Het Huis der Koningin Schatten van de Oriënt op het filmdoek van K en O Eisenhower over proeven met de kernwapens Scherp Zal Nagy volledige amnestie verlenen? RIJNSTREEK Zeven-verdiepingen flat naast Kamer van Koophandel Leiden Vertrokken personen uit Leiden tuinbouwtentoonstelling in Rotterdam WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Film en lezing door P. N. Windmeyer In de foyer van de Stadsgehoor zaal werd! gisteravond onder aus piciën van de Leidse Volksuniver siteit K O een film-lezing ge houden over het onderwerp „Da mascus, Athene en Rome". De voordracht werd gehouden door de heer P. N. Windmeijer, die komend uit Indonesië, waar hij een film had opgenomen, zijn thuisreis op het vliegveld van Da mascus had onderbroken, om 'n reis te ondernemen door het na bije oosten. Aan die hand van kleurendiai's leidde de heer Windmeijer de stamp volle en aandachtig luisterende zaal rond door de stad, die reeds in de 18de eeuw vóór Christus genoemd wordt. De aankomst met een moder ne Constellation vormt een fel con trast met de oude poorten en wallen, waardoor men de stad binnengaat. Natuurlijk wordt de plaats bezocht, waar, volgens de overleveringen, St. Paulus in een mand werd neergela ten toen hij voor zijn achtervolgers moest vluchten. Prachtig zijn de moskeën van So- leitman en Omar, schilderachtig de oude straatjes en de soiukhs, waar 't echter verboden is om te fotogra feren. Spreker had er acht arresta ties voor moeten ondergaan. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus Johannes Ma ria, zn. v. B. de Bruin en M. Heet- veld; Alida Petronella, dr. v. K. Siere en P. M. Carels; Pieter, zn. v. W. Bo- narius en S. C. A. de Graaf; Karei, zn. v. K. H. Gerritsen en J. Rijlaars dam; Paulus, zn. v. J. C. van der Meij en L. T. van der Neut; Cornelia Theodora Maria ,dr. v. J. C. Hogen- boom en C. A. M. Wassenaar; Cor nelia Maria, dr. v. J. H. Ruitenbeek en B. J. van den Berg; Ina Adriana, dr. v. S. Ter Louw en A. M. den Ouden; Alida, dr. v. G. van Duijn en W. Messemaker; Theo, zn. v. J. Maag- delijn en A. M. van Duijn. Getrouwd: F. Walter en H. C. de Boer. Overleden: H. Koster man, 78 jr.; IJ. Schouten man, 79 jr.; A. M. van Woudenber hsvr. van: v. Werkhoven, 56 jr.; A. Castel man, 65 jr.; F. van Maanen man, 70 jr.; J. van der Vel den man, 66 jr.; J. Pardon dochter, 1 dag; M. Verver wed. van: Rietkerk, 71 jr.; J. Neuteboom man, 70 jr.; W. C. E. de Buryn wed. van: Engel, 85 jaar. Serene rust kenmerkte de oude moorse paleisjes met de romantische patio's waar nog altijd de oude Da mascener handwerken worden uit geoefend: het weven van brocaat en het drijven van goud. Van Damascus ging de reis naar Baal Beek, waar de resten van een gigantische Romeinse tempelruïne werden bezocht, en van daar naar Eiblos, waar in de resten van oude bouwwerken liefst invloeden van vier culturen bewaard zijn. De Phoeniciers hebben, gebruikmakend van de tempelresten van de Egypte- naren, hun offerplas'tsen gebouwd, die door de Romeinen op hun beurt weer \v erden benut voor de bouw v-an eigen tempels, waarin iets van de godsdienstige sfeer van de inlanders werd neergelegd. Toen tenslotte de kruisridders kwamen, bouwden die hun vestingen en kerken met de ste nen, die zij ter plaatse