5LmtLGAT tifojLtUTBSTAD televisie Prof. Rijpperda Wierdsma over kabinetsformatie P.J.C.R. opende winterseizoen LIGTVoe Jaarvergadering KVP-Zoeterwoude ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 k O Ttob TWEE VERKEERSBORDEN Twee verkeersborden verdienen een nadere beschouwing in deze ru briek. Het eerste bord behoeft geen commentaar. De studenten hebben zelf ingezien, dat er hier en daar in het stadsleven wat beperkende be palingen ten aanzien van de acade mieburgers noodzakelijk zijn. Het twee bord, over de wieldruk kunt u nog steeds bij de ingang van de Papengracht zien, aan de zijde van het Gravensteen. Dit bord is een herinnering aan de tijd, dat de Pa pengracht nog een overkluisde gracht was. Wij zijn grote voorstanders voor het behoud van het oude in onze schone stad, maar we zijn van me ning, dat dit bord nu de Papen gracht is gedempt en een nieuwe be strating is aangebracht wel zou kunnen verdwijnen. Het .geeft de chauffeurs van de vrachtrauto's met een zwaardere wieldruk dan 1800 kilo zo'n schuldig gevoel, indien zij het bevel van het bord negeren. Het wachten is nu op een besluit van B. en W. 40 JAAR ZUSTERS DOMINI CANESSEN TE LEIDEN. Op dinsdag 30 oktober a.s. hopen de Zusters Dominicanessen van Voor schoten de dag te herdenken, dat zij 40 jaar geleden de leiding op zich namen van de inwonenden van „Hui ze S. Maarten", voorheen genaamd Wees- en Oudeliedenhuis, gelegen aan de St. Jacobsgracht 1 te Leiden. Belangstellenden worden in de ge legenheid gesteld de Zusters die dag van 12.30 uur in een der zalen van het huis te complimenteren. FILMAVOND VOOR STEENGAAS VOOR DE V.O.L.A. Gisteravond werd in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal voor leerlin gen en oud-leerlingen van de Am bachtsschool aan de Haagweg een filmavond gehouden over steengaas. In twee films zag men de vervaar diging resp. de toepassing ervan. Ons land bezit drie steengaasfabrieken. In ieder daarvan vlecht men het ijzer- draad tot gaas, dat door klei wordt bedekt. In een oven wordt het geheel gebakken onder een temperatuur van 900 gr., en na afkoeling is het klaar voor gebruik. Steen gaas wordt bijna overal gebruikt als basis voor muren en plafonds; de stucadoor kan deze op efficiënte wijze bepleisteren. Het brandveiligheidsinstituut te Delft heeft bij proefnemingen enkele jaren geleden geconstateerd, dat een steengaasconstructie, die gedurende een uur was blootgesteld aan 'n tem peratuur. die langzamerhand opliep tot 900 graden, geen barsten vertoon de, waardoor het vuur tot buiten deze constructie zou kunnen komen. Na de pauze was er een zeer ge animeerde rondvraag; hierna vertoon de mens de film: „De stucadoor en zy'n werk", die o.a. iets liet zien over de stucadoorswerkzaamheden in de Stadsgehoorzaal, enige jaren geleden. 1 Het doel voorbijgestreefd. Twee jongens hadden oneingheid Gisteravond om kwart voor tien spitste de gespannen toestand, die tussen hen heerste zich toe en om lucht te geven aan zijn gemoed, slin gerde een van hen zijn opponent een steen naar het hoofd, Onder invloed van dit krachtdadig optreden, streef de de steen zijn doel voorbij. Het projectiel dat zich niet liet weerhou den door glazen huisjes, vloog daar bij door een spiegelruit en veroor zaakte een schade van 150 gulden. Jubileum bij Cranenburgh en Heringa. De heer K. Wassenaar, Rijnkade 14 is hedenmorgen gehuldigd in ver band met het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij de N.V. Van Cranen burgh en Heringa te Leiden. De jubilaris, die wolscheider is, werd in de directiekamer ontvangen, waar hij werd toegesproken door de