EEN MEISJE ,h DE SPOKEN J AGE WIE WEET.... Bloemen en 8ste gulden boek uit Nederland bij Maria van Fatima Voor elk misdeeld kameraadje gaan 125 kinderen aan het werk Bespiegeling van een ambidexter MAANDAG 15 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA De mensen, die de Hildalgo Be rgen onderzochten, bleven bij de beken. Ze zochten naar goud, galena, mis schien nog koper. Tungsten laat. geen duidelijke sporen in het gesteente achter, zoals koper; de geologen kwa men dus terug en berichtten, dat in dat gedeelte van het land ni^ts bij zonders te vinden was. „Ik heb u al gewaarschuwd, dat het een lang verhaal worden zou en ik moet nu weer eerst over e;en ver traging spreken. Ik werd n&ar San Francisco geroepen, omdat ijnijn va der ernstig ziek was. Ik blieef daar totdat hij stierfdrie maanden later. Gedurende die tijd liet ik de monsters steen uit de Schapen Can yon door een ervaren geoloog onder zoeken en hoorde van hem tde beves tiging van mijn vermoedens;'. Het was wolframiet, 'n waardevolle» stof. Ze wilden natuurlijk allemfaal weten waar ik het goed vandaan- had en ik I dissen, maar het land was nu eenmaal verkocht. Daarna was het land van de ene hand in de andere overgegaan een paar dozijn ongeveer.... en de laatste hand was dan altijd Carver!" „Dit leek op een onhandige poging om onwettige kolonisatie te verber genwat het ook werkelijk was. maar Wallace ging dieper op de zaak in. Al die documenten waren natuur lijk in handen van de Spoorwegmaat schappij gesteld. Wallace liet er foto grafische copiën van maken en liet ze aan handschriftdeskundigee zien. Het algemene oordeel was, dat de paar dozijn mannen, die hun land aan Carver overgedaan hadden, in wer kelijkheid slechts één persoon was. een verdraaid goed vervalser van handtekeningen! Als er slechts twee of drie documenten geweest waren, zou men de geringe punten van over eenkomst niet eens gemerkt hebben, maar bij meer dan twintig moesten ze wel aan een deskundig oog opval len, Zóó ver was Wallace gekomen toen hij gedood werd, maar voor mij was het een goede basis om er verder op door te gaan". „Het geluk was met mij. Had Tho mas Wallace in San Francisco een andere bank genomen dan juist de Compston National, dan zouden er grote moeilijkheden voor mij ont Persoonlijke aanbieding Vrijdagmiddag hebben de pelgrims van de 5e Nat. Bedevaart naar Fati ma aan O. L. Vrouw van Fatima bloemen aangeboden, gekocht voor het geld, dat vele Nederlande katho lieken daarvoor beschikbaar stelden. Met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. werden ze overgevlogen van uit Nederland naar Portugal. Toen de redactie van het maand blad „De Stem van Fatima", kort na de oorlog dit plan lanceerde, bestond er onmiddellijk grote belangstelling voor, en deze duurt nog altijd onver minderd voort. Dit jaar was het de eerste keer dat Nederlandse pelgrims de bloemen persoonlijk overdroegen aan O. L. "rouw van Fatima. Tijdens de bloemenhulde werd door de promotor van de Rozenkranskruis- KONINGIN LUISTERDE NAAR LEZING VAN ALPENBEKLIMMER. H. M. de Koningin heeft zaterdag avond in Utrecht een voordracht bij gewoond van dr. C. G. Egeler, die voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Alpen vereniging sprak over de Andes-expeditie 1956 in de Corillera Vilcamamba. Tijdens deze geologisch-alpinisti- sche expeditie heeft dr. Egeler samen met dr. T. Booy en de Franse berg beklimmer Lionel Ferray, drie bergen van ruim 6.000 meter bestegen, waar bij de Veronica en de Pico Soray voor de eerste maal werden beklom men en de Salcantay voor de tweede maal. Deze drie Alpinisten werden zaterdagavond tot ereleden van de Koninklijke Nederlandse Alpenver eniging benoemd. Aetherklanken DINSDAG Televisieprogr.: NTS: 20.30 Journ. en weerber. 20.4522.20 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte .muz. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. oct. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.50 Gram. 14.00 School radio. 14:20 Gram. 14.30 V. d. platte landsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 1Q.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee: Drs. C. S. I. J. Lagerberg: Fanta sie en werkelijkheid bij papoea's. 18.00 Instr. kwart. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Marialiederen. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken, caus. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Instr. kwart. 21.25 Kampvuren langs de evenaar, caus. 21.45 Piano-recital. 22.10 Kamerkoor. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.5'0 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Klein vrouwenkoor. 15.50 Gram. 16.00 Dansmuz. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 V. d. jeugd. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Amateursprogr. 19.45 Toneelbeschou- wing. 20.00 Nieuws. 20.05 AVRO's Bonte dinsdagavondtrein. 22.15 De; Antwoordman. 22.30 Orgelconc. 22.55/ Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws^ 23.15 Koersen, act. en New York cal ling. 23.3524.00 Gram. i tochten in Nederland, pater D. A. Linnebank, O.P., dit achtste gulden boek aan de voeten van het Genade beeld neergelegd. Dit boek bevat wederom de namen van bijna 10.000 Nederlandse perso nen, gezinnen en instellingen, die in het kader van de Rozenkranskruis tocht toegezegd hebben zo mogelijk dagelijks de Rozenkrans te bidden „aaiul u„uS„o voor de intenties van de Kruistocht. mina vertegenwoordigde. STOOTTROEPEN. Eveneens voor de elfde maal wer den in het Maas en Waalse dorpje Leeuwen-beneden de gevallenen van de stoottroepen of de soldaten van het eerste uur, zoals zij genoemd worden, herdacht. Vertegenwoordigers van 't Koninklijk Huis en de regering leg den kransen aan de voet van het mo nument, dat op de ere-begraafplaats is opgericht; buitenlandse militaire autoriteiten waren bij de herden king aanwezig. Na een protestantse en katholieke kerkdienst verzamelden zich de familieleden en de nabestaan den van de gevallenen in eèn stoet, waarin mej. Geldens prinses Wilhel- 30ste Kinderpostzegelactie start dinsdag Dinsdag 16 oktober wordt de bel weer geluid door en voor het Neder landse kind. Dan komen ze weer, de jongens en meisjes van de scholen en ze trekken aan de bel bij oma en opa, bij oom en tante, ja bij ieder Nederlands gezin. Niet alleen figuur lijk, om de ouderen wakker te schud den voor de moeilijkheden van hun in nood verkerende vriendjes en vriendinnetjes, maar bovenal daad werkelijk om de kinderpostzegels en prentbriefkaarten aan de man te brengen en zodoende een belangrijke som geld bij te dragen in het resul taat van de actie voor het misdeelde of verwaarloosde kind. Een half miljoen schoolkinderen gaat die dag op pad: de dertigste kin derpostzegelactie is dan begonnen. De eerste actie in 1924 bracht netto 24.000.op, maar sinds de school- leerlingen de plaatselijke comité's met hun werk steunen, steeg de opbrengst van 1 miljoen gulden in 1953 tot 1,4 miljoen in 1955. Artistiek. Vanaf 16 oktober komen zij de be stellingen noteren. Na 12 november worden de zegels met de historische en beroemde kinderkopjes, benevens de kleurige prentbriefkaarten met de kinderen in folkloristische kleder dracht van Max Nauta of met de sprookjesprenten van Frans Lam- mers prompt geleverd. Vanaf die da tum zijn de zegels ook op alle post kantoren verkrijgbaar. Noodzakelijk. 