DE SPOKENJAGE Katholieke lagere landbouwschool te Zoeterwoude vierde Iste lustrum Financiële tnestand van Voorschoten Polder Reeuwijk besloot tot aanvraag van ruilverkaveling mm DINSDAG 16 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 LIET HEEFT HEEL WAT KRACHT A* GEKOST om vijf jaren terug een Katholieke Lagere Landbouwschool te Zoeterwoude te krijgen. In 1951, na jaren van voorbereiding en strijd kwam dan het moment en nu kon worden teruggezien op een zegenrij ke arbeid van vijf jaar. Geen wonder, dat het bestuur deze dag niet onge merkt voorbij wilde laten gaan en op een passende wijze even stil wil de staan bij deze eerste vijfjarige mijlpaal in de geschiedenis van het landbouwonderwijs voor de Duin- en Rijnstreek. In de kapel van de „Goede Herder" verzamelde zich de leerlingen en oud-leerlingen van de school alsmede het bestuur en verschillende genodig den om tijdens het opdragen van een dankoffer God te danken. De cele brant, pastoor Kouwenhoven, wees in een korte toespraak onder de H. Mis op de waarde van goed katholiek on derwijs en gaf alle redenen, die het verantwoord maakten om vandaag feestelijk bijeen te zijn. Na de H. Mis trokken de aanwezi gen naar het oude café „Ik Leer Nog"' te Zoeterwoude. Hartelijk welkom en historie. De burgemeester H. J. J. Smeets van Zoeterwoude, voorzitter van het schoolbestuur, heette de talrijke leer lingen en oud-leerlingen van harte welkom. Het verheugde hem de bei de kringbestüren van de L.T.B. te mogen begroeten, pastoor Kouwen hoven, Ir. Buck, directeur van de landbouwwinterschool, en in het bij zonder de heer J. Schouten van Zoe terwoude, de nestor van het land bouwonderwijs. Spreker schetste hoe, direct na de bevrijding, wijlen de heer A. C. Paardekooper, gesecon deerd door de heer Th. L. van Son, alles in 't werk stelde om een eigen lagere landbouwschool in de omstre ken van Leiden te krijgen. Zelfs een vriendelijk aanbod aan wijlen A. C. Paardekooper, om zitting te nemen in een algemene school, werd door hem bewust en gewild afgeslagen, omdat het onderwijs op principiële basis de rijkste en meest evenwichtige vruch ten kan opleveren. Begonnen in een noodlokaal wisten de pioniers de gemeente Zoeterwoude bereid te vinden tot het bouwen van een mooie school. Toen de bereidver klaring er was van Zoeterwoude, doch grote moeilijkheden zich voor deden bij de financiering, zijn vooral de heren Wesselingh en Van Son het geweest, die op uitstekende wijze de benodigde gelden bijeen wisten te krijgen. Spreker dankte hen, daar het resultaat van hun acties is geworden een prachtige school met een prima woning voor het hoofd van de school. Handvaardigheid. Tot grote vreugde mocht de voor zitter van het bestuur melding ma ken, dat de school in de verre omtrek heel goed staat aangeschreven, dank zij het werk van de heer J. van Vliet, die vol ijver deze nieuwe onderwijs instelling in de Rijn- en Duinstreek van de grond af aan opbouwde. Dank bracht hij ook aan de medewerking van de beide kringen van de L.T.B"., die het mooie werk hebben gesteund. Zijn blik op de toekomst werpende vroeg spreker zich af, of het huidige onderwijs zo kan blijven. Positief gaf hij als antwoord, dat wanneer de boer werkelijk mee moet kunnen in dit maatschappelijk leven, hij breder ge vormd dient te worden in zijn vak. De handvaardigheid, die het de boer eigen moet maken om kleine ambachtswerkzaamheden op zijn be drijf te verrichten is nog een lacune. Deze lacune zal in de volgende peri ode dienen te worden weggewerkt. Ten aanzien daarvan verheugde het spreker, dat plannen in voorbereiding zijn, om het vak handvaardigheid aan de school te verbinden. De school zal