L. Gijsman vierde 50-jarig jubileum bij Van Wijk Co met melk meer mans Rector Sondaal: De gezinszorg zal niet uit Leiden verdwijnen U ROL Levendige discussie in Jo-KVP .1 weeckelykse cRonycke JSlwtugat L i e "ai <t' 'S&J LMÜSTAD ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA Zilveren medaille Oranje Nassau De heer L. C,ijsman werd van morgen in het kantoor van de N.V. gebr. Van Wijk en Co. te Leiden hartelijk gehuldigd naar aanleiding van zijn 50-jarig jubileum in dienst van de N.V. Hoogtepunt van de huldiging was de overhandiging van de zilveren medaille verbon den aan de orde van Oranje Nas sau, die door de wethouder van on derwijs te Leiden, de heer J. van Schaik, de jubilaris werd opgespeld. Wethouder J. van Schaik wees er ie een hartelijke speech op, dat men de degelijkheid, die een employé jaren lang bij één firma houdt, voor al bij de oude garde aantreft. De moderne jeugd is wispelteuriger. De heer Gijaman is thans 61 jaar oud en chef van de afdeling twijnerij. Daarnaast heeft hü in de Van Wijk- kringen ook grote bekendheid als de kundige voorzitter van de personeels vereniging „De Spil", die door hem werd opgericht. De heer J. W. Heringa, directeur, bracht dank namens de N.V. voor de stipte en toegewijde wij^e, waarop de heer Gijsman steeds de belangen van de textielfabriek heeft gediend. Hij herinnerde aan de jaren waar in de heer Gijsman 11 jaar oud in dienst was getreden. Zo jer-giig treuen de werkers te genwoordig gelukkig niet meer in het bedrijfsleven. Een goe de opleiding is noodzakelijk. Het verheugde hem dan ook dat met medewerking van het gemeentebe stuur binnen afzienbare tijd een textielfagsclio o 1 in Leiden geves tigd zal worden. De industrie ondersteunt dit gemeen telijk streven met een fonds. De heer Heringa sprak de hoop uit, dat er in de kringen van de textielnijverheid ook belangstelling voor deze dagop leiding aan de dag zal wordlen ge legd. De heer Gijsman ontving uit handen van de directeur een enve loppe met inhoud, de draagmedaiTe behorende bij de onderscheiding, die hij zojuist ontvangen had en de gou den medaille, behorend bij het ver erend getuigschrift van de maat schappij van handel en nijverheid. Velen voerden hierna nog het woord: Wethouder Van Schaik speldt de heer Gij?maai de onderscheiding op. achtergrond de heer Heringa. (Foto: N. v. d. Horst). de ad'junct-directeur, de heer R. de Jong, de bedrijfsleider, de heer L. N. Brouwer, de heer H. P. 3e Vos, namens de werkmeester mevr. E. BroersPhilipp, namens d'le meis jes van de twijnerij, de heer H. v. Hoogen, namens de mannen van de twijnerij, de heer P. Philippo, namens „De Spil", de heer N. van Dee, procu ratie-houder, namens het bestuur van „De Spü", de heer Arends, gepen sioneerd bedrijfsleider, de heer v. d. Berg, voorzitter van de onderne- mingisraad. De jubilaris bracht ten slotte dark voor de vriendelijke woorden en de vele geschenken, die hij en zijn echt genote in ontvangst mochten nemen. Ty irn 10 vinger syst I I rLH blind rhythm. STESiO 418,8,11130,8tter Kon. grepen p. minuut. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26556 (Advertentie) GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij, in verband met het uitvoeren van werkzaamheden ter plaatse, heb ben besloten met ingang van 15 ok tober 1956: a. een doorgangsverbod in te stel len op de Maresingel nabij de spoor brug; b. het vaarv/ater de Maresingel af te sluiten voor alle scheepvaart verkeer. f (Advertentie) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN (Aavertentiet GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris M. P. Kaptein te Leiden, is heden geveild: Woonhuis en erf Bloemistenlaan 36 in bod: 7.700,koper: H. J. A. van Giffen te Oegstgeest, q.q. voor 8.200,Woonhuis en erf Rijn en Schiekade 134 in bod: 2.500,is uit de hand verkocht. Mej. Faase nam afscheid van de Colonne Huidgenezing Huidzuiverheid - Hurdgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Advertentie „Er is geen sprake van, dat de gczinscolonne uit Leiden zal ver dwijnen", vertelde gisteravond rec tor H. L. J. Sondaal in het gebouw van het Sociaal Charitatief Cen trum „De Brug" aan de Morssingel. „Deze instelling uit de nood der tijd in de oorlog geboren, heeft niet alleen haar bestaansrecht m de af gelopen 11 jaren in Leiden bewe zen, maar is zelfs onmisbaar ge worden, en ondanks de moeilijk heden van financiële maar vooral van personele aard, zal het werk onder Gods zegen voortgezet wor den". In „De Brug" was gisteravond het bestuur van het Centrum bijna vol tallig bijeengekomen can afscheid te namen van de colonneleidster, mej. M. J. R. Faase, die gedurende 3>£ jaar de colonne langs vele klippen beeft gevoerd en de stuwende kracht van hat r.k. gezinswerk in Leiden is geweest. Mej. Faase is benoemd te Oss. De voorzitter van het Centrum, mr. L. J. M. Creyghton, heette aan het begin van de avond het bestuur van harte welkcm, waarvan aanwezig waren rector Sondaal, mevr. M. van KampenhoutSchellekens, mevr. A. J. Creyghton.Van Woerkom, mevr. B. W. L. A. NoordmanSehrynema- ker en mevr. E. M. A. AaldersVan Deene; tevens begroette de voorzit ter pater E. Copray O.F.M., die gods dienstles geeft op het centrum, mej. A. G. F. Eikelenberg, die mej. Faase als colonnelefcfcler opvolgt, en de gezinsverzorgsters, die aanwezig wa- E etalingsbalans toont tekort De dalende tendens, welke het over. cot in het lopende betalings verkeer van Nederland met het bui tenland reeds sedert 1952 vertoont, heeft voor het eerste halfjaar 1956 geleid tot een tekort op kasbasis van ƒ166 miljoen. Vergeleken met het eerste halfjaar van 1955 is dit een achteruitgang van 252 miljoen. Er was toen n.l. een overschot groot 84 miljoen. Dit deelt de minister van Finan ciën ad interim mede in een nota aan de Tweede Kamer. Een toeneming van het tekort in het handelsverkeer is de voornaam ste oorzaak van deze ontwikkeling. Deze ontwikkeling moet worden toegeschreven aan het feit dat de stijging van de particuliere consump tie en van de investeringen in vaste activa groter is geweest dan die der binnenlandse produktie. Voor de overheidsbestedingen en de voorraadvorming bestaat de in druk dat deze niet sterker toenamen dan de produktie. Daar van bepaalde ongunstige fac toren van bijzondere aard niets is ge bleken, concludeert de minister van Financiën dat de omslag van over schot in tekort geheel valt toe te schrijven aan binnenlandse factoren. Een vliegtuigbom werd gisteren bij baggerwerkzaamheden ter hoog te van de Zwitsalfabrieken uit het Apeldoorn-Dierens Kanaal opgehaald. Het projectiel werd door leden van de hulpverleningsdienst onschadelijk ge maakt. In „Het Gulden Vlies" kwam gister avond de afdeling Leiden van de JO- KVP onder voorzitterschap van de heer M. M. v. d. Klugt bijeen in een algemene ledenvergadering. Nadat de