De 83ste derby der Lage Landen door Oranje met 3-2 gewonnen OPGELOPEN 2-0 ACHTERSTAND DOOR JXZTZTZZïïl APPEL (2) EN NOTERMANS WEGGEWERKT Nederlands jeugdteam versloeg de Belgen te Turnhout met 2-1 MAANDAG 15 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 v. d. Hart, Schaap De Munck, Klaas- sens, Wiersma, en Kuys. Zittend: Hos selaar, Notermans, Appel, Lenstra en Koopal. De wedstrijd, die het Nederlands elftal gisteren tegen de Rode Duivels i ging vrijer ademhalen en lanceerde in het Deurne-stadion speelden, had veel overeenkomst met het weer. Het duurde gisteren lang, zeer lang voordat de mist, die de gehele ochtend over de Lage Landen van Nederland en België had gehangen, was opgetrokken om plaats te maken voor een heerlijk zonnetje, dat warmte, veel warmte zelfs uitstraalde en het Deurne-stadion in fleur en kleur zette. Datzelfde beeld toonde het Oranje-elftal. In de eerste helft van de wed strijd in de „Hel van Deurne" leek het alsof een mist over spel en spelers van Oranje bleek te hangen de Belgen hadden daarvan toen niet de minste last maar na de hervatting scheen ook over het Nederlands elftal het Oranje-zonnetje, hetgeen uiteindelijk oorzaak was, dat een 20 ach terstand niet alleen werd weggewerkt, maar zelfs in een 32 overwinning werd omgezet. Een uitslag, die volkomen bevre diging kon geven qua spel-verhou- ding, een uitslag ook, die voor Oran je na de 20 achterstand toch nog voldoening schonk, maar tevens een uitslag, die voor België na het zo hoopvolle begin veel leek op een zure appel. Onze verwachting ten aanzien van deze 83ste Derby der Lage Landen zijn ten volle bewaarheid. We schreven in onze voorbeschou wing zaterdag j.l., dat het Oranje- elftal deze wedstrijd zou kunnen v/innen, indien de spelers hun tegen standers niet zouden onderschatten en we schreven ook, dat de Rode Dui vels, wetend, dat zij tegen een ster kere tegenstander zouden komen te staan, zich met alle energie, die er in hen was, om een zo eervol mogelijk resultaat te behalen en te trachten- los te komen uit de depressie, waar in hun nationale elftal en blijkens de overige uitslagen van de door Bel gische ploegen gespeelde wedstrijden' ook het gehele Belgische voetbal thans verzeild schijnt te zijn geraakt. Allerminst hoopvol. Wat het Oranje-elftal gistermid dag 'in de eerste helft van de wed strijd evenwel te zien heeft gegeven was slechter dan we in de zwartste jaren gezien hebben. Het Nederlands elftal was nergens en daartegen stak het geestdriftige, levendige spel van de jonge Belgische voorhoede wel bijzonder scherp af. Toch kan het uiteindelijk resultaat verdienstelijk genoemd worden, want de wijze, waarop de Nederlandse voetballers een na rust verkregen 2-0 achterstand wisten weg te werken, wijst er op, dat het Nederlandse voet bal toch aanmerkelijk aan kracht ge wonnen heeft. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan „stormram" Bram Ap pel, die twee van de drie Nederland se doelpunten fabriceerde, door zijn fanatiek volhouden de Belgische ver dediging op de knieën kreeg en ten slotte matchwinnaar werd door zijr tweede doelpunt, dat een ongelooflijk staaltje van beheerste voetbaltech niek betekende. Vijfde achtereenvolgende Nederlandse zege. Deze wedstrijd leverde tevens voor het Oranje-elftal de vijfde achter eenvolgende zege op in een uitwed strijd, weggesleept uit de beruchte „hel" van Deurne, waar het evenwel niet vaak op een „hel" heeft geleken. Integendeel, het ging eraf en toe erg tam en zelfs saai toe, vooral in het begin, toen er voor de toeschouwers ineer reden was om zich op te winden van ergernis dan van plezier of span ning. Al heeft „Oranje" dan weer gewon nen, een historische wedstrijd werd het allesbehalve. Maar die zege is toch veelbeteke nend, want zij werd behaald na een 20 achterstand en op een tegen stander, die blaakte van energie en strijdlust, een tegenstander, die het Nederlandse elftal eens zou laten zien, dat er nog meer ploegen zijn, die kunnen voetballen.'