Het verhaal van een toevallige „lift" is weinig geloofwaardig Het interview met H.M.'s buitengewoon kamerheer ONTHULLINGEN IN 'T „PAROOL' Chefariae4 Binnen drie weken raakten weer twee vellen bankbiljetten zoek Goede kansen voor jongeren in kruidenierswarenbranche Een motorrijder overreed opzettelijk een gans OMGEVING WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De Kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, mr. dr. I G. van Maasdijk, heeft een, ook in ons blad opgenomen, uiteenzetting gegeven van het interview, dat hy ini een auto heeft gehad met een ver slaggever van het Engelse sensatie blad „Sunday Pictorial". De heer Van Maasdijk ontkende verantwoordelijk te zijn voor het dwaze verhaal, dat de Engelse jour nalist over een „samenzwering" te gen Koningin Juliana heeft opgehan gen. Zo „toevallig" als de heer Van Maasdijk het voorstelde een wach tende Engelse journalist een lift ge ven is het onderhoud echter niet geweest. „Het Parool" van gisteravond geeft van het gebeurde de volgende lezing, voor de juistheid waarvan het blad instaat: Donderdagmiddag werd Victor Sims, de verslaggever van het Brit; se zondagsblad, blijkens een mede deling onmiddellijk daarna aan een Nederlandse collega gedaan in hó- tel Trier in Soest opgebeld door de particuliere secretaris van konin gin Juliana, W. J. baron van Hee- ckeren van Molecaten, met wie hij reeds tevoren telefonisch contact had gezocht. Deze deelde hem volgens zijn zeggen mee dat er binnen tien mi nuten een grote wagen voor het hotel zou verschijnen, een Ameri kaans merk, nummer RG 8519, „De chauffeur zal tweemaal toete ren en hy zal u naar Den Haag brengen. Hij staat dichter bij de Koningin dan ik en kent haar be ter dan wie ook". Natuurlijk blijft dit deel van het verhaal voor rekening van de heer Sims, maar feit is, dat hij al dade lijk het bewuste autonummer mee deelde, tien minuten eer de wagen inderdaad verscheen. Dit is de oorsprong van de zgn. lift, aangeboden aan een journalist van wie het publiek blijkbaar ge acht wordt te geloven dat hij an ders geen kans zou hebben gezien naar Den Haag te komen en die volgens de mededeling van mr. Van Maasdijk „reeds vergeefs enkele uren (had) moeten wachten", om dat hij geen auto had. Tien minuten later kwam bij hotel Trier dan ook inderdaad een auto voorrijden en de heer Sims stapte in, terwijl baron Van Hee- ckeren in de voortuin van het paleis stond en toekeek. Wat er tijdens de rit van Soest naar Den Haag precies tussen chauffeur-kamerheer in buitenge wone dienst en lifter-journalist werd besproken blijft uiteraard hun geheim, want dat speelde zich on der vier ogen af. Maar vast staat, dat in de auto al heel gauw het binnenlicht werd aangeknipt en dat de heer Sims naar buiten zichtbaar aantekenin gen zat te maken. Daarmee klopt al heel slecht de door de heer Van Maasdijk gegeven voorstelling van zaken, als zou de Britse journalist in hoofdzaak heb ben gepraat „over sensationeel nieuws, waarover hij gedurende de rit tal van mededelingen deed". Gelove, wie het geloven kan! Vast staat al evenzeer, dat mr. Van Maasdijk de heer Sims naar het station Hollandse Spoor reed en dat zij daar in de wagen nog een minuut of twintig hebben zitten praten. Onmiddellijk nadat de heer Van Maasdijk was weggereden heeft de Britse journalist aan een Nederlandse collega aan de hand Reliekhouder door Rijksmuseum aan Zwitserland verkocht Bij machtiging van de minister van o. k. en w., mr. J. M. L. Th. Cals, is aan het Rijksmuseum te Amster dam toestemming verleend om een reliekhouder in de vorm van een borstbeeld van de heilige Ursula, Pa trones van de Rijn, voor 200.000 gul den aan het historisch museum te Bazel af te staan. De minister deelde