HET MYSTERIE VAN TITO'S REIS NAAR DE KRIM Lastig Saartje getemd HET WESTEN GIST NOG ALTIJD NAAR DE REDEN MENINGSVERSCHILLEN tussen TITO en KROESTSJEF „De kwestie van de Saar ligt achter ons" Om het beheer van het Suezkanaal Plechtige jaarlijkse herdenking rond dodencel van „Oranjehotel" 3>e£ddóeSoti/ïa/itt Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 1 OCTOBER 19R6 48ste JAARGANG No. 13921 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd, f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et p. mm. Telefoontjes 1-50 De perschef van de Zuidslavische regering, Draskovic, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat er meningsverschillen bestonden tussen pre sident Tito en de Russische partijsecretaris Kroestsjef tijdens de bespre kingen, die zij dezer dagen in Zuid-Slavië hebben gevoerd. Draskovic zei dat het de betrekkingen tussen de beide staten en de beide partijen betrof. In gewoonlijk welingelichte kring gelooft men echter, dat het om de toekomstige ontwikkeling van het communisme, vooral in Oost-Europa, gaat. Tito zou de andere communistische partijen tot een meer liberale gedrags lijn willen bewegen, terwijl de Russen de klok zouden willen terugzetten in de richting van het Stalinisme. ONTMOETING TE JALTA. In Amerikaanse diplomatieke krin gen in Washington noemde men za terdag de plotseling reis van Tito naar de Sowjet-Unie „een der groot ste mysteries van het huidige inter nationale leven". Over het algemeen gelooft men in Washington, dat Kroestsjef Tito's steun nodig heeft bij zijn strijd te gen machtige stalinistische elemen ten in het Kremlin. Zondag heeft Tito in de omgeving van Jalta van gedachten gewisseld met de Sow jet-premier, maarschalk Boelganin, de eerste secretaris van de Sow jet-Russische partij, Kroest sjef, en de secretaris-generaal van de Hongaarse communistische ar beiderspartij, Erne Ggroe, die in de Krim zijn vakantie doorbrengt, al dus heeft radio-Moskou bekend ge maakt. Later zaten zij in „een vriendelij ke en oprechte sfeer" aan bij een di ner. Vóór- en tegenstanders. Joegoslavische woordvoerders ver klaarden, volgens Ass. Press, dat de anti-Kroestsjef groep in de Russische communistische partij onder leiding staat van Kaganowitsj, de beste vriend van wijlen Stalin. Kagano witsj, die thans eerste vice-premier is, zou de steun genieten van Per- voekin, eveneens eerste vice-pre mier, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, en Soeslof, lid van het partij secreta riaat. Allen waren naaste medewer kers van Stalin. Premier Boelganin en vice-pre mier Mikojan zouden tussen de an ti- en pro-Stalingrbepen in staan. Kroestsjef zou thans in de leiding van de Sowjet-Unie geheel alleen staan. Zijn voornaamste aanhangers zijn de minister van Buitenlandse Landing in 't hartje van New York Thomas Fitzpatick, een Amerikaan se boordwerktuigkundige, die „zo graag zelf wilde vliegen", heeft het bestaan om zondagochtend vroeg met een tweepersoonsvliegtuig een ge slaagde landing uit te voeren in een straat op Manhattan, een van de dichtstbevolkte wijken van New York. Volgens deskundigen is het een kans van één op honderdduizend om iets dergelijks te presteren zonder het le ven er bij in te schieten. Fitzpatrick verklaarde, dat hij mo torstoring had gehad, maar de rechter voor wie hij zich moest verantwoor den, achtte het gebeurde eerder het gevolg van drankmisbruik. Uit het verhoor bleek trouwens, dat Fitzpa trick eerst verscheidene café's had bezocht, voordat hij met het vlieg tuig, dat hem niet toebehoorde, de lucht was ingegaan. De straat, waarop de noodlanding werd uitgevoerd, is normaal een drukke verkeersweg, maar dank zij het vroege uur was de straat vrijwel geheel verlaten. Zaken Sjepilof en mevrouw Foertsje- wa, plaatsvervangend lid van het presidium der communistische par ty. Ook al „toevallig"? Van vooraanstaande communisti sche partijleiders in Joegoslavië wordt vernomen, dat de bezoeken van drie delegaties van buitenland se communistische partijen en rege ringen geen verband houden^met het, tenrijks accoord over toekenning van i m.