daarom tezijner tijd worden uitge breid. Spreker besloot zijn interes sant betoog n et een beroep op allen om mee te werken het begonnen werk verder uit te Bouwen en vroeg op het werk Gods onmisbare zegen. Een film over het vak handvaar digheid vertoond liet op prima wijze zien wat de bedoeling van voorzitters woorden eigenlijk was. Met interesse werd de film gevolgd en na afloop konden allen zeggen: „het landbouw onderwijs beweegt zich thans in goe de banen". De juiste levensvorming. Pastoor Kouwenhoven van „Meer burg" gaf hierna een schitterende in- lieding over het onderwerp: „De juis te levensvorming". Zijn rede opbou wende vanuit het menselijk lichame lijke drong hij door tot de menselijke ziel. Het gaat niet om het „hebben", maar het gaat om het „zijn". Juist het „zijn" maakt de mens werkelijk mens, afspiegeling van Gods evenbeeld. Vooral in deze tijd, waar de techniek om zich heen grijpt, dreigt het men selijke „zijn" in de verdrukking te komen. Het leven moet daarom niet eenzijdig gevormd worden, maar to taal. Die totale vorming kan alleen verkregen worden door de menselij ke geest te enten op Christus. Niet de sleur van het doen is normgevend, maar het leven in Christus is het waar de juiste levensvorming haar voeding vandaan haalt. Spreker schetste de stadsmens en de mens van het platteland. Hij richtte zijn gehoor op het verschil van deze twee groe pen. De laatste groep is in feite de rijkste, omdat deze mensen heeft, die de ruimte kennen van het leven. Met critische inslag evenwel stelde hij, dat echter niet de sleur het platte landsleven mag vernauwen. Hij vond de sleur wel het grootste gevaar van het plattelandsleven. Na nog dieper te zijn ingegaan op het feit, dat ons geloof geen boekjesgeloof is, besloot pastoor zijn rede met een woord van felicitatie aan het bestuur en de de clamatie „De ballade van boer". Forumgesprek. Onder voorzitterschap van Ir P. Buck namen zitting in forum de heren Ver geer, Van Leeuwen, Van Vliet en Schouten. De leerlingen kregen nu kans om zelf eens iets naar voren te brengen en daar werd spontaan ge bruik van gemaakt. De vragen, die werden afgevuurd, gingen over on derwijs, toekomst en vestigingen. De voorzitter sloot deze gezellige herdenking met een woord van dank aan de heer Van Vliet voor zijn ijver en een bijzonder woord van dank aan de heer Van Son, die jaren heeft ge arbeid voor de oprichting van de school en nu vijf jaren secretaris is geweest van het bestuur. Het .speet hem erg, dat de heer van Son, van wege drukke werkzaamheden moest bedanken voor zijn functie. OEGSTGEEST OPROEP GETUIGEN VAN AANRIJDING OP DE WEG AMSTERDAM-'s GRAVENHAGE De groepscommandant der rijkspo litie te Oegstgeest verzoekt de onge veer 35-jarige dame met roodbruin haar, die in de ochtend van 9 okto ber 1956 omstreeks 8.45 uur op de rijksweg Den HaagAmsterdam, on der de gemeente Oegstgeest, getuige is geweest van een ernstige aanrijding lussen een uit de richting Den Haag komende Chrysler-personenauto en een uit tegenovergestelde richting komende Austin, waarbij de bestuur der van de Austin zeer ernstig werd gewond, haar naam en adres bekend te maken. Deze dame vertrok kort na het ongeval in een vermoedelijk donkerrode personauto in de richting Amsterdam. Ook eventuele andere getuigen worden verzocht zich aan te melden bij de plaatselijke politie of bij voornoemde groepscommandant, telefoon: 0 1710—20360. De begroting van Voorschoten sluit met een post onvoorzien van 18.150,Maar de begroting is slui tend gemaakt door beschikking over een bedrag van ƒ135.238.16 uit de saldi-reserve. Thans is alweer de le wijziging noodzakelijk, waardoor het bedrag van de