500.000 Jongens en meisjes van ruim 6000 scholen zullen uitzwermen om hun slag te slaan. Een half mil joen gezonde kinderen gaat aan de arbeid voor de 20.000 letterlijk of fi guurlijk ongezonde kinderen in de talrijke Nederlandse tehuizen, ver pleeginrichtingen of pleeggezinnen. Eén op de 125 Hollandse kinderen onder de 18 jaar is ziek of zwak, geestelijk of lichamelijk misdeeld, verwaarloosd of veelal door de schuld der ouders op het verkeer de pad geraakt. Eén op de 125 jongens of meisjes wordt verpleegd, verzorgd en opge voed in een der 350 tehuizen, die ons land telt, of in de „gezinswoninkjesêê, waar de kinderen weer de sfeer van een verloren „thuis" terugvinden. Algemeen. In Nederland erkent de overheid het bestaansrecht van de levensbe schouwelijke kinderbeschermingsor ganen, aan wie zij de uitvoering van de kinderverzorging heeft toever trouwd. De Staat treedt daarbij rege lend, coödinerend en toezichthoudend op. Ook steunt zij de kinderbescher ming financieel tot 80 a 90 procent. Voor het ontbrekende deel dienen de particuliere organisaties zelf te zor gen. Het is thans de taak van het Neder landse volk om de ontbrekende 10 a 20 pet. bijeen te brengen. Daartoe gaat de schooljeugd volgende week de kinderpostzegels verkopen. Steekpartij te Groningen De politie van Groningen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 34-jarige metaaldraaier gearresteerd, die verdacht wordt van poging tot doodslag tijdens een ruzie met een 34-jarige stadgenoot. Enkele uren daarvoor had de poli tie in de Cubastraat te Groningen een man aangetroffen, die zwaar gewond was door een messteek in de zij; hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De beide mannen schijnen ruzie ge kregen te hebben over een vrouw, maar de juiste toedracht is nog niet geheel bekend, dat het slachtoffer niet verhooi'd kon worden. De heer J. Wichard, hoofdwerk meester bij de n.v. Hollandse Signaal apparaten te Hengelo (O.), kan zich „baas boven baas" noemen, want zijn opstel werd bekroond in de lande lijke bazenprijsvraag-1956 uitgeschre ven door het maandblad „Baas boven baas" van het Nederlands Instituut voor Efficiency. Dit blad geeft aan bazen, werk meesters en voorlieden uit de Neder landse industrie voorlichting over or ganisatie-vraagstukken en personeels beleid. Het onderwerp van de prijs vraag van dit jaar was „de introductie van de nieuwe werknemer op de afde ling". Honderd en elf bazen hebben aan de prijsvraag deelgenomen. De heer Wichard krijgt voor zijn opstel een geldprijs van honderd gulden en wordt tevens houder van de wissel- prijs, die in 1953 door Unilever n.v. ter beschikking is gesteld. Geldprijzen van vijftig gulden zijn gewonnen door de heren S.K. van Bezooijen en K. E. Verspeck, beide uit Amersfoort, J. Heskamp uit Enschede en D. Put uit Hilversum. Laatsgenoemde heeft het vorige jaar de wisselprijs gewonnen. De prijs voor de heer Wichard en de prijzen voor de lager geklasseerde mededingers worden op 17 oktober uitgereikt te Hilversum in hotel „Gooiland". Mannen zoeter dan vrouwen! bij 't theedrinken In het Noorden van Nederland is het theeverbruik groter dan in het overige gedeelte van het land. Tot de ze conclusie komt de Nederlandse Stichting voor Statistiek in haar on langs verschenen tweede rapport over het theeverbruik in Nederland. Uit het gehouden onderzoek blijkt voorts, dat ongeveer 80% van de Ne derlandse huisvrouwen altijd suiker in de thee gebruikt, terwijl voor de mannen dit percentage nog hoger ligt. Dit in tegenstelling tot het per centage mannen, dat de voorkeur geeft aan thee met melk. 35% Van de dames gebruikt melk in de thee, voor de mannen ligt dit percentage slechts iets lager. Bij het ontbijt wordt door 86% van de ondervraagden thee gedronken; in het noorden door 91% „in de loop van de middag". „PATROON, ZOON EN ZAAK". Het belangwekkende onderwerp „Patroon, zoon en zaak' zal zeker de leden van de NRKM Leiden morgen avond naar de bijeenkomst in „De Turk" trekken. Ook in de buitenge meenten bestaat belangstelling voor dit onderwerp. Middenstanders van buiten Leiden zijn uiteraard even eens