Spaarregeling voor Rijksambtenaren m ET HUIS Prins Bernhard vertrok gisteravond zonder baard naar Ver. Staten Zoetermeerse zeeman ontvluchtte in zicht van vrijheid gevangenis „Ik zet mijn gehoorapparaat af en ga dan heel hard brullen!" „Buddyseaf op brommers werd te Assen aan de kaak gesteld van LEVEN en DOOD ZATMDAG 20 OKTOBER 1956 DE LEID5E COURANT PAGINA 3 Druk programma „Deze reis naar Amerika is al bijna een jaar geleden vastgesteld", zei prins Bernhard gisteravond op Schip- Hol, waar hij vlak voor zijn vertrek per K.L.M.-lijnvliegtuig naar New York de aanwezige verslaggevers Cen onderhoud toestond. Naar bekend zal de prins ir» Ame rika elf dageh lang een druk pro gramma afwerken. Eerst zal hij een bezoek van drie dagen brengen aan de marinebasis Norfolk en aan boord van het modernste vliegdekschip „Forestall" Vlootoefeningen bijwonen. Dinsdagavond hoopt hij in Washing ton voor de tweede maal aanwezig té zijn bij de üitreiking van de Wil- lêm de Zwijgerprijs aan de Ameri kaanse journalis, die in 1955 het Béste artikel over de Amerikaans- Nederlandse verhoudingen heeft ge schreven. Daarna hoopt hij nog een bezoek te brengen aan een fabriek van de AKU in Ashe'ville en zal in New Or leans een rede uitspreken vóór dé vereniging tot bestudering van inter nationale vraagstukken. Tot slot staat op het programma een bezoek van de prins aan de Nederlandse Kamer van Koophandel in New York. Op 2 ftóvember a.s. wordt hy in Nederland terugverwacht. Niet naar .Olympische spelen. De prins verscheen op Schiphol m een geruit colbertjasje boven een effen broek; op zijn revers was de on afscheidelijke witte anjer gestoken. f)e prins is nog niet genezen van de ontsteking aan zijn been, die hij in Tanganyika heeft opgelopen, zodat hij bij het lopen van een stok gebruik maakte. Er werd hem gevraagd of hij nog plannen had om na zijn reis naar Amërika de Olympische spelen in Australië te bezoeken. „Daar kan geen sprake van zijn", antwoordde de prins, en lichtelijk te. teurgesteld voegde hij er aan toe: „Het spijt me zeer, ik had de spelen gTaag wilien bijwonen, ik heb er drie uitnodigingen voor ontvangen en ook prins Philip, die er wel heengaat, heeft mij destijds in Stockholm al vóóTgesteld, dat wij ze samen zouden •bijwonen. Maar het is volstrekt on mogelijk; ik heb er geen tijd voor". Afrika-avonturen. Op diverse vragen over zijn récen te verblijf in Afrika gaf de prins ten antwoord, dat hij weinig avonturen had beleefd: „In hoofdzaak heb ik mijn tijd besteed aan zwerftochten achter het wild aan, om het te fil men. Ik heb soms wél vijftig kilo meter per dag gelopen en slechts wei- KONTNC IN BEZOCHT TENTOONSTELLING. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de eerste lus trum-aankooptentoonstelling Van werken van jonge Nederlandse kunst schilders, die meedingen naar de jaar lijks thans voor 1957 toe te ken nen koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst, in het centraal mu seum te Utrecht. Na de rondleiding liet koningin Juliana enige der exposerende jonge schilders aan zich voorstellen. Soldaat schoot jongen dood Omstreeks half zeven gisteravond is in Arnhem op de Klarenbaltse weg een tragisch ongeval gebeurd. Een dienstplichtig soldaat, die bij de Meiuio van Coehoorn-kazerne op wacht stond, wétd door jongens ge gooid met stenen en geplaagd met stokken. De soldaat raakte daarbij óvefStuur en wilde de jongens verwijderen. Hij ontlaadde zijn geweer en bedreigde er daarna de jongens mee. Hierbij haakte hij de trekker over. Tot zijn gïote schrik bleek toen nog een kogel in het geweer te zijn achtergebleven, waardoor de achtjarige Michael Ver meer dodelijk werd getroffen. nig gejaagd". Wel gaf de prins toe een olifant en een gazelle te hebben geschoten. „Ik beschouw