S)e £d<i6c(Boii/ïcï/tvt Ingewikkelde spanningen IN HET MIDDEN-OOSTEN Midden-Oosten in de knoop Arabieren helpen elkaar met geld Een ontmoeting midden op de Oceaan OPSCHUDDING in DJAKARTA over verklaring van mevr. Bouman Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w, (2.35 p. mni, (7.— p.kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 et.p. man. Telefoontjes ƒ1.50 BEZITSVORMING EN FISCUS vaart spreekt, is het vraagstuk van de bezitsvorming voor de brede massa der bevolking wel zeer ac tueel geworden. Gedurende de ach ter ons liggende langdurige tijd van kabinetsformatie is deze kwestie een belangrijk onderdeel geweest van de onderhandelingen. Hierbij is wel ge bleken dat de katholieken het ernst is om ten aanzien van de ontwikke ling en de bevordering van de eigen dom een positieve bijdrage te leve ren. Maar ook is zonneklaar geble ken, dat juist op dit punt een zware strijd moet worden gestreden omdat hier fundamentele verschillen be staan tussen de katholieke Volks partij en de Partij van de Arbeid. De P. v. d. A. heeft nimmer veel ge voeld voor een bezitsvorming door de brede laag der bevolking. Het staatssocialisme wil nu eenmaal een volledige staatsvoogdij en is daar niet van af te brengen. En daar zij haar belastingpolitiek nog steeds als hét middel ziet om tot haar doelstel lingen te komen, is het te begrijpen dat de kwestie van de bezitsvorming, vooral door fiscale faciliteiten gedra gen, een haast onoverkomenlijk struikelblok bleek te zijn. Bij het vraagstuk van het privaat eigendom gaat professor Romme er van uit, dat de katholieken niet ac- coord kunnen gaan met de huidige gang van zaken dat slechts een steeds kleiner wordende categorie bezit heeft en de grote massa ondanks de gestegen welvaart niets-bezitters blijven, vooral ook door de heden daagse belastingpolitiek van allerlei hoge heffingen. De verdeling van het nationale bezit dient geleidelijk te worden omgebogen in de breedte, zodat de mens de kans krijgt, mede op basis van een eigen bezit, zijn persoonlijkheid meer te ontplooien. Hierbij kunnen wij ons nog altijd zeker laten leiden door de richtlij nen van onze grote sociale encyclie ken. Juist in deze dagen beklem toonde de H. Vader nog eens de gro te waarde van het voortbestaan van het privé-bezit als een voorwaarde voor de handhaving van de goede orde in de moderne samenleving. Het privébezit drukt een stempel op het karakter en de persoonlijkheid van de mens, die zich zelf wil zijn. Toch zal in de komende regerings periode, door het noodzakelijk ge troffen compromis met de Partij van de Arbeid, vermoedelijk nog niet kunnen worden bereikt wat de K.V.P. nastreeft. Wel heeft zij bereikt dat in de eerste plaats' het wetsontwerp houdende voorzieningen met betrek king tot werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen, in verdere be handeling zal worden genomen. Uit dit wetsontwerp blijkt, dat de rege ring door fiscale faciliteiten te tref fen, op enkele punten een positief standpunt ten aanzien van de ont wikkeling van privaateigendom door sparen zal gaan innemen. Het be treft hier een vrijstelling van sociale verzekeringspremies en van loon- en inkomstenbelasting voor bijdragen van de werkgever aan bouwspaar fondsen, van de werknemers tot een maandelijks bedrag van 32,50 of jaarlijks 390,Verbonden als deze tegemoetkoming is aan de toe kenning door de werkgever van een extra loonbedrag boven het normale loon, beantwoordt deze maatregel ook aan een voor de lagere inkomens noodzakelijke voorwaarde om tot be zit van enige betekenis te komen en wel in de vorm van een eigen huis. LJet getroffen compromis bij de kabinetsformatie houdt in, dat de belastingmaatregelen tot stimulering van het sparen voor een eigen huis verder nog zullen worden uitgebreid tot het sparen voor andere vormen van duurzaam bezit. Verder is er een plan dat betreft een