aan de Tweede Kamer mede dat hij tevens toestem ming heeft verleend om een klein paneel, dat de stichting-legende van het „Fraumünster" teZürich voorstelt, voor 8675 gulden aan de Zwitserse autoriteiten over te drtgen. Dit is het gevolg van onderhande lingen die gevoerd zijn tussen de direkteur van het Historisch Museum te Bazel en de hoofddirektie van het Rijksmuseum. De verkoopsom van deze kunstschatten zal worden ge bruikt voor nieuwe aankopen ten be hoeve van het Rijksmuseum. De ge noemde reliekhouder, die sinds 1320 deel uitmaakte van de „Baseier Münsterschatz", kwam eerst na de oorlog uit de failliete boedel van Goering in het Rijksmuseum. By de verdeling van de kunstschatten van het kanton Bazel kwam het kunst voorwerp in het bezit van het kan ton Bazel-Land. Van hieruit begon het een reeks van omzwervingen, die het in 1930 in het bezit deden komen van dr. Mannheimer, die het nader hand in bruikleen afstond aan het Rijksmuseum. van zijn aantekeningen verteld, wat hij tijdens de rit had gehoord. Dit relaas klopte precies met het bekende verhaal, zoals dat twee dagen later in de Sunday Pictorial werd afgedrukt En in het licht daarvan krygt de door mr. Van Maasdijk in zyn Telegraaf-artikel gestelde vraag: „uit welke bron nen betrekt de buitenlandse pers dan toch haar gegevens" een wat onzuivere klank! Het geeft ons althans aldus „Het Parool" aanleiding weinig vertrouwen te hebben in de zui verheid van de voorstelling, zoals die èn in de oorspronkelijke ver klaring èn in het artikel in de Te legraaf wordt gegeven. Voor dit gebrek aan vertrouwen hebben w$ trouwens nóg een reden. Mr. Van Maasdijk stelt in zijn stuk in feite al gebeurt het niet in ronde woorden de zo juist af getreden minister van buitenlandse zaken mr. Beyen, verantwoordelijk voor de verwarring en de onrust n.a.v. moeilijkheden ten hove. Mr- Beyen zou „een welhaast onherstel bare beleidsfout" hebben begaan tij dens een 8 juni j.l. gehouden ver trouwelijke persconferentie voor Nederlandse hoofdredacteuren. „Nog vóór de eerste publikatie over het koninklijk huis (in het Duitse blad „Der Spiegel" van 11 juni) was verschenen, ging de mi nister diep in op het privé leven te Soestdijk en gaf daar blijk van zijn grote bezorgdheid. Vele hoofdredac teuren, die zich tot dat ogenblik van generlei moeilijkheden ten pa- leize bewust waren, keerden vol zorgen naar hun redacties terug toen enige dagen later „Der Spie gel" met het waarlijk ongehoorde artikel verscheen, kon de reactie niet meer zó spontaan zijn als nor maliter het geval ware geweest". Nu dient allereerst te worden vastgesteld, dat de heer Van Maas dijk zonder enig gevoel voor het feit dat hij hier iets onbehoorlijks onthult, duidelijk maakt dat blijk baar de hoofdredacteur van De Te legraaf de eerste journalistieke fat soensplicht vertrouwelijke me dedelingen vertrouwelijk te behan delen heeft geschonden. 1 Dat deze hoofdredacteur des tijds wat hij op de perscon ferentie had gehoord spoorslags heeft overgebriefd aan mr. Van MaasdijH is voor ingewijden geen nieuws, maar dat dit in zijn eigen blad zo zonder meer wordt vastge steld, alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld is, daar kijkt men toch nog even van op. Wij willen aan deze schending van ver trouwen geen vrijbrief ontlenen aldus „Parool" maar wensen met grote nadruk vast te stellen dat de door de heer Van Maasdijk kenne lijk op gezag van de hoofdredacteur van De Telegraaf gegeven lezing van wat mr. Beyen destijds heeft medegedeeld een giftige mis-teke- ning is. Meer dan ooit wij herhalen het nogmaals lijkt het ons daar om van het grootste belang, dat de regering op korte termijn een on derzoek doet instellen naar heel J deze publicatie in de Sunday Picto rial en alles wat daar direct èn indirect mee samenhangt. En, niet minder belangrijk, dat zij dan aan het Nederlandse volk ten aan zien van het resultaat van een der gelijk onderzoek opening van za ken doet. Het beleid van oud- minister Beyen Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen l De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. MEJ. MR. TENDERLOO ERNSTIG ZIEK. Het Tweede Kamerlid mej. mr. N. S. Corrie Tendeloo te Wassenaar, een der voornaamste juridische specialis ten in de P.v.d.A.