Israël wil geen Iraakse troepen in Jordaniië Arbeidsreserve te Leiden blijft op gelijk niveau H. van Stekelenburg in Katwijk-Rijn won vierde prijs van Miva-actie PERSONEN IN EN UIT LEIDEN 'FVESTIGDE EN VERTROKKEN MAANDAG 15 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ze staan aan de grens De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir, heeft bekend gemaakt, dat de rege ring van Israël vastbesloten is, zich te verzetten tegen de „bedreiging" die ontstaat door de Brits-lraakse plan nen om Iraakse troepen Jordanië te doen binnenrukken. De Israëlische regering heeft zon dag haar ambassadeurs in Londen, Washington, Parijs en Moskou naar huis ontboden om overleg te plegen over de mogelijke gevolgen van de aanwezigheid van Iraakse troepen in Jordanië. Intussen had de Iraakse kroonprins Abdullah zondag in Am man een ontmoeting met koning Hoessein van Jordanië, naar het heet te voor het bespreken van bijzonder heden van de legering van Iraakse troepen in Jordanië. Terzelfder tijd maakte de Saoedia- rabische ambassade in Amman be kend dat ook koning Saoed een be zoek aan Jordanië zou brengen. De Israëlische regering heeft gis teravond haar „diepe bezorgdheid" tot uitdrukking gebracht over de Britse bedoeling Jordanië te helpen als Israël zich ertegen zou verzetten dat Iraakse troepen Jordanië binnen trekken. Van betrouwbare zijde te Bagdad Israëlisch-Egyptisch incident Een woordvoerder van het Israëli sche leger beeft zondag in Tel Aviv bekend gemaakt, dat dat twee Egyp tische commando's gesneuveld zijn bij een gevecbt nabij dc >ning van pre mier Ben Goerion te *)deh Boker, in het noorden van de Negeb-weestijn. Twee Egytenaren werden gewond. Premier Ben Goerion heeft in 1954 in dit huis te Sdeh Boker gewoond. Hij had zich toen wegens „geestelijke vermoeidheid" uit het politieke leven teruggetrokken. Na een afwezigheid van 14 maanden keerde hij in de poli tiek terug, aanvankelijk als minister van defensie, doch sedert vorig jaar oktober is hij weer premier. Zondag heeft een Israëlisch militair gerechtshof te Tel Aviv een Egyp tisch commando dat in april op Is raëlisch gebied gevangen genomen was, ter dood veroordeeld. De man zal opgehangen worden, als het von nis bekrachtigd wordt. Eerder dit jaar zijn reeds drie Egyptische commando's in Israël ter dood veroordeeld, doch nog geen van hen is terechtgesteld. De toestand in Hongkong Volgens het officiële communistische persbureau „Nieuw China" zijn zon dagmiddag in Kowloon weer onlusten uitgebroken. „Op aanstichten van Kwomintang-agenten deed een grote groep bandieten een aanval op tex tielfabrieken in deze stadswijk",- al dus dit persbureau. Premier Tsjou en Lai van commu nistisch China verklaarde zondag te genover buitenlandse journalisten in Peking, dat zijn regering, dergelijke onlusten vlak bij de Chinese grens niet kan dulden", aldus meldt het Russische-persbureau „Tass". Te Hongkong zijin meer dan drie duizend personen, die ervan verdacht worden deel te hebben genomen aan de gevechten tussen comimunistisch- en nationalistisch gezinde Chinezen, gearresteerd. Volgens de jongste gegevens zijn bij de relletjes 47 personen omgeko men. Eén der om het leven gekome- nen is mevrouw Ernst, de echtgenote van de Zwitserse vice-consul te Hong kong. Ook de Chinese chauffeur van de taxi, waarin het echtpaar Ernst reed. is o<m het leven gebracht. Hij werd door het gepeubel aan zijn auto vastgebonden en met benzine over goten, waarna men hem levend liet verbranden. POTLOOD e, GEEST is zondag vernomen, dat naar ver wacht wordt de Iraakse eenheden aan de Jordaanse grens zeer kort na een eventueel Jordaans verzoek de grens zullen