A DE PLAATS en DE TAAK van DE VROUW „Bescherming Voetgangers": Voer maximumsnelheid weer in Cursussen in „stokwandelen" voor blinden in voorbereiding AAMBEIEN TUSStl B1LIE EN TRAIIE Moeder van een der moordenaars is thans ook in arrest gesteld DINSDAG 15 OKTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Toespraak van de Paus Zondagmiddag heeft de H. Vader via de radio het woord gericht tot de deelneemsters aan de Nationale Be devaart van het Italiaanse Vrouwen- centrum naar Loreto. In deze toe spraak heeft Zijne Heiligheid op de belangrijke rol gewezen, waartoe de vrouw, en met name de christelijke vrouw, geroepen is, om in de wereld te vervullen. Wanneer volgens de onafgebroken traditie der Kerk Maria aaai de vrou wen als meest verheven voorbeeld van maagdelijkheid en moederlijkheid wordt gesteld, zo zeide de Paus, dan bewijst dit wel hoe groot de achting is. welke het Christendom de vrouw toedraagt, en welk groot vertrouwen ke Kerk stelt in haar weldadige in vloed en in haar zending in gezin en maatschappij. Ofschoon er vaak over wordt ge sproken. blijkt toch telkens weer, dat een juist begrip van de door God aan de vrouw geschonken waardigheid ontbreekt. Voorts gaf Zijne Heilig heid antwoord op de vraag waarin de waardigheid van de vrouw bestaat. Zij rust op precies dezelfde grond slagen als die van de man. Beiden zijn kinderen Gods door Christus ver lost met dezelfde bovennatuurlijke bestemming. Tussen man en vrouw bestaat dus absolute gelijkheid voor wat de per soonlijke fundamentele waarden be treft, maar zij hebben verschillende elkander aanvullende en wonderbaar lijk gelijkwaardige functies, waaruit de verscheidene rechten en plichten van de ene zowel als van de andere voortvloeien. Het laat gean twijfel, dat de primaire functie, de verhe ven zending van de vrouw, het moe derschap is, dat dan ook in het leven van de vrouw zowel intensief als ex tensief een overheersende plaats in neemt. Door het moederschap, bereikt zij volmaaktheid ook in moreel opzicht en tevens zowel haar aardse als he melse bestemming. Ofschoon 't moe derschap niet in absolute zin de grondslag van haar waardigheid vormt, verleent het de vrouw toch zulk een glans, en werkt 't har toch zulik een belangrijk aandeel toe in de vervulling van de lotsbestemming van de mens, dat dit alleen al vol doende is om iedere man op aarde, hoe groot hij ook zij, zich in eerbied en liefde voor zyn moeder te doen nei gen. Behalve door het moederschap kan de vrouw zo dit haar ontzegd mocht zijn echter ook volmaakt heid bereiken door zich te wijden aan goede werken, maar bovenal door ge willig gevolg te geven aan een hoge re roeping, waarvan de verhevenheid gemeten wordt aan maagdelijkheid, naastenliefde en christelijk aposto laat. Hieruit vloeit voort, dat de vrouw, hetzij als mens, hetzij als moe der, haar waardigheid ontleent aan God, en aan Diens wijze schikkingen. Deze waardigheid is dus zowel on vervreemdbaar als onaantastbaar en de vrouwen hebben tot plicht haar te bewaren, te verdedigen en te ver meerderen. Waar het de vrouwen om moet gaan is de erkenning van haar christelijke waardigheid. Alle andere [kwesties, vooral die van het zoge naamde „gelijkstellen der geslachten", de bron van zoveel geestelijk onbeha gen en zelfs bitterheid voor hen, die het helder inzicht in haar werkelijke betekenis missen, zijn van secundair belang en kunnen niet worden opge lost dan op grond van de zoeven uit eengezette beginselen. Aldus de H. Vader. Het werk van de vrede. Wel'*;waar wordt door de moderne staten tot op grote hoogte aan de fundamentele aspiraties der vrouwen tegmoet gekomen, maar er valt toch nog een zekere verwaarlozing van