vonden. Aardig was een opname van het Olympisch Stadion te Athene. Ook de bouwkundige bijzonderheden van de Akropolis, de tempel van Poseidon in Athene werden door de spreker uitvoerig belicht, evenals die van de stad Rome, van welke stad het Fo- rujm Roananum en de boog van Ti tus werden getoond. Het Colosseum,' d'e Arc de Constantino, het gedenk teken voor Victor Emmanuel II en de vele ruines van de eeuwige stad kwamen voor de lens en alle fines ses die niet goed genoeg uitkwamen op de lichtbeelden, werden na de pauze nogmaals getoond in een schit terende kleurenfilm, waarbij gebruik gemaakt was vsn een tele-lens voor het nemen van détailopnamen. BLOEMMENLIEFHEBBERS BIJEEN De Leidse tuiniers en bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den" hield gisteren haar ledenverga dering in café Aniba. In zijn openings woord maakte de voorzitter, de heer J. H. Smit melding van het 70-jarig bestaan, dat in 1959 feestelijk ge vierd zal worden. Er werd een feest commissie benoemd, waarin zitting namen de heren Dool, Ernst en Pi ket. De uitslagen van de tuinwed- strijd 1956 werden bekend gemaakt, de prijsuitreiking zal de volgende ledenvergadering plaats hebben, Een voorstel tot verhoging van de con tributie in verband met het komende jubileum, werd met algemene stem men aangenomen. De bekende vra- genbus werd weer behandeld door de heer J. van der Berg. De heer Smit hield tenslotte nog een causerie over de cultuur van de te kweken narcissen. Deze narcissen werden uitgereikt voor de kweekwedstrijd voorjaar 1957. GEM. AANKONDIGING STADSGEHOORZAAL. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van be langhebbenden, dat van 25 oktober 1956 af de gelegenheid bestaat de za len van de Stadsgehoorzaal te huren voor het tijdvak tot en met 31 de cember 1957. Het blijkt achteraf, dat de oude Waag voor de helft in het water van de Stille Rijn is verdwenen. Tijdens het restauratiewerk werd het puin van de Waag op het Waag- hoofd gedeponeerd. De lieve jeugd heeft zich onledig gehouden met het in het water wer pen van de brokstukken Waag. Een baggermolen heeft nu tot taak de stenen aan de oppervlakte van het water te brengen. De hoeveelheden zijn zo groot, dat de baggeraars daar nog wel een paar dagen zoet mee zijn. Toilet. Wij vernemen, dat het ondergrond se toilet op het Stadhuisplein geheel gereed is en binnenkort, waarschijn lijk zaterdag a.s. al geopend zal wor den voor het publiek. Er zal geen plechtigheid zijn. „Peerke Donders". De leden van de R.K. E.H.B.O. afd. Leiden „Peerke Donders", worden er aan herinnerd dat er hedenavond een oefenavond gehouden wordt in het R.K. Lyceum Mariënpoelstraat voor hen die de gewone oefenavonden niet kunnen bijwonen. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Geen afschaffing zonder garanties „Het gaat er voor de V.S. niet in de eerste plaats om te komen tot een verbod van proefnemingen met kern wapens, doch om te verhoeden, dat deze wapens in een oorlog worden gebruikt" aldus heeft president Eisenhower in een lange verklaring gezegd, welke was opgesteld op grond van aanbevelingen van zijn raadgevers van de ministeries van landsverdediging en buitenlandse zaken en van de Amerikaanse com missie voor de atoomenergie. Eisenhower maakte hierin