar de 32-jarige ongehuwde Belgi sche mej. C. Landau uit Antwerpen door een tot nu toe onbekend geble ven man beroofd van een groot deel van de inhoud van haar handtasje. Verdwenen zijn; f 400,aan Ne derlands geld, duizend Franse fran ken, driehonderd Belgische en vijf envijftig Zwitserse franken, een pla tina broche van 4000,en een polshorloge van eveneens 4000, Mej. L. zat op het strand bij het Wassenaarse gedeelte, toen een man bij haar kwam zitten. Na een praat je met haar te hebben gemaakt, duwde hij haar opeens met haar hoofd in het zand en deed een greep in haar handtasje. Daarna koos hij het hazenpad; hij verdween tenslotte op een fiets, die op de oprit van het duin stond. Mej. L. heeft onmiddel lijk de terugtocht naar Scheveningen aanvaard, maar aangezien dat een wandeling van circa een uur is, kon ze eerst tegen drie uur bij de politie aangifte doen. De politie is nog naar de aangegeven plaats op het strand gegaan waar ze de bril van mej. L. aantrof, die zij daar had verloren Van de dader ontbreekt elk spoor. Gemeenteraadsvergadering. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op woensdag 7 november a.s. des morgens kwart over 9. In deze ver gadering zal o.m. de begroting voor 1957 worden aangeboden, die daar na door de raad „in afdelingen" zal worden onderzocht. Wachtverbod op Storm van 'sGra- vesandeweg. B. en W. van Wasse naar hebben een wachtverbod inge steld voor de oostelijke zijde van de Storm van 's Gravesandeweg tussen de van Zuylen van Nijeveltstraat en de Duinrellweg en voor gedeelten van de Duinrellweg. Een eerder be sluit waarbij voor deze weggedeelten een parkeerverbod werd ingesteld, is ingetrokken. ZOETERWOUDE Kath. E.H.B.O. Met het ingaan van het winterseizoen hoopt de Kath. E.H.B.O. een cursus te organiseren in het Jeugdhuis Miening. De eerste les begint donderdag a.s. om 20.00 uur. Iedere katholiek boven 17 jaar is wel kom. De leiding van de cursus berust bij dr Kortmann. Instructrice is mevr. v. Dam uit Leiden. De cursus bestaat uit 26 lessen van 2 uren. Het lesgeld bedraagt 7.50 waarvan 2.50 als inschrijfgeld gevraagd wordt. ZOETPRWEPR Gilde vergaderde. Gisteravond hield het Gilde haar maandelijkse bijeenkomst in De Jonge Prins. Ge zien de belangrijkheid van het on derwerp waren ook de dames van de K.A.V. voor deze avond uitgenodigd. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor de Bouworde, de stichting van pater Werenfried van Straaten. Deze bouworde bouwt kerken, huizen en al wat meer nodig is, daar waar de kerk in nood is. Uit deze spontane hulp, vooral door jonge mensen, is een religieuze beweging ontstaan, die volkomen past in onze tijd. Uitvoe rig werd gesproken over het werk der Memisa, waarbij gewezen werd op het ontstellend gebrek aan ver bandmiddelen. De leden werden dringend verzocht zwachtels te brei en, om op deze wijze mede te hel pen aan de oplossing van dit nij pende vraagstuk. Ten einde pater Kuster, een missionaris uit Tanga nyika, te helpen aan een vervoer middel werden bonnen verkocht. Deze aktie bracht f 28,op. Schaken. In de onderlinge com petitie van de schaakvereniging Pro motie werden de volgende partijen gespeeld: W. van MullemA. Nühn 1; A. NühnG- Boon 1—0; J. BlonkW. van Mullem 10; T. Ka- lisvaartJ. van Loenen 10; J. Roos—Ph. Buitendijk 10; H. Lan- genbergH. Breugen 01; G. de VreeJ. Opdam 01; Th. van Ga lenM. van Staveren 01; L. Breu genH. Brejjer 10; M. Gehem J. Hagoort 01; L. v. d. SlikM. v- Staveren afgebr.; W. van Mullem Th. van Galen afgebr.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6