haar eisen op psychologisch en ge voelsmatig gebied waar te nemen, die hoewel niet te definiëren en voor de statistieken nauwelijks vatbaar, toch niet verwaarloosd mogen blij ven, omdat zij verworteld zijn in de natuur en gericht op een verzachting van de hardheid der wet, de matiging van tendenzen naar het extreme, en een rechtvaardiger verdeling van de voordelen en offers onder alle staats burgers. Overigens zou, indien meer reke ning gehouden werd met de gevoelig heden der vrouw, hte werk der con solidatie van de vrede beter gedijen, terwijl de met aardse goederen rijke lijker gezegende volkeren tevens gastvrijer en edelmoediger zouden zijn, jegens die, welke gebrek lijden, en de bestuurderen der openbare middelen eerder bereid deze aan te wenden voor de bouw van huizen, scholen en hospitalen waar deze no dig zijn. De psysieke en morele gesteldheid der vrouw eist, zo zeide de H. Va der tenslotte, dat bij de arbeidsver deling daarmede rekening wordt ge houden. De vrouw als bouwvakar beidster, mijnwerkster, of verricht- ster van andere zware lichamelijke arbeid is, v/at men in bepaalde lan den, die zich progressief noemen, ook moge beweren, het tegendeel van moderne vooruitgang: het is de be droevende terugkeer tot tfjden welke door de christelijke beschaving lang geleden werden begraven. Ir. J. J. Stadhouders te Wage- ningen promoveerde gisteren aan de Landbouwhogeschool aldaar tot doc tor in de landbouwkunde na verdedi ging van een proefschrift met stel lingen getiteld: „De hydrolyse van vet bij de kaasrijping in verband met de smaak van de kaas". DENEMARKEN—NEDERLAND OP TELEVISIE. De Nederlandse Televisie Stichting heeft zo deelt zij mede van de Deense voetbalbond toestemming ver kregen d»e interland voetbalwedstrijd DenemarkenNederland, die op zon dag 4 november a.s. in Kopenhagen wordt gespeeld, in Nederland uit te zenden. Teneinde deze uitzending te realiseren heeft de Duitse televisie zich bereid verklaard via de Duitse televisiezenders transito van het beeld te verzorgen. Het wachten is nog op de toestem ming van de KNVB voor uitzending van deze rechtstreekse reportage, aldius de N.T.S. De Nederlandse Televisie Stichting zal op dinsdag 23 oktober a.s. des mid dags omstreeks 13.00 uur een recht streekse reportage uitzenden uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag van het afleggen van de regeringsverklaringen door minister president dr. W. Drees. Telegrammen aan vier ministers De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers heeft aan mi nister Algera gevraagd om de snel heidsbeperking weer in te voeren. De vereniging heeft dit gevraagd in een telegram, waarin zij ver zoekt maatregelen te treffen „die alle weggebruikers met inbegrip van de kwetsbare voetgangers redelijke kan verplicht een verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid af te slui ten. Aan minister Cals vraagt de vereni ging tenslotte te bevorderen, dat aan de technische hogescholen in Delft en Eindhoven leerstoelen worden op gericht in de technische mogelijkhe den tot beveiliging van weggebrui- sen zal geven op lijfsbehoud, waarop kers. Deze leerstoelen zouden tevens zij als burgers aanspraak mogen ma ken". In een telegram aan de minister van Justitie wordt gevraagd om stren ge bestraffing van de veroorzakers der verkeersonveiligheid. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vraagt de ver eniging maatregelen om te bevorde ren, dat alle berijders van gemotori seerde voertuigen wettelijk worden Rare klanten in modezaak Kledingstukken mèt hangertjes gestolen Een 54-jarige vrouw uit Soest en baar twee gehuwde dochters, die elke week naar Utrecht reisden om te gaan winkelen en vrij regelmatig een modemagazijn aan het Vreeburg be zochten, zijn ontmaskerd als dieveg gen. Het drietal heeft uit het magazijn ruim honderd kledingstukken ont vreemd. Hieronder waren jurken, mantelpakjes en jassen. Aanleiding tot het politioneel op treden was een verloren tas. Vrij dag hadden de dames het modemaga zijn weer bezocht. Bij het opruimen vond het personeel 's avonds een tas. Lr bleken vijf gloednieuwe truitjes in te zitten met bijbehorende kleerhan- gertjes. Ook kwamen enige retourtjes Soest-Utrecht te voorschijn en ver meldde de tas de naam van de win kel te Soesit, waar ze gekocht was. Mevr. R., de moeder, had niet minder dan 60 kledingstukken keurig op de hangertjes van de bestolen firma in haar kasten hangen. Bij de dochters werd de rest van de gestolen voorraad gevonden, voor zover deze niet door verkocht was. Twee van de dames zochten in de zaak ieder twee begerenswaardige kledingstukken uit; met z'n tweeën gingen ze dan ook de paskamer in. Twee van de vier kledingstukken verdwenen in de ruime reistas. Een van hen ging dan met twee kleding stukken keurig naar het verkoopster tje teruig. Om te voorkomen dat de diefstal opgemerkt zou worden, namen ze ook altijd de hangertjes mee, zodat het aantal hangertjes klop te met het aantal kledigstukken in de desbetreffende afdeling. Gezien de financiële situatie ten huize der dames zal zeker geen clementie be tracht worden in verband met econo mische omstandigheden. Voor de bouw van een flat voor alleenstaanden, bevattende 158 wo ningen, 2 winkels, 13 garages en een aantal dienstruimten aan het mr. Treubplein te Amsterdam hebben b. en w. aan de raad voorgesteld, een bedrag van bijna drie miljoen gul den te doen toekomen aan de vereni ging Amsterdams Bouwfonds. Geleidehonden voor velen niet ideaal Op veel grotere schaal dan tot dus ver zal in ons land het z.g. stokwan delen voor de blinden worden gereali seerd. Dit in Engeland en Amerika reeds sterk verbreide wandelen met een lange wandelstok, betekent een uitkomst voor de blinde, die om wel ke reden dan ook, moeilijk of in het geheel niet gebruik kan maken van een geleidehond. Alleen al in Amsterdam is voor 80 pet. van de opgeleide wolfshon den het verkeer te druk. Bovendien wonen vele blinden in hoog gelegen etagewoningen, waar men niet dan met veel moeite een dier kan hou den. Ook het op bezoek of naar het werk gaan met een hond levert voor vele blinden bezwaren op. len met de stok in andere landen, vooral daar waar de wit-rode stok ken als wettelijk erkend verkeerste ken voorrang geven, heeft de Neder landse Blindenraad (het overkoepe lend orgaan van de drie blindenbon- den) opdracht gekregen van de plaat selijke contactcommissies de organisa tie van opleidingscursussen op grote schaal ter hand te nemen. Men heeft hiertoe contact opgeno men met de sportleraar van het „In stituut tot Opvoeding en Onderwijs van Blinden" te Bussum, de heer J. Kooyman. Deze zal voor plaatselijke (ziende) instructeurs, waarnaar thans gezocht wordt, instructies samenstel len en bovendien een cursus in brail leschrift opstellen voor hen die het wandelen gaan leren. De Blindenraad zal er hij de rege ring op aandringen de stokken met de rode ringen als voorrangsverkeerste ken ook in ons land (wettelijk) te er- dienstbar moeten zijn aan het werk van een op te richten adviescentrum inzake verkeersproblemen, schap. 103-JARIGE OVERLEDEN. Gisteravond is de oudste inwoonster van Soest, de 103-jarige mevrouw Heinridh-Spitzer overleden. Mevrouw Heinrich is 3 juni 1854 in Molmans- dorf in Oostenrijk geboren en in 1873 gehuwd met Sigmond Heinrich. Be gin 1938 vluchtte zij, als gevolg van de Jodenvervolging, uit Wenen en kwam zij naar ons land. Zij vestigde zich in Den Haatg, maar in de oorlog moest zij onderduiken te Soest, waar zij met haar twee dochters na de oorlog bleef women. De heer B. A. A. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer, is door de Paus benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grote. De heer Engelbertink werd de orde verleend op grond van de vele verdiensten voor de Katholieke Twentse gemeen- 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje glas water is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Een bewoner van Leiderdorp had op 31 juli een geit op een zodanige ruwe wijze naar Rotterdam vervoerd, dat bij aankomst de ribben van het beest, dat ernstig gewond was, bloot lagen. Het kon nauwelijk staan. Het O.M. dat het ergelijk vond, een dier zo te mishandelen, eiste 125 boete of 40 d. h. De plv. kantonrechter, mr. de Koning, die er op weer, dat verdach te er alleen op uit was, aan het dier goed te verdienen, veroordeelde hem tot 200 boete of 100 dagen hechte- KRATTEN TE KLEIN VOOR DE HENNEN. Een Leidenaar stond terecht omdat hij een groot aantal hennen in te nauwe kratten vervoerd had. De kratten waren ter zitting aanwezig. In de kratten, waarin ruimte was voor hoogstens 15 hennen, waren 25 en 30 hennen zonder voedsel ver voerd, zodat de dieren in de donkere wagons der Ned. Spoorwegen het zo benauwd kregen, dat een paar van hen gestikt waren. Het O.M. eiste 20,boete of 8 d. h. De pl.v. kan tonrechter mr. De Koning veroordeel de verdachte, die het niet met op zet gedaan had tot 5 boete of 2 d. h. GEVAARLIJKE REMWEG. Een bloemenhandelaar uit Noord- wijk had op 22 juni met een auto rareden waarvan de remmen niet (Advertentie) I deugden, waardoor verdachte niet op Uitlokking Het politie-onderzoek in de moord zaak te Anjum, waar enkele weken geleden op een zaterdagavond de 47-jarige slikwerker P. Steegstra van het leven werd beroofd, heeft thans geleid tot arrestatie van de 37-jarige vrouw, die als de oorzaak van de moord wordt beschouwd. Deze vrouw verduisterde het vo rig jaar tijdens een familiefeestje 100,van de thans vermoorde slikwerker, die daarvoor een aan klacht indiende, waardoor de vrouw tot gevangenisstraf werd veroor deeld. De 19-jarige zoon van de vrouw werd al vrij spoedig, nadat Ue land bouwersknecht het lijk in de akker gevonden had, gearresteerd en leg de een volledige bekentenis af. Evenals haar echtgenoot, wordt de vrouw beschuldigd van uitlokking. op" 3iaa>tlemöe matje Hyacinthen zonder vergunning Een .boete van 750 eiste de officier van Justitie bij de economische rech ter te Haarlem tegen een kweker uit Hillegom, die 5.94 hayacinthen zon der vergunning had gekweekt in het teeltjaar 1954'55. De hyacinthen waren gekweekt op het land van een bloembollenteler uit Lisse op rekening en risico van de eerste verdachte. De Lissenaar vulde de xneetbon en het registratieformulier valselijk in door het te doen voorkomen, alsof het vóór eigen risico was. De eerste verdachte zeide in moeilijkheden te zijn geraakt, doordat hij volgens een verordening van het Bedrijfschap 75% op eigen vergunning moest telen en de tweede delinquent verweerde zich met de me dedeling, dat hij financieel niet in staat was geweest zijn gehele ver gunning te gébruiken. Hij was bamg geweest zijn vergunning kwijt te ra ken en had haar daarom op die manier nuttig gemaakt Het is niet de bedoe ling van de overheid verkregen ver gunningen als handelsobject te ge bruiken, merkte de officier van Ju- si tie mr. Wiarda c*p. Deze eiste tegen tegen de tweede delinquent 450 on voorwaardelijk en een gelijk bedrag voorwaardelijk met twee jaar proef tijd, waarmede dan nog met verdach- te's