Herfstig Amsterdam begroet verwarmend president Tubman uit warm West-Afrika Van Liberia naar Nederland De nieuwe ministers op Soestdijk beëdigd „Gerrit de Stotteraar" wist een eigen auto bij elkaar te sle!en MAANDAG 15 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Koningin en Kroonprinses verwelkomden de president, zijn echtgenote en dochter In het mistige, door de herfst ge tekende Amsterdam heerste vanmor gen de bekende spanning en lichte- lijke feeststemming, die altijd aan het staatsiebezoek van een bevriend staatshoofd gepaard gaat en toen he denmiddag te 12.26 uur de trein uit Oldenzaal op het eerste perron van 't Centraal Station tot stilstand kwam, stonden er weer duizenden mensen langs de Amsterdamse straten en wapperden er weer honderden vlag gen van diverse naties aan de oude gevels van het gastvrije Amsterdam. Voordat het 50-jarige staatshoofd van de Westafrikaanse republiek Li beria, president William Vacanarat Shadrach Tubman, met zijn echtge note, dochter en gevolg zich in ruil voor het warme klimaat in Afrika kon verwarmen aan het warme hart van Nederland, werd hij op het per ron welkom geheten door koningin Juliana en prinses Beatrix, die tijdens de afwezigheid van haar vader diens plaats inneemt. Om ruim 9 uur arriveerde de trein waarmede de president, zijn echtge note, dochter en gevolg gisteravond 11 uur uit Hamburg zijn vertrokken, te Oldenzaal, waar het Nederlands ere-gevolg in de trein plaats nam. Hartelijke begroeting. Op het Centraal Station in de Ko ninklijke wachtkamer waren een groot aantal Nederlandse autoriteiten met hun echtgenoten aanwezig; onder deze bevonden zich o.rn. de ministers, de voorzitters der Kamers, de bur gemeester van Amsterdam en de commissaris van de Koningin in Noord Holland. Een detachement^van de Konink lijke Luchtmacht had op het station de erewacht betrokken en plechtig klonken de tonen van het Liberiaan se volkslied, dat door de luchtmacht kapel gespeeld werd, toen de harte lijke begoeting tussen de gasten, de Koningin en prinses Beatrix ge schied was. Nadat de erewacht geïnspecteerd was en de in de wachtkamer verza melde autoriteiten aan de gasten wa ren voorgesteld, begaf het aanzien lijke gezelschap zich naar de gereed staande koetsen, die zich onmiddel lijk op weg begaven naar het Paleis op de Dam. Langs de wegen stonden duizen den Amsterdammers, die de hoge gasten geestdriftig toejuichten en geen plek scheen er meer open op De Dam, waar vrij kort na aan komst de president met zijn echtge note en dochter, benevens Koningin PONTIFICALE HOOGMIS DOOR AFRIKAANSE BISSCHOP IN MAASTRICHT. Ter gelegenheid van de missie- thuisfront-week in Maastricht is gis teren in de St. Lambertuskerk voor de eerste maal in Limburg door een neger-bisschop, mgr. Laurentius Ru- gambwa, bisschop van Rutabo, Tan- ganyka, Ooost-Afrika, een pontificale Hoogmis opgedragen. Deze inlandlse bisschop werd tij diens de kerkelijke plechtigheid geas- siteerd door pastoor Geurts als pres- 'byterassisten en door de kapelaans Huysmans en Claessens, respectieve lijk als diaken en subdiaken. Mgr. R/ugaimlbwa maakt thans een reis door de wereld en heeft reeds een bezoek aan de Paus te Rome ge bracht. Dinsdag vertrekt hij naar Amerika. Zijn bisdom behoort tot de armste van Afrika en is afhankelijk van het slagen van de koffie-oogst. Juliana en prinses Beatrix op het balkon verschenen om de ovatio nele toejuichingen in ontvangst te nemen. De Dam werd echter niet verlaten, toen de deuren zich weer achter een leeg balcon sloten, want de Amster dammers weten, dat een der eerste daden van een bezoekend staatshoofd is een resaluut te brengen aan het monument voor de Nederlandse ge vallenen. Eresaluut. President Tubman verwijlde niet lang in het paleis, maar schreed vrij spoedig door een haag van studenten weerbaarheids-corpsen uit Amster dam, Leiden