-fractie, is reeds ge ruime tijd ziek. In haar toestand is een ernstige wending ingetreden. Mej. Tendeloo, jarenlang een voor aanstaande figuur in de vrouwenbe weging, was voor de tweede wereld oorlog advocate te Amsterdam en maakte daar deel uit van de gemeen teraad voor de toenmalige Vrijzinnig Democratische Bond. De rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „In „de Telegraaf" vam 16 oktober 1056 staat een artikel, waarin ern stige kritiek wordt geuit op het be leid van de vorige minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. W. Beyen met betrekkingen tot een met de hoofd redacteuren der Nederlandse bladen op 8 juni 1956 gehouden vertrouwe lijke bespreking. Naar aanleiding hiervan deelde de R.V.D. medie, dat bedoelde conferentie door minister Beyen is gehouden in overleg met de minister-president, teneinde de hoofdredacteuren der Ne derlandse pers voor te bereiden op te verwachten publikaties in de bui tenlandse pers. Het toenmalige kabinet heeft zich met deze zaak bezig gehouden naar aanleiding van mededelingen als thans in „De Telegraaf" zijn opgeno men en heeft daartegenover als zijn vaste overtuiging gesteld, dat minister Beyen, evenals het gehele kabinet, i Het slachtoffer wërd gëdood. alles heeft gedaan om Hare Majesteit de Koningin tegen onrechtvaardige aanvallen te beschermen". VEILIG VERKEERSDAG BEGON MET ONGELUKKEN. De veilig verkeersdag 17 oktober 1956 is ingezet met een ongeluk, waarbij waarschijnlijk een dode te betreuren is. Het ongeluk gebeurde vanmorgen tegen halfacht tussen Groenlo en Winterswijk, waar een totnutoe niet geïdentificeerde dame is aangereden door een autobus. Al spoedig werd een tweede onge val gemeld. Op de provinciale weg Vlagtwed- deTer Apel is vanmorgen omstreeks half tien de 39-jarige landarbeider P. Groenewold uit Rijsdam (gem. Vlagtwedde), toen hij met een paard de weg over stok aangereden door een vrachtauto, met aanhangwagen uit Nieuwe Schans. De chauffeur trachtte door krach tig remmen een aanrijding te voor komen, doch hij slaagde hierin niet. f. 2.000 Beloning bij goede aanwijzing en schadevergoeding Binnen de tijd van drie weken zijn dezer dagen wederom 2 vellen bank biljetten van 20-gulden-biljetten elk bevattend 24 coupons uit de drukkerij Joh. Enschede en Zn. te Haarlem verdwenen en de illusie, dat twee vellen met bankjes van 25,—, die 3 weken geleden verdwenen, zoek geraakt of verminkt waren, is hier mede definitief in rook opgegaan; dit was feitelijk al eerder het geval, want enkele van de verdwenen bil jetten van ƒ25,werden kort na de vermissing reeds opgespoord op een Amsterdams postkantoor, waar zij ter betaling aangenomen waren. De recherche doet thans een be roep op het publiek om haar behulp zaam te zijn met het achterhalen van de dief; eenieder, die een vals bankbiljet ontvangt de nummers en beschrijving volgen hieronder kan het tegen een geldig inwisselen en wanneer de melding aanleiding wordt tot aanhouding van de dief, komt men nog in aanmerking voor een beloning van 2.000, Voorlopig staat de politie nog voor een volledig raadsel. De controle op de drukkerij, die uiteraard al zeer scherp is, werd na de eerste diefstal aanzienlijk uitgebreid. Men