Vlees hooit erbij n 1 n 'n Zware gas-explosie vernielde Rotterdamse manufacturenzaak L L Huidige woningnood beïnvloedt volksgezondheid over 50 jaren KORTF. golf OMGEVING MAANDAG 22 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Sowjet-delegatie naar Praag Zondag is een dertien man sterke delegatie der Sowjet-Russische com munistische partij, o.l.v. de secretaris van het centrale Russische partij- comité Aristof, te Praag aangekomen. In een officiële Tsjechoslowaakse bekendmaking is medegedeeld, dat de uit hoge functionarissen samengestel de delegatie, die Tsjecho-Slowakije bezoekt op uitnodiging van het cen trale comité der Tjechoslowaakse communistische partij, „leven en werk der partij in Tsjecho-Slowa kije zal bestuderen". Franse eisen ten aanzien van het tot stand komen van de gemeenschappe lijke markt een gunstiger resultaat in de laatste stadia van de conferentie hebben verhinderd. „Op een aantal punten bleek de Duitse delegatie niet voldoende te zijn voorbereid", aldus verklaarde mr. Luns slechts. Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid (Advertentie) Duitsland doet 't kalm aan West-Duitsland gaat een kalmer tempo volgen bij de herbewapening. De nieuwe minister van defensie, Strauss, zal de NATO eind van de maand officieel laten weten dat de herbewapening „niet in het huidige buitensporige tempo kan worden voortgezet" en dat het „geen rol speelt of West-Duitsland op een be paald tijdstip 300.000 of 500.000 sol daten heeft". Ook gaat Strauss het program voor de aankoop van tanks besnoeien. Zijn voorganger, Blank, wilde 4000 tanks en andere pantservoertuigen in Ame rika koper», Strauss heeft dit aantal tot 1100 teruggebracht. Duitsland zal zelf de eerste vier jaren geen tanks bouwen. In verschillende Westduitse steden weigeren ambtenaren op grond van gewetensbezwaren de eerste dienst plichtigen voor het leger in te schrij ven. Er worden nu vrijwilligers voor dit werk gevraagd. Ook hebben ver schillende dienstplichtigen hun op roepen naast zich neergelegd. Zij zul len eerst nog een „persoonlijke uitno diging" ontvangen en als dit niet helpt zal de politie ingeschakeld worden. Ike boos op Boelganin De Russische premier Boelganin heeft dezer dagen een brief geschre ven aan president Eisenhower, welke evenwel niet in goede aarde is geval len. Boelganin stelde voor onmiddel lijk een verdrag te sluiten over een verbod tot proeven met waterstof bommen. Hij weigerde echter bij voorbaat deze kwestie te verbinden aan pogingen om tot algehele ontwa pening te komen en hieruit leidden de Amerikanen af dat het Boelganin toch niet zo erg serieus gemeend was. Wel werd het, zacht uitgedrukt, POTLOOD en GEEST 2 n 5 7 T~ 9 10. ÏF~ i? 13 IM 15 16 16 19 20 TT 27 1T 2u pr n 28~ \L No. 519. Horizontaal: 1. drank, 4. wijnsoort, 8 meisjesnaam, 10. mijn heer (Eng.), 11. godsdienst (aflk.), 12. naam van een halve toon verlaagde g, 14. muzieknoot, 15. zuiver gewicht, 17. met kennis toegerust, 19. plant, venkel, 21.voorzetsel, 23. aanwijzend voornaamwoord, 24. muzieknoot, 25. kledingstuk, 27. insektenetend zoog dier, 28. kloek, 29. boom. Verticaal: 1. zeeschip, 2. opening ener fuik, 2. boom, 5. rund, 6. reeks, 7. houten schoeisel met een bandje van leer. 9. korzelig (figuurlijlk), 12. rij soldaten, 13. zuil met grafschrift, 1'5. land in Europa (afk.), 16. vreemde munt, 18. mand, 20. vertaler, 22, ver moeid. 24. schraal, 26. munt in Zwe den (afk.), 27. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Wetenschappelijk congres te Utrecht: Zaterdag is te Utrecht een weten schappelijk congres gehouden over de nadelige gevolgen van de huidige wo ningbouw. Op uitnodiging van de Nederlandse consumentenbond hielden vier des kundigen inleidingen over de ver schillende aspecten van de gevolgen der woningnood en regeringsverte genwoordigers woonden deze lezin gen bij. Prof. dr. J. H. Tuntler, die de iv- dische gevolgen belichtte, zei, dat het een foutieve gedachte is, dat de wo ningnood opgeheven is, wanneer iedereen een huis heeft; de nood zal pas gelenigd zijn, als iedereen een huis heeft, waarin hij zich thuis voelt. Doordat men thans maar willekeurig iedere woning aanvaardt, die men te pakken kan krijgen, wordt een scha de toegebracht aan de volksgezond heid, die moeilijk in cijfers te vatten is, doch die wellicht over een halve eeuw nog zijn gevolgen zal hebben Doch niet alleen woningen, maar ook ontspanningscentra, zoals blo scopen en concertzalen, zijn onont beerlijk, evenals bijzondere maat regelen voor bepaalde groepen der bevolking, zoals bejaarden, werkende vrouwen, studenten etc. Door de steeds veranderende socia le verhoudingen worden voortdu rend andere eisen aan de woning bouw gesteld en wanneer dit al- les niet voldoende bestudeerd wordt, wordt de volksgezondheid over vijftig jaar nog ernstiger be dreigd door de huidige woning nood, dan dit heden al het geval is. De heer J. J. Vriend bepleitte een grotere inschakeling van het parti culier initiatief, waardoor de woning bouw architectonisch op een hoger plan zou kunnen gebracht, dan thans nu het rijk en de gemeente de grote opdrachtgevers zijn. De twee andere inleiders spraken in de middaguren over de technische en economische mogelijkheden en moeilijkheden aan de woningbouw verbonden. Prinses Beatrix gaat naar Groningen Sociologisch gesprekover Delfzijl Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek om ge zondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de zeereerw. heer W. J. van den Berg, pastoor van de parochie St. Jan de Doper te Hoofddorp. Als pastoor te Hoofddorp en te vens als eerste deken van het nieu we Dekenaat Hoofddorp is benoemd de hoogeerw. heer G. P. A. Alkema de, die pastoor was te Aerdenhout (H. Antonius v. Padua). Als pastoor te Aerdenhout is benoemd de zeer eerw.' heer W. A. J. Geels, die ka pelaan was te Amsterdam (H. Bo- nifacius). Benoeming Hoofdinspecteur L. O. Als hoofdinspecteur van het Kath. Lager Onderwijs in het bisdom Haar lem heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd de zeereerw. heer A. C. Oomes, pastoor te Kor- tenhoef. De zeereerw. heren pastoors, kerk en schoolbesturen worden verzocht hun correspondentie in schoolaan- gelegenheden voortaan te richten aan de zeereerw. heer A. C. Oomes, Kerklaan 319, Kortenhoef. I Dekenaat Hoofddorp opgericht Warmond behoort ertoe uiterst merkwaardig geacht dat Boel ganin zijn brief schreef vlak voor de presidentsverkiezingen en onverhuld de inzichten van Stevenson, Eisen howers tegenkandidaat, prees. De Amerikaanse president heeft zijn on genoegen dan ook niet onder stoelen of banken gestoken en onmiddellijk scherp geantwoord. Hij noemt de brief „inmenging van een vreemd land in onze binnenland se aangelegenheden" en voegt er aan toe dat als deze brief door een bui tenlands ambassadeur verstuurd zou zijn, deze een goede kans zou maken tot persona non grata te worden ver klaard. Verder acht hij de brief, waarin twijfel werd uitgesproken aan de goede bedoelingen van d( Amerikaanse leiders, „persoonlijk be. ledigend". Het felle antwoord van Eisenhower werd vrijgegeven nog voordat het naar Moskou verzonden was. Dit als vergelding omdat Moskou de inhoud van Boelganin's schrijven geopenbaard had voordat Eisenhower zelf rustig de tijd had om er een vertaling van te laten maken en deze te bestuderen. Ook deze ondiploma tieke handelwijze had ergernis