S)e &2id6£0oti/YCi/nt BLOEDIGE BOTSINGEN IN STRATEN VAN BOEDAPEST Imre Nagy door Politbureau als premier aangewezen DE Gomoelka tracht de volks beweging te beteugelen Regering roept Russen te hulp om orde te bewaren Demonstraties ontaardden in vechtpartij Poolse leiders vrijdag naar Moskou Russische troepenbewe gingen gestaakt £a de weteCd lammeCt maat uaa%t WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13940 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Russen moeten helpen om de Russen kwijt te raken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct, p. mm. Telefoontjes f 1.50 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VERANDERING TEN HOVE? T'WEE maanden scheiden ons heden van de dag, waarop Koningin en Prins den volke mede deelden, dat zij de toekomst weer vol vertrouwen tegemoet zagen. De drie „wijze mannen", daartoe door het vorstelijk echtpaar aange zocht, hadden hun advies uitgebracht, en de raadgevingen, daarbij gedaan, werden geschikt geacht de sfeer op Soestdijk te zuiveren. Deze sfeer werd reeds geruime tijd vertroebeld door de invloed, welke mej. Hof mans een vrouw, die over „bijzondere krachten" heet te be schikken en haar aanhang ten pa- leize uitoefenen. Ook de Koningin is in de ban geraakt van de vage leer stellingen dezer vage levensbe schouwelijke groep, leerstellingen, welke moeilijk verenigbaar zijn met de taak, waarvoor de Nederlandse regering zich bij het bestuur en de verdediging van het land ziet ge steld. Er behoeft niet getwijfeld te worden aan de goede bedoelingen van de groep en aan de edele motie ven, welke de aanhangers ervan drij ven. De goede bedoelingen ten spijt, blijft de indruk, dat deze groep over dreven en onevenwichtige opvattin gen huldigt. Door deze groep nu is de sfeer op Soestdijk veranderd en een wrijving ontstaan tussen aanhangers en tegen standers, welke verdeeldheid tot in de hoogste regionen doorliep. Hoewel de Grondwet bepaalt, dat „de Koning zijn Huis naar eigen goedvinden inricht", werd deze gang van zaken ten hove door het ministe rie met bezorgdheid gevolgd, zowel wegens de geschapen verdeeldheid als wegens de aard van de leerstel lingen van de groep-Hofmans. Bui tenlandse bladen hebben wel be weerd, dat er een constitutioneel conflict was ontstaan tussen het staatshoofd en het Kabinet, maar dat is, gelukkig, niet het geval geweest. Waar echter de mogelijkheid daar van terecht geopperd kon worden, is het duidelijk, dat het ministerie vol strekt niet buiten zijn boekje ging door er zich zijdelings mee te be moeien. Koningin en Prins hebben dat beiden ook zo opgevat en publiekelijk medegedeeld, dat zij drie vooraan staande Nederlanders hadden uitge nodigd, hen in hun moeilijkheden bij te staan. Twee maanden geleden heb ben beiden, eveneens openbaar, me degedeeld, dat er maatregelen zou den worden genomen, om verandering te brengen in de situatie op Soest dijk. We laten in het midden, of de maatregelen, op de wijze waarop zij genomen zijn, effectief kónden zijn. Zij zijn in ieder geval nog niet effec tief gebleken. Twee voorname leden van de hofhouding hielpen een En gels sensatieblad aan (idiote) ont hullingen, welke al bijzonder ge schikt waren om wat aan on-.