AAN DE ZIJDE VAN DE BURGEMEESTER met melk meer mans Met de tem de taan uit Vaat een uitg.aan&aaandje Caen aaat(Zdatn ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA Er zijn mensen met wie een gesprek van tien minuten voldoende is om ze te leren kennen. Een minuut na de kennismaking boren ze een probleem aan waarmee ze zitten, en na vijf minuten weet je alles van hun huiselijke omstandigheden af. Ze praten gezellig verder, en bij het af scheid ljjkt het of je de betreffende persoon al jaren geleden voor het eerst ontmoette. Zo verging het ons niet bij me vrouw Van der Hoeven, de burge meestersvrouw van Voorschoten. Toen we haar in haar lichte kamer, vol fleurige bloemen, aan de Veurse- v/eg een bezoek brachten, kregen we de indruk tegenover een zeer be scheiden vrouw te zitten, die gevoel heeft voor de betrekkelijkheid van veel dingen. Op onze vraag of ze het erg druk had, antwoordde ze dat het wel mee viel, en dat zij niet voortdurend met dingen buitenshuis bezig was. „O ja, er schiet nog wel wat tijd over voor mezelf". In die vrije tijd handwerkt me vrouw Van der Hoeven graag, of ze leest een boek. Bloemen hebben haar liefde, en vooral in de kunst om ze te schikken stelt' ze belang. Haar grootste liefhebberij is zingen. Vroe ger had ze zangles van de zanger Louis van Tulder. /*>f ik voorkeur heb, vraagt u? Dat is moeilijk te zeggen. Ik houd veel van Brahms, en ook wel' van Schubert. De liederen van Grieg zijn ook prachtig, vind ik". Op de piano staat een aria uit de opera „Orfeo" van Gluck, de laatste opera die door Kathleen Ferier werd gezongen. Een foto van deze grote zangeres, van wie mevrouw Van der Hoeven een vurig bewonderaarster is, hangt in de kamer. Natuurlijk is Katleen Fer- rier ook in de gramofoonplatenver- zameling vertegenwoordigd. Niet alleen de vrouw des huizes, ook de burgemeester blijkt een mu ziekliefhebber te zijn. In de Lier in het Westland, de plaats waar hij voor 1945 de functie van burgemees ter vervulde, kwam er nog wel eens wat van muziek maken samen. Onze gastvrouw vertelt dat haar echtge noot de cello bespeelt. Zélf speelt ze ook piano. Als het moet kan ze zich zelf bij haar zangkunst begeleiden, hoewel dat het zingen niet verge makkelijkt. Als haar dochter thuis is, begeleidt die haar moeder. De fa milie beschikt dus wel over de mo gelijkheden tot het beoefenen van huismuziek. In de gemeente Voorschoten wordt gebouwd. Er verrijzen nieuwe woningen, scholen en ook zal er een nieuw recreatiegebouw worden ge opend, dat gebruikt kan worden voor allerlei vormen van ontspanning. De burgemeestersvrouw hoopt temidden van vele Voorschotense muzieklief hebbers nog menige muziekavond in dit gebouw mee te kunnen maken. Wat evenwel van minstens zoveel belang is, en wat men bouwen op geestelijk gebied zou kunnen noe men is de prachtige samenwerking tussen het Wit-Gele, het Groene en het Oranje-Groene Kruis in de stich- i ting „Gezondheidszorg", waarvan I onze gastvrouw ons vertelt. Hiermee geeft Voorschoten een voorbeeld aan andere plaatsen, en wordt aan pessi misten, die beweren dat zoiets toch nooit mogelijk, zal zijn, het zwijgen opj 'nder het gesprek heeft herhaalde- delijk de telefoon gerinkeld; en het komt ons voor dat mevrouw Van der Hoeven toch wel degelijk een druk bezet leven leidt. Daarom hebben we haar niet langer met onze vragen willen ophouden. NIEUW PAVILJOEN OP „NIJEN- RODE" IN GEBRUIK. Het in kasteel Ndjiemrode gevestig de N.O.I.B. (Ned. Opleidingsinstituut voor het Buitenland) zal op zaterdag 27 oktober a.s. een nieuw paviljoen openen, dat woonruimte biedt aan 120 studenten. Het gebouw krijgt de naam van dr. Plesman, die een van de drie oprichters was van het instituut. Het N.O.I.B. heeft op het ogen blik 23d leerlnigen van 18 tot 24 jaar, die in internaats ver band gedurende twee jaar een intensieve training ont vangen, als grondslag voor velerlei uiteenlopende functies in de handel en het bedrijfsleven. De in 1946 in werking getreden in stelling heeft in de afgelopen tien het diploma uitgereikt aan 662 studeren den, waarvan 47 procent in Nederland werkzaam is en 29 procent in het bui tenland. #§t SWij-iuxaag. Een huisje als kwam het uit Ma- lurodam, beneden twee kamertjes misschien een bijkeukentje er ichter en boven een slaapzol- icrtje. En het is nog een beetje icheef gebouwd ook. Er staan tal rijke van zulke woninkjes in de Hollandse dorpen. Maar weet u tvaar dit huisje staat? De vorige week Eenparig waren de inzenders deze sveek van mening, dat de foto in >nze prijsvraag voorstelde Het Dverrijn met de ophaalbrug