Zo'n ver blijf in het verre Afrika als een ech te vakantie, waarbij ik" en hier begon de prins te glimlachen „niet door verslaggevers wordt lastig ge vallen". Kans voor Nederland. Desgevraagd vertelde prins Bern hard verder iets over de Uitgestrekte landerijen, die hij in Afrika gekocht heeft. Met een bulldozer en ander gereedschap probeert men de terrei nen wat meer begaanbaar te maken. Gebouwen staan er in het geheel niet; dé prins en zijn drie vrienden heb ben er dan Ook, hetzij ónder de blote hemel, dan wél énkele nachten in een tent geslapen. In Tanganyika liggen volgens de prins ook voor Nederland mogelijkheden open. Ër zijn al Ne derlandse ondernemingen, zowel in dustriële als handelsondernemingen Kon. Marine dankt „Van Galen" en „Banckert" af Hr. Ms. torpedobootjagers Van Ga len en Banckert zullen omdat zR niet méef voldoen aan de eisen, die aan dergelijke schepen worden gesteld, van de sterkte van de Koninklijke Marine worden afgevoerd. Óp 5 mèi 1942 kort nU dé indierist- stelling verleende de „Van Galen" steun bij de verovering van Madagas car. Later voerde het schip aanvallen uit de Andamanen en Nicobaren. Op 23 augustus 1945 vertrok de „Van Galen" als eerste Nederlandse oorlogsbodem van Rotterdam naar het toenmalige Nederlands-Indië met de eerste in Groot-Brittanniê opgelei de oorlogsvrijwilligers.. Na enige tijd afwisselend in de In donesische en Europese wateren te hebben dienst gedaan werd „Hr. Ms. van Galen" op 16 maart 1951 naar de Koreaanse wateren gedirigeerd als eenheid van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties in het Koreaanse conflict. 21 Juni 1952 kwam het schip terug naar Nederland. torpedobootjager „Banckert" grote farms; onze landgenoten werd op 1 oktober 1945 in dienst ge- i j j_ i na«3at dit schip onder Britse vlag had deelgenomen aan de oorlog. Evenals de „Van Galen" deed de .Banckert" afwisselend dienst in de Indonesische en Nederlandse wateren tot oktober 1951. hebben er een bijzonder goede naam. De prins bevestigde, dat hij in Afrika tijdens zijn vakantie zijn baard had laten groeien, die hij had behouden tot zijn. terugkeer op het paleis Soestdijk. Premierente vafl ruim 10 pGt De commissie voor personeelsaan gelegenheden in de ministerraad heeft in principe besloten een spaarrege ling met aantrekkelijke premierente voor alle 217.990 rijksambtenaren in te voeren aldus meldt „De Tele graaf". Aanleiding daartoe is een ad vies van de Centrale commissie voor georganiseerd overlég in ambtenaren zaken, om te kunnen komen tot be zitsvorming voor alle categorieën van rijksoverheidspersónéél. De spaarregeling, die, indien mo gelijk, nog per 1 januari zal ingaan, komt hierop neer, dat een rijksamb tenaar een door hem zelf te bepalen bedrag.van zijn loon laat inhouden. Dit spaarbëdrag wordt dan waar schijnlijk voor de duur van 3 a 5 jaar geblokkeerd. Compensatie. Als compensatie voor deze blokke ring verleent het rijk een direct in gaande premie-rente, die varieert tus sen de 10 en 15 pet. De blokkering van het gespaarde bedrag plus premie-rente zal alleen bij wijze van uitzondering mogelijk zijn, bijv. in géval van overlijden, erhstige ziekte en emigratie. Als ftiótiéf voor déze vèrrassefide spaarregeling zal de overheid aanvoe ren, dat de Nederlandse rijksambte naar er door in staat gesteld wordt persoonlijk eigendom te verkrijgen, waardoor hij minder kwetsbaar en minder onvrij zal wórden. Duurzame goederen. Men zal uitsluitend kunnen sparen voor z.g. „erkende beleggingsobjec ten", zoals een eigen huis, vernieu- In Uw huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispóedérs in huis houden de JL Ook in tablet- en j cachet-vorm Vis {Advertentie) wing van duurzaam meubilair, Kapte taalverzekering, huwelijksuitzet, stu