premiestelsel voor jeugdige spaarders. Hoe de re geling, die reeds in voorbereiding is, zal luiden weten wij niet, maar hier bij zal de overheid toch zeker in het oog moeten houden, dat de inkom stenbelasting, die zeer zwaar op de cngehuwden drukt, het persoonlijk sparen wel heel erg bemoeilijkt. Hier zou een regeling zeer goed wer ken, die de belasting over renten uit spaargelden en andere beleggin gen tot een bepaald bedrag en over een bepaalde tijd vrijstelt. De K.V.P. is niet met de P.v.d.A. tot overeenstemming gekomen om- j trent maatregelen tot bezitsvorming voor kleine zelfstandigen. De Partij van de Arbeid heeft deze kwestie op de lange baan willen schuiven door dit te laten afhangen van de uit komsten van de practische waarde bij de werknemers. Billijk kunnen wij dit standpunt geenszins vinden. Immers de grotere ondernemers kennen reeds jaren belangrijke be lastingfaciliteiten, waardoor bezits- uitbreiding mogelijk is gemaakt, zo als de investeringsaftrek, de ver vroegde afschrijvingen, de onbelaste reserveringen e.d. Van al deze tege moetkomingen heeft de kleine zelf standige meestal niet of zeer weinig kunnen profiteren. Onze minister van Binnenlandse Zaken heeft thans een ambtelijke ap paratuur om de thans aanwezige mo gelijkheden, om meer tot eigen be zit van ons volk te geraken, tot wer kelijkheid te brengen. Moge dit een grote stap zijn in de richting die leidt tot groter geluk van de gewone man in de huidige maatschappij. Verzoek uitstel verkiezingen in Jordanië Jordanië heeft geweigerd Russische wapens aan te nemen om zijn ver dediging tegen Israël te versterken. Dit is gisteren uit gezaghebbende bron ih de Jordaanse hoofdstad, Amman, vernomen. De Russische aanbiedingen zouden de laatste maanden herhaaldelijk gedaan zijn. In Caï#o wordt vernomen dat'de vertegenwoordigers van de Arabische generale staven het er in Riad over eens zijn geworden dit jaar de Jordaan se nationale garde te steunen met een bedrag van twee en een half miljoen pond.De volgende jaren zal 3,6 miljoen worden verstrekt. Egypte, Saoedi- Arabië en Irak zouden ieder 25 procent voor hun rekening nemen, Syrië tien procent en Libanon en Jordanië elk 1% procent. KLACHT VAN ISRAëL. Israël heeft in een brief aan de Vei ligheidsraad Jordanië beschuldigd van „voortdurende schendingen" van de wapenstilstand en van de belofte om het vuren te staken. De Veiligheidsraad komt vrijdag bijeen ter bespreking van de Jor daanse klacht, dat Israël „daden van agressie" heeft gepleegd. Frankrijk en Engeland zullen de Jordaanse regering verzoeken de voor zondag a.s. vastgestelde verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Engeland is bevreesd, dat er onder de invloed een parlement zal komen, ogenblik een parlement zal komen, dat overweldigend sterk sympathi seert met het Egyptische standpunt in de Suezkwestie. Daarom steunt Engeland ook het plan, Iraakse troe pen in Jordanië op te stellen, tegelij kertijd daarmede de bestaande rege ring, die gebaseerd is op een niet sterk pro-Egyptisch parlement, een ruggesteun gevend, aldus Franse zegslieden, Frankrijk is echter de me ning toegedaan, dat Engeland door deze handelwijze tegenover Israël komt te staan, en als gevolg daarvan: Koning Paul's bezuiniging De bezuinigingsmaatregelen die ko ning Paul van Griekènland heeft ge nomen blijken voort te vloeien uit een geschil tussen de vorst en een commissie uit het parlement. Deze besloot onlangs het inkomen van de Griekse koning op diens verzoek met 400.000 gulden per jaar te ver hogen. Het overleg geschiedde echter in een openbare behandeling, waarbij alle koninklijke activa en passiva ter sprake kwamen. Koning Paul sprak hierover zijn verontwaardiging uit en liet weten dat hij voortaan de vorstelijke eind jes aan elkaar zal knopen door te gaan bezuinigen. Zijn paleis in Athe ne wordt gesloten en naar verluidt zal