* j -Jo* ©en grote mate van zelfbestuur aan de Duitstalige bevolking in de pro vincie Bolzano niet heeft uitgevoerd. bezoek van Tito aan Rusland en dat er geen gemeenschappelijke bijeen komsten op het program staan. Een Bulgaarse parlementaire delegatie,,^ neo.,ascetische Italiaanse sociale 'le kot reist op het ogenblik in Joegoslavi rond, een Italiaanse partij groep komt volgende week aan en een Roemeen se regeringsdelegatie wordt in okto ber verwacht. Geen dreigement. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkende zater dag dat minister Dulles gedreigd zou hebben de steun aan Joegoslavië te doen ophouden, als maarschalk Tito dichter aan het Russische kamp zou opschuiven. Maar het ministerie zei wel, dat Dulles kortgeleden een boodschap aan Joegoslavië heeft gezonden, waarin er aan werd herinnerd, dat het Amerikaanse Congres het doen stopzetten van de steun had aanbe volen, tenzij de president tegen on geveer 16 oktober beslist zou heb ben, dat het voorzetten van die hulp in het belang zou zijn van de Ver. Staten. Adenauer en Mollet kwamen tot overeenstemming Opbouw van Europa gaat door Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland en premier Mollet van Frankrijk hebben zaterdag bij hun besprekingen in Bonn volledige over eenstemming bereikt over de nog hangende kwesties inzake het Saar- gebied. O.m. is overeenstemming bereikt over de schadevergoeding die Frank rijk zal krijgen als de Franse franken in het Saargebied vervangen worden door Duitse marken, en over de kana lisatie van de Moezel. Men verwacht, dat de slotovereen- komst op 23 oktober in Parijs zal worden getekend. De politieke aansluiting van het Saargebied met de Bondsrepubliek zal dan op 1 jan. 1957 kunnen geschie den. De economische gelijkschakeling van het Saargebied met West-Duits- blijft vastgesteld op 1 jan. 1960. Op een persconferentie, zaterdag na afloop van de Frans-Duitse besprekin gen te Bonn gehouden, heeft de Franse premier Mollet verklaard: „Vandaag kunnen wij zeggen, dat de kwestie van de Saar achter ons ligt. Wij kunnen verder gaan met de op bouw van Europa. Het Saarprobleem belemmerde deze opbouw. De laatste onopgeloste vraagstukkèn zijn nu tot een oplossing gebracht". Mollet ver volgde: „De gebeurtenissen rond Suez hébtoen aangetoond, dat men de ont wikkeling van andere bronnen van energie dan aardolie moet bevorde ren. Wij moeten ook de noodzakelijk- Kordaat optreden van stewardess Aan het kordate optreden van de stewardess, Mercedes Gaston, was het te danken dat. zaterdagavond de 26 passagiers en vier leden van de be manning van een Spaans lijnvliegtuig er het leven af brachten, toen het toe. stel op Tenerife, een der Canarische eilanden, neerstortte en vlak daarop in brand vloog. Toen het toestel bij het landen te snel hoogte verloor en buiten het vliegveld tegenr een huis neerkwam, duwde zij op hetzelfde ogenblik de deux open, waardoor de inzittenden nog net op tijd konden ontsnappen. In het ihuis werd een vrouw gedood. Premier van India bij koning van Saoudi Arabi Premier Nehroe van India heeft een bezoek gebracht aan