Pastoor W.E. Blok in St. Petrus- kerk te Leiden geïnstalleerd Snelgroeiend Leiderdorp staat voor een flinke berg problemen 'n Trappist uit Zoeterwoude naar Kenya 1.000.000 SWtydiwiag. Met de Cen& de taan uit] Sprekend avontuur van zwijgende monniken DE LEIDSE COURANT PAGINA Hartelijke ontvangst door parochianen Pastoor W. E. Blok, tot voor kort herder van de H. Hart-parochie in Schiedam is gisteravond in bezit ge steld van de sleutels van de St. pe- trusparochie te Leiden. Pastoor A- M. A. Vollaerts, de ge waardeerde pastoor, die helaas door ïtjn wankele gezondheid werd ge dwongen zijn ambt in de zware Leidse parochie neer te leggen, heeft dezer dagen in alle stilte afscheid van zijn parochianen genomen. Van daag wordt hij in Noordwijkerhout plechtig geïnstalleerd. De installatie van pastoor Vollaerts ligt bijna alle parochianen nog vers in het geheugen. Met eenzelfde en thousiasme hebben de St. Petrus-pa rochianen gisteravond hun nieuwe pastoor het welkom toegezongen. Volgens traditie stonden groepen gidsen en verkenners opgesteld op het kerkplein om, van de Kamer- 'lingh Onneslaan tot de ingang van de kerk een erehaag te vormen. Het monumenale kerkplein van de St. Petruskerk leent zich uitstekend voor plechtige ontvangsten. Nog vóór het aangekondigde tijdstip half acht verscheen de nieuwe pastoor ver gezeld van de deken van Leiden deken W- P. M. Haring, aan het kerk plein, enige consternatie veroorza kend onder de zich snel in het gelid plaatsende leden van de jeugdbewe ging en de fotograaf, die zijn toestel r.og niet in stelling had. Bruidjes bekoorlijk décor van altijd gin gen de pastoor in de kerk vOoraf. De kapelaans van de parochie, fa ther C. W. Juffermans, kapelaan C. K. Hamman, kapelaan te Schiedam, en het kerkbestuur begeleidden de nieuwe herder naar het altaar. Hier sprak kapelaan J. W. Franse, als oudste kapelaan, het welkomst woord, toewijding, medewerking en gebed van de parochie toezeggend. Kapelaan Franse gaf een beschrij ving van het herderlijk werk van de pastoor, die als voornaamste taak heeft Gods woord te brengen, de sacramenten uit te delen en het ge loof levend te houden. Overdracht. De zinvolle ceremoniën van het Overreiken der uiterlijke kenteke nen van de pastorale waardigheid werden vervolgens ingezet. De deken droeg de sleutels der kerk over, over handigde het missaal, de kelk en de gewaden en leidde de n euwe pas toor naar de preekstoel, biechtstoel en doopvont. Deelnemers! keert de Onderlinge Levensverzekering - Mij De deken hield vervolgens een toe spraak tot de geïnstalleerde en het volk. Hij herinnerde aan het feit, dat slechts enkele jaren geleden ook een plechtige installatie in deze kerk had plaats gevonden. Een enthousiaste pastoor was toen enthousiast bin nengehaald. De plannen, die pastoor Vollaerts aan zijn parochianen voor legde, waren veelbelovend. Helaas kon hij door zijn beperkte lichame lijke krachten niet doen wat hij ge wild had. Toch is hij met recht een pastoor voor de parochie geweest. Het moet hem goed doen bij het zware offer, dat hij heeft moeten brengen, de sympathie en de hoog achting van de parochianen mee te kunnen nemen. De deken vroeg het gebed van de parochianen voor hun oud-pastoor, en sprak de hoop uit, dat deze in de nieuwe parochie zijn krachten zou terugvinden. Enthousiasme. De nieuwe pastoor leidde hij in met een felicitatie aan de parochia- De nieuwe pastoor betreedt het kerk portaal; rechts deken W. P. M. Ha ring. (Foto: „De Leidse Courant"). nen. Hij kende pastoor Blok een klasgenoot al veertig jaren, van het moment, dat zij beiden in 1917 voor het eerst het seminarie betra den. Hij tekende de pastoor als een man met grote idealen, enthousiasme en ijver en wees vervolgens op de rechten en plichten van de parochia nen. De pastoor heeft als verplich ting een herder te zijn voor zijn pa rochianen, de parochianen op hun beurt hebben de plicht de pastoor door toewijding het werk te verge makkelijken. Contact tussen pries ters en parochianen in en buiten de sacramenten, noemde hij één van de voornaamste kenmerken van een bloeiende parochie. Pastoor Blok gaf tenslotte na het