... Het is anders gelopen, ondanks de mineurstemming, die er over het Nederlands elftal lag. Hoe het geschiedde en waardoor die ommekeer ten gunste van het Oranje-elftal tot stand kwam? Naar onze mening was het tweede Belgische doelpunt daarvan de oor zaak. Inderdaad was de eerste helft voor Oranje slecht geweest. De spe lers zullen dat zelf niet minder be amen, maar de tweede helft werd hoopvol begonnen, doch toen een fout in de verdediging tot het tweede Bel gische doelpunt leidde, liep de maat bij de Nederlanders over. Een felle reactie volgde, die een volledige inspanning van alle krach ten teweeggebracht en aanvanke lijk misschien enigszins aarzelend langzamerhand werd het verloren terrein herwonnen, de Oranjeploeg werd zich weer bewust van haar kunnen entenslotte volgde voor de Rode Duivels hetzelfde spelletje als voor de rust bij Oranje: steeds groter wordend overwicht van de Oranjeploeg en zware druk op de Belgische defensie, die ondanks versterking uit middenlinie en voor hoede tenslotte aan flarden gere ten werd, wat tot gevolg had, dat de Oranje-ploeg uiteindelijk toch win naar werd. Geen groots spel. Toch leverde deze wedstrijd aller minst groots spel op. Dat kan men over het algemeen nimmer van de „Derby der Lage Landen" verwach ten, doch wat nu zelfs door de Bel gen vóór de rust en door de Oranje- spelers na de rust werd vertoond, was al heel pover. Het was eigenlijk de slechtste wedstrijd na de oorlog, waarvan voor de Nederlandse ploeg deze goede noot genoteerd kan wor den, dat het tenslotte een 32 over winning werd, welke evenwel in waarde daalt als men haar beziet in het licht, dat de Belgen met een gro tendeels verjongde ploeg speelden. Er is in de rust kennelijk een hartig woord gesproken over het angstig aandoende, povere spel en de beslui teloosheid om eens tot een krachtige attaque over te gaan. Toen het een maal 20 was en het veel meer dan te voren begon te gaan oni „alles of niets" viel het onze spelers lichter, van taktiek te veranderen. Noter mans liet zijn verdedigende houding varen en wijdde zich aan zijn taak als verbindingsspeler. Er kwam nu inderdaad meer stootkracht in de voorhoede. Lenstra werd wat ontlast, de voorzet, waaruit Appel voor het eerst een tegenpunt kon scoren. De kleine Fortuna-man Notermans smaakte later het genoegen, de ge lijkmaker voor zijn rekening te kun nen nemen. Daarmee was de gehele ploeg wel tot de overtuiging gekomen, dat de beste verdediging in de aanval lag, nog juist op tijd. Op tijd ook voor de keuze-commissie om het besluit te rechtvaardigen. Cor van der Gijp voor deze gelegenheid te vervangen door de robuste Appel, die zijn repu tatie van stoot-troeper op het beslis sende ogenblik bevestigde en de win nende goal maakte. MEES' VIJGTIGSTE, MAAR MEERUM'S TACHTIGSTE Op het veld werd Mees, de aanvoerder van het Belgische elftal dqor zijn collega's van het Oranje-team gehuldigd, in ver band met het feit, dat de Belg zijn 50ste landenwedstrijd speel de, een respectabel aantal, waar mee hij zich plaatste onder de heel groten der Belgische voet ballers. Deze wedstrijd tussen België en Nèderland, was de 83ste in de serie van landenwed- strijden tussen Nederland en België. Op de tribune zat een sport journalist, de heer H. A. Mee- rum