ge wekt in het Witte Huis en de indruk versterkt, dat het voorstel zuiver een propagandastunt is. Staatsgreep in Honduras Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meldt, dat het be richt had ontvangen, dat een mili taire juncta zondagmiddag de macht in Honduras heeft overgenomen. President Lozano zou zijn afgetre den. Er waren geen andere bijzon derheden over deze staatsgreep bin nengekomen, aldus verklaarde men op het ministerie, maar er schijnen zich geen gewelddaden te hebben voorgedaan. De regering van de 71-jarige Loza no, die in 1954 het presidentschap aan zich trok, werd gekenmerkt door politieke onrust. e ambassade van Honduras te Washington heeft bevestigd, dat een militaire groep de macht zonder ge weld heeft overgenomen. De mili taire junta bestaat uit: generaal Roque Rodriguez, commandant van de nationale militaire school, kolonelHec- tor Caracciolo, stafchef van de lucht, macht, en commandant Roberto Gal- vez, die minister in het kabinet van president Lozano was. Deze laatste is de zoon van oud-president Manuel Galvez. Zondag zijn in de Gangesdelta twee schepen in aanvaring gekomen. Men vreest, dat 150 mensen verdron ken zijn. Vliegtuigen van Amerikaanse baises op de Fhilippijnen hebben zon dag op 500 mijl ten noord-oosten van het eiland Luzon tien opvarenden ont dekt van het Fhilippijnse vrachtschip „Lepais", dat de dag tevoren in een wervelstorm terecht was gekomen. De vliegtuigen wierpen reddings vlotten en levensmiddelen uit, die door de schipbreukelingen konden worden bereikt. Van het vrachtschip en die overigen van de 37 opvarenden heeft men geen spoor kunnen ont dekken. Vijfhonderd Russische toeristen hebben zaterdag Vaticaanstad aoclht. I- Drie Cypriotische meisjes zijn' betekenis toenemend gebied van ho- omgekomen en 22 andere Cyprioten S® druk dat, zich via de Golf van Prinses Beatrix heeft het voorne men op 15 november a.s. Groningen te bezoeken. In de rijksuniversiteit aldaar zal zij een inlichtend gesprek bijwonen, waarin de sociologische zij de van de ontwikkeling van Delfzijl zal worden behandeld. Zoals bekend, studeert de prinses j dorp.* te Leiden sociologie. In aansluiting Tot het nieuwe dekenaat zullen op dit gesprek zal zij des middags debehoren de volgende parochies, die Delfzijl in uitvoering zijnde wer- tot heden deel uitmaakten van het De bisschop van Haarlem heeft een nieuw dekenaat opgericht, dat de naam zal dragen dekenaat Hoofd- ken bezichtigen. De prinses zal in Delfzijl tevens een gedenkteken ont hullen, dat ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de zeevaart school voor de in de oorlog gevallen oud-leerlingen van deze school is op gericht. Het gedenkteken is ontwor pen en uitgevoerd door de Groningse beeldhouwster mevrouw Dekkingba van Haeften. De in het monument gegrifte tekst is van de Groningse dichteres Vasalis (mevr. Droogleever Fortuyn). Komende acties van Jungschlagercomité Grote eensgezindheid In Utrecht is zaterdagavond een vergadering gehouden van het Natio nale Contactcomité Jungschlager en de plaajtseHj'ke Jumgschlagercoimité's in Nederland, waarvan het contact comité het overkoepelend orgaan is. De afgevaardigden der plaatselijke comité's constateerden met genoegen, dat tussen de beide grote organisa ties, die zich thans voor de zaak van de heer Schmidt (c.s.) inspannen, n.l. het Nationaal Contact/comité en het Jungschlagerfonds (de commissie Gerbrandy) een nauwe samenwer king tot stand is gekomen. Eenstem mig werd er door de vergadering op aangedrongen, dat deze samen werking op korte termijn nog inniger zal worden. De vergadering besloot haar volle steun te geven aan de openbare vergadering ten behoeve van