DE RODE DDI EEN MEISJE 83ste maal: ffiefiawdghe Aattö opi CUanje-zege, indien piaeg zich niet aueióchat D0.C0.S-D.S.0. ft ft ft ft i ft ft Mercedes Benz Nina en haar hoedjes ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Voor de fZ)e ötiifd tu&&en ZWEMMEN TERAARDEBESTELLING VAN MEVROUW BRAUN. Voor de 83ste maal treden de verte genwoordigende ploegen van België er Nederland tegen elkaar in het strijd perk. En wederom zal de strijd dit jaar in de „Hel van Deurne" wordt gestreden. Of het ditmaal een „hel" zal worden is moeilijk te voorzien. Voor de Oranje- ploeg behoeft het Deurne-stadion in Antwerpen ditmaal zeker geen „hel" te worden, want in de laatste wedstrijden hebben onze Oranje-vertegenwoordigers bewezen zich weer vrij goed aan het internationale milieu te kunnen aanpas sen. De laatste wedstrijd tegen Zwitser land in Lausanne bewees dit volkomen, want de 32 overwinning der Oranje mannen was wel' verdiend. Daartegenover staat, dat de Belgen op het ogenblik wat de samenstelling van hun elftal betreft in dezelfde depressie lijken te geraken als Neder land enkele jaren geleden zat. Oude cracks zijn óf afgedankt óf niet beschik baar en daarbij denken we in de eerste plaats aan Mermans en Coppens, wier afwezigheid door de Rode Duivels on getwijfeld gevoeld zal worden terwijl tenslotte te elfder ure ook de aangewe zen midhalf Van Kerckhoven verstek moest laten gaan om door de debutant Firmin de Coster te worden vervangen. De Belgische verdediging is weliswaar nog van oude beproefde kracht, doch de beste verdediging ligt nog altijd in een goede aanval. Zo staan de ploegen onder verschil lend gesternte tegenover elkaar: de Oranjeploeg met 'n zeker gematigd zelf vertrouwen, de Belgische in een zeer zekere positie van: „wat zal het wor den?" Toch schuilt daarin voor de Oranje- ploeg een gevaar, want zelfverzekerd heid van het „wel te kunnen" heeft reeds menige ploeg een bittere ontgoocheling gebaard. Daartegenover staat, dat de Rode Duivels ongetwijfeld alles in het werk zullen stellen hun huid zo duur mogelijk te verkopen. En daartoe lijkt ons de verdediging wel in staat, want het trio Gernaye-v. Brandt-Diricx heeft al dikwijls voor hete vuren gestaan en dit drietal heeft in de bijna steeds voor treffelijk spelende Mees een onmisbare steun. Hoe het echter ook zij, als steeds bevat deze wedstrijd een zekere mate van on zekerheid, hetgeen de spanning onge twijfeld ten goede komt. Historisch overzicht Tot heden zyn sinds de aanvang van de wedstrijden in *t jaar 1905 niet min der dan 82 wedstrijden gespeeld en het BEZOEKT MORGEN DE COMPETITIEWEDSTRIJD Terrein Haagweg. Aanvang 12 uur. (Advertentie) Op de Hervormde begraafplaats te Hillegersberg is gistermiddag de beken- ide Rotterdamse zwemtrainster, mevrouw ,?.C„ Braun-Voorwinde ter aarde besteld. Vooraf werd m de HUlegonda-kerk een steeds in het voordeel van Oranje over hellen, ondanks het feit, dat België na de oorlog meer overwinningen wist te be halen dan Nederland. NederlandBelgië BelgiëNederland 1905 R'dam 4-0 1905 Antw. 1—4 1906 R'dam 2—3 1906 Antw. 5—0 1907 Haarl. 1—2 1907 Antw. 1—3 1908 R'dam 3—1 1908 Antw. 1—4 1909 R'dam 4—1 1909 Antw. 1—4 1910 Haarl. 7—0 1910 Antw. 3—2 1911 Dordr. 3—1 1911 Antw. 1—5 1912 Dordr. 