overschrijden. De ge reedstaande afdelingen zijn volledig gemechaniseerd en worden onder steund door eskaders straaljagers en bommenwerpers. Geen spoor van vermisten Zaterdagmiddag hebben opspo ringsvliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht resten gevonden van het Amerikaanse viermotorige le gervliegtuig dat woensdagnacht met 59 inzittenden verongelukte op een vlucht tussen Engeland en de Azo- ren. Het v/aren twee onbemande op blaasbare reddingsvlotten, een post zak en wat wrakstukken. In de buurt werd ook een olievlek waar genomen. De plaats van de vondsten duidde er op dat het toestel 160 kilometer ten westen van La Coruna, op de. noordwestelijke punt van Spanje, in de Atlantische Oceaan is neergeko men. Zaterdagochtend vroeg had men noodsignalen uit het rampgebied op gevangen, maar men twijefeld er later aan of die wel van overlevenden van de ramp afkomstig waren geweest, ook al was een van de gesignaleerde vlotten behoorlijk opgeblazen. Gisteren is de speurtocht op grote schaal voortgezet, maar zonder ver der resultaat. Greet Hofmans brengt sensatie in Engeland Mej. Greet Hofmans, die enkele maanden terug can veel besproken figuur was in de Engelse sensatiepers naar aanleiding van de geruchten rond het Koninklijk Huis van Neder land, heeft thans in Engeland zelf ook voor enige sensatie gezorgd, toen zij het afgelopen weekend te Marga te bij Londen een conferentie bij woonde van een vereniging voor geestelijke studies. Toen zij zondagmorgen aan 't ont bijt zat, wist een fotograaf een blitz- foto van haar te nemen en haar me de-congressisten werden hierover zo verstoord, dat zij de fotograaf het toestel uit de hand rukten en het ver nielden. Terwijl een van de 80 deelnemers aan het congres later op de morgen zijn excuses over het incident aan bood, deed het gerucht de ronde, dat mej. Hofmans onverwacht per auto naar Dover was vertrokken om van daar over te steken naar Nederland. Later op de dag bleek, dat deze ge ruchten op waarheid gebaseerd wa ren. Overstromingen in India In Bikanpoer, 28 km. van Delhi (India), zijn 34 mensen om het leven gekomen door overstromingen van de rivier de Hindan. Verscheidene dor pen en duizenden hectaren land staan onder water. Delhi zelf wordt bedreigd met de zwaarste overstroming sinds mensen heugenis. Het water van de Joemna heeft zondag de muren van 't oude rode fort in de oude stad bereikt. In de omgeving van de stad staat een gebied van *776 vierkante km. onder water. Gewestelijk arbeidsbureau Leiden Het aanbod (arbeidsreserve) hand haafde zich op vrijwel gelijk niveau. Op 6 oktober j.l. stonden 150 mannen als geheel werkloos ingeschreven. Structurele werkloosheid doet zich in het geheel niet gevoelen, hetgeen verband houdt met de ruime werkge legenheid. Een analyse naar vorm van werk loosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkeloosheid 80, sei zoenwerkloosheid 15 cn overige vor men van werkloosheid 55. Een vergelijking met de stand van het aanbood op het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat dé voordelige verschillen niet on belangrijk zijn, t.w. respectievelijk 950, 340 en' 100. De vraag c.q de personeelsbehoefte steeg in niet onbeduidende mate n.l. van 400 tot 475, waarvan 175 aanvra gen betrekking hadden op jeugdigen, 15 t/m 18 jaar. Vooral in de textiel sector, de bouwsector en de metaal sector bestaat een tekort aan perso neel. Jeugdbemiddeling. De vraag overtreft vele malen het minimale aanbod. In vrijwel alle be drijfstakken bestaat ruime tot goede plaatsingsmogelijkheid. Het tekort aan jeugdigen doet zich zeer sterk ge voelen in de metaalsector, de textiel sector en in de handelssector (winkel bedrijven en magazijnen). Door middel van goede voorlich ting wordt getracht de jeugd op die plaatsen te brengen, waar zij en naar aard en aanleg en overeenkomstig hun opleiding de grootst mogelijke kans van slagen hebben en bovendien de voor hen meest geëigende plaats bezetten, waarbij de belangen van het bedrijfsleven zoveel mogelijk in het oog worden gehouden. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging geen wijzi ging en beliep op 6 oktober j.l. 110. De vraag nam toe n.l. van 365 tot 385, waarvan er 145 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t/m 18 jaar. In hoofdzaak is de vraag gericht op huishoudelijk-, administratief- en winkelpersoneel, alsmede op vrouwe lijke krachten voor de confectie- en textielindustrie. Het halve vliegtuig is bij-elkaar De ruim 60 medewerkers en mede werksters, die een bedrag van ten minste 100.hebben bijeengebracht voor de aankoop van een vliegtuig voor de missie in Nieuw-Guinea, een actie georganiseerd door de Miva, zijn zaterdagmiddag in het klooster van de Zusters Augustinessen van St. Mo nica te Utrecht bijeen geweest. Mgr. dr. M. Staverman O.F.M., bis schop van Hollandia, bracht deze top- medewerkers dank. Bovendien moch- ten de vijf personen, die met bijzon der hoge bedragen aan de spits ston den een prijs in ontvangst nemen, be staande uit een som gelds respectie velijk van 1.000.—, 800.—, 600 ƒ400.ƒ200.Deze prijzen wer den veelal geheel of gegdM ltelijk wederom aan de missie teruggeschon ken, hetzij voor het vliegtuig, hetzij, zoals een der winaressen van plan is, voor een broer in de missie. Waar met een groep gewerkt werd, zoals onder leiding van mej. M. Maas uit Sittard, die 2.390 ophaalde en de eerste prijs ontving, zal nog over de verdeling van de prijs onder het ge not van een kop koffie en een stuk vla worden beraadslaagd. „Maar in ieder geval, zo verzekerde mej. Maas, zal de missie er wel bij varen". Mej. Midden uit Alkmaar, die met haar zuster voor het goede doel op pad ging, kwam, de tweede ronde van de actie meegerekend, tot een bedrag van 3.654.40, en verwierf de tweede prijs. Elly Mares uit Gronsveld, een leerlinge van de Meisjes-Mulo in Wijk-IMaastricht, speelde het klaar door middel van een fancy-fair met behulp van Zuster Bernardine 2.035 te vergaren, en kreeg de derde prijs. De vierde prijs ging naar de heer H. van Stekelenburg uit Katwijk aan de Rijn voor 1.743.40, en pater J. Smeets uit Tilburg zond in de eerste ronde 1.584.69 en nog eens in de tweede ronde 612.93, waardoor hij met een vijfde prijs werd beloond. Absolute noodzaak. Met het geld, dat nog rechtstreeks per giro is binnengekomen, heeft de ze actie tot op heden ƒ40.186.91 opge bracht. Er is evenwel 100.000 nodig iom tot aankoop van een Cessna-vlieg- tuig te kunnen overgaan. Nadat medegedeeld was, dat rector Huijbers van het O. L. Vrouwe Gast- I huis te Amsterdam tot voorzitter van No 514. Horizontaal: 1. welaan, 3. palingvormige zeevis, 7. voorlichting, 9. vaartuig, 11. geul, stroombedding, 12. document, 14.- meisjesnaam, 16. van het teken af te herhalen (afk in de muziek), 18. juffrouw, 20. teleur gesteld, 22. voorzetsel, 23. rekening, 25. broedplaats voor vogels, 27. bij woord, 29. patroon, 30. op die tijd, 62. sprakeloos, 33. muzieknoot. Verticaal: 2. jongensnaam, 3. ge bod, 4. gem. in N.H., 5. term in het schaakspel, 6. pers. voornaamwoord, 8. gem. in N. Brab. a.d. Maas. 10. ver stand, 11. Mohammedaans vrede rechter, 13. getimmerde bewaarplaats, 15. man, 17. elk der 114 kapittels, waaruit de koran bestaat, 19. meisjes naam, 21. rivier in Duitsland, zijtak Rijn. 24. jongensnaam, 26. priem, 28. gewicht, 29. muzieknoot, 31. voorzet sel. Oplossing morgenavond. WARMOND Teraardebestelling H. A. R. Burcksen. Zaterdagmorgen vond in de Lidui- nakerk te Rotterdam de H. Uitvaart dienst plaats van wijlen de heer H. A. R. Burcksen, oud-hoofd van de r.k. jongensschool te Warmond, die de vorige week op 75-jarige leeftijd te Rotterdam overleed. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door rec tor A. Burcksen van het Sint Fran- ciskus Gasthuis, zoon van de overle dene. Om 12 uur vond op de R.K. 'begraafplaats te Warmond de ter aardebestelling plaats. Bij de ingang van het Kerkplein hadden de kinde ren van de hoogste klase onder lei ding van de heer J. S. L. van Reïsen en mej. M. Haverkort, resp. wnd. hoofd en onderwijzeres zich opge steld. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op pastoor J. Gussenhoven en de heren F. Slager Cr., oud-voor zitter van het Wit-Gele Kruis, Th. v. d. Zalm, hoofd der R.K. jongens school, D. J. W. Stol oud-onderwij zer te Warmond. De beaarding werd verricht door de zoon van de overle dene, rector A. Burcksen uit Rotter dam. de MIVA is benoemd, sprak mgr. Staverman zijn vreugde over het re sultaat uit. Uit een uiteenzetting van de bisschop over de moeilijkheden van de missie op Nieuw-Guinea door de grote afstanden en de onherberg zame streken bleek wel, dat een vlieg, tuig daar geen luxe is. Paters en broeders zijn daar nu bezig vliegvel den aan te leggen. Als piloten wor den drie paters Franciscanen opge leid, die eveneens aanwezig waren, en van wie er een de prijzen uitreik te, met een door mgr. Staverman en pater Kammerer getekend exemplaar van het boek „de woudloper Gods" door J. P. van Eechout waarin de avontuurlijke tocht van de doodge waande pater Kammerer wordt be schreven. Pater Kammerer uitte er zijn ver- bezing over, dat de actie met twee „valse stukken", n.l. zijn „bidprentje" en een namaak-gulden, die voor een echte moest worden ingeleverd, zo veel geld had bijeengebracht. RIJNSBURG ANWB-insignes. Het ANWB-in- signe van 25 jaar trouwe dienst is uitgereikt aan de ohauffeurs A. J. v. Haselkamp en H. Aartse, werkzaaim bij „Oud Holland" te Bodegraven. Mutatie Rijkspolitie. Met ingang van 16 october '56 is de wachtmees ter der Rijkspolitie le klasse, de heer T. W. Rietveld, overgeplaatst naar de Kaag. De heer Rietveld zal SASSENHEIM De korte agenda voor de gemeen teraad van a.s. dinsdag bevat geen punten van belang. Een punt handelt over onderwijskwesties en deze keer over de R.K. meisjesschool en de R.K. jongensschool. Het bestuur van de R.K. meisjes school heeft verzocht om medewer king in de kosten van verbouwing en uitbreiding der centrale verwarming in de tien leslokalen. Tevens zouden in een aantal klaslokalen de ramen moeten worden vergroot, daar het licht, wat binnenkomt, niet meer vol doet aan de gestelde eisen. Het twee de geval is de opleidingsschool St. Antonius. Zoals men weet is per 1 oktober de beer M. Post afgetreden als hoofd van de Pancratiusschool, Dat in verband met zijn pensioenge rechtigde leeftijd. De Pancratius school is toen geheel opgenomen in de Antoniusschool. Dit is echter een school van 4 lokalen en van vergro ting van het aantal lokalen zal voor lopig wel niets komen. Hierdoor zal de oude Pancratiusschool met 6 loka len voorlopig nog moeten worden ge bruikt. Door het samengaan van deze scholen kan men echter ook een elfde leerkracht aantrekken. Derhalve moet er weer een lokaal bijkomen. In deze oude school zitten ook enige klassen van de R.K. Kleuterschool. Het ié nu de bedoeling een der lokalen, welke thans voor het kleu teronderwijs worden gebruikt ter be schikking te stellen voor de leerlin gen