- enigheid smeulde te doen oplaaien tot een onherstelbare brand. Het on gelofelijke feit van dit schandelijke interview en het arrangeren daarvan werd gelukkig bespioneerd en be trapt. Dit ene bewezen feit en hoevele soortgelijke zijn er aan voor afgegaan? heeft het gehele Neder landse volk doen huiveren. Het heeft ten duidelijkste aangetoond, dat er een radicale wijziging dient plaats te hebben in de samenstelling van het hof. Naar uit het bovenstaande kan worden geconcludeerd, is met die ra dicale verandering van omgeving het probleem nog niet opgelost. Een ver anderde omgeving is echter eerste voorwaarde om tot een oplossing van het probleem te komen. Dit is ook de methode geweest, door de drie „wijze mannen" aanbevolen, en door de opdrachtgevers geaccepteerd. Te Boedapest hebben grote demonstraties, welke oorspronkelijk ten doel hadden de solidariteit van de bevolking der Hongaarse hoofdstad met de Polen tot uitdrukking te brengen, maar in feite uitdraaiden op een natio nalistische manifestatie, in de avonduren van gisteren geleid tot uitgebreide botsingen met de veiligheidsdienst. De regering slaagde er niet in de orde te herstellen. Telefoonlijnen wer den afgesneden en de stad scheen van de buitenwereld geïsoleerd te zijn. Via de radio werd gisteravond nog het Hongaarse communistische Polit bureau in spoedzitting bijeengeroepen Daar werd Imre Nagy gekozen tot lid van het centrale comité en van het politieke bureau van de Hongaarse arbeiderspartij, die beide zijn benoeming tot premier hebben aanbevolen. Tevens heeft de Hongaarse regering aan de Sowjet-troepen gevraagd „de orde in het land te herstellen". KRIJGSRADEN GEVORMD. Nagy heeft een regeringsbesluit getekend volgens hetwelk in geheel Hongarije krijgsraden worden ge vormd. Deze krijgsraden zullen de volgende misdaden berechten: Po gingen om de volksdemocratie omver te werpen, oproer en opruiing daar toe, vijandige betogingen, moord, brandstichting, het bezit van ontplof bare stoffen en wapens, misdaden te gen de openbare veiligheid, aanval len op officiële personen en particu lieren.^ In het besluit doet de regering een beroep op de bevolking „kalm te blijven en de bloedige activiteit van de contra-revolutionaire benden af te keuren". Voorts verzoekt men de be volking „de Sow jet- en Hongaarse troepen, die bezig zijn de orde in het land te herstellen, te steunen". „De vernietiging van de contra-revolutio naire bende is de eerste plicht van alle vaderlandslievende burgers en Genade voor recht op Cyprus De Britse gouverneur op Cyprus, sir John Harding, heeft dinsdagmid dag de doodstraf voor een Griekse Cyprioot, Nicos Xenophontos, in venslange gevangenisstraf veranderd. Xenophontos was in april gearres teerd, toen hij een Cyprioot aarf- viel en verwondde. Deze laat ste is echter genezen en heeft ver klaard, dat hij niet om politieke re denen was aangevallen. Dit is de eer ste maal, dat de doodstraf voor een Griekse Cyprioot is veranderd. Wat Suez Londen kost De Suezkwestie kost de Britse schat kist op het ogenblik ongeveer tien miljoen gulden per week. Dit is dins dag door de minister van oorlog, John Hare, in een schriftelijk antwoord aan het Lagerhuis meegedeeld. van het gehele volk. In deze uren spannen wij alle krachten voor dit doel in", aldus het decreet. Radio-Boedapest meldt nader, dat talrijke burgers, militairen en func tionarissen van de staatsveiligheids- politie zijn gedood. In een regeringsbesluit heet het, dat de regering op deze aanvallen niet voorbereid was en daarom, op grond van het verdrag van Warschau, de in Hongarije gelegerde Sowjet- troepen gevraagd had de orde in het land te herstellen. Sowjet-eenheden werken mee aan het herstellen van de orde in het land, overeenkomstig het besluit van de Hongaarse regering, aldus radio- Boedapest. De eerste groepen geven zich over. Radio-Boedapest meldde tegen de middag, dat de eerste groepen „con trarevolutionairen" zich hebben over gegeven aan de Russische en Hon gaarse troepen, die hebben ingegre pen. In Wenen is van ambtelijke zij de