Vte hoort erbij Donderdag verging de „Cyranka", slechts 1 man overleefde de ramp DE SPOKENJAGE "Saurs Meïeop boven Nederland EEN MEISJE Katholieke Middenstanders vormen te Rome intereuropese organisatie Na 5 jaar „strijd" wordt Huissen 15 okt. een Dominicaner parochie MAANDAG 8 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nederlander voorzitter? Ruim 2.000 Katholieke Midden standers, die momenteel te Rome in een internationaal congres verzameld zijn, hebben in principe besloten tot het oprichten van een Internationale Katholieke Middenstands Bond, die voorlopig onder leiding zal komen staan van de voorzitter van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond, de heer J. A. Koops; het be sluit zal aan de Paus ter goedkeuring worden voorgelegd. Al vrij spoedig nadat het congres waaraan 450 Nederlanders, 700 Duit sers, 250 Belgen en 600 Italianen deelnamen, geopend was, kwam men tot de ontdekking, dat verscheidene problemen van de middenstand voor de verschillende Europese landen pa rallel lopen. Daar een gezonde middenstand van groot belang wordt geacht voor het welzijn van de volkeren en een vol kerengemeenschap slechts vruchtbaar kan zijn, als de volkeren individueel gezond zijn, achtte men het oprichten van een internationale organisatie, waar de problematiek van de mid denstand bestudeerd en mogelijk op gelost kan worden van niet geringe betekenis voor de Europese eenheids gedachte. Het congres, dat aan Neder landse zijde o.m. wordt bijgewoond door de staatssecretaris van econo mische zaken dr. G. Veldkamp, de geestelijk adviseur van de N.R.K.M. dr A. Ariens en de algemeen secre taris W. Perauin, woonde zaterdag morgen in de'Sint Pieter een H. Mis bij, die werd opgedraeen door mgr dr Olaf Smit; 's avonds namen de Aethe-,*'or,,'en DINSDAG. TELEVISIE -PROGR AMM A. NTS: 20.30 Journ. en wèeroverz. AVRO: 20.45 Short Vision, teken film. 21.00 I Married a Witch, film. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24 00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10-15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. pro.gr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 7-iekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Ref?e- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: drs. C. S. I. J. Lagerberg; Fantasie en werkelijkheid bij paooea's. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws- 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Idem. 21.00 Symf. ork. en sol. 21.50 Kampvuren langs de evenaar, caus. 22.10 Gram. 22-45 Avondgebed pn liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1§—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7 50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10-00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. tt.00 Theaterork. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13-55 Beurs berichten. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 VoOr de vrouw. 15.30 Orgelconc. 16.00 Altviool en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De die renwereld en wij caus. 17.30 Dans- muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Praatje uit Canada. 18.40 Lich te muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19 05 Disco-caus. 19.45 Filmpraatje. 20 00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Ant woordman. 22.30 Radiokoor en piona- duo. 22.55 Ik geloof, dat.23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York en journ. 23.2524.00 Gram. congressisten deel aan een fakkel processie in het Colosseum. Hedenmorgen werd staatssecreta ris Veldkamp door de Heilige Vader in particuliere audiëntie ontvangen. DODELIJKE VAL. Bij het optakelen van een kist naar de vierde verdieping van een wol- lenstoffen fabriek in de Goirke9traat te Tilburg is de 16-jarige J. P. F. Brands, wonende Ringbaan-oost te Tilburg naar beneden gestort. Hij trachtte de kist te grijpen, toen deze weer naar beneden schoot. Met zeer ernstige verwondingen werd de jon geman naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij inmiddels aan zijn kwets uren is bezweken. Kapel blijft dicht De actie van de