DE LEIDSE BIOSCOPEN? Prof. B H. M. Viekke aanvaardde ambt van bijzonder hoogleraar n^HUIBERS Professor Wiersma sprak voor de Gezinsvoogdij en Patronage Sterren straalden op huldigingsavond NZHVM Propaganda-vergadering van „St. Willibrordus" te Leiden Scherp DISCONTO-VERHOGING DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Prof. dr. B. H. M. Vlekke heeft gis termiddag in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit onder grote belangstelling het ambt van bij zonder hoogleraar aanvaard. Prof. Vlekke betrad vanwege de stichting het Leids universiteitsfonds de leerstoel in de actuele internatio nale staatkunde te Leiden. Prof. dr. Vlekke was tot voor kort secretaris-generaal van het Neder lands genootschap voor internatio nale zaken. De heer Vlekke werd op 18 september 1899 te Oud- en Nieuw Gastel geboren. Hij studeerde Neder landse letteren aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam en wijdde zich na in Amsterdam het kan didaatsexamen afgelegd te hebben in Nijmegen aan de studie van ge schiedenis. In 1926 legde hij aldaar zijn docto raalexamen af en in 1933 bekroonde hij zijn studie met een promotie aan de r.k. universiteit op het proefschrift „St. Servatius, de eerste Nederlandse bisschop in historie en legende". Tot 1937 was de heer Vlekke leraar in geschiedenis aan de h.b.s. en het gymnasium te Maastricht. Van 1937 tot 1946 was hij secretaris van het Nederlands historisch instituut te Rome. In 1947 werd dr. Vlekke ver bonden aan het Nederlands genoot schap voor internationale zaken. In een uiteenzetting over de wijze, waarop de hoogleraar zich voorstelde het onderwijs te geven, stelde prof. Vlekke vast dat in onze dagen in een veel wijdere kring voor internatio nale politiek belangstelling bestaat dan een eeuw geleden. Zelfs dertig jaar geleden was men nog van me ning in parlementair geregeerde sta ten in Europa, dat de buitenlandse politiek als een zaak van de regering beschouwd moest worden, waarmee de volksvertegenwoordigers zich be ter niet konden bemoeien. De hoog leraar gaf vervolgens een overzicht van de groei van het studievak „in ternational relations", beschreef de huidige studiemethodes en eindigde met te zeggen, dat' hij het als zijn belangrijkste taak achtte slagwoor den, cliché's en simplificaties, die in de actuele internationale staatkunde aan de orde van de dag zijn, te be strijden. GEM. AANKONDIGING GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de Oosterkerkstraat, voorzover gelegen tussen de Oranjegracht en de Zijlsingel, met ingang van 22 okto ber 1956 voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratingswerk zaamheden, zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee in beide rich tingen. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie). Wat is Woordblindheid? Het goed ontleden van een vraag kan het vinden van een antwoord be vorderen. Uitgaande van dit algemene standpunt, werkte prof. dr. D. Wiers ma gisteravond een voordracht uit over het onderwerp „Wat is woord- blindheid", welke voordracht hij hield voor de vereniging van katholieke ge zinsvoogdij en patronage, de vereni ging voor gezinsvoogdij en patronage, de vereniging voor gezinsvoogdij en André Meurs bood smakelijk programma Op de grote gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden huldi gingssamenkomst van de N.Z.H. V M. waren muziek en humor troef. Zorgde de N.Z.H.