zingen van het „Tantum ergo"'zijn zegen aan de gelovigen. Spoedig na het verschijnen van deze krant zal waarschijnlijk de rust van het hierbij afgebeelde grachtje verloren gaan door een stroom van abonnees, die onze foto- prijsvraag willen oplossen. Waar moet men dit plekje zoeken? De vorige week Hoop doet leven, getuige de vele abonnees, die elke week weer naar de pen grijpen om de puzzleredaktie te berichten welk plekje ze in de krantenfoto hebben herkend. Hoop doet leven, zegt met hen de molenaar van het watermolentje, dat staat lajngs de Almondeweg onder Oegstgeest. Al was dan het plaatje genomen, staande met de rug naar Rijnsburg, velen hebben het oude bouwwerkje herkend, en van hen werd door het lot aange wezen als winnaar van de waarde bon: Mej. G. C. v. d. Hulst, Celcbes- straat 40, Oegstgeest. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkbe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Zoals gebruikelijk hebben b. en w.' en S™eP met omveer 80(10 in- van Leiderdorp bij het aanbieden van woners. begroting deze vergezeld doen gaan van een voorwoord, waaraan ditmaal een bijzondere betekenis moet worden toegekend in verband met de voortgaande structuurveran dering der gemeente en de financiële gevolgen daarvan. B. en w. herinne ren aan het rapport van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen betreffende een vergelij kend begrotingsonderzoek met twee groepen van gemeenten n.l. met een inwonertal zich bewegend om de 5000 Op 24 oktober vertrekt uit de abdij van O.L. Vrouw van Koningshoeven te Tilburg een groepje van negen paters en broeders Trappisten naar Ke nya in Oost-Afrika, waar ze zich gaan vestigen in Songhor, vijftig kilome ter ten Oosten van het Viktoriameer. Onder deze monniken bevindt zich ook broeder Simon, (Piet Mulder), afkomstig uit Zoeterwoude, waar hij 33 jaar geleden aan het Watertje geboren werd. De nieuwe Trappistenvestiging is tot stand gekomen op initiatief van mgr. Hall, een missiebisschop van de congregatie van Mill Hill. De monni ken zullen onderdak vinden in een boerderij die voor hen tevens het middel zal zijn om in hun onderhoud te voorzien. uit de Abdij was hem de gehele zorg voor de keuken toevertrouwd. Er zijn geen slachtoffers gevallen en daaruit maakt de toekomstige broeder-kok op, dat hij ook in Kenya wel geluk zal hebben. De boerderij, die door de missie Van tuin naar keuken Broeder Simon vertelde ons, dat het doel van de nieuwe stichting is, de inheemse bevolking te laten ken nismaken met het contemplatieve le ven. Omtrent het verwezenlijken van dat doel was hij optimistisch ge stemd. Paters Benedictijnen van St. Andries uit België, die zich reeds eerder in Afrika vestigden, hebben niet te klagen over gebrek aan inte resse bij de zwarte bevolking en ook van een Trappisten-nederzetting in Mokoto die begonnen werd vanuit Chimay in België komen gunstige berichten. Bemoedigend is bovendien, dat er in Songhor al een Congolees postu lant wacht op de komst van het ne gental. Vooruitzichten. De voornaamste taak, die de broe der in Afrika wacht, is de zorg voor de keuken. Daartoe heeft hij, die sinds zijn veertiende jaar in het tuin dersvak is werkzaam geweest en ook in Tilburg de verzorging van de kloostertuin tot taak had, een korte opleHing moeten volgen. De laatste dagen vor zijn vertrek De pijn verdwijnt direct wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. van mgr. Hall aan de Trappisten wordt overgedragen, heeft een stal met zestig koeien en de paters zou den hun Nederlandse afkomst ver loochenen, wanneer hun programma niet een streven vermeldde om de melkproductie op te voeren. De mon niken zijn allen wel agrarisch ge schoold en wie van het boerenleven te weinig, op de hoogte was, werd door Vader Abt in de gelegenheid gesteld zijn kennis buiten de abdij te verdiepen. Afstand doen van alles Na het afleggen van zijn geloften is het de Trappist slechts bij wijze van zéér hoge uitzondering toegestaan, de abdij te verlaten. Nog heeft broeder Simon die in 1952 in Tilburg intrad zijn eeuwige geloften niet afgelegd; misschien heeft Vader Abt hierin de voornaamste reden gezien om