diekosten, spaarpolissen, spaarcertifi- caten, polissen voor lijfrente e.d. De regering volgt hiermee het voorbeeld van de Nederlands^, staats mijnen, die reeds op 1 juli 1954 eéft regeling voor bezitsvorming invoer den, door op 't in te houden gelds bedrag van huii Werknemers één toe slag te verlenen van 20 pet. Ook het bedrijfsleven kenf, i# het nog zeer beperkt, déze wijze van be zitsvorming. Vijf procent van. hét bruto-inkomen van een particuliere werknemer is soms het bedrag, waar op de werkgever maximaal éen door hemzelf .3 bepalen premie geeft. NA DE OORLOG HALF MtLlÓÉN HUIZEN IN NEDERLAND. Op 22 november zal de 509.<MMfcte woning die na de oorlog in Nederland is gebouwd, te Groningen officieel worden geopend door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte. Het is een woning aan de Rem brandt van Rihijnstraaf, behorend tot een modern complex mofttagéWonin- gen, gebouwd door dé firma Rotting huis te Groningen voor de woning bouwvereniging „Gruftó". Terwijl ze aan boord bezig was met de was, is gistermorgen een 36- jarige schippersvrouw uit Bêfnfnél door onbekende oorzaak te water ge raakt en verdronken. Zé werd ëefst geruime tijd later vermist. Het lijk was gisteravond nog niét gevonden. De vrouw was gehuwd én móêdéf van twee kinderen. Onder de ogen van de directeur en bewaker Een 21-jarige zeeman uit Zoeter- meer, die wegens diefstal met ge weldpleging tot enkele jaren gevan genisstraf veroordeeld was en reeds geruime tijd in de Rotterdamse straf gevangenis doorbraeht, heeft gister morgen kans gezien in een auto te ontsnappen, onder ogen van de direc teur en bewaker. Het plan was goed voorbereid en hoogstwaarschijnlijk uitgevoerd door een medegevangene, die enkele da gen geleden in vrijheid werd gesteld. Onbegrijpelijk is het, dat de ver oordeelde zeeman deze ontsnapping op touw gezet en volvoerd heeft, daar hij onlangs bericht had ontvangen, dat wegens goed gedrag een groot deel van zijn straf kwijtgescholden zou worden, zodat hij over korte tijd voorwaardelijk in vrijheid gesteld Zott worden. Als gevolg van hef goede gédrag watén hem ook énkele privileges toegestaan én êen van de vertron- wensbaantjès was het buitenzetten der vuilnisbakken. MARIE VAN WARMÉLO OP ZIJN 90ste JAAR GEHULDIGD. De vrijdag negentig jaar geworden oud-acteur Mari van Warmelo is op een hem die middag in Amsterdam's Stadsschouwburg door het gemeente bestuur aangeboden receptie op bui tengewoon hartelijke wijze door de toneelwereld gehuldigd. Spontaan zet te de grote schare receptiebezoekers „Lang zal hij teven" in, toen de jarige met zijn vrouw de grote foyer betrad. De directeur van de stadsschouw burg, de heer Joh. M. Bendien, bood namens het college van b. en w. als eerste gelukwensen aan, gevolgd door dé heer Karei Rijken, die dit deed representant van de minister van O., K. en W. Hij deeldé mede, dat het mede dank zij hét pensioenfonds voor Nederlandse tonelisten, mogelyk was géworden een lievelingswens van de jarige in vervulling te doen gaan. Namens de oud-wllega's gewaagde Emma Morel van dé bewondering Veor dé toneelprestaties van de jari ge. „Je was niet vergeent en daarom hierbij een dunne envelop met een dikke inhoud", aldus de actrice, die voorts nog een herinnering uit het ver vervlogen verleden ophaalde. De voorzitter der Nederlandse Ver eniging van Toneelkunstenaars, Ferd. Sterneberg, bood met de gelukwen sen een kistje sigaren aan. Voorts spraken nog de voorzitter der Ver eniging van Schouwburgdirecteuren ih Nederland, de heer H. Deinum, de oud-actrices Mien ErfmanSasbach eft Rika Hopper. „Je hebt een dende rende verjaardag", zo richtte Rika Hopper op de haar zo eigen wijzé zich tót de jarige. Jan Lemeire Sr. slóót de rij der sprekers rrïêt een feli citatie namens hét Rotterdams Toneel Er waren talrijke falicitatie-tele- gfatnffneft van acteurs, actffêes, Vrien den en bewonderaars. En óok een vaft dé Nederlandse vegetariëtsbond. Dé jarige is n.l. vegetefiëf. Diep geroerd dankte de heer Van W arme lo voof dé hem gebffichte bukte. Dreigement in Koedijkse gemeenteraad „Ik gn brullen!", dreigde gister avond het F.v.d^A.