RIJNSTREEK Schei*p LEIMUIDEN solide en actieve AGENT Gemeentepersoneel krijgt 6 pCt. uitgekeerd per 1 juli 1956 Mevr. SchoutenKrom 30 jaar presidente legt haar taak neer WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Schmidt's zoon berust niet „Ik zal niet rusten voor men vader vrij is", aldus heeft George Schmidt, de zoon van de in Djakarta tot le venslange gevangenisstraf veraordeel- de H. C. J. G. Schmidt gisteren in Sydney verklaard. George Schmidt, die in Sydney woont, zei er van overtuigd te zijn, dat zijn vader „onschuldig is aan de door de Indonesische autoriteiten verzonnen beschuldigingen". Hij zei, dat hij zijn vader voor het laatst ge zien heeft in de Djakartase gevange nis in augustus 1954. „HU zei my in Indonesië een open baar protest tegen de schandelylke ongerechtigheid te laten horen'", al dus de zoon. „Maar spoedig daarna moest ik Indonesië verlaten, omdat ik werd gewaarsèhuwd, dat ik misschien ook zou worden gearresteerd." „Mijn vader is het slachtoffer van een Ilit- lerachtig komplot", riep hy met over tuiging uit. „Ik hoop een beroep te doen op de Verenigde Naties om een eerlijke be handeling voor irujn vader te verkre gen", deelde George Schmidt mee. Hij zei dat in Sydney ook een comité van Nederlanders poogt de vrijlating van zyn vader te bewerkstelligen. Soekarno terug in Indonesië President Soekarno van Indonesië is dinsdag in Djakarta teruggekeerd na een reis van vijftig dagen door de Sowjct-Unie, Oost-Europa en China. Bij zijn terugkomst zei Soekarno, dat er „een zekere overeenkomst" is tus sen het Sowjet-blok en Indonesië. Beiden streven naar een ontspan ning in de wereld. Indonesië kan veel leren van wat daar bereilkt is, maar dit betekent niet „dat alles wat we gezien hebben ook in Indonesië kan worden toegepast", zo zei de presi dent. Een partijloos Indonesisch blad voorspelt, dat men het ontslag zal eisen van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Roeslan Ab- dulgani, omdat deze in Moskou 'n ge- meenschappelyk communiqué heeft ondertekend, „waarvan de politieke inhoud beschouwd wordt als een af- wyking van de Indonesische buiten landse politiek, die is gebaseerd op onpartijdigheid in de koude oorlog". Gomulka's ster rijst weer Wladislaw Gomulka, de Poolse com- munistenïeider, die in 1P,48 in de ge vangenis werd geworpen, zal vrijdag wederom toetreden tot het centrale comité van de Poolse communistische partij. Gomullka viel in ongenade op het moment, dat de breuk tussen het Kremlin en president Tito van Zuid- Slavië tot stand kwam. Verwacht wordt, dat hij een hoge functie in de Poolse communistische partij en de Poolse regering zal krij gen. Uit de officiële bekendmaking kon worden opgemaakt, dat hy zyn reha bilitatie op eigen voorwaarden heeft verkregen. Men zal zich herinneren, dat zijn grote tegenstander, vice- premier Hilary Mine, korte tijd gele den aftrad en zich terugtrok uit de partij. Dit moet een van de voorwaar den van Gomulka geweest zijn, Gomulka's tweede voorwaarde zou zyn geweest, dat zyn terugkeer in het centrale comité zou geschieden in een plenaire vergadering, de vergade ring, die thans voor komende vrijdag is vastgesteld. POTLOOD en GEEST No. 516. Horizontaal: 1. voor, 3. opgewekte geest of stemming, 8. wa ter in Friesland, 9. schone jongeling, 10. mannelijk beroep, 12. van het te ken af te herhalen (afk. i. d. muziek), 13. zoon van Noë, 14. familielid, 15. bereide dierenhuid, 17. boomschors, 19. gewicht (afk.), 20. bekend gebouw in Amsterdam, 21. water in N'.Brab., 22. Prijs, 24. snavelkrokodil van de Ganges, 26. voorvoegsel, 27. alvorens, 28. zijtak Donau. Verticaal: 1. bode aan een univer siteit, 2. hond, 3. levenslucht, 4. ge vangenis, 5- voorzetsel, 6. rijkaard, 7. gem. in N. Brab., 9. putemmertje, 11. zytak Elbe, 14. iid van het Ho gerhuis in Engeland, 16. gelyk, 17. papiermaat, 18. lis, 20. vreemd, 