moeilijke gezinsomstandigheden werd rekening gehouden. De Hille- gornmer had een onrechtmatige op brengst van 2000 genoten, rekende rechter mr. Rambonnet uit Deze von niste de eerste kweker met vier hon derd gulden subs één maand en de tweede conform de eis. ,,'n Gezellige dag" Vijftien borrels en vijf en twintig biertjes had een 35-jarige loswerk - man uit Hillegom op 1 september te Haarlem in een café gedronken. Hij wilde een gezellige dag hebben en daarom was deze hoeveelheid alcoho lica nog niet genoeg voor hem. Per taxi keerde hij naar zijn woonplaats terug, waar hij in een gelegenheid opnieuw enige glazen bier gebruikte. De gezelligheid was er spoedig af, toen hij een gesprek aanknoopte met iemand, die hem geld verschuldigd was. Het werd een twistgesprek, dat zelfs buiten werd voortgezet zodat de politie er aan te pas moest komen. Een opperwachtmeester en een wacht meester spoorden hem aan kalm naar huis te wandelen. Doch het bleek dat dit advies tegen doveman's oren was gezegd. De politiemannen wilden hem naa-r het bureau overbrengen. De beschonkene weigerde mee te gaan en pleegde verzet. Als de man drank op heeft schijnt hij wild te worden de Haarlemse politierechter, mr. Pe tersen, maandagmorgen. In 1952 had verdachte zich aam mishandeling en het jaar daarop aan belediging van een ambtenaar in functie schuldig gemaakt. Mr. Petersen achtte het dringend noodzakelijk, dat de man zich in verbinding stelt met het con sultatie-bureau tegen alcoholisme. Wegens wederspannigheid werd verdachte conform de eis tot één week gevangenisstraf veroordeeld. De zwarte lonen De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste duizend gulden boete of negentig dagen en twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd tegen een 39-jarige aannemer van betonwerken uit Alphen aan den Rijn. Deze erken de zich schuldig te hebben gemaakt aan onjuiste aangifte voor de loonbe lasting over de maanden november en december 1955. In werkelijkheid waren de uitbetaalde lonen veel ho ger. Zwarte lonen waren de oorzaak van de malversatie. Verdachte zelf had de door zijm boekhouder opge maakte aangiften ondertekend. Hij nam de loonbelasting voor eigen re kening en liet dit de arbeiders niet betalen. In de boekhouding was er voorts een chaos ontstaan. Er waren ontvangen bedragen niet geboekt en een ander bedrag was tweemaal ge boekt. „Dat was een vergissing", zei verdachte. De officier schetste hoe men bij zwarte lonen voor grote moeilijkheden zit. Geeft men voor de loonbelasting de juiste, lonen op, dan komt het uit dat men zwarte lonen betaalt. Dit is strafbaar. Geeft men het niet op dan doet men aan onjuiste, dus ook strafbare aangifte. In elk ge val kan niet toegestaan worden, dat men een valse boekhouding heeft. De raadsman sohetste hoe aanne mers wel zwarte lonen moeten beta len om aannemer te kunnen blijven. Hij kan het teveel betaalde opgeven of als privé-opname boeken. In het laatste geval betaalt hij hiervan in komstenbelasting, die veel hoger is dan loonbelasting. De belastingdienst kamt dan in ieder geval aan haar trek. Iedere aannemer moet knoeien om te blijven bestaan. Als hij eerlijk volgens de wet handelt kan hij niet blijven bestaan. Dit is de reden dat verdach te hier terecht staat Pleiter verzocht alleen een boete op te leggen en geen voorwaardelijke straf, want het zou best nog eens kunnen gebeuren dat verdachte terecht moet staan wegens het uitbetalen van te hoge lonen. Ver dachte heeft inmiddels al een belas ting-aanslag gehad, die aan de hoge kamt was. Het vonnis luidde: dui- De man is na verhoor onmiddellijk in voorlopig arrest gesteld, al blijft hy ieder aandeel in de moord hard