-lid der Koedijkse gemeenteraad, toen de burgemeester hem mededeelde, dat hij geen betoog over gemeentepolitiek kon gaan hou den, zonder dit te voren aan te vra gen. De burgemeester antwoordde, dat hij dan nog harder zou gaan ha meren, doch het geachte raadslid ver» telde hierop, dat hij dan zijn gehoor apparaat af zou zetten en nóg harder zou gaan brullen. Al deze hardheid was het gevolg van een woningkwestie, waarbij het P.v.dA.-raadslid een vrij actieve ról had gespeeld. Uit het verdere betoog van de burgemeester bleek althans, dat de doorbraak-volksvertegenwoor diger lid was geweest van een w<v ningbouwvereniging, hetgeên tot moeilijkheden had geleid. Sinds het geachte gemeenteraads lid uit de bouwvereniging verdwe nen is, zijn eT geen moeilijkheden meer, veTtelde de burgemeester, maar het geachte raadslid was nog lang niet uitgepraat en een ander eveneens geacht lid, kwam tussenbeide: „Laat dat gezin maar in de woning zitten, burgemeester", adviseerde éen K.V.P.-afgevaatdig- de, „want teft kóst# van dit gezin wil men U wegwerken". Met stemverheffing verteld# de burgemeester hiér óp, dat er in Koe dijk niets aan de hand is, dat de ver houding raadburgerij uitstekend is én dat dé mening Van éért raadslid naët de opinie van dé gehele raad vormt. Dit vertrouwensbaantje heeft de Eoetérmeérse zeeman thans mis bruikt door onder dé ogen van Zijn bewaker naar de auto te rennen, die voor dé poort met ronkende mo tor klaarstond en onmiddellijk na dat de man ingestapt was, wegrèed. De gevangenisdirecteur, dié in zijft woning naast de gevangenis voor het raam stond en de gevangene naar de auto zag rennen, kon weinig meer doén dan het nummer van de auto no teren, hetgeen dé bewaker ook reeds gedaan had De auto bleek afkomstig te zijn uit vangene. dié enkele dagen gel» Heerlen en in bezit van de rrede-. e-ge- edeft ontslagen wefd. TWEE MAANDEN VOOR ELECTRICITEITS DIEFSTAL. Hef Haags Gerechtshof veroordeel de een banketbakker uit Alphen a. d. Rijn tot twee maanden gevangenis straf, omdat hij van 1951 tot en met 1955 diefstal had gepleegd van elek trische energie. In eerste instantie wös verdachte hiervan vrijgesproken, maar de procureur-generaal had ver nietiging -'an dit vonnis gevraagd. In het arrest noemde het Gerechtshof net onbegrijpelijk, dat men bij de water- en lichtbedrijven deze fraude niet eerder had bemerkt. Gedurende al die jaren had verdachte een klan- destiene stroommeter in huis, waarop hij naar believen zijn automatiek en een deel van de liehtleiding kon aan sluiten. Verdachte stond op het stand punt dat deze meter er was geweest zo lang 'Bj kon heugen en dat hij steeds van mening was geweest dat hét een tussen meter was. Ttefltje boete De officier van justitie bij dé éf- dissementsrechtbank te ASsen, heeft gisteren eert boete van 10,— of een dag hechténts geëist tegen een btom- fietselgenaar té Diever, die terecht stond wegéfts het berijden van een bromfiets met een zadel, dat niet aan de voorschriften voldoet. De brommer had zijn bromfiets vóór de 27ste augustus, de dag waar op de voorschriften betreffende het uiterlijk van bromfietsen waren ver anderd, voorzien van een zgn. „bud- dy-seat'. In de nieuwe voorschriften was de eis dat een zadel „bruikbaar" moest zijn, veranderd in„gebruike r-ik" De politie, die tegen de brommer próces-verbaal had opgemaakt was van mening, dat de bromfiets met zo'n zadel ondergebracht