directeur J. W. Heringa. Deze uitte zijn waardering voor het werk van de jubilaris en overhandigde hem een geschenk onder couvert. Ook door de voorzitter van de personeels vereniging, de heer H. Vogelenzang werd de heer Wassenaar toegespro ken en ook deze spreker stelde hem een enveloppe met inhoud ter hand. Tevens werden mevrouw Wassenaar bloemen aangeboden. Tot slot van de plechtigheid was men enige tijd ge zellig samen. Alma-Mater koor Maandagavond om half negen houdt het Alma Materkoor in de Romanus- zaal een laatste repetitie voor de con certuitvoering op woensdag a.s. Plaatsbewijzen voor dit lustrum concert zijn verkrijgbaar op de adressen die in de advertentie in dit blad worden genoemd. Wij vernamen, dat de oud-advi seurs van het Alma-Materkoor: pas toor Dorbeck en rector Paap op het lustrum-concert tegenwoordig zullen zijn. Mej. v. d. Linden, 20 jaar S.F.L. Mej. T. v. d. Linden, één van de krachten, die pilaren zijn onder het bouwwerk van de S.F.L. te Leiden, viert morgen haar 20-jarig jubileum als leidster van het St. Franciscus Liefdewerk te Leiden. Mej. v. d. Linden is jarenlang leid ster geweest van de kleine jongens en nu is zij sinds vier jaar de ge waardeerde leidster van de moeder club. Om half tien morgenochtend wordt te harer intentie een H. Mis gelezen in de kapel van het S.F.L. aan de Nieuwe Rijn, waarna om half elf de receptie volgt. Leidse Agenda ZATERDAG 20 OKTOBER R.K. Instuif. Soos-avond: Plaatva- ria. Leonardushuis. 8 uur nam. R.K. Blindenbond „St. Odilia". „Daar liegen wij ons uit". St. Anto- nius-klubhuis, 8 uur nam. MAANDAG 22 OKTOBER. KVP-Statenkring. Vergadering. „In den Vergulden Turk", 7.45 nam. Leidse Amateurfotografen. Verga dering. „De Doelen", Rapenburg, Aanvang 8 uur nam. Rotterd. Toneel: „De Kalktuin", Ab.-voorstelling. Schouwburg. 8 uur nam. DINSDAG 23 OKTOBER. Genootschap NederlandEngeland. Mrs. E. Stirling: „Post-war drama tists", „De Doelen", 8 uur nam. Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. Vergadering. „Aniba" 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Geb. Chr. Soc. Belangen. 7.308.30. R.K. EHBO. afd. Leiden. Cursus avond r.k. luceum. Mariënpoelstraat. 8 uur nam. Rotterd. Toneel: „De Kalktuin". Ab.-voorstelling, Schouwburg, 8 uur nam. WOENSDAG 24 OKTOBER. Postzegelverzamelaars. De Kleine Burcht. 8 uur nam. „Alma Materkoor". Lustrumconcert Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus' kerk 6.45 uur nam. Comm. voor Int. Samenwerking. Herdenking Dag der Verenigde Na ties. Mr. A. W. Kist over Afrika. Aula Fruinlaan 8 uur nam. KRO Vrolijk programma. Ontspan ningszaal Endegeest, 3 uur nam. VIRO. Herdenking „Dag der Verenig de Naties", Gravesteeen. Pieterskerk hof 6, Leiden. 8 uur nam. K. O. Cursus toepassing kunst stoffen, Rapenburg 61, 8 uur nam. DONDERDAG 25 OKTOBER. Bejaardensociëteit „St. Petrus en St. Lodewijksparochie". Viering eer ste lustrum. 9 uur H. Mis „In de Vrolijcke Arke". 11.30 uur vjn. recep tie. 7.30 Toneelavond in Romanuszaal. Soc. Charitatief Centrum. Mej. Dro ge over: Het contact met de mens in nood. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. VRIJDAG 26 OKTOBER. KVP. afd. Leiden: Bestuursverkie zing. „Het Gulden Vlies" 8 uur nam. Conferentie voor katholieken en niet-katholieken. St. Leonarduskerk 8.15 uur nam. Ned. Gen. voor Anthropologic e.a. Prof. dr. Antoni de Almeida over: „Les Bochiman de 1'Angola", Rijks museum v. Volkenkunde, Steenstraat la, 8 uur nam. ZATERDAG 27 OKTOBER. K.V.P.