In 't costuum-huis van Joop Koevoets ruist 't leven door alle eeuwen heen De mens wil zijn, wie hij niet is WAT DE PERS ERVAN ZEGT Groninger universiteit biedt mevr. Bouman eredoctoraat aan Koningin met vakantie ZATERDAG 20 OKTOBER 195b DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Kleedkamer van Nero en koning Faroek OMDAT DE MENS in zich de won derlijke drang heeft om te zijn, wie hij niet is, hebben door alle tij den heen mensen zich ingespannen aan dit verlangen tegemoet te ko komen. Bij de Papoea's in Nieuw Guinea en bij Hollywood in Amerika doet men op dit gebied in wezen pre cies hetzelfde, al is het „toneelspel" van de Papoea's zuiverder, omdat het uit een innerlijke drang tot uitbeel ding en niet uit de (eveneens oermen- selijke) neiging naar geldverdienen voortkomt. En tussen deze uitersten ligt dan ergens het Nederlandse amateur-to neel, dat echter in vele gevallen machteloos zou zijn, wanneer het niet een bedrijf achter zich wist, waar men zich kan laten uitdossen, van Egyptisch harembewaker ten tijde van Cleopatra tot huisknecht van een adellijk Engels kasteel uit de 20ste eeuw. Als men het pas door Joop Koe voets gerestaureerde costuum-atelier aan de Nieuwe Rijn binnenkomt, proeft men al de sfeer, nog voordat men in de zaal beland is, waar ruim 2.500 costuums de geschiedenis der mensheid in doek- en ijzervorm ver tolken. Naast het nors-uitziend harnas van een Schotse kruisvaart-ridder, hangt het Biedenmeier-jurkje, waarmede een menuet van Beethoven in de juiste stemming gedanst kan worden, en het butles-costuum van het eind der 19de eeuw doet vergeefse moeite om de proletarische dracht van een Romeinse plebeër te ontgaan. Een Geruchten rond Soestdijk Regering gelast een onderzoek Naar verluidt zal de ministerraad zich gaan bezighouden met de nieuwe sensatiegeruchten rond het koninklijk huis, die begin deze week de ronde deden naar aanleiding van een arti kel in de Engelse „Sunday Pictorial". Een redakteur van dit Engelse sen satieblad zou zijn gegevens vergaard hebben tijdens een lift, die mr dr I. G. van Maasdijk hem te Soestdijk gaf. Een rechercheur is met het onder zoek belast en men verwacht, dat de ze op korte termijn het onderzoek zal beëindigen, zodat reeds overmorgen het rapport in de ministerraad behan deld kan worden. Het ligt niet in de bedoeling dit rapport, of gedeelten daaruit, te pu bliceren. VRAGEN OVER HET „SPIEGEL"-ARTIKEL. Het Eerste Kamerlid de heer Reijers heeft aan de minister-presi dent, minister van Algemene Zaken de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Was de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse week blad „Der Spiegel" verschenen arti kel over ons koningshuis vóór de pu- blikatie, althans op 8 juni 1956, aan de regering, althans aan de toenma lige minister van buitenlandse za ken bekend? 2. Zo ja, welke maatregelen heeft de regering en met name de minis ter van buitenlandse zaken getroffen om deze- voor ons staatshoofd kwet sende en het internationaal aanzien van ons land schadende publikatie te voorkomen, te verhinderen of te doen wijzigen? Elseviers Weekblad schrijft o.m.: Mr. dr. I. G. van Maasdijk is enkele jaren geleden als secretaris van het Koninklijk Huis verwijderd. Kamer heer in buitengewone dienst (i.b.d.) geworden koestert hij niettemin een bittere wrok tegen de Prins, waaraan hij voor en na uiting geeft. Wij willen niet zeggen dat in het verleden en het heden alle hovelingen steeds bril jant waren en zijn. Wij willen wel zeggen dat de meesten voldoende ge zond verstand, beschaving en tradi tie bezaten om niet over hun voorma lige meesters te spreken gelijk ontsla gen knechten. Wie in een hoffunctie treedt, behoort terughoudendheid aan de dag te leggen. Eertijds was dat vanzelfsprekend, tegenwoordig schijnt men andere opvattingen te koesteren. Het is gelukkig, dat men nu een man met de vinger kan aanwijzen, die buitenlandse journalisten in een sfeer van stuiverromans van voor lichting dient, een voormalig minis ter grof belastert en verdichtsels ten beste geeft. De Linie: Thans wordt ook