het koninklijke gezin thans een woning met twee verdiepingen in de Atheense voorstad Psychiko gaan be trekken. Een tweede stap is de ver mindering van het aantal hofdignita- rissen van 22 tot 10. Enkele Griekse dagbladen en de linkse en rechtse oppositie in het parlement hebben bovendien de afgelopen maanden een volwassen campagne tegen de uit gaven van het koninklijke gezin ge voerd. Daarbij werd de Griekse re gering herhaaldelijk verweten de „persoonlijke invloed van zekere hof- dignitarissen in politieke aangelegen heden te gebruiken. „Ook is kritiek geleverd op de twee boottochten in de Middellandse Zee waarbij koning Paul is opgetreden als gastheer van koninklijke huizen uit geheel Europa. tegen Frankrijk. Om dit dilemma op te lossen zou een verzoek aan Jorda nië om de verkiezingen uit te stellen, de enige mogelijkheid zijn. Uitstel van de verkiezingen in Jor danië zou er tevens toe bijdragen, de spanningen in het Midden-Oosten te verminderen. De Ver. Staten hebben een beroep gedaan op Israël om de grootst mo gelijke matiging en voorzichtigheid te betrachten tegenover Jordanië. Het verzoek werd gericht aan premier Ben Goerion via de Israëlische am- Tsjecho-SIowakije heeft nog niets geleerd De „Osservatore Romano" schrijft, dat zes weken geleden zeventig ka tholieke zusters zijn gedeporteerd in Tsjecho-SIowakije. De bisschoppen worden volgens het blad voortdurend bewaakt. Zij ontvangen de lagere geestelijken slechts ir het bijzijn van getuigen. De godsdienstige orden zijn reeds eerder ontbonden en de leden naar werkkampen gezonden, aldus de „Os servatore Romano". Eerst bleven de zusters in ziekenhuizen vrij, maar later werden ook die gedeporteerd. Op 27 augustus werden 70 zusters van het Tirnava-ziekenhuis wegge voerd, aldus het blad. bassadeur in Washington, Abba Eban. Dulles zou de ambassadeur op het hart hebben gebonden, dat Israël niet met geweld op iedere Arabische actie zou moeten reageren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken te Londen heeft woensdag opnieuw be vestigd, dat Engeland overeenkom stig zijn verplichtingen ingevolge het Engels-Jordaanse verdrag Jordanië te hulp zal komen, indien dit land zou worden aangevallen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de regeringen van Jordanië en Israël „kortgeleden gewaarschuwd zijn, dat Groot-Brittannië zijn ver plichtingen volledig zal nakomen'. Duits leger niet tijdig klaar West-Duitsland zal eind van dit jaar niet 96.000 militairen onder de wapens hebben, zoals aan de Navo was toegezegd. De regeringswoordvoerder Felix von Eckardt heeft gisteren verklaard, dat de oproeping van vrijwilligers be perkt zal moeten worden wegens het tekort aan kazernes en „andere prak tische moeilijkheden". Hij zei, dat er geen tekort aan wa pens of vrijwilligers was. De eerste dienstplichtigen zullen, zoals het plan was, op 1 april opgeroepen worden. Von Eckhart zei, dat „op de lange duur" de Westduitse regering haar belofte zou nakomen om 500.000 man beschikbaar te stellen voor de Navo. Hij verklaarde, dat de bouw van nieu we kazernes niet snel genoeg vorder de, maar dat de geallieerden ook talmden met het ontruimen van niet gebruikte kazernes ten behoeve van dp Bundeswehr. De Britten hebben deze beschuldi ging verontwaardigd van de hand ge. wezen. Een woordvoerder zei, dat de Britse autoriteiten al het mogelijke gedaan hadden om aan de Duitse eisen tegemoet te komen, zo zelfs dat dat Britse troepen hiervan ongemak ondervinden. Hulp kwam niets te vroeg „God zij dank, kapitein. God is goed". Dit waren de eerste woorden van Arthur Bertram Smith (31) uit Toronto, toen zijn 27-voets jacht ge praaid werd door het stoomschip „Mariblanca" (Liberiaans) op 46.18 noorderbreedte en 16.30 westerlengte, midden op de Atlantische Oceaan. Dat was op zaterdag 13 oktober 1956 om 15.00 uur 's middags. Berth Smith en zijn maat