VAN NELLE Vier doden bij een botsing te Bergum Drukste dag van staatsiebezoek voert naar R'dam en Den Haag Gerestaureerd Verenigingsgebouw in De Engel in gebruik genomen PRINSES WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 presidentsdochtertje NAAR ROTTERDAM. Vandaag, de drukste dag van het staatsiebezoek, maakte prinses Bea trix weer deel uit van het gezelschap. De tocht voerde hedenmorgen vanuit Amsterdam naar Rotterdam, waar een geestdriftige bevolking zich rond de Coolsingel had opgesteld. Na een ontvangst op het stadhuis vertrokken de gasten voor een rond vaart door de grachten, waarna het beursgebouw bezocht werd. Hier nam het dochtertje van de president van Liberia tijdelijk af scheid van haar ouders, want te ha- rer eer was aan boord van de „Rijn dam" een kinderfeestje georganiseerd, waaraan 40 Nederlandse kinderen deelnamen en dit is voor een klein meisje natuurlijk veel interessanter dan de officiële ontvangst, die in de grote zaal van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel georganiseerd was. Rond drie uur kwam het kleine meisje uit Liberia echter weer bij haar ouders, want tezamen met ko ningin Juliana en kroonprinses Bea trix begaf het gezelschap zich per auto naar Den Haag. Dinsdagochtend nam H.M. Konin gin Juliana haar Liberiaanse gasten, president William V. S. Tubman en mevrouw Antoinette Tubman-Patt- more mee naar Aalsmeer, waar de bloemenveiling en een orchideeën- kwekerij werden bezichtigd. De foto toont president Tubman en zijn echt genote genietend van de bloemen weelde in het veiling-gebouw. Raad van Europa Gelukwens voor mej. Klompé De commissie voor Algemene Za ken van die Raad van Europa heeft 'n gelukwens gestuurd aan mej. M. Klompé ter gelegenheid van 'haar be. noeming tot minister voor Maatschap pelijk Werk. De woordvoerder van de commissies voor Algemene Zaken verklaarde voor de pers, dat beide commissies ernstige moeilijkheden ondervinden door het heengaan van mej. Klompé van het Straatsburgse toneel, aangezien de Nederlandse af gevaardigde als rapporteur reeds enkele jaren de zwaarste last van het werk heeft getorst. i. \*^BM shag die vóór ligtï De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooréén. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag r (Advertentie) Kinderpartijtje voor In Aalsmeer zijn de hoge gasten uit Liberia, vergezeld van koningin Ju liana prinses Beatrix maakte gis teren de tocht niet mee iets op hun tijdschema achtergeraakt. In tegen stelling tot andere staatsiebezoeken, was ditmaal de veiling in volle be drijvigheid en vanaf een speciaal po dium konden de gasten zien, hoe de bloemen aan de man gebracht wer den. Na het bezoek aan een kwekerij en steeds geëscorteerd door een bijzon der geestdriftige jeugd, vond het be zoek aan Aalsmeer een einde en rond het middaguur was het gezelschap weer terug in Amsterdam,waar aan boord van de „De Ruyter" de door de regering aangeboden lunch gebruikt werd. Een-en-twintig saluutschoten ver telden de Amsterdammers, dat de be zoekers weer in de gouden sloep ge stapt waren om de terugtocht naar de rijk-versierde steiger te aanvaarden. IN HET RIJKSMUSEUM. Enkele uurtjes rust werden te half vijf onderbroken voor een bezoek aan het Rijksmuseum, waar de bui tenlandse gasten bijzondere belang stelling toonden vor de Vlaamse pri mitieven, de Italiaanse zaal en de Oudhollandse meesters. Natuurlijk werd de nodige tijd doorgebracht voor Rembrandts Nachtwacht en tijdens de thee ver telde president Tubman, dat men in Liberia pogingen in het werk stelt een eigen museum voornamelijk, moderne kunst in te richten, dat het volgend paar geopend zal wor den. Bij de journalisten die de rond gang volgden, bevonden'zich ook twee Liberiaanse studenten, mej. Williette Martin, die röntgenolo gie studeert in Utrecht en mejuf frouw Florence Gadegbeku,' die chemie in Leiden studeert. Zij werken mee aan een klankbeeld, dat de Wereldomroep van het be zoek van de president maakt en dat bestemd is voor de omroep in Liberia. Toen burgemeester d'Ailly het tweetal opmerkte, stelde hij de dames,aan