S)e Êeici6e6oii/tcmt President van Costa Rica na een 4-daags bezoek gister naar Zweden vertrokken Van Oost en West stromen satellietleiders naar Belgrado Ieder z'n eigen communisme Opgehangen Titoïst in ere hersteld Verklaring van mr* Burger Men haast zich goede maatjes te worden met Tito Zelfs Oost-Duitsland wil nauwere betrekkingen MAANDAG 8 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13926 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f 2.35 p. mnd„ f 7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p. m.m. Telefoontjes 11.50 Minister Luns scheidde met een handkus President José Rigueres van Costa Rica, die met zijn echtgenote, een particulier secretaris en de rector van de universiteit van Costa Rica, eveneens met echtgenote, een bezoek van bijna 4 dagen aan ons land heeft gebracht, is gistermiddag van Schip hol in het lijnvliegtuio- der KLM naar Copenhagen vertrokken, naar 't geboorteland van zijn vrouw. Ook op de laatste dag van zijn ver blijf in Nederland bleef het gemoto riseerde escorte van de koninklijke marechaussee in samenwerking met de rijkspolitie op motoren de presi dent op diens tochten per auto ver gezellen. Op Schiphol trad voorts een dubbele haag van leden der konink lijke marechaussee in ceremonieel te nue aan, toen het gezelschap uit Cos ta Rica met de Nederlandse gasthe ren over het platform naar het vlieg tuig wandelde. On-protocolair. Tevoren hadden publiek, passa giers en KLM-personeel met verba zing een korte, weinig protocolaire drukte aanschouwd. De president De foto toont de president op weg naar het vliegtuig tussen een ere wacht van de koninklijke marechaus see, links mr. Luns. was onverwacht uit de wachtkamer naar buiten gelopen op zoek naar de Nederlandse chauffeur, die hem ge durende zijn verblijf hier steeds had gereden. Deze werd spoedig gevon den en glunderde van plezier, toen de president op hem toeliep en hem hartelijk de hand drukte. De gasten werden uitgeleide ge daan door de opperceremonie- meester van de Koningin, vice- admiraal b.d. N. A. Rost van Ton ningen, de minister van buiten landse zaken, mr J. M. A. H. Luns die de echtgenote van de presi dent galant een handkus gaf, de chef der directie kabinet en pro tocol jhr mr W. E. van Panhuys en de twee conculs van Costa Ri ca uit Amsterdam en Rotterdam. Zondagochend stond als laatste punt op het programma in Nederland een bezoek van de president met zijn gezelschap aan het Koninklijk Insti tuut van de Tropen te Amsterdam, waar het om half twaalf arriveerde en anderhalf uur verbleef. De regering heeft vrijdagavond in hotel De Witte Brug, de president van Costa Ricoa, Don José Figueres en zijn gevolg een diner aangeboden. V.lji.r.: mevr. Drees, Dona Olsa de Figueres, Don José Figueres, min. pres. dr. Drees, mevr. Luns en minister Luns. Beter vaccin tegen kinderverlamming? Prof. Albert Sabin van de univer siteit van Cincinnati heeft een nieuw afweermiddel ontwikkeld teg.en kin derverlamming. Het vaccin kan als- een aspirientje worden ingenomen; het is volgens de ontdekker veel goedkoper en ook werkzamer dan de entstof van Salk. Prof. Sabin heeft met het nieuwe middel opzienbarende resultaten be reikt bij proefnemingen op dieren en mensen. Hij gaat het vaccin nu op grote schaal op mensen toepassen. Voor de eerste proef heeft zich reeds een groot aantal vrijwilligers gemeld. Volgens de ontdekker geeft de nieuwe stof langdurige en mis schien zelfs levenslange immuniteit tegen kinderverlamming. Rajk met staatseer herbegraven Laszlo Rajk, de voormalige Hon gaarse minister van buitenandse za ken en drie andere vooraanstaande Hongaarse communisten, die zeven jaar geleden als „verraders" zijn op gehangen, zijn zaterdag te Boedapest met staatseer opnieuw begraven. Thans zijn zij bijgezet op een kerk hof, dat een nationaal pantheon zal worden. Ze waren indertijd veroordeeld we gens samenzwering met maarschalk Tito van Joegoslavië en met de Ame. rikaanse inlichtingendienst. Sindsdien zijn ze onschuldig verklaard en „in ere hersteld". De man, die hun ver oordeling doorzette, de oude stalinist Matyas Rakosi, is enige tijd geleden als partij chef afgezet. Tweehonderdduizend Hongaren hebben zaterdag drie uur lang gede fileerd langs de zwarte doodkisten. Het défilé was spontaan. Er waren slechts weinig