en Utrecht naar het mo nument, waar hij een krans neerleg de. Nadat een minuut absolute stilte betracht was, speelde de Amsterdam se Politiekapel een plechtige koraal, ter onderstreping van de gevoelens der aanwezigen. Toen het hoge gezelschap weer in het paleis teruggekeerd was, ver spreidden de Amsterdammers zich, maar de komende dagen zullen zij in soort uitgaansstemming blijven, want hoofden van bevriende staten v/eten de Amsterdammers de zekerheid te geven, dat zij in ons land van harte welkom zijn. In de middaguren wordt het ge meentebestuur van Amsterdam op het paleis ontvangen, zal er een re ceptie van het corps diplomatique plaats vinderj. De eerste dag van dit bezoek wor<» besloten met een galadiner, dat te on geveer half acht een aanvang .neemt. PRESIDENT TUBMAN AANGEKOMEN. Vanochtend is de president van Li beria, de heer W. V. S. Tubman, per trein te Oldenzaal aangekomen. Zijn Toch verlof te Nunspeet Alle militairen van het geniebatal jon van de vierde divisie te Nuns peet, hebben het afgelopen weekend van verlof genoten. Dit is een bijzon derheid, omdat het bataljon tot de pa rate troepen behoort en er dus voort durend de helft van de mensen aan wezig moet zijn in de kazerne. Het verlof, dat een gedeelte van het bataljon de vorige week zou mogen opnemen, werd toen op grond van een merkwaardige beslissing van de batal jonscommandant, overste Dijkstra, plotseling ingetrokken. De commandant vond namelijk, dat de jongens moesten poetsen. Reeds de vorige week had de divi- sie-commanidaint, g-enteraal-majoor Gips, duidelijk laten blijken, dat hij het besluit van de bataljonscomman dant niet bijzonder kon waarderen. Het extraverlof dat deze week het gehele bataljon in staat stelde, naar huis te gaan, werd danook door ham verleend aldus de officiële bekend making na overleg en samenspraak met de bataljonscommandant, als een beloning, voor het onberispelijke uiterlijk van de troep bij het bezoek, dat de gerenaal dinsdag aan de legerplaats gebracht heeft. De vier soldaten, die beschouwd kunnen worden als de raddraaiers van de vorige week opgelaaide revol te, werden echter van de beloning uitgesloten en bleven in de kazerne. Over een en ander zijn inmidddels in de Kaïmier vragen gesteld. STAD echtgenote vergezelt hem. De trein bestond uit twee salon-, een slaap- en twee bagagerijtuigen. Na een oponthoud van circa 17 mi nuten, waarbij de locomotieven ver wisseld werden, vertrok de trein om 10.04 uur naar Amsterdam. Het ligt niet in de bedoeling der re gering om bij gelegenheid van de a.s. uitbreiding van het aantal leden der Eerste en der Tweede Kamer over te gaan tot sluiting van de ge wone op 18 september j.l geopende zitting der staten-generaal en tot opening ener nieuwe zitting. Een dergelijke sluiting met daar opvolgende hernieuwde opening wordt niet door enig grondwettelijk voorschrift vereist, terwijl daartegen bovendien bezwaren van praktische aard bestaan. De uitbreiding van het ledental der beide kamers zal der halve geschieden tijdens de gewone zitting 1956—1957. Nederlandse militairen herhalen in Duitsland Onderdelen van de derde divisie houden thans herhalingsoefeningen te „Brug Vogelsang", waar 20 jaar geleden de leiders van „het duizend jarige rijk" werden gekweekt. De sterkste van deze herhalings tro epen is sterk teruggelopen door een groot percentage afkeuringen (8%) en een groot aantal vrijstellin- gen. Ongeveer 3.300 militairen bevin den zich momenteel op de oude nazi- trainingsterreinen en zullen gaan oefenen in bataljons verband met ge bruikmaking van tanks. Dit zal de betrekkelijke populariteit van de Nederlandse troépen bij de Duitse bevolking wel snel doen afne men, daar de tanks ongetwijfeld veel schade zullen toebrengen aan de lan derijen. Deze schade wordt weliswaar vergoed, maar niet een boer vindt het prettig, als zijn gewas vernield -wordt. De commandant van een der onder delen zei de, dai de militairen, die allen ongeveer 27 jaar zijn, niet meer geschikt zijn voor de eerste linie, waarin zij thans geplaatst zijn. De individuele prestaties van deze herhalingsoefeningen achtte hij ech ter groter dan van de parate troe pen, die voor hun eerste oefening in dienst zijn. ONEERLIJKE ADMINISTRATEUR. Vrijdag heeft de Amsterdamse poli tie een 35-jarige administratiechef aangehouden, dde 'heeft bekend in het afgelopen jaar een grote reeks ver duisteringen in dienstbetrekking te hebben gepleegd. Tot mi toe is ge bleken dat hij zijn werkgever, voor ruim 9000 gulden heeft benadeeld. Op 1 september j.l. had de administratie- chef ontslag genomen, en een eigen zaak opgezet. Vroeger had hij ook al zelfstandig een bedrijf uitgeoefend, waarbij hij diep in de schulden was geraakt. Om die af te betalen, zo ver klaarde hij tegenover de politie, heeft hij de verduisteringen gelpeegd. DODELIJKE VAL. De 57-jarige schilder J. W. Rohner uit Amsterdam is vrijdag in het Wil- helminagasthiuis overleden aan de verwondingen die hij heeft opgelopen, toen hij op 1 oktober j.L bij werk zaamheden aan een gebouw aan de Da Costakade in de hoofdstad een val maakte van ongeveer 10 meter. STUURMAN VERLAAT HET SCHIP VAN STAAT Zaterdag droeg Z.E. mr. F. J. F. M. van Thiel, de dem issionaire minister van maatschappelijk werk, de porte feuille van het ministerie over aan H.E. mej. dr. M. A. M. Klompé, zijn opvolgster. Op de foto ziet men Z.E. Van Thiel, die voor de laatste maal als minister het departement verlaat en uitgeleide wordt gedaan door H.E. Klompé. Zaterdag zijn op paleis Soestdijk door H.M. de Koningin drie van de vier nieuwe ministers beëdigd. Op de foto ziet men v.l.n.r. Z.E. prof. dr. I. Samkalden, H.E. mej. dr. M. A. M. Klompé en Z.E. H. J. Hofstra, die na hun beëdiging het paleis verlaten. Kasten vol goederen „Gerrit de Stotteraar", die vorige week te Amsterdam gearresteerd werd, zal wel weer voor geruime tijd uit de samenleving verdwijnen, want de politie heeft in één week tijd reeds kasten vol gestolen goederen gevon den, die Gerrit op verschillende adressen in de hoofdstad had onder gebracht. Het nieuwe systeem van Gerrit be helsde, dat hij bij eerlijke burgermen sen een kamer huurde en daar de ge stolen goederen, waaronder vele ra dio's, textielgoederen en zelfs juwe len, opborg. De oogst van de laatste maanden was zo groot geweest, dat Gerrit zich de luxe van een eigen auto permit teerde, die hij echter in tegenstel ling tot de verwachting eerlijk be taald heeft van oneerlijk verkregen geld. De politie heeft inmiddels auto's vol gestolen goederen achterhaald en EERSTE KATH. KERK. Katholiek Amsterdam heeft zondag herdacht, dat 650 jaar geleden de eerste katholieke kerk van de hoofd stad door bisschop Guido van Utrecht werd ingewijd. Het was de St. Nico- laaskerk op het Oudekerksplein. die sinds de reformatie als „Oude Kerk" in handen is van de protestanten. Ter gelegenheid van dit jubileum droeg de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de tegenwoordige St. Nicolaas-Patroonskerk van Am sterdam aan de Prins Hendrikkade een pontificale Hoogmis op, waarbij hij geassisteerd werd door o.m. de de ken van de hoofdstad, mgr. G. P. J. van der Burg. Tal van prominente ka tholieke Amsterdammers, o.w. leden van het dagelijks bestuur van het ge- gezelschap van de Stille Omgang het mirakelwonder van 1345, waarvan de Stille Omgang een uitvloeisel is, vond in de eerste Nicolaasparochie plaats woonden de plechtigheid bij. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door wethouder W. Stein- metz. Momenteel telt de hoofdstad 40 ka tholieke kerken. Lou tot één dag veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen de 58-jarige vroegere vis- koopman Lou Voortibudzen uit Mui dien, die op 5 maart j.L geweigerd had als getuige te versohij nen voor de rechter-commissaris in Amsterdam nadat hij tor dagvaarding daartoe was opgeroepen. Het hof legde deze verdachte, die zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" noemt, één dag gevangenisstraf op. Het von nis van de rechtbank werd bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, want in eerste aanleg had de recht bank de verdachte twee weken ge vangenisstraf opgelegd. Het hof verwierp het verweer van verdaohtes raadsman, die op ontslag van rechtsvervolging had aangedron gen, omdat zijns inziens Lou gewei gerd had als getuige te verschijnen, omdat een onweerstaanbare inner lijke drang dan wel een waandenk beeld hem diit verhinderde. Het hof achtte dit beroep op overmacht ech ter ongegrond. SCOOTERRIJDER REED TEGEN VLIEGER-TOUW. Toen een scooterrij'dier uit Hengelo zaterdagmiddag over de rijksweg Den HaagRotterdam reed, raakte hij verward tussen het touw van een vlieger, die enkele kinderen ter hoog te van Delft aan 't oplaten waren. De scooterrijder kwam te vallen en moest bewusteloos naar het zieken huis te Delft worden, overgebracht. de nieuwe wagen van Gerrit kreeg een plaatsje in de politie-garage. Als assistent bij de insluipingen fungeerde een jongere stiefbroer van Gerrit die ruim een maand geleden door de politie gearresteerd werd. De mededelingen, die Gerrit de po litie verstrekt, zijn nogal spaarzaam en daarom zoekt de politie nog on verdroten voort naar nieuwe schuil plaatsen van gestolen goederen. Door vloed op een zandbank verrast Redding op 't nippertje Twee inwoners van St. Philips- land, de heren J. Verwijs en C. van der Maléj. waren zaterdagmorgen omstreeks vier uur bij eb naar het Slaak een zandbank gegaan om te proberen, i in de geulen van de j Vlietplaten niet een netje wat bot te vangen. Toen de vloed opkwam wilden zij teruggaan, maar zij wis ten in het donker niet, hoe zij lo pen moesten. De geul, waardoor zij op de zandplaat gekomen waren, i konden zij niet mee'r terugvinden. Ze i bonden daarop een rode zakdoek aan een stok, samel» met een bran dende zaklantaarn, om de aandacht van door het Slaak passerende sche pen te trekken. Meer dan een uur w&chtten zij te vergeefs. Bij het aanbreken van de dag werden zij echter opgemerkt door het passerende schip „Altena" uit Werkendam. Schipper Cornet hoorde om hulp roepen en zag de mannen zwaaien met hun geïmpro viseerde vlag. Toen een i^oon van de schipper heen met de\ roeiboot bereikte, stonden zij reed.s tot de borst in het water. Na aa.n boord van de „Altena" van droge kleren te zijn voorzien, werden ze meege nomen naar Bruinisse, waar schip per Cornet een lading zand l moest lossen. De mannen hadden het Op1 zijn hoogst nog een half uur op de" blaat kunnen uithouden. I MILJOENEN-PAND. Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (G.A.K.) in de hoofd stad, dat thans over 20 panden in dd stad is verdeeld, krijgt een nieuw' gebouw, dat zal verrijzen aan het1 Bos en Lommerplein in Amsterdam-' West. De bouwkosten zullen 10 mil joen gulden bedragen. Op 1 januari a.s. wordt met de bouw begonnen en verwacht wordt, dat men het ge bouw op 1 januari 1960 zal kunnen betrekken. Het G.A.K. ontstond in 1952 door het inwerkingtreden van de organi satiewet sociale verzekeringen. Het voert de administratie voor een 15- tal bedrijfsverenigingen met 4.000 miljoen gulden aan loon. Het nieuwe kantoorgebouw, een ontwerp van het architectenbureau Merkelbach en Elling, wordt ruim 150 m lang en 19 m breed. Er komen tien normale kantoorverdiepingen (hoogte ongeveer 42 m) en op een der twee vleugels een elfde etage waarop de directie, het secretariaat en de vergaderzalen worden onder gebracht. De heer P. van Stuyvenberg, Nederlands oudste inwoner, is in de leeftijd van 104 jaar te Bussum over leden. De heer Van Stuyvenberg, die in Kesteren werd geboren, heeft