4—3 1912 Antw. 1—2 1913 Zwolle 2—4 1913 Antw. 3—3 1914 A'dam 4—2 1914 Antw. 2—4 1922 A'dam 1—2 1920 •Antw. 3—0 1923 A'dam 1—1 1921 Antw. 1—1 1924 A'dam 1—1 1922 Antw. 4—0 1925 A'dam 5—0 1924 Antw. 1—1 1926 A'dam 1—5 1925 Antw. 0—1 1927 A'dam 3—2 1926 Antw. 1—1 1928 A'dam 1—1 1927 Antw. 2—0 1928 •R'dam 3—1 1928 Antw. 1—0 1928 A'dam 1—1 1929 Antw. 3—1 1930 A'dam 2—2 1930 Aitfw. 3—1 1931 A'dam 3—2 1931 Antw. 4—2 1932 A'dam 2—1 1932 Antw. 1—4 1933 A'dam 1—2 1933 Antw. 1—3 1934 A'dam 9—3 1934 ••Antw. 2—4 1935 A'dam 4—2 1935 Bruss. 0—2 1936 A'dam 8—0 1936 Bruss. 1—1 1937 R'dam 1—0 1937 Antw. 2—1 1938 R'dam 7—2 1938 ••Antw. 1—1 1939 A'dam 3—2 1939 Antw. 5-4 1940 A'dam 4—2 1940 Antw. 7—1 1946 A'dam 6—3 1946 Antw. 2—2 1947 A'dam 2—1 1947 Antw. 1—2 1948 R'dam 2—2 1948 Antw. 1—1 1949 A'dam 3—3 1948 Antw. 1—1 1949 R'dam 0—1 1950 Antw. 2—0 1951 A'dam 5—4 1950 Antw. 7—2 1951 R'dam 6—7 1952 Antw. 4—2 1953 A'dam 0—2 1952 Antw. 2—1 1953 R'dam 1—0 1954 Antw. 4—0 1955 A'dam 1—0 1954 Antw. 4—3 1955 R'dam 2—2 1956 Antw. 0—1 Troosttournooi Olympische Spelen Wereldbeker kauw Wrigley Doublemlnt. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende/ opfrissende Doublemlnt 1 Dat Is goed, bij al die spanning - verkwikkend bij al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemlnt blijft lang en dubbel lang lekker. Thuiswedstrijden: Nederland 41 24 8 9 123— 74 België 41 9 8 24 74—123 Uitwedstrijden: België 40 18 9 13 89— 74 Nederland 40 13 9 18 74— 89 Totaal: Nederland 82 38 17 27 198—163 België 82 27 17 38 163—198 De heer H. Valkema uit Leeuwarden, die zich heeft teruggetrokken als voor zitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB, wordt opgevolgd door de heer J. J. Egberts (Arnhem), die bij enkele kandidaatstelling is gekozen. .^(Fortuna'Sii) NEDERLAND Wierema (PS1Ö SthL- (IGoojJ «ft Hart (ForCR) A AAKtaassens A A» tv.v.v) Bossetaar Notermana ""Appel Lenstra Koopal (Sparta) <Fbrtuna3y (ForL&J (Sp.cLEnschefcJ (Willem!) Orlans _Houf, Wjllema.«ftWeyar JurïDn O-aGantoise) (Slandluilfl (UGantoise) (UnSGilloiseJ TAnderleclö Xk ftX A A A A A A A A Brandt a (LierseSK.) (flntwerptt) ^(UnsSoiw) BELGIE -ft (Oostende)' AUTOMOBILISME LOUIS ROSIER WEER BIJ KENNIS. De Franse coureur Louis Rosier, die j.l. zondag op het circuit van Montlhéry een schedelblessure opliep, is pas giste ren weer tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand gaat langzaam vooruit, maar de patiënt is nog bijzonder zwak. Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. Prijs: ƒ11.995. ROOYAKKERS AUTOMOBIELHANDEL LEIDSE STRAATWEG 1, OEGSTGEEST. uitvaartdienst gehouden. Groot belangstelling voor deze plechtigheid, welke overigens zeer sober en ingetogen was, vooral uit kringen van zwemsters en oud-wemsters. Voorts bevonden zich onder de aanwezigen de heren C. L. Kerdel, chef de mission van de Neder landse Olympische ploeg, B. Planjer van de sportcommissie van de KNZB, bondscoach Dries Peute en vele andere vertegenwoordigers uit de zwemwereld. De heer H. Philipsen, schoozoon de overledene, voerde als enige spreker het woord aan de groeve. Hij bedankte onder meer al diegenen, die graag had- den willen spreken en „Ma" Braun voor alles wat zij voor haar kinderen, klein kinderen en haar zo vele andere „kin deren" heeft gedaan. „Mevrouw Braun beschikte, zo merkte de -heer Philipsen nog op, „bij haar leven over een rijke woordenschat, waarin echter „het kan niet' en „onmogelijk" niet voorkwamen". Vele bloemstukken en kransen waren aangedragen, waarvan verscheidene van vrienden uit het buitenland. WEST-DUITSE ZWEMTEAM TEGEN NEDERLANDSE SELECTIEPLOEG? Van de zijde van de Westduitse zwem bond is een verzoek gericht tot de KN ZB om op 21 oktober a.s. in het binnen bad van Oberhausen-Sterkrade zwemwedstrijd te organiseren tussen West-Duitse zwemploeg en een Neder lands selectieteam. Voorts zou een waterpolo wedstrijd worden gespeeld tussen een West-Duits selectieteam en een Nederlands tal. Van de zijde van de KNZB wordt gemeld, dat voor deze wedstrijd nog geen definitieve toezegging is gedaan. Zou men echter toestemmen, dan zullen in geen geval de zwemsters gaan, die de reis naar Melbourne meemaken. WIELRENNEN MAHN GAAT. STEENVOORDEN AFGEDANKT. Men weet, dat Frans Mahn, die aan vankelijk bedankte voor de uitzending naar Melbourne als lid van de Ned. wielerploeg, later toch werd aangewe zen nadat de befaamde amateur-clau sule was vervallen. Intussen was Piet Steenvoorden in zijn plaats aangewezen. De KNWU heeft deze renner nu mid dels een laconiek briefje afgeschreven en meegedeeld, dat zijn aanwijzing de Nederlandse olympische ploeg komt te vervallen. In het schrijven wordt o.m. gezegd: „Zoals u inmiddels bekend is, zal door het intrekken van de nieuwe IOC-gelofte alsnog Frans Mahn naar Melbourne worden afgevaardigd". Tot de dag van vertrek zal Steenvoorden, aldus de wielerbond, beschouv/d worden als lid van de olympische ploeg. In de brief wordt de teleurgestelde renner toege zegd, dat men hem 't volgend seizoen zal „schadeloos stellen" Het bestuur van de wielerklub „De Kampioen", dat tot het uiterste de belangen van Steenvoorden verdedigt, heeft uiteraard weinig waar dering voor de zeer onelegante handel wijze van de KNWU.... Swlft-comblnatie". Zondag rijden A en B-klasse 75 km. voor de Swift- prijs. De afstand voor de C-klasse is 40 km. met als inzet de beker. De D-klasse betwist de Swift-prijs over 35 km. Start 10 uur vanaf de Zijl. „Lenig en Snel". Morgen worden de lange afstandkampioenschappen verre den. A-B 70 km., C 42 km. jun. 21 km. Vertrek 9 uur Zijlpoort. DE BERLIJNSE ZESDAAGSE. Gisteravond is in het uitverkochte sportpaleis te Berlijn het startschot ge lost voor de 43e zesdaagse van Berlijn. Veertien ploegen nemen aan de wedstrijd deel, waarbij Van SteenbergenSeve- reyns (B); Carrara-Plattner (Fr.-Zwits.) NielsenKlamer (Denem), Arnold Bugdahl (Austr.-Dld.), DerksenVan Vliet (Ned.), RothBucher (Zwits.) en Zoll—Heinz Müller (Did.). BRIDGE B.C. „DE SLEUTELS". De bridgewedstrijd van B. C. „De Sleutels" had het volgend resultaat: Hoofdklasse: 1. De GeusCoutier 67 pt.; 2. v. HelvertTen Cate 63 pt.; 3. echtpaar v. Wingen 60 pt.; 4. v. Wee- renVerkuil 57 pt.; 5. v. d. StarBer gen Henegouwen 54 pt.; 6. echtpaar De Bruin 52 pt.; 7/8. dames KuklerSmit- tenaar en KlinkenbergSmittenaar 50pt.; 9. v. Wingen Sr.Bergers 49 pt.; 10. v. AsBiesiot 37 pt. Eerste klasse: 1. echtpaar Nort 44 pt.; 2. echtpaar 't Hart 40pt; 3/4. StikvoortPaes en LepelaarRobbers 39 pt.; 5/6. FranzLoose en Selier Koning 32 y, pt.; 7/8/9. echtpaar Bernard Nina Ponomareva schuldig verklaard aan Hoeds Hissink en V^sers—De Vries 32 dielstal van vijf hoeden en veroordeeld punten. 