-kringvergadering. St. Anto- nius Clubhuis 2.30 nam. R.K. Instuif. Debat-avond. „Vreug de of Lol?" Leonardushuis 8 uur nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr. Den Haan, Hartman, Kortmann, Pleiter, Postel. Doktersdienst Oegstgeest: dr. O- Held. NIET BEZORGING BÜ eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. De voorzitter van de Leidse Politie ke Jongeren Contact Raad, de heer J. A. M. van Zonneveld, verwelkom de gisteravond in het stadhuis op de openingsavond van het winterseizoen de Leidse Hoogleraar prof. mr. J. W. Rijpperda Wierdsma, die voor de Contact Raad een inleiding zou hou den over de staatsrechtelijke beteke nis van de kabinetsformatie. Prof. Rijpperda Wierdsma beoefen, de een „brede basis politiek", want niet alleen gaf hij een zeer heldere uiteenzetting van de procedure, zoals deze thans gevolgd wordt, doch te vens gaf hij een overzicht in vogel vlucht van de ontwikkeling sinds 1848, toen de volksvertegenwoordi ging grote invloed bij de tot stand koming van een kabinet kreeg. De groei. Het historisch overzicht was geba seerd op drie jaartallen, die van gro te invloed zijn geweest op de ontwik keling. In 1868 voerde de volksver tegenwoordiging een strijd om de mi nisteriële verantwoording aan het parlement; deze strijd werd door haar gewonnen en de figuur van een mi nister, die slechts aan de Kroon ver- Burgerlijke Stand Géboren: Manon, dr. v. N. Bougeois en F. Hoedemaker; Dirk Willem Cor nells, zaï. v. H. Roest en W. Alphenaar Victor Ewout Huibert, zn. v. A. Dek ker en J. Homburg. Ondertrouwd: B. de Groot en G. Janseen. A. L. Deegenaars en E. H. Zwanenlburg; E. J. van Dijk en M. J. Kanbier; B. N. Wassing en E. G. v. Kempen; C. Bonnet en C. van den Berg; J. J. Wulms en M. T. van den Eshof; C. L. Ruwaard en J. Beij; J. de Ruiter en C. Ohaudron; J. J. S. van de Zand en F. Honders; J. B. Slirraners en B. E. Noest; G. B. Ho- fenk en J. P. A. Riebeek. J. Gijzenij en K. Burger; A. B. van Buuren en M. E. Jacobs; M. J. van Zijl en A. G. D. R. Stol. Getrouwd: H. Rozemond en C. Ra- vestein. Overleden: J. de Roode man, 82 jr.; W. de Meij man, 65 jr.; W. Kuyt man, 40 jr.; M. J. Rodenburg 'hsvr. van: Bakker, 57 jr.; A- T. J, van der Beek man, 63 jr. antwoording verschuldigd is, ver dween. Toen in 1887 het aantal partijen be duidend toenam, was de mogelijkheid van een absolute meerderheid in de Kamers van één partij practisch uit gesloten, waarom de gedachte aan sa men werking coalitie ^-ontstond. Toen in 1917 de districts verkiezin gen vervangen werden door landelij ke verkiezingen met evenredige ver tegenwoordiging, kozen de partijen hun mogelijke coalitie-partner (s) eerst tijdens een overleg, dat na de verkiezing gehouden werd. Deze laat ste toestand heerst nog steeds. Informateur. Toen tijdens de discussie het begrip „informateur" ter tafel kwam, gaf prof. Rijpperda Wierdsma als zijn mening, dat de kans voor de infor mateur om starre standpunten soepe ler te maken, groter kan zijn, hoewel hij tijdens de jongste crisis geen on derscheid had kunnen ontdekken tus sen informateur en formateur. Klokslag tien uur nam de heer Van Zonneveld voor het laatst 't woord om de professor te danken voor zijn boeiend en helder betoog. VOORSCHOTEN De dienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde voor spoed gevallen waargenomen door dokter Th. J. Thies, Leidlseweg 51, telefoon 2520; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telefoon 2177. Geb.: Josina Bernardina Maria, d. v P. J. Zonneveld en W. J. Th. van Marwijk; Maria Goretti Catharina, d. van Th. Barre veld en C. M. Pieters; Cornelia Elizabeth Jacoba, d. v. M. A. C. Cremer en C. M. van Hertom; Teunis, z. van L. Waltman en J. C. Wessel; Anthonius Cornelis, z. v. W. J. Oorschot