S)e ÊöiddeSoti/fcci/rit Overeenstemming over beginselen de Suez-kwestie in W.Europees parlement dringt op legerreorganisatie aan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13931 Op de practijk komt het aan BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct. t>. m.m. Telefoontjes 1.50 Maar niet over de practische toepassing De Britse, de Franse en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, respectievelijk Lloyd, Pineau en Faw zi, en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, hebben op hun besprekingen over het Suezkanaal overeenstemming bereikt over beginselen maar niet over de toepassing ervan, aldus is vrijdag in kringen van de Verenigde Naties ver nomen. De drie ministers en de secretaris-generaal kwamen vrijdag voor de laat ste maal in het gebouw van de Verenigde Naties bijeen om een verslag op te stellen van hun besprekingen. Het resultaat van de besprekingen maakt voortzetting van de onderhan delingen tussen de westelijke mogendheden en Egypte mogelijk, zo zei men. In welingelichte kringen zei men, dat de beginselen waarover men het eens werd, voor een groot deel die zijn, waarop de voorstellen van de acht tien landen te Londen zijn gebaseerd. DE VEILIGHEIDSRAAD VANDAAG IN OPENBARE ZITTING BIJEEN den zal worden besteed voor de ontwikkeling van bet kanaal". 6. „In geval van geschillen zullen hangende kwesties tussen de Suezkanaalmaatschappij en de Egyptische regering bij arbitrage worden geregeld, terwijl er pas sende schikkingen zullen wor den getroffen voor de betaling van nog verschuldigde sommen". Minister Pineau verklaarde later tegenover journalisten te geloven, dat men ten aanzien van de toepas sing van genoemde beginselen niet ver is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse en de Franse rege ring van oordeel zijn, dat de voor stellen van de achttien landen nog het beste middel vormen om de be ginselen ten uitvoer te leggen. In de beginselen wordt niet ge sproken over een internationaal be heer van het kanaal, waarop de wes telijke mogendheden steeds hebben gestaanr Alleen wordt gezegd, dat de functionering van het kanaal onaf hankelijk moet zijn van de politiek van welk land dan ook. Zaterdagavond komt de Veilig heidsraad weer in openbare verga dering bijeen. ORGANISATIE ERKEND. De organistie van kanaalgebrui kers schijnt „de facto" door Egypte te zijn erkend. De Egyptische rege ring zou de vereniging wel als een soort organisatie voor het innemen van de tolgelden willen erkennen. Deze gelden dienen dan echter in hun geheel aan Egypte te worden overgedragen. De Veiligheidsraad is vrijdagmid dag in besloten vergadering bijeen geweest. Een woordvoerder van de voor zitter van de Veiligheidsraad, de Franse minister Pineau, heeft be kend gemaakt, dat er over de vol gende zes beginselen overeenstem ming is bereikt: 1 „Er zal een vrije doorvaart door het kanaal zijn voor allen zon der enige discriminatie". 2. .jDe soevereiniteit van Egypte zal worden geëerbiedigd". 3 „De functionering van het kanaal zal onafhankelijk zijn van de po litiek van welk land dan ook". 4. „Over de wijze, waarop de tol gelden worden vastgesteld en ge ïnd, zal door Egypte en de ge bruikers van het kanaal geza menlijk werden beslist". 5 „Een billijk deel van de tolgel- H. M. de koningin heeft hedenoch tend ten paleize Soestdijk te tien urn- de ministers mej. dr. K. Klompé en de heren Hofstra en prof. dr. Samkal- den beëdigd. Zoals reeds gemeld zal de benoeming en beëdiging van mr. Struyckenr later geschieden, daar hij eerst als gouverneur van de Neder landse Antillen afscheid zal nemen. De heer J. H. M. Derksen, die toch ge kozen werd tot lid van de Eerste Ka mer. Vonnissen in Poznan In Poznan zijn vrijdag zes Poolse jongemannen veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van anderhalf tot zes jaar wegens diefstal van wa pens en aanvallen op politiebureau's tijdens de onlusten van 28 juni. Een zevende beklaagde kreeg twee jaar voorwaardelijk. Twee verdachten zijn vrijgesproken. VAN VERMIST VLIEGTUIG? Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht is bij de noordwestelijke kust van Spanje uit de lucht een vlot waargenomen. Er zou zich één man op bevinden. Men denkt, dat het vlot afkomstig is van het Amerikaanse vliegtuig, dat op weg was van Engeland naar de Azo- ren en sinds woensdag wordt ver mist. Nader wordt bericht, dat ook een tweede vlot is gezien in de buurt van het eerste. De positie van het tweede vlot is 32 km noordoostelijk van het eerste. Of het overlevenden aan boord heeft is nog niet bekend. BRITTEN KEREN TERUG. Gezinsleden van Britten, die in de zóne van het Suezkanaal werkzaam zijn bij het onderhoud van militaire kampen en opslagplaatsen, keren naar Egypte terug. De eerste groep vrouwen en kin deren zal op 15 oktober te Cairo aankomen. Zij hadden Egypte ver laten met het oog op de spanning rondom het Suezkanaal in augustus. Mgr. Perosi overleden Mgr. Lorenzo Perosi, beroemd componist en een grote autoriteit op het gebied van gewijde muziek, is gisteren op 83-jarige leeftijd te Rome gestorven. Hij leed sedert drie maan den aan een hartaandeoning. De Paus heeft zijn persoonlijk me deleven te kennen gegeven, toen hij van de dood van mgr. Perosi op de hoogte gesteld werd. Mgr. Perosi was directeur van het koor van de be roemde Sixtijnse Kapel van het Vati- caan. Hij was ere-president van het Pontificale Instituut voor Gewijde Muziek. Donderdag waren hem de laatste sacramenten toegediend door kardinaal Alfredo Ottaviani. Negerbaby in V. S ontvoerd De New Yorkse politie is op zoek naar een vrouw, die een negermeisje van zes weken heeft ontvoerd. De ba by, Hoanne Wells, is donderdagmor gen meegenomen uit het huis van me vrouw Clarise Hall. De moeder van de baby, de verpleegster Gloria Tele- maque, had het meisje tijdelijk bij mevrouw Hall achtergelaten. Mevrouw Hall vertelde de politie dat een zwaar gebouwde negervrouw had aangebeld en zich had voorge daan als een goede vriendin van de moeder. Daarop had de vrouw de ba by meegenomen. Pas toen de moeder laat in de mid dag van haar werk terugkeerde, ont dekte men dat er een ontvoering was gepleegd. Schoolrelletjes te Singapore Ongeveer 5000 opstandige scholie ren die reeds sedert woensdag een „sit-down" staking houden in twee Chinese scholen te Singapore, hebben vrijdag geweigerd gehoor te geven aan een overheidsbevel om de gebou wen te verlaten. De leerlingen zeiden, dat ze in de scholen zouden blijven totdat er een „redelijke oplossing" bereikt zou zijn in hun meningsverschil met de rege ring aangaande het van school stu ren van 145 andere leerlingen en twee leraren wegens revolutionaire activiteit. Enkele leerlingen en vele leraren hebben het aanbod van de overheid aanvaard, om naar andere scholen te gaan totdat de orde is hersteld. Het merendeel der leerlingen bereidt zich echter voor op een langdurig „beleg". Donderdagnacht is een hoeveelheid van ongeveer veertig ton rijst in elk der beide scholen opgeslagen. Som mige scholieren zongen vrijdagmor gen communistische liederen. Het resultaat van maandenlang informeren geformeerd Kleurrijk welkom aan eerste Ned. vrouwelijke minister In de Haagse Treveszaal kwam het nieuwe Nederlandse kabinet vrijdagmiddag voor de eerste maal bijeen. Op de foto v.l.n.r. zitten: prof. dr. J. Zijlstra, Economische Zaken; mej. dr. M. A. M. Klompé, Maatschappelijk Werk; mr. J. M. A. H. Luns, Buitenlandse Zaken; mr. A A. M. Struycken, Binnenlandse Zaken enz., premier