Schmidt, welke op 28 oktober in het Cóncertgebouw te Amsterdam wordt gehouden, en aan de nationale betoging voor Schmidt die men op 10 november in Den Haag hoopt te hou den. ONTSNAPTE GEVANGENE AANGEHOUDEN. Te Amersfoort is vannacht na een wilde achtervolging aangehouden de 21-jarige zeeman A. L. uit Zoeter- meer, die vrijdag jl uit de gevangenis te Rotterdam is ontsnapt. L., die zich in de gevangenis cor rect gedroeg, genoot veel bewegings vrijheid. Hij mocht vrijdag zelfs de vuilnisemmer buiten zetten. Beslist niet toevallig stonden ook zijn vrien den daar, die L. meenamen. In Amersfoort kwam vannacht een ein de aan het avontuur toen een auto op onverantwoordelijke wijze de ver keerspolitie inhaalde. Er ontstond een wilde achtervolging, waarbij nog een taxi werd geramd. Tenslotte kwam de auto in een sloot terecht. Er kro pen drie mannen uit, die zich van waarschuwingsschoten niets aantrok ken en in de duisternis ontkwamen. Later werd op de Heiligenberger- weg in Amersfoort de modderige en natte zeeman A. L. aangehouden. Hij was één van de inzittenden. Zijn vrienden zijn nog voortvluchtig. De auto was geleend in Hoogeveen bij de woonwagenbewoner B. P. P. Weinig verandering Nadat zaterdagmiddag een trog met regenbuien over Nederland was getrokken, is de barometer in onze be.omgeving snel gaan stijgen. Dit hing samen met de nadering van een in zijn gewond doordat de autobus waar in zij zaten, zaiterdaigiodbtend iin een ravijn is gestort. Stalinogrod, de hoofdstad van 't Oppersilezische steenkolenibekken, wil weer evenals vroeger Katowice heten. Het provinciale bestuur en de ge meenteraad hebben zondag de lands- raad in Warschau om een desbetref fend besluit verzocht. Te Yardea, een plaats op onge veer 450 kim ten zuid-oosten van het terrein in Australië, waar kortgeleden dioor die Britten atoomproeven zijn genomen, is bij eien hevig onweer „blauwe" regen gevallen. Een woord voerder van de Australische meteor ologische dienst kon geen verklaring voor het verschijnsel geven. Bij Garwhal in de Himalaja zijn vrijdag 23 mensen om het leven ge komen door een lawine. In het be trokken gebied is de laatste tijd drie ■meter sneeuw gevallen. Biscaye naar het oosten verplaatste. Vanmrogen lag het centrum ervan met een druk van 1035 mb. nabij Iinsbruck. Een diepe depressie, welke zater dag in het zeegebied tussen IJsland en Groenland lag, verplaatste zich tamelijk snel naar het oosten en be reikte vanmorgen de Noordkaap. In het front van deze depressie, dat via Schotland naar de Azoren loopt, kwamen enkele storingen tot ont wikkeling. Deze trokken met grote snelheid nooroostwaarts en waren oorzaak, dat de Noordzee de drukver schillen tamelijk groot bleven. Het genoemde front komt langzaam na derbij, maar het ziet er naar uit, dat het morgen niet of eerst tegen de avond ons land kan bereiken, in ver band hiermede is de kans op regen nog betrekkelijk klein. In het tem- peratuurverloop komt de eerstko mende 30 uur weinig verandering. dekenaat Haarlem: H. Joannes Doper te Hoofddorp; H.H. Engelbe waarders te Badhoevedorp; H- Ja cobus de Meerdere te Haarlemmer- liede; en de bijkerk van de H. Adel- bertus te Spaarndam; O. L. Vrouw Geboorte te Halfweg; H. Gertrudis te Houtrakpolder; H. Joannes Evange list te De Kaag; H. Franciscus van sales, De LijndijO. L- Vrouw On bevlekt Ontvangen te Nieuw-Ven- nep; H. Augustinus te Vijfhuizen; H. Matthias te Warmond. NEEM MORGEN HEERLIJK GEHAKT het is voordelig en smaakt bij elke groente Hoe 't ook zij: Publikatie van de varenlfde jlajers in Lelden en omstreken (Advertentie) BEGRAFENIS H. C. BRINKERS. Onder overweldigende belangstel ling de Dorpskerk bood niet vol doende zitplaatsen