21. Turks bevelhebber,.22. vragend voor naamwoord, 23. rivier in Rusland, 25. votre excellence (afk.). Oplossing morgenavond. Adenauer wijzigt zijn kabinet Bondskanselier Adenauer heeft gis teren de lang verwachte wijziging aangebracht in de West-Duitse rege ring. Hij heeft de veelomstreden mi nister van Landsverdediging, Theodor Blank, en drie andere ministers laten vallen. Blank, die tot zondebok werd ge maakt van de maar langzaam opschie tende Westdiuitse herbewapening, is vervangen door de 41-jarige ener gieke Frajnz-Jozef Strauss, lid van de Beierse Christelijke-sociale Unie en tot nu toe minister voor atoomener gie. Strauss is voorstander van een kleine, maar geduchte Bundeswehr, voorzien van tactische atoomwapens. De nieuwe plannen van Strauss zouden kunnen leiden tot een uitstel van de niet populaire dienstplicht, tot april. Waarnemers achten het waar schijnlijk, dat Strauss zal aanbevelen het oproepen uit té stellen tot vol gend jaar herfst na de algemene ver kiezingen. Noodlanding op Stille Oceaan Een defecte „stratocruiser" van de Pan American Airways met 32 mensen aan boord, heeft dinsdag als gevolg van motorstoring een noodlan ding gemaakt op de Stille Oceaan. Het toestel brak hierbij in tweeën. Alle inzittenden zijn gered en aan boord genomen van een weerschip, waarboven het toestel meer dan drie uur had rondgecirkeld voordat het een noodlanding maakte. Het vliegtuig was van Honoloeloe op weg naar San Francisco, de laat ste etappe van een vlucht rond de wereld, die in New York begonnen was. Het ongeluk gebeurde op onge veer 1650 km. van de kust en zowat halverwege tussen Hawaii en San Francisco. Het toestel raakte in moeilijkheden, toen een motor uitviel en de propel ler van een andere motor niet meer normaal functioneerde. Volgens de door de P.A.A. ver strekte passagierslijst bevond zich aan boord van het toestel ook een Nederlander, n.l. de heer H. Braat uit Rotterdam. BENOEMING LID VAN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft op 13 oktober jl. van de heer L. A. H. Albering, te Rijswijk (Z.H.) mededeling ontvan gen dat hy zyn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal niet aanneemt. De voorzitter van het centraal stembureau heeft nu de heer E. G. M. Roolvink, te Almelo benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. (De heer Albering heeft de benoe ming niet kunnen aanvaarden omdat hy reeds eerder was benoemd tot Tweede Kamerlid, nl in de vacature die enige weken geleden is ontstaan tengevolge van het feit dat mejuf frouw mr M. Klompé het minister schap aanvaardde en haar lidmaat schap van de Kamer opzegde. In Duitsland verongelukt De 60-jarige vertegenwoordiger W. F. Zetteler uit Hilversum is maan dag bij een verkeersongeluk bij Berg- hausen in de buurt van Halle (West- falen) om het leven gekomen. Volgens mededelingen van de poli tie reed de heer Zetteler met grote snelheid tegen een boom langs de weg, waarbij zyn wagen geheel werd vernield. Levensgevaarlyk gewond werd het slachtoffer naar het zieken huis overgebracht waar hij 's avonds overleed. De heer Zetteler was ge huwd. HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN (Advertentie) BOSKOOP Rijkstuinbouwschool. By be schikking van de minister van Land bouw, Vissery en Voedselvoorzie ning zijn voor het tydvak 1 septem ber 1956 tot 1 september 1957 tot leraren aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, herbenoemd, de heren: dr. ir. J. Doorenbós te Wageningen; W. Ch. J. Boer te Rotterdam; A. H. v. Velze te Beverwijk; J. J. Schip per te Schiedam; J. Meyers te Dor drecht; P. den Hartog te Oegstgeest en M. Booij te Boskoop. Voor het examen wis- en na tuurkunde (hoofdvak chemie) slaag de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer M. J. Frissel. OUD-ADE K.V.P. vergaderde. In een goed bezochte vergadering der plaatselij ke afdeling van de