nekkig ontkennen. KORTE golf Eduard van Beinum, de dirigent van het concertgebouworkest, zal vol gens een besluit van de senaat van de gemeentelijke universiteit te Am sterdam het eredoctoraat in de let teren en wijsbegeerte van de univer siteit verleend worden. Over de da tum, waarop hijgdeze onderscheiding zal aanvaarden, zal met de nieuwe doctor nader overleg worden ge pleegd. Twee gestreepte hyena's ont snapten gisteren uit hun kooi in het Tilburgse dierenpark en gingen aan de wandel. Een werd nog binnen de hekken van het park gevangen, het andere dier dat langs de Bredaweg in de richting Tilburg trok, moest bij gebrek aan een andere mogelijk heid worden neergeschoten. Unieke postzegel op oude brief Een Zweedse postzegelhandelaar in Haelsingborg, Zuid-Zweden, heeft een vondst gedaan, waarvan de waarde geschat wordt op ruim 80.000 gulden. De handelaar, Bengt-Holger Swens- son, kocht op zekere dag een pak oude brieven voor 150 gulden en ont dekte tot zijn verbazing, dat een der enveloppen beplakt was met een post zegel, gestempeld 30 juni 1855 een dag vóór de eerste Zweedse post zegel officieel in gebruik zou wor den genomen. Volgens koninklijk besluit zou de eerste Zweedse postzegel namelijk niet voor 1 juli 1855 gebruikt mogen worden. Filatelisten over de gehele wereld hebben de Zweedse handelaar reeds hoge sommen geboden voor zijn unie ke postzegel, maar tot dusver is hij nog niet van plan zijn kostbare schat te verkopen. Het hoofd van het postzegelmuseum in Stockholm, Nils Strandell, heeft de sensationele vondst bevestigd. Een verklaring voor het ongewone poststempel zou kunnen zijn, dat de brief op 30 juni 1855 in de middag op de bus was gedaan en dat de postbeambte de volgende dag verge ten heeft het poststempel te verande ren in 1 juli 1855. Het zeldzame post stempel is van Uppsala, ongeveer 60 km. ten noorden Stockholm. In de stad Rio de Janeiro zijn 1500 bestuurders en conducteurs van autobussen in staking gegaan. Zij willen verhoging van de tarieven, waardoor loonsverhoging mogelijk wordt. Er zijn militairen voor het busvervoer ingeschakeld. Boekbespreking „De Auto-Hogeschool", door Henk J. Peppink. Uitga ve: Ad. M- C. Stok, Zuid- Hollandsche Uitgevers Mij, Den Haag. Zelden hebben wij op verkeers technisch gebied een boekje ter re censie gekregen wat zo direct dwingt tot lezen en nadenken over de wen ken en raadgevingen die erin ten beste worden gegeven als dit. Ge schreven met een zeer vlotte pen, keurig uitgevoerd met actuele at tractieve foto's, kan men 't wanneer men het eenmaal ter hand heeft ge nomen niet meer neerleggen, maar leest het in een ruk uit. Waarom zult u vragen? Wel omdat het ge tij d kon remmen en een grote rem weg nodig had. De auto was daarom door de politie in beslag genomen. Het O.M., dat dit voor het verkeer zeer gevaa- lijk vond, eiste 100 boe te of 40 d. h. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot 75 boe te of 25 d. h. Weer een groot aantal personen uit Leiden en omgeving moesten terecht staan wegens het rijden met auto of motorrijwiel, zonder dat zij in het bezit waren van een rijbewijs. Er waren aanrijdingen en botsingen ont staan. Eis en uitspraak 30 boete of 10 d. h. met teruggave vkn auto's en motorrij wielen. Een inwoner van Voorschoten stond terecht wegens het berijden van een motorrijwiel zonder dat Lij in het bezit was van een rijbewijs. Het O.M. vond dit een grove brutaliteit en eiste 100 boete of 20 d. h. en een hechtenis van 14 dagen met een proeftijd van een jaar. De plv. kan tonrechter veroordeelde verdachte tot ƒ40 boete of 20 d. h. met teruggave van het in beslag genomen motor rijwiel. GEEN RICHTING ANGEVEN KOST 120,—. Een wielrijder