Eeuwen-oude band bindt Nederland met Liberia Navo-manoeuvres zijn te kostbaar Zijn er nog rechters in Djakarta? RECHTSPRAAK SpedaCe aandacht vaat menaen in maeLiykheden Vorstelijke ontvangst op Amsterdams station OEFENINGEN IN KLEINER VERBAND NUTTIGER Jordanië wendt zich tot de Veiligheidsraad DINSDAG 16 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13933 Directeur: C. M. v. HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 LJET VONNIS OVER SCHMIDT is gevallen: levenslang. Weliswaar bestaat nog de mogelijkheid van een ander vonnis in hoger beroep, maar gezien de ervaringen gelooft niemand in Nederland meer aan de mogelijk heid van een milder vonnis, laat staan van vrijspraak. Het zal de meesten van ons nog meegevallen zijn, dat althans de doodstraf niet is uitgesproken. De dood is onherroepe lijk en bij levenslang is er tenminste nog kans op gratie. Overigens is het wel merkwaardig, dat de rechter een hogere straf oplegde, dan de eis luid de (15 jaar). Maar wat doet dit alles ter 0 zake? Het gaat er om, dat iedere Nederlander tot in het diepst van z'n ziel er van overtuigd is, dat deze veroordeelde volmaakt onschuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat ieder ander welden kend mens met een greintje gevoel voor rechtvaardigheid en billijkheid het een uitgemaakte zaak moet vin den, dat een beklaagde op het getui genis van zulk een zeldzaam stel draaiers nooit veroordeeld mag wor den. Wanneer er iets duidelijk is ge weest, zowel in de zaak tegen Jung- schlaeger als in die tegen Schmidt, is het wel dit, dat de getuigen, waarop het gehele proces steunde, volkomen onbetrouwbaar waren. Daar komt nog bij, dat de Indone sische regering toelaat, dat men de rechtspraak probeert te beïnvloeden door rumoerige demonstraties, welke zelfs zover zijn gegaan, dat men me vrouw Bouman, de dappere verde digster in deze processen, heeft ge molesteerd, net zo lang tot ook zij haar leven bedreigd zag en het land heimelijk heeft moeten verlaten. Dat alles is een belediging van ons rechtsgevoel en wekt de indruk, dat Indonesië zich niet inspant om een rechtsstaat te worden, maar een staat, waarin het recht onderge schikt wordt gemaakt aan politieke en andere doeleinden, een staat, die zijn schulden niet betaalt, geen orde op eigen zaken kan stellen en zich niet houdt aan internationale afspra ken. Het was wellicht beter geweest, als president Soekarno, c. in plaats van zich als grand seigneür te laten be wieroken op buitenlandse reizen, eerst probeerde zijn eigen erf schoon te ve gen. Wie in het buitenland tracht de ogen op zich te vestigen, dient er ook representabel uit te zien. „De Indonesische regering moet niét verbaasd zijn, dat dit proces die pe verontwaardiging in het buiten land heeft verwekt", schrijft het Lon- dense blad „Times". En de .Daily Telegraph" zegt: „Het is werkelijk tragisch, dat op het ogenblik, dat de gerechtigheid bezig schijnt te zijn achter het IJze ren Gordijn weer te verschijnen, zij een zo harde slag toegebracht krijgt van een land, dat in schijn niet com munistisch is". Gevecht in de lucht Vier anti-communistische Honga ren, die de piloot van een Hongaars lijnvliegtuig met hun revolvers wil den dwingen naar het westen te vlie gen, zijn gisteren door agenten van de veiligheidsdienst overmand tijdens een hevige vechtpartij in het vlieg tuig. Een van de vier Hongaren liet het leven, aldus een bekendmaking van het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken, en twee leden van de groep liepen ernstige verwondin gen op. Het vliegtuig landde na de misluk te ontvluchtingspoging bij Szomba- thely in Hongarije. MORGEN BEZOEK AAN DEN HAAG De president van Liberia, zijn echtgenote, dochtertje met vriendinnetje en gevolg hebben gisteren niet de indruk gehad een herfstig Nederland te bezoeken, want de lucht was helder, de bloemen geurden allerwege en de zon deed meer dan tijdens de afgelopen