en M. Th. Brands; Patricia Elisabeth, d. v. P. G. van der Swa- luw en W. H. Th. Lammers; Jacob Pieter, z. v. J. P. Turion en M. A. Vermeulen. Geboren te Leiden: Hendrik Jaco bus, z. v. P. A. Douwes en M. Quer- reveld. Geh. H. Steenbeek te Snelrewaard en H. Boer; J. S. Geven te Arnhem en J. van der Doe; M. C. Kool te Warmond en C. E. Rakers. ET MOOS GANGcJTE 12 BIOSCOPEN. De films in de weel: van 1926 ok tober zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Chantage", volwassenen. Lido: „Tralies van bamboe", 18 jaar. Luxor: „Ongetemd", 14 jaar. Trianon: „De avonturen van Quen- tin Durward", 14 jaar. Rex: „Een vrouw achter tralies", strikt volwassenen. LISSE G. J. Ransdorp f Gistermorgen om kwart over tien is de heer G. J. Ransdorp overleden. In hem verliest de KVP-fractie in de Lissese. gemeenteraad een vertrouwd vertegenwoordiger. De heer Rans dorp had zich door zijn uiterst kalme natuur en zijn scherpe blik op vele uiteenlopende zaken het respect van zijn mederaadsleden verworven. De ,heer Ransdorp, die de leeftijd van 63 jaar bereikte, was ook jaren lang yoorzitter van de commissie tot ver deling der woonruimte, terwijl hij „De Hanze" ook gedurende vele ja ren heeft gediend als secretaris. Een man met een brede belangstelling vóór het gemeenschapsleven is heen gegaan. N00RDWIJKERH0UT BROMFIETSER GAF GEEN VOORRANG. Vrijdagmiddag om drie uur is de bromfietser I.T.C. uit Hillegom bij het onvoorzichtig oversteken van de Havenstraat nabij de Koninginneweg door de bestelwagen van bakkerij Marijnen uit Voorhout aangereden. De botsing veroorzaakte naast lichte materiële schade enig lichamelijk let sel aan been en gezicht van de heer C. Dokter K. A. van Praag verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis voor nader on derzoek noodzakelijk. VVSB-jubileum. In tegenstel ling tot het bericht in „Sursum Cor- da" wordt de H. Mis uit dankbaar heid op het 25-jarig jubileum van WSB niet a.s. zondag doch op zon dag, 4 november in de kapel van St. Bavo te 8.15 uur opgedragen. Wel wordt a.s. zondag te 7.15 uur in de St. Jozefkerk een H. Mis opge dragen tot intentie van de R.K. Gym- nastiekver. „Gios". SASSENHEIM Komt er een markt? Naar wij vernemen heeft er in het blad „De Koopman", orgaan voor de marktkooplui, een oproep gestaan van b. en v. te Sassenheim, waarin gegadigden werden gezocht voor een te houden markt in Sassenheim. Men kon opgeven op welke datum men het beste kan. Nadere berichten konden niet wor den verstrekt. Zou het dan toch waar zijn, dat men het z.g. Kuipershofje wil afbre ken (dit was men allang van plan) niet alleen om het als perkeerplaats doch ook als marktplaats in te rich ten. Deze geruchten doen ook al de ronde. LIFT NAAF..'t POLITIEBUREAU In de nacht van donderdag op vrij dag vond op de kruising "°arklaan tussen een uit Leiden komende Ci- troën, bestuurd door een Haarlemmer en een Opel, komende van Amst r- dam. In dit voertuig zaten drie jonge lui van resp. 27, 20 en 19 jaar oud. Door tot nu toe onbekende oorzaak, volgde een aanrijding. De jongelui wachtten de komst van de politie niet af doch verdwenen in de bosjes langs de weg. Uit een nader onderzoek bleek, dat de wagen, eerst deze maand door de eigenaar gekocht, afkomstig was van diefstal. De bestuurder van de Ci- troën kon een vry aardig signalement opgeven waarna direct een onder zoek werd ingesteld in de omgeving. Tenslotte vond men de knapen 1 km over de Ringvaartbrug langs de Rijksweg. Zij wilden liften naar Am sterdam. In "irdaad kregen zij die "!xt doch niet verder dan het politie!