voor de ongeveer 800 belangstellenden heeft zater dagmiddag in Wassenaar de teraarde bestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van de heer H. C, Brinkers, directeur van de margarine- en oliefabrieken te Zoetermeer en Oudewater en van enkele andere be drijven. Behalve tal van zakenrela ties en vrienden woonden honderden leden van het personeel van de Brin- kersfabrieken, van de N.V. Glasindus trie Pieterman te Den Haag en Schie dam en van de N.V. Hollandse Mar- garinefabriek en de Wychense Olie- fabrieken de droeve plechtigheid bij. De rouwdienst in de Dorpskerk werd geleid door ds. G. van Duinen, gereformeerd predikant in Wasse naar-Zuid, een groot vriend van de overledene, die in een indrukwefc^ kende toespraak persoon en leven van de heer Brinkers schetste. Nadat gezamenlijk gezongen was: ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goe- dertierenheên", las ds. Van Duinen enkele gedeelten uit Jesaja 40, Romei nen 8 en uit het Boek der Openbaring van Joh mes. Ds. Van Duinen karakteriseerde de levensloop van de heer Brinkers als de levensloop van een christen, ge kenmerkt door de verheerlijking van God, die hem veel talenten gegeven heeft: Een scherp verstand, waar mee hij, al bezocht hij slechts de la gere school, vele mensen met akade- mische opleiding verre overtrof, een subtiel zakeninzicht, een geweldige doortastendheid en een ijzeren wil. Er past bij dit afscheid, aldus ds. Van Duinen, grote dankbaarheid je- P.T.T.-monteur toonde zelfbeheersing Nachtwaker gewond Gistermorgen omstreeks half ze ven heeft zich een explosie voorge daan in het dameskleding- en stof- fenmagazijn van H. Both aan de Kei zerstraatVissersdijk te Rotterdam, die een grote ravage aanrichtte en waarbij een nachtwaker lichte brand wonden opliep; de man moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opge nomen. De explosie, die door de hevige klap tal van omwonenden met schrik deed ontwaken, ontstond in de keu ken gelegen op de tussenverdie- ping en ging gepaard met een enorme steekvlam, die enkele gordij nen in vlam zette. Na de explosie zag het er in en rond het magazijn uit of er een gra naat was ingeslagen. Glazen deuren waren stuk en ontzet, plafonds be schadigd, stoelen omvergesmeten, vloeren vol kalk, cement en glas. De keuken werd gedeeltelijk uit elkaar geslagen en minstens dertig etalage ruiten sneuvelden. Gordijnen hingen naar buiten en de geëtaleerde goede ren lagen als het ware voor het grij pen. De ravage heeft zich beperkt tot een gedeelte van de begane grond en de tussenverdieping; de eerste etage bleef intact. Moedig optreden. Op het ogenblik van de ontploffing kwam de 32-jarige PTT-monteur C. van der Grift van zijn werk en liep aan de Blaak. Hij hoorde de klap, rende naar het getroffen pand, stap te door een etalage naar binnen en drong door tot in de keuken. Hij rook Uit jeugdgevangenis ontsnapt Gisteravond omstreeks acht uur hebben vijf verpleegden kans gezien uit de jeugdgevangenis te Zutfen te ontsnappen. Het zijn jongelui van omstreeks 22 jaar. Twee hunner zijn weer gepakt. Een kwartier, nadat de vijf uit brekers vertrokken waren, werd hun verdwijning bemerkt. Zij waren over verschillende zalen verspreid, zodat verondersteld wordt, dat zij een af spraak voor hun ontsnapping hebben gemaakt. Deze ontsnapping is moge lijk geweest doordat een der zalen wegens schilderwerkzaamheden, welke daar werden verricht, buiten gebruik was. Via een toilet hebben de knapen de vlucht kunnen nemen. Boven dit toilet bevindt zich een luchtkoker, welke voorzien is van tralies. Eén ervan bleek te zijn door gezaagd. Direct na de ontdekking der ont snapping werd de politie gealar meerd. Ook het