Kroestsjef en Molotof vlogen onverwachts naar Warschau Kroestsjef zorgde voor tegenwicht POLEN DREIGDE MOSKOU UIT DE HAND TE VALLEN Troepen zetten kracht bij aan KROESTSJEF'S eisen Israëlisch-Jordaanse incidenten voor de Veiligheidsraad MafreCpxfowinttaaM uit de VS. OokDuits medicus kreeg Nobelprijs Desso tafelkleden 140 x 170 f 64.— BULTHUIS ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13937 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., 12.35 p. mnd., 17.- I p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Partijsecretaris Kroestsjef en andere Russische leiders zijn gisteren on verwacht en in het geheim in de Poolse hoofdstad Warschau aangekomen. Bun doel was vermoedelijk de verijdeling van Poolse plannen om zich los te maken van de Sowjet-Unie, in navolging van president Tito van Joego slavië. De aankomst van de Sowjetleiders viel samen met een belangrijke bijeenkomst van de leiding der Poolse communistische partij. Kroestsjef wordt vergezeld door vice-premier Molotof, die vroeger mi nister van Buitenlandse Zaken is geweest; de vice-premiers Mikojan en Kaganowitsj, de minister van Defensie maarschalk Zjoekof, maarschalk Konjef en generaal Antonof. SPANNING IN WARSCHAU. Kroestsjef en de andere Sowjet leiders zijn naar Polen gevlogen na dat de Poolse communistenleiders een oproep verworpen hadden, het afzet ten van de pro-stalinisten in de rege ring nog even uit te stellen. De Poolse leiders hadden ook een voorstel verworpen; om met zijn allen naar Moskou te komen om het tempo der Poolse de-stalinisatie te bespre ken, verneemt United Press. In Warschau heerst grote spanning. Gisteravond kwamen er demonstra ties voor, waarbij de regering, werd geprezen voor haar nieuwe activiteit inzake de de-stalinisatie. Volgens een officieel bericht had den de Russische gasten onmiddellijk na hun aankomst een bespreking met Poolse communistische leiders, onder wie zich ook Gomoelka_ bevond. Om dit gesprek mogelijk te maken, werd de bijeenkomst van het centrale co mité der Poolse communistische par tij geschorst. Wladyslaw Gomoelka, die onlangs in zijn eer is hersteld, is juist gisteren weer opgenomen in het bestuur van de Poolse communistische partij. Vuur van Marcinelle thans gedoofd De brand in de mijnramp „Bois du Cazier" te Marcinelle is eindelijk ge heel uitgewoed. Meer maanden hebben sommige galerijen nog gebrand. Twee hondend vijf en dertig lijken van de 262 slachtoffers zijn tot nu toe boven gebracht, waarvan 208 konden worden geïdentificeerd. Er moeten thans nog 27 lijken in de mijn zijn, waarvan dertien op verdieping 71i5 en de anidere op verdieping 1035. In totaal heeft mien thans 175 mil joen Belgische francs bijeengebracht voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Te zamen met Gomoelka werden in het comité herkozen generaal Spy- chalski, Klisko en Sowinski. Alle vier, voormalige hoge communisten, wer den gezuiverd en in de gevangenis gezet, toen de breuk tussen het Kremlin en Tito zijn hoogtepunt be reikt had. KROESTSJEF STELDE ULTIMATUM. De correspondent van de „New York Times", Sidney Gruson, heeft vrijdag aan zijn blad gemeld, dat Ni- kita Kroestsjef „met troepen rondom Warschau" lu*acht heeft bijgezet aan zijn eisen voor handhaving van pro- Russische Poolse leiders. Volgens Poolse zegslieden stelde Kroestsjef na zijn aankomst, verge zeld van vele officieren van het Rus sische leger, het ultimatum, dat het oude politieke bureau van de Poolse partij ongewijzigd gehandhaafd moest worden. Om alle misverstanden te „Soenarjo kreeg steekpenningen" Een Chinese rechter heeft donder dag in de beklaagdenbank verklaard, dat Soenarjo, de openbare aanklager in de processen tegen dé Nederlanders Schmidt en Jungschlaeger, steekpen ningen zou hebben geaccepteerd voor de vrijlating van een rijke Chinese gevangene, aldus meldt UP. De rechter, Lim Wan To, die te- dan twee rsc^llts1:oni^ wegens hetzelfde feit, zei dat die rijke Chinees was gearresteerd op beschuldiging van smokkelarij en het plegen van subversieve