MEVROUW BOUMAN: Intellectueel Indonesië is overtuigd van de onschuld van SCHMIDT Het wezen van organisatie Bescherming Bevolking 1 De akkerbouw levert minder op in 1956 Minister Luns huldigt de dappere verdedigster Donderdag bij koningin juliana DINSDAG 16 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Hoge gasten bij gala-concert in Concertgebouw POPULARITEIT! De processen en de vonnissen te-1 Bouman die in Indonesië zijn ver gen Nederlanders in Indonesië heb- stand kan gebruiken, gelooft éen ben een tweeledig doel zo betoog- ogenblik aan de schuld van Schmidt de mevrouw M. Bouman gisteren in en Jungschlager, maar deze mannen Den Haag, waar zij een groot aantal1 zijn als slachtoffer van een haat- journalisten een onderhoud toestond Indonesische elementen pogen daarmede op de eerste plaats een anti-Nederlandse en anti-Westerse stemming te kweken en voorts wil men de processen gebruiken om eigen groeperingen o.m. de Mas- joemi in discrediet te brengen. Niemand verklaarde mevr. campagne te beschouwen, die zwakke binnenlandse toestand van Indonesië moet camoufleren. Toen volgde de ernstige aanklacht: „Rechter Rochjani heeft het vonnis tegen Schmidt tegen beter weten in geveld; hij kon niet anders. Hij is evenmin overtuigd van de schuld van Schmidt als de officier van justitie, Maandagmiddag werd op het minis terie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage mevrouw M. Bouman door Z.Exc. minister J. M. A. H. Luns ontvangen. Minister Luns dank- to mevrouw Bouman namens de re gering voor al hetgeen zij gedaan heeft voor de Nederlanders in Indo nesische gevangenaschap. Geheel yinks staatssecretaris mr. N. S. Blom die de scherts-getuigen bij hem thuis liet repeteren, als de procu reur-generaal, als tal van Indonesi sche juristen en andere intellectue len, die ik onder vier ogen over deze processen gesproken heb. De B.B.: Waarom en hoe? In dit artikel, dat reeds door een eerste werd voor afgegaan, geeft 'het Hoofd Bescherming Bevolking, van de A-kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, de Commandant van de Leidse Brandweer, een beeld van de Organisatie B.B., de organisatie, die in zo'n kort tijdsbestek uitgegroeid is tot een wezenlijke factor in ons volksbestaan. Artikel I van de Wet Bescherming Bevolking, die de wettelijke basis vormt van de organisatie B.B., luidt: „Onder bescherming van de bevolking verstaat deze wet het geheel van niet militaire maatregelen tot bescherming van de bevolking en haar bezittin gen, zomede van de bezittingen van openbare licha men, tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogs geweld". Omdat op dit punt bij velen vaak misverstand blijkt te bestaan, zij er nog eens op geattendeerd dat de wet zeer duidelijk spreekt van „niet militaire maat regelen". Dit misverstand wordt vooral voedsel gegeven, doordat sinds enige tijd besloten is de z.g. Rijks Mo biele Hulpverleningscolonnes, nadat eerst gepoogd was deze met vrijwilligers, dus met burgers te be mannen, uit het B.B.-verband te lichten en te beman nen met Luchtmachtpersoneel. Deze colonnes zijn hiermede geen B.B.-Onderdeel meer; zij staan thans geheel los hiervan. Wel zullen zij, ingeval van een ramp en als de plaatselijke B.B.- organisatie de bestrijding daarvan niet mannen kan, op aanvraag van de B.B.-leiding, assistentie verle nen. De B.B. is en blijft een burgerorganisatie op vrijwillige basis.. A Op een vraag, waarom de Indone sische regering niet ingrijpt, wan neer deze processen zo kennelijk on rechtvaardig gevoerd worden, ant woordde mevr. Bouman, dat iedere Indonesische politicus gebrand is op populariteit en de opgezweepte mas sa, die thans pretendeert het Indone sische volk te zijn, eist het bloed van Nederlanders. INTERNATIONALE CAMPAGNE. Het hoger beroep, dat Schmidt aangekondigd heeft, achtte mevr. Bouman bij voorbaat al verloren. Zij zag nog slechts één uitkomst voor Schmidt en de andere Nederlanders, die bedreigd worden door de Indo nesische haat: Een grote internatio nale campagne, die moet eindigen voor de Veiligheidsraad. Succes is dan bij voorbaat niet ge garandeerd, maar Indonesië is zeer beducht voor zijn goede naam in het buitenlahd en zou wellicht op deze wijze tot rede gebracht kunnen wor den. DAPPERE VERDEDIGSTER. Na de persconferentie heeft de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J M- A. H. Luns op het departement van buitenlandse zaken mevr. Bou man ontvangen om haar te danken voor de steun, die zij aan Neder landers in Indonesië