van de lagere school. De kleuters komen dan echter op straat te staan. Hoewel b. en w. zich dit ook terdege realiseren, stel len zij toch voor om aan dit verzoek gevolg te geven. VERKEERSONGEVAL Zaterdagmiddag is in de Hoofd straat een verkeersongeval gebeurd, hetgeen te wijten is aan de onoplet tendheid van een jeugdige wielrij der. Omstreeks half een stak een jeug dig persoon ter hoogte van het per ceel Hoofdstraat 204 plotseling de weg over en kwam daarbij in bot sing met een personenauto komende uit de richting Haarlem. De wagen reed met een normale snelheid. De wielrijder werd tegen de straat ge- al daar met het r postcommando wor- smakt doch werd slechts licht ge- den toelast. wond. ÊLPHEN AAN DEN RIJN TWEE CHAUFFEURS ONDERSCHEIDEN. Tijdens de algemene jaarvergade ring, afd. Zuid-Holland van de A.N. W.B., zaterdag o.l.v. de algemeen voorzitter mr. Zimmermann in het Bouwcentrum te Rotterdam gehou den, werden aan een twintigtal chauffeurs in deze provincie, die 25, 30 jaar en langere perioden achter een in dienst zijn van dezelfde pa troon en in die tijd hun taak zonder schaderijding hebben vervuld, in signes uitgereikt van de A.N.W.B. Onder hep bevonden zich ook de Alphenaren» E. J. de Vries en M. van Doorn, die beiden respectievelijk 31 en 33 jaar dienst hebben vervuld bij de Schelpkalkbranderijen v/h J. W. Clant en Zn. n.v. te Alphen, die te vens lid van de A.N.W.B. is. Zij ontvingen tevens een draag- speld en een diploma. BODEGRAVEN TWEE PEUTERS REDEN WAGEN IN DE VLIET. Terwijl de chauffeur en zijn helper zaterdagmorgen, nadat zij hun vracht- auto op de Kat wij kse weg alhier had dien gelost, even van hun wagen weg waren om de papieren te laten aftekenen, hadden twee peuters in de cabine aan enkele knopjes zitten draaien, met het gevolg dat de wa gen aan het rijden ging. Eerst ging de wagen tegen een gevel van een woning en daar na de Vliet in. De twee kinderen in de cabine konden gelukkig door een juist passerende kruidennier, de heer A. v. d. Meij gered worden. De vrachtauto is met behulp van een kraanwagen weer op het droge gebracht onder zeer grote belangstel ling van de jeugd. Tijdens het opta kelen van de auto had er ,nog een ongelukje plaats wat gelukkig goed af liep; juist toen men met een schuit een ketting om het achterste gedeelte van de wagen had vastgemaakt en de kraanwagen de auto ging optake lens, prong een schakel van de ket ting stuk met gevolg dat de auto met een plons weer in het water terug viel. Gelukkig was net de schuit er onder vandaan, anders had dit onge val zeker slachtoffers gekost. Gevestigd personen van 4 t/m 10 octo ber 1956. B. G. Diedrich-Mulder en fam.. Lorentzkade 3; G. Berveling en fam.. comptabele rijkszuivelstation, Jul. v. Stolberghof 43; G. Boshuizen en fam., techn. ambtenaar, Muldersstr. 28; G. Boender en fam., militair, Temminckstr. 36; C. A. Gallert en fam., Muldersstr. 34; A. P. Fransen-Pieterse en fam., Conrad- straat 16; B. C. Smit en fam., scheeps- werktuigkundige, Moddermanstr. 18; H. Vreeken-Koot en fam., aan boord Lange- gracht t.o. 192; H. T. Martin en fam., techn. ambtenaar, Melch. Treublaan 39; L. A. Akkerman en fam., militair. Meer burgerkade 33; J. W. Salomonson en fam., leraar, O. Singel 78; P. A. van Eek van der Sluijs en fam,, werkmeester, Ch. de Bourbonhof 41; J. H. Hofman en fam., banketbakker, Rembrandtstr. 24; M. Prinsen, verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. L. Pfister, hulp in de huish., Breestraat 173a; J. B. J. Knook, Hooigracht 90; W. E. Gerritzen, Zonneveldstr. 