bijeenkomst geopend was, kon, daar geen correspondentie was ingezonden, direct worden overgegaan tot de verkiezing van een nieuw af delingsbestuur. Er waren geen tegencandidaten gesteld, wat de verkiezing vlot deed verlopen. Aftredende waren de heer M. B. van der Klugt en mej. A. P. A. I v. d. Klugt, van wie de laatste niet herkiesbaar was. Met algemene stemmen werden de door het bestuur voorgestelde candi- daten gekozen, zodat het bestuur nu als volgt is samengesteld: M. B. v. d. Klugt, voorzitter, mej. M. van Kop pen, secretaresse en de heer G. Schenk, penningmeester. Kritiek die door een der aanwezige belangstellenden geleverd werd op het enthousiasme,' dat volgens zijn zeggen de vergaderiing kenmerkte in welke kritiek een duidelijke spot te voelen was werd de aanleiding tot een interessante discussie over het politiek accent van de KVP. Houten paard ingehaald. De vergadering, die tot dan toe hets\v n, rustige aanzien van een gewone le- Wanneer U denvergadering had gehad, kreeg NJ «lek Jbent gewéést ren om het gezelschap een verzorgde avond aan te bieden. Geen „job" maar roeping. Een openingslied en een rede voering van mej. Jeanne van Dorp, i een der gezinsverzorgsters, brachten hulde aan het werk, dat mej. Faase I in Leiden verricht heeft en de gezel- j lige sfeer, die zijn in de colonne heeft weten te scheppen. Tijdens een kopje koffie belichtte rector Sondaal de j betekenis, die mej. Faase voor het ge-1 zins werk in Leiden heeft gehad. De rector prees de tact, waarmede de scheidende leidster zowel intern als naar bui'jen haar taak had verricht, en gewaagde van de waardering, die zij ook van ambtelijke zijden meer malen onitvangen had, wanneer zij niet volgens de letter der reglemen ten, maar volgens de stem van haar geweten en hart beslissingen had ge nomen. De rector belichtte voorts het werk van de gezinsverzorgster, die een zware taak heeft met weinig financieel perspectief. Wanneer meis jes geld willen verdienen, worden zij geen gezinsverzorgster, zo sprak de rector, maar wanneer zij bewogen worden door een waarachtige, echt menselijke liefde, dan mag het werk j zwaar en soms ondankbaar zijn, doch dan zullen zij een machtig getuigenis I kunnen geven van de christelijke naastenliefde en tevens een ideale 1 voorbereidingstijd doormaken voor een mogelijk toekomstig huwelijk". I De rector zag in dit licht het werk van mej. Faase en betoogde, dat zij niet slechts Leiden, maar door het werk de Kerk een dienst had bewe zen. De rector wenste mej. Eikelenberg een vruchtbare tijd toe als opvolgster van mej. Faase en daarna bood mevr. E. M. A. AaldersVan Deene, als afscheidscadeau 'n „Pas-aan-servies" aan. Gezellig programma. Mej. Faase dankte voor het ge schenk en maakte van de gelegenheid gebruik om het bestuur te vertellen hoe prettig zij oe afgelopen jaren ge werkt heeft en hoe Leaden altijd een groot deei van haar hart zal blij ven jnnemm. Hierna volgde een bont-program ma, door de kinderverzorgsters ge componeerd en gebracht, dat veel succes bij de aanwezigen oogstte. Deken W. P. M. Haring en de be stuursleden, de heren S. Menken en drs. G. A. F. M. Hueber waren ver hinderd dit afscheid bij te wonen, vanwege de installatie van pastoor Blok; mevr. M. C. v. OerleNipper kon wegiens ziekte niet aaawezig zijn. Burgerlijke Stand Geb.: Maria Louisa dr. v. B. Ha- zoeker in het bezit geweest was van ringsma en M. L. Kruishoop; Johan- opzet