inwoners van Huissen, die met lede ogen in 1951 zagen, dat de kloosterkapel van de paters Dominicanen vo rhet pnbliek gesloten werd, heeft succes gehad cn men verwacht, dat vóór 15 oktober a.s de aartsbisschop van Utrecht mgr. Alfrink en de provinciaal der Domi nicaner Orde in een gezamenlijke ver klaring, die bekrachtigd is door Ro me, bekend zullen maken, dat de zielzorg in Huissen na die datum weer aan de paters Dominicanen toever trouwd zal worden. Zoals men zich zal herinneren bracht de sluiting van de kapel op 30 december 1951 zeer veel beroering in Huissen en precies een week later forceerde de Huissenaren de gesloten kapeldeuren, zich beroepend op een oud gebruik, dat een bedehuis niet gesloten kan worden, wanneer de ge lovigen zich met geweld toegang ver schaft hebben. Blijvend protest. Dit oude gebruik miste echter toen zijn uitwerüdng, want de kapel bleef dicht en de gelovigen moesten de kerk Onze Lieve Vrouw ten Hemel Opneming, die door wereldheren be stuurd wordt, als hun parochiekerk gaan beschouwen. Huissen legde zich er echter niet bij neer; de gemeenteraad nam tweemaal een motie aan, waarin geprotesteerd werd tegen het sluiten van de kapel en richtte een verzoekschrift tot Ro me; er werd door de Huissenaars een actie-camité gevormd, dat zich twee maal tot het aartsbisdom wendde, doch daar te horen kreeg, dat de be slissing bij Rome lag. Jaarlijkse stille bedetochten rond de gesloten kapel, werden de laatste twee jaren, op verzoek van de pa ters Dominicanen, nagelaten, maar in middels had men toestemming van het aartsbisdom ontvangen om de ac tie legaal voort te zetten. Pastoor benoemd. )e „strijd" van bijna 5 jaren om het behoud van de Dominicaner-ka pel heeft thans sücces gehad, in zo verre tenminste, dat de Dominicanen de zielzorg te Huissen van de wereld heren overnemen. De kapel blijft echter gesloten en de parochiëkerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemel Opneming komt :i- 15 oktober onder beheer van de pa ters Dominicanen. In dit verband wordt de benoe ming verwacht van de Dominicaan, pater L. J. A. van Kessel, tot pas toor van de I-iuissense parochiekerk; de toekomstige pastoor Van Kessel zal assistentie ontvangen van twee Dominicaner-kapelaans. De wereldheren, die tot nu toe de parochiekerk onder beheer hadden, zullen overgeplaatst worden. Benoemingen Bisdom Rotterdam Z.H.Exc. Mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, heeft benoemd tot rector aan de bisschoppelijke nij- verheidsohool de weleerw. heer S. J. J. Benistant; tot kapelaan te Den Haag (H. Jeroen) de weleerw. heer J. N. van Rossem, die kapelaan was te Voorburg (H. Martinus). PLANNEN IN LIMBURG: Mergelvoorziening zonder aantaiting natuurschoon In overleg met de bevoegde in stanties wordt een plan ontworpen, waarbij de mergelvoorziening in Limburg doorgang kan vinden, zon der ernstige aantasting van het na tuurschoon. De Limburgse Provinciale Water staat heeft n.l. bezwaar gemaakt te gen de verdere exploitatie van de mergelgroeve in Geulhem, aangezien het natuurschoon in dit gebied hier door wordt aangetast. Deze mergel- winning geschiedt ten behoeve van het Stikstofbindingsbedrijf (S.B.B.) te Geleen. De heuvels langs de Geul bevat ten een soort mergel, zoals men zich die voor de bereiding van kalkam- monsalpeter niet beter wensen kan. Er zit 97 procent koolzure kalk in en geen vuursteen. VOOR WERKELIJK VERSE VLEESWAREN moet U bij Uw slager zijn! Publikttl* van d* v«r*ni|d« slijer» In Leiden en omitreken (Advertentie) Doorslaand succes voor mej. R. Beuker 434 Aanslagen per minuut Mejuffrouw Roelie M. Beuker uit Treebeek bij Heerlen, werkzaam bij de Staatsmijnen, heeft het Neder lands kampioenschap behaald in de nationale wedstrijd in machineschrij- ven, die vorige week in Den Haag is gehouden; zij haalde netto 434 aanslagen per minuut uit haar schrijfmachine. Mej. Beuker ontving zaterdagmid dag in de Houtrusthallen te Den Haag, waar de prijzen werden uit gereikt, de Babyion wisselbeker en een kofferschrijfmachine. Het was de eerste maal dat het kampioenschap werd behaald op een elektrische schrijfmachine. De