koning Soead van Saoedi-Arabië, om de verschillende vraagstukken te bespreken, die gerezen zijn na de naasting van het Suezkanaal. We zien de premier hier met zijn koninklijke gastheer in he paleis tijdens een informele dronk. heid van een gemeenschappelijke be wapening duidelijk doen uitkomen". Bondskanselier Adenauer, die hier na het woord voerde, zei: „De 'bespre kingen vormen de afsluiting van de eerste fase van de Europese integra tie. Ik geloof dat het bewustzijn van de Europese eenheid zo sterk is, dat men zich een oorlog tussen Europese volkeren voortaan niet meer kan voorstellen". Mollet en Adenauer zijn bereid ge meenschappelijke voorstellen te laten uitwerken voor ontwikkeling van de activiteit der Europese organen, zo als de Raad van Europa, de organi satie voor economische samenwerking en de Westeuropese Unie, en deze voorstellen aan de belanghebbende regeringen voor te leggen. In het bij zonder willen zij de mogelijkheid van een werkelijke wapengemeenschap, volgens de Parijse akkoorden, laten bestuderen. De beide staatslieden zullen voorts gezamenlijk streven naar spoedige totstandkoming van een Europese atoomgemeenschap (Euratom) en een gemeenschappelijke Europese markt. Blijde gebeurtenis in België Prinses Lilian van Retie, de echt genote van koning Leopold van Bel gië, heeft in de nacht van zondag op maandag het leven geschonken aan een dochter. Het prinsesje, dat de namen Maria, Esmeralda, Adelaide, Lilian, Anne, Leopoldine zal dragen, is het derde kind uit het huwelijk van koning Leopold en de prinses van Retie. Overstromingen in N.-lndia Bij overstromingen in Bengalen en Bihar (Noordoost-India) zijn meer dan tweehonderd personen om het leven gekomen. Het aantal daklozen wordt op een half miljoen geschat. Vliegtuigen van de Indiase lucht macht hebben voedsel uitgeworpen voor mensen, die door het water zijn ingesloten, terwijl het leger met boten aan het reddingswerk deelneemt. Vijftig van de slachtoffers waren mijnwerkers, die door het water ver rast werden toen de mijngangen, waar zij werkten, vol liepen. Weinig verandering Tijdens het weekeinde is er boven het vasteland van Europa een krach tig gebied van hoge luchtdruk ont staan, dat zijn centrum thans in het zuidwesten van Rusland heeft. Tege lijkertijd verplaatste een depressie zich langzaam van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar de Noorse kust. Nederland bevond zich dus in het overgangsgebied tussen depres sie en hoge druk, een gebied, waarin zich enkele fronten ophielden. In het meest zuidelijke van deze fronten kwam zondag een kleine sto ring tot ontwikkeling, die in de mid dag ons land naderde en vooral in het zuiden op tal van plaatsen regen en onweer bracht. In Volkel viel 25, op het vliegveld Ypentourg 23 en op het vliegveld Zuid-Limburg 20 mm. Zeer vochtige lucht stroomde daar bij het land binnen. Het ziet er naar uit, dat Nederland zich morgen eveneens zal bevinden in het overgangsgebied tussen deze zeer vochtige lucht en iets drogere lucht, die 'boven de Noordzee wordt aangetroffen. De kans op enige regen blijft daarom bestaan. De tempera tuur ondergaat waarschijnlijk wei nig verandering. Spanning in Zuid-Tirol De Italiaanse politie heeft twee be togingen verboden, die in het week end in Bolzano gehouden zouden wor den. De Zuidtiroolse volkspartij wilde nJ. een grote protestbijeenkomst hou den, omdat naar haar oordeel de Ita liaanse regering een Italiaans-Oos beweging maakte vervolgens plannen voor een tegendemonstratie. De betogingen werden verboden om relletjes te voorkomen. Uit andere delen van Italië wer