K.V.P. hield drs. J. Eysink Smeets uit Voorschoten een interessante inleiding over het on derwerp: „Waarom Benelux ook op agrarisch terrein?". Eerst beant woordde spreker daartoe de vraag: „Waarom beweegt de K.V.P. zich op internationaal politiek terrein?". Aan de hand van de historie behandelde hij in grote lijnen de toestand van onze handel van 1600 tot heden, schet ste de toestand van het hedendaagse Europa tussen de grote wereldmach ten en toonde daarmee de noodzaak aan van Europese integratie. Vervol gens behandelde spreker het streven tot samenwerking tussen België, Ne derland en Luxemburg vanaf 1944 en toonde duidelyk het verschil op agrarisch terrein tussen Nederland en België. In de komende zeven jaar zag spreker een volledige uitwisse ling op agrarisch terrein tot stand ko men. Uit de vergadering kwamen en kele praktische vragen naar voren, die door de inleider naar genoegen werden beantwoord. Na de pauze werd het bestuur bij acclamatie herkozen. Na uitvoerige bespreking besloot de vergadering het jongeren vraagstuk in een vol gende vergadering nog eens ter spra ke te brengen, In verband met de verhoogde afdracht, waarvoor de le den goede propagandalectuur ont vangen werd de contributie vastge steld op 2.50 per jaar. Na bespre king van afvaardiging en candidaat- stelling sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering met veel dank aan de aanwezigen en bijzonder aan secretaris en penningmeester voor de wijze waarop zy hun taak in de afdeling verrichten. KOUDEKERK Geboren: Hans, zn. v. H. Duiker en M. de Vreede. Schaaknieuws. Uitslagen van de onderling gespeelde competitiewed strijden zijn: H. v. VlietJ. de Wit 0—1; G. de Wit-J. C. v. Egmond 0—1; A. ScheerE. Dorrepaal 10; R. GeerlofH. v. Vliet 1O; H. Boelee Colijn 0-I; A. Hoogeveen mevr. BoeleeDe Wit 10. W0UBRUGGE RIJPWETERING L.T.J. Naar verluidt zal op de LTJ-byeenkomst van a.s. donderdag te 7.45 uur in café Bakker als spre ker optreden de heer G. Blom vee arts te Leiden. R0EL0FARENDSVEEN VERHOGING WATERPRIJS VAN „DE DRIE GEMEENTEN" Het algemeen bestuur van de Stichting Drinkwaterleiding de „Drie Gemeenten" gevestigd te R.A.Veen, heeft in haar vergadering van 5 sep tember j.l. besloten, over te gaan tot verhoging van de waterleidingtarie ven, zulks met ingang van 1 jan. 1957. Niet alleen nopen de algem. kostenstijgingen van materialen en lonen het algem. bestuur tot verho ging der uit 1948 daterende tarieven, maar ook de grote onvermijdelijke investeringen der laatste jaren, zoals algehele restauratie der watertoren, herhaalde verbeteringen en uitbrei- Voor de bezorging van De Leidse Courant te Leimuiden en Rijnsater- woude vragen wij een Aanbiedingen te richten aan Adm. De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. (Advertentie.) dingen der transportleidingen vanaf het pompstation te Koudekerk a. d. Rijn, vervanging van meerdere zin kers door vaarten en sloten enz., enz. Het abonnementsgeld van water zal voortaan voor woningen bere kend worden naar de grondslag huurwaarde/personele belasting. Voor percelen waarvan geen huur waarde ingevolge de Wet op de Per- sonele-belasting wordt vastgesteld wordt deze vanwege en op kosten van de Stichting geschat. Het abonnementsgeld bedraagt vanaf 1-1-1957 voor percelen met een huurwaarde van: 0 tot 199,30,(waterver bruik 60 m3); 200,tot ƒ249, ƒ39,— (70 m3); ƒ250,— tot ƒ299,— ƒ52,— (90 m3); ƒ300,— tot ƒ349,— ƒ64,— (110 m3); ƒ350,— tot 399,— 76,— (130 m3); ƒ400,— tot ƒ499,— ƒ90,— (150 m3); 500,— tot ƒ599,— ƒ102,— (170 m3); ƒ600,— en hoger ƒ114,— (190 m3). Het water geleverd aan openbare lichamen, kerkgenootschappen of in aan schoolbesturen toebehorende of in gebruik zijnde gebouwen, be draagt 0.50 per kubieke meter met een gegarandeerde hoeveelheid van 60 m3. Het water geleverd voor de uitoefening van industrie, bedrijf of nering en het water geleverd