in Kat wijk aan den Rijn. En ze hadden jelijk! Eén van hen kon echter maar als prijswinnaar uit de loterij lomen. Het was de heer H. C. v. d. Vouweland, Kerkstraat 30, Katwijk tan den Rijn. Wat U moet doen Schrijft D gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral niet Uw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat nw inzending niet meeloot. De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. We kunnen het reeds duidelijk constateren, de zomer is voorbij en het najaar heeft zijn intrede gedaan. De gure herfst wind raast door de straten en hagel en regen vergallen ons le ven. Zo nu en dan wordt ons eens een mooie dag, echt in herfststijl, gegund. 'Het is duidelijk, dat de zomer- garderobe in de kast kan worden opgeborgen tot het volgend jaar en dat we aandacht moeten gaan schenken aan onze kleding voor het donkere jaargetijde. De meesten hebben dit waarschijn lijk reeds gedaan, doch de nako- mers zullen zich moeten haasten. Toch is het niet alles somber heid, wat deze tijd ons brengt. De herfst en winter hebben zo NEDERLANDS MODECENTRUM Drie Amsterdamse mode-ont werpers, t.w. Max Heymans, Dick Holthaus en Ferry Offer man achten het niet uitgesloten, dat de samenwerking, waartoe zij gedrieën bij het organiseren van een Galafeest op 20 en 21 oktober in het Victoria hotel zijn gekomen, in de toekomst zal worden voortgezet. Zij willen na melijk trachten in Nederland een soort modecentrum te stichten, teneinde op breder basis voor buitenlandse pers en inkopers manifestaties van Nederlandse r.iodie te kunnen geven. Deze me dedelingen werden op een door de drie mode-ontwerpers beleg de persconferentie gedaan, waar de heer Heymans o.a. nog als zijn mening te kennen gaf, dat een door hem of een andere mode ontwerper gemaakt en aan de openbaarheid prijsgegeven model door iedereen kan worden geco- pieerd. En dat daarentegen wet telijk niets kan worden gedaan, zoals dat b.v. wel in Frankrijk het geval is. De eerste samenwerking van de drie heren manifesteert zich in het organiseren van een gala diner-dansant op zaterdagavond 20 oktober en een gala after- noontea op zondagmiddag 21 ok tober in het Victoria hotel. De opbrengst van dit festival zal aan het nationaal fonds ter bestrij ding van de kinderverlamming worden afgedragen. De bekende Italiaanse modeont werper Biantalani, die geenszins aan de leiband van zijn Franse collega's wenst te lopen, komt van tijd tot tijd met verrassingen voor het voetlicht van de „Haute Couture". Zoals dit interessante hoedje van melusine-soufflé. Uit de keuken geklapt Rijstcroquetten met kaas. 250 gr. Rijst, V2 eetlepel ui, 1 lepel fijn gehakte peterselie, 75 gr. geraspte kaas, 40 gr. boter, 40 gr. bloem, zout, aroma naar smaak, paneermeel, frituurvet. De ui en de bloem in de boter gaar fruiten. De rijst, de geraspte kaais, de peterselie, en desge wenst wat zout en aroma eraan toevoegen en goed dooreen men gen. Van dit mengsel croquetten vormen, door paneermeel, ei en nog eens door paneermeel rollen en in heet frituurvet bakken. Muesli. 1 Flinke appel, 1 eetlepel ha vermout, 1 lepel gecondens. ge suikerde melk, 3 lepels water, 1 lepel citroensap. De havermout 1 nacht in 't water weken, de ge condens. melk hieraan, toevoe gen, de citroensap er langzaam onder voortdurend roeren bij- gieten. Op de kom een rasp leg gen en de goed afgewassen appel in z'n geheel met schil en klok huis hierop raspen. Steeds door roeren om bruin worden van de _appel te voorkomen. Desge wenst kunnen op de muesli ge malen noten wordlen gestrooid. hun eigen bekoring en wel hoofdzakelijk in de vorm van ge zelligheid. Lange avonden en feestjes. Het is aan het laatste, dat wij speciale aandacht willen schen ken. Uitgaan is nauw verbonden aan deze tijd. Er worden dan speciale eisen aan onze kleding gesteld. De cocktailjapon is dan favoriet. En daarom zal iedere vtouw, die niet de gehele dag thuiszit, er ongetwijfeld één be zitten. Wie er nog geen heeft moet er toch beslist een aan schaffen, want het is de japon voor uitgaan, feestjes en par tijen. Natuurlijk zijn dergelijke japon nen in bijna alle denkbare kleu ren, vormen en genres te krijgen en iedere vrouw zal er een naar eigien keus, passend bij haar type uitzoeken. Op onze illustratie to nen we een aardige cocktailjapon van rose taft, met een zogenaam de étagerok, bestaande uit ver schillende horizontale banen, die aan elkaar gezet zjjn, hetgeen een frappant effect geeft. Het is echt een japon voor jonige vrou wen en meisjes, waarbij een bandje om de hals of een aardig collier het geheel