welkom. Tevens zal op deze avond afscheid genomen worden van de oud-geestelijk adviseur pastoor F. A. M. BernefeLd. De nieuwe g.a. pa ter J. Nieuwenhuysen o.f.m. wordt verwelkomd. (37) Oostenrijks ereveld Op het Nederlandse ereveld, dat op het Kommunal-Friedhof te Salzburg wordt aangelegd, zullen ongeveer 55 graven van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Oostenrijk zijn omge komen, worden bijeengebracht. Vijf graven zijn van Nederlanders, die in het kamp Mauthausen zijn omgeko men; hun stoffelijke resten waren de enige, die konden worden geïdentifi ceerd. Evenals op erevelden in Duitsland zal te Salzburg een herdenkingsmo nument, voorstellende een vallende strijder, worden opgericht. In het voetstuk ervan wordt een nis aange bracht, die is afgesloten met een bronzen deur, waarop het Nederland se wapen staat afgebeeld. In deze nis wordt een herdenkingsboek geplaatst, waarin de namen van alle Nederlan ders, die in het kamp Mauthausen zijn gestorven, worden geschreven. De oorlogsgravenstichting zal in de zomer van het volgende jaar dit ere veld in Oostenrijk officieel openen. Hierbij zullen de nabestaanden van de gevallenen aanwezig zijn. Dodenherdenking in Overloon Gistermorgen is voor de elfde maal de jaarlijkse dodenherdenking op de Engelse begraafplaats te Overloon ge houden. De herdenking begon met een Hoogmis in de noodkerk, waarna een stille voettocht is gemaakt naar de Britse militaire begraafplats. De plechtigheid werd bijgewoond door een aantal Britse officieren van de derde Britse infanterie divisie; velen van hen hebben in 1944 mee gevochten bij de slag om Overloon. Onder het spelen van een doden mars werden verscheidene kransen gelegd; schoolkinderen versierden met snijbloemen de graven van de be vrijders van Nederland. GRIETJE SNATER wordt 104 jaar Te Bellingwolde (prov. Groningen) wordt op 24 oktober Grietje Snater- Smeents 104 jaar. Zij is één van de oudste inwoners van ons land en is geboren en getogen te Bellingwolde, waar zij in 1882 trouwde met de tim merman Hilko Snater, die in 1937 overleed. Hun huwelijk is kinderloos gebleven. Tot februari 1945 heeft zij zich zelf gered, toen heeft zij haar in trek genomen in het gezin van de SPORT SCHAKEN DE SCHAAKCOMPETITIE BEGONNEN. LSG n wint van Rotterdam II. De eerste wedstrijd voor de KNSB- competitie werd zaterdag gespeeld in het Gulden Vlies te Leiden. Het 2e tiental van LSG dat pas is gepromoveerd wist met 5lji\4 te winnen van Rotter dam II. De ifitslag werd: 1. W. H. van dat Nat (LSG)—C. van Santen (R'dam) 01; 2. Dr. W. L. GroeneveldIr. H. v. Bekkum 0—1; 3. H. Th. Weiland—P. H. J. Stam 01; 4. Dr. P. C. van ArkelMr. A. J. Jansen 10; 5. Dr. J. B. WilterdinkR. P. Roetman 10; 6. J. P. W. Weyer- mansA. C. Timmerman V}14', 7. Dr. J. H. Meilink—Drs. J. v. d. Linde 0—1; 8. C. ElzengaC. Liesveld 10; 9. T. Blangé—F. M. Abrahams 10; 10. Ds. P. J. MackaayJ. de HOoge 10. LSG 514', Rotterdam 4J4. LSG telde 3 invallers nl. voor Prof. Böttcher, Mr. Ir. Westra en Tack. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB DOS. Het eerste deel van de club-parencom petitie is nu gespeeld en de eindstand na elf ronden luidt: Groep zwart: 1. Hr en Mevr. Kuilman 222.33 2. v. d. Meer-De Meijer 214.06; 3. VerboogBrouwer 211.58; 4. Kaste- leijnBrouwer jr. 209.06; 5. Hr. en Mevr. Lautenbach 207.50; 6. Mevr. Bee- kerBaggen 205.73; 7. Mevr. v. Zijp v. Noort 205.51; 8. Dames v. Ongen sch.