op ter reinen geschiedt tegen een gegaran deerd verbruik van 100 m3, per jaar a 0.50 per m3. Als grote vereenvoudigde nieuwe tariefiëring geldt dat geen kosten meer verschuldigd zyn voor onder houd dienstleiding, meterhuur. ge bruik closet, bad, douche, autobe- wassingwasisng enz., enz. Dit is dus geheel begrepen in het bovenvermeld abonnement. Het oververbruik van water blijft gehandhaafd op 0.30 per m3, doch wordt becijferd naar een groter ver bruik, dus een ruimere schaal. De le vering van water in boerderijen en bedrijven met woongedeelten be draagt boven oververbruik van 50 m3 voor het meerdere verbruik 0.25 per m3. Restauratie watertoren. Deze week is de watertoren na ruim een half jaar in die steigers te hebben gestaan, in een heel nieuwe gedaante té voorschijn gekomen. Nadat de stei gers waren verwijderd, kende men de 32 meter hoge toren niet meer terug. De toren, welke na die restauratie ge heel wit is, is thans een lust voor het oog. In wijde omtrek kan men de Vëense toren nu zien staan, doordat zij met haar heldere witte kleuren in het luchtruim afsteekt. GEVONDEN VOORWERPEN. Enige dames- en herenrijwielen, een kinderstep, dames- en heren handschoenen, een rijwielpomp, fou- draal met fotostatief, regenjas kort model, herensjaal, enige portemon- naies. Inlichtingen op het bureau van politie iedere werkdag van 913.00 uiur. Gemeenteraad Sassenheim KATH. VROUWENBEWEGING ZOETERWOUDE Basiscursus B.B. Voor alle le- Oplossing No. 515. Horizontaal: den van de B.B. in de gemeente 1. Woerden, 6. was, 7. nel, 9. al, 10. bel, 12. ge, 13. beker, 15. meel, 16. veer. 17. negen, 19. n.n., 21. tin, 22. ha. 23. den, 25. dom, 26. Boskoop. Verticaal: 1. wal, 2. os, 3. roek, 4. en 5. neg, 6. Warmond, 8- Leerdam, 10. belet, 11. leven, 13. ben, 14. ren, 18. giek, 20. neb, 22. hop, 24. no, 25. do. wordt ingaande donderdag 18 okto ber een basiscursus georganiseerd, die vier a vyf weken zal duren, in de Openbare school. Hierby zullen alle grondbeginselen der organisatie nog eens 'behandeld worden door het plaatsvervangend kringhoofd der zelfbescherming, de heer Van Noord uit Alphen aan'den Rijn. In een zeer kunstzinnige, cultureel hoogstaande bijeenkomst, getuigende van de grote bloei van de Kath. Vrou wenbeweging te Zoeterwoude, heeft mevr. Schouten-Krom haar taak als presidente, welke zij vanaf de op richting, dertig jaren lang heeft ver vuld, beëindigd. Deze bijeenkomst, in de Rozen- kransmaand, was gewijd aan de Mariaverering. Op het podium was tussen bloemen en waslicht Maria's beeltenis geplaatst. Het groot aantal opgekomen leden zat in gezellige kringen rond de tafels, waarop fleu rige bloemen prijkten. De vice-presidente, mevr. L. M. van der Poel-Kool, deelde in haar ope ningswoord mede, dat in de laatste vergadering het bestuur sprakeloos en moedeloos stond by het vernemen van de ontslagname van de presi dente. Zy schetste de grote taak als een moedertaak van het grote, vrou wengezin byna dertig jaren lang ver vuld en bood als hulde bloemen en tot dank en herinnering aan dit le venswerk een kleurenets aan. Mevr. Schouten dankte voor de waardering van haar werk, dat zy mede door zwakkere gezondheid wenst te beëindigen. Na het heen gaan als presidente zal ik de vereni ging niet verlaten en uw vergaderin gen blyven bezoeken, hopende dat met Gods zegen,' onder bescherming van de H. Theresia, in Zoeterwoude de Kath. Vrouwenbeweging zal blij ven bloeien. Met grote instemming van de leden wordt mevr. Schouten, op voorstel van het bestuur, tot ere-presidente benoemd. De R.K. Gemengde Zangvereniging „Santa Lucia" voerde onder leiding van de heer F. Cappendyk „Ave Maria" en Du Hirte Israëls uit. Deken Juffermans spreekt over Rome. De deken, pas teruggekeerd van een Rome-reis, vertelde over de Eeuwige Stad en sloot hierbij aan op deze Maria-avond door het eerste ge deelte vna zijn lezing