heeft thans ook nog niet met zekerheid kunnen vaststellen, in welke afdeling de biljetten gestolen zijn, doch men vermoedt, dat dit ge schied is tijdens het vervoer naar de kluis, waar de biljetten ongesneden bewaard worden, tot de Nederlandse Bank nieuwe voorraad opvraagt. Dolle „prijsstier" neergeschoten Een dolgeworden „prijsstier" wierp zich gisteren te Kinswerd in Fries land, onverhoeds op zijn eigenaar, boer Bierma. Deze werd met enige gebroken ribben tegen de grond ge worpen. De jeugdige boerenknecht, G. v. d. P. wist het steeds nijdiger wordende dier met een klomp van zich af te houden. De jongen slaagde er zelfs in de stier een ketting om de hals te winden, waarna hij kans zag zijn baas in veiligheid te slepen. Het gevaarlijke beest moest onscha delijk worden gemaakt, maar de rijkspolitie, die direct gealarmeerd was, durfde niet het risico te nemen een schot te lossen op die wild rond- j agendo stier. Daarop heeft men de Friese scherp schutter A. Stelwagen uit Tzum ont boden, dlie het dier, dat een waarde had van tienduizend gulden, reeds bij het eerste schot door de knieën liet gaan. Het was waarschijnlijk wel het duurste schot, dat de jager ooit gelost heeft De gestolen bankbiljetten van ƒ20,zijn paars van kleur en voorzien van de beeltenis van Boer- have. Zij zijn van de series 1 ton. 6 an, ao, ap en aq en hebben de num mers 060998 en 060999. Ongerustheid in Ouderkerk Agressieve kraaien gevaarlijk ziek? Het vermoeden bestaat, dat de kraaien, die de laatste tijd voorbij gangers in de buurtschap De Molen plaats te Oudekerk aanvallen, zijn aangetast door een voor de mens ge vaarlijke ziekte. De plaatselijke arts, dr. W. J. Leeuwenburg, heeft een van de kraaien, nadat het dier een kind had aangevallen, met een jachtge weer neergeschoten. De dode vogel is voor onderzoek naar de rijksseruminrichting te Rot terdam gezonden. De arts heeft de bewoners van de buurtschap verzocht in hun eigen belang alles te doen om te voorkomen, dat zij door de vogels worden gepikt. Als in Rotterdam blijkt, dat de volgens inderdaad ge vaarlijk ziek zyn, dan zullen maatre gelen worden genomen om ze uit te roeien. BEHOUD BOERDERIJEN. In samenwerking met het Histo risch Genootschap „Oud West-Fries land" zullen de Westfriese burge meesters binnenkort een commissie in het leven roepen voor behoud van de historische stelpboerderijen. Men wil niet alleen afbraak maar ook de zogenaamde modernisering tegen gaan. De stelpboerderij is een typisch Noordhollands bouwwerk dat veel gelijkt op 'n piramide maar in plaats van een punt een nok heeft met rie ten dak en aan de voorzijde een spie gel van dakpannen. Veelal zijn de zij kanten van hout, de onderkanten ge schilderd en is er aan de voorzijde een deur, die naar gelang de rijkdom fraai beschilderd of uitgesneden is. Een zware ontploffing heeft dins dagavond de plattelandsschool te Greenup in de Amerikaanse staat Kentucky volledig verwoest, enige minuten nadat de onderwijzeres, die de deur niet kon open krijgen omdat het slot haperde, de 42 leerlingen naar huis gestuurd had Na de ont ploffing is bij de sóhool een stuk lont gevonden en achteraf is gebleken, dat bij een mij-n in de buurt van Greenup een halve kist dynamiet gestolen was. Wie de aanslag op de school gepleegd heeft is nog niet bekend. Dodelijk ongeval in tunnelbouwput Gistermiddag is in de Velsense tun nelbouwput een dodelijk ongeluk ge beurd, waarvan de 55-jarige Bever weker arbeider W. Doustra 't slacht offer werd. Arbeiders waren bezig met het af branden van de pijpleiding, die ge bruikt is voor de bronbemaling van de bouwput en hadden daartoe een stalen driepoot boven het werkobject geplaatst. Toen de pijp bijna afge brand was, viel de stelling om. D. werd