duidelijk POTLOOD en GEEST No. 521 Horizontaal: 1. lidw; 3. aard soort; 6. afnemend getij; 7. hoofdstad van Birma; 11. gem. in N.H 13. mu zieknoot; 15. bijwoord; 16. tegen; 17. munt in Enig. Indië; 18. uitroep; 20. afkorting van tantalium; 21. braak land; 25. ervarenheid; 27. pers. voor naamwoord; 28. achterdeel van de hals; 29. gewicht (afk.). Verticaal: 2. bijwoord; 3. telwoord; (Eng.); 4. zijtak Elbe; 5. bedorven; 6. voegwoord; 8. de gouden bul (afk. Lat.); .9. boom; 10. grootste stad van Nebraska aan de Missouri; 12. plat- boom vaartuig; 14. meisjesnaam; 15, boomloot; 19. voorgeschreven kerkge bruik; 21. muzieknoot; 22. fijngema len eikenbast; 23. boom; 24. scheikun dig teken voor tin; 25. godsdienst (afk.): 26. landbouwwerktuig. Oplossing morgenavond Oplossing No. 520. Horizontaal: 2. enkel; 6. Ulm; 8. ora; 10. test; 12. slii 13. ha; 14. rel; 16. as; 17. barak; 18. op; 20. aan; 21. as; 23. vaan; 25. Gobi; 27.eng; 29. sta; 30. avers. Vertacaal: 1. Nuth; 2. Ems; 3. km.; 4. lol: 5. taps; 7. Lea; 9. Ria; 11. traan; 12. slang; 15. era; 18. oven; 19. Pan; 21. abt; 22. Siam; 24. aga; 26. C 28. de. dat de republikeinse regering, in dien zij na de komende verkiezingen aan de macht blijft, niet zal instem men met een internationaal verbod op proefnemingen met kernwapens, indien dit niet tevens gepaard zou gaan met een overeenkomst voor al gemene ontwapening, die in de prak tijk zou kunnen worden toegepast- De president wees op de reeds her haaldelijk getoonde bereidheid der V.S. om tot internationale ontwape ning mits onder deugdelijke w ar- borgen te komen, hetgeen ook af schaffing der kernwapens en het stop zetten van alle proefnemingen daar mee, zou inhouden. „Doch de weigering van de Sow- jet-Unie, om in te stemmen met der gelijke waarborgen, is de enige re den, waarom nog geen internationale ontwapeningsovereenkomst kon wor den bereikt", verklaarde hij. De president zei voorts, dat de „meest bevoegde geleerden hebben uitgemaakt, dat het voortzetten van de proefnemingen met de waterstof bom op de huidige schaal het mens dom niet in gevaar brengt". De president wees er op, dat alle proefnemingen met kernwapens ra dio-actieve bijproducten, waaronder 't gevaarlijke strontiur-90, doen «ont staan, zodat het geen zin had om, zoals door sommigen was bepleit, de proefnemingen met minder krachtige wapens te doen houden. Eisenhower besloot: „Ik heb de twee volgende conclusies getrok ken: Wij moeten, zolang er geen door deugdelijke waarborgen omge- internationale ontwapenings overeenkomst tot stand is gekomen, voortgaan ons sterk te maken op het gebied der moderne bewapening, en dit om der wille van ons zelf, voor de zaak van alle vrije landen en voor het behoud van de vrede. 2. Wij moeten steeds blijven tre- ven naar een wezenlijke internatio nale ontwapening, die niet op illusies mag zijn gegrondvest. TOESTAND IN HONGARIJE De nieuwe Hongaarse eerste mi nister, Imre Nagy, heeft de Honga ren in een radiorede gezegd, dat de genen die zich tegen 14.00 uur (plaat selijke tijd) overgeven niet door een krijgsraad gestraft zullen worden. Nagy deed een beroep op de arbei ders zich rustig te houden en hun fabrieken te verdedigen. Zij die vochten zouden zich moeten over geven en de regering