hem voor zijn vertrek i og twee weken thuis te laten doorbrengen. Het moet voor de ouders van broe der Simon wel zeer teleurstellend zijn, de professie van hun zoon niet te kunnen meemaken, omdat de broe der de laatste van hun kinderen is, die door zijn professie zijn be stemming bereikt. Het spreekt van zelf, dat hij door zijn ouders en zusters verwend wordt in deze laatste dagen voor zijn ver trek. Broeder Simon, die een groot vertrouwen heeft in het welslagen van het avontuur, vraagt zich niet zonder vrolijkheid aiT hoe de monni ken er uit zullen zien, wanneer ze hun pijen hebben verwisseld voor een khaki-kniebroek. Na een dag van recreatie ook een grote uitzondering op de strenge orderegel vertrekt op 26 oktober het groepje vanuit Marseille per boot naar Afrika en het behoeft geen be toog, dat broeder Simon, die nog nooit op zee gevaren heeft, naar de bootreis uitziet. In dit rapport kwam tot uiting, dat het karakter van de gemeente Leider dorp, als gevolg van haar ligging bij Leiden, door het vestigen van grote industrieën binnen een beperkt aantal jaren groeide van een landelijk- tot een meer stedelijke gemeente en daardoor in belangrijke mate afwijkt van wat men zou kunnen noemen de doorsnee-gemeente van dezelfde om vang. In 1953 kon niet worden voor zien, dat het ontwikkelingstempo zich in een dermate snel tempo zou voortzetten waardoor de toegekende verhoging van de Ugemene uitkering uit het gemeentefonds reeds nu niet meer voldoende is om voor 1957 een sluitende begroting aani te bieden. Deze situatie was het gevolg van de late totstandkoming van de wet tot regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeente voor de jaren 1953 t/m 1957. Keukenhof krijgt molen cadeau De Holland-Amerika Lijn zal de Keukenhof een molen cadeau doen. Hij zal een permanente plaats krij gen in het bloemenparadijs te Lisse, ter grotere glorie zo dit nog mo gelijk is van de beroemde bloem bollen, wasrvan de laatste jaren voor meer dan honderd miljoen gul den 's jaars naar Amerika worden uitgevoerd, aldus meldt Alg. Dagblad. De windmolen staat nu nog in het Groningse landschap, maar de hoop is erop gevestigt, dat hij volgend voorjaar al zal prijken in de pro- Uitzonderlijke positie. Dit noodzaakte vele gemeentebestu ren, bij het opstellen van de begro ting of besluiten tot uitgaven, reke ning te houden met een aangevraag de, doch niet toegekende verhoging van het basisbedrag der algemene uit kering. Aan deze situatie waren van zelfsprekend vele bezwaren verbon den en de minister is van oordeel dat, nu door de totstandkoming van de wet een meer normale toestand is ge schapen, de gemeentebegrotingen sluitend moeten worden gehouden met de werkelijk beschikbare midde len. Tot nieuwe kapitaals- of andere uitgaven behoort dan ook niet te worden overgegaan indien voor de daaruitvoortvloeiende lasten geen reële dekking aanwezig is. Dit geldt temeer omdat het niet mogelijk zal zijn de zeer ruim toegepaste herzie ning met ingang van een der jaren '53, '54 of '55, welke ten doel had de onderlinge verhoudingen tussen de gemeenten, met betrekking tot de uitkeringen uit het gemeentefonds, in zekere mate recht te trekken, onver minderd ook voor de volgende jaren toe te passen. Herziening van het ba sisbedrag met ingang van 1956 kon dan ook alleen plaats hebben in die gevallen, waarin daartoe in vergelij king met andere gemeenten een zeer bijzondere behoefte bestond. Hoewel b. en w. met deze verklaring van de minister zeer wel rekening hebben gehouden is het hen niet mogelijk een sluitende-begroting te verkrijgen. In 1956 was een aanvankelijk tekort van 100.000 dat door aan zekere inves teringen een andere bestemming te geven kon worden weggewerkt het geen echter slechts uitstel van exe cutie betekende. In de loop van 1956 moesten dan ook weer nieuwe inves teringen 'gedaan worden, waaraan niet viel te ontkomen. Leiderdorp is in de randstad Hol land een aantrekkelijke vestigimgsge- meente, als gevolg van haar ligging nabij grote steden en de in aanleg zijnde rijksweg 4a. In de eerstkomen de jaren zal meer dan ooit gezorgd moeten worden voor vestigingsmoge lijkheden