eigen personeel stel de een onderzoek naar de vluchtelin gen in. Vannacht om half één zijn twee van hen door twee man van het gevangenispersoneel in de buurt van Voorst gegrepen. Vanmorgen zijn nog twee ontvluch te gevangenen gepakt. Eén hunner bevindt zich nu nog op vrije voe ten. gas en zag de hoofdkraan van het gasstel openstaan. Direct sloot hij de toevoer af, pakte een melkkoker, vulde deze enkele keren met water en weldra waren de brandende gor dijnen gedoofd. Inmiddels was mid delalarm gegeven en kwam brand weer en politie te hulp. Welke oorzaak? In het pand bevond zich de 74-ja- Tige nachtwaker H. L. Schiqidt, die met zijn hond de nacht in het huis doorgebracht had. Toen de man in de morgenuren naar de keuken gingf hetzij om een kopje thee te zetten, hetzij omdat hij gas rook, de po litie zoekt dit thans nog uit volgde de ontploffing, toen hij een lucifer aanstak. De man rende naar buiten en zakte daar van emotie in elkaar; hij bleek achteraf niet ernstig gewond. De kracht van de ontploffing was zodanig, dat de politie vermoedt, dat de gaskraan geruime tijd openge staan heeft; in de gasleiding werd geen lek geconstateerd. Zwart verkeersweekend voor 's-Hertogenbosch Drie doden Zaterdagmiddag omstreeks het mid daguur is de 73-jarige wielrijder F. van der Biessen te Nuland op de rijksweg door een auto aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het Sint Carolusziekenhuis te 's Herto genbosch overgebracht, waar hij kort daarop aan de verwondingen over leed. Zondagochtend omstreeks half acht werd de 59-jarige wielrijder H. Daa- men uit 's Hertogenbosch op de Van der Weeghensingel te 's Hertogen bosch door een auto gegrepen; hij overleed tijdens het vervoer naar het Groot Ziekengasthuis. In de St. Jorisstraat te 's Hertogen bosch reed zondagmiddag een bestel auto, die onder toezicht door een dame zonder rijbewijs bestuurd werd. Ter hoogte van het paleis van Justi tie raakte zij de macht over het stuur kwijt en reed aan de overzijde tegen een gevel op, juist toen daar twee kinderen passeerden. Het drie jarige meisje W. Jansen uit 's Her togenbosch raakte zodanig tegen de muur bekneld, dat zij tijdens het vervoer naar het Groot Ziekengast huis overleed; haar zusje, de 14- jarige Th. Jansen, liep inwendige kneuzingen op. KORTE golf - Ongeveer 8 mijl ten westen van de Nieuwe Waterweg heeft het En gelse troepentransportschip „Empire" zaterdagmorgen een drijvende tor pedo waargenomen, waarschijnlijk af komstig van de onlangs in de omge ving gehouden vlootoefeningen. Het lijk van de 17-jarige Duitse schippersknecht Manfred Dörner uit Kimburghoff, die sinds 9 oktober vermist werd, is zaterdagmorgen in de Nieuwe Maas nabij Rotterdam opgehaald. De 72-jarige wielrijdster C. M. gens God voor alles, wat deze man in het leven van zo velen betekend heeft, als man, als vader, als vriend of als baas. Dankbaarheid voor het feit, dat God hem niet riep na een lang ziekbed of een lijdensweg in een invalidenwagentje, maar plotse ling, terwijl zijn hoofd boordevol was van plannen en nieuwe projecten. Huub Brin' ers, aldus ds. Van Dui nen, heeft zijn loop beëindigd en het geloof behouden en er ligt voor hem 'gereed, zoals Paulus heeft gezegd, de krans van de eeuwige rechtvaar digheid. Nadat samen gezongen was Beveel gerust Uw wegen", werd het stof felijk overschot grafwaarts gedra gen, gevolgd door de honderden, in wier leven de overledene een belang rijke rol gespeeld heeft. Aan het graf sprak ds. Van Duinen een laatste ge bed en werd het stoffelijk overschot neergelaten in het familiegraf. In de kerk was daarna gelegen heid tot condoleren. Op verzoek van de familie werden er geen toespra ken gehouden. rATWIJK