hoofdzakelijk de zeven belangrijkste Mariakerken van Rome te behandelen. Van de 400 kerken in Rome zyn er 80 toegewijd aan Maria, een bewijs dat de Romeinen een hoge verering tot de H. Moeder Maria hebben. Als een inleiding voor deze avond vertelde spr. de geschiedenis van het ontstaan van de rozenkrans en de instelling van het Rozenkransfeest in de maand oktober. Hierby vergeleek spr. het gevaar voor de kerk ten tijde van Paus Pius V, die de christenen van Europa ten strijde riep tegen de Turken. Ook nu bij het gevaar van het communisme moet tot Maria gebeden worden ge lijk in die tyd. Spr. leert hoe dit gebed, dat zo ge makkelijk een saai gebed wordt met goede overweging van de heilige ge heimen moet gebeden worden. Na deze inleiding zong „Santa Lucia" ter afwisseling een paar lie deren, waarna de deken zyn zeer in teresante causerie over de Mariaker ken aanvangt. De heer D. A. Muusers vertoonde hierbij zeer fraaie lichtbeelden. Na de pauze ging het Rome-verhaal hoofdzakelijk over de Sint Pieters kerk, het Vaticaan èn de Sixtijnse Kapel. Met de rijke geschiedkundige feiten, die aan de H. Stad en aan alle heiligdommen en kunstschatten ver bonden zyn, werd deze vertelling hoogst belangwekkend, waarvoor de presidente de deken hartelyk dankte. Voor de vacatures ontstaan door het overly den van mevr. A. H. Paar- dekooper-Mentink en de ontslagname van mevr. G. Schouten-Krom ver zocht de presidente voor de jaarver gadering candidaten te stellen. Tot waardig slot van deze avond werd een „Tota Pulchra es" gezongen door de sopraan mej. R. van den Bosch uit Stompwijk waarbij de heer Cappendijk de baritonpartij zong. Het lied „Gebenedijt zijt gy" werd op het einde van de avond door allen meegezongen. Onder voorzitterschap van de bur gemeester vergaderde gisteravond de gemeenteraad van Sassenheim. De heer Heemskerk was afwezig-wegens verblijf buitenslands. Aan de heer Th. Matze werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbe stuur. Een candidaat voor de vacature is nog niet bekend. Hierin zal zo spoedig mogelijk worden voorzien. Het tweede punt was de goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1955. Blijkens de cijfers bedragen de uit gaven 101.452,07. Aan ontvangsten 102.134,37, zodat een bedrag van 682,30 aan de gemeente moet wor den terugbetaald. In de ontvangsten zit een bedrag van 93.750,ge meentelijke subsidie. Deze subsidie is belangrijk hoger dan voorgaande ja ren (1954: ƒ75.720,44, 1953: ƒ61.020,62). Reden van deze stijging is de toe name van het aantal hulpgevallen en verhoging van de uitkeringsnormen, Enige tijd geleden werd reeds een uitvoerige discussie gevoerd over deze verhoogde subsidie. De raad kon zich met deze reke ning verenigen. Uitkering gemeentepersoneel. Vervolgens kwam aan de orde de loonsverhoging van het gemeente- personeel. Blijkens mededelingen van de minister vah binnenlandse zaken mogen de lonen van het gemeente- personeel met 6 worden verhoogd, ingaande 1 september 1956. Dit komt neer op een verhoging van 2 van het jaarsalaris. Over het vorig jaar werd een ver hoging van 3 goedgekeurd. B. en w. vragen zich dan af, waarom nu maar twee procent. Zij stellen voor een uitkering ineens te verlenen van 6 van het jaarsalaris ingaande juli. Andere gemeenten, alsmede de provincie, hebben deze maatregel ook genomen en zyn dus ook niet meege gaan met het advies van de minister. Het kost de gemeente ongeveer 7000,De heer Van Breda vroeg zich af, of het wel verantwoord was deze beslissing te nemen. Kunnen we niet'beter met de regering meegaan. De voorzitter was van mening, dat als de andere organen het doen, ook deze gemeente het kan doen. De heer Bergman voelde aanvankelyk niet veel voor het voorstel en wilde liever per 1 sept. een verhoging geven. De voorzitter was van mening dat er in wezen toch geen verschil is tussen 1955 en 1956. De welvaart