Allan Patrick Battersby (29) hadden in vijf dagen niet gege ten en alleen maar wat thee gedron ken. Het scheepje, de „Orenda" had een gebroken giek en gescheurde zeilen. Het was op 1 oktober door de „Ame rican Liner" als verlaten drijvend op de Oceaan gesignaleerd. Verleden zaterdag zag kapitein Leonidas An- gelides (39), geboortig van het eiland Chios in Griekenland, het scheepje in de storm en de woeste golven drijven. Hij draaide bij en zag twee personen, die zich beijverden de „Orenda" langszij te brengen. Berth Smith en Allan Batters'by klommen moeizaam aan boord van het laagliggende 10.000-tons schip „Mariblanca", waar zij met koffie en hete melk op hun verhaal werden gebracht. Zij waren door hun familie twee weken lang als verdronken betreurd. „Blijf aan boord", pleitte kapitein Angelides „en vaar mee naar Rotter dam". Maar dat wilden Smith en Battersby niet. Zjj wilden, ondanks luun gebroken giek, waardoor ze slechts met klein zeil konden varen, tooh zien op eigen kracht Engeland te bereiken. Voor 35 a 40 dagen werd proviand aan boord van de „Orenda" gebracht en daarna' stootte de „Orenda' van l^et gastvrije boord van de „Mari blanca" af om zijn eenzame worste ling met storm en ontij te vervol gen. „Gekkenwerk", mompelden de man nen van de „Mariblanca", toen zij het scheepje tussen de torenhoge gol ven zagen verdwijnen. „Het merkwaardige was, dat ik za terdag liet uitkijken naar eventuele overblijfselen en overlevenden van een verdwenen Amerikaans vlieg tuig, dat met 53 passagiers aan boord boven de Oceaan vermist werd. Waar schijnlijk had mijn uitkijk anders nooit de kleine „Orenda" ontdekt", aldius kapitein Angelides. Op de vooravond van de veilig-verkeersdag Dinsdagavond is te Quatre Brass bij Bergum in Friesland een personenauto in volle vaart op een vrachtwa gen ingereden. De vier inzittenden van de personenauto zijn hierbij om het leven gekomen. De foto geeft een beeld van de ravage die werd aangericht. Prinses Margaret ontmoette Townsend In Arusja in Tanganyika heeft prinses Margaret van Engeland op ftar Afrikaanse reis een ontmoeting gehad met de commissaris van Arusja, Francis B. Townsend, die haar bij haar aankomst verwelkomde. De 35-jarige Francis Townsend is een broer van groepskapitein Peter Townsend, de man die in het leven van de prinses zo'n grote rol heeft gespeeld. Het was voor het eerst sinds het besluit van de prinses niet met Peter Townsend te trou wen, dat zij hier een ontmoeting had met een lid van de familie Townsend. Deze radiografisch overgebrachte foto geeft een beeld van de begroeting. Officier van Justitie ontkent De verklaring van mevrouw Bou man, afgelegd op een persconferentie in Den Haag, dat rechter Rochjani, de president van het Indonesische hooggerechtshof en de procureur-ge neraal overtuigd zijn van de onschuld van de Nederlander Schmidt, heeft in Djakarta grote opschudding ver wekt. De procureur-generaal, mr. Uprapto, heeft gisteren reeds met na druk verklaard, dat deze verklaring in strijd is met de waarheid. De voormalige officier van Justitie in de zaak Schmidt, Suinarjo, heeft vandaag ontkend, dat hij getuigen heeft beïnvloed of getuigen-verkla ringen heeft gefabriceerd in de pro cessen tegen Jumgschlaeger en Schmidt, zoals door mevr. Bonman is verklaard. Sumarjo zeide, dat het geen enkel nut zou hebben gehad valse getuigenverklaringen in de za ken te betrekken. De vervolging van beide Nederlanders was gebaseerd op bewijsmateriaal en op de overtuiging, dat de feiten, zoals medegedeeld door de getuigen, juist waren, aldus Su- narjo. Kritiek van de „Nieuwsgier". Het Nederlandse ochtendblad de „Nieuwsgier" uitte vandaag ernstige kritiek op mevrouw Bouman naar aanleiding van haar verklaringen. In een hoofdartikel, geschreven door de Eerste Britse atoomkrachtcentrale Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren de eerste Engelse