niet in het verband van de be treffende redevoering werd gebruikt, trachtte te bewijzen dat het onver schillig was op welke partij men zijn stem uitbracht. Aap uit de mouw. Tegen het eind van de avond werd duidelijk, dat de man, die het offen sief had gevoerd, dit nagenoeg uit sluitend had gedaan om de stem ming en de strijdlust bij de leden van de JO-KVP te peilen. De heer A. C. H. Speel, die uit interesse op de bijeenkomst aanwezig was, merk te toen op, dat het hem had gespe ten, dat vcoral van de zijde van de aanvallende partij niet meer steek-" houdende a r men ten naar voren waren gebracht. Bovendien was naar zijn mening te weinig gebruik gemaakt van de werkelijk zwakke zijden van de ver dediging. Wanneer de agressieve be- meer diepgaande kennis betreffen de de staatkunde, had het gesprek zoveel meer effect kunnen hebben. Tegen elf uur sloot de voorzitter daarop deze verrassende en leven dige vergadering met de behande ling van enkele interne aangelegen heden. langzamerhand het karakter van een geanimeerde werkvergadering. De argumenten, die van de aan vallende zijde werden gebruikt wa ren dikwijls vaag en niet voldoende geordend, waardoor de konsekwen- ties niet tot het uiterste konden wor den doorgetrokken. Het waren dik wijls de argumenten van de doorsnee mens, die zegt niet aan politiek te doen, maai' die in wezen te weinig in teresse toont. Fel was de reaktie van degen _.i, die aan de zijn de van de voorzitter aan het gesprek deelnamen, toen de aanvaller beweerde, dat hij niet wist wat „goed katholiek-zijn" was .Over 't algemeen moet echter toch gezegd worden, dat de zwakke stoten van de aanvaller niet altijd even feilloos ge pareerd werden. Zelfs liet de verde diging zich een ogenblikje van het onderwerp afleiden, toen de bezoe ker zich ontpopte als een verkapte anarchist, die o.in. zeide niet te we ten, wat hij met zijn kiesrecht moest aanvangen. Lang werd stilgestaan bij het ver schil tussen politiek en christelijke en Uw oude krachten nog maar niet willen terugkeren, gebruik dan eens Saroo-globine. Dit KRACHT- TONICUM bevat alle stoffen die voor herstel cn versterking nodig Sarco-globine Vraagt uw apotheker op drqgis OVERWACHTER INGESLAPEN De schrik van zijn leven kreeg waarschijnlijk een man, die gister avond omstreeks elf uur de spoor wegovergang tussen de Herenstraat en de Zoeterwoudscheweg wilde over steken. Terwijl de spoorbomen niet waren gesloten, zag hij op korte afstand 'n trein, komend uit de richting Utrecht, nes Arnoldus Hendrikus zn. v. G. Kluivers en C. M. Montanus; Hendrik zn. v. T. Guldemeester en D. G. v. Venetian; Piet zn. v. M. Blok en G. Sieders; Jacob zn. v. C. Hoek en D. van Duijn; Hendrik zn. v. C. H. Ra- vensbergen en K. van der Voord; Pieter Cornells zn. v. D. van Ehijn en M. Groen. Overl.: C. Corver, man, 78 jaar; G. Kranenburg, man, 66 jaar. Ondcrtr.: J. van Duist en C. J. M. van Sebille; G. J. Duivensteyn en M. C. J. Turk; A. C. de Haas en G. P. de Haas; C. T. van Puffelen en J. Broekhof; W. F. van Ulden en J. van den Berg; Kiel en J. Steenbergen; W. Vochteloo en C. Vogelenzang; W. F. Roozendaal en M. G. Stavers; P. van Polanen en J. C. Diepenbach; C. van der Wateren en P. J. Linschooten J. KI under en H. W. Pol. AANBESTEDING TE LEIDEN. De uitslag der gehouden openbare aanbesteding op vrijdag 12 oktober voor straataarüeg van het Philoso- phenpad met bijbehorende werken luidt van hoog tot