zal opfleuren, terwijl lange, zwarte handschoe nen de persoon van de draagster afkleden. Een eenvoudig japon netje, dat voldoet aan alle eisen! |"\E NIEUWE MODE verlangt ook meer aandacht voor wat het hoofd siert. Het is uit met de ratten-, muizen-, franje-, ra fels- en pieken pruiken; men vol- ge een romantischer lijn. Daar bovenop dan 'n sjieke, modieuze hoed, in elke kleur te krijgen, die ligt tussen de zachtste pastel tint en het diepste steengrijs. Groen, zwart en paars spelen de hoofdrol; daarop volgen blauw, alle soorten bruin, beige, eier- schaalwit, safraangeel en alle tinten rood wan bourgondisch tot granaatappel. De modellen zijn hoog en worden recht op het hoofd gedragen. Of er niet eens wat meer vaart kan komen in de herenmode, is iets, dat alle modeontwerpers zich van tijd tot tijd afvragen. De broekspijpen smaller, het dasje recht als een lint, splitjes in 't colbert, leren handschoenen met gebreide bo venkant en wat kleine varianten in de hoeden. Daar draait het de laatste jaren zoal om. Voor de winter 19561957 krijgen de he renhoeden een hogere bol en de rand meer „Amerikaanse stijl". Ze komen in drie soorten in de handeld. De „Caballero" heeft de breedste rand. De „Hurricane' is een kleurrijk, sportief model. De „Amigo" is bedoeld voor de jon gere heren. Zo bereikt men met drie modellen alle leeftijdsgroe pen. De schouderlijn loopt niet meer zo sterk af als tot dusver, U kunt niet alles weten Gebarsten percelein kunt u weer bruikbaar maken door dit mee te koken met de melk. De barsten zullen dian meestal van zelf weer dicht gaan. Slaat uw bril telkens aan, maak de glazen dan af en toe schoon met een 'beetje vloeibare zeep, glycerine of methylalcohol. Met een zacht zeemleertje op wrijven. Is het steeds vochtig by u in (huis, plaats dan eens een bord met ongebluste kalk op de vloer. Af en toe deze kalk vernieuwen. Natuurlijk daarnaast behoorlijk ventileren. De slechte lucht ver zameld zich steeds onder de vloerbedekking. Kalk vlekken op de vloer ver wijderd men met een in azijn gedoopte doek. Gedroogd fruit kan beter in de oven dan op de kachel laten koken, het krijgt een betere smaak. Mos op daken kan men verwij deren door besproeiing met water waarin een beetje ijzervitriool is gedaan. Foto's kan men schoonmaken met een in spiritus gedrenkt schoon watje. Een tropische aquarium ver eist een constante temperatuur van tussen 20 en 25 graden Cel sius. Deze warmte is praktisch alleen te bereiken met een elek trisch verwarmingsapparaat. Men controlere af en toe de ther mometer. ANTI-REGEN Bij de regenmantels wordt de nieuwe lijn bepaald door de cape. m.a.w. de cape dient als model, 't Moet ruim zitten en een royale indruk geven. Soepel, bijna zwierig; met garneringen van knopen. Hierbij is 'n reeks jeug dige modellen, uitgevoerd in een nieuwe soort velours met blaas- jestekening; honderd procent de borstverhrediing is gering, de pantalon is nu ook in de taille smallerde zomen blijven tame lijk breed terwijl de zakken op die meeste colbertjasjes schuin ingezet zijn. De sportieve 'heren kleding laat voldoende ruimte voor fantasie, bijvoorbeeld door speciale naden met ruimte aan te brengén, ter bevordering van de bewegingsvrijheid. Er zijn zelfs modellen, die 'n ritssluiting hebben in de middenrugnaad. Enige jasjes vóór automobilisten die het midden houden tussen een huisjasje en een militaire tuniek hebben aangesneden mouwen; stiksel als attraktie op de rug De pyama's zijn meestal van een fris gestreepte stof, in een voudige, gemakkelijk zittende modellen, met opgestikte zakken. De kraag kan als regel zowel ge sloten als open gedragen worden. Sommige hebben echter een shawlkraag, wat 's winters on praktisch is. Voor de jongere garde zijn splitjes aangebracht in de zijnaden van 't jasje en de mouwen zijn met smalle, nauwe manchetten afgewerkt. Smaragdgroen oplichtend, voor honderd procent syntetisch ma teriaal (,,perlon"-tafzij) heeft als grondstof voor deze typisch zui delijke creatie gediend. Het plooienspel in de rok, de duide lijke taille en de doorgestikte zoom, volgen geheel de nee- Empire-lijn. Het resultaat doet jeudig aan en heeft de bekoring van 't anders dan anders". (Ontwerp: Bertoli). Enige reeds lang bestaande kwaliteiten „perion" zyn behan deld met kunsthars (aan één kant) en verwerkt tot goedkope regenjassen. Sterk en kreukher- stellend. Een damesmantel van d'it materiaal weegt ongeveer 33*0 gram. Hierbij geen kapu- chons meer, doch handige hoed jes van 't zelfde materiaal.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12