Terwogt, die een stil, maar niettemin zeer merkwaardig ju bileum vierde. Van deze 83 wedstrijden heeft de heer Mee- rum Terwogt er 80 gezien en „verslagen". Een gebeurtenis, welke toch wel aan de vergetelheid mag worden ontrukt. Enkele meningen over de wedsHjd Men is het er algemeen over eens, dat Nederland de wedstrijd in Ant werpen toch verdiend gewonnen heeft, omdat de Oranjeploeg betere conditie toonde dan die van de Rode Duivels. Mees, de Belgische aanvoerder, vond het erg jammer, dat juist deze voor hem vijftigste interland verlo ren moest gaan en dan nog nadat een 20 voorsprpng bij elkaar was gevoetbald. „De Nederlanders heb ben altijd wat meer geluk dan wij", aldus de Belgische aanvoerder, „en daar is nu eenmaal niets aan te doen. Zij hebben de kans gphad en ze heb ben deze gebruikt, iets wat wij jam mer genoeg de eerste helft niet heb ben gedaan." Rinus Schaap, de Nederl. ploeg man, had de Leidse Courant van Zaterdag niet gelezen en dus: „Wij hebben de Belgen wat onderschat, geloof ik, daarom ging het bij ons zo stroef in het begin. Na die 20 ach terstand had ik er een hard hoofd Kruyver, de TC-voorzitter van de K.N.V.B.: „Een van onze slechtste wedstrijden van de laatste tijd. Het moreel was in elk geval goed. Dat heeft m.i. de doorslag gegeven." Henk Pellikaan, lid der Keuze- Commissie: „Het Oranje-elftal heeft bijzonder veel gepresteerd. Om in Deurne na een 20 achterstand met 32 te winnen moet men heel wat mans zijn." Ook de Belgische pers is teleurge steld door het vertoonde in Deurne en speciaal dan wat hun eigen spe ler betreft. „Het Volk" (Gent) zeg.t dat het clubmootje van Gantoise een mis lukking is en in het bijzonder Orlans is ver achtergebleven bij de bijzonde re partij, welke hij tegen. Hongarije vertolkte. „Le Soir" was volkomen verrast door het herstel van het Nederlands elftal na de rust. „Le Soir" kan ook niets anders dan constateren, dat de verdediging na de rust in elkaar stortte en flater op flater beging. „Het Laatste Nieuws" constateert, dat thans gebleken is hoe zwak België er eigenlijk wel voorstaat, want dat bij gebrek aan voetballers van klasse men zijn toevlucht tot gewone clubspe Iers als Decoster en Willems heeft moeten nemen. Het „Nieuws van den Dag" spreekt over het winnende doelpunt van een onzuivere goal, omdat Appel een overtreding tegen Decoster had be gaan. Volgens „Le Soir" was het doel punt gemakkelijk te verhinderen ge weest, indien Gernaye tijdig was uit gelopen, doch ook de doelman deelde toen in de algemene malaise. (Advertentie) Een verdiende zege „Ik ben meer dan tevreden over mijn jongens". Dat zei een bijna ju belende Karei Kaufmann na afloop van de zaterdagmiddag op 'het terrein van F.C. Turnhout gespeelde wed strijd tussen de jeugdelftallen van België en Nederland. „En dan niet in de eerste-plaats om die 2>1 zege, maar eerder nog om het feit, dat we verdiend hebben gewonnen, dat onze conditie beter was en ons ploegver- iband hechter". Het was een „jiubileumwedstrijd'", de 25ste, die de jeugdploegen -speel den. De Nederlandse jongeren heb ben dat jubileum- gevierd. Zij traden de Belgen tegemoet met een weldoor dacht spelletje. Wel waren de gast heren technisch zeker niet de min deren, maar de conditie gaf de door slag. Een tempo, dat zeker redelijk moet worden genoemd voor deze jeugdigen, konden de Belgen niet tot het einde toe volhouden. De Neder landers wel en dat bracht hun de zege. Tegen de verwachting in gingen de onze reeds snel in het offensief, en ze kregen meer werkelijke kansen dan 'hun tegenstander®. Middenvoor Sleven (VVV '03benutte zo'n kans. In moeilijke positie kreeg hij