-Harmonie- kapel onder leiding van de heer P. Baart voor vrolijke en feeste lijke klanken, het Anova-cabaret zette daarnaast een sterrenparade op de planken, waarmede allen zich kostelijk amuseerden. En dit is begrijpelijk want Joop de Knegt. een zanger, die het nog altijd goed doet, André Meurs, die in een mi nimum van tijd een maximum aan humor opdist en Tobi Rix, een mu Na problemen kaarten op tafel Dichte rookwolken bewezen gister avond in de zaal van de heer Mekel aan de Hogewoerd, dat de opkomst en de rooklust van de leden van St. Willibrordus, de bond van werkne mers in industrieële bedrijven, goed was. Tegen de tijd, dat de voorzitter een spelletje kaart aankondigde, wer den bestuur en leden door een dicht rookgordijn gescheiden. Het contact op deze vergadering was er echter niet minder levendig om. Deze vergadering van de afdeling Leiden was aangekondigd als een propaganda-avond en de propaganda heeft in de eerste helft van de bijeen komst de boventoon gevoerd. Na een opwekkend woord door de voorzitter, de heer A. Bruinisse, kreeg de heer J. Smit, districtsbestuurder, het woord. •De heer Smit kon tot zijn vreugde vaststellen, dat hij voor een volle zaal mocht spreken. Het is lang geleden zo bekende hij dat hij een der gelijke opkomst mocht constateren. Hij herinnerde er aan, dat de afde ling op 11 november a.s. haar 40-jarig bestaan gaat vieren. 1956 is dus een jubeljaar en geheel overeenkomstig de goede gewoonte keek hij terug op de weg, die was afgelegd en vooruit op de weg die nog afgelegd moet worden. Hij liet duidelijk blijken, dat het maatschappelijk leven het in ver leden en toekomst niet zonder de or ganisatie kan en mag stellen. Alle ma teriële successen van de organisatie zijn echter voor de katholieke bewe ging maar bijzaak. Geestelijke geva ren bedreigen de arbeider. Het Chris tendom raakt bij de strijd om mate riële welvaart op de achtergrond. Het geestelijke leven van de arbeider wordt in het modern bedrijf maar al te zeer afgestompt. Een arbeider is echter méér, dan het verlengstuk van een machine, hij is een volwaardig deel van een on derneming; hij is ook en dit is dui zendmaal belangrijker een vol waardig lid van het Koninkrijk Gods. In dit licht gezien is het ook noodza kelijk. dat het bedrijfsapostolaat de arbeiders zich van hun geestelijke be stemming bewust maakt. Spr. pleitte in dit verband voor de kadervorming. De vakbond moet in het bedrijfsle ven zijn voorposten hebben. De zwak ke broeders kunnen door het kader bewerkt worden; de jonge onervaren krachten kan de weg in een nieuwe wereld worden gewezen. De heer Smit deed ten slotte op de aanwezigen een beroep, om in het komende seizoen ook de honderden ongeorganiseerden voor het organi satieleven te interesseren. POTLOOD en GEEST Oplossing no. 518. Horizontaal: 1. naïf, 5. roes, 8. knik, 10. pt., 11. Ie, 13. geep, 15. ga, 17. Nerva, 19. leng, 21. reet, 22. artis, 24. te, 25. iets, 27. na, 29. ei, 3il. reek, 33. Nes, 34. etang. Verticaal: 1. nol, 2. ik, 3. eng, 4. Fien, 6. op, 7. staat 9. keer, 12. Eger, 14. pret, 16. anti, 18. veen, 19. Laren, 20. gier, 23. stee, 26. set, 28. alg, 30 i.e., 32. ka. Missie. Pater J. E. J. M. van Swelm, gees telijk adviseur van de afdeling, bracht de aanwezigen aan het denken over 't tamelijk vage begrip „vereenzaming van de mens". Hij betoogde dat de vereenzaming zeker ook doorbroken kan worden door deelname aan de heilige geheimen van de H. Kerk. De kerk is immers in haar algemeenheid de toevlucht van alle eenzamen. Hij sprak in dit verband over het missiewerk en wekte allen op op mis siezondag, morgen, mee te bidden voor de uitbreiding van het rijk Gods. Het begrip missie breidde hij tenslot te uit over het apostolaat in de mo derne maatschappij. Het is Christus' bedoeling geweest, dat ieder, dus ook de arbeider, aan het apostolaat van de kerk zou meewerken. Na de rondvraag, die enige per-, soonlijke problemen op tafel bracht schaarden de St. Willibrordusleden zich rond de tafels. Na de