1 COLLEGA'S. De geheel-onthouder was op het bekeringspad en stapte een kappers zaak binnen, waar de bediende een enthousiast vereerder van Bacchus was. Hij liet zich scheren en op een gegeven moment kreeg hij een flinke jaar in zijn kin. De man werd niet boos, maar keek de bediende verwijtend aan en sprak mild:-„Nif ziet ge, wat de drank te weeg brengt, mijn goede man." „Tja," antwoordde de bediende als mannen onder elkaar, „je huid wordt er zo verdraaid dun van, hé?". Pech. Zij had het afgemaakt, maar de prachtige diamanten ring niet terug gestuurd. Pieterse was een gebroken rnan. „Kop op, kerel", zei een collega be moedigend, „er zijn nog meer vissen in de zee". ,Dat weet ik", antwoordde Pieter se, „maar ik ben mijn aas kwijt". Nog niet. Jongeman: „Is dit te legram zo duidelijk?" Postbeambte: „Nog niet. Wie is Suze?". Met 30 gulden boete naar huis Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de Russische discuswerpster Nina Puno- mareva zich bij de rechtbank te Londen gemeld. Toen zij aan de beurt kwam, werd haar zaak met gesloten deuren behandeld. Zij beweerde niet schuldig te zijn aan het haar ten laste gelegde. Na het verhoor werd Nina door een vrouwelijke detective naar het politie bureau in Marlborough Street overge bracht. Destijds was zij na haar arrestatie vrijgelaten omdat een ambtenaar van de Russische ambassade borg voor haar stond. Zij zou de volgende dag voor het gerecht verschijnen. Toen zij niet kwam opdagen, werd eeh arrestatiebevel tegen haar uitgevaardigd, hetgeen niet uitge voerd kon worden omdat Nina een schuilplaats had gevonden op de ambas sade van haar land, welke diplomatiek onschendbaar was. Zoals bekend, is het gebeurde met Nina Ponomareva aanleiding geweest tot het niet doorgaan van de atletiek ontmoeting waarvoor de Russische ploeg naar Londen was gekomen. Nina zat blootshoofds in het verdach tenbankje, de vijf omstreden hoedjes vier met een veer er op lagen cp de groene etafel. Tevoren had het Rus sische meisje duidelijk gemaakt, dat zij haar verontschuldigingen wilde aanbie den omdat zij niet op 30 augustus was verschenen. Zij verklaarde, nu uit vrije wil te zijn gekomen. Haar Engelse advocaat, Griffith Jones voerde aan, dat zijn cliënte de hoeden had betaald, maar de getuigenissen van twee vrouwelijke detectives van het mo demagazijn uit OxfordStreet, waar de diefstal zou zijn gepleegd, waren hier mede lijnrecht in tegenstelling. De eer ste, mejuffrouw Margareth Belsen ver telde, dat zij Nina nog al verdacht had zien rond lopen en dat zij haar daarom was gevolgd. Nina zou de vier veren hoedjes in een tas hebben gedaan en er toen een bruine papieren zak boven op hebben geplaatst. Een vijfde, wol len hoedje, zou zij met de linkerhand in de rechtermouw van haar jasje heb ben gestopt. Later, bij de fouillering werden nog twee andere hoeden gevonden, maar die bleken niet uit dezelfde zaak afkomstig. In het vonnis van de rechter wordt tot betaling van de kosten van het ge ding, zijnde drie guintjes. Na dit bedrag te hebben voldaan ver liet zij onmiddellijk het hof. Volgens haar advocaat zijn maatregelen getrof fen voor een zo spoedig mogelijke terug keer naar Rusland. Voor het kleine gebouw van de politie rechtbank stonden duizenden mensen te wachten op de afloop van het geding. Een zwarte limousine van de Russische ambassade was vlakbij geparkeerd. Me vrouw Ponomareva verliet het gebouw echter