verklaard, dat het treinverkeer tussen Oostenrijk en Hongarije van morgen vroeg is stopgezet. Het tele foonverkeer tussen Warschau en Boedapest is te middernacht verbro ken en zal naar verwacht wordt, vandaag nog niet hervat worden. Het trein- en luchtverkeer tussen de twee hoofdsteden functioneert nog wel. HONGAARSE GRENS GESLOTEN. Het Hongaarse gezantschap te We nen heeft medegedeeld, dat de Hon gaars-Oostenrijkse grens „voorlopig" is gesloten. In Londen is gezegd, dat ook het telefoonverkeer met Hongarije reeds meer dan 12 uur verbroken is. Reizigers uit Hongarije, die van morgen in Wenen zijn aangekomen, vertellen, troepenbewegingen in de richting Boedapest waargenomen te hebben. Een speciale correspondent van de „Daily Express" te Boedapest heeft gemeld, dat gisteren in de Hongaar se hoofdstad betogende studenten de Marseillaise hebben gezongen. Blijkens de door radio-Boedapest bekend gemaakte nieuwe samenstel ling van de twee bestuursorganen van de Hongaarse communistische partij heeft Nagy zitting zowel in het centrale comité als in het politieke bureau. Emoe Geroe blijft eerste secretaris van het centrale comité der Hon gaarse communistische partij. Kreten en schoten in de radio. Tegen het middaguur zijr in een uitzending van radio-Boedapest kre ten en schoten gehoord. Hierop volg de een korte stilte, waarna muziek ten gehore werd gebracht. Vijf minu ten later werd een rede van Nagy uitgezonden. De Tsjechoslowaakse P.T.T. heeft meegedeeld, dat alle telefoonverbin dingen met Hongarije op het ogen blik verbroken zijn, Russisch aanbod aan Bonn De Sowjet-Unie heeft de West- duitse Bondsrepubliek gevraagd, of zij bereid is een verdrag met de Sow jet-Unie en haar bondgenoten te slui ten, waarbij wordt afgezien van het gebruik van geweld. Over de hereniging herhaalt de Rus sische nota, dat deze slechts tot stand kan komen door samenwerking tus sen de regeringen van Oost-en West- Duitsland. De Sowjet-regering wil wel haar medewerking daarbij ver lenen. De nota, die maandag op de West- duitse ambassade in Moskou is over handigd, is het antwoord op een me morandum van de Bondsrepubliek over de hereniging. De Bondsrepubliek had zich bereid verklaard af te zien van geweld bij haar betrekkingen met de Europese landen, die niet behoren tot de Navo of de West-Europese Unie. De Sowjet-Unie vraagt nu naar aanleiding daarvan, of dit betekent dat West-Duitsland bereid is met de daarvoor in aanmerking komende landen verdragen te sluiten. Ook Hongarije De los-van-moskou-bewe- GING is gisteren van Polen over geslagen naar Hongarijë. Na een reusachtige betoging, die gisteravond in Boedapest plaats vond en waarbij 50.000 mensen de terug keer van Nagy eisten, zijn straatge vechten uitgebroken. Er zijn doden en gewonden, maar men weet nog niet, hoeveel. Het ijlings bijeengeroepen Polit bureau der Hongaarse communisti sche partü wist niet beter te doen. dan Nagy aan te bevelen voor het premier-schap, die daarop onmiddel lijk de Russische troepen te hulp riep, daar hij anders geen kans zag om de orde in de straten van Boedapest te herstellen. Nagy is de Hongaarse pen- 0 dant van zijn Poolse collega Gomoelka. Ook hij is „Titoïst" d.w.z. voorstander van 'n eigen Hon gaarse communistische politiek, niet gedirigeerd vanuit een centrale post te Moskou. Ook hij is deswege als verrader uit de partij gestoten, doch hij heeft het overleefd en sinds kort is hij op de nieuwe stroming van destalinisatie weer omhoog geworpen. Ook in deze Hongaarse ontwikke ling moeten wij ons niet vergissen. Ongetwijfeld steken er in de volks beweging te Boedapest elementen, welke veel verder willen gaan