koningin Juliana voor, die zeer belang stellend informeerde naar hun studie en hen daarbij veel succes toewenste. Ook de president drukte de hand van zijn beide landgenoten, die al vier jaar in ons land studeren, en zegde hun toe, dat hij hen na het officiële deel van het staatsiebezoek voor een persoonlijk interview zal ont vangen. was thuis? Wanneer iemand een vernuftig plan zou bedenken om de poli tiewacht te misleiden om het pa leis op de Dam te benaderen, wanneer een staatsiebezoek zijn bonte programma weer naar het hartje van Amsterdam verlegd heeft, zou hij ongetwijfeld niet slagen, maar de twee kleine Am sterdamse meisjes beschouwden het helemaal niet als een pro bleem en dus waren zij bijna door de deur geglipt, toen het gezelschap gistermiddag na het bezoek aan Aalsmeer in Amster dam was teruggekeerd. De paleiswacht schrok veel er ger dan de meisjes, die hem met ogen blank van onschuld vroe gen, of de prinses misschien thuis was. „Meneer de paleiswacht" dacht een ogenblik diep na over het probleem, waarvoor hij gesteld werd, toen zag hij, dat de deur zich achter de laatste man van het gevolg gesloten had en zei vlug: „Ja, hare koninklijke hoogheid vertoeft ten paleize!" Om daarna definitief een einde aan alle illusies te maken, zeïTiij statig: „Goedenmiddag, meisjes", en zette zijn gezicht weer in de vereiste plooi. Benzinetank na de botsing ontploft Gisteravond te tien minuten voor acht zijn bij een ernstige botsing tus sen een personenauto en een vracht auto op de rijksstraatweg Leeuwar denGroningen ter hoogte van het kruispunt te Quatre Bras nabij Ber gum (Fr.) drie personen om het leven gekomen; een persoon is ernstig ge wond overgebracht naar het diaco- nessenhuis te Leeuwarden en aldaar overleden. De vrachtauto van de fa. W. van Achteren uit Oude Pe'kela was, ge laden met papierrollen, onderweg van Wormerveer naar Oude Pekela, toen de chauffeur, even voorbij het kruispunt Quatre Bras in de rich ting Groningen bemerkte, dat tenge volge van het doorbranden van een zekering de verlichting niet meer werkte. Hij stopte en zag op dit mo ment in de achteruitkijkspiegel een auto naderen. Teneinde te waarschu wen sprong hij uit de cabine en rende naar de achterzijde van de vracht auto, doch kon niet meer voorkomen dat de personenauto in volle vaart tegen zijn wagen opreed, en er zelfs gedeeltelijk onder verdween. Fatale reddingspoging. Aanvankelijk brandde de personen auto nog niet, maar toen omstanders probeerden het wrak onder de vracht wagen vandaan te trekken, ontplofte BEIERSE KUNSTENAAR SNIJDT UDENHOUTSE KERKBANKEN UIT. In het Brabantse dorp Udenhout is de Beierse kunstenaar Leo Baumler reeds enige tijd bezig om de parochie en het dorp uit te snijden in de kerk banken, die over enige tijd een plaats in de waterstaatskerk zullen krijgen als vervanging van de oude versle ten banken. Zo komen het gemeentewapen, het boerenwapen van de N.C.B., het wa pen van de K.A.B., van de bisschop van Den Bosch, van de Middenstand, van de gilden en van de jagers in de kerk. Zelfs de plaatselijke artsen hebben hun eigen uitgesneden bank met het esculaapteken. Baumles begon in Udenhout eerst met kleine restauraties aan de preek stoel, aan kruisbeelden en ander houtwerk, totdat pastoor C. Prinsen het idee van de uitgesneden banken opwierp. Een honderd zijstukken zijn reeds klaar. Voordat de kerk met de nieu we banken kan worden ingericht, i moeten nog ongeveer 60 werkstukken voltooid worden. de benzinetank van de personen auto en veranderde de plaats van de botsing in een laaiende vuurzee, waar men machteloos tegenover stond. Eerst toen de politie uit Ber gum arriveerde, kon met behulp van schuimblussers het reddingswerk ter hand genomen worden. Door een van de inzittenden nat te houden kon men deze voor een verbrandingsdood sparen. De an dere drie inzittenden waren bij de komst van de politie reeds overle den. De inmiddels aangekomen brand weer van Bergum hoefde niets meer te doen, het vuur, dat ook de rollen- papier had aangetast, was reeds ge blust. De slachtoffers van het ongeluk en de met