ernstig gewond en overleed vrijwel onmiddellijk. De wilde staking, die eergisteren 'by de kamt- en kousenfabrieken van De Jong en Van Dam in Hengelo uit brak, is na besprekingen tussen de ondernemingsraad geëindigd. In de toekomst kan het personeel rekenen op een aandeel in de winst waarvan de grootte nader wordt be paald. Binnen vier weken wordt het eerste winstaandeel uitgekeerd. In de kruidenierswarenbranche is een groot tekort aan ondernemende jonge mensen, die verantwoording durven dragen. Deze jonge mensen zijn er voldoende, doch het tekort is te wijten aan onvoldoende Inzicht in de prachtige kansen, die dit bedrijf biedt om een mooie toekomst op te bouwen. Dit zei de heer D. E. Schuitema sr. op een bijeenkomst van vertegen woordigers van instellingen voor ad vies by beroepskeuze, welke te Utrecht werd gehouden en georgani seerd door de Stichting Vakopleiding Kruideniersbedryf, in welke stichting „St. Lucas" vergadert te Rotterdam In het dakpaviljoen van het groothandelsgebouw te Rotterdam is gistermorgen de algemene na jaarsvergadering begonnen van de ned. katholieke bond van schil derspatroons „Sint Lucas". Deze vergadering zal twee dagen duren. In zijn openingsrede heeft de bonds voorzitter, de heer H. Kok, allereerst het politieke klimaat ter sprake ge bracht, dat er volgens zijn mening voor de middenstand niet bepaald gunstig uitziet. De KVP heeft, zeide hij, geen gelukkige verkiezingsuitslag behaald. De heer Kok hield vervolgens een pleidooi voor een reconstructie van de Ned. R.K. Middenstandsbond in dier voege, dat ook andere groepen dan winkeliers, met name ook het ambacht, in het dagelijks bestuur voldoende vertegenwoordiging zullen vinden. Volgens spreker worden de in de C.A.O. vastgestelde lonen op de be paalde plaatsen zeer ruim genomen. Van beide zijden worden er fouten gemaakt. Zolang vraag en aanbod blijven zoals thans, zullen er naar het oordeel van de heer Kok uitwassen zijn, maar veel kan z.i. voorkomen worden als er plaatselijk regelingen getroffen worden om bij elkaar geen knechts weg te kopen. De beunhazerij acht spreker een kwaad en mocht de veertigurige werkweek een feit worden, dan kan die beunhazerij uitgroeien tot een ramp. KORTE golf Een uitslaande brand op de 'bovenverdieping van een herenhuis aan de Nieuwe Plantage te Delft werd gisteren tijdig door voorbijgan gers ontdekt. Hierdoor kon de brand weer spoedig ter plaatse zijn. Uitbrei ding van het vuur, dat met drie stra len bestreden werd, kon voorkomen worden, maar het vertrek waar het vuur door onbekende oorzaak was ontstaan, brandde geheel uit. De Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright heeft dinsdag aan de pers zijn plan voor een meer dan 1.600 meter hoog gebouw in Chicago ge toond. Het gebouw zal de vorm krij gen van een degen met het gevest in de grond. Het zal 528 verdiepingen tellen, bekroond door een toren van meter hoog. Er zullen 130.000 mensen in kunnen werken. Voorts komt er parkeerruimte voor 20.000 auto's. De bouw zal 100 miljoen dol- vergen. In Portsmouth (Ohio, V.S.) hebben vijfhonderd stakende em- ployé's van een telefoonmaatschappij de telefooncentrale bestormd en hun nog werkende collega's met stenen en bierflessen bekogeld. Duizenden abonné's zijn afgesneden. De staking duurt thans al drie maanden. Zware straf geëist Wegens het martelen en bij wijze van sport doodrijden van een gans, door een 22-jarige marktkoopman uit Hillegom, had de Haarlemse politie rechter hem een straf opgelegd van twee weken gevangenisstraf, ver beurdverklaring van de motor waar mee het feit was gepleegd en een schadevergoeding van 15 gulden aan de eigenaar van de gans. Dinsdag verscheen verdachte voor de rechtbank in Amsterdam, waar hij