hun steun ge ven bij haar pogingen om de orde in het land te herstellen. Nader is bericht, dat een delegatie van de „contrarevolutionairen" door Nagy is ontvangen. De delegatie deelde Nagy mee tot overgave bereid te zijn als volledige amnestie zou worden verleend, aldus radio Boeda pest. Naderhand meldde radio Boe dapest, dat het voorstel door Nagy is aanvaard. Na de toespraak van Nagy klon ken het Hongaarse volkslied en de Marseilleaise. Ex-president Zoltan Tildy voerde na Nagy het woord. Hij zei diep ge schokt te zijn toen hij door de radio van de onlusten hoorde. Tildy zei, dat het belangrijkste thans was het herstel van de rust en orde. Ook hij deed een beroep op het volk om de regering te steunen bij het herstel len van de orde. Het orgaan van de Italiaanse com munistische partij, Unita, meldt uit Boedapest, dat een reusachtig stand beeld van Stalin (ongeveer acht me ter hoog) „gevaarlijk wankelde, doch niet omviel" toen het gisteravond door een menigte werd aangevallen. Betogers probeerden het beeld met stalen kabels om te trekken. De ka bels braken. Zij maakten ook ge bruik van snijbranders doch even eens zonder succes. Een aantal betogers was op het dak van een gebouw voor het stand beeld geklommen en verwijderde een grote rode vlag. De correspondent beschrijft ook een aanval op het ra diogebouw, waarbij betogers een vrachtwagen gebruikten, om de deur van de hoofdingang te rammen. De politie verjoeg de aanvallers met traangasbommen. Demonstranten sta ken de vrachtwagen in brand an klommen door de ramen het ge bouw binnen. Ook schoten zij op de politie. Deze slaagde cr tenslotte iti de indringers te verdrijven. DE RUSSISCHE TROEPEN IN POLEN. De Poolse premier Jozef Cyran- kiewicz heeft vandaag in het parle ment gezegd, dat „binnen- twee da gen" alle Sowjet-troepen in Polen „zich uitsluitend op hun bases zullen bevinden". De premier verklaarde, dat maar schalk Konstanty Rokossovsky de bevelen van de Poolse communisti sche partij en regering uitvoert. Nadruk leggend op Polens „onver breekbare vriendschap met de Sow- jet-Unie zei Cyrapkiewicz: „We moeten alle anti-Sowjet-gevoelens tegengaan." Doelend op Kroestsjefs recente be zoek aan Warschau (dat een stroom' sensationele berichten over een me- ninigsversohi'l en Russische troepen- en vlootbewegingen ten gevolge had), betoogde Cyrankiewicz, dat „er be langrijke stappen zijn gedaan op de besprekingen te Warschau, die in een sfeer van openhartigheid wer den gevoerd". „Wij zijn volledig be voegd te verklaren, «lat er i Mos kou verdere besprekingen zullen worden gehouden c m dit beginsel van samenwerking te verwezenlijken, ge grondvest op gelijkheid en gelijke rechten ten aanzien van de onafhan kelijkheid". Leidse Agenda WOENSDAG 24 OKTOBER. Postzegelverzamelaars. De Kleine Burcht. 8 uur nam. „Alma Materkoor". Lustrumconcert Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 6.45 uur nam. Comm. voor Int. Samenwerking. Herdenking Dag der Verenigde Na ties. Mr. A. W. Kist over Afrika. Aula Fruinlaan 8 uur nam. KRO Vrolijk programma. Ontspan- ningszaal Endegeest, 3 uur nam. VIRO. Herdenking „Dag der Verenig de Naties", Gravesteeen. Pieterskerk hof 6, Leiden. 