problemen kwamen de kaar ten op tafel. Het bestuur betaalde de consumpties. zikale excentriek van klasse, ston den in één programma vermeld. Men kon er dus iets van verwach ten. Bovendien waren er Diana en Daranti, die een heel podium no dig hadden voor hun xylophoon- show. Hoewel er ditmaal maar drie zil veren jubilarissen waren, t.w. de heren G. P. Th. de Heer uit Voor burg en de Leidenaars H. van Put ten en J. Bij, was de feestvreugde groot. En ook dit laat zich verkla ren. Als er bij de N.Z.H. feest moet worden gevierd, is de ganse familie aanwezig. Bij hoge uitzondering kon de directeur, de heer J. J. Jurrissen, niet aanwezig zijn. De oud-directeur, ir. W. J. Burgersdijk, was echter wel op het feest van de „zilverlingen" aanwezig. Ook de heer R. J. Meijer, oud-commissaris van politie en deze kring een geziene figuur, gaf deze avond van zijn belangstelling blijk. Verder waren er de afgevaar digden van de vakorganisaties, waar mede de N.Z.H.V. M. zulk een pret tig contact weet te onderhouden. De heer A. Hollinga, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de feest commissie altijd direct de juiste toon weet te treffen, maakte aan het be gin van deze bijeenkomst met de jubilarissen een feestelijk ere-rondje door de zaal. Hierna was het de har moniekapel, die onder enthousiaste aanvoering van zijn dirigent, er blijk van gaf dat ook in mensen van de tram muzikale kwaliteiten schuil gaan. Pittige marsmuziek werd af gewisseld door Bisselinks Pinkster bloemenfantasie. Een werkje, waar in de kapel zich van haar beste zijde deed kennen. Uiteraard was de voorzitter van het Jubileum fonds, de heer M. Ocke- loen, ook deze avond weer aanwezig. In een speech je van dank, waarde ring en gelukwens gaf hij iedere jubilaris het hem, toekomende deel. Geschenken bleven deze avond ach terwege die waren reeds over handigd op de eigenlijke jubileumdag. Goede smaak. Na deze feestelijke ouverture zette André van Meurs de N.Z.H.-ers een patronage „Pro Juventute Rijnland" en de vereniging voor paedagogiek. Wanneer men tot de ontdekking komt, dat een kind niet in staat Is. op school het nonmale onderwijs te volgen, wil dat nog niet zeggen, dat dat kind daarom „achterlijk" is. Het is van het allergrootste belang voor kind en ouders, dat woordblindheid tijdig van „achterlijkheid' wordt onderscheiden. Woordblindheid geei» zwakzin nigheid. Woordblindheid betreft een parti eel defect, ten gevolge waarvan het lezen en het rekenen worden beïn vloed, hetgeen natuurlijk zijn stempel druikt op het gehele onderwijs. Dik wijls verschillen de afwijkingen van woordblinden en zwakzinnigen weinig van elkaar, dat we geneigd zouden zijn, de beide groepen over eenkomstig te behandelen. Door het zelfde geringe verschil zou de vraag kunnen rijzen* of woordblindheid niet een bijzonder soort zwakzinnigheid is. De vaaik vage grenzen tussen de bei de vormen worden nader afgebakend door het intelligentie-quotient. Het is een vastgesteld feit, dat woordblinde kinderen zich geen voor beeld kunnen vormen van een gedic teerd woord. Aan de hand van een praktisch voorbeeld daarvan ontrafel de prof. Wiersma vervolgens de mo gelijk voorkomende symptonen, die aan de woordblindheid gepaard kun nen gaan. Behalve de moeilijkheid van het vormen van een voorbeeld, visueel zowel als auditief, is het globalise ren een kenmerk van de woordblind heid. Woordblinden vatten alle waar nemingen op als geheel, zonder een analyse te maken en tot een synthese te komen. Een ander kenmerk is de stoornis in de ruimtelijke oriëntatie, het verwisselen van boven en onder, links en rechts. Deze stoornissen staan niet los van elkaar. Het denken van een woord blinde is zeer primitief. Hij