S)e CeidóeSoti/ïo/tit Politie rolt valse-munters-bende, die sinds 1954 valse tientjes uitgaf, op Gaai Polen de kant van Tito uit? Decorwisseling achter IJzeren Gordijn Het nieuwe kabinet in aantocht Italiaanse bandieten hielden een school bezet HOOFDDADER WORDT NOG GEZOCHT Drie arrestaties in Muiden en Amsterdam Ook de Hongaren roeren zich Officieren van de staats veiligheidsdienst beschuldigd Russische boer verdween in haven van Southampton Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No Telefoon: Directie^ Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advettentjes 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., f2.35 p. rond., 17.— p. kwart. Franco p.p. 17.10 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Drs Schmelzer wordt staatssecretaris De formateur dr. Drees heeft gis teren mejuffrouw Klompé en de he ren Hofstra, Struycken en Samkal- den ontvangen. Van deze vier kandidaat-ministers heeft prof. Samkalden zich bedenk tijd voorbehouden. De formateur verwacht vanavond zijn beslissing te vernemen. Tevoren had de formateur nog contact gehad met mr. Van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk in het demissionaire kabinet. Deze heeft hem medegedeeld om per soonlijke en zakelijke redenen het Kamerlidmaatschap te prefereren. Ten aanzien van mr. Struycken kan worden medegedeeld, dat deze in beginsel bereid is een ministers benoeming te aanvaarden, doch hij stelt er prijs op eerst naar de An tillen terug te keren om afscheid te nemen als gouverneur. Dit houdt in, dat mr. Struycken niet tegelijk met de andere nieuwe ministers benoemd en beëdigd zal kunnen worden. Hedenochtend om 10 uur heeft de formateur een bespreking gehad met de heren Struycken, Mansholt, Suur- hoff en Zijlstra over de verhouding van de publiekrechtelijkee bedrijfs organisatie, welke onder het depar tement van binnenlandse zaken zal ressorteren, tot de andere departe menten. Aan deze bespreking is ook deel genomen door de heer W. K. N. Schmelzer, die waarschijnlijk $al worden benoemd tot staatssecretaris voor de P.B.O. en de Bezitsvorming. Het is echter te verwachten, zo heeft de woordvoerder van dr. Drees beden medegedeeld, dat deze benoe ming en die van eventueel andere nieuwe staatssecretarissen zullen ge schieden nadat het nieuwe kabinet zal zijn opgetreden. Wei kan een beslissing omtrent de zittende staatssecretarissen worden Prins Bernhard naar de Ver. Staten Op uitnodiging van admiraal Je rauld Wright opperbevelhebber der geallieerde zeestrijdkrachtèn in de Atlantische Oceaan en van de Ame rikaanse Atlantische vloot zal Z. K. H. prins Bernhard een driedaags be zoek brengen aan de marinebasis Nor folk. In Washington zal prins Bernhard vervolgens de voor de vijfde maal toe gekende Willem de Zwijger-prijs uit reiken aan de Amerikaanse journa list, die naar het oordeel van een daartoe ingestelde jury in het ver streken jaar het beste artikel over Nederland heeft geschreven. Via Asheville, waar een fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie wordt bezocht, gaat de prins naar New Orleans, waar hij een rede zal uit spreken voor de vereniging tot be studering van internationale vraag stukken. Tenslotte zal een kort bezoek aan New York worden gebracht, waar de prins zal spreken in een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Kóóp handel. De prins hoopt 20 oktober in de tegemoet gezien, tegelijk met die ten aanzien van de ministers. Vermoedelijk zullen de nieuwe ministers a.s. manadag worden be ëdigd, met uitzondering echter van mr. Struycken, die, zoals gezegd, eerst na zijn terugkeer van de An tillen zou worden benoemd. Het is nog niet bekend wanneer de regeringsverklaring in de verga dering der Tweede Kamer zal wor den afgelegd. Drs W. K. N. SCHMELZER. De nieuw te benoemen staatssecre taris drs W. K. N. Schmelzer is gebo ren te Rotterdam en 35 jaar oud. Hij studeerde aan de Tilburgse Economische Hogeschool. Van 1947 '50 werkte hij bij Uniléver, daarna tot heden bij het ministerie van Econo mische Zaken. Sinds juli 1956 is' hij Nederlands woordvoerder in de werk groep voor de gemeenschappelijke markt in de Brusselse conferentie voor de Europese integratie. Hij is lid van het partijbestuur van dë KVP. Het volgende rechtszaaldrama Rechter Widjono van het landge- recht in Madjalengka (West-Ja va) zal optreden als voorzitter van het land- gerecht bij het proces tegen de Ne derlander H. de Braai. Het proces zal op 22 oktober in Madjalengka be ginnen. De Braai werd op 3 januari 1954 op beschuldigingen van ondergrondse handelingen gearresteerd. Hij tal worden verdedigd door mr. L. Lips, een 32-jarige Nederlandse advocaat in Bandung. In Djakarta is nog steeds niet be kend, wanneer de Nederlanders Doornik en De Mey van Gerwen voor de rechter zullen worden ge leid. De eerste zitting in het proces tegen Doornik was aanvankelijk be paald op 10 september, maar werd voor onbepaalde tijc^ uitgesteld. Krankzinnig avontuur Honderden gewapende politieman nen hebben gisteren in het Italiaanse plaatsje Terraztzano bij Milaan een school bestormd en 95 schoolkinderen en vier onderwijzeressen bevrijd, die uren lang gevangen gehouden ware x door twee misdadigers, van wie er één krankzinnig was. De kinderen tussen de 6 en 14 jaar werden zes uur lang in t be dwang gehouden door Arturo en Os- valdio Samipato, twee broers van res pectievelijk 27 en 22 jaar oud. De oudste was kortgeleden ontslagen uit een krankzinnigengesticht voor mis- De broers hadden gedreigd de kin deren met dynamiet in de lucht te laten vliegen of hen met een bijtend zuiur te overgieten, tenzij een losgeld van 1.2 miljoen gulden betaald zou worden. Arturo, de krankzinnige, werd door de politie neergeschoten, toen deze het gebouw binnendrong. Ziin broer gaf zich over. De politie verklaarde, dat de jongere broer een zo 'goed als zwakzinnige is, die geheel onder de wil van Arturo handelde. De broers hebben een man, die probeerde door een schoolraam naar binnen te klimmen tijdens de defini tieve aanval, doodgeschoten. Eerder 'hadden zij de moeder van een kind in hét been geschoten. Een van de twee revolvers van Arturo ketste toen hij op zijn zuster schoot. Het ding dieed het daarna ook niet meet.. Hierdoor zijn mogelijk tij dens het eindige ve-ht minder slacht offers gevallen dan anders. Televisie hielp ook niet. De krankzinnige Arturo bleef in boodschappen aan de politie om een televisie-apparaat vragen tijdens die pogingen om hem ertoe te brengen zich over te geven. Men plaatste zo'n apparaat op het raamkozijn, in de te schieten, toen die politie lange lad ders begon te beklimmen naar de ramen van het tweede verdieping van het gebouiw. De aanval van de politie op die twee broers werd ten slotte mogelijk ge maakt doordat een moedige onder wijzeres in een worsteling geraakte met de jonge krankzinnige en hem met zijn eigen mes verwondde. Hier door ontstond de kans voor een stormloop met 700 politieagenten, die de school belegerd hadden, maar eerst niet durfden aan te vallen, uit vrees dat de kinderen gewond zouden wor den. Volgens de politie hadden de twee broers genoeg ontplofbare stof fen bij zich om „het gehele district op te blazen". Dank zij de oplettendheid van een winkelier in Muiden en het snelle optreden van de rijkspolitie aldaar, heeft de politie vrijwel een geheel; complot kunnen oprollen, dat zich sinds 29 november 1955 bezig hield met het verzilveren van valse bankbiljetten van 10. Nadat door de rijkspolitie te Muiden dinsdag een 37-jarige vrouw was gearresteerd, heeft de Amsterdamse recherche in de loop van gisteren in Amsterdam aangehouden een 44-jarige uitsnijder en zijn 41-jarige echt genote. Men zoekt nog naar een 34-jarige man, die zeer waarschijnlijk de valse bankbiljetten heeft vervaardigd en die door de politie als de hoofd persoon wordt gezien. Sinds 29 november 1955 zijn tenminste 1800 valse bandbiljetten van tien gulden in omloop gebracht. De vrouw, die het eerst in deze zaak gearresteerd was, werd door de man, die nog gezocht wordt, voor de winkel afgezet, waar zij in de val liep. Zij heeft nog getracht zich aan arrestatie te onttrekken door zich in het riet te verschuilen en de man, die blijkbaar onraad had bemerkt, is op zijn ge huurde bromfiets gevlucht. Na het verhoor van deze vrouw zijn haar echtgenoot en haar zuster, die in nauw contact stonden met de nog niet gearresteerde hoofddader gearresteerd, de echtgenoot op het abattoir en de zuster in het huis van het echtpaar aan de Strackestraat in Amsterdam West, waar zij op de vijf kinderen paste. Uit de verklaringen van de arres tanten is voorlopig duidelijk gewor