de bal toegespeeld, handig ontdeed hij zich van zijn belagers en toen hij even vrijibeid had loste hij een schot, dat te goed gericht was om doelman Core mans ook maar een schijn van kans i te geven (0-1). De Nederlanders I behielden hun voorsprong tot na de I rust. Een duel tussen de Ee^ische aanvalsleider, Wegria, en de Neder-1 lendöe stopper, Schilder (Volendam), ging vooraf aan de gelijkmaker. iHet had er, althans voor de toeschouwers langs de lijnen, alle schijn van, dlat de (Belg de bal met de hand mee nam. Ook Schilder dacht dit. Even hield hij in en dat werd hem fataal. Wegria zette door en kwaim alleen voor keeper Bals (Zeist). De Belg maakte geen fout en opnieuw was de stand gelijk (11). Verwoed vielen de Nederlanders hierna aan. De Belgen, voor wie 'het tempo kennelijk te hoog was geweest, konden slechts met alle moeite de Nederlanders de weg naar het doel versperren. Aanval na aanval op het doel van Coremans volgde. Toen, ein delijk onverwacht, kreeg rechtsbin nen De Vries (Sparta) in een scrim mage die bal voor zijn voeten. Hij maakte van een moment van vqjK warring in de defensie van de Belgen gebruik door hard in te schieten en Nederland leidde opnieuw (12). In gievaar kwam de overwinning niet, meer, te minder omdat de onzen hun tegenstanders in de laatste fase van de sitrijd bijna overspeelden. Een Nedlerlands jeuigdelftal, zoals wij dat eigenlijk de laatste jaren niet meer hebben zien spelen, heeft ver diend gewonnen. Naast het feit dat Kruyver (KFC) excelleerde, en Kraiay (DOS) op de rechts-backplaats Bals CZeist) in het doel en Sleven als aanvalsleider vaak voortreffe lijke dingen deden, terwijl ook an deren van behoorlijke aanleg blijk gaven, mioet echter ook worden ge constateerd, dat een tijd van rijping nodig zal zijn voordat hun talenten tot volle ontplooiing kunnen komen. Hier een beeld van het winnende doelpunt door Appel (N.) gemaakt nadat hij een duel met De Coster (B.). had gewonnen en de bal met een scherp schot in het doel liet be landen. V.l.n.r.: Appel (N.), de Bel gische doelverdediger Gernaye (lig gend), De Coster (B.), Van Herpe (B.) en geheel rechts de Belg Mees. Het moment waarop middenvoor Wil lems van België in de vijftiende mi nuut van de eerste helft het eerste Belgische doelpunt scoorde. V.l.n.r.: ziet men Willems (B.)., Van der Hart (N.) en de Nederlandse doelverdedi ger De Munck. De donkerharige scheidsrechter Or- laruddni, een Italiaanse aristocraat met een heel licht embonpoint, is wel zo ongeveer de beste man van het veld geweest tijdens de wedstrijd België Nederland. Hij heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten, paste op tijd de voordeelregel toe en floot de wed strijd niet „dood". Daar 'had hij trou wens weinig gelegenheid toe, want de gemoederen van de spelers waren maar zeidien verhit. Hoe matig ook: er werd doorgaans zeer fair gespeeld en geen ogenblik is de strijd door te grote hardheid ontsierd. Een keer heeft signore OrlandSni, die goed geasssisfceerd werd door zijn landgenoten Ferrari en Righi, de aan dacht op zich gevestigd. Dat was na de rust, toen de ploegen stonden aan getreden voor de tweede helft. De scheidsrechter liet op zich wachten. Grapjassen riepen als om een „nette invaller", maar dat was gelukkig niet nodig. De heer Orlandini had ontdekt, dat zijn fraaie uniform niet meer helemaal schoon was. Daardoor ver saheen hij anderhalve minuut te laat in een smetteloos wit over hemd. Met een charmant gebaar als excuus verzocht hij Bram Appel, zo vriendelijk te willen zijn, de bal weer aan het rollen te brengen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7