2; D. C. Glas bergen, 1,1. verpleegster, W. Singel 27; P. van Gijzel, Paviljoenshof 11; M. R. van der laan, Lange Mare 71a; S. C. A. Tan, Steenschuur 8; G. van Fulpen, hulp in de huish., Rapenburg 36; B. E. W. Woittiez, Nieuwsteeg 13; A. v. Rossum, Noordeinde 52; H. W. van Meeteren, Breestr. 14; B. Bruijn, Stieltjesstr. 35; L. Hooghoudt. Dief steeg 6b; G. van Driel, Kagelstraat 4; H. de Koning- Meijer, Magd. Moonsstr. 13; F. P. Coo- mans de Ruiter, kleuteronderwijzeres. Rapenburg 131; A. Ramp, 1.1. gezinsverz.. Rijnsb.weg 86; T. A. M. van Loon, 1.1. verpleegster, Mezenstr. 2; J. H. Huizing, hoofd v. d. huish., Mezenstr. 2; L. Tege laar, ambtenaar PTT, Maredijk 34a; D. H. Wallis de Vries. Plantsoen 81; M. van Mels, Roodenburgerstr. 14; AA. Wieling Rapenburg 131; M. E. R. Schrijner, se cretaresse, Nachtegaallaan 5; B. J. V. Horék. arts, W. Singel 106; R. I. Hoch- wald, W.Singel 79; M. E. Smits, W. Sin gel 97; T. A. Tan, Kloksteeg 13a; J. R. I. M. de Wolf, Langebrug 17; O. A. J. Fasting, Vreewijkstr. 10; W. J. van den Dool, Rijnsb.weg 144; A A. van der Kooij. De Sitterlaan 54a; R. R. Koss- mann, R-nsb.weg 77; H. P. Baaij, Lijs terstraat 28: B. Varenkamp, Lammer markt 64; G. Mussies, J. de Wittstr. 55; A. E. Roest Crollius, Roodborststraat 42; T A. M. Saraber, Tomatenstraat 37; C- M. T. Heijmerikx, De L. de Kanter straat 32; J. C. Brillenburg Wurth, Hout laan 6; J. M. de Wet, Witte Singel 38; L. W. Veenendaal, Morssingel 0; J. G. Ko rendijk, hulp in de huish., Rijndijkstr. 73; A. C. Voskamp, Hogerbeetsstr. 6; N. C. Haanschoten, psychologisch ass.. Rijnsb. weg 140; F. D. Formsma, maatsch. werk ster. O. Singel 162; J. C. Noort-Noort, K. Mare 27; M. A. Kaashoek, Pietersk.koor- steeg 8; A. v. d. Werf, Herensteeg 21a; J. G. F. Thiemann, Hogewoerd 19; H. L. Knook, H. de Grootstr. 15; G. M. Groen in 't Woud-Van der Werf, R. en Schie- kade 50; E. A. Hagen, Lijsterstr. 1; M. E. Capel, Boerhaavelaan 7: E. T. Let- tinga. Hoge Rijndijk 81; A. Mooij, 1.1. verpleegster, W. Singel 27; J. E. Kreuk- niet-Teunissen, De L. de Kanterstraat 2; T. Postma, Zoeterw.singel 52; J. Dooren, Buitenruststraat 1. Vertrokken personen van 4/m 10 okto ber 1956. H. Warendorff en gezin, Utr. Veer 27. Utrecht, Neyeveldsingel 611; W. Wesseldijk en fam., De Sitterlaan 35, Katwijk, Boulevard 49; J. Dragt en gez., Stationsweg 2, 's Gravenhage, Ln van N.O. Indië 276-278; J. Ouwerkerk-De Vos en fam., H. Rijndijk 138, Ned. Nieuw Guinea; P. A. Wesdorp en fam., Tessel- schadestraat 4a, Leidschendam, Pr. Hen driklaan 112; H. Ras en fam., Burg- steeg 2. Bussum, Nw 's Gravenlandseweg 36; K. van Tuijn en fam., Nwe Rijn 59 Loon op Zand, R.K. pastorie; J. M. Ver schoor en fam.. Druivenstr. 11, Amster dam. Adm. de Ruyterweg 2411; G. Zweistra en fam., aan boord, Vlissingen, Haven Dorp 696; E. A. Loeliger. Rapen burg 91, Oegstgeest, Floralaan 33; H. A. C. de Koning en fam.. Lammenschans- weg 110, Delft, v. Kinschotstra 25; S. G. van Looij en fam., Rijnsb.weg 167, Oegst geest. Hofdijck 13; T. J. v. d. Meulen. Rapenburg 57, Leeuwarden, Heliconweg 13c; F. van Hamel, Nieuwsteeg 31. Am sterdam, Haringvlietstr. 33; H. Meijers, Zoeterw.singel 81, Oegstgeest, Pr. Ma- rijkelaan 11; S. H. Lim, Thorbeckestr. 47, Oegstgeest. De Kempenaerstr. 88; G. A. W. Mader-Baart, Da Costastr. 28. Zoe- terwoude. H. Rijndijk 7; C. L. G. van Goozen, Morssingel 8. Hazerswoude, Mo lenlaan 2; H. C. Hodde, Merelstraat 23, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 8; A. H. Zandman, Sumatrastr. 175, Zuidwolde, Oosterweg A166F; N. A. J. M. Koning, Breestr. 12. Heerenveen, Dracht 29; Jhr. R. A. Röell, Breestr. 135a, Delft, Twee- molentjeskade 82; E. T. Sondermeijer- Claproth, Zoeterw.singel 77, Buurmalsen, B 106; J. K. 't Hart, De M. v. Streefk.