voor het bevolkingsover schot. Dit is dan ook de reden dat de raad destijds besloot tot het doen maken van een schets voor een uit breidingsplan in het Zijlkwartier waar aan 15 a 20 duizend mensen woongelegenheid zal worden ver schaft. Dit bleek noodzakelijk omdat in de Does wijk het bouwtempo zo snel verloopt dat deze wijk over en kele jaren zal zijn volgebouwd. meente per 1 januari '58 rond 6000 bedragen hetgeen wil zeggen, dat het zielental in een tijdsverloop van 22 jaar is verdubbeld. In aanmerking genomen de huidige toename zal over 20 a 25 jaar het zielental geste gen zijn tot 20 a 25 duizend zielen als gevolg waarvan de huisvesting der gemeente-secretarie aanmerke lijk- zal moeten worden uitgebreid. De ontruiming van de ambtswoning van de burgemeester zal slechts een tijdelijke 'hulp zijn. Centraal rioleringsplan. Sinds 1939 zijn voorbereidingen getroffen voor een rioolzuiverings installatie, die dit jaar in een zoda nig stadium zijn gekomen dat de goedkeuring hiervoor niet meer kan uitblijven. Bovendien dringt Rijn land er op aan, dat niet langer op Rijnlands boezemwater wordt ge loosd. De jaarlijkse lasten hiervoor zullen bedragen 62.000. Bij een verhoogde aanvrage uit het gemeen tefonds houdt dït echter in dat tot een rioolbelasting zal moeten wor den overgegaan hetgeen gemiddeld 15,per aangesloten perceel zal gaan bedragen. Hierdoor zal een be drag van ongeveer 20.000 in min dering kunnen worden gebracht op de kosten voor de rioolzuiverings installatie. Na de oorlog werden 190 woningwetwoningen gebouwd en 258 middenstandswoningen. Momenteel telt de gemeente 1371 woningen. De gestadige groei van de ge meente eist eveneens uitbreiding van de dienst openbare werken. Daarom zal per 1 januari a.s. een reorganisa tie plaats vinden waardoor het pand Bruggestraat 1 geheel ter beschik king van de gemeente zal komen, zodat dit niet meer kan worden ver huurd. Ook zal daar een plaats moe ten worden ingeruimd voor een boekhouder. Deze dienst legt eon jaarlijkse verhoging op de begroting van 28.000. Voor het onderwijs zal op de ko mende begroting een bedrag werden uitgetrokken van 60.000. Na de oorlog werden drie nieuwe scholen gebouwd, twee zijn in aanbouw tor- wijl voor een kleuterschool mede werking werd verleend. Bezuiniging hierop is niet mogelijk daar de aan vragen steunen op de onderwijswet ten. Voor maatschappelijke steun tenslotte is een verhoging geraamd van 7.000,uit hoofde van de ver hoogde verpleegkosten. De totale hoger geraamde kosten voor de genoemde hoofdstukken be dragen rond 199.000,Hierop kun nen in mindering worden gebracht wegens meerdere baten uit belastin- v gen e.a. 23.000,zodat een tekort kan worden verklaard van rond 176.000,—. Deze cijfers zijn gebaseerd Op een zielental van 5700. Blijkens de laat ste gegevens is het niet onmogelijk dat dit aantal 5800 zal bedragen als gevolg waarvan de uitkeringen uit het gemeentefonds iets hoger kunnen worden geraamd. ÉLPUEN MN BEN R«JH Indringer op familiefeestje. Een gezellig familie-avondje aan de Wil- helminalaan werd' gisteren wreed verstoord door een indringer, die plotseling van de trap rende en in de gar.ig ginig zitten. De feestelingen moesten zelfs de politie alarmeren en deze ging terwijl de familie zich buitenshuis in veiligheid had ge steld manmoedig het huis binnen. joicu .«XX .xjxx .U16CUUUWU. x.M Met een paax flinke klappen van de plaats van een tijdsverloop van 20 Summiestok werd een einde gemaakt jaar zal zich dit in nog geen tien aan carrjere van de mdrin- jaar hebben voltooid en zullen onge-J®61 een 001 rat. veer 750 woningen zijn gebouwd. De ze ontwikkeling stelt aan de gemeen te bijzondere problemen. B. en w. RIJPWETERING Fancy fair. Op 13 en 14 okt. a.s. wordt er een fancy fair gehouden hij zal worden verbouwd tot dacht voor het volgende: B' ens een onder het motto: „clag aan de Rip" een typisch Hollandse molen. overzicht zal het zielental der ge-j (zie advertentie). vincie Zuidholland. Het staat nog niet vragen dan ook nu reeds de vast, of hij zal worden verbouwd tot dacht voor het volgende: B' er

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6