moest wor den in de catégorie „motorrijwielen" en daar had dé man niet de vereiste papieren voor. Pygmeeën in N. Guinea De békeftdé Oostenrijkse ethnoloog, pater dr Martin Gusinde S.V.D., Is van zijn expeditie naar de Pygmeeën van Nieuw-Gulnea teruggekeerd. Binnen enkele dagen wordt de priestergeleerde op de katholieke universiteit vaft WaShlngtoö ver-* wacht, waai hij sinds 1949 anthropo logic doceért. De expeditie, de laatste groté ont dekkingsreis van de 79-jarige geleer de, had een sensationeel suéces. vaststellen, dat het ontoegankelijk ge bergte ven dit deel van Nieuw-Gui- nea door dwergmensen bewoond wordt; op hét ogenblik leven nóg on geveer 3590 óérwouddwergen in het nauwelijks ofttdekte berglandschap v'an dit éilafid. De priestergeleerde neemt aan, dat deze Pygmeeën de eigenlijke inwo ners van Nieuw-Guinea zyn, die door de Kanakken steeds verder terugge drongen wérden, en dat hun ras en primitieve cultuur in de afgesloten bergen onveranderd bleef. De klein ste bergbewoner, die pater Gusinde in het Lsai-dal aantrof was slechts 1,28 groot, een krachtige man Van on geveer 38 jaar. Over het algemeen worden deze „oerwouddwergen" van Nieuw-Guinea ongeveer 146 cm. TWEEDE SLACHTOFFER KOLEN DAMPVERGIFTIGING OVERLEDEN In de afgelopen nacht is ift het al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overleden de 29-jarige F. Raats de man udt het echtpaar, dat op 10 oktober buiten bewustzijn n-i zijn woonwagen werd aangetroffen. De vrouw bleek toen reeds te zijn overleden. Bij R. kóft men de levens geesten opwekken, doch zonder tot bewustzijn te zijn geweest is R. thans eveneens overleden. Het tweejarig dochtertje van het echtpaar verbleef tijdens de bewuste nacht in het zie kenhuis eft is als weesje achterge bleven. Het onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat het echtpaar aan ko lendampvergiftiging is overleden. Bij het aantreffen van de slachtoffers was er geen kolendamp te bespeuren. Vandaar dat de politie eerst voor een raadsel stond. Gebleken is, dat het echtpaar pas een nieuwe kachel had aangesdhaft en men meent aan, dat de kachel al zo lang uit was, dat de cl amp al vervlogen was. Vëteehfl vaft mening. De officier van justitie herinnerde aan vonissen van de kantonrechters te Meppel en Hilversum, die hadden uitgemaakt dat de minister géén eisen had mogen stellen aan het za del, omdat dit niet behoort tot het rijwiel als zodanig, maar was het hiermee niet e'ens; hij meende dat het zadel wel degelijk tot de bouw van een rijwiel behoort. Nu voorgeschreven is, dat een bromfiets een voor een rijwiel ge bruikelijk zadel moet hebben, achtte hij de zaak erg eenvoudig. Een buddyseat geeft een bromfiets het karakter van een motorrijwiel, het is in ieder geval dan géén bromfiets meer, die aan de voor schriften voldoet. Hij wees er op, dat het hier in de eerste nlaats ging om een principiële kwestie. Uitspraak over vèerlien dagen. ÜNÉSÖÓ-STUDÏÊREÏS-ROMÈ. Een 16-tal afgevaardigden van de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restaurant geëm ployeerden met de sectie Biocoop en Theaterpersoneel hebben een studie reis van 19 dagen naar Rome ge maakt. Tot de deelnemers aan deze studiereis, welke door de Unesco was Aangeboden, bevond zich ook de heer Joh. M. v. Asperdt, bondssecretaris uit Leiden. Dé reis, die 8 oktober begon met één dag Parijs, waar een bezoek werd gebracht aan het Frans Christelijk Verbond en aan het Uneseo-gebouw, werd gevolgd door een eendaags be zoek aan Turijn, met bezichtiging van de kerk en schoolgebouwen eftz. van Don Bosco. Hierna volgde een vierdaags bezoek aan Rome met be zichtiging van- de vele monumentale kerken en Vaticaanstad, waar ook een bezoek werd gebracht aan de Pauselijke tuin, hetgeen voor het ge zelschap