8 uur nam. K. U. Cux-sus toepassing kunst stoffen, Rapenburg 61, 8 uur nam. Filmavond voor 18-jarigen, St. Petrus en St. Lodewijk-parochie. Ca sino, 9.15 uur nam. DONDERDAG 25 OKTOBER. Bejaardensociëteit „St. Petrus en St. Lodewijksparochie". Viering eer ste lustrum. 9 uur H. Mis „In 'de Vrolijcke Arke". 11.30 uur v.m. recep tie. 7.30 Toneelavond in Romanuszaal. Soc. Charitatief Centrum. Mej. Dro ge over: Het contact met de mens in nood. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. K. en O.-concert. Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. VRIJDAG 26 OKTOBER. KVP. afd. Leiden: Bestuursverkie zing. „Het Gulden Vlies" 8 uur nam. Conferentie voor katholieken en niet-katholieken. St. Leonarduskerk 8.15 uur nam. Ned. Gen. voor Anthropologic e.a. Prof. dr. Antoni de Almeida over: „Les Bochiman de l'Angola", Rijks museum v. Volkenkunde, Steenstraat la, 8 uur nam. Leidse Textielfabrieken Gebrs v. Wijk en Co. Aandeelhoudersverga dering. „Het Gulden Vlies" 11 uur v.m. K. en O. lezing. Prof. dr. H. C. v. d. Hulst. Sterrewacht. 8 uur nam. K. en O. Cabaret. „Triangel"-caba- ret van Wim lbo. Schouwburg. 8 uur n.m. ZATERDAG 27 OKTOBER. K.V.P.-kringvergadering. St. Anto- nius Clubhuis 2.30 nam. R.K. Instuif. Ontspannings-avond „De 'honderdste is er" Leonardus- huis, 8 uur nam. Mathesis. Jaarfeest Ver v. Mathesïa- nen. Stadsgehoorzaal 8.15 uur nam. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Pad destoelenexcursie. Halte Posthof. 1.55 uur nam. „Euratom"-conferentie. Sprekers mej. dr. ir. J. H. M. Manders, mr. P. Schierbeek en de heer J. Boekstal. Kasteel Oud-Poelgeest. 2.30 nam. (vervolg conferentie op zondag). Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Kok Rapen burg 9, tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Mensheid Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1926 ok tober zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Chantage", volwassenen. Lido: „Tralies van bamboe", 18 jaar. Luxor: „Ongetemd", 14 jaar. Trianon: „De avonturen van Quen- tin Durward", 14 jaar. Rex: „Een vrouw achter tralies", strikt volwassenen. TWEEDE KAMER Gezamenlijke verklaring van de Kamerfracties De Tweede Kamer heeft heden middag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de in de ver gadering van gisteren afgelegde re geringsverklaring, tezamen met de algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1957. De heer Oud (WD) zegt het vol gende: Verklaring inzake kwestie- Soestdijk. Alvorens de redevoering aan te vangen, die ik uitsluitend voor mijn eigen verantwoordelijkheid zal uit spreken, zou ik, als eerste spreker bij deze gedachten-wisseling, een korte verklaring willen afleggen, mede namens de heren Bruins. Slot, Burger, Romme en Tilanus. BOSKOOP WEER EEN SLACHTOFFER VAN DE BULKSE BRUG. Ondanks de verbeteringen, welke onlangs nabij de Bulkse brug zijn aangebracht, geraakte gisterenmid dag te ongeveer 6 uur een aanhang wagen geladen met bietenblad naast de weg. De oorzaak hiervan was gele gen in het feit, dat de heer J. V. uit Alphen a. d. Rijn met een tractor, waarachter een landbouwwagen met bietenblad, de Bulkse brug passeerde. Vlak achter hem reed nog een trac tor met een aanhangwagen, eveneens geladen met bietenblad. Toen de voorste tractor moest remmen kon de tweede, die nog op de afrit van