kent slechts beelden, geen begrippen. Het zintuigelijke is essentieel voor hem menu van vele gangen voor. Als „kok" zorgde hij zelf voor een ge varieerde hors d'oeuvre ze smaak te best waarop nog vele „scho tels" werden geserveerd. Bijzonder smakelijk was het nummer, dat de Wikkel Brothers brachten. Herman Teunissen ook al een attractie bespeelde met grote virtuositeit zijn wonder orgel. Joop de Knegt en Tobi Rix zorgden tenslotte voor een cli max in dit programma, waarmede èn André Meurs èn de N.Z.H. een goede slag hadden geslagen. Het „dessert" kwam uit de keuken van J. Alphenaar, die met zijn O.K. Rythme Stars de N.Z.H.V.M.-ers ten dans en tot grote vrolijkheid voerde. Casino. Een ingewikkeld complot van mensen, die afgerekend hebben met de moraal en een soort N.V. heb ben gesticht op het gebied van de chantage, is het onderwerp van de film „Chantage", welke deze week in Casino draait. Aan het hoofd van deze vennoot schap, die niet alleen naamloos, maar uiteraard ook zeer geheim is, staat een gewetenloze schurk, die naar bui ten de stand van een kunstkenner en arrivé ophoudt. Ogenschijnlijk is er in het metsel werk van zijn hechte organisatie geen zwakke plek te bekennen. Maar toch stort het gehele geval aan het slot van de film in elkaar. Als de rook van de revolverschoten is opgetrokken, is in Parijs weer eens een bende opgerold. Natuurlijk niemand zal getwij feld hebben is de oorzak van deze verschrikkelijke val bij een onschul dige vrouw te zoeken. Zij heeft één van de doortrapste bendeleden doen inzien, hoe verdoven hij geworden was. De man sterft aan het einde van dit verhaal. Liefhebbers van spannende mis daadfilms, die er van houden in hun luie zetel nauwkeurig zet en tegenzet op het schaakspel van misdaad en haar bestrijding te volgen, zullen in deze film de ontspanning door span ning vinden, die zij verlangen. De ge schiedenis wordt niet slecht verteld, en de groei naar een climax is voor treffelijk opgebouwd. Om de hard heid van enige scènes en de gewe tenloosheid der „desperado's" werd deze film door de K.F.C. voorbehou den voor volwassenen. Lido. Weer krijgen we deze week een en ander te zien uit het oorlogsgeweld der laatste jaren en hier is het Korea, dat de aandacht opeist. We maken kennis met de ge vangenen-kampen voor Amerikaanse onderdelen der UNO-troepen. Na tuurlijk krijgen de bewoners van de gevangenen-kampen daar geen he renleventje, hetgeen begrijpelijk is. Het ergste evenwel is het feit, dat men tracht de gevangenen de nieu we politieke overtuiging bij te brengen, waarbij de zwakkelingen natuurlijk het eerst bezwijken. Deze „progressieven" genieten natuurlijk verschillende voordelen en onder hen bevindt zich serg. kill Rand, die evenwel met speciale opdracht zijn rol van communistisch voorman ver vult. Dat zulks met vele moeilijkhe den gepaard gaat, dat hij op zijn beurt bespionneerd wordt, welk ge val hij natuurlijk „tot een goede op lossing" weet te brengen. Hij weet verder door te dringen tot de wo ning van de leider der „hersenspoe- ling"-centrale Clayton, wiens vrouw allerminst met de communistische principes instemt. Daarom wordt zij een handlangster van Bill Rand en speelt hem waardevolle papieren in handen. Hoe sterk overigens de ge heime rol van Rand gespeeld wordt, blijkt wel uit het feit, dat hij zelfs nog na de totstandgekomen wapen stilstand in „functie" blijft. Met Robert Francis, Dianne Fos ter en Brian Keith in de hoofdrollen is van deze film een spannend en boeiend verhaal gemaakt. Door de KFC voor 18 jaar gekeurd. LuxorRqnd de geboorte van de Oranje Vrijstaat heeft de Amerikaan se filmindustrie een verhaaltje gewe ven, dat de titel draagt van „Onge temd". Het