brandwonden overdekte over levende inzittende, moesten, nadat de auto onder de vrachtwagen was weg getrokken, uit de brokstukken ge zaagd worden. In de loop van de nacht is ook de vierde inzittende van de verbrande auto, de 16-jarige W. Boersma uit Hardegarijp, in het Diaconessenhuis te Leeuwarden aan zijn verwondingen overleden. De drie inzittenden, die di rect bij het ongeluk omkwamen zijn drie jongemannen, die werkzaam wa ren in een textielbedrijf te Hardega rijp. Het zijn de 23-jarige W. Brou wer, de 18-jarige J. Tabak èn de 16- jarige J. Bosma. Angst voor ongeluk. De chauffeur van de vrachtauto zeide, niet te hebben durven doorrij den naar een beter verlichte plaats van de weg, juist uit vrees voor onge lukken. Vermoedelijk is de oorzaak van het niet-opmeiken van de gepar keerde wagen door de bestuurder van de verongelukte auto, dat enkele ogenblikken voor de botsing een te- eenligger uit de richting Groningen naderde, waarvan de koplampen ver blindend zouden hebben gewerkt. DE BROMMER VAN PAPA. Zaterdagmiddag liep een jong meisje uit Poeldijk in de Haagse bin nenstad. Daar zag zij ineens de enige tijd geleden ges- en broL.'iets van haar vader staan. Zij waarschuwde de politie, die de wacht betrok. Aangehouden werden een 16-jarige scholier en een 18-jarige kantoorbe diende, die bekenden gedurende de maanden juli en augustus zes brom fietsen te hebben gestolen, waaronder het exemplaar uit Poeldijk. Twee der gestolen bromfietsen hadden zij reeds verkocht. Alle gestolen bromfietsen' konden worden achterhaald en zijn in beslag genomen. TWEEDE KAMER Op dinsdag 23 oktober, 's middags te 13.00 uur zal, zoals bekend, de minister-president, dr. W. Drees, in een openbare vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een regeringsverklaring afleggen. De beraadslagingen over deze verklaring zuilen tezamen met de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbe groting over het dienstjaar 1957, als de Kamer akkoord gaat met het voor stel hiertoe, op woensdag 24 oktober en de volgende dagen van die week gehouden worden, met inbegrip van de avonden van 24 en 25 oktober. Tenslotte heeft de voorzitter van de Tweede Kamer voorgesteld na het afleggen van de regeringsverklaring een voordracht op te maken ter ver vulling van een vacature onder de leden van de algemene rekenkamer. VACATURES BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Per 16 september bestaan bij het lager onderwijs in Nederland 410 vacatures bij het onderwijzend per soneel. Dit blijkt uit een brief, die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer heeft gericht. Hiervan zijn er bij het gewoon lager onderwijs, het voortgezet lager onder wijs en het buitengewoon lager on derwijs, 95 voor wat betreft het ver plicht personeel, 55 voor het boven- talig personeel, lil wegens ziekte, militaire dienst enz., voor het verplicht personeel en 10 wegens dezelfde rede nen voor het boventallig personeel. Deze cijfers zijn voor het uitgebreid lager onderwijs respectievelijk 38, 00, 3-5 en 6. Spoorbomen bleven open in centrum van Tilburg In volle vaart denderde gisteroch tend een trein langs de niet geslo ten overweg aan de Gasthuisstraat in het hartje van Tilburg. Door snel opzij te springen, kon een jongen die bijna onder de trein geraakte, zijn leven redden. Daar er zich nog ver schillende mensen op de baan bevon den, toen de trein passeerde, mag het een wonder heten, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Terwijl de trein voorbijraasde werden alsnog de bomen snel ge sloten. Stichting wist een prachtig resultaat te bereiken Tien jaar, nadat de stichting „Ver enigingsgebouw De Engel" van het toenmalige kerkbestuur de opdracht kreeg om de exploitatie van dat ge bouw ter hand te nemen, is zij er in geslaagd door een ingrijpende restau ratie het gebouw te brengen in een toestand, die de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan en ten volle beantwoordt aan de eisen van de tijd. De ingebruikname van het geres- toureerde gebouw is gisteravond op officiële wijze geschied. In zijn ope ningswoord heette de