laag: J. Th. van der Nouwland, HaarleVn 44.000, F. K. Orsël, Leiden 26.450,—; W. Vollebregt, Oegstgeest 24.994,C. Westzijk zn, Wouburgge 24.450, Jac. Keevel, A'dam-W. 23.300,—; D. de Rooy, Badhoevedorp 21.900,N. politiek, waarbij de belangstellende overweg dit jaar een trein de geo- bezoe'-er aan de hand van een uit- pende b"mcn passecde. De melding lating van de heer Romme, die met i werd aan de politie doorgegeven. aan zich zag voorbij-denderen. Bij Overdevest, Zoeterwoude 21.800,—; het onderzoek Week, dat de spoor- W. Hennipman, Leiderdorp 21.500,— wegwachter door slaap overmand, de a. Th. Stuifzand, Leiden 21.222,— bomen had vergeten te sluiten. Het J. Mens, Lisse 20.200,—; de firma J. is reeds de derde maal, dat aan deze stam, Voorschoten 19.488,—; Joh. Visscher en zn. Leiden 18.800,J. Vega jr, Amsterdam 18.500,—; C. v. d. Bosch, Aalsmeer 15.850, Van al dat swaer gewicht van steen en bot versackt het doodenhuys; een wel seer droevigh lot- Moeien eerlangh dan al die botten buyten van mammouth en van beer, van oeros of wat al aen scheedel en karkas aen kluyven en aen tanden dat er gevonden wierd in Hollands laege landen? Waer gaet dat alles heen? Het lyckt een mal gheval om met so'n mammmouthknoock te gaen verkassen, te kyck voor yedereen die daer ianghs heenen gaet. Wel weinigh rust men daermee overlaet aen het gebleeckt gebeent* van uytgestorven rassen. Maer oud en onverlet waer' beter nogh te spaeren. Een diamanten paer, dat sestich langhe jaeren veel liefd' en trouw so onverlet bewaerd en heeft int landelyck Koudekercke, waer 't echtpaer Slegtenhorst de kroon opt werek geset, een dobbel kroon ditmael, want Slegtenhorst heeft met syn Kroon een dubbel loon naer wereken. \7eel deyningh in de vissersbent van onse Sleutelstad. In Treek vaert en Poelmeer isset met snoucken uyt; geen zondagshengelaer en vangt daer meer syn buyt, de vischliefhebbery heeft daer syn tyd gehad. Geen snouck en vindt er meer syn inaeltyd aen een lyn. Toch brengt sulx 't visschenheir heel weinigh seghen, strax swemmen sy de visscfaers-seghen teeghen. Dat sal de dood voor alle snoucken syn. In Ouwerkerck (aen d'Yssel) daer wasset oock weer fraay. Een vooghelvlucht, aldaer uyt 't nest verdreeven, heef sich, belaegd, op 't wTeeckend pad begeeven. Sy piekten er op los en onder helsch lawaey sy attaqueerden daer en vloghen woedend rond. Sy schoonden selfs geen man als de notaeris, (ick neme an dat, wat de krant schryft, waer is). Die Ouwerkerckse kraey, die maeckt het myn te bont. In Voorhout was 't een treyn die bynae broeken maeckte want, toen een afsluytboom aldaer niet dicht en gingh, door 't daeverende spoor, dat baerlyck duyvelsdingh, een daeme op haer wiel er van de socken raeckte. Waer moet het heen als met de veyligheyd (daervan moet yedereen toch syn doordronghen) langhs straet en wegh so licht wordt omgesprongen? Eén oogenblick soheydt tyd van eeuwigheid! PVe somer is verganghen, en naer het oude lied komt weer een barre tyd van buyen en van vlaeghen. Wy, dat syn U en ick, sien weer de donkre daegen van onze herfst en winter in 't verschiet. Maer daerom niet getreurd, wy sien een toekomst gloren vol licht en sonneschyn, het land is weer gered. Nae maenden baerenswee ligt daer een kabinet so nieuw als 't oude was. Ons volck gaet noyt verloren. WILLEM VAN HORSTENDAELE. ALMA -MATERKOOR, Het ziet er naar uit, dat de dro men van het Alma Materkoor te Lei