- straat 48, Amersfoort, Kon. Wilhelm.ln 14; A J. Bos. Koninginnelaan 42, Was senaar. Narcislaan 18; E. M. A. Waszink, W. Singel 91. Amsterdam, Brederodestr. 97 III; C. M. Lamain, W. Singel 27. Ver. Staten; A. J. Holtrop, De Genesetstr. 36, Oostwerf, Appelscha 211; J. J. L. de Wilde, v. Oldenb.str. 46, Delft. Burg wal 5; J. Mooten-Massaar, Parkstraat 3, Grave, Kastanjelaan 1; P. Louwrier- Jongeleen, Hansenstr. 68a, Australië; O. J. Matray, Zoeterw.singel 106, Verenigde Staten; D. Libot, Thorbeckestr. 51, Delft, H. de Grootstr. 115; F. L. Bastet, R. en Schiekade 114, Oegstgeest, Wilhelmina- park 21; H. G. R. Klinkhamer, Nic. Beetsstr. 20a, Vlesen, Schulpweg 49; M. W. Lamers, Haagweg 22, Zaandam, Sta tionsstraat 92; M. Roos, Weidehof 28, Canada; C. G. de Kruiff, Botermarkt 15, Duitsland; G. Zitman, Herengracht 37, Heer, Ant. v. Padualaan 7; W. F. Laman, Driftstr. 51, Verenigde Staten; J. F. van Buuren, Wald. Pyrmontstr. 68, Leid schendam, Pr. Hendriklaan 92; J. C. van Oosten, Mauritsstr. 91, Velsen, Schulp weg 49; H. v. d. Kwaak, Molenstraat 15, Delft, Koningsplein 27; G. D. Klaassen, Breestr. 114a, Hengelo (O.), Elzenstr. 3; C. H. Westerink, Zoeterw.singel 42, Delft, Oude Delft 86; G. S. Westerink, Zoeter- woudsesingel 42, Amsterdam, Da Costa- kade 1261; J. A. Renes, Wasstraat 60, Driebergen ca, Hoofdstr. 211; C. A. F. Tuijnman, Seringenstr. 65a. Geleen, Mau- ritslaan 112; G. van Andel, Rijnsb.weg 29a, Alphen a. d. Rijn, Stevinstr. 10; P. M. Diepstraten, J. de Wittstr. 48. Tilburg, Oude Dijk 1; B. van Tuijn-Rietra. Nwe Rijn 59, Oegstgeest, Terweeweg 43; J. T. Hogervorst, Nwe Rijn 8, Vlaardingen, Nassaulaan 64; G. C. v. d. Meel, v. d. Duynstr. 40, Ubbergen, O. Holleweg 5; J. M. Leupen, Rapenburg 77, De Bilt, Hobbemalaan 41; H. Kruize, Zoeterw. singel 40b, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5; A. J. Scheren, Zeemanlaan 10a, Vlissin gen, Schuitvaartgracht 7; L. van Vliet, Hansenstr. 10, Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 4; A. Mugge, W. Singel 27, Wassenaar, Backershagenlaan 38; H. G. M. Bos. Boerhaavelaan 15, Alphen a. d. Rijn, Hazeveld 20; M. Gillissen, Mezen- straat 3. 's Gravenhage, Noordeinde 60; P. Goenee, O. Singel 50, Amsterdam, Fr. v. Mierisstr. 97; G. P. Sandberge v. Sandberg, Meidoornstr. 21. Rotterdam, Katendrechtse Lagendijk 47c; J. J. Bro- caar, Meloenstr. 41, Katendrechtse La gendijk 47c. R'dams Philharmonisch Orkest voor K. 0. PVEINALS ALTIJD WAS ER een groot aantal luisteraars op het Populair Concert, dat door het bo vengenoemd orkest onder leiding van Eduard Flipse zo bijzonder verzorgd werd uitgevoerd. Een enkel toelich tend woord van de dirigent was ook nu weer voldoende om het smaken van muzikaal genot van vele con certbezoekers te vervolmaken. Op verzoek werd Schubert's Sympho- niet in b. kl. t. „de Onvoltooide" uitge voerd. Men vraagt nog immer om werk van onsterfelijke waarden voor al wanneer deze een zo melodische kracht in zich dragen als ook dit werk van de grote meester. Hoezeer heeft de dirigent en ipet hem zijn medewerkers een fraai gedistingeerd orkestspel doen horen in de stijl waartoe Schubert behoort. Dirigent Flipse introduceerde te Lei den een jonge Nederlandse pianist Dick Vanderven. Wanneer men na gaat wat deze 23-jarige pianist al presteerde in zijn jong kunstenaars leven, dan koimt hem ware waarde ring toe. Dit te meer, wanneer men de zware opgave: het spelen van het lo klavierconcert van Tschaïkowsky, op zulk een vaardig muzikale wijze hoort volbrengen. Met vele andere jongere pianisten van zijn tijd staat men verbaasd over de interpretatie van Vanderven. Technisch en virtuoos ontbreekt 't hem niet aan warmte, overtuigingskracht