dr. W. Drees, Algemene Zaken; prof. dr. I. Samkalden, Justitie; mr. J. M. L. Th. Cals, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: staande v.l.n.r.: de heer H. J. Hofstra, Financiën; Ir. H. B. J. Witte, Wederopbouw en Volks huisvesting; ir. C. Staf, Oorlog en Marine; dr. S. L. Mansholt, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; mr. J. Algera, Verkeer en Waterstaat; J. Suurhoff, Sociale Zaken en de secr. van de Ministerraad, drs. J. Middelburg De eerste Nederlandse vrouwelijke minister, meJ. dr. M. A. M. Klompé, die door premier dr. W. Drees zelfs met een boeket bloemen werd verrast. De foto toont mej. Klompé terwijl zij achter de tafel blij verrast, de ïurprise van dr. Drees opneemt. V.l.n.r.: verder op deze foto: J. Algera, Verkeer en Waterstaat, dr. S. L. Mansholt Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en ir. C« Staf, Oorlog en Marine. 'n Assemblée waar men geen raad mee weet Het parlement van de Westeuropese Unie heeft gisteravond in Straatsburg aangedrongen op een spoedige beslissing over de aard van de reorganisatie der Westelijke strijdkrachten met het oog op de ontwikkeling van atoom wapens. Deze aanbeveling werd aan de raad van ministers gedaan in ceii motie die werd aangenomen met 55 tegen 9 stemmen bij zes onthoudingen. De Westeuropese Unie omvat Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelu^landen. De motie behelst verder de volgende punten: 1. Geen land, dat lid is, mag eenzijdig dus zonder overleg maatregelen nemen ter vermindering van het aandeel, dat 't heeft, in de verdediging. 2. Er moeten „belangrijke conventionele strijdkrachten" in Europa worden gehandhaafd, ook in deze atoomeeuw". 3. „Het aandeel van West-Duitsland in de verdediging van Europa moet zo spoedig mogelijk tot stand worden gebracht". „KLAAGMUUR ZONDER ECHO" Het grootste deel van de gisteren door de afgevaardigden gehouden be schouwingen bevatten ernstige klach ten over de wijze, waarop de verga dering door de ministers werd voor gelicht. De defensiecommissie had daarover zelf ook reeds geklaagd. De Nederlandse afgevaardigde F. J. Goedhart (PvdA) verklaarde, dat de Assemblén in de korte tijd van haar bestaan tot „de klaagmuur van Euro pa zonder echo'" was geworden. „Nu deze Assemblée er eenmaal is, schijnt men er niet goed raad mee te weten en zou men er eigenlijk liever af willen", zei de heer Goedhart aan het adres van minister Beyen, die de raad van ministers vertegenwoordig de. „Over de besprekingen, die in de boezem van de raad van ministers worden gevoerd, licht men ons zelfs niet op bescheiden wijze in. De mi nisters van defensie hebben wij hier nog nimmer gezien!" De heer Goedhart zei, dat de par lementaire controle op de defensie in groter verband zal moeten geschie den dan in de nationale parlementen. Hij gaf er de voorkeur aan dat een raadgevend NAVO-parelement zal worden gevormd. Naar het oordeel van een andere Nederlander, de heer Fens (KVP), die voor de defensiecommissie sprak, was de heer Goedhart echter wat al te somber. „Als het werkelijk zo erg was, dan zouden wij hier al niet meer zijn", zei spreker. Minister Beyen kon in zijn ant woord niet veel beloven. De moeilijk heden sproten volgens hem voort uit de structuur der Westeuropese Unie. „Zolang daar geen uitvoerend or gaan met gezamelijke verantwoorde lijkheid bestaat, zal de verhouding van de ministerraad tot de Assemblée gebrekkig zijn. We zijn nu eenmaal geen verantwoording schuldig aan deze vergadering, maar alleen aan onze nationale parlementen". DE VALSE MUNTERS Hoofd-verdachte was 'n doorkneed vakman Uit het verhoor van de deze week gearresteerde valse munters, die bij na een jaar lang ons land onveilig hebben gemaakt met valse tientjes, blijkt, dat