heer P. Ooster- veer, voorzitter der stichting, van harte welkom burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, de vertegenwoordiger van het departement van maatschap pelijk werk en de sociale werkster van de H.H. Engelbewaardersparo chie. De heer Oosterveer was dank baarheid verschuldigd aan de dona teurs en begunstigers van het vereni gingsgebouw, die er toe hebben bijge dragen in de afgelopen 10 jaar de exploitatie sluitend te houden. Toen men verleden jaar constateerde, dat Tegen dronken brommer '1 maand brommen geëist en 2 jaar niet brommen De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft gister middag bevestiging van het vonnis van de Utrechtse politierechter, te weten 1 maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de bevoegd heid een bromfiets te berijden, gere- quireerde tegen een 41-jarige metse laar uit Baarn. Deze was reeds drie maal wegens het berijden van een bromfiets in kennel ke staat van dronkenschap veroordeeld en stond het gebouw ingrijpend gerestaureerd moest worden, om het in overeen stemming te maken met de eisen des tijds, richtte men zich tot de over heid, om financiële steun bij deze restauratie. De heer Oosterveer dankte het dep. van maatschappelijk werk, de Provin ciale Staten van Zuid-Holland en het gemeentebestuur van Lisse, in het bijzonder de burgemeester, voor de grote steun. In het dankwoord wer den ook betrokken al degenen, die zich dienstbaar hebben gemaakt bij de werkzaamheden. Toespraak burgemeester. Hierna kreeg de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, het woord. In korte trekken schetste hij de noodzaak van het verenigingsge bouw. Voor het culturele leven heb ben we in onze streek voldoende aan een gebouw. „Treslong" in Hillegom is er uitermate voor geschikt. Voor de plaatselijke verenigingen zijn de vergaderruimten echter zeer belang rijk. In zijn zes jaren in Lisse was nu voor het zelfde feit in hoger be roep terecht. Op de Tweede Kerstdag van het vorige jaar was de man met een wond aan zijn hoofd langs de kant van de rijweg op de Torenlaan in Baarn aan getroffen door zijn broer, die hem naar huis bracht. De politie nam later een bloed proef en constateerde een dermate hoog percentage in het bloed, dat het niet mogelijk was een voertuig be hoorlijk te besturen. De procureur- generaal zei het de man ernstig aan te rekenen, dat hij reeds driemaal we gens dronken besturen van een bromfiets was veroordeeld. Het hof zal op 30 oktober a.s. arrest wijzen. Burgemeester De Graaf feliciteert de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer P. Oosterveer. (Foto: v. d. Horst). het spreker opgevallen, dat hieraan een nijpend tekort is. Hij prees de bewoners van De Engel gelukkig met de stichting, die niet alleen de taak op zich genomen had, doch tevens de capaciteiten bezat dit resultaat te verwezenlijken. Door pleidooien om een subsidie te verkrijgen, heeft ze bij de overheid de volgende resul taten geboekt: le. oren open, 2e. hart open, 3e geldbuidel open. Burgemees ter De Graaf had er behoefte aan, om al degenen, die aan de restaura tie meegewerkt hebben, namens de gemeente te bedanken. Ik sluit me aan bij de gedachte van de heer Oos terveer, die ik eens heb horen zeg gen op een vergadering: „Laat het gemeentebestuur eens iets voor De Engel doen". Het gemeentebestuur zou b.v. ook graag nieuwe huizen ge- van aan De „Engel. Doch uit stede bouwkundig *t>ogpunt wist hij niet in hoeverre men De Engel van dienst kan zijn. Dank van de pastoor. Pastoor Roelvink getuigde van de activiteit, die het bstuur steeds ge toond heeft. Hij had waardering voor deze mensen, die met bescheiden financiële middelen het gebouw op peil konden houden. Namens het kerkbestuur en de gehele parochie sprak hij hiervoor zijn dank uit. Na deze officiële opening vulden de meisjes van De Goede Herder uit Leiderdorp het verdere gedeelte van de avond met dans en ballet. Iets nieuws voor De Engel, dat zeer zeker goed in de smaak viel. Bijzonder fraai werd uitgevoerd het ballet Doornroosje.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5