hoger beroep had aangetekend, om dat hij zich, naar hij zeide, onschul dig achtte. Wel had hy op een avond op de Bennebroekerlaan te Bennebroek 'n gans doodgereden, maar hij had dat gedaan uit medelijden. „Ik had het dier daarvóór per on geluk aangereden", legde de jong man kalmpjes uit „Het dier kwam voor mijn wiel en ik kon het niet meer ontwijken. De gans was er erg aan toe. Toen ben ik teruggegaan en heb het beest doodgereden om het uit zijn lijden te verlossen. Ik heb niets anders dan mijn plicht gedaan". Een jongeman en een meisje, die op de bewuste avond thuis voor het raam hadden gestaan, hadden zich het drama zien afspelen. Volgens de verklaring van de twee getuigen had de jongeman, die op de motor reed er een spelletje van ge maakt om het d'ier, dat niets man keerde, te doden. In zijn doodsangst liep het dier zo hard mogelijk en trachtte door wild-fladderende spron gen en grillige bochten aan de ach tervolger te ontkomen. Het angstige dier maakte het de motorrijder niet gemakkelijk en deze moest verbluffende staaltjes van rij vaardigheid uithalen om de gans bij te kunnen houden. Het meisje dat op de duo zat was bang geworden en sprong gillend van de motor. Toen tenslotte de vogel moe werd, had de jongeman kans gezien het dier te ver morzelen. Toen hij wegreed, had hij de lichten van zijn motor uitge draaid. De verklaring, die verdachte had afgelegd, werd door de procureur- generaal mr. W. B. J. Aberson volko men onaanvaardbaar genoemd. Mr. Aberson, die het optreden van ver dachte vond getuigen van een men taliteit die men zich haast niet kan voorstellen, was van mening, dat de opgelegde straf wel streng was, maar hij achtte haar in dit geval geens zins te zwaar. De beschaamde jongeman was niet meer in staat gebruik te maken van de gelegenheid om het laatste woord te spreken. Uitspraak 30 oktober. De H. C. Brinkers, directeur van Brinkers margarine- en oliefabrieken te Zoetenmeer en Oudewater is gis teren op 64-jarige leeftijd te Wasse naar overleden. De overledene was pres.-commissaris van de Holland se Margarinefabriek en van Wychens Oliefabrieken te Wychen, tevens was hy geïnteresseerd in vele andere in dustrieën. De kunstverzameling van dr. D. H&nema, die was ondergebracht op het kasteel „Weldam' bij Goor, zoekt een ander onderdak. Het lag niet in de bedoeling het zeventiende-eeuwse kateel blijvend een museum te ma ken. Nu de eigenaars, de grafelijke familie Solms, zich weer op het kas teel gaan vestigen, moet de collectie, die bestemd is voor het museum Boy mans, elders worden ondergebracht. samenwerken de zelfstandige kruide niers, het grootwinkelbedrijf en de bediendenorganisaties. Iedere zaak hoe goed geoutilleerd, hoe financieel gezond van opzet, op welk voortreffelijk punt ook geves tigd, is tot mislukking gedoemd wan neer de beheerder te kort schiet. Velen menen dat het kruideniers- bedrijf een soort fabriek is, waarin men kan slagen als men op bepaalde onderdelen bekwaam is. Dit is een misvatting, die vele teleurstellingen tot gevolg heeft. De zelfstandige ondernemer in het kruideniersbedrijf, die zijn zaak tot een succes wil maken, moet meer presteren en harder werken dan no dig is in iedere andere bedrijfstak. Hetzelfde geldt, zij het op onderge schikte punten afwijkend, ook voor de filiaalchef, die met de leiding van een winkel in dienst van het groot bedrijf is belast, aldus de heer Schui tema. HILLbGOM NIEUWE K.V.P.-VOORZITTER GEKOZEN In de vergadering van de K.V.P.