geschonken heeft. Namens de regering huldigde hij het moedige gedrag van mevr. Boü- man en deelde haar mede, dat ko ningin Juliana haar donderdagmid dag zal willen ontvangen. Minister Luns herinnerde eraan, hoe de Nederlandse regering, nadat mr. Bouman had moeten vluchten en alle pogingen om juridische huln voor de Nederlanders in Indonesië te verwerven, vruchteloos bleken, een beroep had gedaan op mevrouw Bouman. GEEN BLOEMEN. „Ondanks de omstandigheid", al dus mr.Luns, „dat mevr. Bouman geen advocate is, heeft zij de verde diging van de Nederlandse arrestan ten gevoerd op een wijze, die iedere advocaat tot grote eer zou strekken. De vele moeilijkheden, gevaren en onheuse bejegeningen ten spijt, heeft zij volgehouden in het bijstaan van haar landgenoten". De regering bood op verzoek mevr. Bouman geen bloemen aan, omdat over de vreugde van haar veilige te rugkeer in het vaderland een scha duw van diepe tragiek hangt, we gens het grove onrecht, dat vele Ne derlanders in Indonesië hebben ver duurd en nog dagelijks verduren. Ontloop die plln van brandend maagznnr. Neem Rennlea! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtol lig maagzuur. De remedie is eenvou dig en afdoende: Rennies. Die hel pen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat dan ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Ren nies bij de hand! (Advertentie) Het is duidelijk dat een haven plaats als Rotterdam, een spoorweg- knooppunt als Utrecht, een industrie stad als Eindhoven veel meer risico loopt dan een dorp als Rijpwetering' of welke andere plaats in landelijke omgeving. De eerstgenoemde plaat sen hebben een belangrijk groter ge- i bemannen van een 35-tal bluseen- vaaraantrekkend karakter dan deheden. Stelt u zich dan voor wat er plaatsen buiten deze centra. Daaromvoor plaatsen als Amsterdam, Rot- is ons land verdeeld in z.g- A- en B- terdam en den Haag en voor het ge- gebieden. A-gebied zijn dan de ge- hele land nodig zou zijn. meenten of tot kringen verenigde j ^j-en heeft dan 00k naar een andere geschieden dat dit wel mogelijk zou zijn, is niet te verwezenlijken in verband met de daaraan verbonden financiële gevolgen. Voor een gebied als de A-kring Leiden zou dit voor wat de brandweer betreft al beteke- het aanschaffen en uiteraard ook gemeenten met groot gevarenrisico; B-gebied is het meer landelijk areaal. Leiden met zijn, vooral in de bin nenstad, compacte bebouwing en met zijn industrie, is tezamen met het er direct tegenaan liggende Oegstgeest verenigd in de z.g. A-kring „Leid den". Wanneer thans ^n volle vrede brand ontstaat, is het zaak om on verwijld de gemeentelijke brand weer op te bellen en u bent verze kerd in de kortst mogelijke tijd de Brandweer voor de deur te hebben. En als zioh enig ongeval voordoet behoeft men slechts de Gemeentelij ke Geneeskundige Dienst te alarme ren en spoedige deskundige hulp is verzekerd. Dit ligt in oorlogstijd heel anders, want dan gaat het niet om een en kele brand of een enkel ongeval, doch om tal van brandjes en bran den en om zovele slachtoffers. Be grijpelijk dat in die omstandigheden de bestaande gemeentelijke diensten, hoe goed ook georganiseerd, beslist ontoereikend zijn om op al die plaat sen op te treden, waar hulp nodig is. oplossing gezocht en deze gevonden enerzijds door het scheppen en in schakelen van de z.g. Zelfbescher ming en anderzijds door uit te gaan van een systeem van onderlinge hulpverlening tussen de verschillen de beschermingsgebieden, d.w.z. dat de A-gebieden bij het zich voordoen van een ramp bijstand ontvangen van de hulpverleningsorganisatie, in het B-gebied en in uiterste nood eventueel ook uit een ander A-ge bied. In verband met zijn eigen kwetsbaarheid zal een A-gebied zich, zoals hiervoor- gezegd, slechts in een bijzonder geval van uiterste nood van een gedeelte van zijn potentieel mogen ontbloten. Voorts kent men naast deze hulpverlening uit andere beschermingsgebieden de mogelijk heid van het oproepen van de eerder genoemde Rijks Mobiele Hulpverle ningscolonnes, die verspreid over het gehele land, doch op niet te grote af stand van de centra met de groot ste aanvalskansen, opgesteld staan. In volgende artikelen zal nader ingegaan worden op de organisatie van de zelfbescherming en de over- Om deze diensten zodanig uit te brei- heidsdiensten en het samenspel hier- den en dat zou thans dienen te tussen. DE KINDERVERLAMMING. De Staatscourant van gisteren be vat o.m. een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmette lijke ziekten over de week van 30 september tot en met 6. oktober. Daaruit blijkt, dat over de genoemde periode in totaal zijn aangegeven 96 gevallen van kinderverlamming n.l. 69 gevallen met verlammingsver schijnselen; 17 zonder dergelijke verschijnselen en tien zonder nadere aanduiding. Daarvan geen in Lei den of omgeving. Mevrouw Tubman, vergezeld van H.K.H. Prinses Beatrix bij de aan komst aan het Amsterdamse Concertgebouw, waar maandagavond een galaconcert werd gegeven ter ere van de Liberiaanse gasten. Vrijwel alle akkerbouwgewassen hebben dit jaar een geringere op brengst per ha geleverd dan in 1955. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het C.B.S. heeft n.l. de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstraming van de akkerbouwgewas sen, die gehouden is van 24—29 sep tember j.l. Verwacht wordt o.m. een totale graanproduktie van 1.&76.000 ton te gen 1.756.000 ton in 1955, een achter uitgang derhalve met rond 79.000 ton of ca. 5 pet. De totale opbrengst van de tarwe WEKELIJKSE BLOEMENKEUR ING IN HAARLEM. Over kaal gesproken: het spreek woordelijke blinde paard kan giste ren in de keuringszaal van het Kre- lagehuis geen schade aanrichten. Men telde er vier goed gestoken stukjes van de rode pompon Mafnificat van de fa. Bakker, Heemstede, die met deze dahlia naar ruwe schatting voor de drie en vijftigste keer present was. En verder etaleerde de heer Laan van de Tuinbouwschool in Obdam twee nieuwe chrysanthemum rubel- lum-variëteiten. No 1. was puperrose van tint en heeft de verdienste niet hoger te groeien dan 35 cm wat voor al voor de tuin van belang is. No. 1 bloeit zeer rijk. No. 2 was apart roomkleurig van tint en had ook iets grootere bloemen. Deze variëteit groeit iets hoger: rond 50 cm. en is zeer winterhard. Twee aanwinsten, die o.i. het doorkweken wel waard zijn. ad 312.400 ton is 11 pet. lager dan in 1955. Ook de produktie van haver blijkt met 16 pet. te zijn achteruitge gaan en bedraagt thans rond 486.300 ton. In totaal werd van groene erwten geoogst rond 61.800 ton tegen 109.000 ton in 1955 43 pet.), ook per ha bleef de opbrengst verre ten achter bij die van 1955 41 pet.). De opbrengst per ha van de con sumptie- en voederaardappielen is 7 pet. lager dan in 1955. Tengevolge van de inkrimping van het areaal is de daling van de totale produktie nog groter, n.l. 11 pet., de opbrengst be draagt thans 2.551.700 ton. Hersenoperatie mocht niet baten Wim Vink overleden De tienjarige Wim Vink uit Am sterdam, die op 1 oktober in het Ser- revimer hospitaal te Stockholm was geopereerd aan een hersentumor, is daar zondag overleden. Nadat hij aanvankelijk goed vooruitging en reeds aan zijn terugkeer naar Amste- dam werd gedacht, verergerde zater dagmorgen zijn toestand. Op 13 april was hij met zijn vader v. Schiphol naar Stockholm vertrok ken om zich daar onder behandeling te stellen van de Zweedse chirurg INTERNATIONALE TENTOON STELLING ..5000 JAAR SCHRIFT EN SCHRIJVEN". Van 10 december 1956 tot 10 maart 1957 wordt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een internationale tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven" gehouden, die dit instituut organiseert ter illustratie van het be lang der bestrijding van het analfa betisme in de onderontwikkelde ge bieden en ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de ver. van lera ren in het schoonschrijven m.o. en de stenografie „Groote", in samenwer king met de stichting Amsterdams schriftmuseum. Dr. W. Drees heeft het bescherm heerschap daarvan aanvaard. Teneinde deze tentoonstelling aller wegen bekend te maken en tevens ter herdenking van het feit dat dit jaar voor de 30ste maal de z.g kinderpost zegels zijn uitgegeven, is thans tevens een nationale schrijf- teken en kleur wedstrijd 1956 uitgeschreven. Naar 10.590 scholen zijn exempla ren van „De wedstrijdkrant van Ne- derland" gezonden, waarin alle bij zonderheden over deze wedstrijd en de voorwaarden waaronder de gehele jeugd daaraan kan deelnemen zijn opgenomen. Elk van deze krant bevat voorts een gratis toegangsbewijs voor 19 personen tot de tentoonstelling, n.1. voor de 6 leerlingen die de beste in zendingen van bun school hebben ge stuurd en voor 4 leerkrachten. Eduard van Beinum aan Hare Majesteit voorgesteld Eduard van Beinum wordt aan H.M. de Koningin voor gesteld na afloop van het gala-concert Liberiaanse gasten, dat hij maandagavond in het Amster damse Concertgebouw leidde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6