Sefi^ldóeSoii^am i VANDAAG VERWACHT BELGRADO TITO TERUG Over de Krim-besprekingen lekt niets uit DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 9 48ste JAARGANG No. 13923 ma o OKTORFR I Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^A d DMUDt.iv Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17ct.p.mjn. Telefoontjes ƒ1.50 Verwacht wordt, dat president Tito van Zuid-Slavië hedenmiddag naar Belgrado zal terugkeren, aldus is gisteravond in gewoonlijk betrouwbare kringen in de Zuidslavische hoofdstad vernomen. Over het verloop van de besprekingen, welke president Tito in de Sowjet- Unie heeft gehouden met de eerste-secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Kroestsjef, kon men niets meedelen. De Prawda, het dagblad van de Russische communistische partij, heeft gisteren verklaard dat de vrees voor onopgeloste geschillen tussen de com munistische partij van Joegoslavië en die in andere landen belangrijk is afgenomen. Volgens de Prawda zijn er overal aanwijzingen dat de vriend schap tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië versterkt wordt. Wel „wordt het aantal geschillen kleiner" Admiraal Dönitz verliet zijn gevangenis Hitler's opvolger, de thans 65-jarige groot-admiraal Karl Doenitz, heeft de gevangenis voor oorlogsmisdadigers „Spandau" in de Britse sector van Berlijn verlaten nadat hij daar tien jaar heeft doorgebracht. Op de foto ziet men de voormalige groot-admiraal en zijn vrouw Inge tijdens een persconferentie die hij gaf in West-Berlijn. BELANGRIJKSTE GESCHIL PUNTEN BESTAAN NOG. In Joegoslavische politieke krin gen is men echter van oordeel, dat de belangrijkste meningsverschillen tussen Tito en de Sowjetleiders op de huidige conferentie in Jalta niet uit de weg geruimd zullen worden. Afstotend kermisvermaak V 17ROEGER kon de burgerij op kermissen „met de beer vech ten". Tot onze verwondering hebben we op de Leidse kermis vast kunnen stellen, dat we tegenwoordig met ge spierde jongens mogen knokken. Liefhebbers kunnen zich zonder dat het een cent kost bont en blauw laten slaan door de levende have, die de eigenaar van een Ame rikaanse sporttent met zich mee voert. Het zijn kleurlingen en blanken, die in allerlei vechttrucjes in de Joop der jaren zeer bedreven zijn. Gisteravond hebben wij zo'n voor stelling bijgewoond en we zijn ge schokt door het beestachtig spelletje, dat hier onder naam van „faire sport" wordt opgevoerd. De reactie van het publiek is af schuwelijk. Vooral de vertoning van het „catch as catch can", een wijze van worstelen waarbij alles geoor loofd is, behalve „in de ogen steken" en „bijten" is zonder meer afsto tend. De vechters draaien als wilde die ren om elkaar heen, proberen een arm of been te grijpen en houden zich dan onledig met het omdraaien van ledematen tot het slachtoffer gilt van de pijn. Het publiek kiest partij voor de man, die niet bij de tent hoort en stoot een angstaanjagend gebrul uit, wanneer de „amateur" er in slaagt een lidmaat van zijn' opponent te pakken te krijgen. De geschreeuwde opmerkingen be wijzen hoe het met de gevoelens van de toeschouwers gesteld is. Wij hoorden: „Breek dat been!", en „Laat hem maar om zijn moeder roepen". Keurige burgers, die zich de volgende dag weer achter hun bureau plaat sen om een dubbele boekhouding te verzorgen, laten zich tot dergelijke uitroepen verleiden. Dit is beden kelijk. Uitdrukkingen, die wij hier niet durven te herhalen, wijzen er op, dat deze kermis- attractie appelleert aan de laagste gevoelens in de mens. Het is pervers en wij kunnen ons niet voorstellen, dat in een eeuw, die er zich op beroemt, dat mens en dier be schermd worden, deze vermakelijk heid wordt toegelaten. Volgens deze kringen zijn de Rus sische leiders op het ogenblik niet bereid de destalinisering van de sa- tellietlanden voort te zetten. Tito stelt deze voortzetting juist als voor waarde voor het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen de com munistische partijen van Joegoslavië en van de satellietlanden, zegt men. Men is in Belgrado van mening dat Kroestsjef op het ogenblik zelf ook niet zo veel meer voelt voor de de- staliniseringspolitiek, waarvan hij op het