- - reau in Sa-senheim. Vandaar zijn ze gistermorgen naar Amsterdam ge bracht. Onaangenaamheden bij bestuursverkiezing De jaarvergadering van de KVP te Zoeter woude werd bijgewoond door deken Juffermans, kapelaan Kaptein en de raadsleden J. H. v. d. Ploeg, A. Onderwater en C. v. Leeu wen. De voorzitter, de heer A. van der Poel, releveerde in z'n openingswoord de verkiezing en de kabinetscrisis. De KVP is tevreden met de kabinets formatie. Onze katholieke fractie zal zeker de belangrijke wetsvoorstellen, de ouderdomsverzekering, de kinder bijslag voor zelfstandigen en de be zitsvorming krachtig verdedigen. Wegens huiselijke omstandigheden van de secretaris werd het jaarver slag door de voorzitter samengesteld en uitgebracht en de chronologische opsomming gaf een juist beeld van de vele acties in dit verkiezingsjaar, Het ledental is gestegen tot 1085. Het financieel verslag van de pen ningmeester, met een totaalsom van 2751,65, toonde een daling van het kassaldo van 509,84 tot 195,20. De rapporteur van de financiële commissie adviseerde tot décharge van de penningmeester, doch drong aan op het maken van een begro ting, die in het vervolg het bestuur zal machtigen tot het doen van de uitgaven. Volgens het reglement treedt na een verkiezing het gehele bestuur af. Van de zittende bestuursleden heb ben de heren L. C. v. d. Poel, P. van j Bemmelen en P. Overdevest zich niet i meer herkiesbaar gesteld. De voorzitter leidt de bestuursver kiezing in met de mededeling dat, na overleg met de kath. raadsfractie een raadslid zitting in het bestuur zal nemen. Hiertoe is de heer C. van Leeuwen candidaat gesteld. Om te voldoen aan de richtlijnen van het Partijbestuur is het nieuwe bestuur uitgebreid met een der jongeren, waartoe de heer A. v. d. Fluit can didaat is gesteld. De overige be- stuurscandidaten zijn de heren H. Paardekooper Cz. en L. van der Ham. Door de leden is de heer J. Paar dekooper voorgedragen. De heer C. Paardekooper merkt op, dat de uitbreiding tot 10 leden een even getal is geworden. Als na breedvoerige discussie be sloten wordt het getal bestuursleden op 9 te laten, wordt bezwaar gemaakt op de positie van de bestuurscandi- daten, nu groter in getal dan de va catures. De heer A. G. J. Noordman (aftredend) heft dit bezwaar op door mede te delen,, dat hij zijn reeds eerder gedaan verzoek tot ontslag nu wil handhaven. De heren A. Berg, C. Berg, J. v. Diemen, A. v. d. Fluit, L. v. d. Ham, C. v. Leeuwen, A. Paardekooper Pz H. Paardekooper Cz. en A. v. der Poel behaalden de volstrekte meer derheid: op A. Noordman werden 9 en op J. Paardekooper 20 stemmen uitgebracht. Uit het nu voltallige bestuur werd een voorzitter gekozen. De eerste -stemming had tot uitslag A. van der Poel 11, A. Paardekooper 17, J. van Diemen 1, H. Paardekooper 5 en C. v. Leeuwen 2 stemmen. Alzo geen volstrekte meerderheid. (Het aantal stemmen was na vertrek van een lid nu 36). Alvorens tot een tweede vrije stemming over te gaan werd besloten te informeren of de heer A. Paardekooper een eventuele benoe ming zal aanvaarden, waarop de te lefonische mededeling was, dat de heer Paardekooper, thans secretaris, KORTE golf De vrees, dat bij die nieuwe ver binding met het Roergebied over Arn hem het verkeer, dat nu nog de lin ker Rijnoever volgt, zijn route langs de rechteroever zal verleggen, heeft de Ober-kreisdirektor Van Kleef in Duitsland de Nijmeegse kamer van koophandel doen verzoeken, steun te verlenen aan het plan een brug te bouwen over de Rijn tussen Emmerik en Kleef. De route die daarover zou leiden, zou aanmerkelijk korter zijn, dan die over Arnihiem. De kamer van koophandel heeft be sloten aan 