georganiseerde groe pen. Alle winkels en fabrieken in Boedapest waren echter gesloten om de arbeiders in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen. Namens de regering en de partij verklaarde vice-premier Antal Apro, dat er „nooit een tragischer plicht heeft bestaan dan de onze. Wij moeten onze dode kameraden in ere herstel len, die wij niet in het leven kunnen terugroepen". Apro legde met nadruk de gelofte af, „dat zulke monsterachtige dingen nooit meer zullen gebeuren". Hij deed een aanval op „de cultus der persoon lijkheid, de stalinstische blunders en hun navolgingen in Hongarije". Men vraagt zich af, of de uitlatin gen van Apro betekenen, dat Rakosi terecht zal moeten staan. De woordvoerder van de informa teur deelt mee: „De informateur heeft een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid van een bevredigende samenstel ling van het kabinet, nadat zijn werkzaamheden met betrekking tot de formulering van het regerings program waren beëindigd. Het kabinet bleek op zeer brede basis te kunnen worden samenge steld indien a) de praktische bezwa ren verbonden aan de reeds tevoren beoogde opheffing van het ministe rie van Overzeese Rijksdelen op zeer korte termijn konden worden over wonnen, b) van anti-revolutionaire zijde het verkrijgen van één zetel in het kabinet naast enige andere voor ziening niet onaanvaardbaar zou blijken. Waar het één zowel als het ander op bezwaren stuitte, is handhaving van genoemd ministerie en wel met anti-revolutionaire bezetting in over weging genomen. Gebleken is ech ter, dat ook langs deze weg geen op lossing is te verkrijgen". Mr. Burger heeft vandaag een on derhoud met prof. Romme gehad. Voor de zetel van binnenlandse zaken, waaraan toegevoegd Bezits vorming P.B.O., is prof. De Quaay, commissaris der Koningin in Bra bant, aangezocht; deze heeft daar voor bedankt. Eveneens bedankte mr Roos jen (A.R.) voor de aangeboden zetel van Overzeese Gebiedsdelen. De Anti- Rev. wensen dit departement niet te doen herleven. Vermoedelijk gaat de heer Burger nu zoeken naar een verdere splitsing in het ministerie van Binnenlandse Zaken enz., zodat bereikt kan wor den, dat Binnenlandse Zaken aan een Anti-Rev. zou worden toever trouwd, terwijl de P.B.O. door een K.V.P.-er zou worden bezet, in dat geval wellicht prof. Romme. Strijd om het water rond de tafel In New York heeft de veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich bezig gehouden met de bespreking van de Suezkanaalkwestie. De bovenste foto geeft een overzicht van de eerste vergadering onder voorzitterschap van de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, (links, met bril, onder schilderij). De onderste foto toont v.l.n.r.: tijdens deze vergadering, de Russische minister van buitenlandse zaken Sjepilof en achter hem Zaroemin, de Russische ambassadeur in de V.S., Selwyn Lloyd, Brits minister van buitenlandse zaken, zijn Amerikaanse collega, John Fotser Dulles en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Mahmoed FaWzi. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft zaterdag opgeroepen tot nauwere banden met Joegoslavië. In een rede ter gelegenheid van de ze vende verjaardag van de „Duitse democratische republiek" zei Grotewohl verder, dat Oost-Duitsland thans het recht heeft zijn eigen weg naar het „socialisme" te gaan. De Oostduitse premier onderstreepte voor het eerst, dat het twintigste congres van de communistische party in de Sowjet-Unie het recht van de naties erkend heeft, zich op verschillende manieren naar het „socialisme" te ontwikkelen. Hij dankte de Sowjet-Unie voor de aan Oost-Duitsland ver leende hulp, maar in tegenstelling tot vroeger gaf hij niet hemelhoog op van de Sowjet-Unie. Grotewohl liet na de Sowjet-Unie de leider van de communistische wereld te noemen en vermeldde ook geen namen van de Sowjetleiders. Communitisch Chinese grens wachten hebben zaterdag geschoten op een dertigtal mensen, die pro beerden de grens van China met Hongkong te overschrijden. Eén der vluchtelingen werd gedood, drie van hen liepen verwondingen op. NOG MENINGSVERSCHILLEN. Borba, het orgaan van de Joego slavische communistische partij, heeft zaterdagavond toegegeven, dat de ideo logische verschillende tussen Rusland en Joego-Slavië door Tito en de Rus sische staatslieden