daden. Lim verklaarde voorts, dat Hara- hap, de militaire aanklager in het aanstaande proces tegen de Neder lander A. H. Doornik, eveneens had toegestemd een afkoopsom aan te nemen, maar het bedrag nooit had ontvangen. Harahap zou „woedend" geworden zijn omdat het geld aan Soenarjo was gegeven en niet aan hem. Daarom werd de Chinese zakenman opnieuw voorkomen werd er bij gezegd, dat maarschalk Rokossowski, de vroegere officier van het Sow jet-leger, die in 1949 minister van defensie in Polen en opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten werd, troepen bij Warschau had opgesteld. Of dat Rus sische of Poolse troepen waren, is niet bekend, zo verklaarden de Poolse zegslieden volgens de correspondent van de „New York Times". Toch naar Moskou. Het officiële Sow jet-persbureau „Tass" meldt, dat zaterdag een com muniqué is uitgegeven over de be sprekingen in Warschau tussen de delegatie van het centrale comité der Sowj et-communistische partij en het politieke bureau van de Poolse partij. Besloten is, dat binnenkort een de legatie van het bestuur der Poolse partij naar Moskou zal gaan om met het presidium van de Sow jet-partij besprekingen te voeren over verdere versteviging van de politieke en eco nomische samenwerking tussen Polen en de Sowjet-Unie en versterking van de vriendschap en samenwerking tussen de beide partijen. Weer naar huis. Radio-Warschau heeft gemeld, dat de Sowjet-ledders, die zich vrijdag naar Warschau hadden begeven, za- teradgochtend per vliegtuig naar Mos kou zijn teruggekeerd. Chinese troepen bij Hongkong De „Hongkong Standard" heeft van morgen melding gemaakt van bewe gingen van communistisch Chinese troepen langs de grens van de Britse kroonkolonie Hongkong. Sedert het begin van de week zijn de Chinese troepen in het grensge bied, die gewoonlijk de sterkte y^n een regiment hebben, opgevoerd tot 35.000 man, aldus het blad. Het vraagt zich af, of de troepen bewegingen verband houden niet de onlusten van dé vorige week in Hong kong, die volgens de communistische autoriteiten door nationalistische agenten veroorzaakt waren. Prijsstop in België Premier Achille van den Acker heeft op een persconferentie te Brussel bekendgemaakt, dat de prijzen en lonen in België op hun huidige peil gehandhaafd zullen worden. De premier zei, dat geen prijsver hogingen meer zullen- worden toege staan en dat de regering zich krachtig zal verzetten tegen alle looneisen, die buiten op de normale prijsindex gebaseerde verhogingen vallen. De Belgu che regering is ervan overtuigd dat alleen een dergelijke politiek de concurrentiemogelijkheden van de Belgische economie en de huidige hoge levensstandaard in stand kan houden. De premier zei ook, dat de rege ring voornemens is een gedeelte van de winsten van de industrie, wanneer deze een hoog neil bereiken, op een bijzondere rekening te blokkeren. Hij beloofde, dat de regering het bedrag van haar begroting zal verlagen. Ontploffing in Noorse munitiefabriek Door onbekende oorzaak heeft zich vrijdag in een munitiefabriek bij Gjoevik, 155 km. ten noorden van Oslo, een ontploffing voorgedaan, die aan vijf personen, onder wie twee vrouwen, het leven heeft gekost. Veertien arbeiders moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, van vier van hen is de toestand zeer ern stig. De explosie deed zich voor in een ondergrondse afdeling van de „Rau- foss"-fabriek. Vele arbeiders werden dioor het puin van de muren en het plafond 'bedolven. Gasbrand in Illinois Zeven mensen zijn in Herrin in de Amerikaanse staat Illinois om het le ven gekomen, toen gas, dat uit een tankauto bij een vulstation voor gas- cylinders was gelekt, in brand vloog en een hele buurt verschroeide. Het gas had zich door een lek in een leiding als een mist over de buurt vensipreid en vloog op een bepaald ogieniblik iln brand, vermoedelijk door open vuur in één der hiuizen in de omgeving. Het vulstaition, vijf huizen en vijf auto's werden door de brand verwoest. De haren en kleren van mensen, die zich op het