saldireserve aangespro ken moet worden voor 143.030.56. In de loop van 1957 zullen echter naar het zich laat aanzien de volgen de gemotiveerde uitgaven nog aan de begroting moeten toegevoegd. Rente en afschrijving nieuwe openb. school in Vlietwijk 13.390, Idem van de r.k. jongens- en meisjes school in Vlietwijk 13.624. Kosten verbetering verkeersaansluiting Wijn gaardenlaanSchoolstraat 3.729, Kosten stichting zwembad c.q. kosten zwemonderwijs aan schoolkinderen in zwembad te Wassenaar 4.600, Salariskosten uitbreiding secretarie- personeel ƒ6.500,Kosten van het verstrekken van toelagen aan gehan dicapten en invaliden 4000,To taal ƒ52.843,—. De in de begroting verwerkte ka- pitaalslasten van de alg. begraaf plaats ad ƒ23.438,kunnen worden afgevoerd. Dit bovenstaande in aanmerking genomen kan het werkelijk tekort aan dekkingsmiddelen worden bere kend. Beschikking over de saldireserve na vaststelling van de wijziging 143.039.56. De bovengenoemde uit aten hieraan toe te voegen 52.843. 'otaal 195.873.56. Af te voeren kapi- taalslasten v. d. alg. begraafplaats 23.458. Werkelijk tekort 172.435.56. Het bedrag der reserves is in ver gelijking met een 20 andere gemeen ten, die met Voorschoten vergelijk baar zijn zeer laag. Aan het eind van 1954 was het gemiddelde bedrag 74.47 per inwoner en in onze ge meente slechts 29.72 per inwoner. Het sluitend maken van de begro ting door beschikking over een deel der saldireserve moet vanzelfspre kend als een voorlopige maatregel v/orden gezien. Op deze manier zou na 1 yK jaar de reserve totaal inge teerd zijn. Het werkelijke tekort voor 1957 kan slechts gedekt worden, als de minister van Binnenlandse Zaken het basisbedrag per inwoner van de al gemene uitkering uit het gemeente fonds verhoogt. Op 6 september 1956 is dan ook een gemotiveerd verzoek bij de minister ingediend. Aspecten van de volkshuisvesting. Met de bouw van de laatste vijf woningen voor bejaarden aan de Bloklaan en met de bouw van de 2 woningen aan de Voorstraat is men druk bezig. Als deze woningen klaar zijn, dan is het saneringsplan Blok laan voltooid. De zes huizen voor het onderwijzend personeel aan de Pr. Irenelaan komen naar verwach ting in november klaar. Als met de aannemers en de provinciale direc- van de wederopbouw overeen stemming is verkregen omtrent de aanneemsom van de 107 woningen in Vlietwijk, dan zal op korte termijn rij'kssteun voor deze woningen wor den toegekend en kan tot gunning worden overgegaan. Deze woningen vormen een deel van een complex van 180 woningen. Zodra de rijks- steun is toegekend zullen de plannen voor de overige woningen besteks- klaar worden geamakt. De verkoop van gemeentewoningen aan institutio nele beleggers is door het college van b. en w. ernstig in studie geno men. Een aanbieding dienaangaan de v/as gedaan. B. en w. zijn echter van oordeel gezien de huidige omstandigheden, waarin de bouwkosten nog zeer stij gen, nog geen voorstel aan de raad te doen. Onderwijs. Het onderwijs en de opvoeding vergt steeds meer zorg van het gemeentebestuur. De voorzienin gen in onze gemeente gaan zich op stedelijk niveau afstemmen en door de vele jonge gezinnen in onze gemeen te zijn er veel schoolkinderen. De na delige saldi op de begroting voor onderwijszaken bedragen ƒ366.730, en zijn bijna 81.000,hoger dan die van het jaar 1956. De uitgaven voor dit doel bedragen in totaal ƒ480.562 en maken 30 pet. uit van het totale budget van de gemeente. De verwachting is, dat twee scho len, tw. het 8 klassige scoholgebouw voor de Vlietschool en de 8 klassige r.k. jongens- en meisjesschool even eens in Vlietwijk op de urgentielijst van 1957 zullen worden geplaatst. Tot 