uit Voorschoten stond terecht, omdat hij op 11 augustus zon der op het verkeer te letten, en zon der richting aan te geven te Voor schoten plotseling de rijweg was over gestoken om een straat in te rijden. Het gevolg was, dat hij met de auto van een eer uit Leiden in botsing kwam, die 100 schade had gekregen. Het O.M. dat van mening was dat verdachte roekeloos de weg was overgestoken eiste 25 boete of 10 d. h. In verband met de toewijzing van een civiele vordering a 100 veroor deelde de kantonrechter de bejaarde wielrijder tot 20 boete op 8 d. h. Een chauffeur uit Lisse stond te recht, omdat hij op 11 mei te Voor schoten, met een vrachtauto ha1 ge reden, waarvan de achterwielen los zaten en ook afgelopen waren, waar door hij in botsing was gekomen mpt de auto van een heer uit Bloem cn- daal. Er was voor zestig gulden scha de aangericht, waarvoor de benadeel de een civiele vordering had inge diend. Voorts was een expediteur uit Lisse gedagvaard, omdat hij beklaag de met deze auto had laten rijden. Het O.M. eiste tegen de chauffeur 15 boete Of 5 d. h. en tegen de ex pediteur 40 boete of 20 d. h. Uit spraak conform, met toewijzing der civiele vordering a 60. OUDE DAME AANGEREDEN. Een timmerman uit Leiden stond terecht omdat hij op 2 aug. de 74- jarige wed. Hendriks die overstak van da Blauwpoortsbrug naar de Haarlemmerstraat had overreden met zijn bromfiets. De dame was ge vallen en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Voor het ondoor zichtig rijden met de bromfiets eiste het O.M. 15 boete of 5 d. h. en voor het overrijden van de dame 30 boe te of 10 d. h. Uitspraak 15 boete of 5 d. h. en 26 boete of 10 d. h. en toewijzing der civiele vordering a 22.50. TE WOEST GEBROMD. Een boekbinder uit Leiden had op een fietspad te Katwijk nogal woest en met grote snelheid gereden en toen hij niet tijdig was uitgewe ken, was een grote valpartij ont staan. Het O.M. eiste 40 boete of 20 d. h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 25 boete of 15 d.h. Een inwoner uit Leiden, die nog nooi aangifte gedaan had, dat hij een radio had en dus clandestien naar de radio had geluisterd, werd veroor deeld tot ƒ25 boete of 10 d. h. OVERTREDING VAN DE LEER PLICHTWET. Een groot aantal personen uit Katwijk aan Zee moesten terecht staan wegens ernstige overtreding van de leerplichtwet. Inplaats van hun zoon naar school te sturen, had den zij als „afhouder" op de haring- loggers dienst gedaan, i et O.M. eiste 40 boete of 15 d. h. De plv. kan tonrechter mr. De Koning veroor deelde de ouders tot 25 boete of 10 d. h. Een winkelier uit Noordwijkerhout stond terecht omdat hij zijn elfjarige zoontje arbeid had laten verrichten. De jongen was met een transport fiets langs de straat gegaan om pe troleum te verkopen. De vader werd veroordeeld tot 10 boete of 4 d. li. Niet zo een die u tot in alle finesses uitrafelt zodat u het gevoel hebt een hersenspoeling te hebben doorge maakt, maar door iemand die, be grijpend uw moeilijkheden, daar prettige en juiste adviezen voor weet te geven. De eerste zin al getuigt van een opbouwende critische verkeersin- stelling. Wie immers zou willen te genspreken dat de auto-hogeschool begint met ..Beleefdheid op de weg". En zo gaat het voort. Weet u wat prima tegen de gevaarlijke slaap helpt bij het autorijden? Koop het boekje en u krijgt een prachtig phy- siologisch volkomen afdoend ant woord. Wij twijfelen niet of dit boek zal nog menige herdruk beleven en hopen, dat het voor menigeen een welkom verjaar- of St. Nicolaasge- schenk zal zijn. U riidt on een voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door eer»

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8