den werkelijkheid gaan worden. De uitnodigingskaarten werden verlucht met de tekening van politie te paard, die de mensenmenigte, die kaarten voor de uitvoering van het koor eist, in bedwang moet houden. En inderdaad, de bestellingen voor plaatsen in de Stadsgehoorzaal stro men binnen. De Stadsgehoorzaal is wel groot, maar wij raden u aan ook maar snel een plaats te bestellen, vóór het bestuur u „nee" moet ver kopen. De avond is zoals bekend op 24 oktober. Solisten zijn Heieen Ver- kley, sopraan, Naan Pöld, tenor, Leo Ketelaars, bas. Het bekende Rot terdams Kamer-orkest, dir. Piet Ket ting, verleent instrumentale mede werking. Chandu in de Instuif. Woensdag 17 oktober a.s. zal Chan du voor de Leidse Instuif in de Ja- coba-zaal van de Burcht een seance houden met diverse experimenten, hoofdzakelijk op het gebied van de z.g. men tal-training. Voor leden van de Instuif uit Lei den en omgeving, alsmede voor de donateurs van O.K.O., zijn nog een aantal toegangskaarten verkrijgbaar (zolang de voorraad strekt) a.s. zon dag van 12 tot 1 uur aan het Paro chiehuis St. Leonard us, Haagweg t.o. de kerk. Op de avond zelf worden geen kaarten meer uitgegeven. Telefonische aanvragen worden tot zondagmiddag aangenomen onder nummer 24623 (Instuif-secretariaat). Wat doet u op 17 oktober??? Wel.dan gaan de leden van de K.A.B. wijk St. Leonardus naar het parochiehuis Ilaagweg 14. Daar be gint om 19.30 uur precies het prachti ge filmwerk: „Opa weet het be ter", welke wordt gegeven door het K.A.B.-wijkbestuur St. Leonardus in samenwerking met „Herwonnen Le venskracht". Na de pauze komt er een „forum" onder voorzitterschap van de heer K. F. de Bree, waaraan de K A B -Wen vragen kunnen stellen /mtrent hun. moeilijkheden op fabriek, werk plaats, winkel, kantoor of op sociaal gebied enz., enz. Wegens de beperkte plaatsruimte wordt men in de gelegenheid gesteld om plaats te bespreken op zondag 14 oktober van 10 t.m. 12 uur, aan het parochiehuis. RECHTZAKEN ZEVFN MAANDEN VOOR RIJWIELDIEFSTAL. De het procureur-generaal bij Haags Gerechtshof requireerr'c vestiging van het vonnis met bevel tot gevangenneming bij de uitspraak tegen een 41-jarige transportarbei der uit Leiden, die in eerste instan tie was veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf met aftrek we gens diefstal van een fiets. Bij de politie en bij de rechter-commissaris had verdachte de dief-tal erkend. Toen hij tien glazen bier had ge dronken had hij de fiets gestolen in do Van der Werffstraat. Bij het ver kopen van de fiets was hij in Wasse naar gepakt. „U staat in Leiden bekend als een fietsendief en u bent ook al zesmaal veroordeeld", zei de pres'dent. Er waren tal van rapporten uitgebracht, waarin verdachte volledig toereke ningsvatbaar werd geacht. „Verdach te is niet alleen een fantast, maar ook een beroepsdief", vond de procureur- generaal. Arrest 26 oktober a.s. KATWIJK AAN BEK RIJN PAARD RAMDE GEVEL. Het paard van de fa. H. uit de Ach terweg, met een wagen achter zich op het erf staande, vond het schijn baar daar te benauwd en ging de vrij heid in met de wagen achter zich. Maar die vrijheid was van korte duur want het geval reed met zo'n vaart tegen het pand van de heer C. v. T. aan de Commandeurslaan, dat niet alleen raam en kozijn van het kan toor het begaf doch zelfs de muur. Een niet onbelangrijke schade voor de fa. H.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5