ogenblik van de ontbran ding in d-e buurt bevonden, vlogen in brand. Vier van hen zijn vrijwel on middellijk overleden, drie anderen bezweken later aan hun verwondin gen. Britten en Russen veroordeelden Israël Engeland en Rusland hebben giste ren in de veiligheidsraad de kant van Jordanië gekozen. Dit gebeurde na dat Jordanië had gewaarschuwd het heft in eigen handen te zullen nemen indien de raad niet onmiddellijk een eind kan maken aan de Israëlische aanvallen. Jordanië eiste diplomatieke en economische maatregelen tegen Israël. e Israëlische vertegenwoordiger gaf Jordanië de schuld van de botsin- Deze foto-combinatie toont de twee Amerikaanse professoren in de medicijnen die samen met de Duitse doktor Wèrner Th. O. Forssmann de Nobel-prijs voor de geneeskunde 1956 hebben gewonnen. Links prof. André F. Cournand van het college van doctoren en chirurgen van de universiteit van Columbia en rechts prof. Dickin son W. Richards, die aan de Columbia-universiteit me dicijnen doceert. gen. Hij verklaarde dat de bloedige incidenten zouden eindigen zodra Jordanië toont vrede te wensen. De Jordaanse ambassadeur Abdoel Monem Rifa zei, dat bij het uitblijven van de krachtigst mogelijke niet-mi- litaire maatregelen van de Ver. Na ties zijn land „zal moeten zoeken naar andere methoden, waardoor het de veiligheid van onze grenzen zou kunnen verzekeren". Hij verklaarde, dat de jongste militaire acties van Is raël niet meer beschouwd konden worden als grensincidenten. „Het is oorlog, alleen ontbreken de oorlogs- regels, de oorlogsmoed en de eer en moraal van de oorlog". De waarnemende Israëlische afge vaardigde Mordecai R. Kidron ant woordde, dat de Jordaanse regering verantwoordelijk was voor een reeks gewapende aanvallen, die sinds april, toen Jordanië ingestemd had met een bestand, 37 Israëliërs het leven hebben gekost. Zowel Groot-Brittannië als Rus land prezen Jordanië om zijn zelfbe heersing. Rusland veroordeelde Is raël krachtig wegens beweerde schen dingen van het handvest der V.N. en de bestandsovereenkomsten. Het debat zal begin volgende week worden voortgezet. Hammarskjoeld veroordeelde Israël. In een rapport dat de Veiligheids raad tot informatie moest dienen heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, Israël veroordeeld wegens zijn recente aan val op vier Jordaanse grensdorpen, als represaille op vroegere Jordaanse aanvallen. Hammarskjoeld veroor deelde de gewoonte van enig Pa lestijns land om militaire acties te voeren op basis van de resultaten van eigen, ongecontroleerde onderzoeken na grensincidenten. Het rapport van Hammarskjoeld diende als begeleidende nota. voor een rapport van de leider van generaal Burns, leider van de wapenstilstands commissie der Ver. Naties in Pa lestina. In dit rapport berichtte Burns, dat van 1 januari 1955 tot 30 september 1956 Israël 121 doden en 332 gewon den heeft verloren bij grensinciden ten. De Arabische landen, die hierbij betrokken waren, verloren in totaal 496 doden en 419 gewonden in de zelfde periode. Dit is de 52-jarige dr. Werner Forssmann uit Bad Kreuznach in West- Duitsland, de chirurg, urinoloog en cardioloog. Dr. Forssmann kreeg de prijs voor zijn uitvinding van de hart-catheter, waaraan hij in 1939 begon te werken. Het is een slang, die in een ader van de linker-arm wordt ge bracht en die daarna wordt opgeduwd tot in de linker-hartkamer, waar door het onderzoek van het hart zeer wordt vergemakkelijkt. Dr. Forss mann nam de eerste, niet van gevaar ontblote proef, in het geheim op zich zelf. Zijn Amerikaanse collega's ontwikkelden de uitvinding verder. Noodlanding op zee geen sensatie De 25 passagiers en de zeven leden van de bemanning van de „stratocrui- ser" van de Pan American Airlines, die dinsdag j.L halverwege de Hawaii- eilanden en de Amerikaanse westkust een noodlanding op zee maakte, zijn vrijdag aan boord van een kotter van de Amerikaanse kustwacht te San Francisco aangekomen. Eén van hen, de heer H. Braat dit Rotterdam, vertelde, dat er- aan boord van het