de brug reed, niet voorkomen, dat hij de voor hem rijdende wagen raakte waardoor zijn eigen aanhangwagen van de weg gleed en in de zachte berm terecht kwam, en tegen het prikkeldraad bleef hangen. Gelukkig nog juist vóór de nieuwe lichtmast, want anders had de zware wagen wellicht de mast omver gedrukt. Met behulp van de twee tractors en ten slotte nog een jeep werd getracht de gestrande wagen weer op het rechte pad te brengen. Toen dit uiteindelijk niet mogelijk bleek werd de wagen gelost. De lege wagen was daarna spoedig weer op de weg gebracht. Door de politie werd het verkeer, dat door dit ongeluk ruim vijf kwartier was gestremd, geregeld. ALPIEN AAN DEN RIJN Ph. H. Rogaar ernstig ziek. Tij dens een dinsdagavond in het raa<ï huis gehouden vergadering van de woningcommissie werd het raadslid en tevens fractie-voorzitter van de PvdA, de heer Ph. H. Rogaar, plot seling door een acute maagbloeding overvallen. Dr. J. H. Veenendaal achtte de toestand van de heer Ro gaar ernstig en zijn overbrenging naar de ziekenverpleging De Wijk in Gouda noodzakelijk. De toestand van de heer Rogaar is in de afgelopen nacht niet verergerd. Het architectenbureau F. Klein te Groningen heeft de bouw van 3*20 flat-woningen, 27 bijbehorende gara ges, 1 winkel en 1 kantoor in Haar lem-Noord ondershands opgedragen aan het aannemersbedrijf G. A. en W. J. Bergshoeff te Alphen aan den Rijn voor de som van 4.488.000. NIEUWVEEN Gemeenteraad. De raad komt morgen om half acht bijeen. Agen da: Aangaan van een geldlening groot 55.000, Een maatschappij voor bodem onderzoek uit Rhoon is dezer da gen begonnen met het onderzoek van de bodem van het terrein naast de Kamer van Koophandel te Leiden op de hoek van de Sta tionsweg en het Stationsplein. Op deze plaats zal binnen afzien bare tijd een zeven verdiepingen ho ge flat worden gebouwd, waarin op de begane grond showrooms worden gevestigd. De zes andere verdiepin gen worden ingericht als kantoor ruimte voor verschillende bedrijven. Deze flat maakt deel uit van het nieuwe bebouwingsplan van het Sta tionsplein te Leiden, dat door de N.V. Bouw- en Handelsmaatschappij „Wa- bo" wordt ontworpen. Het vrije terrein naast de Kamer van Koophandel zal geheel bebouwd worden. Op het binnenplein, dat door de huizen en gebouwen wordt gevormd zullen een aantal auto boxen worden geplaatst. (Vervolg). L. Neubur,gerBril, O. Singel 2a, Oegst geest, Willibrordlaan 26; W. F. H. En gels, Herengr. 60, Amerongen, Overstr. 17; A. J. H. Wachters, Breestr. 73a, Groningen, Schuitendiep 746; N. van Ree, Rapenburg 12, 's-Gravenhage, Suez- kade 58; B. A. Faber, Korevaarstr. 23, 's-Gravenhage, Altingstr. 51; C. H. van Zeeland, Hogewoerd 185a, Haarl.meer, Huigsloterdijk 261; G. W. C. A. Swart, Fruinlaan 9, Delft, Verwersdijk 20; E. J. ZevenbergenSchophuizen, Wasstr. 44, Indonesië: G. G. J. van den Broek v Kesteren, Kam. Onneslaan 6, Haarl. meer, Ewijkstr. 25; H. J. M. Bruins Slot, v d. Brandelerkade 3, Haarlem, Tette- rodestr. 109; J. M. J. Reijnders, Pioen hof 19, Brunssum, Pr. Hendriklaan 151; J. W. van de Weerd,, Haagweg 172a, Wageningen, Pr. Margietplantsoen 19; M. E. Ober, de Genestetstraat 90, Den Haag, Zoutmanstr. 26b; A. Doove, C. Huy.genslaan 35. Schiedam, Nieuwe Ha ven 225; M. J. Faase, Morssingel 8, Oss. Floraliastr. 