tweede prijswinnares, mevrouw Ellen Polmandes Sauvagie uit Den DE ONDERGANG VAN EEN SCHIP Tadeusz Palyzga arriveerde te Vlissingen Donderdag voer de Poolse „Cy ranka" in de omgeving van de Dog- gersbank ter visvangst, toen het schip, dat 18 opvarenden telde, plot seling in een vliegende storm ver zeild raakte. Het schip kapseisde en zonk vrij spoedig; enkelen van de opvaren den, die ten tijde van de ramp slie pen, gingen met het schip ten onder en anderen verdronken voordat het Italiaanse schip „Vittorio" arriveer de om mogelijke overlevenden te redden. Slechts één opvarende had zich drijvende weten te houden en bereikte zaterdagavond Vlissingen, v/aar hij aan wal werd gezet om over land naar het vaderland terug te keren. Tadeusz Pal-yzga, de 26-jarige mo tordrijver, die de schipbreuk over leefde, vertelde, dat hij met drie andere opvarenden zat te kaarten, toen de ramp zich voltrok. Precies herinnert Tadeusz zich niet meer, hoe alles gebeurd is; het eerste, wat hij constateerde, was, dat hij in het water lag. Tadeusz Palyzga slaagde er in een leeg augurkenvat te grijpen, waar aan hü zich vastklampte. Wat er met de andere kaarters gebeurde, weet hij niet. Ook de bootsman, die in een boek zat te lezen, heeft hij niet meer teruggezien. Toen de augurkenton volgelopen was en begon te zinken, moest Tadeusz naar een ander red dingsmiddel omzien en toevallig kwam een reddingsboei aandrijven, die hij wist te grijpen. Terwijl hij dit deed, zag hij, dat de kapitein en twee andere leden van de bemanning erin Slaagden om op de romp van het schip te blijven. De dood van een zeeman. Even nadat hij de reddingsboei te pakken had gekregen, zag hij in zijn (31) lk mmteeloofihebben\ilsMp&rdookmet. debdtps^ophotkmshdnpmbiekllk de barb nvt mmm.nn mooim col Tries' buurt de 21-jarige Alexander Ma- kowski zwemmen, die eveneens pro beerde om de gordel te grijpen. Hij slaagde daarin niet, maar kon zich wel aan Tadeusz vastklampen en zo zwalkten beiden drie uur lang in de open zee. Op een gegeven moment ont waarde hij de kok, die aan een ton hing. Alvorens deze omsloeg en zonk, riep de kok: „Tadeusz, wij nemen afscheid". Tadeusz riep „vaarwel" en toen verdween de kok in de diepte. De situatie werd steeds kritieker en ofschoon Tadeusz nog probeerde om zijn kameraad moed in te spre ken, had deze tooh niet meer de kracht om zich langer vast te houden en een kwartier voordat het Italiaan se sohip arriveerde, moest Alexander loslaten en verdronk. Ook Tadeusz zelf was volkomen uitgeput en toen het Italiaanse schip hem 'n reddings boei toewierp, was hij niet in staat deze te grijpen. Gelukkig wist het schip bij te draaien en opnieuw een boei uit te werpen; met inspanning van zijn al lerlaatste krachten wist hij deze te grijpen. Hij werd aan boord gehesen en hier voortreffelijk verzorgd- Toen hij een weinig op kracht ge komen was, vernam hij, dat het Ita liaanse schip 5 uur lang tevergeefs naar overlevenden had gezocht; Ta deusz was echter de enige, die de ramp overleefde. i Haag (netto 431 aanslagen per mi nuut) won de acuratesseprijs, die be stemd is voor degene, die het minste aantal fouten had gemaakt. In de 13101 aanslagen die zij in de wed strijd sloeg, maakte zij slechts 17 fouten. Er waren 22 prijswinnaars en win naressen, die meer dan 350 aanslagen per minuut maakten, vier eervolle vermeldingen met 300 tot 349 aan slagen en vier bijzondere vermeldin gen met 250 tot 299 aanslagen; er deden 70 dames en 5 heren aan de wedstrijd mee. De Aartsbisschop opent missie-tentoonstelling Plicht door opdracht De aartsbisschop, mgr dr B. J. Al frink, heeft zatermiddag in tegen woordigheid van vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, de missie tentoonstelling geopend, die tot 14 oktober in het Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt gehouden. Mgr Alfrink wees er op, dat de Kerk van Christus in wezen een mis sionair instituut is, dat de taak en de opdracht heeft het Evangelie te brengen aan alle mensen op de ge hele wereld. De Kerk heeft hiernaar steeds gehandeld en daarom ook de missieplicht doorgegeven aan alle gelovigen. Mgr Alfrink