vliegtuig „niet veel opwin ding" was, toen het toestel de landing uitvoerde. „Het ging ontzettend snel. Nadat het vliegtuig was geland, klom ik op de vleugel, waar het water mij slechts tot de enkels kwam. Zelfs mijn overjas werd niet nat". Spoedig was de heer Braat door een reddings vlot opgepikt. Hij was vol lof over het doeltref fende optreden van de bemanning van het vliegtuig. Ook prees hij ge zagvoerder William Earle van de kot ter .van de kustwacht en zijn be manning. De wapens voor de Algerijnen De Egyptische ambassade te Parijs heeft het bericht, dat de Franse marine voor de Algerijnse kust een jacht met wapens, die uit Egypte af komstig zouden zijn, heeft aangehou den, „fantastisch" genoemd. De wa pens zouden volgens berichten van Franse zijde bestemd zijn voor de Al gerijnse opstandelingen. De ambassade verklaart, dat het Egypte als gevolg van de internatio nale toestand niet mogelijk is moder ne wapens af te staan, daar het land hieraan voor zijn veligheid zelf be hoefte heeft. Naar van Franse zijde wordt ver nomen, is vastgesteld dat de „Athos" eigendom van de Egyptische regering is. De wapens waren bestemd voor een oefenkamp van de Algerijnse op standelingen. De zes Mohammedanen aan boord hadden in Egypte militair onderricht gehad. De bemanning had waardevolle inlichtingen verstrekt over overige leveringen. Aanhoudend zacht In het zeegebied tussen Groenland en IJsland bevindt zich nu een de pressie, die de luchtcirculatie op het grootste deel van de oceaan beheerst en ook voor het weer in onze omge ving van betekenis begint te worden. Deze depressie is van Labrador af komstig en vertoonde vanochtend een laagste barometerstand van 958 mb. Ze heeft op grote hoogte in de atmos feer enorme hoeveelheden warme lucht in de richting van de Britse eilanden doen stromen. Hierdoor werd aan een nabij Ierland gelegen depressie de gelegenheid tot verdere ontwikkeling ontnomen, met het ge volg, dat deze nu snel in betekenis af neemt. Aan de oostflank van de IJslandse depressie bevindt zich een gebied van 400 tot 500 km breedte, waarin een zware storm uit zuidwest tot zuid woedt. Dit gebied verplaatst zich in oostelijke richting en zal waarschijn lijk morgen het noordelijk deel van de Noordzee bereiken. Ook in onze omgeving wordt de wind iets sterker, eveneens uit zuid west tot zuid. De aanvoer van voor de tijd van het jaar zachte lucht duurt daarom voort, zodat temperatu ren boven normaal waarschijnlijk blijven. De kans op regen is morgen overdag niet groot. Uw huis gezelliger met in alle courante maten verkrijgbaar. BOTERMARKT 23 KORTE golf Zeventig trams heeft de gemeen te Amsterdam besteld bij een Zwit serse finma. De trams zijn van een zeer licht type. Het vorig jaar heeft Rotterdam 30 trams van hetzelfde type besteld. De tienduizenden flesjes, die de laatste weken op de Waddeneilanden zijn aangespoeld, blijken peniciline te bevatten. Hoewel er een groot aan. tal van d>eze flesjes bij de officiële instanties is ingeleverd, zijn er ook kustbewoners, die er enige honder den in huis hebben. Het is een raad sel waar de flesjes vandaan komen. Dit blad bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? S (Geldig van zaterdagavond tot zondagiaivond. Opgemaakt te 11.16 uur). VRIJ VEEL WIND. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen, maar aanvankelijk wat lichte regen of motregen. J Matige tot krachtige wind fcus- ten west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 21 Okt.: zon op 7.17, onder 17.35; maan op 18.20, onder 09.23. 22 Okt.: zon op 7.19, onder 17.33; maan op 19.05, onder 10.33. Hoogwaterstanden 21 Okt. v.m. 4.n.m. 4.20. 22 Okt. v.m. 4.40; n.m. 4.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 21 onbew. half bew. regien mist motregen geheel bew. zwaar bew. nevel motregen mist licht bew. regen 14 nevel 17 licht bew. 16 mist 13 mist 20 mist 18 mist 15 nevel 23 licht bew. 22 licht bew. 26 Korreltje De nalezing moet niet beter zijn dan de oogst

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1