AAN DEN RIJN Felle brand bedreigde molen Krachtig optreden van brandweer voorkwam veel Zondagmiddag brak brand uit in een grote stenen schuur, staande achter de uit 1740 daterende koren molen „De Geregtigheid", een brand die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. De omloop van deze historische molen steekt boven genoemde schuur uit, aansluitend aan deze schuur staat de electrische grasdrogerij en aan de andere kant van de molen het woonhuis van de eigenaar, de heer H. J. Oostdam. In de schuur was een grote voorraad pakken hooi en stro aanwezig, benevens enige duizenden kilo's gedroogd gras voor veevoeder, een dankbare prooi voor de brand. De hitte was zodanig, dat al spoedig het dak van de schuur, be staande uit asbestplaten met hevige knallen uit elkaar sprong, waardoor het gevaar voor de molen nog cri- tieker werd. Maar de brandweer uit Katwijk a. d.-Rijn en uit Katwijk a. Zee was spoedig met twee motor- spuiten aanwezig, om het vuur met vijf stralen - te bekampen. Het ge vaar voor de molen was dan ook spoedig bedwongen, evenzo voor het woonhuis en de grasdrogerij. Toen ging het dus om de schuur met z'n grote inhoud, veevoeder, hooi, stro, gedroogd gras enz. Een luxe auto was al spoedig uitgebrand doch een vrachtauto kon met betrekkelijk wei nig schade nog gered worden. Alle krachten werden toen ingezet om de inhoud van de schuur te redden van de vlammen. Te kwart voor twee was de brand uitgebroken, om half vier was men de brand meester en werd begonnen met de smeulende voorraad pakken hooi, stro en gras- meel uit de schuur te rijden. Het nablussen van deze massa duurde echter heel lang, ook op het terrein waarheen eht vervoerd was, een ter rein bij de haven aan de Valkenbur- gerweg, moesten de pakken stro enz. nog lang nageblust worden. De heer O en zijn echtgenote waren de ge hele dag niet thuis; zij bevonden zich in Limburg, toen de brand uitbrak. Enige kinderen bevonden zich bij het begin van de brand spelende op de schuurzolder. Over de oorzaak van de brand die begonnen was in de voor raad stro boven het kantoor, tast men nog in het duister. Verzekering dekt de schade. Aan het spoedig en krachtig optreden van de brand weer, en het feit, dat er weinig wind was, is het te danken dat de brand beperkt bleef tot de schuur en o.m. de prachtige molen behouden bleef. Dat liep best af! Een zware vrachtauto kwam de v. Egmond- straat uitrijden. De bestuurder, ver trouwend op het daar staande licht signaal van de tram (dat echter niet brandde) reed door. Maar uit de rich ting Rijnstraat kwam een tram waar van de bestuurder niet opgemerkt had dat het lichtsignaal defect was. De chauffeur remde krachtig en wist hierdoor nog te bewerken, dat de wagen, één, zegge één c.m. voor de tram tot stilstand kwam. Het geval trok op dit drukke verkeerspunt veel belangstelling. WielingDe Jong, die sinds kort in Naarden woonde, stak zaterdagmid dag, zonder op het verkeer te letten, te Bussum de straat over, werd door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Een 23-jarige Maastrichtenaar, gehuwd en vader van 2 kinderen nam zaterdagnacht, toen hij bij zijn ouders te Geleen op bezoek was geweest een auto weg om naar huis te rijden. Na bij het vliegveld Zuid-Limburg vloog hij van de weg af, belandde tegen een boom en werd met moeite u:t de totaal vernielde auto gehaald om zwaar gewond naar een ziekenhuis te worden vervoerd. Nabij Zevenbergen reed de 30- jarige bromfietser A. de Koning uit Zevenbergen zaterdagmorgen tegen een voetganger aan en werd door de val zodanig gewond, dat hij in de loop van zondagmiddag aan zijn verwon dingen bezweek.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2