twintigste congres van de Sow- jet-Russische communisitische partij zo'n vurig voorstander bleek te zijn. Aan de andere kant wordt ook ge meld, dat bijna alle Russische bla den voor het eerst na lange tijd be gonnen zijn met nieuwe aanvallen op Tito's doodsvijand Stalin. De Russische dagbladen waren het er over eens, dat Stalin als militair bevelhebber niet heeft uitgeblonken en dat de geschiedkundigen hem een 'grótere rol in de Russische revo lutie hebben toebedacht dan hij in werkelijkheid verdiende. Ook in Polen. Uit Warschau komen berichten, dat de ideologische geschillen tussen Tito en het Kremlin een nieuwe strijd hebben doen ontstaan in de Poolse regering. De titoïstische „libe rale" elementen zouden worden ver tegenwoordigd door partijsecretaris Nieuwe plannen voor Suez-kanaal? Op de voorpagina van de „New York Times' 'is woensdag een bericht gepubliceerd, dat de Egyptische re gering op het punt staat Amerikaan se olie- en scheepvaart-ondernemin gen voor te stellen, het toezicht op de ontwikkeling van het Suezkanaal over te nemen. In dit bericht, afkomstig uit Cairo, wordt voorts gezegd, dat dit voorstel beoogt kracht bij te zetten aan de Egyptische verzekeringen, dat het kanaal op de meest efficiënte wijze geëxploiteerd zal worden. Egypte zou dan de kosten van de eventueel uit te voeren werkzaam heden dragen. Mahmoed Yoenis, uitvoerend di recteur van de Egyptische Suezka- naalmaatschappij, heeft woensdag verklaard, dat acht Russische lood sen thans „op zeer bevredigende wij ze" in het kanaal werken. Hij ge loofde, dat de vijftien Russische loodsen vóór het weekeinde allemaal in het kanaal werkzaam zullen zijn.' Hij zei, dat hij voor het werk van loods in het kanaal meer dan twee duizend sollicitaties uit de gehele wereld, behalve Engeland en Frank rijk, had ontvangen. Ochab en premier" Cyrankiewicz. Zij zouden bij hun streven op verzet stuiten van de opperbevelhebber der Poolse strijdkrachten, de Russische generaal Rokossovsky. Nationale aspiraties. Het Parijse blad „l'Aurore" bericht vandaag dat maarschalk Tito van Zuid-Slavië tijdens zijn besprekin gen met de Sow jet-leiders op de Krim. laatstgenoemden heeft ge waarschuwd. dat er opnieuw „Poz- nan-relletjes" zouden uitbreken, als de Sowjet-Unie haar greep op de communistische Oost-Europese lan den niet verslapt. Volgens „l'Aurore" zou Tito Kroetsjef bij diens bezoek aan Belgrado al hebben uitgelegd, dat er een „vruchtbare samenwer king" kan ontstaan tussen de Sow jet-Unie en de communistische Oost- Europese landen, als Sowjet-Rusland de nationale aspiraties van deze lan den begrijpt. Behalve in de landbouwsector Engeland denkt er over zich aan te sluiten bij de gemeenschappelijke markt die de zes landen van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal bezig zijn tot stand te brengen en waarbij de andere landen van de O.E. E.S. zich te zijner tijd kunnen aan sluiten. Harold Macmillan, de Britse minis ter van financiën, hééft gisteren na zijn terugkeerHit Washington van de vergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, op een persconferentie uiteengezet dat hij tezamen met zijn collega van handel, Peter Thorneycroft, het vraagstuk van de schepping van een gedeeltelijk vrij handelsgebied in Europa met de collega's va» de lan den van het gemeenebest heeft be sproken. De bedoeling is te komen tot een vrij Europees handelsgebied waarin de tarieven geleidelijk verlaagd en uiteindelijk afgeschaft worden. Macmillan legde er echter de na druk op, dat van integratie in de landbouwsector geen sprake zou kun- Smokkelbende in Sumatra opgerold De politie in Noord-Sumatra heeft een smokkelbende ontdekt, die de In donesische staat voor vier en een half miljoen straits-dollars aan deviezen heeft benadeeld, aldus wordt in Dja karta vernomen. Een aantal Chinese handelaren en de administrateur van de rubberon- derneming „Perapan' in Oost-Atjeh zijn op beschuldiging bij deze smok kel te zijn betrokken, gearresteerd. 