den, diat het plan om valse bankbil jetten, is uitgegaan van de nog ge zochte hoofddader. Na 3 jaar 't eerste biljet. Na dirie jaar zoeken had men een 'biljet vervaardigd, dat aan redelijke eisen voldeed en heeft men een flin ke voorraad gemaakt. Hoeveel biljet ten er uit de drukpers te voorschijn ijn gekomen, is volgens de verkla-r ringen alleen de hoofddader bekend. Hij schijnt daarna de drukpers op het Waterloo plein te A'dam van de hand te hebben gedaan en ook wordt ver klaard, dat de inkten, het papier en de clidhé's in de kachel zijn gestopt. Omdat de uitsnijder een opvallende figuur was, moesten de twee vrou wen trachten de bankbiljetten te verzilveren. Daartoe reisden zij, meestal in het gezelschap van de De 34-jarige voortvluchtige hoofd dader uit het valse munterscomplpt A. G. H. Het communistische Polen zou, volgens in Londen ontvangen berichten, op het punt staan naar een „Titobewind" over te gaan. Volgens Westelijke diplomaten is het aftreden van Hilary Mine als Pools vice-premier en lid van het politiebureu afgedwongen door Wladyslaw, Go- moelka, de in eer herstelde Titoïst, die zich op het ogenblik danig in de Poolse, politiek laat gelden. Volgens de zegslieden is het waar, dat Mine ernstig ziek was, maar Gomoelka zou het afzetten van Mine gesteld hebben als voorwaarde voor zijn steun aan de regering. DE ECONOMISCHE DICTATOR. I De 51-jarige Mine, die door som mige kringen gezien wordt als de Mine werd beschreven als een „on-1 „economische dictator" van Polen, verzoenlijke tegenstander" van Go. was verantwoordelijk voor de pro- Verenigde Staten te arriveren en op hoop, dat de man erdoor gefascineerd 1 november de tèrugreis naar Ne- zou worden en niet meer zou schie- moelka, die in 1948 als partijbaas werd afgezet, vermoedelijk op bevel van Stalin. In 1949 werd hij zonder proces voor vier jaar naar de gevan- derland te aanvaarden. ten. Maar Arturo 'begon onmiddellijk genis gestuurd. I duktieplannen, diie zoveel verzet onder die arbeiders hebben opgeroe pen. Mine is tijdiens de oorlog in Mos kou geweest. Men dienfct dat een bijzondere bij eenkomst van het centrale comité van de communistische partij, die op maandag is bepaald, belangrijke be slissingen zal brengen. TEGEN DE CENSUUR. De Hongaarse filosoof prof. Gyoer- gy Lukacs heeft volgens het Hon gaarse persbureau op een persconfe rentie in, de universiteit van Boeda pest totale vrijheid voor de schrijvers en afschaffing van de censuur geëist. „Het artikel van Lenin, gepubli ceerd in 1'905, waarin hij zegt dat het voor alles de plicht van de schrijvers is het socialisme en de partij te ver dedigen, sloeg alleen maar op de om- standighdeen van het ogenblik, maar het dogmatisme van Stalin heeft de geest ervan vervormd1", aldus de filo soof, die verder zijn voldoening uit sprak over het kamende bezoek van Hongaarse leiders aan Zuid-Slavië. Arrestaties. Op beschuldigingen van „ernstige schending van d'e socialistische wet geving" zijn volgens radio-Boeda- pest op 5 oktober j.l. vier vroegere officieren van de Hongaarse staats- De Russische boer, Alexis Tsjowstof, die met zijn dochtertje Tatjana (2bij het vertrek van de „Queen Mary" uit New York aan de aandacht van de Amerikaanse emigratie-beambten ontsnapte hij zou op weg zijn naar Krasnodar aan de Zwarte Zee, om daar zijn oude moeder te bezoeken is, sinds hij in Southampton werd afgehaald door leden van de Russische ambassade in Londen, volkomen zoek en het middelpunt van vele geruchten. Foto links: dit is het laatste, wat van de kleine Tatjana werd gezien, vragende kinderogen, glurend van achter het gordijn in de trein, die Alexis met zijn dochter onder geleide naar Londen bracht. Foto recht: de aan komst van Tsjwostof met zijn dochtertje in Southampton. Men vermoedt, dat vader en dochter in de Russische ambasade te Londen worden vastgehouden. Suez binnenshuis De ministers van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, Frankrijk en Egytpe zijn woensdag voor hun tweede bespreking onder auspiciën van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, op de 38ste etage van het gebouw van de wereldorganisatie bijeen ge weest. Minister Fawzi zei na afloop tot verslaggevers, dat de ministers don derdagochtend weer bijeen zouden komen. Hij wilde geen commentaar op de besprekingen