zomermaanden. De eerste uren van zijn verblijf hier in Nederland scheen de president een weinig overrompeld door de staatsie, waarmede hij ontvangen werd; hij is een eenvoudig man en de pracht verraste hem kennelijk. Doch achter dit decor ontmoette hij een grote hartelijkheid, die onderstreept werd door Koningin Juliana tijdens het galadiner, toen zij een hartelijke toespraak tot haar bezoekers richtte. De Koningin gewaagde van de eeuwenoude handelsbetrekkingen, die Ne der land met Liberia onderhoudt en van een vroeger staatsiebezoek van de president van Liberia, tijdens de regering van koningin Wilhelmina. Aan het eind van haar toespraak bepleitte de Koningin een nauwe samen' gang der volkeren om de wereldwelvaart en de wereldvrede te bevorderen. President Tubman sprak op zachte zangerige toon over de vermaard heid, die koningin Juliana over de gehele wereld heeft als „moeder van Nederland"; hoe het hem bekend is, dat haar speciale aandacht uitgaat naar mensen, die in moeilijkheden verkeren. Galaconcert tot slot. De president herinnerde tot slot aan de bezettingstijd en de rampza lige gevolgen voor Nederland, dat zich echter in de afgelopen jaren be wonderenswaardig daarvan hersteld heeft. De zachte tonen van de Mariniers kapel vulden daarna weer de Bur gerzaal van het Dampaleis, waar een rijkdom van bloemen 'n voorjaars stemming schiep en de tere glans van oud porcelein en bewerkt zilver de romantische sfeer vervolmaakte. De avond vond een slot in het con certgebouw, waar onder leiding van Eduard van Beinum door het ge meentebestuur aan de buitenlandse gasten een welverzorgd programma werd aangeboden. Tot 28 oktober. De president van Liberia zal met zijn echtgenote en dochtertje tot 28 oktober in Nederland blijven. Op die dag zal hij zich naar Zwitserland begeven, waar zijn Europese reis een einde zal vinden. Het niet-officiële gedeelte van zijn bezoek aan Nederland zal gevuld worden met bezichtiging van Nederlandse industrieën, zo als textielfabrieken te Vlissin- gen, de Philips fabrieken te Eind hoven, de Heinekens Brouwe rijen te Amsterdam en de glas industrie te Leerdam. Tijdens dit niet-officiële ver blijf in Nederland zullen de gas ten logeren op Kasteel Oud- Wassenaar. De tweede van de vier officiële be zoekdagen, begon hedenmorgen met een bezoek aan Aalsmeer, waar de hoge bezoekers weer door het druk ken op de veilingbellettjes bloemen kochten en de rijkdom van Hollands trots bewonderden. In de voormiddag kwamen zij te rug in Amsterdam, waar na een kort verblijf in het paleis op de Dam te ongeveer half een met de „gouden sloep" een bezoek werd gebracht aan „De Ruyter". Regerings-lunch. Hier waren minister-president Drees en minister Luns ter begroe- Deze foto laat zien, hoe president William Tubman van Liberia, die maandagochtend voor een staatsiebe zoek aan Nederland in Amsterdam arriveerde, in het Centraal Station van de hoofdstad werd begroet door HJVf. de Koningin. Achter de president staat mevrouw Tubman. Maandagochtend, na aankomst op het Paleis op de Dam te Amsterdam zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix in gezelschap van hun gasten uit Liberia op het bal kon van het Paleis verschenen. Op de foto ziet men v.l.n.r. H.M. de Ko ningin, Z.E. William V. S. Tubman, president van de republiek Liberia, mevrouw Tubman en H.K.H. Prinses Beatrix, op het balkon van het Ko ninklijk Paleis. ting aanwezig en bood de regering een lunch aan, die fe ongeveer half twee ten einde was. 21 Saluutschoten en 't gejoel van de marinemannen vulden de lucht, toen de Koningin met haar hoge gas ten het schip weer verlieten om in de hoofdstad het middagprogramma te realiseren. Een bezoek aan het Rijksmuseum en een diner in de troonzaal zullen deze tweede dag van het staatsie- bezoek besluiten. Morgen tegen de middag zullen de hoge gasten, vergezeld van koningin Juliana en prinses Beatrix te om streeks een uur een bezoek brengen