2.5 Miljoen ton rubber, is uit Indo nesië gesmokkeld via kleine havens aan de Oostkust van Sumatra, tegen over Malakka. De smokkelaars ruilden de rubber voor luxe goederen, die naar Noord- Sumatra werden gesmokkeld. In Noord-Sumatra bestaat onder politici de mening, dat de smokkel werd verricht „onder bescherming" van de Darul Islam. De Kabinetsformatie Prof. De Gaay Fortman, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, die was aangezocht voor de portefeuille van Overzeese Rijksde len, heeft gisteren aan dr. Drees meegedeeld, dat hij om persoonlijke, zakelijke en politieke redenen deze portefeuille niet kan aanvaarden. De informateur, mr- Burger, en de socialistische adspirant formateur, dr. Drees, zetten na de weigering van prof. De Gaay Fortman hun po gingen voort, een kabinet te forme ren. Inmiddels is het probleem van het K.V.P. vice-premierschap annex Binnenlandse Zaken, P.B.O. en be zitsvormen ook nog niet opgelost. Het schijnt moeilijk te zijn om per sonen te vinden, die bereid zijn al deze taken voor hun verantwoorde lijkheid te nemen. Als KVP-kandi- daten worden genoemd de commis sarissen der Koningin in de provin cies Overijsel en Noord-Brabant, ir. Ridder de van der Schueren en prof. De Quay. nen zijn. De landbouw van de landen van het gemenebest neemt een spe ciale positie in de markt van het Ver enigd Koninkrijk, waarop het gehele systeem van wederzijdse handels- en tariefsvoordelen binnen het gemene best is gebaseerd. Deze preferenties moeten onaangetast blijven. Daarom kunnen wij geen levensmiddelen en grondstoffen daarvoor, voederproduk. ten, drank of tabak in een dergelijk vrij handelsgebied opnemen,, zo voeg de hij er aan toe. Volgens Macmillan moet men niet denken dat hetgeen de Britse rege ring thans op het oog heeft een kant- en-klaar-plan is waarop iedereen ge makkelijk een antwoord kan geven. Het-is slechts het begin van een plan. Definitieve beslissingen zou de Britse regering pas kunnen nemen nadat de discussies over de materie, zowel in het binnenland als in het buitenland, in het gemenebest als in Europa, zich verder hadden ontwikkeld. Israël kwaad weggelopen Israel zal de bijeenkomsten van de gemengde IsraëlischJordaanse wa penstilstandscommissie ter bespreking van grensindicenten niet meer bijwo nen. In een verklaring van het Israë lische ministerie van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat Israel, gezién de jongste schendingen van de wa penstilstandsovereenkomst door Jor danië, het nut van een dergelijke bij eenkomst niet meer inziet. De Israëlische regering verwijt de Palestijnse bestandscommissie der Verenigde Naties gefaald te hebben in haar verantwoordelijkheid voor de handhaving van de vrede langs de IsraëlischJordaanse grens. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde later, dat Israel zijn klachten aan de commissie "zal b'ij ven voorleggen, maar niet langer wil deelnemen aan de besprekingen er van en ook niet aan de besprekingen van Jordaanse klachten jegens Israël. Het aioofd van de waarnemers van de Verenigde Naties in Palestina, ge neraal-majoor Burns, heeft er woens dagavond bij de Israëlische regering op aangedrongen van haar besluit terug te komen. Nu al vertraging? In de konvooidienstcn door het Suezkanaal is tengevolge van enige incidenten een vertraging van enkele uren ontstaan. Woensdag voer het konvooi in noordelijke richting met zes uur vertraging het kanaal bij Suez binnen, terwijl het konvooi naar het zuiden drie uur te laat was. Scheepvaartdeskundigen te Port Said verklaarden, dat dit oponthoud te wijten was aan een drietal inci denten. Maandag kreeg het Britse schip „Scotstoun' met motorstoring te kampen, de dag daarop zat het Britse vaartuig „Hendrik" enige tijd aan de grond en hetzelfde overkwam woens dag aan de Panamese vrachtboot „Arehon Michael". Dit schip kwam na twee uur onbeschadigd op eigen kracht vlot. Deze reeks ongevallen vormde de oorzaak van een keten van vertraging in de vaart door 't kanaal. In sommige kringen werd gezegd, dat dergelijke voorvallen niet onge woon zijn en dat dergelijke dingen zeer vaak onder het bestuur van de oude kanaalmaatschappij voorkwa men. Men verwachtte, dat het ver keer binnen enkele dagen weer nor maal zal zijn. Met nadruk werd ver klaard, dat nog geen enkel schip bij een van de ingangen van het kanaal heeft 'behoeven te wachten. Prauw landde bij Fakfak Dezer dagen is in de omgeving van Fakfak (Ned. N.