en romantiek. Kloek en duidelijk in zijn opzet, weet hij ook de slanke pianotoon met klem naar voren te brengen. De vele toe hoorders reageerden bijzonder harte lijk. Annemarie Bom speelde zich triom fen in de harpsolo van Johan Wage naars' Symphondsch gedicht „Saul en David". Het orkest was voortreffelijk in de uitbeelding van Saul's waanzin. Tot besluit Jcon men genieten van Gershwin's „An Amarican in Paris". Een aardig orkeststuk, dat leeft door het gesyncopeerde ritme en de fleu rige instrumentatie. Het effect over rompelt en dirigent Flipse, die hier al niet minder virtuoos dirigeert als in andere en meer diepgaande genre muziek, speelt met veel verve - het brillante stuk, zodat terecht aller waardering zich uitte in groot applaus en toejuichingen, voor de dirigent en het zeer actief ensemible. A. J. Leidse Agenda MAANDAG 15 OKTOBER LTB kring Leiden Tuinders. Ver gadering 7.30 uur nam. Café „De Valk" Morssingel. „Voor Allen". Bèla Siki, piano, Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. K. O. „Sybrech Willemsdoch ter", Schouwburg. 7.30 uur nam. St. Adelbert. Prof. dr. W. Banning- „Communisme, een religie?" Het Gulden Vlies", 8.15 uur nam. De Groninger Kustvaart, lezing door kapitein J. D. J. Postma. Jaco- bazaal, Den Burcht, 7.30 uur nam. DINSDAG 16 OKTOBER. N.R.K.M. Drs. Samson Over: „Pa troon, zoon en zaak". In den Ver gulden Turk", 815 uur nam. Kath. Vrouwengilde, Kring Leiden Kringvergadering. „In den Vergul den Turk", 2 uur nam. R.K. E.H.B.O. afd. Leiden, r.k. ly ceum, Mariënpoelstraat. Aanvang 8 uur nam. K. O. Filmstudiekring. „Don „Quichotte", 9.15 uur nam. Credo Pugno. Bijeenkomst. Geb. Chr. Soc. Bel. Oude Singel 236, 8 u. nam. WOENSDAG 17 OKTOBER Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart vóór zeven nam. R.K. Instuif. Chandu; „Is uw ge heugen een zeef of een safe?" Jaco- bazaal, Den Burcht. 8 uur nam. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde. Ledenvergadering. Gerecht 10. Aanvang 8 uur nam. DONDERDAG 18 OKTOBER R.K. Bond v. Sigarenwinkeliers. Bijeenkomst. Zomerzorg, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. afd. Leiden, r.k. ly ceum. Mariënpoelstraat, 8 uur nam. VRIJDAG 19 OKTOBER „St. Christoffel". Ledenvergade ring. „De Harmonie", 8 uur nam. Ver. v. r.k. Gezinsvoogdij. Lezing door prof. dr. D. Wiersma. „Het Gul den Vlies", 8 uur nam. „Oud-Leiden". „De geneeskundi ge verzorging in vroeger dagen", dr. Bik. „De Lakenhal", 8 uur nam. „St. Willibrordus". Propaganda- vergadering. Zaal Mekel, Hogewoerd 87. 8 uur nam. Politieke Jongeren contactraad. Prof. mr. J. W. Rijperda Wierdsma: „De staatsrechterlijke betekenis van de kabinetsformatie". Stadhuis, kwart vóór acht nam. VOLA. Filmavond „Steengaas". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Conferentie niet-katholieken en katholieken. St. Leonarduskerk, 8.15 uur nam. Inaugurele rede dr. B. H. M. Vlek- ke. Groot-auditorium Universiteit, 4 uur nam. ZATERDAG 20 OKTOBER R.K. Instuif. Soos-avond; Plaatva- ria. Leonardushuis. 8 uur nam. R.K. Blindenbond „St. Odilia". „Daar liegen wij ons uit". St. Anto- nius-klubhuis, 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden ep Oegstgeest. Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 2-1313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wihel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1219 oktober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Hongaarse Rhapsodie". strikt volwassenen. „Jacht zonder genade", 18 jaar. „De zesde juni", 18 jaar. „Verloren spel", 18 jaar. „Schrikbewind in Ocatilla", 18 jaar. Lido: Luxor: Trianon: Rex:

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2