daar tot zijn negentigste jaar gewoond. Hij is altijd goed gezond geweest, maar sinds enige weken was hij bedlege rig. De laatste veertien jaar was de heer Van Stuyvenberg inwoner van Bussum. Een motor reed zaterdagmiddag in Winterswijk het vierjarig zoontje van de fannilie Veldhuis aldaar aan, toen het plotseling de Vredenseweg overstak. Zondagmorgen is 't knaap je in een ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Regeringsverklaring Minister-president dr. W. Drees zal dinsdag 23 oktober in de Tweede Ka mer een regeringsverklaring afleg gen. Het debat over de verklaring zal vermoedelijk op de daaropvolgende woensdag en donderdag worden ge houden. Het ligt in de bedoeling de vijftig nieuwe leden met wie de Tweede Ka mer zal worden uitgebreid, te beëdi gen in de vergadering van dinsdag 6 november. Bij Koninklijk Besluit is de naam van het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting gewijzigd. Het zal gaan heten departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. LERAREN VOELEN ZICH ACHTERGESTELD. De afdelingen Geleen en Sittard van de r.k. lerarenvereniging St. Bo- naventura zijn gisteravond in gecom bineerde vergadering te Sittard bij een geweest om adhaesie te betuigen met de motie van de Amsterdamse af deling inzake de achterstelling van de leraren V.H.M.O. en M.N.O. bij de jongste salarisherziening voor de hogere rijksambtenaren. De motivering van regeringszijde, aldus deze afdelingen, als zouden de leraren V.H.M.O. en M.N.O. van deze herziening moeten worden uitgezon derd, omdat voor hen reeds in 1953 een salariscorrectie heeft plaats ge had, is ten enenmale onjuist. In 1953 is aan de leraren slechts een hen lang onthouden rechtsherstel geschon ken. De in dat jaar moeizaam ver worven feitelijke gelijkstelling van de leraren V.H.M.O. met de hoofdinge nieur een herstel van de voor oorlogse situatie is nu zonder enig argument weer ongedaan gemaakt, zo wordt betoogd. Verder wordt gesteld, dat de sala- rispolitiek van de regering voor het V.H.M.O., er de oorzaak van is, dat van het totale aantal in het afgelopen schooljaar aangestelde leraren 61 pro cent onbevoegd was, en dit ondanks de salariscorrectie en gelijkstelling met de rang van hoofdingenieur in 1953 verkregen. De afdelingen Geleen en Sittard wijzen er op, dat juist de bevoegde leraren het slachtoffer dreigen te wor den van de aanwezigheid van een steeds groter wordend aantal onbe voegden, omdat van deze laatsten in derdaad bezwaarlijk kan worden vol gehouden, dat hun positie moet wor den gelijkgesteld met de rang van hoofdingenieur. SI *»en van deur V opende de gevangenis Een inbreker uit Waalwijk, die za terdagavond zijn slag wilde slaan in dtp zuivelfabriek te Herpt, liet zich- ze lf in cïe val lopen, toen hij behoed zaam, om geen aandacht te trekken, ee>a openstaande deur sloot. ''Verbijsterd stond hij enkele ogen blijken later te knipogen tegen de feL'e lichtstraal van een zaklantaarn, en te beduusd om te dienken aan vluchten of verzet, voldeed hij aan het ibevel van de politie om zijn han den maar omhoog te steken. Hoe men er achter gekomen was, dat mij met minder goede bedoelin gen <door het gebouw rondwaarde, was d"(e man een pijnlijk raadsel. Hij had namelijk niet kunnen horen, dat bij dottfr het sluiten van de deur een alarmi nstallatie in werking had ge steld, die zich bevindt in het woon huis viin de directeur, in de onmid- dellijkej nabijheid van de fabriek. Goe de vangst. Het ^vaarsehuwen van de politie was voo:r de directeur tientallen werk en de r est was kinderspel. Binnen! <ort zal de inbreker zich voor de Justit ie te Den Bosch moeten ver antwoordden over een reeks van veer tien inbra ken, die hij in de omgeving van Waalvfijk heeft gepleegd en over een ongenood bezoek aan de Boeren leenbank t?? Drunen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6