door een achterdeur en reed in een kleine Sedan rechtstreeks naar de haven, waar ze aan boord ging van de „Molotov", die anderhalf uur later het anker zou lichten met bestemming New York. Ze was al halverwege de loopplank voordat fotografen en verslaggevers, die op de kade wachtten omdat zij meenden te weten, dat Alexander Chwastov de Rus die zijn tweejarig dochtertje naar Rusland brengt in weerwil van de pro testen van zijn vrouw in Amerika met dit schip zou vertrekken, haar herkenden. Zeelui op het bovenste dek wuifden haar toe, en zij dankte met een flauw glimlachje. Met de uitspraak van de politierechter is een einde gekomen aan een op zichzelf onbelangrijke zaak die, zeker niet met instemming van alle Britten, bijna tot een „cause célèbre" was geworden. Sinds het incident in het warenhuis had de discuswerpster zts weken lang in het ge bouw van de Russische ambassade ver toefd. ROLSCHAATSEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE BARCELONA. De Italiaan Loriano Lori is wereld kampioen rolschaatsen op de 5000 meter geworden. Hij legde deze afstand af in 10 min. 34.57 sec. De Brit Woodley werd tweede in 10.34.91 en diens land genoot Stead derde in 10.35.71. De Duitse Rita Blumenberg is wereld kampioene kunstrijden op rolschaatsen geworden. Ze behaalde 1246.7 punten, haar landgenote Helene Kienzle werd tweede met 1247.7 punten. Ondanks het lagere puntentotaal werd Rita Blumen berg wereldkampioene door meerderheid van stemmen van de jury. Onze land genote Netty Delvoix werd 13e met 1076 punten, Elisabeth Fiolet (Ned.) 14e met 1065,1 punten en Hilde Hutten (Ned.) 15e met 1026.7 punten. I Uit die hoek! Slachtoffer: „Ik J kom een klacht indienen. De laatste maanden ontvang ik regelmatig on aangename brieven, gevolgd door dreigbrieven". Rechercheur: „En hebt U enig idee, waar die vandaan komen?" Slachtoffer: „De schrijver ken ik niet persoonlijk en zijn handtekening kan ik niet lezen, maar aan de en veloppen te zien, zou ik zeggen dat de brieven in ieder geval van het be lastingkantoor komen". Hij had 't. „Heb jij van Zeeven- ter gekend? 't Was de grootste man, die ooit geleefd heeft. Hij bezat een sterke en vlugge geest, was edelmoe dig, had een vooruitziende blik „Hoe v. eet je dat, allemaal? Ik heb 't hem nooit aangezien". „Ik ben met z'n weduwe getrouwd". Bijna. De onderwijzer had de jongens gezegd de namen op te schrijven van de elf beste Nederlan ders, die ze kenden. Pietje was het eerst klaar. „Heb je er elf, Piet?", informeerde de onderwijze:'. .Nee, mijnheer, tien", antwoordde Piet, „de naam van de midvoor wil me niet te binnen schieten". Nou, en of! Dame: „Maar dat is toch geen oude stoel!" Handelaar: ,,'n Hele oude, me vrouw. Ilk heb er zelfs een nieuwe 'zitting en viei poten aan moeten maken, om hem van de ondergang te redden". Geen haast. „Dit pakje is voor de president persoonlijk". „Is er haast bij?" „Nee, 't ontploft pas vanavond". Pechvogel. „Heb je dat gehoord van Karei? Hij brak zijn been op de drempel van een café". „Toen hij naar binnen ging of naar buiten?" „Naar binnen". „Wat een pechvogel". 