dan de vorming van een eigen communis tische politiek. Zij willen niet alleen los van Moskou maar ook los van elk communistisch regiem en dat is iets wat zelfs een man als Nagy niet kan toestaan, want dat zou zijn eigen graf betekenen. Vandaar dat hij in tegenstelling met Gomoelka, die zich op alle mogelijke manieren de Rus sen van het lijf poogt te houden, de hulp van de Russische troepen heeft ingeroepen. Of dit een verstandige maatregel is, zal nog moeten blijken. In ieder ge val schijnt de volksbeweging in Boe dapest veel scherper vormen te leb ben aangenomen dan in Polen. Men was daar gisteravond en vannacht door 't dolle heen, wel een bewijs, hoe diep de haat tegen het rode regiem de Hongaren in het bloed zit. De verdere ontwikkeling van de toestand valt nog in geen enkel op zicht te voorspellen. Eén ding is wel duidelijk: de tegenwoordige macht hebbers zowel in Polen als in Honga- willen wel los van Moskou, maar zeker niet in vijandschap met Mos kou verder leven. Zij willen niet lan ger ondergeschikte satellieten zijn, maar wel medewerkers op voet van gelijkheid. Of hun dit op de duur gelukken zal is een tweede vraag, welke wij nu nog niet kunnen beantwoorden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Gomoelka, Ochab en Cy- rankiewicz vrijdag a.s. naar Moskou gaan. Als voorwaarde voor hun bezoek zouden zij hebben geëist, dat de Russische troepenbewegingen in Polen wor den gestaakt. De Russen zouden deze eis hebben ingewilligd. Gomoelka heeft er bij zijn landgenoten op aangedrongen, „influisteringen, die bedoeld zijn om onze vriendschap met de Sowjet-Uniet te verzwakken, krachtig af te wijzen". Ook moest een krachtig standpunt ingenomen wor den tegen „elke poging tot provocatie, welke slechts de democratisering van de volksrepubliek Polen kan schaden". Gomoelka zei dit in een brief aan de bevolking van de kustprovincies, waarvan de inhoud door Radio-Szcecin werd bekendgemaakt. DEMONSTRATIES IN BRESLAU. Een demonstratie ten gunste van Gomoelka door studenten in Wroc law (Breslau) begon maandagavond jr, - In de stad Tunis is het tot ongeregeldheden gekomen, nadat daar bekend was geworden, dat het Franse leger het vliegtuig, waarin de vijf leiders van de Algerijnse opstandelingen-beweging van Rabat naar Tunis zouden reizen, had onderschept en naar Algiers gedirigeerd, waar de rebellenleiders werden gearresteerd. De foto laat zien hoe demonstranten tegen deze Franse maatre gel in de Avenue de France te Tunis vrachtwagens heb ben omver geworpen en Franse eigendommen hebben vernield. vrij onschuldig, maar anti-Russische elementen in de menigte, die zich al lengs had gevormd, begonnen leuzen te schreeuwen zoals „Rokosowski naar Siberië" en „geef ons Legnica terug". (Legnica in het uiterste zuid westen van Polen is het voornaamste hoofdkwartier van de Sowjet-troepen in Polen). Verscheidene ruiten van het gebouw der Pools-Russische vriendschapsvereniging sneuvelden. Een journalist in Krakau sprak het bericht tegen, dat er ook in Krakau ongeregeldheden zouden zijn geweest. Radio-Warschau heeft gemeld, dat honderdduizenden burgers dinsdag te Poznan nabij de universiteit van de stad hebben deelgenomen aan een massa-bijeenkomst. Het initiatief tot de bijeenkomst was door studenten genomen. Verwacht werd, dat Gomoelka vandaag (woensdag) op een open lucht-bijeenkomst in het centrum van Warschau het woord zou voe ren. Waarnemers noemden de sfeer in de hoofdstad dinsdagavond „zenuw achtig". Op straat waren talrijke Franse ambassadeur uit Cairo Frankrijk heeft zijn ambassadeur i:. Cairo teruggeroepen en de vloot op dracht gegeven alle schepen in de