1 september 1957 is voor de huisvesting van de beide scholen een redelijke oplossing verkregen. Na 1 september 1957 moeten beide scholen nieuwe leerkrachten aantrekken, waarvoor geen lokalen beschikbaar zijn. Als het tijdvak tussen laatsge- noemde datum én het tijdstip, dat de beide scholen klaar zijn, groot is, dan zal de bouw van een houten school gebouw van enkele lokalen noodza kelijk zijn. Dit zal in begin 1957 moe ten worden bezien. De uitbreiding van de school met de Bijbel met 2 lokalen zal vermoedelijk ook op de urgentielijst komen. Ook is binnen kort nog te verwachten een aanvraag om medewerking voor de stichting van een nieuw schoolgebouw voor de neutrale kleuterschool aan de Dillen burglaan. EERSTE JONGERENAVOND OVER VRIJMETSELARIJ. De heer J. Domanieus uit Alkmaar beeft gsit era vond in het „Eigen Huis" een groot en aandachtig gehoor ge had op de eerste jongeren-avond in het seizoen. De lezing over Vrijmet selarij heeft ongetwijfeld veel onbe grip en bakerpraatjes de wereld uit geholpen en tevens, voor zover moge lijk, een inzicht gegeven in het werk en het doel van de vrijmetselarij. Spreker wees op de opgang, die de vrijmetselarij op het ogenblik maakt in ons land en liet zien aan de hand van het ritueel, dat de vrijmetselarij vooral voor hen, die geen godsdienst hebben, veel kan betekenen. Hij wees ook op de fellere wijze van optreden in de zuidelijker landen tegenover de meer gematigder loges in onze streken vertelde over de invloed, die de loge menigmaal heeft gehad in de gang van zaken in de laatste twee eeuwen. Er zijn gruwelijke daden gesteld, vooral in de zuidelijker landen. Toch treft men onder vrijmetselaars vele hoogstaande mensen. Wij kunnen dan ook, zei de heer Dominious, de dwa ling verfoeien en toch als christen mens de vrijmetselarij liefhebben. Een goede kennis van het geloof en een goede ontwikkeling zullen altijd de beste afweerv-apens zijn. Tot slot van de avond werd een interessante serie lichtbeelden vertoond. ALPHEN AAN DEN RIJN BEGRAFENIS J. SPREY TH.zn. Onder zeer grote belangstelling is maandagmiddag op de Oester begraaf plaats te Alphen aan. een Rijn ter aarde besteld het stvf/elijk overschot van wijlen de heer J. Sprey Thzn., in leven directeur van de houthandel v. h. fa. Jacob Sprey N.Vcommissa ris van de Alphenae bank N.V. en ouid-wethouder en loc burgemees ter der gemeente Aiohen aan. den Rijn. Onder de belangstellenden be vonden zich behalve het voltallig personeelscorps van de N.V., de direc teur en oud-dircc+eur van de Alphen- se Bank, 't bestuur van de C.H.U. en het voltallig college van b. en w. met de dames, alsmede de gemeente secretaris met zijin echtgenote. In de aula speelde de organist, de heer W. Verduyn, „Vaste rots van mijn behoud" toen de baar werd bin nengedragen. Ds. P. A. Lefeber, Ned. Herv. pre dikant, leidde de plechtigheid. Hij heeft de grote strijd gestreden en God is hem genadig geweest. Deze woorden pastte de predikant toe op het leven van wijlen de heer Jacob Sprey. Het eigen „ik" heeft 'hij aan grotere idealen opgeofferd. De organist speelde hierna psalm 121. Mr. L. Sprejr, een broer van de overledene, schetste het leven van zijm broer, die hij een zeer recht schapen mens noemde, een nobel man, die over een zeer helder verstand en een groot gevoel voor humor beschik te en blij en opgewekt door het leven ging. Het leed is hem ook niet be spaard gebleven. Hij aanvaardde het leven zoals dat over hom kwam. De heer L. Sprey, een neef van de overledene schetste het leven van zijn overleden oud- en mede-direc teur, die aller vriendschap en achting heeft verworven. Vervolgens sprak de heer J. Zon neveld namens de