grootste deel van het cel luloid is besteed aan vechtpartijen met Zoeloe's en opstandige benden, alles in technicolor en levensgroot op het cinemascope-doek. Voor de varia tie is er nog een heel speciaal lief- desgeschiedenisje aan verbonden. Over het algemeen neemt men aan, dat het erg moeilijk is om de roerse len van een vrouwenhart te door gronden, maar de moeilijkste proble men op dit gebied zyn nog maar kin derspel in vergelijking met hartaan- gelegenheden van de charmante hoofdpersoon uit deze film. Niemand zal wys worden uit haar doen en la ten, maar gelulkkig loopt 't af zoals het behoort: Ze krijgen elkaar. Het lijkt alleen wat langer te duren dan gewoonlijk. De beste karakteristiek is: 'n Avonturenfilm, die beneden 't middelmatige blijft. Voor 14 jaar en ouder. Rex. „Een vrouw achter tra lies" is het verhaal van een vrouw, die in de gevangenis zit en wel we gens moord op haar echtgenoot. Of schoon zij aanvankelijk ter dood was veroordeeld, wordt haar vonnis aan revisie onderworpen en dan vertelt zij, de hele voorgeschiedenis van de moord. De man was n.l. 'n allesbehal ve fraai heerschap en bedroog zijn echtgenote met allerlei andere dames, zodat men de indrulk krijgt, dat de vrouw achter de tralies eigenlijk schoon gelijk had met de opruiming en de opbouw van zijn intelligentie- struetuur kenmerkt zich door zijn dis harmonische opbouw. Bij gebrek aan inzicht in de karak terafwijkingen van het kind, loopt dat kind het gevaar, toevertrouwd te wonden aan een vorm van onderwijs, waarvoor het niet geschikt is. In bedie gevallen dient het behoed te wor den voor verval in criminaliteit. Onderwijs contra criminaliteit. Prof. Wïerstma besloot zijn voor dracht met een beroep op zijn toe hoorders om, wanneer zij daaraan konden medehelpen, er op toe te zien, dat het partieel defecte kind onder worpen zou worden aan een psycho logisch onderzoek en om het daarna te plaatsen op een voor hem ge schikte soort van onderwijs. Want niet alleen kan het onderwijs het woordblinde kind van criminaliteit weerhouden, het kan datzelfde kihd ook vormen tot een normaal mens, dat een goede positiee kan innemen in de maatschappij. Toen de spreker zijn uiteenzetting beëindigd had, werd een korte pauze gehouden, waarna de toehoorders ge legenheid werd gegeven tot het stel len van vragen over het behandelde onderwerp, van welke gelegenheid een dankbaar gebruik werd gemaakt. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris W. S, Jongsma te Leiden is heden geveild de scheepswerf „e Rijn" van de fa. W. F. Maas en Zonen met opstallen aan de Nieuwe Rijn t.o. het Utrechtse Jaagpad met werf inventaris resp. in bod: 79.000,en ƒ26.900,koper: L. Zitman te Leiden Q.Q. voor: 127.900,—. Ten overstaan van Notaris J. Dil te Zoeterwoude. Huis met afz. bovenwoning Hoge Rijndijk 160-160a in bod: ƒ8.900, koper: H. Otto te Sassenheim, q.q. voor: 8.900, Huis met afz. bovenwoning Hoge Rijndijk 162-162a in bod: 9.000, Koper: ^T. C. G. lkemade te Voorscho ten voor: 9.000, Huis met afz. bovenwoning Hoge Rijndijk 164-164a in bod: 10.200, Koper: W. van Egmond te Leiden voor: 10.200, Z0ETERMEER Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. In Zo e termeer is een federatie van vrouwelijke vrij willige hulpverlening opgericht, waar van het bestuur is samengesteld uit leden van de plaatselijke damesver enigingen. De samenstelling van dit bestuur is als volgt: mevr. W. Troost Klijn, presidiente; A. Hoesterman iHavenaar, secretaresse en R. Kou- feldGelderblom (PvdA); A. D. van VlezenPeterse en M. Moersden Elzen (Gilde). J. WesthoekVan Herwijnen en C. SmitVan Leeuwen (Plattelandsvrouwen); P. A. de Vries Koets en P. Rietkerk-Opstal (KAV) B. v. d. SlikVeldhuizen en B. Vis Bos (Ora et Lalbora). Klaverjassen. De klaverjasklub Zonder Naam hield wederom een prij sklaverj aswedstr ijd, waarvoor zeer veel animo bestond en daarom een groot succes werd. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. mevr. Heijnen v. d. Bulk 5179 pnt; 2. mevr. Heij nen 5165 pnt.; 3. P. Gouweleeuw 4977 pnt.; 4. mevr. ElleswijkGroeneweg 5. L. Launne; 6. Groeneweg; 7. A. Bol- leboom; 8. C. Rnijnenburg. 9. D. Vo gel; 10. S. Hogendoorn; 11. D. Gou weleeuw; 12. R. Bos; 13. N. Bolle- boom; 14. J. Intreen. De troostprijs werd gewonnen door C. Bakker met 3380 punten, het laagste aantal De medische dienst wordt mor gen waargenomen door dokter P. Vegt, Stationsstraat 49, telefoon 35 en voor de beide kruisverenigingen door zuster U. Jonker, Groenekruisgebouw telefoon 230. Wilt U iets weten? Vraag: Avondmulo. Antwoord; Avondmulo wordt te Leiden gegeven aan de r.k. Avond mulo, Vrouwenkerkhof 1 te Leiden. Een driejarige cursus, waar drie maal per wek les gegeven wordt. In- lichtingen verstrekt de heer Scholte, van zo'n sujet. Wegens het feit, dat Rijnsburger weg 145, tel. 24644. de film dus voor een juiste morele beoordeling meer onderscheidings vermogen vraagt dan onvolwassenen in den regel eigen is, blijve zij voor- bèhóuden voor geestelijk volwasse nen. De Nederlandse Bank maakt be kend, dat zij met ingang van 22 okto ber 1956 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: wisseldisconto 3 3/4 pet., promessendisconto 4 1/4 pet., rente en voorschotten in reke ning-courant en beleningen voor particulieren 5 1/4 pet., voor anderen 4 1/4 pet. Onder „particulieren" zijn te ver staan alle natuurlijke en rechtsperso nen, behalve: de staat der Nederlan den, de ingevolge de wet toezicht kredi te wezen in hetregister der kre dietinstellingen ingeschreven han delsbanken, centrale kredietinstel lingen ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, land- bouwkredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse organisatie van effectenbedrijf en de leden van Je vereeniging van valutamakelaars en discontohandelaren. De Nederlandse Bank is tot ver hoging van haar rentetarieven over de gehele linie met J4 pet. overgegaan op grond van de tendentie tot voort gezette expansie van de kredietverle ning door het bankwezen, gepaard gaande met een minder gunstige ont wikkeling van de betalingsbalans. Marktberichten LEEUWARDEN, 19 okt. Kaas. Notering Goudise 2.tot 2.04; Edammer 1.861.88; broodkaas idem. De handel was kalm. KATWIJK AAN DEN RJJN, 19 okt. Groente. Bloemkool A 31.00 60.00; idem B 20.0023.00; idem C 10.00—15.00; bospeen 31.00—37.00; wiaspeen A 22.0033.00; idem B» 18.00 23.00. rode kool 11.0021.00; gele kool 11.0017.00; groene kool 11.00 17.00; kroten 2.80—3.00; idem B 1.20 1.40; uien 3.005.00; selderij 3.10 7 20; sla 5.0010.00; andijvie 11.00 18.0; princessebonen 105.00—7133.00; pronkbonen 50.0052.00. tomaten A 47.0049.00; idem B 59.00—61.0 idem C 37.00—39.00. ROELOFAREND S VEEN, 19 okt. Bloemen. Chrysanten per stuk: Champion 811; Migoli 710; Gift 58; Millersdale 57; South. P 612; Fred Jule 612; Lumina 58; Perfec tion 812; Alfretton 810. Chrysan ten per bos: Horwood 44 48; Crim son 3552; Beryl 4752; Carnaval 51—58; Shirley 31—46; Marcel 25— 42; Chastity 33—46; Champion 51 57; Ronald 4150. Silvia 3140; Normandie 3339; Rose Adair 42 47; Yellow Triumph 42—46; Blauwe Wimpel 100116; Marijke 64119; Anemonen 3765; Cyclamen (bos) 5566; Sic wit 711; geel 510. rood 10—'12; rose 14—16; Elisabeth 610; Betty Lou 10>12; Brenner 710. Groente. Tomaten A 120.00 127.00; idem B 96.00100.00; idem C 106.00—108.00; bloemkool 921. sla 411; snijbonen 128138; aardbeien 9094; andijvie 1015; pronkbonen 33; bospeen 