't Geheim. „Hoe komt 't, dat U zo rijk geworden ben?" „Nou, dat is een heel verhaal. Maar ga zitten, dan doe ik eerst 't licht uit, want bij praten behoef je geen licht te branden". Typisch. „Heb je gezien, dat de directeur en de jongste bediende alle bei met hun hoofd in het verband lo pen?" „Oh, niet bijzonders. Er lag 'n dub beltje op de grond en ze zagen het al lebei tegelijk". Zal ik nog een glas drinken? Mijn maag zegt ja; mijn verstand zegt nee. Maar de verstandigste móet weten toe te geven. Daarom neem ik er nog een. IN DE Wild West 55) „Ze waren alle geschreven in dieze streek, namelijk uit de ranch aan de schedelbeek, en voortdurend kwam ik de naam tegen „zware stenen". In de brieven werd de ranch de „Ran cho de las Piedras Pesadas" genoemd, en het was zo duidelijk als ik weet niet wat, dat daarmede noch de sche delrots noch Ghimeey Rock bedoeld werden. In één brief schreef mijn bet overgrootmoeder, dat haar man een paar van die zware stenen verzameld had en getracht had op zijn aambeeld stuk te slaan. Ik veronderstel, dat hij een werkman het graafwerk liet doen maar in ieder geval kwam hij tot de overtuiging, dat de stenen geen ijzer bevatten en ook geen ander metaal van waarde. Volgens hem waren ze waardeloos." „Ik moet u dit alles vertellen om u vooral duidelijk te maken hoe het kwam dat ik me met de zaak ging bemoeien. Wat ik uit de lectuur van die brieven vernam, interesseerde me dotr HOFFMANN BIRNEY geweldig. Dat was nogal begrijpelijk, want ik had toen mijn graad van Chemisch Ingenieur reeds en ik was besloten mij in metallurgische schei kunde te specialeren. Ik trachtte toen alles, wat er over de geologie van deze streek geschreven is, in handen te krijgen. Maar het enige boek dat daarover gepubliceerd is schijnt „Gregson's Rapport Over de Geologie Van het Hidalgo District" te zijn. Het is veertig jaar oud, maar Gregson was een goed geoloog, op wiens gegevens ik vertrouwen kon. „Hij bewees zonneklaar, dat er in deze streek geen goud in de bodem zat; wat me niet verwonderde, want anders zouden mijn voorouders het zeker ontdekt hebben. Maar als het geen goud was, vroeg ik me af, welk erts zat er dan voor de drommel wel in de grond? Ik besloot zelf eens te gaan kijken, maar voordat ik naar Tedder County ging, maakte ik eerst een uitstapje naar Mexico. Er waren onder die oude brieven een paar, die uit dat land kwamen; en er was ook ergens sprake van een oud notitie boekje, waarvan mijn vader meende dat Tante Brigida het nu bezat. Ze woonde in Hermosillo, in de staat Sonora. Het was op mijn weg daar heen, dat ik Joe Moon's pad kruiste maar dat is een heel andere geschie denis en ik (heb Joe beloofd er niets over te vertellen, zolang hij zich aan onze afspraak houdt". „Ik vond Tante Brigida en vernam dat ze pas een paar maanden geleden teruggekomen was van een bezoek aan haar broer Bartolomé op de oude Cortez bezitting, waar zij geboren werd. Zij vertelde me, dat ze in Black Butte een heel fijne heer ontmoet had, een Amerikaanse gentleman, genaamd CarverDon Augusto Carver. Hoe vreemd, vond ze dat ik, haar achterneef, belang in die oude familiestukken stelde; senor Carver interesseerde er zich namelijk óók voor! Hij had de familiepapieren welke zij bezat van haar geleend en er met haar verlof foto's van geno men. Daar was ook het notitieboekje van Juan Silvestre Cortez bij ge weest." „Nu verschijnt de slang op het to neel. Ik kende Carver toen nog niet, maar ik vraag me af, waarom hij be lang in onze familie stelde. Ik schreef een aantal brieven naar de Verenigde Staten