grote kring van vrienden en namens de Bijbelkring. Tot slot van de plechtigheid in de aula speelde de organist „Boven de sterren'. Aan de groeve bad ds. Lefe ber het „Onze Vader' en de heer Th. Sprey, oudste zoon van de overlede ne, sprak een dankwoord voor de on dervonden belangstelling. Geboren: Boudewijn, zn van J. J. van Oosten en D. J. Krotje; Hen drik Jan, zn van H. van Uijen en P. Breedijk; Gerrit, zn van C. Deelstra en K. van 't Wout; Magda, dr van R. Visscher en C. G. Gaasbeek; Johan na Aleida Alida, dr van A. Bloos en J. H. Nieumeijer; Johannes Hendri- kus, zn van J. C. v. Kampen en Chr. Visser; Dirk Adrianus, zn v. J. Lief- tink en A. Burggraaff; Rudolf Maria zn van J. G. J. Schrama en A. B. J. Rodewij k; Francina Japina, dr van P. Noorlander en J. P. Groenendijk; Johanna Adriana, dr van J. J. Haver kamp en A. C. Rademaker; Geertrui- da Maria, dr van M. Schaap en G. Drescher; Roelf, zn van H. Bierling en J. H. A. van der Pijl. Ondertrouwd: Willem van de Stou- we 24 jr en Hendrina Chr. v. Schaik 23 jr; Leendert C. van Zwieten 32 jr en Adriana den Hertog 28 jr; Dirk Verkerk 22 jr en Jefje P. Oost 18 jr. Getrouwd: J. Grijns en J. Busser; F. Schmal en P. Vis. Overleden: Cornelis van Vegten, 88 jr; Arie van Diggele, 69 jr; Jan Pie- ter Cannegieter 74 jr; Cornelia M. Slangen, 74 jr wed. van W. Zwager man. BODEGRAVEN KRO-avond. Vele teleurgestelden konden geen plaats meer bemachtigen in de overvolle zaal van het parochie huis, waar de KRO een toernee-avond gaf. Na het openingswoord door de heer A. Balvert, voorzitter van de propaganda-klufo pastoor Perquin, was de beurt aan Herman Tholen, als conferencier en leider van het artis- ten-gezelsohap, dat de avond verzorg de onder het motto: Het is weer zó bij de KRO. Na een stroef begin was het vooral Herman Tholen, die met z'n perfect voorgedragen liedjes de stemming er in bracht. De schets „Inwoning' deed de zaal daveren, ter wijl de protestvergadering door Kitty van Dongen uit de zaal nogal protes ten ontlokten van de mannelijke aan wezigen! Het hoogtepunt voor de pauze was zeker het optreden van de jongleur Joe Andy, wie een langdurig applaus ten deel viel. Het tweede gedeelte van het pro gramma werd goed ingezet met enkele Franse chansons door Sacha Deni- sent. Een tegenhanger van Joe Andy was John Teller, die op weergaloze wijze zijn flying saucers beheerste. Een nummer van bekende operette melodieën ging aan de pakkende finale vooraf. Het trio Pim Tholen met George Becking en Geo Zambeek verzorgden het muzikale gedeelte. Zc eindige deze geslaagde cabaret- en variété-show van de KRO in Bode graven. HAZERSW0UDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen woensdag a.s. te 20.30 uur. Op de agenda staat: benoeming technisch ambtenaar bij die dienst gemeente werken. LF.IBESBQ3P Geboren: Frangois Machiel, zn van A. A. Allaart en F. Blok; Marius Jo hannes, zn van C. van der Spruit en A. J. Verschoor; Elisabeth, dr van A. J. Baljet en A. W. E. van Brakel; Jo- sephina Wilhelmina, dr van A. P. Kossen en J. Spek; Yvonne, dr van F. E. L. Zaagman en E. W. Beersma. Gehuwd: M. P. den Hollander en M. A. Reijerse. NOORDEN OPENING K A.B.