't verzoek gevolg te geven. LEIDERDORP HULDIGING VIER JUBILARISSEN. In het Dorpshuis vond gisteravond in familieverband eenhuldiging plaats van vier jubilarissen, welke dit jaar bij de steenfabriek „Ouderzorg- De Ridder" hun jubileum hadden ge vierd. Het betrof de heren J. Bave- laar met 50 dienstjaren, W. v. Es, A. Rietveld en Joh. de Lang, die elk een 25-jarig jubileum hadden herdacht. Nadat de heer Diseraad allen een welkom had toegeroepen vond de huldiging plaats door de directeur van Ouderzorg, de heer Sweris. Ach tereenvolgens richtte hij het woord tot de jubilarissen te beginnen met de heer Bavelaar die, begonnen als vormer, nu als sorteerder al vele ste nen van allerlei soort door zijn han den heeft laten gaan tot volle tevre denheid van klant en werkgever. De heer v. Es, begonnen als kleiste- ker, was vervolgens werkzaam als „klaarmaker". Dit lijkt gemakkelijk, maar vereist een groot vakmanschap en dat de firma, nóch van de boeren waar gekleid werd nóch van Rijn land ooit klachten kreeg was te dan ken aan het prima werk van v. Es. De derde jubilaris, de heer Riet veld, heeft, na eerst enige andere tak ken van het bedrijf te hebben door lopen, een opleiding gekregen als schoorsteenbouwer en doet dit zoda nig, dat de opdrachtgever ten zeerste met zijn arbeid is ingenomen. Dit zelfde geldt voor jubilaris nummer vier, de .ïeer De Lange. Waar echter de heer Rietveld uitsluitend nieuw bouw verricht ligt de aard van het werk van de heer De Lange meer in het repareren van schoorstenen het geen niet altijd van gevaar ontbloot is. Na elke toespraak van de heer Sweris werd door de zaal een luid hoera uitgebracht op de jubilaris. Tot slot had ie spr. nog een prettige me dedeling voor het gehele personeel en wel dat met ingang van 1 januari a.s. een aanvullingspensioenfonds zal worden ingevoerd waarvan ook de ouderen, ongeacht of zij premie heb ben betaald, zullen profiteren. Een luid applaus begroette deze medede ling. Hierna was het woord in het gezelschap van Arie Westgeest uit Noordwijk die er al gauw de juiste stemming in had. In de pauze werden de dames van de jubilarissen elk ver rast met een prachtige bloemen* ui- ker. zich als voorzitter niet beschikbaar stelde. Ook de heer H. Paardekooper gaf te kennen de functie niet te ambiëren De uitslag van de tweede stemming was A- v. d. Poel 17, J. v. Diemen 6, H. Paardekooper 1, C. v. Leeuwen 7, A. van der Fluit 1, blanco'3. Aantal geldige stemmen alzo 32, zodat de heer A. v. d. Poel de volstrekte meerderheid verkreeg en gekozen was. De heer J. H. van der Ploeg, voor zitter van de r.k. raadsfractie, nam het woord en zag uit deze stemming duidelijk, dat de voorzitter niet het volle vertrouwen heeft. Nu de ver kiezing toch geschied was, drong spr. aan op krachtiger leiding en meer gang in de vergadering. Er kwam nu een bezwaar tegen de uitslag van de gehouden stemming; twee leden beweerden hun stem op de heer van der Fluit te hebben uit gebracht, terwijl het stembureau één slem noteerde. Ook bleek dat een stem minder was uitgebracht als het aantal aan wezigen. De voorzitter vroeg aan het stembureau of een der leden niet gestemd had waarop de heer J. H. van der Ploeg, menende dat de vraag tot hem gericht was. zich zeer misnoegd uitdrukte en onder min der parlementaire woorden de ver gadering verliet. Nadat de conster natie wat geluwd was werden de stembriefjes nogmaals gecontroleerd. Het stembureau deelde mede, dat een lid zijn stembriefje geweigerd had te ontvangen. De telling bleek juist te zyn en op slechts één briefje kwam de naam van de heer van der Fluit voor. Tenslotte