is niet ver anderd. In 1955 werd een uitkering van 3 goedgekeurd, waarom dan in 1956 ook niet. Tenslotte kon de heer Eergman zich er mee verenigen. Een volgende punt behelsde de vaststelling der opcenten welke bij dc grondbelasting geheven moeten worden. Dit aantal werd vastgesteld op 60 voor bebouwde eigendommen en 30 voor onbebouwde eigendom men. De raad kon zich ook hiermede verenigèn. Alleen verzocht de heer Van Breda of het niet mogelijk was deze opcenten nog lager te stellen. Volgens de voorzitter zou dit wel mo gelijk zijn doch men zou een grote barrière moeten overwinnen n.l. Ged. ZEVENHOVEN Jaarvergadering K.V.P. Gister avond hield de KVP 'haar jaarver gadering in de zaal „De Viersprong". Uit de verslagen bleek, dat op het ogenblik 236 personen lid zyn van de partij, hetgeen neerkomt op 75 der kiezers. Alleen is het nog jam mer, dat juist de jongeren zich nog maar schaars hebben aangesloten. By de verkiezing van een nieuw bestuur werd met grote meerder heid van stemmen, het oude bestuur weer gekozen, hetgeen er thans dan weer als volgt uitziet: voorzitter: W. Kerkhoven; secretaris; J. H. van den Elzen; penningmeester; P. H. de Boer, en leden: H. C. de Groot Lz., G. Mourits, F- Mesman en A. P. J. van der Weijden. Ofschoon door het bestuur er op aangedrongen was om thans een vrouwelijk lid en een jongere in het bestuur te stemmen, werd geen en kele candidaat hiervoor door de ver gadering naar voren gebracht. Na enige discussie werd besloten de contributie in verband met een hiertoe gedaan voorstel van het hoofdbestuur te verhogen. Ofschoon in vele afdelingen deze contributie is verhoogd van 1.75 op 2.50 meende het bestuur voorlQpig te moeten volstaan met een verhoging tot 2.25. De kaarten zullen zo spoe dig mogelyk aan de leden worden aangeboden. De vergadering kon met het voorstel van het bestuur in stemmen. Bij de rondvraag ontspon zich een levendige bespreking over het ge- meentelyk beleid in de naaste toe komst, waarbij door wethouder De Groot op een duidelijke wyze in grote lynen de plannen van de ge meente voor de komende jaren, werden uiteengezet. Vooral de wo ningbouw heeft bierbij de aandacht van het gemeentebestuur. Hiervoor is dan ook met spoed begonnen aan een uitbreidingsplan in het Noord einde waar behalve woningen, ook zaken en een kleuterschool een plaats zullen vinden. Spr. wees hier bij nog op het mooie werk van de Bouwkas Ned. Gemeenten waarbij Zevenhoven is aangesloten. Hy be treurde het, dat zo weinigen hiervan profyt trekken; vooral voor jonge mensen ligt hier een prachtige kans om in de toekomst te kunnen be schikken over een eigen woning. Ook de aansluiting aan de water leiding van de achteraf gelegen ge bieden is een punt van aandacht van het gemeentebestuur, evenals de elektrificatie. I Staten. Dit orgaan zal het nooit goed keuren. Onderwijs. Het onderwys kwam ook nog aan de beurt. Ditmaal ging het over de R.K. meisjesschool en de R.K. jon gensschool. Zoals reeds eerder is medegedeeld dient in de meisjqssehool de centrale verwarming te worden uitgebreid en de ramen te worden vergroot, terwyl in de jongensschool een lokaal ter beschikking moet komen voor het gewoon lager onderwijs. Momenteel zitten in het bovenste lokaal kleuters van de kleuterschool. Deze kinderen komen door deze maatregel op straat te staan. B. en w. zijn echter van mening, dat in dit geval het belang van het lager onderwijs voor gaat. Aanvankelijk was voorgesteld de scheidingswand te verplaatsen. Een en ander wordt nu opgelost door in de bestaande wand een deur te ma ken. Kosten ƒ400,Met dit laatste kon men zich verenigen. De heer Van Breda kon zich ook wel verenigen rnet de verbetering aan de meisjesschool, doch zou gaarne zien dat men met cijfers kwam. Men kan toch geen financieel besluit ne men, als men niét weet waar men aan toe is. De voorzitter deelde mede, dat dit