de hoofdverdachte zeer grondig op de vervalsing was voorbe reid. Hij werkte bijna 2 jaren bij de fir ma Enschede te Haarlem, waar hij speciale vakcursussen doorliep voor het maken van cliché's en kleuren drukken. Na twee jaren experimenteren had hij een tien-gulden-bankbiljet, dat voldeed en eerst toen zocht hij naar medewerkers. Het echtpaar en de tweede vrouw, die voor de uitgifte zorgden, zullen vandaag voor de officier van justitie worden geleid; de hoofdverdachte zal maandag a.s. volgen. Prijsbeheersing in België De Belgische regering heeft beslo ten prijsbeheersing voor kolen en vlees in te voeren. Zij maakte giste ren bekend, dat zij vastbesloten is een strenge prijspolitiek te voeren teinde de koopkracht van de bevol king te beschermen. Zij heeft een gehele reeks maatre gelen voorbereid om de stijging van prijzen en lonen tegen te gaan en er worden nog maatregelen uitgewerkt om bepaalde winsten, die uit de hoog-conjunctuur voortspruiten te be teugelen. Deze maatregelen zullen in de loop van de volgende week nader uiteen gezet worden. Zonnige perioden Nog steeds wordt het weer in een ■groot deel van Europa beheerst door 'n uitgestrekt hogedruikgebied, waar van het centrum zich nu van de Alpen heeft verplaatst naar de om geving van Parijs. Bij de Azoren is de luchtdruk laag. De belangrijkste de pressie-activiteit speelt zich af op hoge breedte. Bij de Noord kaa p ligt een omvangrijk lagedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Een hiermee samenhangend koufront lag vanmorgen over West-Rusland, Polen, Duitsland en het noorden van ons land. Vandaag boog het naar het noordwesten om in de richting van Schotland, waar zich aan het front een storing bevond, die in ongeveer oostelijke richting koerste. Deze sto ring zal het weer gedurende het weekeinde niet rechtstreeks kunnen beïnvloeden, zodat de regenkansen uitermate klein zijn. Er zal in het noorden van het land wat meer wind zijn dan in het zuiden. In verband daarmee heeft het zuiden een iets grotere mistkans. Maar voor het overige ziet het weer er voor het weekeinde gunstig uit en kunnen temperaturen worden verwacht, die betrekkelijk hoog zijn voor deze tijd van het jaar. Prinses Irene in huis van plastic Wanneer alles volgens wens ge gaan was, zou prinses Irene tot een van de 133.417 bezoekers van de dins dag j.I. gesloten Damesbeurs in Den Haag geweest zy'n, die vol bewonde ring het „Huis van plastic" bewon derd hebben. Maar alles ging niet volgens wens, want de prinses werd een paar daag jes ziek en toen zij weer beter was, was de beurs gesloten. De directie besloot echter het „Huis van plactic" nog te laten staan, hoe wel de rest van de beurs zo spoedig mogelijk uit de Haagse Hou trusthal len moest verdwijnen. Gisteren heeft prinses Irene met haar klasgenootjes een bezoek aan het „Huis van plas tic" gebracht en daarna de film over de vervaardiging van polyesterharsen uit steenkool. De middag werd beslo ten met een kopje thee in de Rotonde. Dit blad bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Droog en over het algemeen tamelijk zonnig weer, maar voor namelijk in het zuiden van het land plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. 14 Okt.: zon op 7.05, onder 17.50. maan op 15.30, onder 01.15. 16 Okt.: zon op 7.07, onder 17.48; maan op 15.50, onder 02.21. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 21 weer half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist zwaar bew. mist mist mist mist 18 onbewolkt 20 geheel bew. 14 mist 8 licht bew. 16 mist 16 mist 16 onbewolkt 17 zwaar bew. 16 mist 16 onbewolkt 22 onbewolkt 21 onbewolkt 24 Korreltje Die niet hoog vliegt, zal weinig lij den door zijn val.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1