aan Den Haag. Treinbotsing in Japan Bij Rokken in West-Japan zijn maandag twee passagierstreinen op elkaar gereden. Twee-en-twintig mensen vonden de dood en 36 wer den gewond. Vier mensen worden nog vermist. Het ongeluk deed zich voor bij Matsoezaka, ten westen van Osaka. De meeste slachtoffers zijn leer lingen van een middelbare school in Tokio, die een uitstapje naar Osaka maakten. In New York is maandag .een warmterecord gevestigd. De thermo meter wees 29 graden C. Het record dateert uit 1879 met 27 graden op 15 oktober. Egyptische verenigingen onder toezicht Alle verenigingen in Egypte moe ten worden ontbonden op grond van een wet, die ter tekening aan pre sident Nasser is voorgelegd. Het doel van deze maatregel is volgens de Egyptische pers „het sociale werk dat door de verenigingen wordt verricht te verbeteren en alles te corrigeren wat in de statuten der verenigingen eventueel in strijd met de wet of de openbare orde is". Ook de verenigingen op het gebied van weldadigheid en cultuur vallen onder dit besluit. De besturen moeten wachten op toestemming van de overheid om de verenigingen weer op te richten. De statuten moeten eerst door haar wor den goedgekeurd. Voor het lidmaat schap van buitenlandse verenigingen is een speciale goedkeuring van de regering vereist. De financiën van alle verenigingen met een sociaal doel komen onder overheidstoezicht. In de toekomst zullen vermoedelijk gen meer rendabel zijn. De manschap. nog maar weinig manoeuvres worden gehouden. Verwacht moet worden dat Battle Royal, die in 1954 in West- Duitsland op vreedzame wijze werd uitgevochten, voorlopig de laatste in ternationale oefening is geweest. Hier bij spelen de hoge kosten een zeer belangrijke rol. Tot en met Battle Royal werden de geweldige onkosten betaald met de door de Duitse Bonds republiek uitgekeerde bezettingsmar ken. Nu moeten de deelnemers zelf alle kosten dragen. Dit heeft tot ge volg gehad dat men het nut veel strenger is gaan afwegen tegen de kosten. Dit vertelde brigade-generaal A. V. van de Wall Bake, plaatsvervangend chef van de „Northern Army Group", in zijn hoofdkwartier te München Gladibach. Nederlands jongste gene raal hij is pas 47 jaar oud schat te de kosten van Battle Royal op 20 miljoen gulden; driekwart van uit aanzienlijke bedrag moest betaald worden ten gevolge van de aange richte schade. Hij zei dat men na het verdwijnen van de bezettingsmarken eens terdege heeft nagegaan of derge lijke grote, en natuurlijk wel belang rijke manoeuvres even nuttig als duur zijn. Toen is men algemeen tot het in zicht gekomen dat kleinere oefenin- Over Israels agressie Jordanië heeft maandag officieel om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht, welke „zo spoe dig mogelijk" de zeer ernstige toe stand" moet bespreken, die „het ge volg is van de incidenten van okto ber". Deze incidenten, waarbij meer dan honderd mensen van beide partijen het leven zouden hebben gelaten, zijn door militaire deskundigen be schreven als de grootste slag sedert de Israëlisch-Jordaanse wapenstil stand van 1949. Israëlische strijd krachten drongen bij deze vergel dingsactie zestien km. Jordaans ge bied binnen. In een brief aan de Veiligheidsraad wordt gezegd, dat de Israëlische da den van agressie een ernstige bedrei ging van de vrede en veiligheid en een ernstige schending van de Jor- daans-Israelische wapenstilstands overeenkomst en het Handvest der V.N. betekenen. Er wordt gevraagd om de nood zakelijke actie om deze zeer ernstige toestand het hoofd te bieden. Burns vindt het gevaarlijk. In een verslag aan de secretaris generaal der V.N., gedateerd elf okto ber, dat maandag bekend werd ge maakt, zegt generaal Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie der V.N. in Palestina, dat de Israëlische boycot van de gemengde Israëlische- Het Britse liberale blad „News Chronicle'" meldt, dat het met zeven andere Europese bladen d,e Eu /opese