den politieversterkingen naar Bolza no gezonden om de orde te bewaren. In de laatste maanden is de spanning tussen de Italianen en de Duitstalige bevolking toegenomen. Zaterdagavond werden in de ber gen rondom Bolzano en Bressenone vuren ontstoken om te protesteren tegen het verbod van de bijeenkomst van de Zuidtiroolse volkspartij. Door een ontploffing werd een gat gesla gen in een muur van een kazerne van het Italiaanse leger nabij Bolzano. Er vielen geen slachtoffers. De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft zondag in een radiotoespraak verklaard, dat er principiële menings verschillen tussen Oostenrijk en Italië schijnen te zijn over de kwestie van Zuid-Tirol. Zoon opvolger van Somoza Luis Somoza, de 34-jarige zoon van de zaterdag overleden president van Nicaragua, Anastasio Somoza, is za terdagavond op een gemeenschappe lijke zitting van het congres en de senaat te Managua gekozen tot opvol ger van zijn vader voor de rest van diens zesjarige ambtstermijn, die op 1 mei 1957 afloopt. Luis, die voorzitter van de senaat had samen met zijn 32-jarige •oer, Anastasio, zijn vader deze •eek reeds vervangen. Zoals gemeld werd de president vorige week za terdag te Leon bij Managua ernstig gewond bij een revolveraanslag. Engeland experimenteert in Australië Engelands nieuwste atoomwapen is tot ontploffing gebracht boven in een stalen toren, welke was opgesteld in de Zuid-Australische woestijn bij Maralinga. Honderden kilometers ver was de klap van de explosie te horen en tot op ongeveer tachtig km. in de omtrek werd de lichtflits waarge nomen. Slechts enkele minuten na de explosie vloog een formatie Canberra- bommenwerpers door de „atoom-wolk", daarna gingen nog meer vliegtuigen op verkenning uit. De foto laat zien hoe de beruchte paddestoel na de ontploffing meters hoog oprees. Alle achttien weer te Londen Alle achttien landen, die indertijd het plan-Dulles voor internationaal beheer van het Suezkanaal hebben gesteund, zijn vandaag op de derde Londense conferentie vertegenwoor digd, waar de vereniging van kanaal- gebruikers wordt opgericht. Ook Pa kistan en Japan, die een voorbehoud hebben gemaakt, zullen aanwezig zijn. Miinsfcer Sjepilow van de Sowjet- Unie zal naar New York reizen om deze week het Suezdebat in de Vei ligheidsraad toij te wonen. Voor Egyp- Koninklijk medeleven Zeer velen hebben zaterdagmorgen deelgenomen aan het défilé langs do dencel 601 van het „Oranjehotel", de strafgevangenis in Scheveningen en honderden legden bloemen voor de cel, en aan de voet van het monu ment aan de buitenmuur van de ge vangenis. Voordat de jaarlijkse stille omgang langs de cel werd gemaakt kwamen de nabestaanden, autoriteiten en be langstellenden bijeen op de binnen plaats, waar de voorzitter van de stichting „Oranjehotel" prof. mr. R. Cleveringa een herdeninkgsrede uitsprak en drie telegrammen voor van Koningin Juliana, van prins Bernhard en van prinses Bea trix; prinses Wilhelmina had een vertegenwoordiging gezonden. Het telegram van de koningin luidde: „Hoewel de tijd wonden heelt doet het toch goed op een herin neringsdag als deze een ogenblik te verwijlen met de nabestaanden van de gevallen verzetsstrijders en oud gevangenen van het Oranjehotel. In gedachten vertoef ik heden dan ook met u allen bij hen, die op deze plaats eens hun zware strijd streden". Prins Bernhard liet zijn particu lier secretaris aan alle aanwezigen zijn beste wensen overbrengen. „Zijn koninklijke hoogheid deelt uw gevoe lens van eerbiedige herinnering der genen, die hun leven voor de vrij heid van het vaderland gaven; aldus