werd de stem ming dan ook als geldend beschouwd. De voorzitter dankte voor het, zij het dan schamel, vertrouwen in hem gesteld en verzekerde steeds met de beste bedoeling zijn taak te hebben vervuld. Nu toch gekozen zal hij zijn benoeming in weerwil van alles met de beste bedoeling aanvaarden. De voorzitter dankte de afgetre den bestuursleden en benoemde hun tot leden van de kascommissie. Tot afgevaardigden voor de Kies kring werden benoemd de heren A. Paardekooper, P. v. d. Meer, A. v. d. Poel; voor de Statenkieskring de heren J. Vink, J. Paardekooper, A. Paardekooper en A. v- d. Poel. De contributie wordt verhoogd tot 2,50 nu de afdracht van 1,45 op 2,00 is gebracht. Voor deze verho ging zullen de leden het KVP-blad ontvangen. Wegens het late uur kwamen geen verdere besluiten meer tot stand. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. BELASTINGFRAUDE. Drie Boskoopse broers hoorden voor de Haagse rechtbank gevange nisstraffen tegen zich eisen wegens belastingfraude. De broers waren met zijn drieën firmanten van een zaak. Zij erkenden voor de inkomstenbelas ting 1951 en 1953 onjuiste gegevens te hebben verstrekt aan hun accountant, die aan de hand daarvan de belas tingbiljetten invulde, welke werden ondertekend door de broers. Ook in de boeken werd er geknoeid. Eén der verdachten zei, dat de be doeling vas zwarte lonen uit de boe ken te houden Deze verdachte had 6925,te weinig betaald aan om zetbelasting en 1808,aan inkom stenbelasting. Zijn broer had 7060, inkomstenbelasting te weinig betaald en de derde broer had verzuimd zijn jaarlijkse gratificatie op te geven, waardoor hij 614 te weinig had be taald. De belastinginspecteur had onraad geroken en zodoende was de fiscale recherche er in gemoeid. De officier van justitie vond het een ernstige belastingfraude, want grote bedragen zijn er in gemoeid over lan gere termijn en bovendien is er in de boeken geknoeid. Hij eiste ge vangenisstraffen van resp. 2 maan den, zes weken en twee weken. Raadsman, mr. J. Jagers, schetste dat de verdachten geen plezierma- kers zijn, maar harde werkers, die dag en nacht tegen de knechts op werken. Daardoor verdienen ze meer dan anderen en zij wilden deze extra verdienste niet opgeven. Vanuit het standpunt van eenvoudige mensen is dit te begrijpen. Opiumwet overtreden Strafzaak tegen apothekeres Ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een psychiatrische in richting voor de duur van een jaar, luidde het vonnis van de Utrechtse jarige apothekeres M. P. te Bilthoven, rechtbank in de strafzaak tegen de 54- die terecht stond wegens overtrefding van de opiumwet. De officier van justitie had een zelfde straf geëist. Op 26 maart was de verdachte door een inspecteur van de Volksgezond heid uit Hilversum betrapt op het in haar bezit en ten verkoop aanwe zig hebben van hoeveelheden opium bevattende artikelen. Dit was in strijd met de wettelij ke voorschriften, omdat aan de be trokkene ten gevolge van een uit spraak van het medisch tuchtcollege de bevoegdheid tct. het houden van een apotheek vor de duur van eer» half jaar was ontzegd op grond vai» het feit, dat zij enige maanden te voren aan een patiënte een exhorbi- tante hoeveelheid verdovende midde len had verstrekt,, waarvan het ge bruik de dood van de betrokken da me had veroorzaakt. De apothekeres had zich van deze strafmaatregel niets aangetrokken, zo dat ten slotte justitieel ingrijpen noodzake.ijk werd. To meer daar na psychiatrisch onderzoek spoedige op neming in een psychiatrische in richting dringend nodig werd geacht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8