niet mogelyk v as aangezien hier een andere regeling wordt toegepast. Door deze verbetering gaat het hele complex dus ook het klooster in waarde omhoog. Na de werkzaamheden zal door 'n commissie worden geschat hoe hoog de waardevermeerdering is. De mecewerking van de gemeente zal dan bestaan uit een jaarlijkse rentevergoeding over het bedrag waarmede de waarde van het school gebouw is gestegen. Na deze toelichting werd ook dit punt goedgekeurd. Tenslotte werden een drietal ge meenteraadsleden gekozen om de ge meenterekening over 1954 en 1955 na te zien Het zijn de heren Th. v. d. Geest, J. Heemskerk en J. Verschoor. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten. VERKEERSONGEVALLEN. Gisteren zijn twee verkeersonge vallen gebeurd, welke .geen van bei de zodanig waren, dat geen gewonden te betreuren vielen. Omstreeks 2 uur naderde een auto uit Leiden met de bedoeling naar de garage Bakker af te slaan. Halverwege de Hoofdstraat bleef de wagen steken, waardoor een achteropkomende auto tegen de stil staande wagen o_preed. Beide wagens werden flink beschadigd. Ten tijde van dit ongeval stond langs d/e rechterkant van die weg een bestelwagen van de heer Wijntjes geparkeerd. Nadat de eerste twee wa gens tegen elkaar waren gereden kwam nog een wagen uit Leiden, die tussen die geparkeerde bestelwagen en de verongelukte wagens wilde doorrijden. Het gevolg was dat zowel de bestelwagen als de laatste wagen werden beschadigd. Tegen half zes vond een aanryding plaats op de Parklaan ter hoogte van de Kerklaan. De heer B. uit Sassen heim wilde links afslaan naar zijn woning en lette blijkbaar niet goed op het verkeer. Nadat hij twee wagens had laten passeren, stak hij de weg over op het moment dat nog een derde auto aan. kwam rijden, gevolg een botsing met materiële schade. MOTOR DOOK DE SLOOT IN. Gisteravond tegen half zes kwam een motor met zijspan van de Men- neweg in de richting van de Parklaan. Ter hoogte van „Hygia" maakt de weg een nogal scherpe bocht. Hoe het kwam is niet bekend, maar de motor rijder nam de bocht niet en reed in de langs de weg lopende sloot. Het gevolg was diat de motor met zij span in de sloot bleef steken en de berijder alsmede die duopassagier van het voertuig werden geslingerd en in het bollenland terecht kwamen. Entkele ontvellingen waren alle ge volgen, met een stuk touw werd de motor op de weg gebracht, waarna de tocht werd voortgezet. WARMOND „ST. MATTHIAS" BEGON HET WINTERSEIZOEN. De r.k. Harmonie zang- en toneel vereniging „St. Matthias" heeft haar eerste uitvoering van dit wintersei zoen weer achter de rug. Deze avon den werden op zaterdag en zondag gegeven. De voorzitter, de heer Th. de Vroomen, sprak er zijn vreugde ever uit, dat het opwekkende woord van de pastoor geleid heeft tot een belangryke stijging van het aantal donateurs. Hij hoopte, dat „St. Mat thias" weer een stijgende lijn zal gaan vertonen. Het eerste gedeelte van de avond werd verzorgd door de harmonie. Na een pittige mars werd een perfect ge speeld programma ten gehore ge bracht.. Na een korte pauze kwam de toneelgroep aan de beurt. Met het stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" door R. Feenstra en Kees ■Spierings sloegen de spelers geen gek figuur. De rollen werden allen vast en serieus gespeeld. De spelers Kees Kortekaas, Cis Kokshoorn en Wil de Greef verdienen zeker een pluim, waarmede wij natuurlijk niet willen zeggen, .dat de andere rollen niet goed werden vertolkt. Het applaus was hier wel de graadmeter voor het peil van het spel. Na de opvoering dankte de heer Th. de Vroomen de spelers en niet te vergeten de regis seur, de heer G. G. van Elburg, en hij sprak de wens uit dat men nog vele malen van dit mooie spel zou mogen genieten. Zondagavond a.s. wordt de uitvoe ring voor de laatste maal herhaald.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2