voor niet-ingewij- den met pijnlijke duidelijkheid zeker, dat er inderdaad een reëel probleem bestaat en dat dit niet ten volle is opgelost met behulp van het advies van het Driemanschap. Men beseffe hierbij, dat het aanzien van de Ne derlandse voorlichtingsdienst en van de persorganen ten zeerste blijft lij- -den in het buitenland, doordat men op zo'n kreupele wijze de buitenlandse publikaties blijft ontkennen, zelfs wanneer het hoogst serieuze bladen betreft als „The New York Times", „The Economist" en andere. Het bedroevendst van al is wel dat zich in bepaalde kringen van ons volk een zekere blokvorming begint al te tekenen. En een splitsing naar aan leiding van deze kwestie, is iets dat met alle middelen voorkomen moet worden. Toch leiden de perspublika- ties onherroepelijk in deze richting. Het weekblad de „Haagse Post", dat nauwe relaties onderhoudt met de in het afgelopen weekend vaak genoem de mr. dr. Van Maasdijk, heeft in zijn laatste nummers meerdere malen op nauwelijks verholen wijze kritiek geuit op de Prins der Nederlanden en een bijzondere aanhankelijkheid getoond jegens H. M. de Koningin. Daarbij heeft dat blad in dezelfu* nummers op overduidelijke wijze ge pleit voor een opzeggen van Neder- land's lidmaatschap van de NATO. In dit laatste is het ijverig gesteund door Paul de Groot op het congres van de CPN en door publikaties van het blad „De Derde Weg". De blokvor ming ligt beangstigend dicht voor de hand. De Haagse Post: Werd tot nu toe Hare Majesteit voorgesteld als een gevoelige vrouw met religieuze aberraties en Haar handel en wandel voorgesteld als de oorzaak van de moeilijkheden, in de laatste publikatie wordt Hare Majes teit voorgesteld als het slachtoffer van een komplot. Met andere woor den: de bronnen van de publikaties die ons de moeilijkheden hebben be zorgd, kunnen nooit dezelfde zijn als die van de jongste bewering. Wie ook degene is geweest die de verslagge ver van het Londense zondagochtend blad heeft ingelicht, hij is zeker niet dezelfde die „Der Spiegel", „Life", „The Daily Express en „The New York Times" om er maar enkele te noemen mededelingen heeft ver strekt. De Groene Amsterdammer: .Die staatkunde behoort in deze dagen gericht te zijn op de verdedi- Omwille van het contrast hebben wij een glimmend, onbuigzaam har nas geplaatst bij deze lieftallige dames, die de Biedermeier en de Rococo-periode vertegenwoordigen. (Foto's: De Leidse Courant). uitgebreide wapencollectie maakt de meest bloedige scène mogelijk en het spinnewiel zorgt, dat ook de roman tiek een ruime levenskans krijgt. MOEILIJK. Het toneel-seizoen is juist weer goed op gang gekomen en de belang stelling voor het verleden brengt ve len in het huis aan de Nieuwe Rijn, waar soms wel eens moeilijkheden ontstaan, als een ambitieuze jonge dame Middeleeuwse kasteelvrouwe wil zijn in het costuum van de Griek se Helena, omdat zij daar zo voorde lig in uitkomt. Maar onoverkomelijke moeilijkhe den kent men er niet, al is het wel verwonderlijk hoe vele tonelisten soms weinig van hun spel-figuren af weten. Doch niet alleen het amateur toneel vindt zijn weg naar het cos tuum-huis; tijdens de afgelopen groentijd van het Leidse Studen tencorps kwam meerdere malen omstreeks het nachtelijk uur een telefoontje vertellen, dat een wel edelgeboren heer de onontkoom bare wens kenbaar gemaakt had een groentje als hofnar uit de 15de eeuw, te zien verschijnen. Een enkele gedachte aan bloemen corso's, historische bals en 3-oktober- optochten opent verdere perspectie ven. Een praatje met Joop Koevoets maakte ons duidelijk, dat zo'n cos- tuumhuis meer zorgen meebrengt, dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Omdat niemand graag in het pakje van een ander stapt, al wil hij of zij wel het pakje van een ander dragen, wordt ieder costuum na gebrpik ge wassen of gestoomd; een constante reparatie-ploeg is bezig om de tand des tijds aan deze zo aan tijden ge bonden verzameling te weerstaan; en omdat zelfs 2.500 costumes niet altijd kunnen voorzien in alle bedenksels, die fantasierijke toneelschrijvers