27. TER AAR, 19 okt. Groente. Kas- snijbonen 1.181.38; idem B 0.91 1.12; idem stek 0.71—0.85; witte pron kers 0.490.60. idem B 0.320.36; idem stek 0.15; tomaten export A 1.031.40; idem B 0.761.05; idem C 0.701.30; idem CC 00.520.64; idem A 0.200.83; idem B 0.200.73; idem C 0.20—0.67; idem CC 0.20—0.36; idem bonken 0.200.37. rode kool .160.18 groene kool 0.21; idem B 0.070.10; andijvie 0.070.11; uien 0.120.16; idem drielingen 0.030.06; spinazie 0.26; waspeen B 0.13; spruiten B 0.23, alles per kg.; sla 0.03—0.11; bloem kool A 0.37—0.47. idem B 0.18— 0.29; idem C 0100.16 alles per stuk; bos peen 0.250.26; selderij 0.020.03 per bos; augurken 0.390.95 per kg.; peren: Conference 0.32; St. Remy 0.17 0.18; Claps Favorite 0.12; appelen: Cox Orange Pippin 0.160.20; drui ven 1.26 alles per kg. VINKEVEEN, 19 okt. Groente. Andijvie 1522; groene kool 151-5, kassnijbonen 107—140; kasstam'bonen 147; postelein 42-45; prei A 20; pronk bonen II 4372; spinazie 56; stam- bonen II 8592; stokprinsen II 107; tomaten I 4288. idem II 2456 cent per kg.; bleekselderij 2425; kom kommers 1938; sla A II 47 per stuk; bospeen I 25; idem II 18; peter selie 11; selderij 1014 cent per bos; witlof II 90103 per kg. Trianon. De „Avonturen van Quentin Durward" spelen zich af in een tijdperk, dat niet minder dan vijf eeuwen achter oris ligt. Weliswaar had toen reeds het buskruit z'n in trede gedaan in de oorlogvoering, maar het aloude eerlijke krijgsmans zwaard en de ridderlijke wapenrus ting waren toch nog niet helemaal in het vergeetboek geraakt. Zo'n rid der van de oude stempel is nog de jonge Quentin, een telg van een Schots geslacht. Hij wordt naar het Bourgondische hof gestuurd om voor zijn oom een onderzoek in te stel len naar de capacitieten van een gra vinnetje, dat de hertog van Bour- gondië aan hem wil uithuwelijken. Natuurlijk wordt de Schot prompt verliefd op de knappe gravin en deze verliest ogenblikkelijk haar hart aan de dappere en ridderlijke Quen tin. En dat wordt er niet beter op, als Quentin de gravin moet verge zellen op een reis naar Luik, waar zij overvallen worden door een roof ridder. Dan wordt het vechten dat de spaanders eraf vliegen en de klok ken ervan beginnen te luiden. De Engelse makers van de film hebben hun best gedaan om de Middeleeuw se sfeer te benaderen, maar al te somber hebben zij hun taak ook weer niet opgevat; zij hebben de bedekte en afgedempte Engelse humor niet vergeten. En het happy end natuur lijk evenmin. Voor 14 jaar ouder. 15—19 Oktober 1956. Laagste Hoogste Vrijdag 19 oktober 1956. koers koers. laatste tijdvak koersverschil to.v. 12 okt. Alg. Kunstzijde Unie Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaaxts Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber 73 H.V.A Ver. Deli Mij en 3-3 Y% Nederland 1947 3% Invest, cert. Ned. 3% Nederland 1962—64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 6.781.336 Deze week (voorl.)Aandelen 6.899.007 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 100 Vrijdag 12 oktober '56 236 247 3/4 237 1/4 12 192 1/2 194 3/4 194 3/4 -h 3 1/4 215 1/2 219 218 2 334 336 336 -h 1 314 322 314 10 286 281 1/2 4 3/4 404 3/4 410 406 1/4 4- 3/8 342 355 355 5 811 824 1/2 814 3/4 3 194 1/4 198 195 2 1/2 177 181 1/2 178 1/4 1 1/2 165 1/2 170 3/4 167 1/4 3 336 1/2 340 338 4 73 74 1/2 74 1/2 5/8 96 1/4 97 96 1/4 1 7/8 105 1/8 105 7/8 105 1/8 1 1/2 90 15/16 91 1/2 91 0 92 5/8 93 1/8 92 27/32 4- 1/16 92 3/8 93 92 9/16 1/32 Internationale concerns293,98 Industrie 165,41 Scheepvaart 177,09 en I Indonesische fondsen 105,15 I Algemeen 216,52 Obligaties 9.700.978 Obligaties 10.372.431 290,81 165,28 17^,70 103,97 214,64

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2