een bijzonder voorrecht was. Zaterdag 2 oktober des middags 5 uur volgde er een massa-audiëntie bij Z.H. de Paus. In verschillende ta len sprak dë H. Vader de aanwezigen op het plein in Castel Gandolfo toe, waarbij Z. H. ook dankte voor de aanwezigheid van de leden van de Ned. Kath. Bond St. Antonius, terwijl de paus dankte voor het mooie ca deau, dat hem was aangeboden. Bij deze gelegenheid was n.l. aan de H. Vader een door de Ceramique vervaardigd blauw aardewerk wand bord aangeboden, met als voorstel ling de patroonheilige van de bond St. Antonius. De terugreis ging via Milaan én Flüelen met een rondvaart over het Vierwoudstedenmeer en de beklim ming van enkele bergen (1200 m. hoog) en bezichtigingen van hotels, naar Luzern. Van Luzern naar Brus sel, waar het gezelschap de gast was van het Internationale Christelijke Vakverbond en ook de Internationale Vókgroep van de Hotelgroep. De reis, welke zeer leerzaam, mooi en prima verzorgd was, zal het gezel schap tot blijvende herinnering zijn, maar het doel ervan was in de eerste plaats in inauwer contact te komen met verschillende volkeren, hun ge woonten, leefwijze enz. Van deze studiereis zal een uitvoe rig veTSlag verschijnen. lederlid van het gezelschap had een speciale taak' t.a.v. de verschillende punten van studie. Zo zal het rapport gegevens bevatten over de lonen en arbeids voorwaarden in andere landen, over de verzorging der sociale belangen enz. Een exemplaar van dit rapport zal aan de Unesco worden toegezon den. 1). „Kinds!', diacht Hector, de modde rige oprijlaan volgend. Het landgoed bleek inderdaad zeer uitgestrekt te zijn en hij liep wel een halve myl voor hij, bij een bocht van de weg, het huis zelf in het ge richt kreeg. Een groot, bakstenen gebouw, geel wit geschilderd, naar de stij'l te oor delen uit de tijd der Georges. Aan de oostkant was onlangs een kleine vleu gel van één verdieping aangebouwd, wat de verhouding van de gevel be dierf. Om hét hiuis lag een grasveld en enkele verspreide bloemperken vertoonden wat chrysanten en kerst rozen. Hector bleef een ogenblik staan met de nieuwsgierigheid van iemand, voor wie dit ^buis misschien een grote fol zou spelen. Het hal iets opvallends en gaf toch een *ekerê indruik was het die van eenzaam heid? Wat moest een privé-secre- taris hier uitvoeren? Als hij wat vrije tijd ovesrtueld, zoveel te beter. Nadierkomend zag bij naar de ven sters en ontwaarde op de eerste ver dieping een vrouwengestalte. Te ver weg om bijzonderheden te kunnen zien. Terwijl hij nog keek, werd snel het gordijn dichtgetrokken. Waarom gebeurde dat? Was het misschien mevrouw Absalom, die op post was gaan staan om de stroom van mogelijke privé-secretarissen in ogenschouw te nemen? Er zou wel 'n héle stroom komen opdagen, onge twijfeld. Absalom! Vreselijk om zo te heten. Op de stoep bleef hilj staan, de hand uitgestrekt naar dé bel. Hij wist, dat hjj zich dit ogenblik altijd 'zou herin neren. De bel zou iets doen ontwa ken, dat jarenlang door ztfn leven zou weergalmen. Hij zag ze in zijn gees tesoog hangen, stoffig, stom, wachtend op haar beurt, een geheimzinnige, mystieke bel. Een wonderlijke gedachte. Er school geen vrees in noch enig voorge voel, miaiar wel een zekere verwach ting en een nieuwsgierigheid, die hij moest bevredigen. Toen belde hij tan en hoorde helemaal geen schel over gaan. Enkel de ruk van het koord. Zo vlug ging de deur open, dat 'het leek of de man er achter had staan wachten, de knop in de hand, tot hij kwam. Hector was lichtelijk verbluft. De man was gladgeschoren, min zaam, een butler in het geijkte toilet van de butler, zwaluwstaart, fantasie- vest, gestreepte pantalon. Erg correct, gezien welk een afgelegen landhuis het was. Kalm# blik. Kalm# houding. Hector