- afdeling zijn in het bestuur gekozen mej. M. Jonkman en de heren J. van Lierop en P. van Horick. Het be stuurslid J. van Schoor werd niet herkozen. Bij de verkiezing van de voorzitter stelde het bestuur de heer H. v. d. List candidaat voor het voorzitter schap. Toen de vergadering op de heer Th. de Boer, de aftredende voorzitter, de meeste stemmen uit bracht verklaarde deze niet bereid te zijn deze functie nog langer te blijven vervullen. Na enige strubbe lingen, werd de heer H. v. d. List tot voorzitter gekozen. Besloten werd de contributie met 0.50 per jaar te verhogen. Aanrijding tussen bus en vracht auto Dinsdagavond trachtte de bestuurder van een vrachtauto, de Hillegomse groentehandelaar P. Th. van der Z. met zijn auto, die hij had geparkeerd aan de rechterzijde van de Weeresteinstraat, achter waarts de Americastraat in te rijden. Daarbij kwam bedoelde auto in bot sing met een bus van de N.Z.H.V.M. bestuurd door W. C. H. De beide voertuigen werden slechts licht be schadigd, waarbij het feit dat de bus nog pas begon te rijden (het laatste haltepunt lag ongeveer 40 meter ten noorden van de plaats der aanrij ding) van belang was. LEIDERDORP Joh. de Lange 25 jaar schoorsteen bouwer. Gisteren herdacht Joh de Lange de dag waarop hij 25 jaar ge leden bij „OuderzorgDe Riidder" in dienst is getreden. Hij werd met zijn echtgenote ten kantore van de directie ontvangen en werd daar door de di recteur toegesproken. Deze herdacht, hoe de heer De Lange aanvankelijk voor het fa'brieksbedrijf in dienst was gekoonen, doch na enkele jaren zich tot de afdeling schoorsteenbouw voel de aangetrokken. Na het vak vam onderaf te hebben opgevat, werd in 1942 de eerste schoorsteen zelfstandig door hem ge bouwd, waarna in de loop van de volgende jaren verschillende werken door hem werden uitgevoerd. De directie roemde de getrouwe plichtsbetrachting van de heer De Lange, zijn goede vakmanschap en de prettige wijze waarop hij het werk voor opdrachtgevers tot stand bracht. De gebruikelijk enveloppe met in houd werd aan de jubilaris overhan digd, terwijl aan zijn vrouw bloemen werden aangeboden. Na afloop bleef men in het directiekantoor nog enige tijd bijeen om de afgelopen periode met zijn verschillende wederwaardig heden te herdenken. LEIDSCHENDAM Middenstandsproblemen. De katholieke middenstandsvereniging heeft bij de aanvang van het winter- program de schijnwerper doen wer pen op de financiële toestand van Nederland en van de middenstand in het bijzonder. Voor dat doel was de hulp ingeroepen van de heer Wouter Perquin van de propaganda-afde- ling van de Kath. Middenstandsbond. Voordat de heer Perquin aan het woord kwam gaf de voorzitter, de heer G. Schuyt een overzicht van het ontworpen winterprogram daaraan de verwachting vastknopend, dat het merendeel van de leden de uitgestip pelde avonden trouw zullen bijwo nen. Vooral voor de spreekbeurten van dr. A. M. Lucas over de bezits vorming en van pater Henri de Gree. ve over de ontkerstening van deze tijd, vroeg spr. de bijzondere aan dacht. De heer Perquin gaf daarna een overzicht van de toestand van het land sinds de oorlog. Hoewel de wel stand beter is dan enige jaren geleden zijn we toch weer in een impasse ge raakt. De betalingsbalans begint weer bedenkelijke vormen aan te nemen. De schaarste op de arbeidsmarkt en het streven van de werknemers om te delen in de welvaart, werken in het nadeel van de betalingsbalans. Wat betreft de loonsverhogingen merkte spr. op, dat als verhoging ge geven wordt uit de betere bedrijfsre sultaten de prijsverhoigingen niet ge motiveerd zijn. Als echter de bedrijfs resultaten niet gestegen zijn dan zul len de loonsverhogingen steeds tot gevolg hebben, dat de prijzien ver hoogd worden. Ook de middenstand zal verant woordelijkheid moeten kunnen dra gen en het bedrijfsleven zal de juiste methode moeten vinden voor het al gemeen belang en voor het belang van de middenstand.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6