en toen ik ontdekte, dat hij financieel sterk was geïnteresseerd in mijnbouNv-maatschappijen, kwam het mij voor, dat de inhoud van de tragedie langzamerhand duidelijker werd". „Laat mij iets drinken. Dank u, Dok, zuiver water is goed genoeg voor mij, zolang er genoeg whisky in is om kwam was het te laat om Oom Bar tolomé te bewerken of de Cortez be zitting tot mijn hoofdkwartier te be noemen. Oom Bart was dood en een vreemdeling, Wallace, was bezitter van de Ranch de Zware Stenen. Ik moest mijn plannen toen vlug veran deren en een beetje detectivewerk voor mij zelf doen. Ik verdween weer voor korte tijd en keerde terug de flauwe smaak te verdrijven. Nog- onder de vermomming van een mede- maals dank. Opgefrist keer ik tot het onderwerp van mijn verhaal terug. Ik waarschuw u echter, dat er nog heel wat te vertellen is". „Waar was ik ook weer? O ja, in Sonora. Zoals gezegd, begonnen mijn verdenkingen hoe langer hoe meer vaste vorm te krijgen. Het heeft me veel geholpen dat ik later naar Black Butte kwam met een sterk vooroor deel tegen A. J. Carver en al zijn plannen en daden. Ik kon de „alge mene aahting", die hij hier genoot, niet delen. Ik wist dat de anderen in deze streek niet wisten, en ik be schouwde hem als een gehaaide be drieger." ,Ik had toen al dadelijk van Mexico naar Black Butte moeten gaan maar ik deed het niet. Ik keerde naar Ca- lifornië terug en nam wat geld op. Dat kleine uitstel haalde een streep rig Mexicaanse werkman. Er zijn ge noeg Mexicanen met blauwe of grijze ogen, zoals u weet, en ik spreek hun taal even goed als het Engels. „Noch Wallace, noch zijn opzichter Young besteedde veel aandacht aan de Mexicanen, die in de hutten ten Westen van de beek woonden. Ik leef de er ongeveer een maand en ver diende een schamel loon door mijn landgenoten Claudio en Migual met allerlei werkjes te helpen. Als er hout te hakken was deed ik dat in de Schapen Canyon, om de eenvoudige reden dat de oude brieven duidelijk genoeg vermeld hadden, dat de „zwa re stenen" daar te vinden waren." „Wat ik vond was tungsten, of Wolfram, of wolframiet. Tungsten is de naam van het scheikundige ele ment en wolframiet is het erts, waar in het gewoonlijk gevonden wordt, door mijn rekening. Toen in hier aan-1 een soort ijzermangaan als u de tech nische omschrijving weten wilt. Er is niets moois of romantisch aan het gbed zoals aan goud, zilver of edel stenen, maar het allemachtig nuttig en de vraag ernaar is al lange tijd groter dan het aanbod. U hebt trou wens gezien, wat er gebeurde, toen ik Carver in het gezicht zei dat ik er alles van wist, en hij dus merkte dat zijn spel verloren was. Hij wist drommels goed, hoeveel waarde tung sten voor de staal- en bronsindustrie heeft en welke winsten men verwach ten kon van een mijn vlak bij een industrieplaats. Men kan het goed hier twee cent of meer onder de Chinese prijs verkopen. Geen won der, dat hij Miss Moran vijfentwin tigduizend dollar en contanten voor de Bar Rafter K. betalen wilde." „Ik wil niet dat u denkt, dat er bo vennatuurlijke schranderheid voor mij nodig was om het goed te vinden. Die veroverde voorouders van mij waren op hun gemak gesteld, zoals zo velen van hun ras en generatie. Zij waren volkomen tevreden met het land en met wat het hun opbracht. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8