kende het soort, maar had niet verwacht het hier aan te treffen. Doch dit was wiet allee. Hij keek strakker dan zelfs voor een butler gewoon was een soort half-levend standbeeld. Zijn blik was beleefd- vragend en verried geen enkel ge voel. Hector toonde 2tfp visitekaartje en d# advertentie. „Ik wilde graag me neer Absalom spreken, naa^ aanlei ding van deze annonce". De man wierp een Wik op het kaartje en keek toen op, met een blik die bijna een herdenking was. Een lichte blos steeg naar de vale wangen en er kwam een andere uitdrukking, op zijn gericht. „Mag ik vragen, of u da bekende mijnheer Hector Court zijt, meneer?" „Voor zover ik weet ben ik de enige van die naam. WaaTOm?" „Hébt tl vórig jaar bij Lord's voor dé Gentlemen gespeeld, meneer?" De effen stem verried opwinding. „Ja maar wat heeft dat ermee te maken?" „En u won dé amateur-bokswed strijden vorige winter, meneer bij de N.S.C.?" Hector trok de wenkbrauwen op „Waar héb je bét in hemelsnaam over? Ik ben gekómen om meneer Abeel om te spreken. Is hij thuis?" De butler knikte eens, maar deed geen poging Om zijn groeiende be wondering te verbergen. Het masker Was afgelegd, hij leek een ander mens zoals Hector er duizenden gezien had, voorovergeleund, gespannen, om geen enkele bal, geen enkele stoot te missen. Hij wilde Juist iets zeggen, toen er een stem klonk in de gang, snel sis send, in een vreemde taal. Hector verstond niets, maar in een oogwenk was de butler weer de oude. „Meneer Absalom: ja, zeker, me neer. Witt u zo goed zjjn, me te vol gen?" Héctor volgde, nu brandend nieuws gierig. Hij bemerkte terstond, dat het huis uitstekend verwarmd was mdssöhien al te warm. De gang was bedekt met lopers, waarin zijn voe ten wegzonken. Aan het einde ervan stond een Oosterse bediende, met ge tul band hoofd en wijde witte broek, die sandalen droeg. Achter hem voer de een brede trap naar een overloop, verlicht door een venster van ge kleurd glas-in-lööd. Aan de voet van de trap leidde de butler hem door een gangetje naar een paarzaam gemeubeld vertrekje, dat twee deuren had. Hij meende, nu in de nieuwe vleugel te zijn en in derdaad keek het ene venster uit op de oprijlaan. „Als u hier even wilt wachten, meneer, ik zal meneer Absalom waar schuwen". Steeds meer had Hector het gevoel, dat hjj droomde. De bediende ver dween en er viel een doodse stilte, waarin hij heel flauw een ver geklop hoorde, welks ritme aan een pomp deed denken. „Watertoevoer", dacht de bezoeker en keek de kaïmer rond. Er was niet veel aan te zien. Hij vroeg zich af, wat voor een soort geleerd# die Absalom zijp 2ou, en keek peinzend uit het venster, toen de butler weer binnentrad. De andore deur openend zei deze, met een handgebaar: „Meneer Absalom kan u nu ont vangen, meneer". Binnentredend, stond Hector recht tegenover een man, die aan een groot bureau zat, waarop talloze paperassen ordelijk gerangschikt lagen. Hjj wa« klein en vrij mager. De zachte en tere huid leek bijna door schijnend. Op het eerste gezicht maakte htf een jeugdige indruk. Bij nader inzien, echter, leek hij oud. Het gaf een wonderlijke tegenstelling. Zijn grijze ogen leken vreemd droog, het bruine haar, slap en glansloos, maakte de Indruk van een pruik. Het meest verrassend van zijn wonderlijk uiterlijk waren dikke wenkbrauwen, welker haren loodrecht omhoog groei den, om zo te zeggen tegen het voor hoofd geplakt, wat hem een eigenaar dige uitdrukking van verstarde ver bazing gaf. Van zijn stuk gebracht door het on verwachte aanschouwen van zulk een vreemd wezen, schrok Hector toen hij de zacht, klankloze stem vernam. Het leek wel, alsof een van Madame Tussaud's poppen 9prak. „Goeden mlddav. mr. Court Gaat u zitten, alstublieft". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5