op papier zetten, zit Joop Koevoets dik wijls achter de tekentafel om bepaal de costumes, die de collectie nog niet bevat, zelf te ontwerpen. De schijn, dat het leven is blijven stilstaan in dat huis aan de Nieuwe Rijn, waar Karei de Grote iets van 2ijn gading gevonden zou hebben en Koningin Victoria evenzeer, wordt spoedig weggenomen, als men er een uurtje toeft en luistert hoe de tele foon het verlangen kenbaar maakt naar het zwaard van Clovis en een juffrouwtje ziet binnenstappen, die de volgende avond de Maagd van Or leans wil zijn. Het leven ruist er door alle eeuwen heen. De eeuwen worden in kisten gepakt en naar alle windstreken gezonden. ging van wat de persoon der Konin gin binnen dat staatkundige raam verbeeldt: de constitutionele monar chie. Die verdediging eist de voort durende waakzaamheid van de ver antwoordelijke staatkundige leiders vani ons land. Van de Koningin eist zij meer: een offer. Van haar moet namelijk worden verlangd, dat zij aan haar huiselijke moeilijkheden geen consequenties verbindt, die gevaar lijk, ja rampzalig kunnen worden voor de constitutionele monarchie. Dit is hard, maar nodig. Dit is te meer nodig, omdat het woord abdicatie weer in de geruchten kan worden vernomen. Abdicatie brengt een erfelijke constitutionele monarchie altijd in gevaar. Maar wan neer een abdicatie zou plaatsvinden uit oorzaak van huiselijke omstandig- digheden, dan zou zij het einde van de monarchale instelling betekenen. ONTVANGSTEN OP SOESTDIJK. Gisterenmiddag om drie uur heeft Koningin Juliana op Soestdijk een deputatie van twaalf personen ontvan gen, vertegenwoordigend een groep van 120 leidende figuren uit de staat Virginia. De deputatie stond onder leiding van de gouverneur van Vir ginia, de heer Thomas B. Stanley. Zoals gemeld maakt deze groep een reis met het oog o,o de viering in 1957 van het feit. dat 350 jaar geleden in Jamestown (Virg.) de eerste kolo nisten een nederzetting vestigden. De deputatie bood Hare Majesteit een oorkonde aan, waarvan de op dracht luidde: Uit erkentelijkheid je gens Willem van Oranje, medestich ter van het William- en Mary-college in Virginia, en voor de hulp verleend aan de kolonie te Jamestown door de Oostindische Compagnie. Om vier uur ontving Hare Majesteit een gezelschap van ruim veertig deel neemsters aan ëen drie-da3gse stu diereis door Nederland, bestaande uit fröbelonderwijzeressen, jeugdleid sters en leidsters van kindertehuizen en speeltuinen, hoofdzakelijk in Duitsland. Leidster van het gezelschap v/as Elfride Clement, voorzitster van de Evangelisdhe hond van kinderleid sters enz. in Duitsland. LANDGOED „DE BREMHOF" TE 's GRAVENHAGE. Dè minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een subsidie verleend aan de stichting „Het Zuid- Hollandsch Landschap", gevestigd te Rotterdam, als tegemoetkoming in de kosten van aankoop van het in "de gemeente 's Gravenhaige gelegen landgoed „De Bremhof", ter grootte van 4.68.94 ha. Het landgoed bezit een rijke flora, terwijl het ook uit een oogpunt van recreatie van betekenis „Ik trouwde een man zonder benen schrijft Thelma Bader, vrouw van de invalide oorlogsheld Douglas Bader, in Libelle van 27 oktober. In 4 achtereen volgende nummers leest u haar relaas van dit zeer ge lukkige huwelijk. Het wordt overvloedig geillustreerd met foto's uit de film „DE HEMELBESTORMER" èn foto's van deze moedige pilotenvrouw zelf. In dit nummer start ook 'n nieuw vervolgverhaalHet mysterieuze ge schenk. Adembenemende spanning rond een verdwenen kind, met op de achtergrond de wrijving tussen Oost en West. En in datzelfde num mer: „Dijken maken is mannen werk'maar langs de dijk komen strandjes, het idee van 'n vrouw: ir Elze v. d. Ban, stedebouwkundige van onze Zuiderzeewerken. De reeks „Zo wonen zij" wordt voortgezet met een bezoek aan een Goudse „pijpela", waarin hevig wordt ge ëxperimenteerd. LIBELLE Nassauplein 7 Haarlem (at;uaiJ3Apv) De senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn vergadering van gistermiddag besloten, een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid toe te kennen aan mevrouw M. S. BoumanVan den Berg, wegens de voor treffelijke wijze, waarop zij hoewel zelf geen juriste de verdediging van de in Indonesië gevangengenomen Nederlanders Jungschlager en. Schmidt heeft gevoerd, en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag lieeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Ro ling, hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht. De dag van de promotie zal nog nader worden vastgesteld. Naar wij vernemen is H.M. de Ko ningin hedenmorgen van het vlieg veld Soestenberg vertrokken om een korte vakantie te gaan doorbren gen op Sicilië. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het H.M. niet mogelijk gemaakt eerder in de zo mer een vakantie te ondernemen. De koningin zal op haar reis, die een strikt privé karakter draagt, verge zeld worden door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevrouw 's JacobValliant en mejuffrouw M. Michelin. De reis wordt met de regeringsdakota gemaakt. Ideeën-bus van het Rijk krijgt eigen secretaris De idee van de ideeënbus op de de partementen heeft zoveel succes ge had, dat de voorzitter van de commis sie, die de binnenkomende ideeën be handelt, gister tijdens de jaarvergade ring bekend maakte, dat de rijks- ideeënbusorganisatie een eigen secre taris krijgt. Meer dan 75.000 ambtenaren wor den met de bussen bereikt en vele van deze noeste wei-kers krijgen op z'n tijd een ideetje, dat de moeite van het proberen waard is. Wanneer Staatsbosbeheer van te voren aan de voorzitter had laten weten, dat het geen afgevaardigde naar de jaarvergadering kon zenden, omdat deze dienst zelf een belangrij ke vergadering had, dan was dit niet zo'n slecht idee geweest, want nu dit niet gebeurd was, moest de prijsuit reiking voor het beste ideetje van 1955, dat van Staatsbosbeheer afkom stig bleek, te elfder ure van de agen da afgevoerd worden. ONTVANGST TER ERE VAN DE PRESIDENT VAN LIBERIA. Ter ere van de president van Iiberla en mevrouw William V. S. Tubman, die gisteren het staatsbezoek beëin digden maar die nog tot zondag 28 oktober in ons lana blijven, hielden de gezant van Liberia en mevrouw S. Edward Peal gisteravond in hotel café Oud Wassenaar een receptie. Honderden genodigden waren in de grote terraszalen bijeen, waar zij door de Liberiaanse gezant en me vrouw Peal werden ontvangen. Tij dens de ontvangst verscheen de pre sident van Liberia en mevrouw Tub man, alsmede de echtgenote van de vice-president van Liberia, mevrouw W. R. Tolbert, te midden van de gas ten, die toen 'hun opwachtig bij het Liberiaanse staatshoofd konden ma ken. Na een uiurtje te midden der gasten, te hebben vertoefd, namen de presi dent van Liberia en mevrouw Tub man afscheid. Nog geruime tijd ble ven vele gasten in de salons bijeen waar een strijkje voor passende mu ziek zorgde. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Twee kinderen zijn verdronken toen vanmorgen om half zes door tot nu toe onbekende oorzaak het circa 130 ton metende schip „Nieuwe Zorg", dat in het Wilhelminakanaal te Oosterhout voor de wal lag, is ge zonken. Het schip, dat met zand ge laden was, is eigendom van schip per A. van der Lis. De volwassenen, konden tijdig van boord komen. Twee kinderen, respectievelijk een en drie jaar oud, kon men niet meer redden. Duikers zijn thans nog bezig naar de lichamen van de kinderen te zoeken. GEEN „ROCK AND ROLL" VOOR APELDOORNERS. De burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, heeft uit vrees voorwanordelijkheden de vertoning van de Amerikaanse film „Rock around the clock" in de Apeldoornse bioscopen verboden. De film zou met ingang van 26 oktober gaan draaien. doxdande wat 3t.M. de Jianitigin Tijdens een ontvangst van twaalf leidende personen uit de Amerikaanse staat Virginia door H.M. de Koningin op paleis Soestdijk, bood de leider van de delegatie, gou verneur T. B. Stanley H.M. een oorkonde aan uit er kentelijkheid jegens Willem van Oranje. Op de foto zien we het moment van de overhandiging; rechts me vrouw Stanley.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6