eenheid gaat propageren. Deze ze ven kranten zijn „De Volkskrant" (Amsterdam), Le Figaro (Parijs), Franc-Tireur (Parijs), Frankfurter Neue Presse (Frankfort), La Stampa (Turijn), Het Laatste Nieuws (Brus sel) en Luxemburger Wort (Luxem burg). In Noord-Transvaal is een sma ragd gevonden die bijna vijf kilo woog. Bij het uithakken brak hij ech ter in tweeën. De toestand is thans zo, aldus het verslag, dat een der partijen van de wapenstilstandsovereenkomst (Is raël) haar eigen onderzoek instelt, dat niet onderhevig is aan de con trole van neutrale waarnemers, de resultaten hiervan publiceert, haar eigen conclusies trekt en op grond daarvan acties onderneemt met haar strijdkrachten. Dit wordt een ontken ning van de vitale elementen van de wapenstilstandscommissie genoemd. De aandacht van de secretaris-gene raal wordt gevestigd op de „klaarblij kelijke gevaren", die.dit met zich meebrengt. Israël boycot de gemengde wapen stilstandscommissie, omdat deze zich naar zijn mening alleen bezig houdt met het uitspreken van een veroor deling van incidenten en verder niets doet, waardoor een einde aan de incidenten wordt gemaakt. Meer bewolking Aan de westflank van een krachtig bogedrukgebied, waarvan het cen trum zich boven Polen bevindt, wordt nog steeds met zuidoostelijke wind tamelijk droge continentale lucht uit Zuid-Duitsland aangevoerd, waarin weinig bewolking voorkomt en 's nachts hier en daar misvorming optreedt. De begrenzing van deze lucht lag dinsdagmorgen boven Noord-Frankrijk. Op de Oceaan heeft zich een tropische storing ten westen van de Azoren een afzonderlijke de pressie vrij gemaakt, die de komen de 24 uur met een grote vaart in oost- noordoostelijke richting naar de om geving van Schotland zal trekken. Dit heeft o.a. tot gevolg, dat de wind in West-Europa zal gaan toenemen en de vochtige Oceaanlucht, die zich ach ter de genoemde grenslijn boven Frankrijk bevind!t, naar ons land zal stromen. Er zal morgen dan ook in het algemeen meer bewolking zijn en meer wind, maar de temperaturen ziullen geen grote wijzigingen onder gaan. De regenkansen, blijven klein. pen zullen intensief worden getraind tot en met regimentsniveau en ook de diverse staven zullen regelmatig oefenen. Dit oefenen in kleiner verband heeft bovendien grote voordelen, omdat bij zo'n uitgebreide manoeuvre vele man schappen uren moeten stilzitten en er soms' helemaal niet aan te pas komen. De cavalerie van de Kon. Land macht zal het komende jaar weer een paar maal gaan schieten in het Nato- schietkamp Hohne in West-Duitsland. Dit zal ons land meer dan drie ton kosten. De artillerie zal gaan vuren in Musterlager South en de infanterie in Sennelager. Het infanteriekamp Vogelsang en het schietkamp der luchtdoelartillerie Todendorf zijn niet meer aangevraagd. Vermoedelijk zal ook hierbij een drukken van de kosten een voorname rol spelen. Hoewel ook de B'umdeswehr het nieuwe Duitse leger voor 1957 voor de eerste keer aanvragen heeft inge diend om gebruik te mogen maken van oefenvelden in West-Duitsland, heeft de staf van de „Northern Army Group" die met de verdeling is be last) aan de aanvragen van alle Navo-landen kunnen voldoen, aldus „Trouw". Dit blad bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot S woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen over- dag meer bewolking maar droug 5 weer. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig s verandering in temperatuur. 17 Okt.: zon op 7.10, onder 17.44; maan op 16.29, onder 04.36. Hoogwaterstanden 17 Okt. v.m. 1.50; n.m. 2.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME nevel 10 C. geheel bew. 9 onibew. 12 geheel bew. 13 mist 18 onbew. 16 mist 11 nevel 17 regen 21 regen 15 geheel bew. 20 mist 13 nevel 14 nevel 13 nevel 11 nevel 13 geheel bew. 18 nevel 15 mist 18 nevel 20 Korreltje Geduld is geen zwakheid, maar in gehouden kracht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1