-WINTERPROGRAM. Zondag werd het winterseizoen van de K.A.B. geopend. Zondagochtend werd de Vroegmis opgedragen door pater R. Knaap tot intentie van de K.A.B. Na de Vroeg- De stemgerechtigde Ingelanden van Polder Reeuwijk, wonende aan Zuid zijde, in Oud-Bodegraven en Reeu wijk, waren gisterenmorgen bijeen in Hotel van Haaften, onder voorzitter schap van de heer A. Zwanenburg, die er zijn teleurstelling over uit sprak, dat voor deze belangrijke ver gadering, waar de Ruilverkaveling ter sprake kwam, de zaal niet te klein was. Dr. H. G. Kuiper van de Cul tuurtechnische Dienst van Zuid-Hol land, zeide, dat over het begrip ruilverkaveling veel misverstand heerst en het is daarom goed dat deze vergadering is belegd, om de ruilverkaveling te bespreken. Waartoe dient dit alles? Dit was de eerste vraag, waarop spr. zelf een antwoord gaf. Er heer sen de laatste jaren in de agrarische sector grote spanningen en met name is dit het geval met de kostprijs der verschillende produkten uit de agra rische wereld. Bij de weidebedrijven is dit de kostprijs der melk en in de akkerbouw de kostprijs der granen e.d. Al deze problemen hebben ech ter een uitgangspunt en wel de kost prijs op het bedrijf. Een bepaald on derdeel n.l. het loon is hier beslis send. Hiervoor zijn we, aldus spr.,' na '45 nogal hoog in de boom geklom men. De ligging der bedrijfsgebouwen t.a.v. de percelen en de prijs en kwa liteit van het veevoer, vormen samen 76% van de kostprijs en zijn daar door van zeer grote invloed op de kosten en het resultaat der arbeid. Wat moet er nu verbeterd worden en welke mogelijkheden beïnvloeden die kostprijs en hoe is dit gunstig te regelen. Het begrip arbeid is daarbij van grote invloed, o.a. de afstand van de verschillende percelen t.a.v. be drijfsgebouwen. Een perceel dat 1500 meter van de boerderij gelegen is, geeft een verlies van bestede arbeid van gem. 26%, bij een afstand van 3000 mtr. is dit gem. 70%. Met een arbeidsloon als tegenwoordig, wordt er dus heel wat geld te grabbelen gooid. Ook het transport dat maakt moet worden om de percelen te bereiken, geeft een groot tijdver lies. De kwaliteit van het krachtvoer neemt af met de ligging der percelen t.a.v. de bedrijfsgebouwen. Vooral de kwaliteit van het gewas en die der grasmat neemt sterk af. Een goede ontsluiting, d.w.z. goede wegen, brengt ook vele voordelen. Men be hoeft niet meer over de goede per celen te rijden, hetgeen het gehele bedrijf ten goede komt. Een goede waterbeheersing in een bepaald ge bied is ook uitermate belangrijk voor de te behalen opbrengsten. Welke factoren zijn er nu, die dit alles kunnen opheffen? Hiervoor heb ik, aldus spr., een to verwoord en wel ruilverkaveling. 1 Uitvoerig ging spreker hierna in op de procedure bij de ruilverkaveling. De kosten lopen,.aldus spr., sterk uit een en wel van 10061200 per h.a. tot 12.000 per h.a. Van de ge maakte kosten wordt door het Rijk een subsidie gegeven van 75%, ter wijl van de overige 25% de eerste jaren niets betaald behoeft te wor den. Het Rijk schiet dus alles voor en de 25% moet terugbetaald worden in een periode van 30 jaar, met een jaarlijkse rente van 2.7/8%. Voor iedere 100 moet een r.v.k. rente per h.a. over 30 jaar worden betaald 150. Dit betekent een soepele kre dietverlening. Voorwaarde voor het bouwen van een nieuw gebouw is, dat het oude gebouw niet verkocht mag worden of gebruikt als agra risch bedrijfsgebouw. Hoe is het vooruitzicht der r.v.k.- uitvoering? De conclusie is op het ogenblik, aldus spr., dat er in Z.-H. reeds een oppervlakte van 100.000 h.a. voor r.v.k. is aangevraagd, het geen een enorme inspanning vraagt. Daar de ten uitvoerbrengingscapaci- teit nu ligt op ca. 20.000 h.a. per jaar en er ca. 850.000 h.a. is aangevraagd, duurt het nog wel even voor men aan de beurt is. Dit echter was voor een der voorstanders aanleiding toch op het aanvragen van een r.v.k. aan te dringen. Tevens werd men hierbij op de toekomst gewezen, industriali satie zal nodig blijven, wil men de bevolking werkgelegenheid bieden, hiervoor is echter grond nodig en daar er praktisch, behalve enkele nieuwe polders, geen grond meer te krijgen, zal het <Lus nodig zijn