atoomkrachtcentrale geopend. De cen trale, die te Calder Hall in Cumber land is gebouwd, heeft ruim dollar 16,5 miljoen gekost en heeft een aan vankelijke capaciteit van 10 mega watt. Dit ?s voldoende voor de elek triciteitsvoorziening van een middel grote stad. In het begin van 1957 zal de produktie 90 megawatt bedragen. Het krachtstation heeft twee doel einden, namelijk de toepassing van atoomenergie voor de opwekking van elektriciteit te onderzoeken en plu tonium te verschaffen voor het natio nale defensieprogramma. Volgens de Engelse deskundigen is dit de eerste volledige atoomkracht centrale ter wereld. De Amerikanen hebben tot dusverre kleinere hoeveel heden elektriciteit met behulp van atoomenergie opgewekt en ook de Russen hebben een achterstand bij Engeland, aldus deze Egelse deskun digen. 't Blijft regenachtig De stormdepressie, die gisteren in *t zeegebied tussen IJsland en Schot land orkaanachtige winden veroor zaakte, verplaatst zich langzaam langs de Noorse kust in de richting van Spitsbergen. Het front van de depressie drong woensdagavond ver gezeld van regen tot de zuidelijke provincies door en kwam daar tot stilstand. In de noordelijke provincies klaarde de lucht daarna op en daal den de temperaturen plaatselijk tot 5 graden. Ten westen van Ierland ont wikkelde zich intussen een nieuwe storing, die donderdagochtend de zujdkust van Ierland bereikte. De storing gaat vergezeld van een brede regen/zóne, die ook in ons land langdurige regen veroorzaakt. Ver wacht wordt, dat de storing vrijdag Denemarken bereikt. Aangezien bij de Azoren een volgende storing in de nooroostbaan van de depressie terecht komt, blijft het front nog enige ty'd in onze omgeving. In het tempera- tuurverloop komt over het algemeen weinig verandering. heer Mooyiman, die de vorige maand mevrouw Bouiman moedig te hulp kwaim, toen een opgewonden menigte haar belaagde, wordt gezegd; „Wat bezielde haar te verklaren, dat rech ter Rochjani en de andere autoritei ten er van overtuigd zijn, dat Schmidt onschuldig is?" Het blad acht het zeer onwaar schijnlijk, dat deze autoriteiten de verdediging hebben medegedeeld, dat naar h»un menig de beklaagde niet schuldig is. Veronderstel, dat zij deze mening haddien, dan zouden zij de officier van Justitie duidelijk hebben gemaakt, dat zij geen grote waarde aan zijn bewijsvoering hechtten. „En waarom heeft mevrouw Bonman dit niet in de rechtzaal verklaard tij dens de zittingen, indien zij dit wist. Waarom heeft zij de procureur-gene raal en de president van het hoogge rechtshof niet gevraagd in de recht zaal te getuigen?" „Het kan zijn, aldus de Nieuwsgier, „dat mevrouw Bouman dacht Schmidt een dienst met deze verklaring te be wijzen?" „Natuurlijk (niet", beant woordt het blad deze vraag. Het voegt hier aan toe, dat de ver klaring slechts dienstig is voor het Nederlandse sensationele blad „De Telegraaf' en een groep van poli tieke ophitsers in Indonesië. Dit blad bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uiur). AANVANKELIJK NOG REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later opklaringen. Matige of krachtige zuidwestelijke wind ruimend naar west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 19 Okt.: zon op 7.14, onder 17.10; maan op 17.15, onder 06.57. Schijngetallen van de maan in oktober 1956: 19 Okt.: 18.24 v.m. Hoogwaterstanden 19 Okt. v.m. 2.55; n.m. 3.15. Het weer in Europa STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE V'ENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA zwaar bew. 13 C. mist 1 zwaar bew. 13 regen 14 motregen 15 geheel bew. 15 regen 17 mist 21 mist 21 licht bew. 21 regen 16 regen 16 geheel bew. 18 mist 17 mist 12 mist 15 geheel bew. 18 nevel 23 licht bew. 24 Korreltje Men kan zich aan een stro-tje sto ten, dat heel het huis ervan davert.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1