— Rijnbende 198.44; 3. Dames Visserv. d. Meer 193.88; 10. Dames BrouwerVer boog 183.33; 11. Hr. en Mevr. Eichhorn 183.03; 12. v. Berge HenegouwenRijn bende 177.63. Groenp groen: 1. Parmentierv. d. Voort 233.96; 2. Hr. en Mevr. de la Court 225.42; 3. Hr. en Mevr. Krul 213.02; 4. Hr. en Mevr. Lancel 210.41; 5. Hr. en Mevr. v. Heusden 206.05; 6. Dames Leen- houts—Den Holder 196.78; 7. Dames Ver- straatenNagel 195.84; 8. Dames Seis Van Alphen 191.79; 9. PlouvierLange- meler 191.15; 10. v. LeeuwenEyndho- ven 190.54; 11, Mevr. ReekersD. Ree kers 186.25; 12. Dames v. Berge Hene gouwenLandzaat 158.86. De nos 10, 11, 12 geplaatste paren van de groep zwart ruilen nu met de 1, 2, 3 geplaatste paren uit de groep groen, en daarna worden opnieuw 11 ronden ge speeld. A.s. vrijdag wordt begonnen met de viertallen competitie. schoenmaker Dannen, verre familie van haar. De gezondheid van deze hoog be jaarde vrouw is, de leeftijd in aan merking genomen, nog goed. Zij be schikt over een opgewekt karakter en weet zich nog vele voorvallen uit haar leven te herinneren. Haar ge zichtsvermogen en haar gehoor zijn met het stijgen van de jaren in scherpte achteruit gegaan; bovendien is het lopen haar al geruime tijd ge leden te moeilijk geworden. In verband met familie-omstandig heden in het gezin zal haar verjaar dag in stilte voorbij gaan. VRAGENRUBRIEK WEET U HET OOK NIET Vif vfc&l I» "W WMN. w mmïASA 'Vai,WA® jij KiNutt* -UvA ia ,j\sss>-ms8u!! "w*.-xiVAiA Antwoord: We hebben deze brief die met ball-point was geschreven voor de spiegel moeten houden om mevr. A. M. Z. van antwoord te kunnen dienen. Een ambidexter is iemand die zich even vaardig van de rechter als van de linkerhand weet te bedienen. Een handig iemand dus. Er is dus alle reden voor mevr. Z. om de tikken op haar vingers te vergeten en oprecht trots te zijn. staan zijn? Mijn vader had echter al tijd een rekening bij de Compstock gehad; de onderdirecteur van de bank woonde een paar huizen van ons af en had mij gekend, toen ik nog over de grond kroop Ik legde mijn kaar ten eerlijk op tafel en zij riepen toen de hulp in van de Justitie. Toen we die documenten met de valse hand tekeningen onderzochten, maakte mr. McPerson, hier de op merking, dat er slechts één man ten Westen van de Mississippi was, die dat werk kon hebben gedaan. Dat was Slick Sam" Kimball en hij zat juist vijftien jaar gevangenisstraf uit. Mr. Spencer vond echter dat we het spoor toch maar volgen moesten, en werkelijk ontdekten we, dat Kimball op voor spraak van de een of ander vrijge laten was. Het was een kleinigheid, Kimball te ontdekkeh. Men gaf ons zijn adres en men vertelde ons, dat hij een fatsoenlijk leven op een boer derij in San Joaquin leidde." „Mr. Spencer hield er echter de theorie op na, dat vossen nooit him streken verliezen en dat een schurk met een strafregister als dat van Kimball gewoonlijk een schurk blijft. We vonden hem, en Spencer legde hem het vuur na aan de schenen. Eerst trachtte hij alles te ontkennen, maar toen hij toe moest geven dat het Carver geweest was die door zijn tussenkomst zijn vrijheid had gedaan kunnen krijgen, bekende hij tenslotte ook de rest. Hij dicteerde ons een volledige bekentenis en hij onderte kende ze. Hij hield tegenover Carver zijn mond. Hij wist dat, als hij Car ver waarschuwde, hij onmiddellijk naar de gevangenis terug zou moeten keren om daar voor goed te blijven. Spencer waarborgde hem dit laatste; maar hij beloofde anderzijds, dat we hem ziin vrijheid zouden laten als hij zich stil hield". „Dat is, geloof ik de gehele geschie denis. Er waren nog een paar détails, die onderzocht moeeten worden en waarmee wat tijd gemoeid ging. Het was Spencer's idee dat men eerst een onderzoek in de bank zelf instellen moest, voordat we Carver zelf te pakken namen. Hij had toen de lei ding, maar hij liet mij mijn gang gaan toen de ontknoping naderde". Ted greep het half lege glas naast zich en dronk het leeg. Dr. Morgan ging naar Gregg om hem de fles en het spuitwater te geven, Toen zei hij: „Ik geloof niet, dat je veel wegge laten hebt, Court, Maar je moet toch de vrees gehad hebben, dat het op een schietpartij zou uitlopen": (wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5