geven. veiligheidsdienst gearresteerd. Onder hen bevindt zich Vladimir Farkas, de zoon vain een vroegere Hongaarse minister van defensie, die onlangs van zijn functie is ontheven. Hun zaak zal spoedig voorkomen, aldus radio- Boedapest. Zuidslaven naar Bombay. Een lid van het Politbureau van de communistische partij in Zuid-Sla vië zal aanwezig zijn op de conferen tie van, Aziatische socialisten, die Volgende maand in Bombay wordt gehouden. Volgens waarnemers dóet dit opnieuw het standpunt van de Zuddslavische communisten uitkomen, dat samenwerking met de socialisten noodzakelijk is, want dat zij evenals de communisten, op weg naar het socialisme zijn. Slowaakse laten. bisschoppen vrijge- Twee 'hoge r.k. geestelijken, die in 1'951 in Tsjechoslowakije veroordeeld waren tot langdurige gevangenisstraf, zijn onlangs vrijgelaten, zo is woens dag uit officiële bron in Praag ver nomen. Het zijn mgr. Jan Vojtassak, bis schop van Spis in Slowakije, die in januari 1'951 wegens „militair hoog- veraad en spionage" tot 25 jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd, en de hulpbisschop van Trnava in Slo wakije, mgr. Michal Buzalka, die 18 'jaar kreeg. Zij zouden vrijgelaten zijn in ver band met hun hoge leeftijd; mgr. Voj tassak is 79, mgr. Buzalka 71. Zij vertoeven nu in een villa van de Tsjeclhoelo waakse Katholieke „Cbaritas" engen in Slowakije: Zij zouden volledige bewegingsvrijheid genietèn. Opnieuw mist In de algemene weerstoestand is de afgelopen 24 uur niet veel verande ring gekomen. Het weer in ons land bleef geheel onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, dat zich van het midden van de Oceaan via Engeland tot in Midden-Europa uit strekt. De hoogste barometerstanden wei-den vanmorgen irn Beieren waar genomen. In het hogedrukgebied" ont stond in de afgelopen nacht boven land weer op uitgebreide schaal mist en op tal van plaatsen daalde de tem peratuur tot iets beneden het vries punt. Ook ons gehele' land was van morgen met mist bedekt, maar geen van de waarnemingsstations maakte melding van nachtvorst. De activiteit van enkele depressies ten noorden van het hogedrukgebied is nog toe genomen. Een zeer actieve storing naderde vanmorgen IJsland vanuit het westen. Deze depressie zal ook Op de Noordzee luchtdrukdalingen gaan veroorzaken. Na een rustige nacht, waarin opnieuw op vele plaatsen mist zal ontstaan, zal daardoor morgen de wind wat toenemen. De neerslagkan sen blijven gering. hoofddader, vrijwel alle grote en kleine plaatsen van ons land af en kochten steeds kleine dingen om zo veel mogelijk goed geld terug te krij gen. Bij een huiszoeking is thans ook een voorraad snoepgoed, kaarsen en kleerhangertjes gevonden. Maximaal werden 12 biljetten per dag van de hand gedaan. Slechts 1 „onbekende". De drie gearresteerde personen zijn nog niet met de politie in aan raking geweest, maar de hoofddader is beter bij de politie bekend. Ook is thans bekend geworden, dat de hoofddader van 1 februari 1944 tot 1 juni 1954 als laborant gewerkt heeft op het fototechnisch laborato rium van de firma Enschede en Zo nen, zodat 'hij hier zijn kennis van het vervaardigen van bankbiljetten op gedaan kan hebben. De drie gearres teerden hebben verklaard, dat hij technisch chemicus is en aan de Teohnische Hogeschool te Delft ge studeerd moet hebben, maar dit is nog niet door de politie nagegaan. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? S (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WAT MEER WIND. Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen in de loop van de dag plaatselijk opklarin- gen. Overwegend matige zuide- lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 12 Okti:zon op 7.01, onder 17.55; maan op 14.42, onder Hoogwaterstanden 12 Okt. v.m. 8.40; n.m. 9.10. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 11 C. OSLO licht bew. 16 KOPENHAGEN licht bew. 12 IONDEN geheel bew. 14 ABERDEEN licht bew. 18 AMSTERDAM mist 16 LUXEMBURG onbew. 12 PARIJS nevel 16 BORDEAUX onbew. 18 GRENOB'LE mist 15 NICE onbew. 20 BERLIJN nevel 11 FRANKFORT mist 14 MüNCHEN nevel 12 ZURICH nevel 13 GENèVE mist 11 LOCARNO onbew. 16 WENEN onbew. 12 ROME onbew. 20 AJAOCIO onbew. 20 MALLORCA licht bew. 23 Korreltje Ieder meent, dat zijn last 't zwaarst is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1