acht een missieten- toonsteiling, waardoor een ieder ge legenheid krijgt kennis te maken met het missiewerk, een goed middel om het bewustzijn van missieplicht te versterken. Met de wens, dat de tentoonstelling zal meewerken aan het grootse doel: De genade te brengen aan allen die ze nog niet bezitten, verklaarde mgr Alfrink de tentoonstelling voor ge opend. Houlrust IpffBBr van da Den Haag Dameikronlek Nog slechts 1 dag kunt u het enige huis ter wereld, geheel van plastic, zien. Geopend: 13-17 en 19-23 uur Hedenavond wordt de 125.000ste bezoeker (ster) verwacht! Hedenavond FINALE „Wie is de elegantste vrouw?" Kom naar do Damesbeurs en U spaart ge'.d Leidse Sterrenwacht nam waar: Utrecht vraagt inlichtingen De Leidse sterrenwacht meldt, dat zaterdagavond een meteor boven Ne derland is waargenomen. Deze me teor een zeer heldere was om streek 19.15 uur enige seconden lang zichtbaar. In Leiden werd hij in noordelijke richting waargenomen. De sterrenwacht te Utrecht zal het op prijs stellen meer gegevens over deze meteor te ontvangen om te kun nen vaststellen waar hij vandaan is gekomen. Van belang zijn gegevens over het tijdstip, waarop het ver schijnsel zichtbaar was over de duur van de zichtbaarheid (in seconden), over de richting van begin en eind punt van de baan en de hoogte van het begin en eindpunt (in graden boven de horizon). Zo mogelijk zal men ook graag weten, hoe de baan liep ten opzichte van de sterren, hoe de helderheid was (in vergelijking met de avondster of volle maan) en hoe de grootte was, vergeleken bij de doorsnee van de volle maan. Voorts vraagt men bijzonderheden over de aanwezigheid van een staart en over het moment van uiteenbre ken. Wie enigszins nauwkeurige in lichtingen kan geven wordt verzocht deze schriftelijk mee te delen aan dc afdeling meteoren van de sterren wacht te Utrecht. 50) „Dat is van u. Het is de rest van de zesduizend dollar, die zich in de safe "©•Vonden. Ik heb er aardig wat van verfuifd, maar reizen is een dure liefhebberij en ik ben door de Staten heen en weer gesprongen als een vro lijke berggeit. Dat geld betekende voor mij de oorlogsreservehet was de pijl, die de tyran van zijn troon deed vliegen. Ik zal het u be wijzen. Luchtigjes woog hij een bundel van door ouderdom vergeelde docu menten in zijn linker hand. Met zijn rechter hand nam hij het document, dat het meisje juist had willen teke nen toen hij binnentrad.... de offi- cieële overdracht van de Bar Rafter K. bezitting aan Augustus J. Carver Court wierp er een blik op, maakte er een prop van en wierp het op de grond. De advocaat sprong woedend op. „Kalm, kalm, Guus en hou je vin gers in bedwang. Ditmaal beheer jk de situatie en ik zal het doen zoals E ("WiId West^ dot. HOFFMANN BIRNEY j is dat wil. Dat papier heeft geen waardehier zijn de originele eigendomsbewijzen van de Cortez Ranch, El Ranöho Piedras Pesacas. En probeer niet ze aan te raken." Hij wendde zich nu tot de'derde man aan de schrijftafel. „U bent mr. Stackpole, niet? de angstige ambtenaar kniktedat dacht ik wel. U kunt die dingen on der uw beheer nemen. Kijk ze door; u zult zien dat ze in orde zijn". „Nu wat de rest van de papieren betreftals we daarmee klaar zijn, zullen we precies weten waar we staan en kunnen jullie zeggen wat jullie op het hard hebt. Hier is een bewijs dat Thomas Wallace 32.00 bij de Comstock Nationaal Bank van San Francisco staan had. Ik heb het bedrag op uw naam laten overschrijven. Miss Moran; Wat ik doen kon omdat ik nog altijd de door u ondertekende volmacht had, waar mee u mij machtigde de zaken voor u waar te nemen. Toen ik die vol macht aan de heren van de bank liet zien, tezamen met de copie van het testament van uw oom, verklaarde ze zich bereid de safe,, die uw oom bij de bank had, te openen. Ik vond een paar allemachtig belangwekken de dingen. Wil je er wat over horen, Guus?" „Kalm aan", jongeman, waarschuw de Morgan, „je kunt zeggen wat je te zeggen hebt zonder die onnodige tierlantijntjes. „Maar ze waren interessant dokter. Ik laat het aan u over, er over te oordelen. Kijk.hier is de enige schuld, die Thomas Wallace