dat het bestaande areaal zodanig wordt ingericht, dat een zo hoog mogelijke opbrengst verkregen kan worden. Daarom drongen de voorstanders van r.v.k. er op aan, dat er gestemd werd over het al of niet aanvragen van een voorlopig plan tot ruilverkaveling. Dat men zich bewust was van de noodzakelijkheid van een ruilverka veling, mag blijken uit het feit, dat het bestuur ten slotte met een meer derheid van ca. 90% werd gemachtigd een aanvrage tot ruilverkaveling in te dienen. Vraagt prf/s/t/sf vn 150 m BODEGRAVEN (Advertentie) mis algemene H. Communie. Daarna werd er voor de leden een ontbijt geserveerd in de zaal van de wed. De Leeuw, 's Avonds werd er in de zaal van de wed. De Leeuw een feestbij- eenkomst gehouden voor de leden en hun introducé. De voorzitter C. de Koning open de de bijeenkomst met de chr. groet en heette' alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de pastoor en pater Knaap, alsmede de spreker van deze avond, de heer K. de Bree. Daarna gaven de Bravissimo's een prachtig nummertje weg, en ook Jan en Jan lieten zich van hun goede zijde zien. Hierna sprak de heer De Bree over „Woord en Daad". Spreker zei on der meer, dat het niet voldoende is om enkel maar lid te zijn van de K.A.B. We moeten vooral christen zijn in de ware zin van het woord. Want eenmaal zal de vraag gedaan worden, niet wat heb je voor jezelf gedaan, maar wat heb je voor je naasten gedaan? Vervolgens zei spreker, dat het van het een dringeden eis is om de ontkerstening tegen te gaan en de weg daartoe is het werkmilieu ten goede te richten. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd geen gebruik gemaakt. On der de pauze werd nog een verloting gehouden en de pastoor won de taart. Met muziek, voordracht en zang werd verder de avond gevuld en het gebodene viel goed in de smaak. Tot slot sprak de voorzitter de hoop uit, dat ook de komende avon den van de K.A.B. zo goed bezocht zouden worden. NIEUWVEEN BURGEMEESTER KAMMENGA REIKT EHBO-DIPLOMA'S UIT. Gisteravond had in een der lokalen van de r.k. school de diploma-uitrei- kimg plaats om de elf onlangs geslaag den kandidaten. Deze avond had een enigszins officieel tintje, aangezien burgemeester Kammenga onlangs de wens te kennen had gegeven deze uit reiking graag persoonlijk te willen verrichten. Burgemeester Kammenga reikte met een handdruk en een persoonlijk woord de diploma's uit aan Ammie v. Mastwijk, Riet Kouwenhoven, Riet v. d. Berg, Tonny Akerboom, Wil Hoogenboom, Tiny Schrama, allen van Nieuwveen, Johanna Hoogervorst van Langeraar en Jopie v. d. Zande uit Uithoorn, alsmede aan Frans v. d. Berg en Henk v. d. Hoorn uit Nieuw veen en L. Bos uit Zevenhoven. Hierna richtte burgemeester Kam menga zich in waarderende bewoor dingen tot de instructeur, de heer iRekelhof, tot dr. v. Dongen als do cent, en sprak tot de afdeling Nieuw veen z'n gelukwensen uit met het be haalde resultaat van 7 oktober, n.l. het onbedreigd winnen van de dis trictswedstrijden. TER AAR Onkruidbestrijder. Bij de tuin ders Reyneker aan de Geerweg en gebr. Sassen aan de Smidskade heeft een demonstratie plaats gehad door de heer A- C. Hoogervorst, tuinder te Noorden, om onkruid in de tuin bouw te vernietigen met een bran dende petroleum vergasser, door mid del van een steekvlam. De heer H. die al enkele jaren achtereen bezig is zich te bedienen van dit apparaat, heeft dat instru ment in overleg met een fabrikant al ten zeerste verbeterd en het on kruid bij natte regentijd oo ver schillende tuinen bestreden. De as sistent-consulent J. den Haan was bij de demonstratie aanwezig. VBRBOND VOOR VEILIG VERK RICK (38)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9