het telegram. „In diepe eerbied herdenk ik met u allen de vele goede Nederlanders, die met inzet van hun leven de vrij heid als hoogste doel hebben be waard", waren de woorden van prin ses Beatrix. Mej. Geldens, particulier secretaresse van H.K.H. prinses Wilhelmina, die de prinses vertegenwoordigde in ge zelschap van prof. Cleveringa. uitspreken van het Onze Vader beëin digd had, speelde de Haagse Politie Muziekvereniging het Wilhelmus en werd de Nederlandse vlag, die tot dan toe halfstok had gehangen, in top gehesen. Daarna begon de stille gang langs de dodencel; er werd bij deze plech tigheid passende muziek gespeeld. Réunie. In de middaguren hebben de nabe staanden van oud-gevangenen, en oud-gevangenen de jaarlijkse reünie gehouden in het Kurhaus. Na een in leidend woord van prof. mr. R. P. Cleveringa, heeft mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer een rede gehouden. Hij merk te daarin op, dat hij in engere^zin wel niet behoort tot „de onzen", waarvan prof. Cleveringa had gesproken, maar als Indischman meende hij door zijn Japanse gevangenschap toch enig deel in de „Oranje-gemeenschap" te heb ben. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht, speelde vervol gens voor de reünisten een aantal pianosoli en na de pauze is de film „Zes Jaren" vertoond. Na een hartelijk dankwoord van de voorzitter, werd tot slot gezamenlijk het „Wilhelmus" gezongen, gevolgd door een spontaan aangeheven „Leve de Koningin". Na de reünie, welke o.m. werd bij gewoond door leden van de Haagse jeugdactie, leden van de gemeente raad van Madurodam en Leidse scho lieren, is nog een korte vergadering van de stichting gehouden, waarin de Nadat professor Cleveringa met het jaarstukken werden goedgekeurd. te vertrekt vandaag een delegatie onder leiding van minister Fawzi en Nasser's adviseur Ali Saibri. De voor zitter van het Egyptische Suezorgaan, Badawi, reist ook mee, maar niet als lid van de degatie. Volgens he Britse blad „Daily He rald" heeft de Sowjet-Unie zes nieu we duikboten geleverd aan Egypte. De schepen zijn ingericht voor het leggen van mijnen. Zij zijn één voor één door Russische bemanningen van de Oostzee naar Egypte gevaren, al dus dit blad. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft aan pastoor L. Brink eervol ontslag verleend als pastoor te Noordwijkerhout (H. Vic tor) en in zijn plaats benoemd de zeereerw. heer A. Vollaerts; tot pastoor te Leiden (H. Petrus) heeft mgr. Jansen benoemd de zeer eerw. heer W. Blok; en tot pastoor te Schiedam (H. Hart) de zeereerw. heer G. P. Re geer, die rector was aan de bisschop pelijke nijverheidsschool te Voor hout. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? S (Geldig van maandagavond tot J dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ WARM. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vrij warm l voor de tijd van het jaar. 2 Okt.: zon op 6.44, onder 18.17; maan op 4.32, onder 17.08. Hoogwaterstanden 2 Okt. v.m. 1.30; n.m. 1.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 17 C. OSLO geheel bew. 16 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 ABERDEEN licht bew. 15 LONDEN regen 19 AMSTERDAM licht bew. 18 LUXEMBURG mist 21 PARIJS mist 25 BORDEAUX mist 27 GRiENOBLE on bew. 25 NICE onbew. 24 BERLIJN regen 19 FRANKFORT mist 23 MÜNCHEN half bew. 22 ZüRICH mist 22 GENèVE mist 22 LOCARNO licht bew. 23 WENEN nevel 25 INNSBRUCK mist 24 ROME onbew. 28 AJACCIO onbew. 24 MALLORCA licht bew. 28 Korreltje Ere en bate zijn zelden bij malkan der. (oudhollands spreekwoord).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1