ooit bij de Tedder County Bank Trust Co. gehad heeft. Het liep over een bedrag over dertig dagen, en hij betaalde ze zelfs een week voordat de schuld verlopen was. Alle andere schuldbe wijzen die de bankof Carver bezit, zijn vervalsingen! Het was juist om te bewijzen dat die schuld bewijzen zwendel waren, dat'ik zo lang wegbleef." Hjj nam een met de schrijfmachi ne geschreven document van één van de stapels en legde het voor Carver neer. „Het was verduiveld moeilijk, in deze streken iemand voor dit doel te vinden, niet, Guus? een bende van de jongens die door jou betaald werden, Laf e Young hier was er één van waren deksels handig als het er om ging het merk op een kalf te veran deren, maar een vervalsing met pen en inkt eiste een ander soort beroeps man. Hoeveel kostte het je, Guus, om Slick Sam Kimball uit de San Quen- tin gevangenis te krijgen? Misschien herinner je je het niet meer, maar je houdt nu zijn beëedigde bekentenis in de hand!" Carver sprong op. Zijn vuisten wa ren gebald. „Je bent een lasteraaren ik zal het voor het gerecht bewijzen". Court wenkte hem gemoedelijk, weer te gaan zitten. „Ik voor het gerecht?", vroeg hij kort. ,3est mogelijk, dat jij er eerder zult staan, Guus. Heb je daar eigen lijk ooit over nagedacht, als je hier op hoge benen door Black Butte liep? De advocaat liep plechtig naar de deur. „Ik ben niet van plan hier te blij ven en naar beledigingen en leugens te luisteren, verklaarde hij. „Miss Moran, ik beloof u, dat deze man ge dwongen zal worden ieder woord, dat hij gesproken heeft, te herroepen". Zijn hand rustte reeds op de knop van de deur, toen Court weer sprak. „Ge je gang, Guus maar je zult niet verder komen dan onder aan de trap. Je denkt toch zeker niet, dat ik alléén hierheen gekomen ben? Be neden wachten twee mensen van de Federale Politie, met een bevel tot arrestatie. En ze zullen geen beve len van jou in ontvangst nemen. Maar wel van de accountant van de Federal Bank, die op het ogenblik in de Tedder County Bank aan het werk is. Hij en zijn assistenten zullen je een hoop onaangename vragen doen, Guus. Ze zullen bijvoorbeeld willen weten waarom je boekhouders twee soorten grootboeken er op na hielden; waarom geld van de bank gebruikt werd om voor je zelf land in de Datil Sink te kopen en wel precies daar, waar de nieuwe lijn van de T. C. Spoorweg aangelegd zou worden. Val me niet in de rede, Guus.en waarom het bezit van dat land aan jou overgedaan werd en jij de voor delen van de verkoop alléén inpikte. Gelooft u, dat u dadelijk bevredigen de en afdoende antwoorden op al die vragen geven kunt, Mr. Carver?" De spottende stem hield op te spre ken. De twee mannen en het meisje aan de schrijftafel wachtte roerloos op het antwoord van de politieke en financieële beheerser van Black But te. Carver's gezicht was spierwit, zijn massief groot lichaam scheen inéén te krimpen, doch hij beheerste zich weer. Het bloed stroomde weer naar zijn gezicht en hij wendde zich uit dagend tot Court. Morgan verhief voor de zoveelste maal zijn waarschu wende stem. „Spreek niet, A. J. Je zult later ge noeg gelegenheid hebben om te spre ken. Voor het gerecht of er buiten. Ga weer zitten en laat deze man de rest van zijn verhaal doen. Als hij liegt, zal het niet moeilijk zijn dat te bewijzen. Als het waar is wat hij zegtwel, dan kunnen we dat mis schien ook in deze kamer in orde maken". Carver liep weer terug naar de stoel, waaruit hij opgesprongen was. Court nam een paar andere papieren van de schrijftafel op, maar Morgan beval even te wachten. De lijkschou wer richtte ernstig het woord tot Young en Moon. „Jullie twee luistert op het ogen blik naar dingen, die misschien later zullen blijken jullie niets aan te gaan, zei hij. „Als ik geweten had wat er kwam, had ik jullie allebei weggestuurd. Nu jullie er eenmaal zijn kunnen jullie blijven, totdat ik zeg dat je weg kunt gaan. Ik wil er nu maar meteen bij zeggen, dat de eerste van jullie, di# iets oververtelt van wat er hier gezegd wordt, later zal wensen, dat hij maar liever zijn tong afgebeten had.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5