39; F. T. J. van Peski, Boer. haavelaan 49, Rotterdam, Dordtselaan 58c; H. P. Vink, O. Singel 18, 's-Gra venhage, Vivienstr. 40; G. W. v. d. Meer, Oostdw.gr. 18, Naarden, St. An- nastr. 5; H. F. Hanno, O. Herengr. 14„ 'sGravenhage, Zoutmanstr. 26b; A. M. Bik, Apath.dijk 30, Haarlem, le Hasse- laerstr. 1; E. M. van Eek, O. Rijn 25, Stad-Delden, Hengelosestr. 5; B. M. T. v. d_ Lugt, Herengr. 25, Voorburg, L. v. N. O. Einde 410; J. Deegenaars, Irene- straat 29a, Zaandam, H. Gerhardstr. 8; M Zwart, Varkenmarkt 7, Eindhoven, Boschdijk 771; M. F. .WijntjesBoekée, Plantsoen, Oegstgeest, Floralaan 59; J. Benschop. 3 Octoberstr. 61a, Eindhoven, Brugmanstr. 2: S. B. Colpa. J. v. Goyen- kade 32, Leidschendam, Veurse Ach terweg 133; M. G. Bakker, W. Singel 27, Katwijk, Drieplassenweg 17; T. Yke- ma,, Houtlaan 31, Delft, Spoorsingel 61; J. Neuteboom, Vrouwenkerkhof 6, Am sterdam. Weesperzijde 110; F. J. de Boer, Herengr. 86, Amsterdam. Plantage Kerklaan 19 I; B. van den Berg. Mo- lenstr. 9, Ermelo, Veldwijk 75; D. v. Egmon'd, Fr. v. Mierisstr. 24a, Katwijk, Zuidstr. 57b; A. A. Spanjersberg, Ko- ninginnelaan 66. Rotterdam. Nachtegaal plein 20a; G. J. SpanjersbergSchol- tus, Koninginnelaan 66, Rotterdam, Von der 44; J. E. de Koning, Rapenburg 131, Texel, Weverstr. 101; B. J. Lange, Roo- denburgerstr. 49, Deventer, Swaefken- straat 43; M C. Zirkzee, Druivenstr. 9, Haarl.meer, Lisserdijk 314d; J. Laven, P. de la Courtstr. 71, Leidschendam, Tedingerstr. 27; H. W. Bredeveld, Mors- weg 12a, Delft, Ternatestr. 125; H. B. H. Geeraths, Calandstr. 38, Lochem, Graaf Ottoweg 19: J. A. v. Gent, J. de Witt- straat 28. Oegstgeest, Rhijng.str.weg 27; J M. J. Meijer, L. Mare 71a, Utrecht, Smeestr. 65; S. Kukler, Haarl.str. 155, Voorschoten, Beresteynstr. 3: C. T. van der Linden, O. Rijn 44a, Leidschendam, Tedingerstr. 27; A. P. Sep, Munniken- straat 94, Haarl.meer, Lisserdijk 314d; J. C. Brasker, Evertsenstr. 42a, Hazers- woude, Torenstraat 20. De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent hetgeen men de „kwestie-Soestdijk" is gaan noe men, hebben in ons land een ernstige verontrusting gewekt. Het betreft hier een aangelegen heid, waarbij de hoogste belangen van ons koninkrijk zijn betrokken. Zij kan daarom niet gezien worden als een zaak, die alleen de draagster der Kroon persoonlijk raakt en waarvoor haar raadslieden geen ver- antwoordelijkheiddragen. Wij vertrouwen, dat 't kabinet die ver antwoordelijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het Huis der Konin gin, de maatregelen zullen worden genomen, die in het belang van de on gereptheid der monarchie noodzake lijk blijken. De heer Oud bespreekt daarna de kabinetsformatie. Hij betoogt, dat het feit, dat de P. v. d. A. de grootste partij is gewor den bij de verkiezingen, een gevolg is van de Russische politiek. Twee ze tels der communisten zijn naar de P. v. d. A. gegaan. Bij de KVP is men er beter in ge slaagd de doorbraak te stuiten dan in de Protestants-Christelijke partijen. Rotterdam bereidt een nieuw eve nement voor, omdat zoals B. en W. thans aan de raad schrijven na Aihoy en E-55 wel duidelijk is ge bleken, diat Rotterdam tot grote ma nifestaties in staat is. In de loop van dit jaar is contact gekregen met de Nederlandse Tuin- bou'wraad en de Kon. Nederl. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde, die 't voornemen hebben in 1960 een in ternationale tuinbouwtentoonstelling welke anders in het buitenland zou worden gehouden, voor de eerste maal in Nederland te organiseren. Daarbij kwam het oog te vallen op Rotterdam. De nationale tuinbouwwereld meent in het internationale verband, waarin zij meespeelt, een claim voor 1960 te mogen doen gelden omdat de konink lijke algemene vereniging v. bloem- bollencuP"ur in 1960 haar 100-jarig bestaan hoopt te vieren, tegelijk met de herdenking van het feit, dat de tulp vier eeuwen geleden voor het eerst in Nederland werd gekweekt. Rotterdam werd niet alleen gekozen ter wille van de accorr.odatie en de successen -van het verleden, maar vooral ook, omdat de tuinbouw een belangrijke export heeft en grote hoeveelheden over die haven ver scheept. KONINGIN JULIANA OP SICILIë. Koningin Juliana heeft g'.steren een lange wandeling gemaakt door het kleine stadje Taormina. Zij inte resseerde zich in het bijzonder voor kunstnijverheidsvoorwerpen en hand werken. Na verscheidene uren op het strand te hebben doorgebracht heeft de ko ningin wier vakantie op Sicilië door prachtig weer begunstigd wordt het dorpje Castel Mola bezocht en het heiligdom van de „Madonna della Rocca". Vrijdag zou koningin Juliana zich naar Cortina d'Ampezzo begeven, waar afgelopen winter de Olympische winterspelen zijn gehouden. MOORDPARTIJ TE MEKNES. De bovengenoemde wanordelijkhe den in Meknes onstonden, toen een officier van politie om het leven kwam door een schot uit zijn eigen stengun. Dit geschiedde, toen hij een betoger een slag met de sten gaf. Het wapen ging af en de bezitter ervan werd dodelijk getroffen. De Marokkaanse betogers dachten evenwel, dat het schot door een Fransman was afgevuurd en zijn na men bloedig wraak. Drie Fransen werden levend in hun auto's verbrand. Twee anderen wer den, voor de ogen van hun kinderen, in hun eigen huizen met bijlslagen om het leven gebracht. Het gepeupel viel een verpleger aan, die aan_ de kant van de weg bezig was gewonden te verzorgen en verbrijzelde hem het hoofd met een straatsteen. De zevende Fransman werd in zijn garage overvallen. Hij kreeg een slag met de kolf van een karabijn en werd door de menigte afgemaakt. Het acht ste slachtoffer was een Franse bri gadier van politie, wiens keel werd afgesneden. Marktberichten LEIDSCHENDAM, 23 okt. Groente. Tomaten A 1230—1540; idem B 1030 1190; idem C 12001550; andijvie 10—16; sla A 7—11; idem B 3—6; stoofsla 10—26; sny bonen 126—142; pronkbonen 51—68; bospeen 19—27; spinazie 38—53; postelein 47—55; bloemkool A 33—39; idem B 19—26; groene kool 1719; selderij 370—430; bleekselderij 3—15; alikanten 124— 129. RIJNSBURG, 23 okt. Bloemen. Troschrysanthen per bos D. Dream 5066; Wendie 3540; Samaria 38 47; Mosquito 2843; 'Brigth Eay 30 38; Bunty 3340; De Bree 60 68; ensation 6070; Gemengde 30 42; Sous Don 5560; Blanch 6575; W. Hope 6073; Normandie 5060; Eng Bruin 4860; Minerva 7075; geplozen chrysanthen per 100: Migoli 810; D. Dream 710; White Joy 1314; Choco 1517; Freesia's per bos: geel 5065; wit 25—33.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2