Middellandse Zee, die ervan verdacht worden wapens te vervoeren, aan te houden. Dit is door premier Mollet meegedeeld in de Nationale Verga dering. Eerder op de dag is door het kabi net besloten de kwestie van het jacht „Athos", dat volgens de Fransen wa pens uit Egypte naar Algerië ver voerde, aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, Kroestsjef, heeft Gomoelka dinsdagavond meegedeeld, dat hij instemt met de nieuwe Poolse poli tiek en dat er een einde zal worden gemaakt aan de bewegingen van Sowjet-troepen in Polen, aldus dinsdagavond van gewoonlijk welin gelichte zijde te Warschau verno men. Kroestsjef had dit verklaart in een reeks telefoongesprekken tussen Mos kou en Warschau. Ook zegde Kroestsjef toe, Sowj et- oorlogsschepen terug te treklken uit de Pools-* wateren. Deze operaties zullen tegen donderdag zijn vol tooid. Naar verluidde, was de toon van de gesprekken heel anders dan van de gedachtenwisselingen tussen Sow- jet- en Poolse leiders op vrijdag jl. Van betrouwbare zijde in de Pool se hoofdstad werd vernomen, dat Krbestsjef Gomoelka heeft meege deeld, dat het partijblad de „Prawda" de felle aanval op de Poolse pers, die beschuldigd werd van anti-socia listische uitlatingen, zal herroepen. Volgens westelijke diplomatieke kringen te Berlijn heeft een pantser- strijdmacht van de Russen stellingen ingenomen nabij de Oostduits-Poolse grens. Deze eenheden zouden deel uitmaken van naar schatting vijf Sowj et-divisies in Oost-Duitsland, die zich naar de grens hebben verplaatst. In totaal bevinden zich naar schat ting 22 -sowjet-divisies in O.-Duits- land. Voor zover bekend hebben tot dusver geen Russische troepen d€ grens overschreden. Westelijke waarnemers zijn van me ning, dat de Russen zeer ongaarne geweld zouden gebruiken in Polen, zulks met het oog op de ongetwij feld ongunstige reacties in Zuid-Sla- vië en andere landen. Minder bestendig Het hogedrukgebied boven het vas te land van Europa, dat enige dagen achtereen het weer in onze streken bepaalde, neemt steeds verder in be tekenis af onder invloed van de de- pressie-activiteit op de Oceaan. Een randstoring van een depressie bij IJsland bereikte vanmorgen En geland, waar ze vrij veel regen ver oorzaakte. Aan de achterzijde van deze randstoring stroomt thans min der zachte Oceaanlucht in de rich ting van ons land. Het binnendrin gen van deze lucht zal gepaard gaan met wat regen. Indisch Suez-plan India heeft woensdag een plan van zeven punten aangekondigd voor een oplossing van de Suezkwestie. De Egyptische regering zal vol gens dit plan directie en bedrijfslei ding van het kanaal doen berusten bij een „gezagsorgaan voor het Suezka- naal", dat een gebruikersvereniging zal erkennen om de samenwerking tussen het orgaan en de feitelijke gebruikers te bevorderen. Dit blad bestaat uit 10 pagina's weer 5 (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). MINDER ZACHT. Minder zacht weer met wisse- lende bewolking en plaatselijk 5 enkele buien. Matige tot krachti- S ge en langs de kust tijdelijk har- 5 de wind tussen zuidwest en west. 25 Okt.: zon op 7.24, onder 17.27; maan op 22.19, onder 13.15. Hoogwaterstanden 25 Okt. v.m. 6.35; n.m. 7.—. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZURICH LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCÏO MALLORCA zwaar bew. 8 C. onbew. 9 zwaar bew. 12 regen 13 onbew. 16 geheel bew. 14 mist 10 zwaar bew. 20 mist 21 mist 19 onbew. 21 motregen 11 mist 13 motregen 10 mist 19 licht bew. 18 mist 18 nevel 23 onbew. 22 zwaar bew. 19 Korreltje De beste timmerman slaat wel eens op zyn duim.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1