-Guinea) een prauw met 17 Indonesische opvarenden aan gekomen. Zij verklaarden te zijn ge vlucht, uit een plaatsje op de Aroe- eilanden met de bedoeling asiel te verzoeken. Zij zyn door de politie aangehou den en overgebracht naar Fakfak voor nader verhoor. Koud weer met buien Een depressiegebied, dat zich van maandag tot dinsdag bij IJsland vormde, is betrekkelijk langzaam naar het zeegebied voor de kust van Midden-Noorwegen getrokken. Tege lijkertijd vormde zich op de Oceaan een krachtige rug van hoge lucht druk, die zich nu uitstrekt van de Golf van Biscaye naar Groenland. Tussen deze beide druksystemen staat een brede noordwestelijke luchtstro ming, welke koude Poollucht over en langs IJsland naar de Britse eilan den transporteert. Deze lucht, welke met een temperatuur van ongeveer 5 graden onder het vriespunt Groen land verlaat, passeert IJsland met een temperatuur van even onder nul. In Schotland en Noord-Ierland kwamen hagelbuien voor bij temperaturen van 3 tot 6 graden. De voorste begrenzing van deze polaire lucht passeerde in de nacht met enkele buien ons land. De buienactiviteit zal morgen groter zijn dan vandaag en de temperatuur wordt opnieuw lager. Het afkoelings- proces, dat enkele dagen geleden be gon, komt dus nog niet tot stilstand1. Chinees met de Chinezen President Soekarno van Indonesië beeft woensdag te Peking verklaard, dat zowel Taiwan (Formosa) als „West-Irian" (West-Nieuw-Guinea) zal worden „bevrijd', aldus heeft hei persbureau „Nieuw China" gemeld. President Soekarno sprak tot een menigte van 36.000 personen in het stadion van Peking. Hij zei, dat het Indonesische en het Chinese volk hun strijd nog niet hebben voltooid, daar „West-Irian' nog in handen van Ne derland is en Formosa in die van de Chinese nationalisten. Dit blad bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). KOUD. Wisselende bewolking met nu en dan enkele buien. Matige tot i krachtige en aan de kust tijdelijk j harde westelijke wónd. Koud j weer. 5 Okt.: zon op 6.49, onder 18.11. maan op 8.31, ónder 18.24. Hoogwaterstanden 5 Okt. v.m. 3.45; n.m. 4.10. Het weer in Europa STOCKHOLM regenbui 9 C. OSLO half bew. 10 KOPENHAGEN regenbui 13 LONDEN on bew. 16 AMSTERDAM licht bew. 15 LUXEMBURG regen 15 PARIJS regen 17 BORDEAUX motregen 17 GRENOBLE zwaar bew. 17 NICE licht bew. 24 BERLIJN nevel 16 FRANKFORT zwaar bew. 17 MüNCHEN licht bew. 16 ZüRIOH nevel 15 LOCARNO onbew. 18 WENEN regen 23 INNSBRUCK regen 19 ROME onbew. 27 AJACCIO zwaar bew. 24 MALLORCA zwaar bew. 26 Korreltje Geen geld hebben is geen schande, maar wel ongemakkelijk. Men spreekt van dierenbescher ming, maar ook de mens moet nu en dan tegen zichzelf beschermd wor den. Hard tegen hard op Cyprus ^Ongeveer 3000 Britse soldaten heb ben woensdag de bergen van Noord- Cyprus op verzetsstrijders uitgekamp. Het is de eerste groot opgezette ope ratie van de Britten sedert drie maanden. De actie, die mogelijk een week zal duren, beslaat een gebied van 125 vierkante kilometer, waarin ongeveer 20 dorpen worden geïso leerd. Marinevaartuigen bewaken de kust om ontsnappingen over zee te voor komen. In Nicosia is nü reeds sedert vijf dagen een uitgaansverbod van kracht, dat werd ingesteld na de moord van vrijdag j.l. op een Britse vrouw en drie soldaten. Woensdag middag hadden de Britse autoriteiten het uitgaansverbood opnieuw voor de duur van twee uren opgeheven om de inwoners gelegenheid tot inkopen van voedsel e.d. te geven. Maar dezen boycotten deze Britse maatregel en maakten slechts in zeer kleinen getale van de mogelijkheid tot boodschappen doen gebruik. De gemeente heeft in tussen gratis voedsel aan behoeftige gezinnen verstrekt. Een van de Franse troonpretendenten, de graaf van Parijs, heeft bekend gemaakt dat twee van zijn kinderen zich hebben geëngageerd met leden van de Europese adel. Zijn zoon, de 24-jarige prins Henri van Frankrijk, heeft zich verloofd met de 22-jarige hertogin Maria-The rese van Wurtemberg en zijn tweede dochter, de 22-jar. prinses Helene van Frankrijk (links) met de Belgische graaf Evrard de Limbourg-Stirum.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1