niet zijn weggeno men tijdens de conferentie van Jalta. De besprekingen zullen voortduren, kan men uit het blad opmaken. Volgens het blad gestaan er nog steeds bepaalde openlijke kwesties ten aanzien van de wederzijdse betrek kingen. Het blad juichte de „oprechte en openhartige besprekingen" echter toe en merkte op, dat deze zouden bij dragen tot de geslaagde ontwikkeling van de Russisch-Joegoslavische be trekkingen. r bestaan meningsverschillen over de krachten en elementen, die ontwikkelingen naar het socia lisme op de wereld beinvloeden. Deze ontwikkelingen zijn voornamelijk van ideologische aard, schreef Borba. Samenwerking met de Bulgaren, Het bestuur van de Joego-Slavische en van de Bulgaarse communistische partij hebben zondagavond in Belgra do bekend gemaakt, dat zij het con tact tussen beide partijen officieel hebben hersteld en dat zij zijn over eengekomen in de toekomst samen te werken. De Bulgaarse communisti sche leider Todor Zhivkow heeft op Sneeuwval in Midden-Europa De grote Sint-Bernardpas, waardoor de weg van Zwitserland naar Italië leidt ,is zondag, door zware sneeuw val versperd. Auto's, die gebruik maakten van de Simplon- en de Sint-Gotthardpas, moesten kettingen om de wielen aan brengen. Ook in de het zuidelijke gedeelte van het Zwart Woud ondervond het verkeer veel overlast van sneeuw. Op verschillende wegen liepen auto's vast. een persconferentie in Belgrado ver klaard, dat het „natuurlijk" was, dat Joego-Slavië en andere communisti sche landen verschillende wegen zou den bewandelen naar het socialisme. Volgens buitenlandse waarnemers zijn de Joego-Slaven de Bulgaarse gasten weinig hartelijk toegemoet ge treden. In Belgrado zou men de kans om de leiding van de Bulgaarse com munistische partij voor het titoïsme te winnen, niet groot achten, daar men in Sofia nog te stalinistisch ge oriënteerd zou zijn om de invloed van Moskou in te perken. Contact met de Italianen. Daarentegen wordt meer verwacht van het contact met de delegatie van de Italiaanse communistsiche partij, die onder leiding van Luigi Longo in Belgrado verblijft. De Russische pers meldt zonder commentaar dat Erno Geroe, eerste secretaris van de Hongaarse commu nistische partij, die heeft deelgeno men aan de besprekingen in de Krim, zich in Moskou bevindt. Chinees bezoek.. Een delegatie van hoge Chinese mi litairen is zaterdag met een speciaal vliegtuig uit Peking naar Zuid-Sla- vië vertrokken. De delegatie maakt de reis op uitnodiging van de Zuid- Slavische minister van defensie, ge neraal Gosnjak. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUD Veel bewolking met aanvan- j dijk plaatselijk enige regen en i hier en daar mist. Minder koud. i Overwegend zwakke wind. Iets minder koud In het grensgebied tussen de koude lucht boven West- en Midden-Euro pa en de warmere lucht boven Zuid Rusland ontstond tijdens het week einde een actieve depressie, die van Polen naar Noordwest-Rusland is ge trokken. Achter deze depressie steeg de luchtdruk aanzienlijk, waardoor het hoge drukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden zich uitbreidde tot over de Balkan. Als gevolg daarvan nam in onze omgeving de wind verder in kracht af en de buiïgheid werd onderdrukt. Tydens de nachtelijke opklaringen kan de temperatuur in het binnen land daardoor aanzienlijk dalen. In Brabant werden vanmorgen mini mumtemperaturen gemeten van 1 graad onder nul. Plaatselijk ging deze sterke afdaling gepaard met mist. Minder koude lucht afkomstig van de Oceaan is intussen via het Noor den van de Noordzee op weg in de richting van ons land. Aan het front, dat deze minder koude lucht be grenst, komt plaatselijk wat regen voor. 9 Okt.: zon op 6.56, onder 18.02; maan op 12.52, onder 21.09. Hoogwaterstanden 9 Oct. v.m. 6.20; n.m. 6.40. Het weer in Europa STOKHOLM zwaar bew. 8 C. 8 OSLO zwaar bew. KOPENHAGEN zwaar bew. 10 ABERDEEN zwaar bew. 12 LONDEN motregen 13 AMSTERDAM geheel bew. 12 LUXEMBURG mist 7 PARIJS mist. 11 BORDEAUX licht bew. 15 GRENOBLE zwaar bew. 9 NICE licht bew. 19 BERLIJN zwaar bew. 10 FRANKFOORT mist 10 MUNCHEN regen. 7 WENEN licht bew. 12 INNSBRUCK geheel bew. 10 ROME regen. 21 AJACCIO zwaar bew. 18 MALLORCA zwaar bew. 20 Korreltje Eén steen kan geen meel malen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1